Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μαρ 2020, 01:17

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 23:00
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 22:56
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 22:47


Δεν είναι προφανές αυτό σε όλη την διάρκεια της συζήτησης; Οι άνθρωποι έχουν ακυρώσει την Μεταφυσική και την Οντολογία μονολεκτικά!
Έτσι φαίνεται. Απλώς άνοιξε ωραίο κεφάλαιο ο axilmar και περιμένω πως θα πάει.
Τι πως θα πάει; Εσύ θα μιλάς για οντολογία και ο axilmar θα σου λέει ότι δεν υπάρχουν μονόκεροι.
Λες να μην ξερω τι σημαινει οντολογια; απλα με ενδιαφερει η χειροπιαστη αληθεια, οχι το συννεφο των ιδεων.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μαρ 2020, 01:19

Otto Weininger έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:16
break έγραψε:
18 Μαρ 2020, 00:59
Αν κατά την αστρική προβολή δεν μπορείς να αλληλεπιδράσεις με αυτόν τον κόσμο τότε έχουμε να κάνουμε με μία τυπική παραίσθηση.
Στην αστρική προβολή δεν αλληλεπιδρά κάποιος με αυτό τον κόσμο. Εξ ου και ο φύλακας του σώματος.

Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα πάντως για πράγματα που δεν έχεις δει, δεν επιχειρησες ή δεν έψαξες πραγματικά.

Τέλος πάντων, δικαίωμά σου. Εγώ για το συγκεκριμένο δεν έχω καταλήξει ακόμα αφού επέλεξα να μην προχωρήσω περαιτέρω σε αυτού του είδους την αναζήτηση/έρευνα για μια σειρά από λόγους. Το αυτό και για το occult εν τω συνόλω.
Αλλά αυτά τα 5 χρόνια περίπου ειδα αρκετά, διάβασα αρκετά και συνάντησα αρκετούς ιδιαίτερους ανθρώπους υπεράνω μάλιστα κάθε υποψίας.
Μου αρκούν για τώρα και παραμένω απλά στα βιβλία.

Καλές αναζητήσεις λοιπόν, αν θες να ψάξεις όντως. Αλλά με μέτρο.
Τι σημαινει 'υπερανω καθε υποψιας'; οταν καποιος εχει παραισθησεις, αυτος θα τις πιστεψει. Και θα μιλαει για αυτες σαν να ηταν πραγματικοτητα.

Εγω ψαχνω την αντικειμενικη αληθεια.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μαρ 2020, 01:20

axilmar έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:14


Περιμενα να μαθω κατι που δεν θα μπορουσε ο αλλος να το μαθει εκτος και εαν ειχε κανει αστρικη προβολη, το οποιο ομως θα επιβεβαιωνονταν αργοτερα με αλλο τροπο.

Δυστυχως, τζιφος.
Μάλιστα. Παρίστανε και τον προχωρημένο λοιπόν ο τύπος που λες.
Ήταν σε κάποιο τάγμα ή μόνος του φάση;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μαρ 2020, 01:29

axilmar έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:19


Τι σημαινει 'υπερανω καθε υποψιας'; οταν καποιος εχει παραισθησεις, αυτος θα τις πιστεψει. Και θα μιλαει για αυτες σαν να ηταν πραγματικοτητα.
Υπεράνω κάθε υποψίας σημαίνει ότι είναι άνθρωποι με μόρφωση και ενίοτε υψηλές και σοβαρές θέσεις. Άνθρωποι που γνώριζα, εμπιστοσύνης που απλά μου περιέγραψαν κάποιες εμπειρίες τους απο αυτές τις ασχολίες.
Κανείς από αυτούς που είχα μιλήσει δεν είχε παραισθήσεις για κάτι.
Αλλά και ουδέποτε δεν θέλησα να είμαι μέρος του κύκλου ή να συμπληρώσω αριθμό σε κάποια πρακτική άσκηση, οπότε είναι πολύ περιορισμένο το κομμάτι αυτό.

Σε κάθε περίπτωση οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου αρκούν για να κρατάω ανοιχτό μυαλό και να έχω πειστεί για το ότι δεν υπάρχει μόνο το υλικό κομμάτι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Μαρ 2020, 11:11

Με την εγκυρότητα του χριστιανισμού τι σχέση έχουν όλα αυτά δεν κατάλαβα.

Από το να παρατηρούνται random ανεξήγητα φαινόμενα από σχετικά αξιόπιστα άτομα μέχρι το να πάρουμε τοις μετρητοίς την χριστιανική μυθολογία στο σύνολό της μεσολαβεί χάσμα που δεν βλέπω πως γεφυρώνεται.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Μαρ 2020, 11:29

Επίσης η αστρική προβολή, με την ασημένια κορδέλα της και τα όλα της, είναι ενδιαφέρον το πως μπορεί να εξηγηθεί με όρους φιλοσοφίας του νου (of the mind), σε σχέση με το φαινόμενο μοντέλο εαυτού (phenomenal self model), αν ενδιαφέρεται να μπει σε πρωινή γκουγκλοκουνελότρυπα κανείς.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Μαρ 2020, 11:46

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:02
Stalker έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:42
Δεν σκουπίζω τίποτε κάτω από το χαλάκι. Εγώ είμαι αυτός που συνέχεια αναφέρεται στον Ευσεβισμό και στην ακροδεξιά, που έχουν κάνει μεγάλο κακό στην Εκκλησία.
Τότε γιατί με εγκαλείς όταν τα λέω κι εγώ, θέλεις την αποκλειστικότητα; :lol:
:lol:

Εγώ τα λέω ως Χριστιανός και με αγάπη προς την Εκκλησία.

Υπάρχουν ορισμένοι όμως που τα αναφέρουν για να χτυπήσουν την Εκκλησία και την Πίστη.
Παρεμπιπτόντως το να θέλεις θεοκρατία και όποιον δεν κάνει αποκλειστικά στρείτ σεξ εντός γάμου για τεκνοποίηση να θεωρείται υπάνθρωπος δεν είναι Ευσεβισμός, είναι άλλου είδους καρκίνωμα ενδημικό στην ορθοδοξία. Αν πεις ότι δεν είναι σπέσιαλ η ορθοδοξία σαν θρησκεία σε αυτόν τον τομέα δεν θα διαφωνήσω, αλλά πάλι είναι πρόβλημα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μαρ 2020, 11:51

Stalker έγραψε:
18 Μαρ 2020, 11:11
Με την εγκυρότητα του χριστιανισμού τι σχέση έχουν όλα αυτά δεν κατάλαβα.

Από το να παρατηρούνται random ανεξήγητα φαινόμενα από σχετικά αξιόπιστα άτομα μέχρι το να πάρουμε τοις μετρητοίς την χριστιανική μυθολογία στο σύνολό της μεσολαβεί χάσμα που δεν βλέπω πως γεφυρώνεται.
Δεν έχει σχέση άμεσα αλλά έμμεσα.
Το όλο θέμα είναι μια τεράστια κουβέντα που μοιραία θα επεκταθεί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 18 Μαρ 2020, 12:41

Stalker έγραψε:
18 Μαρ 2020, 11:11
Με την εγκυρότητα του χριστιανισμού τι σχέση έχουν όλα αυτά δεν κατάλαβα.

Από το να παρατηρούνται random ανεξήγητα φαινόμενα από σχετικά αξιόπιστα άτομα μέχρι το να πάρουμε τοις μετρητοίς την χριστιανική μυθολογία στο σύνολό της μεσολαβεί χάσμα που δεν βλέπω πως γεφυρώνεται.
Δαιμόνια. Χριστιανική εξήγηση πασπαρτού για οτιδήποτε δεν μπαίνει στο χριστιανικό δόγμα. Το δικό τους υπερφυσικό είναι δόξα θεού και απόδειξη ότι έχουν δίκαιο. Το υπερφυσικό των άλλων είναι δαιμόνια και απόδειξη ότι έχουν άδικο. :D

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 18 Μαρ 2020, 13:00

Otto η (μικρή) εμπειρία μου με τέτοια άτομα είναι ότι μπαίνουν σε ένα positive feedback όπου ο καθένας προσπαθεί να μην δείξει στους άλλους ότι αυτός δεν είναι ο αποτυχημένος που δεν νιώθει τίποτα και δεν καταλαβαίνει τι νιώθουν οι υπόλοιποι. Το σύνδρομο των ρούχων του βασιλιά.

Ούτως ή άλλως μιλάμε για άτομα με μικρή προδιάθεση στην κριτική σκέψη (αλλιώς δεν θα είχαν ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα) και πολύ συχνά μυθομανείς. Με το τελευταίο δεν αναφέρομαι σε ψεύτες, δηλαδή σε άτομα που εν γνώση τους και με δόλο λένε κάτι που δεν ισχύει, αλλά σε άτομα που ζουν το ψέμα και δεν καταλαβαίνουν ότι το αναπαράγουν.

Ας πούμε ο παπάς που αναφέρθηκε εδώ στο φόρουμ που έλεγε την ιστορία με τον γιατρό που αφού έκανε τεστ στην κοινωνία και έβγαλε άρρεν ετών 33ών έσκισε τα πτυχία του και έγινε μοναχός είναι ο κλασσικός μυθομανής: δεν λέει ψέματα, πιστεύει και ο ίδιος πρώτος την ιστορία που λέει. Αν δεν ήταν παπάς αλλά αποκρυφιστής θα έλεγε άλλες ιστορίες για αστρικές προβολές με την ίδια πειστικότητα επειδή επίσης θα τις πίστευε με όλο του το είναι.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μαρ 2020, 13:34

Otto Weininger έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:29
axilmar έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:19


Τι σημαινει 'υπερανω καθε υποψιας'; οταν καποιος εχει παραισθησεις, αυτος θα τις πιστεψει. Και θα μιλαει για αυτες σαν να ηταν πραγματικοτητα.
Υπεράνω κάθε υποψίας σημαίνει ότι είναι άνθρωποι με μόρφωση και ενίοτε υψηλές και σοβαρές θέσεις. Άνθρωποι που γνώριζα, εμπιστοσύνης που απλά μου περιέγραψαν κάποιες εμπειρίες τους απο αυτές τις ασχολίες.
Κανείς από αυτούς που είχα μιλήσει δεν είχε παραισθήσεις για κάτι.
Αλλά και ουδέποτε δεν θέλησα να είμαι μέρος του κύκλου ή να συμπληρώσω αριθμό σε κάποια πρακτική άσκηση, οπότε είναι πολύ περιορισμένο το κομμάτι αυτό.

Σε κάθε περίπτωση οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου αρκούν για να κρατάω ανοιχτό μυαλό και να έχω πειστεί για το ότι δεν υπάρχει μόνο το υλικό κομμάτι.
Φυσικα, δεν ερμηνευσαν την εμπειρια τους σαν παραισθηση. Αλλα αυτο ητανε. Και οσο μορφωμενοι και σοβαροι να ειναι, οταν το μυαλο μπαινει σε κατασταση τετοια δεν υπαρχει τροπος να καταλαβει κανεις τι γινεται.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μαρ 2020, 13:35

Otto Weininger έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:20
axilmar έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:14


Περιμενα να μαθω κατι που δεν θα μπορουσε ο αλλος να το μαθει εκτος και εαν ειχε κανει αστρικη προβολη, το οποιο ομως θα επιβεβαιωνονταν αργοτερα με αλλο τροπο.

Δυστυχως, τζιφος.
Μάλιστα. Παρίστανε και τον προχωρημένο λοιπόν ο τύπος που λες.
Ήταν σε κάποιο τάγμα ή μόνος του φάση;
Δεν το ξερω αυτο.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μαρ 2020, 14:13

axilmar έγραψε:
18 Μαρ 2020, 13:34
Otto Weininger έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:29
axilmar έγραψε:
18 Μαρ 2020, 01:19


Τι σημαινει 'υπερανω καθε υποψιας'; οταν καποιος εχει παραισθησεις, αυτος θα τις πιστεψει. Και θα μιλαει για αυτες σαν να ηταν πραγματικοτητα.
Υπεράνω κάθε υποψίας σημαίνει ότι είναι άνθρωποι με μόρφωση και ενίοτε υψηλές και σοβαρές θέσεις. Άνθρωποι που γνώριζα, εμπιστοσύνης που απλά μου περιέγραψαν κάποιες εμπειρίες τους απο αυτές τις ασχολίες.
Κανείς από αυτούς που είχα μιλήσει δεν είχε παραισθήσεις για κάτι.
Αλλά και ουδέποτε δεν θέλησα να είμαι μέρος του κύκλου ή να συμπληρώσω αριθμό σε κάποια πρακτική άσκηση, οπότε είναι πολύ περιορισμένο το κομμάτι αυτό.

Σε κάθε περίπτωση οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου αρκούν για να κρατάω ανοιχτό μυαλό και να έχω πειστεί για το ότι δεν υπάρχει μόνο το υλικό κομμάτι.
Φυσικα, δεν ερμηνευσαν την εμπειρια τους σαν παραισθηση. Αλλα αυτο ητανε. Και οσο μορφωμενοι και σοβαροι να ειναι, οταν το μυαλο μπαινει σε κατασταση τετοια δεν υπαρχει τροπος να καταλαβει κανεις τι γινεται.

Ξέρεις ποιες ήταν οι εμπειρίες και τι περιέγραψαν ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Μαρ 2020, 16:59

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 19:29
Σαφώς και το αναιρεί. Διότι δεν είναι υπεύθυνα τα παραπάνω για το γεγονός ότι γίνονται πόλεμοι στο όνομά τους.
Δεν μπορώ π.χ. να αντιληφθώ πώς συνδέεις το "έγινε πόλεμος για την Ωραία Ελένη" με το "φταίει η Ωραία Ελένη για τους νεκρούς στην Ιλιάδα".
Α οκ, δηλαδή παρόλου που έχει χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο πόλωσης και πολεμικής ρητορικής τύπου πάμε-να-σφάξουμε-τους-άπιστους-για-να-πάρουμε-πίσω-την-Ιερουσαλήμ-all-over-again, δεν είναι υπεύθυνη η θρησκεία. Τις "μάγισσες" που κάψαμε, πάλι δεν φταίει η θρησκεία. Για όλες τελοσπάντων τις καρκινιές του χριστιανισμού δεν φταίει ο χριστιανισμός.

Ναι χαίρω πολύ, προφανώς το concept της θρησκείας δεν "φταίει" για τίποτα, δεδομένου ότι είναι μια νοητική κατασκευή. Το θέμα είναι πώς ήταν και θα είναι πάντα ένα εργαλείο για να προωθείς ακριβώς τέτοιες αντζέντες. Τεράστιο κομμάτι του legacy αυτής της παρωχημένης θρησκείας είναι ~30 εκατομμύρια νεκροί και δεν θα κάτσω να κάνω semantic κωλοτούμπες à la δεν φταίει το όπλο, φταίει αυτός που το χρησιμοποιεί.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μαρ 2020, 21:11

klg έγραψε:
18 Μαρ 2020, 16:59
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 19:29
Σαφώς και το αναιρεί. Διότι δεν είναι υπεύθυνα τα παραπάνω για το γεγονός ότι γίνονται πόλεμοι στο όνομά τους.
Δεν μπορώ π.χ. να αντιληφθώ πώς συνδέεις το "έγινε πόλεμος για την Ωραία Ελένη" με το "φταίει η Ωραία Ελένη για τους νεκρούς στην Ιλιάδα".
Α οκ, δηλαδή παρόλου που έχει χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο πόλωσης και πολεμικής ρητορικής τύπου πάμε-να-σφάξουμε-τους-άπιστους-για-να-πάρουμε-πίσω-την-Ιερουσαλήμ-all-over-again, δεν είναι υπεύθυνη η θρησκεία.
Σωστά. Όπως γράφεις "χρησιμοποιήθηκε για να (...)"
Τις "μάγισσες" που κάψαμε, πάλι δεν φταίει η θρησκεία.
Σωστά.
Για όλες τελοσπάντων τις καρκινιές του χριστιανισμού δεν φταίει ο χριστιανισμός.
Δεν είναι καρκινιές του χριστιανισμού. Είναι σφάλματα της ανθρώπινης ύπαρξης που αναπτύσσονται σε κάθε εποχή και με κάθε είδους ιδεολογικό, κοινωνικό ή άλλο πλαίσιο.
Τα ίδια πάνω κάτω έκαναν και σε μέρη που δεν είναι χριστιανικά, όπως και σε μέρη που είναι άθεα.
Αυτό που σου γράφω είναι ότι αυτά που περιγράφεις δεν είναι "χριστιανισμός". Είναι το αντίθετο, ασχέτως αν αναπτύχθηκαν σε κοινωνίες που αυτοαποκαλούνταν χριστιανικές.
Είναι κάτι σαν τους υπέρμαχους του χριστιανισμού στο φόρουμ που γράφουν "πυροβολήστε τους μετανάστες στα σύνορα".
Ναι χαίρω πολύ, προφανώς το concept της θρησκείας δεν "φταίει" για τίποτα, δεδομένου ότι είναι μια νοητική κατασκευή.
Αν έφταιγε ο χριστιανισμός τώρα θα ήσουν ήδη στην πυρά δεδομένου ότι ζεις σε μία χριστιανική κοινωνία.
Το θέμα είναι πώς ήταν και θα είναι πάντα ένα εργαλείο για να προωθείς ακριβώς τέτοιες αντζέντες. Τεράστιο κομμάτι του legacy αυτής της παρωχημένης θρησκείας είναι ~30 εκατομμύρια νεκροί και δεν θα κάτσω να κάνω semantic κωλοτούμπες à la δεν φταίει το όπλο, φταίει αυτός που το χρησιμοποιεί.
Κάνεις απλοϊκές αναλύσεις με βιαστικές παραδοχές που καταλήγουν σε παραδοξολογίες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών