Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 13:34

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:31
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:28
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:23


Μπορεί.
Αλλά εγώ πιστεύω στον πνευματικό κόσμο και στον Κύριο ημών Ιησού Χριστό.
πληρες πακετο; αυτον που περπαταγε στο νερο και ανασταινε νεκρους; που πινουνε το αιμα του καθε κυριακη;
Ναι.
Αν και δεν ........
δηλαδη οχι.

πως μπορεις να λες ναι και μετα να αλλαζεις τις παραμετρους; σε αλλο χριστο πιστευεις, δικο σου. μαγκια σου και γουστο σου καπελο σου, αλλα δεν ειναι αυτος για τον οποιο γινονται οι συζητησεις εδω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Μαρ 2020, 13:38

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:14
Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:59

δεν ειναι ακριβώς στη Βίβλο αλλά θα το διαβάσω όταν έχω λίγο χρόνο, ποτε και τίποτα δεν απορρίπτω με τπτ.
Για το άλλο αν έχεις κάποιο επιστημονικά αποδεδειγμένο σύγγραμα ευχαρίστως να το διαβάσω.
τι ακριβως συγγραμα θελεις; οτι δε γεννανε οι παρθενες, οτι δεν ανασταινονται οι νεκροι...

γιατι ψαχνεις για κατι πολυπλοκο και σπουδαιο γραμμενο απο καποιον με πτυχια που να σου αποδειξει τι; το οφθαλμοφανες; αφου την βλεπεις την απατη και μονος σου. απλως επιλεγεις να ξεχωρισεις την προσωπικη σου πιστη απο αυτο που βλεπεις. πιστευεις σε κατι διαφορετικο. καποια εποχη θα σε εκαιγαν στην πυρα, σημερα απλως θα σε αποκαλεσουν αιρετικο.
Και αν έλεγες οτι πετάνε κάποιες εκατοντάδες τόνοι ατσάλι, το ίδιο θα σου έλεγαν.

και μου τη δίνει πολύ που αναγκάζομαι να υπερασπίζομαι πράγματα που δε συμφωνώ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 17 Μαρ 2020, 13:50

break έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:30
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:07
Γιατί αν η πίστη στον θεό ήταν αποτέλεσμα της φώτισης αυτών τον μυαλών τότε σίγουρα θα πίστευαν όλοι στον ίδιο θεό και όχι σε ότι τους κατήχησε η οικογένεια τους όταν ήταν παιδιά.
Κατά μία έννοια εκεί πιστεύουν.
Ναι, σίγουρα, κατά μία έννοια και εγώ που είμαι άθεος εκεί πιστεύω. Αν ορίσεις κατάλληλα την λέξη θεός σίγουρα θα βρεις μία έννοια που θα με καλύπτει. Πρώτη δύναμη ας πούμε, ή πρωταρχικό αίτιο, ή κάτι παραπλήσιο.

Αλλά όλο αυτό δεν είναι παρά ένα παιχνίδι λέξεων. Αυτό που κάνεις είναι ξεχειλώνεις την έννοια μιας λέξης τόσο πολύ ώστε να συμπεριλάβει ακόμα και τον αντίλογο και στην συνέχεια να δηλώνεις ότι αντίλογος τελικά συμφώνησε με την θέση.
:+1:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 17 Μαρ 2020, 13:53

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:17
Πρώτα ξεκινάς την συζήτηση από το αν υπάρχει Θεός και έπειτα αν χριστιανικός Θεός είναι ο αληθινός Θεός.
Αυτό που είπε ο Ασέβαστος. Τι σημαίνει θεός ; Χωρίς αναφορά σε θρησκείες η λέξη θεός δεν σημαίνει τίποτα.

Επίσης γιατί μόνο ένας θέος ; Επειδή έτσι λέει ο Χριστιανισμός ; Μα αυτό είναι το ζητούμενο. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα.

Οπότε για να ξεκινήσει η κουβέντα πέρα από τον ορισμό της λέξης θεός, που ακόμα δεν έχεις δώσει, θα πρέπει να δώσεις και την απόδειξη ότι μόνο ένα τέτοιο πράγμα υπάρχει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μαρ 2020, 13:55

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:15
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:07

:D
Μου γράφεις ότι δεν γεννήθηκες χριστιανός (το μυαλουδάκι σου τότε ήταν "κενό"), άρα η φύση σε θέλει άθεο.
Και σε αντερωτώ: δεν γεννήθηκες με γνώσεις κβαντομηχανικής, άρα η φύση με το ίδιο σκεπτικό σε θέλει μακριά από τη Φυσική;


Κανείς δεν γεννιέται άθεος. Ο αθεισμός είναι επιλογή.
η φυση δεν "θελει" τιποτα. δεν σκεπτεται, απλα υπαρχει. τις οποιες γνωσεις τις θελω εγω και τις αποκτω, η τις θελουν οι προγονοι μου και μου τις φυτευουν.
Δηλαδή εσύ είσαι παραφυσικό φαινόμενο; Δεν είσαι φυσικό;
Ρωτώ επειδή μου γράφεις τί θέλει η φύση και τί θέλεις εσύ, λες κι εσύ είσαι εκτός της φύσης.

Θα περίμενα από έναν μη πιστό, που υποτίθεται ότι λέει πως όλα είναι φυσικά, να θεωρεί αυτόν και τη φύση ένα και το αυτό.
ολοι γεννιομαστε αθεοι. λευκο χαρτι. ο θεισμος ειναι γνωση που γραφουν επανω μας αλλοι, οταν ειμαστε σε πολυ μικρη ηλικια για να ξερουμε πως να αντιδρασουμε.
Κανείς δεν γεννιέται "λευκό χαρτί".
Ακόμα κι ένα νεογέννητο ...σκυλί δεν χρειάζεται να διδαχθεί πώς να γαβγίζει, πώς να κοινωνικοποιείται στην αγέλη, πως να κυνηγά κλπ.
Το ίδιο και ο άνθρωπος. Φέρουμε εντυπωμένες μνήμες από όλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Το πώς και το γιατί, θα το δούμε όταν φτάσει η Βιολογία μας σε σημείο να κατανοήσει πλήρως τους τρόπους αποθήκευσης των πληροφοριών στο σύστημά μας.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μαρ 2020, 13:58

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:27
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:25


Πρώτα αν υπάρχει. Έπειτα τι είναι.
Πρώτα ξεκινάς με το αν πιστεύει κάποιος ότι υπάρχει πνευματικός κόσμος πέρα από τον υλικό.
Χρειάζεται πχ. να σου πω ότι το σάντουιτς που φαντάστηκες ανήκει στο πνευματικό κόσμο κι όχι στον υλικό;
Χρειάστηκε να σου πω ότι οι εκτιμήσεις σου για αύριο ανήκουν στον πνευματικό κόσμο κι όχι στον υλικό;
Χρειάζεται να σου πω ότι η επικοινωνία μας στο φόρουμ ανήκει στον πνευματικό κόσμο κι όχι στον υλικό, στον οποίο απλά αποτυπώνονται ηλεκτρομαγνητικά pixels σε 32bit χρώματα;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 13:59

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:55
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:15
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:07

:D
Μου γράφεις ότι δεν γεννήθηκες χριστιανός (το μυαλουδάκι σου τότε ήταν "κενό"), άρα η φύση σε θέλει άθεο.
Και σε αντερωτώ: δεν γεννήθηκες με γνώσεις κβαντομηχανικής, άρα η φύση με το ίδιο σκεπτικό σε θέλει μακριά από τη Φυσική;


Κανείς δεν γεννιέται άθεος. Ο αθεισμός είναι επιλογή.
η φυση δεν "θελει" τιποτα. δεν σκεπτεται, απλα υπαρχει. τις οποιες γνωσεις τις θελω εγω και τις αποκτω, η τις θελουν οι προγονοι μου και μου τις φυτευουν.
Δηλαδή εσύ είσαι παραφυσικό φαινόμενο; Δεν είσαι φυσικό;
Ρωτώ επειδή μου γράφεις τί θέλει η φύση και τί θέλεις εσύ, λες κι εσύ είσαι εκτός της φύσης.

Θα περίμενα από έναν μη πιστό, που υποτίθεται ότι λέει πως όλα είναι φυσικά, να θεωρεί αυτόν και τη φύση ένα και το αυτό.
ολοι γεννιομαστε αθεοι. λευκο χαρτι. ο θεισμος ειναι γνωση που γραφουν επανω μας αλλοι, οταν ειμαστε σε πολυ μικρη ηλικια για να ξερουμε πως να αντιδρασουμε.
Κανείς δεν γεννιέται "λευκό χαρτί".
Ακόμα κι ένα νεογέννητο ...σκυλί δεν χρειάζεται να διδαχθεί πώς να γαβγίζει, πώς να κοινωνικοποιείται στην αγέλη, πως να κυνηγά κλπ.
Το ίδιο και ο άνθρωπος. Φέρουμε εντυπωμένες μνήμες από όλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Το πώς και το γιατί, θα το δούμε όταν φτάσει η Βιολογία μας σε σημείο να κατανοήσει πλήρως τους τρόπους αποθήκευσης των πληροφοριών στο σύστημά μας.
και το μπροκολλο φυσικο ειναι.μερος της φυσης. δεν σκεπτεται ομως.

δεν χρειαζεται να διδαχθεις πως να αναπνεεις. αλλα χρειαζεται να διδαχθεις πως να πιστευεις σε θεο. αν δεν διδαχθεις, δεν θα πιστευεις. γεννιεσαι αθεος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μαρ 2020, 14:00

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:59
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:55
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:15

η φυση δεν "θελει" τιποτα. δεν σκεπτεται, απλα υπαρχει. τις οποιες γνωσεις τις θελω εγω και τις αποκτω, η τις θελουν οι προγονοι μου και μου τις φυτευουν.
Δηλαδή εσύ είσαι παραφυσικό φαινόμενο; Δεν είσαι φυσικό;
Ρωτώ επειδή μου γράφεις τί θέλει η φύση και τί θέλεις εσύ, λες κι εσύ είσαι εκτός της φύσης.

Θα περίμενα από έναν μη πιστό, που υποτίθεται ότι λέει πως όλα είναι φυσικά, να θεωρεί αυτόν και τη φύση ένα και το αυτό.
ολοι γεννιομαστε αθεοι. λευκο χαρτι. ο θεισμος ειναι γνωση που γραφουν επανω μας αλλοι, οταν ειμαστε σε πολυ μικρη ηλικια για να ξερουμε πως να αντιδρασουμε.
Κανείς δεν γεννιέται "λευκό χαρτί".
Ακόμα κι ένα νεογέννητο ...σκυλί δεν χρειάζεται να διδαχθεί πώς να γαβγίζει, πώς να κοινωνικοποιείται στην αγέλη, πως να κυνηγά κλπ.
Το ίδιο και ο άνθρωπος. Φέρουμε εντυπωμένες μνήμες από όλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Το πώς και το γιατί, θα το δούμε όταν φτάσει η Βιολογία μας σε σημείο να κατανοήσει πλήρως τους τρόπους αποθήκευσης των πληροφοριών στο σύστημά μας.
και το μπροκολλο φυσικο ειναι.μερος της φυσης. δεν σκεπτεται ομως.
Σαφώς.
Το ερώτημα ήταν γιατί εσύ διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τη φύση. Είσαι ...παρά φυσιν οντότητα;

Εσύ είσαι φύση. Αν εσύ σκέφτεσαι η φύση σκέφτεται. Αν εσύ νιώθεις η φύση νιώθει.
δεν χρειαζεται να διδαχθεις πως να αναπνεεις. αλλα χρειαζεται να διδαχθεις πως να πιστευεις σε θεο. αν δεν διδαχθεις, δεν θα πιστευεις. γεννιεσαι αθεος.
Δεν αναφέρομαι στην αναπνοή. Η αναπνοή είναι αυτόματο σύστημα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μαρ 2020, 14:03

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:25
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:21


πρωτα ξεκινας με το τι ειναι "θεος". αν δεν το ορισεις αυτο (που στην πραξη δεν μπορεις να το ορισεις εκτος αν μιλησεις για συγκεκριμμενο θεο, οπως τον χριστιανικο) η μονη απαντηση μπορει να ειναι "δεν ξερω"

γιατι κανεις δεν μπορει να ξερει αν υπαρχει κατι που δεν οριζεται.
Πρώτα αν υπάρχει. Έπειτα τι είναι.
ενταξει.

πες μου αν υπαρχει το αβρισκομπορτονιο.
Δεν γνωρίζω τι σημαίνει αβρισκομπορτόνιο.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μαρ 2020, 14:05

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:25


Πρώτα αν υπάρχει. Έπειτα τι είναι.
ενταξει.

πες μου αν υπαρχει το αβρισκομπορτονιο.
Δεν γνωρίζω τι σημαίνει αβρισκομπορτόνιο.
Φυσικά και υπάρχει. Μόλις το κατέγραψες. :D

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 14:06

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 14:00

Σαφώς.
Το ερώτημα ήταν γιατί εσύ διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τη φύση. Είσαι ...παρά φυσιν οντότητα;

Εσύ είσαι φύση. Αν εσύ σκέφτεσαι η φύση σκέφτεται. Αν εσύ νιώθεις η φύση νιώθει.
αυτο δεν βγαζει νοημα.

το μπροκολο ειναι η φυση. αν το μπροκολο δεν σκεπτεται, η φυση δεν σκεπτεται. :smt017 το μπροκολο ειναι φυσιν, παραφυσιν, καιτελοσπαντων τι στομπουτσο συζητηση ειναι αυτη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 14:09

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:25


Πρώτα αν υπάρχει. Έπειτα τι είναι.
ενταξει.

πες μου αν υπαρχει το αβρισκομπορτονιο.
Δεν γνωρίζω τι σημαίνει αβρισκομπορτόνιο.
μια λεξη που μολις εβγαλα. πρεπει πρωτα να σου πω τι ειναι, για να μπορεις να ψαξεις αν υπαρχει. αλλιως πες μου αν υπαρχει χωρις να γνωριζεις τι σημαινει.

ετσι και αν δεν γνωριζω τι σημαινει "θεος" δεν μπορω να τον ψαξω.

αρα, πρωτα τι ειναι, μετα αν υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Περί φυσικής και μεταφυσικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μαρ 2020, 14:12

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 14:06
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 14:00

Σαφώς.
Το ερώτημα ήταν γιατί εσύ διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τη φύση. Είσαι ...παρά φυσιν οντότητα;

Εσύ είσαι φύση. Αν εσύ σκέφτεσαι η φύση σκέφτεται. Αν εσύ νιώθεις η φύση νιώθει.
αυτο δεν βγαζει νοημα.
Όταν ένα σώμα περιέχεται σε ένα σύστημα, το σύστημα περιλαμβάνει όλες τις ιδιότητες του σώματος.
Πχ. δεν μπορείς να μιλήσεις για κινητήρα αυτοκινήτου εσωτερικής καύσης και να γράψεις ότι δεν μπορεί να μεταφέρει υγρά μεταξύ του κυτίου βενζίνης και των πιστονιών. Αντίστοιχα δεν μπορείς να γράψεις ότι στο βενζινοκινητήρα δεν υπάρχει περιστροφή, δεδομένου ότι περιλαμβάνει στροφάλους. Το σύστημα "βενζινοκινητήρας" έχει όλες τις ιδιότητες των μερών που τον αποτελούν.

Αντίστοιχα, όταν λέμε ότι ο άνθρωπος είναι φυσικό ον, αυτό σημαίνει ότι η φύση, δηλαδή το σύστημα στο οποίο περιλαμβάνεται ο άνθρωπος, ενέχει μεταξύ των υπολοίπων όλες τις ιδιότητες του ανθρώπου. Αν σκέφτεσαι, σκέφτεται. Αν νιώθεις, νιώθει. Αν φαντάζεσαι, φαντάζεται. Είστε ένα και το αυτό, δεδομένου ότι αποτελείς αναπόσπαστο κομμάτι της.

Καταλαβαίνεις τι σου γράφω;

Αν εννοήσεις αυτό το απλό, θα αρχίσεις να προβληματίζεσαι σχετικά με το τί αποτελεί πραγματικά φυσικό και τί πραγματικά μεταφυσικό στον κόσμο αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Περί φυσικής και μεταφυσικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 14:21

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 14:12

Καταλαβαίνεις τι σου γράφω;
οχι, δε βγαζει νοημα.

ρε παιδια, βγαζει κανενας αλλος νοημα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 17 Μαρ 2020, 14:25


HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών