Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Νοέμ 2019, 08:44

Vassilis_1 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:03
O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:11

επειδή δεν υπήρχε τρόπος χρονολόγησης τότε
Ως φαίνεται φίλε O I, δέχεσαι ως ασφαλείς τους τρόπους χρονολόγησης
που χρησιμοποιεί τώρα το παράγωγο
του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
= η «επιστήμη.

Ορίστε, σου δίνεται η ευκαιρία να το αποδείξεις.

Εμφάνισε τη χρονολογική θέση της «επιστήμης» σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος.
Τον έχουμε πάρει μαζί μας στο αποκεκομμένο τμήμα της επιστήμης. :g030::lol:

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 18 Νοέμ 2019, 13:12

O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 22:55
Thor έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 17:37
O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:22
Πάντως εγώ έκανα το πείραμα με 33 κεριά και πάνω από 1-2" δεν αντέχει το χέρι πάνω από τα αναμμένα κεριά σε τόση απόσταση από τη φλόγα:



Αυτός το κρατάει πάνω από 5" και δεν φαίνεται να τον καίει

Παράξενο :102:

Ο.Ι.
δεν εισαι αξιος,γι'αυτο καιγεσαι.
Το ότι δεν είμαι άξιος το ξέρω πολύ καλά και γι' αυτό δεν έχω πάει ποτέ στον Πανάγιο Τάφο. Το πείραμα (για να είναι πείραμα) το έκανα στο σπίτι μου και όχι με το Άγιο φως.
Αν θες κάνε και συ τη δοκιμή σπίτι σου με το χέρι σου πάνω από 33 κεριά αναμμένα, όση ώρα το κρατάει ο πιστός στο βίντεο και πες μου τα αποτελέσματα (αν μπορείς βέβαια να γράφεις με το ένα χέρι στο πληκτρολόγιο :8) )

:wave:

Ο.Ι.
το εχω κανει και δεν αντεξαν τα κερια πανω απο πεντε λεπτα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23081
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Νοέμ 2019, 13:54

O I έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 02:27

Στον Vassilis_1 του απάτησα ήδη αλλά έχω μια απορία γι' αυτό που λες (πραγματικά δεν ξέρω παρά μόνο αυτό στα πρόχειρα που έψαξα :102: )
Έχει πράγματι αποδειχθεί η άκρη τού σύμπαντος που ζούμε δια παρατηρήσεως; :smt017

Ο.Ι.
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς. Ναι με το τηλεσκόπιο humble έχει παρατηρηθεί το μέρος του σύμπαντος που έχει παρατηρηθεί και ναι, από εκεί και πέρα δεν μπορεί να υπάρξει παρατήρηση.

Ναι, η επιστήμη πολλές φορές αδυνατεί να δει κάποια πράγματα και μπορεί να τα δει μέχρι ένα σημείο.

Το σκεπτικό που λέει ότι "εφόσον η επιστήμη δεν μπορεί να δει από ένα σημείο και πέρα, άρα η ηλικία του σύμπαντος είναι 7000 χρόνια", είναι προβληματικό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Νοέμ 2019, 15:35

O I έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 12:27
axilmar έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 11:18
O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 22:55

Το ότι δεν είμαι άξιος το ξέρω πολύ καλά και γι' αυτό δεν έχω πάει ποτέ στον Πανάγιο Τάφο. Το πείραμα (για να είναι πείραμα) το έκανα στο σπίτι μου και όχι με το Άγιο φως.
Αν θες κάνε και συ τη δοκιμή σπίτι σου με το χέρι σου πάνω από 33 κεριά αναμμένα, όση ώρα το κρατάει ο πιστός στο βίντεο και πες μου τα αποτελέσματα (αν μπορείς βέβαια να γράφεις με το ένα χέρι στο πληκτρολόγιο :8) )

:wave:

Ο.Ι.
Στο παραπάνω βίντεο πάντως λίγο το κρατάνε το χέρι τους πάνω από την φλόγα. Το κρατάνε τόσο όσο θα μπορούσε να είναι εντός λογικού πλαισίου για έναν άνθρωπο, δλδ 1-1.5 δευτερολεπτο.

Πριν από μερικά χρόνια στην τηλεόραση, σε ένα απο τα τριτοκλασατα κανάλια, καποιος είχε δειξει μια ουσια που ήταν τόσο βραδυφλεγης όταν έρχονταν σε επαφή με τον αέρα ώστε να ανάβει μετά από αρκετή ώρα.

Επίσης υπάρχει και αυτό:

Στο βίντεο από την ώρα που τον πιάνει η κάμερα (το χέρι το έχει πάνω από πιο πριν αν προσέξεις) μετράω γύρω στα 5-6" εκτός αν με γελούν τα μάτια μου :102:
Ο Καλόπουλος (σε μια εκπομπή τής Στεφανίδου πριν 5-6 χρόνια στο ALTER νομίζω) είχε παρουσιάσει ένα υγρό που αυτό είχε την ιδιότητα όταν εξατμιζόταν σε επαφή με τον αέρα αναφλεγόταν μόνο του. Βούταγε το φιτίλι από μερικά κεριά και μετά λίγη ώρα άναβαν μόνα τους. Αυτό όμως δεν μπορεί να συμβεί στα καντήλια επειδή το φιτίλι τους είναι ήδη υγρό από το λάδι που έχουν επάνω τους. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Το βίντεο που παραθέτεις δεν έχει σχέση με κεριά αλλά με σύγχρονη τεχνολογία.

:wave:

Ο.Ι.
Οντως το κραταει 5,6 δευτερα, αλλα στα 2-3 το τραβαει και λιγο πανω απο την φλογα.

Το βιντεο που ποσταρα δειχνει φλογα απο την οποια δεν καιγεσαι. Δεν λεω οτι αυτο ειναι που συμβαινει με το αγιο φως, απλως δινω ενα χιντ.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 18 Νοέμ 2019, 18:17

O I έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 22:20

φάσκει και αντιφάσκει
Πράγματι φάσκει και αντιφάσκει το το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη».

Πως; Ιδού:

Εδώ http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=2
υπάρχει ένα ανθολόγιο με χρονολογικές ασυναρτησίες που έχει εκφράσει
το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη».

Όταν η «επιστήμη», από τη μία λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
εννοεί ότι το σύμπαν έχει αρχή.

Όταν από την άλλη λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη, εννοεί ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή.

Με απλά ελληνικά είναι σαν να λέει η «επιστήμη»: Μη δίνετε σημασία στη χρονολόγηση που σας είχα πει,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, διότι είναι άκυρη.

Με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος
είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη.

Και με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη,
απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της, περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια.

Αυτό που εξάγεται είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε και τις δύο επάνω θέσεις της.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.
O I έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 22:20

από την επιστημονική αδυναμία έρευνας
Κάποιο λάθος κάνεις φίλε O I.

Δεν υπάρχει καμία αδυναμία επιστημονικής έρευνας.

Η Επιστήμη δια της έρευνας εξήγαγε το αποδεικτικό συμπέρασμά της
σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Νοέμ 2019, 21:35

O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 22:55
Thor έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 17:37
O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:22
Πάντως εγώ έκανα το πείραμα με 33 κεριά και πάνω από 1-2" δεν αντέχει το χέρι πάνω από τα αναμμένα κεριά σε τόση απόσταση από τη φλόγα:



Αυτός το κρατάει πάνω από 5" και δεν φαίνεται να τον καίει

Παράξενο :102:

Ο.Ι.
δεν εισαι αξιος,γι'αυτο καιγεσαι.
Το ότι δεν είμαι άξιος το ξέρω πολύ καλά και γι' αυτό δεν έχω πάει ποτέ στον Πανάγιο Τάφο. Το πείραμα (για να είναι πείραμα) το έκανα στο σπίτι μου και όχι με το Άγιο φως.
Αν θες κάνε και συ τη δοκιμή σπίτι σου με το χέρι σου πάνω από 33 κεριά αναμμένα, όση ώρα το κρατάει ο πιστός στο βίντεο και πες μου τα αποτελέσματα (αν μπορείς βέβαια να γράφεις με το ένα χέρι στο πληκτρολόγιο :8) )
Thor έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 13:12
το εχω κανει και δεν αντεξαν τα κερια πανω απο πεντε λεπτα.
Κρίμα
Τουλάχιστον πρόλαβες να γυρίσεις την παλάμη κι απ' την άλλη μεριά;
Το μισοψημένο κρέας ούτε κανίβαλοι δεν το τρώνε :8)

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Νοέμ 2019, 21:39

O I έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 02:27
Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 23:49
Vassilis_1 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:03


Ως φαίνεται φίλε O I, δέχεσαι ως ασφαλείς τους τρόπους χρονολόγησης
που χρησιμοποιεί τώρα το παράγωγο
του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
= η «επιστήμη.

Ορίστε, σου δίνεται η ευκαιρία να το αποδείξεις.

Εμφάνισε τη χρονολογική θέση της «επιστήμης» σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος.
Αν δηλαδή στα τόσα δισεκατομμύρια χρόνια που εκτιμά η επιστήμη την ηλικία του σύμπαντος έχει πέσει έξω κατά μερικές εκατονταετίες, αυτό πάει να πει ότι είναι λάθος;
Στον Vassilis_1 του απάτησα ήδη αλλά έχω μια απορία γι' αυτό που λες (πραγματικά δεν ξέρω παρά μόνο αυτό στα πρόχειρα που έψαξα :102: )
Έχει πράγματι αποδειχθεί η άκρη τού σύμπαντος που ζούμε δια παρατηρήσεως; :smt017

Ο.Ι.
Alien666 έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 13:54

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς. Ναι με το τηλεσκόπιο humble έχει παρατηρηθεί το μέρος του σύμπαντος που έχει παρατηρηθεί και ναι, από εκεί και πέρα δεν μπορεί να υπάρξει παρατήρηση.

Ναι, η επιστήμη πολλές φορές αδυνατεί να δει κάποια πράγματα και μπορεί να τα δει μέχρι ένα σημείο.

Το σκεπτικό που λέει ότι "εφόσον η επιστήμη δεν μπορεί να δει από ένα σημείο και πέρα, άρα η ηλικία του σύμπαντος είναι 7000 χρόνια", είναι προβληματικό.
Γιατί μου επαναφέρεις πάλι τα 7000 χρόνια μιας και σε κάλυψε η απάντησή μου; :smt017

Αυτό που ρωτάω είναι σε σχέση με αυτό που λες:
Αν δηλαδή στα τόσα δισεκατομμύρια χρόνια που εκτιμά η επιστήμη την ηλικία του σύμπαντος έχει πέσει έξω κατά μερικές εκατονταετίες, αυτό πάει να πει ότι είναι λάθος;
...και το σάιτ που βρήκα στα πρόχειρα απαντάει σ' αυτό και δεν πρόκειται για "μερικές εκατονταετίες" αλλά για αποστάσεις είτε χρονικές είτε χωρικές που είναι αδύνατον να προσμετρηθούν από τον άνθρωπο επειδή είναι αδύνατον να φτάσουν στα μάτια μας διότι αυτό που φτάνει είναι η βρεφική ηλικία του και σε καμιά περίπτωση τα σημερινά εξωτερικά όριά του.

Το σίγουρο είναι ότι αφού έχει αρχή άρα έχει και όρια τα οποία επεκτείνονται δημιουργώντας χωροχρόνο με ιλιγγιώδη ταχύτητα που ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να ανακαλύψει τα όριά του δια παρατηρήσεως και να δει αν υπάρχει κάτι έξω από αυτά.
Συνεπώς το ότι έχει πέσει έξω κατά μερικές εκατονταετίες το θεωρώ εντελώς λάθος εκτίμηση.

αυτό λέω

Τώρα
Όσο για τον Βασίλη θεωρώ ότι έχει φάει κόλλημα για κάτι που δεν ισχύει όσον αφορά την αρχή τής Δημιουργίας της κτίσης από τον Θεό μιας και η Γραφή μας επιβεβαιώνει ότι δεν ξέρει πότε έγινε αυτό:
SpoilerShow
O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:11
..........
Τη θέση μου γι' αυτό το ζήτημα την έχω παραθέσει ήδη αλλά βαριέμαι τώρα να ψάχνω αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω όταν έχω χρόνο (τώρα πάω για φαΐ)

Πάντως δεν υπάρχει χρονολόγηση στη Γραφή για την αρχή τού κόσμου και στην Παλαιά το λέει ξεκάθαρα:

"Γεν. 2,4 Αὕτη ἡ βίβλος γενέσεως οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὅτε ἐγένετο· ᾗ ἡμέρᾳ ἐποίησε Κύριος ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν"

Περιληπτικά
Η χρονολόγηση που έγινε από την Εκκλησία έγινε την εποχή που δεν υπήρχε "μέτρο" χρονολόγησης της αρχής του χωροχρόνου που στην Γραφή η έναρξη τού χωροχρόνου εκφράζεται έτσι "Γεν. 1,1 Ἐν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν.".
Το "Ἐν ἀρχῇ" σημαίνει την έναρξη τού χρόνου και το "ἐποίησεν" σημαίνει την έναρξη τού χώρου και το "τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν" σημαίνει ότι υπάρχει σ' αυτά.
Η Εκκλησία επειδή δεν υπήρχε τρόπος χρονολόγησης τότε, πήρε τις γεννεαλογίες και έβγαλε άθροισμα 5508 χρόνια π.Χ.
Στην Ελληνική αρχαιότητα η χρονολόγηση άρχισε από τον πρώτο καταγεγραμμένο Ολυμπιακό αγώνα κατά το 776 π.Χ.

Είναι σίγουρο ότι πριν απ' αυτές τις καταγραφές υπήρχε ζωή αλλά όπως λέει και η Γραφή, δεν ξέρουμε πότε ξεκίνησε.
Δεν είναι δογματικό σίγουρα το θέμα χρονολόγησης αλλά νομίζω ότι είναι απλά θεολογούμενο.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψε αυτή η απάντηση
...άσε που έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια στις παραπομπές του :lol:

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23081
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Νοέμ 2019, 21:46

O I έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 21:39


Αυτό που ρωτάω είναι σε σχέση με αυτό που λες:
Αν δηλαδή στα τόσα δισεκατομμύρια χρόνια που εκτιμά η επιστήμη την ηλικία του σύμπαντος έχει πέσει έξω κατά μερικές εκατονταετίες, αυτό πάει να πει ότι είναι λάθος;
...και το σάιτ που βρήκα στα πρόχειρα απαντάει σ' αυτό και δεν πρόκειται για "μερικές εκατονταετίες" αλλά για αποστάσεις είτε χρονικές είτε χωρικές που είναι αδύνατον να προσμετρηθούν από τον άνθρωπο επειδή είναι αδύνατον να φτάσουν στα μάτια μας διότι αυτό που φτάνει είναι η βρεφική ηλικία του και σε καμιά περίπτωση τα σημερινά εξωτερικά όριά του.

Το σίγουρο είναι ότι αφού έχει αρχή άρα έχει και όρια τα οποία επεκτείνονται δημιουργώντας χωροχρόνο με ιλιγγιώδη ταχύτητα που ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να ανακαλύψει τα όριά του δια παρατηρήσεως και να δει αν υπάρχει κάτι έξω από αυτά.
Συνεπώς το ότι έχει πέσει έξω κατά μερικές εκατονταετίες το θεωρώ εντελώς λάθος εκτίμηση.

αυτό λέω

Ε κι εγώ λεω ότι το 7600 είναι τόσο μικρό συγκριτικά με τα 8 δις που όσο έξω κι αν έχει πέσει η εκτίμηση των 8 δις, πάλι σωστότερη από αυτό θα είναι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Νοέμ 2019, 21:53

Οπότε δεν διαφωνούμε ότι το σύμπαν έχει αρχή άρα και όρια τα οποία είναι απροσμέτρητο από τον άνθρωπο :102:

Για τα υπόλοιπα είπαμε...

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 19 Νοέμ 2019, 16:35

Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 23:49

έχει πέσει έξω κατά μερικές εκατονταετίες, αυτό πάει να πει ότι είναι λάθος;
Το να είχε το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»,
ορισμένες χρονολογικές θέσεις, με απόκλιση εκατονταετιών, θα ήταν υποφερτό.

Το τι δεν είναι υποφερτό για το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = την «επιστήμη», θα αναλυθεί.

Πρόσεξε λοιπόν.

Εδώ http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=2
υπάρχει ένα ανθολόγιο με χρονολογικές ασυναρτησίες που έχει εκφράσει
το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη».

Όταν η «επιστήμη», από τη μία λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
εννοεί ότι το σύμπαν έχει αρχή.

Όταν από την άλλη λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη, εννοεί ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή.

Με απλά ελληνικά είναι σαν να λέει η «επιστήμη»: Μη δίνετε σημασία στη χρονολόγηση που σας είχα πει,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, διότι είναι άκυρη.

Με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος
είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη.

Και με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη,
απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της, περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια.

Αυτό που εξάγεται είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε και τις δύο επάνω θέσεις της.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.

Μετά τις επάνω τις επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές,
ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ που παρακολουθούν το διάλογο έχουν καταλάβει το αυτονόητο συμπέρασμα:

Η «επιστήμη», λόγω των χρονολογικών ασυναρτησιών που εξέφραζε,
ως ήταν φυσικό αυτοπαγιδεύθηκε, με συνέπεια να αναγκασθεί
τελικά να αυτοκαταργηθεί, καθώς αναγνώρισε
ότι ΟΛΑ τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε είναι εντελώς άχρηστα.

Αυτό σημαίνει ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε τις θεωρίες της,
περί παρέλευσης εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Επίσης σημαίνει ότι το ίδιο το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»
απέρριψε τις θεωρίες της, περί Big Bang, εξέλιξης και δεινόσαυρων
μιάς και τις συνδύαζε με την παρέλευση εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Μη τρέφεις χίμαιρες. Ένας αυτοκαταργημένος φορέας,
δηλαδή το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»,
καθώς έχει παραδεχθεί ότι γενικά δεν ξέρει να χρονολογεί,
Δεν μπορεί να κλονίσει τη χρονολογική θέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας,
την οποία απέδειξε αληθή η Επιστήμη.

Και μη ξεχνάς.

Δεν κάνει λάθη η Επιστήμη όταν εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Νοέμ 2019, 17:07

O I έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 21:35

Thor έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 13:12
το εχω κανει και δεν αντεξαν τα κερια πανω απο πεντε λεπτα.
Κρίμα
Τουλάχιστον πρόλαβες να γυρίσεις την παλάμη κι απ' την άλλη μεριά;
Το μισοψημένο κρέας ούτε κανίβαλοι δεν το τρώνε :8)

:wave:

Ο.Ι.
[/quote]

τη γυρισα,αλλα παλι δεν αντεξαν τα κερια.
Οπως και να βαλλω το χερι,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 19 Νοέμ 2019, 17:13

Vassilis_1, πόση είναι η περιφέρεια τής γης; πόση απόσταση έχει η γη από τη Σελήνη ή τον Ήλιο (κατά προσέγγιση); :smt017

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 19 Νοέμ 2019, 17:18

Thor έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:07
O I έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 21:35


Thor έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 13:12
το εχω κανει και δεν αντεξαν τα κερια πανω απο πεντε λεπτα.
Κρίμα
Τουλάχιστον πρόλαβες να γυρίσεις την παλάμη κι απ' την άλλη μεριά;
Το μισοψημένο κρέας ούτε κανίβαλοι δεν το τρώνε :8)

:wave:

Ο.Ι.
τη γυρισα,αλλα παλι δεν αντεξαν τα κερια.
Οπως και να βαλλω το χερι,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.
Ε.. τότε στην Ανάσταση να κρατάς λουκάνικο :102:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Νοέμ 2019, 17:23

O I έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:18
Thor έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:07
O I έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 21:35




Κρίμα
Τουλάχιστον πρόλαβες να γυρίσεις την παλάμη κι απ' την άλλη μεριά;
Το μισοψημένο κρέας ούτε κανίβαλοι δεν το τρώνε :8)

:wave:

Ο.Ι.
τη γυρισα,αλλα παλι δεν αντεξαν τα κερια.
Οπως και να βαλλω το χερι,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.
Ε.. τότε στην Ανάσταση να κρατάς λουκάνικο :102:

Ο.Ι.
για ποιο λογο να κραταω λουκανικο;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απάτη το υποτιθέμενο "Άγιο Φως"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 19 Νοέμ 2019, 17:27

Thor έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:23
O I έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:18
Thor έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:07


τη γυρισα,αλλα παλι δεν αντεξαν τα κερια.
Οπως και να βαλλω το χερι,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.
Ε.. τότε στην Ανάσταση να κρατάς λουκάνικο :102:

Ο.Ι.
για ποιο λογο να κραταω λουκανικο;
Εσύ για ποιον λες; :lol:

Μα για να ψηθεί :8)

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών