Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Μαρ 2020, 15:42

Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 15:12
Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 14:53
Οταν ο γιος μου ηταν στη Ε' δημοτικου με ρωτησε αν αυτα που διδασκονται στα θρησκευτικα της Π.Διαθηκης ειναι αληθεια, γιατι σχεδον κανενα παιδι στην ταξη του δεν τα πιστευε. Αυτο που του ειπα σαν αγνωστικιστης ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, γιατι δεν αποδεικνυεται με επιστημονικους ορους ουτε η υπαρξη του, ουτε η ανυπαρξια του. Αλλα του εξηγησα οτι υπαρχουν μεγαλες αντιφασεις στην ΠΔ. Του εδωσα ενα παραδειγμα αντιφασης και του ειπα αν θελει να ρωτησει την δασκαλα του να του το εξηγησει.

Την αλλη μερα μου ειπε οτι ολη η ταξη γελαγε με την δασκαλα που προσπαθουσε να βρει δικαιολογιες.
- Ασ' το μου ειπε. Καταλαβα.
Για δώσε παράδειγμα..
Δευτερονομιο 21:18-21 Τα παιδια που δεν ακουν τους γονεις τους πρεπει να λιθοβολουνται εως θανατου, αλλα απο την αλλη ειπε ..ου φονευσεις και βεβαια μας αγαπαει ολους, καλους και κακους.

Το τι ειχα τραβηξει στην παιδικη και εφηβικη μου ηλικια με την τιμωρια του Θεου για οτι εκανα δεν λεγεται. Μεχρι καποια στιγμη στα 12 μου περιπου, με επιασε ενας θειος και μου ειπε μην τραβας μαλακια γιατι βλεπεις ολους αυτους τους κουλους; Τους τιμωρησε ο Θεος για αυτη ακριβως την πραξη. :fp:

Τωρα βεβαια το γυρισαν. Ο θεος δεν τιμωρει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alphabet την 13 Μαρ 2020, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 15:49

To ότι η θρησκεία γίνεται αντιληπτή ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και η πολιτική, παίζει ως υπόθεση;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Μαρ 2020, 15:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:42
Ασέβαστος έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:30

αν και δεν μπορουμε να αποφυγουμε την εικονα του "παντογνωστη" στις πολυ μικρες ηλικιες. για ενα 5χρονο π.χ. ειμαστε παντογνωστες, μπορουμε να του απαντησουμε σε καθε ερωτηση. μεγαλωνωντας πρεπει να μαθει τα ορια μας, και περα απο αυτα να ψαξει για απαντησεις σε αυτους που ξερουν περισσοτερα σε καθε τομεα.
Καταλαβαίνω τι λες αλλά είσαι σίγουρος ότι μπορείς να απαντήσεις σε ένα 5χρονο γιατί πεθαίνουν τα παιδιά;

Μια τυχαία ερώτηση. Υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχες.
Ναι, γιατι υπαρχουν αρρωστιες και ατυχηματα για τα οποια πολλες φορες δεν μπορουμε να τα προβλεψουμε. Οπως πεθαινουν τα ελαφακια, τα αρνακια και τα αρκουδακια, ετσι και οι ανθρωποι μικροι η μεγαλοι. Γι' αυτο πρεπει να προσεχουμε.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 16:01

Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 15:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:42
Ασέβαστος έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:30

αν και δεν μπορουμε να αποφυγουμε την εικονα του "παντογνωστη" στις πολυ μικρες ηλικιες. για ενα 5χρονο π.χ. ειμαστε παντογνωστες, μπορουμε να του απαντησουμε σε καθε ερωτηση. μεγαλωνωντας πρεπει να μαθει τα ορια μας, και περα απο αυτα να ψαξει για απαντησεις σε αυτους που ξερουν περισσοτερα σε καθε τομεα.
Καταλαβαίνω τι λες αλλά είσαι σίγουρος ότι μπορείς να απαντήσεις σε ένα 5χρονο γιατί πεθαίνουν τα παιδιά;

Μια τυχαία ερώτηση. Υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχες.
Ναι, γιατι υπαρχουν αρρωστιες και ατυχηματα για τα οποια πολλες φορες δεν μπορουμε να τα προβλεψουμε. Οπως πεθαινουν τα ελαφακια, τα αρνακια και τα αρκουδακια, ετσι και οι ανθρωποι μικροι η μεγαλοι. Γι' αυτο πρεπει να προσεχουμε.
Και γιατί πεθαίνουν τα ελαφάκια, τα αρνάκια και τα αρκουδάκια;

Και γιατί κυνηγάμε τα ελαφάκια, τρώμε τα αρνάκια και σκοτώνουμε τα αρκουδάκια;


κλπ

Με τα παιδιά δεν ξεμπλέκεις με το πρώτο "διότι".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Μαρ 2020, 16:07

Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 15:42
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 15:12
Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 14:53
Οταν ο γιος μου ηταν στη Ε' δημοτικου με ρωτησε αν αυτα που διδασκονται στα θρησκευτικα της Π.Διαθηκης ειναι αληθεια, γιατι σχεδον κανενα παιδι στην ταξη του δεν τα πιστευε. Αυτο που του ειπα σαν αγνωστικιστης ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, γιατι δεν αποδεικνυεται με επιστημονικους ορους ουτε η υπαρξη του, ουτε η ανυπαρξια του. Αλλα του εξηγησα οτι υπαρχουν μεγαλες αντιφασεις στην ΠΔ. Του εδωσα ενα παραδειγμα αντιφασης και του ειπα αν θελει να ρωτησει την δασκαλα του να του το εξηγησει.

Την αλλη μερα μου ειπε οτι ολη η ταξη γελαγε με την δασκαλα που προσπαθουσε να βρει δικαιολογιες.
- Ασ' το μου ειπε. Καταλαβα.
Για δώσε παράδειγμα..
Δευτερονομιο 21:18-21 Τα παιδια που δεν ακουν τους γονεις τους πρεπει να λιθοβολουνται εως θανατου, αλλα απο την αλλη ειπε ..ου φονευσεις και βεβαια μας αγαπαει ολους, καλους και κακους.

Το τι ειχα τραβηξει στην παιδικη και εφηβικη μου ηλικια με την τιμωρια του Θεου για οτι εκανα δεν λεγεται. Μεχρι καποια στιγμη στα 12 μου περιπου, με επιασε ενας θειος και μου ειπε μην τραβας μαλακια γιατι βλεπεις ολους αυτους τους κουλους; Τους τιμωρησε ο Θεος για αυτη ακριβως την πραξη.

Τωρα βεβαια το γυρισαν. Ο θεος δεν τιμωρει.
Από τον Προσκυνητό είχαν δοθεί μόνο οι δέκα εντολές. Δευτερον. 10,4.
Τα υπόλοιπα γράφηκαν από τονΜωυσή.

Μάλιστα δε, οι γονείς εί αι αυτοί που συλλα βάναν τον γιο τους και τον παρέδιδαν στη γερουσία Δευτερο. 21,18

ΥΓ
Μάλλον δε θα λάβει γνώση και πάλι το Alphabet
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 13 Μαρ 2020, 16:16, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Μαρ 2020, 16:10

Nandros, ..but he loves you!

Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μαρ 2020, 16:15

Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 15:12
Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 14:53
Οταν ο γιος μου ηταν στη Ε' δημοτικου με ρωτησε αν αυτα που διδασκονται στα θρησκευτικα της Π.Διαθηκης ειναι αληθεια, γιατι σχεδον κανενα παιδι στην ταξη του δεν τα πιστευε. Αυτο που του ειπα σαν αγνωστικιστης ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, γιατι δεν αποδεικνυεται με επιστημονικους ορους ουτε η υπαρξη του, ουτε η ανυπαρξια του. Αλλα του εξηγησα οτι υπαρχουν μεγαλες αντιφασεις στην ΠΔ. Του εδωσα ενα παραδειγμα αντιφασης και του ειπα αν θελει να ρωτησει την δασκαλα του να του το εξηγησει.

Την αλλη μερα μου ειπε οτι ολη η ταξη γελαγε με την δασκαλα που προσπαθουσε να βρει δικαιολογιες.
- Ασ' το μου ειπε. Καταλαβα.
Για δώσε παράδειγμα..
Ακόμα και μέσα στο ίδιο κείμενο υπάρχει αντίφαση, πολλές φορές λίγες γραμμές παρακάτω. Ήδη από την Γένεση αρχίζουν οι αντιφάσεις.

Εμένα η ΠΔ με προβλημάτιζε από τα 6-7 μου και την ιστορία του Νώε, που έβρισκα ήδη σε εκείνην την ηλικία προβληματική, ανήθικη και ασύμβατη με έναν αγαθό και δίκαιο Θεό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Μαρ 2020, 16:21

Τα έθνη είχαν εκτροχιασθει σε απ>στευτο βαθμό.
ότι τους υιούς αυτών και τας θυγατέρας αυτών κατακαίουσιν εν πυρί τοις θεοίς αυτών. Χευτερον. 12, 31
Καθώς και μαντείες. Κλήδονισμό, οιωνισμούς, φαρμακείες. Εγγαστριμυθίες, τερατοσκοπία... Δευτερον. 18,9
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 13 Μαρ 2020, 17:01, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Μαρ 2020, 16:22

the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36


καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Είτε πιστεύεις είτε οχι, ο Ιησούς Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο.
Το μυθολογία να υποθέσω το έγραψες γιατί δε ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Μαρ 2020, 16:26

Ερμής έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:22
the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36


καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Είτε πιστεύεις είτε οχι, ο Ιησούς Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο.
Το μυθολογία να υποθέσω το έγραψες γιατί δε ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.
Ειναι; δεν υπαρχουν αξιοπιστα αρχαιολογικα στοιχεια οτι υπηρξε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Μαρ 2020, 16:28

axilmar έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:26
Ερμής έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:22
the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36


καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Είτε πιστεύεις είτε οχι, ο Ιησούς Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο.
Το μυθολογία να υποθέσω το έγραψες γιατί δε ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.
Ειναι; δεν υπαρχουν αξιοπιστα αρχαιολογικα στοιχεια οτι υπηρξε.
Με αυτή τη λογική η ιστορία ξεκινά απο τη στιγμή που εφευρέθηκε η κάμερα ή η φωτογραφία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Μαρ 2020, 16:35

Ερμής έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:28
axilmar έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:26
Ερμής έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:22


Είτε πιστεύεις είτε οχι, ο Ιησούς Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο.
Το μυθολογία να υποθέσω το έγραψες γιατί δε ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.
Ειναι; δεν υπαρχουν αξιοπιστα αρχαιολογικα στοιχεια οτι υπηρξε.
Με αυτή τη λογική η ιστορία ξεκινά απο τη στιγμή που εφευρέθηκε η κάμερα ή η φωτογραφία.
Οχι, δεν παει ετσι. Για ορισμενα προσωπα στην ιστορια υπαρχουν πολυπληθεις λεπτομερεις αναφορες σε διαφορων ειδων πηγες. Κατι τετοιο δεν υπαρχει για τον Χριστο.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Μαρ 2020, 16:41

Φτου κι απ' την αρχή...
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11443
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 13 Μαρ 2020, 16:46

Ακόμα και αν ο Ιησούς υπήρξε, η ζωή του έχει περιγραφεί και μεταφερθεί ανά τους αιώνες (ασκόπως και σκοπίμως) με τρόπο που περιέχει σαφείς (προϋπάρχουσες) μυθολογικές και παραφυσικές αναφορές, που κάνουν την όλη ιστορία του κάτι σαν μυθολογία.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2020, 17:03

hellegennes έγραψε:
13 Μαρ 2020, 16:15
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 15:12
Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 14:53
Οταν ο γιος μου ηταν στη Ε' δημοτικου με ρωτησε αν αυτα που διδασκονται στα θρησκευτικα της Π.Διαθηκης ειναι αληθεια, γιατι σχεδον κανενα παιδι στην ταξη του δεν τα πιστευε. Αυτο που του ειπα σαν αγνωστικιστης ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, γιατι δεν αποδεικνυεται με επιστημονικους ορους ουτε η υπαρξη του, ουτε η ανυπαρξια του. Αλλα του εξηγησα οτι υπαρχουν μεγαλες αντιφασεις στην ΠΔ. Του εδωσα ενα παραδειγμα αντιφασης και του ειπα αν θελει να ρωτησει την δασκαλα του να του το εξηγησει.

Την αλλη μερα μου ειπε οτι ολη η ταξη γελαγε με την δασκαλα που προσπαθουσε να βρει δικαιολογιες.
- Ασ' το μου ειπε. Καταλαβα.
Για δώσε παράδειγμα..
Ακόμα και μέσα στο ίδιο κείμενο υπάρχει αντίφαση, πολλές φορές λίγες γραμμές παρακάτω. Ήδη από την Γένεση αρχίζουν οι αντιφάσεις.

Εμένα η ΠΔ με προβλημάτιζε από τα 6-7 μου και την ιστορία του Νώε, που έβρισκα ήδη σε εκείνην την ηλικία προβληματική, ανήθικη και ασύμβατη με έναν αγαθό και δίκαιο Θεό.
Κάποτε, στο Γυμνάσιο, αναρωτήθηκα: Γιατί ο Ηρακλής, ο Θησέας, κλπ ήρωες είναι μυθολογία, ενώ ο Σαμψών είναι ιστορικό πρόσωπο (κατά την ΠΔ).
Εξυπακούεται ότι την ερώτηση δεν την εξέφρασα ανοικτά. Επί χούντας ήταν καλύτερα να σε πουν κομμουνιστή, παρά άπιστο! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών