Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 27 Ιαν 2020, 18:38

relativer777 έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:24
Εάν θέλεις με Ειλικρίνεια και ταπεινότητα να υμνήσεις και δοξάσεις το Θεό, κάνε το με έργα όπως είπε ο Χριστός και όχι με λόγια.
Καλοί οι ύμνοι, αλλά ο Θεός προτιμάει τα καλά έργα.
Αυτό δίδαξε ο Χριστός. Εκτός και δεν είσαι Χριστιανός. Τότε δικιολογίσαι.
Η αφιέρωση ολόκληρης της ζωής στον Θεό είναι προτιμότερη από κάθε έργο και κάθε έλεος...

Ξέρω όμως ότι οι αγαθοεργίες, οι δωρεές προς τους μοναστάς, τους ασκουμένους κλπ. είναι ό,τι πρέπει για τους εν τω κόσμω ζώντες πιστούς. Ο καθείς κατά τις δυνάμεθς του...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 27 Ιαν 2020, 18:50

A0ANACIVC έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:38
relativer777 έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:24
Εάν θέλεις με Ειλικρίνεια και ταπεινότητα να υμνήσεις και δοξάσεις το Θεό, κάνε το με έργα όπως είπε ο Χριστός και όχι με λόγια.
Καλοί οι ύμνοι, αλλά ο Θεός προτιμάει τα καλά έργα.
Αυτό δίδαξε ο Χριστός. Εκτός και δεν είσαι Χριστιανός. Τότε δικιολογίσαι.
Η αφιέρωση ολόκληρης της ζωής στον Θεό είναι προτιμότερη από κάθε έργο και κάθε έλεος...

Ξέρω όμως ότι οι αγαθοεργίες, οι δωρεές προς τους μοναστάς, τους ασκουμένους κλπ. είναι ό,τι πρέπει για τους εν τω κόσμω ζώντες πιστούς. Ο καθείς κατά τις δυνάμεθς του...
Τους μοναστας; βλογάς τα γένια σου.
Οι μοναχοί δεν χρειάζονται βοήθεια. Οι συνάνθρωποί σου είναι που πρέπει να βοηθάς.
Καλλά τί σόι Χριστιανοί είσαστε, εφόσον δεν τηρήται
Την διδασκαλία του Χριστού ;
Και έπειτα λένε ότι δεν υπάρχουν πλέον Φαρισαίοι !
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2020, 18:55

Antares έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:39
Νομίζω ότι παντού γίνεται δεκτό ότι η ψυχή είναι άφθαρτη και αθάνατη. Σε όλες τις θρησκείες. Είναι φτιαγμένη από την ουσία των αθανάτων. Επιστημονικά δεν υπάρχει εξήγηση. Αλλά στο μέλλον δεν θα μπορούσε η γήινη επιστήμη να κατασκευάσει έναν κλώνο από dna ενός πεθαμένου ανθρώπου; Ή θα μπορούσε να γίνει και σήμερα ακόμη. Τι ηθικά διλήμματα θα παρουσιάζονταν σε τέτοιες περιπτώσεις;
Πάντως όχι θρησκευτικά. Υπάρχουν επιστημονικά/ανθρωπιστικά ηθικά διλήμματα και γι' αυτό απαγορεύεται σε πολλές χώρες.

Επιστημονικά δεν υπάρχει εξήγηση για ποιο πράγμα; Για την αθανασία της ψυχής; Γιατί έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα για να χρειάζεται να εξηγηθεί επιστημονικά η αθανασία του;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2020, 18:59

stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:43
Και πάλι δεν απαντάς στο ερώτημα πώς γίνεται στο "γνωστό" μας σύμπαν να μην υπάρχουν σημεία ζωής, παρά το γεγονός ότι είναι τεράστιο σε σχέση με τη Γη μας;
Το ότι δεν υπάρχουν σημεία ζωής προκύπτει από πού ακριβώς; Με ποιον τρόπο περιμένεις να αντιληφθείς αν υπάρχουν σημεία ζωής σε τροχιά γύρω από τα σημαδάκια που βλέπεις στον νυχτερινό ουρανό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 27 Ιαν 2020, 19:01

relativer777 έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:50
A0ANACIVC έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:38
relativer777 έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:24
Εάν θέλεις με Ειλικρίνεια και ταπεινότητα να υμνήσεις και δοξάσεις το Θεό, κάνε το με έργα όπως είπε ο Χριστός και όχι με λόγια.
Καλοί οι ύμνοι, αλλά ο Θεός προτιμάει τα καλά έργα.
Αυτό δίδαξε ο Χριστός. Εκτός και δεν είσαι Χριστιανός. Τότε δικιολογίσαι.
Η αφιέρωση ολόκληρης της ζωής στον Θεό είναι προτιμότερη από κάθε έργο και κάθε έλεος...

Ξέρω όμως ότι οι αγαθοεργίες, οι δωρεές προς τους μοναστάς, τους ασκουμένους κλπ. είναι ό,τι πρέπει για τους εν τω κόσμω ζώντες πιστούς. Ο καθείς κατά τις δυνάμεθς του...
Τους μοναστας; βλογάς τα γένια σου.
Οι μοναχοί δεν χρειάζονται βοήθεια. Οι συνάνθρωποί σου είναι που πρέπει να βοηθάς.
Καλλά τί σόι Χριστιανοί είσαστε, εφόσον δεν τηρήται
Την διδασκαλία του Χριστού ;
Αγαθοεργία αυτό σημαίνει. Ο εν τω κόσμω χριστιανός δε χρειάζεται σπουδαία έργα εκτός αν είναι ανυπεράσπιστο μωρό κινδυνεύον από επίδοξους Ηρώδεις, βλ. κρατική εμμονή με τον δι' εκτρώσεως φόνο. Η σωτηρία του όντως είναι όχι απλά αγαθόν, αλλά το άριστον.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 27 Ιαν 2020, 19:36

stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:43

Και πάλι δεν απαντάς στο ερώτημα πώς γίνεται στο "γνωστό" μας σύμπαν να μην υπάρχουν σημεία ζωής, παρά το γεγονός ότι είναι τεράστιο σε σχέση με τη Γη μας;
Προτείνω δηλαδή να αφήσουμε τα άγνωστα, αυτά για τα οποία απλώς εικάζουμε και να επικεντρωθούμε σε όσα γνωρίζουμε.
Πριν άρχιζες τις παρατηρήσεις θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες
stargazer έγραψε:
27 Ιαν 2020, 12:14
Δυο κατατοπιστικα βιντεο για εξωγηινους και την πιθανοτητα ζωης στον γαλαξια
SpoilerShow

Δεν έχω ιδέα γιατί περιμένεις να απαντήσω εγώ η κάποιος άλλος το ερώτημα αυτό :lol:

Ότι ξέρουμε πάνω κάτω το λέει στο βίντεο

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 27 Ιαν 2020, 19:44

Antares έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:39
stargazer έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:21
Antares έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:02
Γιατί να λείπει η συνείδηση του εαυτού μετά θάνατον;
Γιατί παρατηρώντας την φύση βλέπω ότι είναι μια μηχανή ανακύκλωσης, χαλάει κάτι και με τα υλικά που έμειναν φτιάχνει κάτι άλλο

Πχ Ένα δέντρο γερνάει και πεθαίνει. Μπορεί από τα απομεινάρια του στο έδαφος να φυτρώσει ένα άλλο δέντρο η μπορεί και περισσότερα, θα φυτρώσει όμως ποτέ το ίδιο;

Βασικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι για να γεννηθεί κάτι πρέπει κάτι άλλο να πεθάνει, στον υλικό κόσμο τουλάχιστον. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι το ίδιο γίνεται και στον πνευματικό. (Αν υπάρχει)

Αυτό που έχω παρατηρήσει επίσης σε σχεδόν όλες τις θεολογικές διδασκαλίες είναι ότι ο δρόμος προς την θέωση περνά από την κατάργηση της ατομικότητας και την συγχώνευση με κάτι μεγαλύτερο. Αν συγχωνεύεσαι χάνεις τον "εαυτό".
Νομίζω ότι παντού γίνεται δεκτό ότι η ψυχή είναι άφθαρτη και αθάνατη. Σε όλες τις θρησκείες. Είναι φτιαγμένη από την ουσία των αθανάτων. Επιστημονικά δεν υπάρχει εξήγηση. Αλλά στο μέλλον δεν θα μπορούσε η γήινη επιστήμη να κατασκευάσει έναν κλώνο από dna ενός πεθαμένου ανθρώπου; Ή θα μπορούσε να γίνει και σήμερα ακόμη. Τι ηθικά διλήμματα θα παρουσιάζονταν σε τέτοιες περιπτώσεις;
Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί η ψυχη να μείνει άφθαρτη, αλλά το εγώ πεθαίνει γιατί καθορίζεται από τα όρια της ύλης η οποία αποσυντιθεται. Αυτό που μένει είναι ίσως η "ουσία" αλλά δεν είσαι εσύ.
Η ψυχή έιναι αυτόνομη η είναι μέρος κάτι μεγαλύτερου;

Δεν έχω συναντήσει κανέναν αθάνατο :102:

Ενδιαφέροντα τα ερωτήματα που θέτεις περί κλωνοποίησης. Δεν έχουμε πειράματα όμως (ακόμα)

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 27 Ιαν 2020, 19:50

Για σκεφτείτε λίγο πόσο "εγώ" μένει όταν πεθάνει το σώμα με τις επιθυμίες τους φόβους τις ιδέες, τα πάθη, αλλά και όλα τα αισθητήρια όργανα


Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Ιαν 2020, 20:10

Γιατι το πατε τοσο μακρια σε συμπσντα κλπ; Αφου εχει αποδειχθει οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει μηχανισμους θρησκευτικοτητας (πιθανως κεντρο οπως το οπτικο) επομενως ειναι εξελικτικο προιον, εχει αναπτυχθει ασχετα απο την υπσρξη Θεου.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2020, 20:25

paul25 έγραψε:
27 Ιαν 2020, 20:10
Γιατι το πατε τοσο μακρια σε συμπσντα κλπ; Αφου εχει αποδειχθει οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει μηχανισμους θρησκευτικοτητας (πιθανως κεντρο οπως το οπτικο) επομενως ειναι εξελικτικο προιον, εχει αναπτυχθει ασχετα απο την υπσρξη Θεου.
Ναι, αλλά αυτό δεν απαντά στο αν υπάρχει ή όχι θεός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Ιαν 2020, 20:33

hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2020, 20:25
paul25 έγραψε:
27 Ιαν 2020, 20:10
Γιατι το πατε τοσο μακρια σε συμπσντα κλπ; Αφου εχει αποδειχθει οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει μηχανισμους θρησκευτικοτητας (πιθανως κεντρο οπως το οπτικο) επομενως ειναι εξελικτικο προιον, εχει αναπτυχθει ασχετα απο την υπσρξη Θεου.
Ναι, αλλά αυτό δεν απαντά στο αν υπάρχει ή όχι θεός.
Βρε χελ εσυ με ρωτας κατι τετοιο; Πιστευεις οτι ο Θεος δια της εξελιξης μας το εμφυτευσε; Νομιζω πως οχι. Επομενως για καποιο εξελικτικο λογο αναπτυχθηκε στις τυχαια μεταβαλομενες περιβαλλοντικες συνθηκες (μαλλον για να φτιαχνουμε κοινοτητες). Επομενως ο μηχανισμος αυτος δημιουργει ψευδαισθηση και πυροδοτει το αισθημα οπω το fight or flight στις φοβιες.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 27 Ιαν 2020, 20:42

stargazer έγραψε:
27 Ιαν 2020, 19:44
Antares έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:39
stargazer έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:21


Γιατί παρατηρώντας την φύση βλέπω ότι είναι μια μηχανή ανακύκλωσης, χαλάει κάτι και με τα υλικά που έμειναν φτιάχνει κάτι άλλο

Πχ Ένα δέντρο γερνάει και πεθαίνει. Μπορεί από τα απομεινάρια του στο έδαφος να φυτρώσει ένα άλλο δέντρο η μπορεί και περισσότερα, θα φυτρώσει όμως ποτέ το ίδιο;

Βασικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι για να γεννηθεί κάτι πρέπει κάτι άλλο να πεθάνει, στον υλικό κόσμο τουλάχιστον. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι το ίδιο γίνεται και στον πνευματικό. (Αν υπάρχει)

Αυτό που έχω παρατηρήσει επίσης σε σχεδόν όλες τις θεολογικές διδασκαλίες είναι ότι ο δρόμος προς την θέωση περνά από την κατάργηση της ατομικότητας και την συγχώνευση με κάτι μεγαλύτερο. Αν συγχωνεύεσαι χάνεις τον "εαυτό".
Νομίζω ότι παντού γίνεται δεκτό ότι η ψυχή είναι άφθαρτη και αθάνατη. Σε όλες τις θρησκείες. Είναι φτιαγμένη από την ουσία των αθανάτων. Επιστημονικά δεν υπάρχει εξήγηση. Αλλά στο μέλλον δεν θα μπορούσε η γήινη επιστήμη να κατασκευάσει έναν κλώνο από dna ενός πεθαμένου ανθρώπου; Ή θα μπορούσε να γίνει και σήμερα ακόμη. Τι ηθικά διλήμματα θα παρουσιάζονταν σε τέτοιες περιπτώσεις;
Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί η ψυχη να μείνει άφθαρτη, αλλά το εγώ πεθαίνει γιατί καθορίζεται από τα όρια της ύλης η οποία αποσυντιθεται. Αυτό που μένει είναι ίσως η "ουσία" αλλά δεν είσαι εσύ.
Η ψυχή έιναι αυτόνομη η είναι μέρος κάτι μεγαλύτερου;

Δεν έχω συναντήσει κανέναν αθάνατο :102:

Ενδιαφέροντα τα ερωτήματα που θέτεις περί κλωνοποίησης. Δεν έχουμε πειράματα όμως (ακόμα)
Εστω και ετσι.Τι πειραζει;Ειμαστε ζωντανοι οταν νιωθουμε και εχουμε συνειδητοτητα.Το οτι μπορει να πεθανει ενα μου ΕΓΩ (φανταζομαι οτι οταν λες ΕΓΩ εννοεις την συνειδητοτητα του ποιος ειμαι σωστα;) με την εννοια οτι δεν θα χω τον ιδιο χαρακτηρα και τις ιδιες αναμνησεις.η δεν θα χω την συνειδηση οτι ειμαι ΕΓΩ ,δεν αναιρει το γεγονος οτι ισως ζω καπου και εχω μια συνειδητοτητα.Και σε καθε θανατο θα προκυπτει μια νεα συνειδητοτητα.Διοτι ισως ειμαστε μερος ενος πολυ μεγαλυτερου πραγματος.Κατι αναλογο με τα κυτταρα ενος οργανισμου.Πεθαινει ενα κυτταρο γεννιεται ενα αλλο και ο οργανισμος συνεχιζει να ζει.Μην πει καποιος οτι ναι,αλλα καποια στιγμη ο οργανισμος θα πεθανει..διοτι απλα εφερα ενα παραδειγμα ΣΧΕΣΗΣ ΚΥΤΤΑΡΟΥ ΜΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ,δε ειπα οτι ειναι το ιδιο.

Μπορει πχ να ειμαστε κατι σαν ενα κυτταρο στην μεγαλη διαννοια.Πεθαινει μια μορφη μας,γεννιομαστε και περνουμε νεα συνειδητοτητα αφου ειμαστε μερος ενος ..μιας διαννοιας με συνειδηση. :p2:
Η ας το σκεφτουμε αλλιως,οπως λενε πολλοι φυσικοι.
Ειμαστε μεσα σε μια σουπα ενεργειας.
Η σουπα κοχλαζει..εχει φουσκαλες...εστω οτι εμεις ειμαστε μια φουσκαλα..σκαμε και εξαφανιζομαστε σαν φουσκαλα αλλα παραμενουμε μια ωραιοτατη σουπα. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 27 Ιαν 2020, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιαν 2020, 20:43

hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:59
stavmanr έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:43
Και πάλι δεν απαντάς στο ερώτημα πώς γίνεται στο "γνωστό" μας σύμπαν να μην υπάρχουν σημεία ζωής, παρά το γεγονός ότι είναι τεράστιο σε σχέση με τη Γη μας;
Το ότι δεν υπάρχουν σημεία ζωής προκύπτει από πού ακριβώς; Με ποιον τρόπο περιμένεις να αντιληφθείς αν υπάρχουν σημεία ζωής σε τροχιά γύρω από τα σημαδάκια που βλέπεις στον νυχτερινό ουρανό;
:lol:
Καλό.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιαν 2020, 20:45

stargazer έγραψε:
27 Ιαν 2020, 19:36
Δυο κατατοπιστικα βιντεο για εξωγηινους και την πιθανοτητα ζωης στον γαλαξια
SpoilerShow

Ότι ξέρουμε πάνω κάτω το λέει στο βίντεο
:lol:
Καλό.

Μακάρι να ξέραμε πώς προκύπτουν αυτές οι εξισώσεις, με ποια στοιχεία και ποια φυσικά ή πειραματικά δεδομένα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών