Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Μαύρο Πρόβατο
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 21:59

Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαύρο Πρόβατο » 27 Μαρ 2020, 22:18

1. Αφου η Δημιουργια του Ανθρωπου ηταν το βασικο σχεδιο του Θεου τοτε γιατι χρειαστηκαν να περασουν τοσα εκατομμυρια χρονια μεχρι να τον δημιουργησει; Προηγηθηκαν τριλοβιτες, τους εξαφανισε for some reason. Προηγηθηκαν οι ποστοσουχοι, τους εξαφανισε. Προηγηθηκαν οι δεινοσαυροι (που καθισαν στην Γη γυρω στα 150 εκατομμυρια χρονια) , τους εξαφανισε και αυτους. Προηγηθηκαν οι Φοροραχιδες, τις εξαφανισε και αυτες. Προηγηθηκαν οι μεγαλοδοντες, τους εξαφανισε. Και ρωταω εγω με το ταπεινο μου μυαλο, ποιο το νοημα; Ποιος ο λογος να τα δημιουργησει ολα αυτα και να τα αφησει να υπαρξουν τοσα εκατομμυρια χρονια (οταν ο ανθρωπος σαν ειδος υπαρχει μονο 100.000 χρονια) αφου τα εξαφανισε; Μετανιωσε που τα δημιουργησε; Κανει ο Θεος σφαλματα; Δεν μπορεσε να τα προστατεψει; Η απλα ολα ειναι μια τεραστια συνομωσια των σατανικων δυτικων επιστημονων και τα απολιθωματα ειναι εργα του διαβολου και η Γη εχει ηλικια 7500 χρονια (που θα ελεγε και μια ψυχη του πχωρουμ);

2. Αφου ο Ανθρωπος ειναι το τελειοτερο δημιουργημα του Θεου τοτε ο πλανητης μας θα πρεπει να ειναι ο τελειοτερος ολων. Θα πρεπει να ειναι ο μοναδικος με νερο, οξυγονο, ιδανικη θερμοκρασια κλπ. Πως εξηγουνται τοτε αυτοι οι πλανητες;
https://www.iefimerida.gr/news/185769/a ... s-planites. Ποιο το νοημα να φτιαξει ο Θεος πλανητες ομοιους με την Γη εαν δεν υπαρχει ζωη σε αυτους; Και αν υπαρχει ειναι νοημουσα; Εχει εμφανιστει ο Χριστος σε αυτην; Τι λεει η Εκκλησια για το θεμα;

3. Γιατι το συμπαν ειναι τοσο μεγαλο; Πραγματικα εχεις εναν μικροσκοπικο πλανητη ο οποιος ανηκει σε ενα ηλιακο συστημα μιας κυριολεκτικα ασημαντης γωνιας του γαλαξια μας μιας κυριολεκτικα ασημαντης γωνιας του συμπαντος μας το οποιο διαρκως διαστελλεται και γινεται ολο και μεγαλυτερο... Γιατι;
Ποιο το νοημα οταν η μοναδικη σου δημιουργια συμφωνα με το ιδιο το best seller μυθιστορημα σου ειναι επανω στον πλανητη Γη;

Αυτα τα ερωτηματα ειναι μονο ελαχιστα απο αυτα που με κανουν να μην πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο...

hellegennesNandrosΑσεβαστος, προσθεστε ο,τι θελετε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Μαρ 2020, 22:33

Πάντως για το 2 δεν ξέρουμε ακόμα. Υποθετουμε, και ναι, ειναι το πιο πιθανό λογικο σεναριο, όπως, κακα τα ψεματα, και η "ζωη" σε κάποιους απο τα δισεκατομμύρια πλανητών, αλλα κανεις δεν ξερει πραγματικά δεδομένα για τους πλανήτες αυτούς, ούτε καν τη σύστασή τους πχ γι αυτούς που δινεις στο λινκ. Για το 1, στις ΗΠΑ προ 20ετιας είχε γίνει ολοκληρος χαμος με το λεγομενο intelligent design, ψαξτο αν θες. Δεν ξέρω αν εχει φυγει απο τη μόδα. Ουσιαστικά αποτελεσε μια προσπάθεια να ενταχθεί η θρησκεια ως κομματι της "επιστημονικής" γνωσης και παιδείας στα σχολεία.

Το 3 ειναι πραγματικά legit απορία. Στατιστικά δεν κολλαει το πράγμα. Της πουτανας απο πλανητες, αστρα, ενα αχανες διάστημα, και ξαφνικα ολα αυτα αφορουν τη γη; Τη γη, απο ολα αυτα; Κ εμενα με εντυπωσιάζει.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 27 Μαρ 2020, 22:37

νηματοθετη εχεις μπερδεψει την πιστη με την αποδειξη.
γιατι η πιστη δεν χρειαζεται καμμια αποδειξη ακομα και οταν ολα συνηγορουν εναντιων της, δεν δεν γραφω μονο για την θρησκεια αλλα γενικα για ολων των του ειδων τις πιστες

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Μαρ 2020, 22:44

bolek έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:37
νηματοθετη εχεις μπερδεψει την πιστη με την αποδειξη.
γιατι η πιστη δεν χρειαζεται καμμια αποδειξη ακομα και οταν ολα συνηγορουν εναντιων της, δεν δεν γραφω μονο για την θρησκεια αλλα γενικα για ολων των του ειδων τις πιστες
Πολυ σωστο. Μεγαλο κομματι της υπαρξης μας δε βασίζεται σε τίποτε αλλο παρα σε ενα leap of faith. Το ερώτημα ομως τοτε ειναι αν εχει νοημα οποιαδήποτε θρησκευτική συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2020, 22:45

Μαύρο Πρόβατο έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:18
1. Αφου η Δημιουργια του Ανθρωπου ηταν το βασικο σχεδιο του Θεου τοτε γιατι χρειαστηκαν να περασουν τοσα εκατομμυρια χρονια μεχρι να τον δημιουργησει; Προηγηθηκαν τριλοβιτες, τους εξαφανισε for some reason. Προηγηθηκαν οι ποστοσουχοι, τους εξαφανισε. Προηγηθηκαν οι δεινοσαυροι (που καθισαν στην Γη γυρω στα 150 εκατομμυρια χρονια) , τους εξαφανισε και αυτους. Προηγηθηκαν οι Φοροραχιδες, τις εξαφανισε και αυτες. Προηγηθηκαν οι μεγαλοδοντες, τους εξαφανισε. Και ρωταω εγω με το ταπεινο μου μυαλο, ποιο το νοημα; Ποιος ο λογος να τα δημιουργησει ολα αυτα και να τα αφησει να υπαρξουν τοσα εκατομμυρια χρονια (οταν ο ανθρωπος σαν ειδος υπαρχει μονο 100.000 χρονια) αφου τα εξαφανισε; Μετανιωσε που τα δημιουργησε; Κανει ο Θεος σφαλματα; Δεν μπορεσε να τα προστατεψει; Η απλα ολα ειναι μια τεραστια συνομωσια των σατανικων δυτικων επιστημονων και τα απολιθωματα ειναι εργα του διαβολου και η Γη εχει ηλικια 7500 χρονια (που θα ελεγε και μια ψυχη του πχωρουμ);

2. Αφου ο Ανθρωπος ειναι το τελειοτερο δημιουργημα του Θεου τοτε ο πλανητης μας θα πρεπει να ειναι ο τελειοτερος ολων. Θα πρεπει να ειναι ο μοναδικος με νερο, οξυγονο, ιδανικη θερμοκρασια κλπ. Πως εξηγουνται τοτε αυτοι οι πλανητες;
https://www.iefimerida.gr/news/185769/a ... s-planites. Ποιο το νοημα να φτιαξει ο Θεος πλανητες ομοιους με την Γη εαν δεν υπαρχει ζωη σε αυτους; Και αν υπαρχει ειναι νοημουσα; Εχει εμφανιστει ο Χριστος σε αυτην; Τι λεει η Εκκλησια για το θεμα;

3. Γιατι το συμπαν ειναι τοσο μεγαλο; Πραγματικα εχεις εναν μικροσκοπικο πλανητη ο οποιος ανηκει σε ενα ηλιακο συστημα μιας κυριολεκτικα ασημαντης γωνιας του γαλαξια μας μιας κυριολεκτικα ασημαντης γωνιας του συμπαντος μας το οποιο διαρκως διαστελλεται και γινεται ολο και μεγαλυτερο... Γιατι;
Ποιο το νοημα οταν η μοναδικη σου δημιουργια συμφωνα με το ιδιο το best seller μυθιστορημα σου ειναι επανω στον πλανητη Γη;

Αυτα τα ερωτηματα ειναι μονο ελαχιστα απο αυτα που με κανουν να μην πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο...

hellegennesNandrosΑσεβαστος, προσθεστε ο,τι θελετε.
Εμένα το ερώτημα που με έκανε να μην πιστεύω στον χριστιανικό θεό ήταν το εξής:

1. Πώς γίνεται ένας θεός, που μου λένε ότι μας αγαπάει και είναι δίκαιος, να σκοτώνει το σύνολο των ανθρώπων, όπου συμπεριλαμβάνονται βρέφη που ούτε καν μιλάνε ακόμα, εκτός από μια οικογένεια;

Επιπροσθέτως και επειδή σαν παιδάκι έτρεφα μεγάλη αγάπη για τα ζώα:

2. Τα ζώα τι έφταιγαν και τα σκότωσε; Δεν μπορούσε απλώς να εξαφανίσει μεμιάς όλους τους αμαρτωλούς αντί να πνίξει τον πλανήτη στο νερό;

Συνέχισα να πιστεύω σε έναν θεό τουλάχιστον 15 χρόνια μετά από αυτήν την πρώτη απόρριψη, σίγουρα όμως δεν ήταν ο θεός της Βίβλου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2020, 22:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:33
Το 3 ειναι πραγματικά legit απορία. Στατιστικά δεν κολλαει το πράγμα. Της πουτανας απο πλανητες, αστρα, ενα αχανες διάστημα, και ξαφνικα ολα αυτα αφορουν τη γη; Τη γη, απο ολα αυτα; Κ εμενα με εντυπωσιάζει.
Χριστιανική απάντηση: τα έφτιαξε όλα αυτά ώστε μια μέρα να τα ανακαλύψουν οι επιστήμονες και να θαυμάσουμε το μεγαλείο του. Είναι απλώς fireworks, baby.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9000
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 27 Μαρ 2020, 22:54

Is this 2004?
Εικόνα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Μαρ 2020, 22:55

Τα ερωτήματα του νηματοθετη δεν είναι θεολογικά.

Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Μαρ 2020, 22:56

hellegennes έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:48

Χριστιανική απάντηση: τα έφτιαξε όλα αυτά ώστε μια μέρα να τα ανακαλύψουν οι επιστήμονες και να θαυμάσουμε το μεγαλείο του. Είναι απλώς fireworks, baby.
Το πρόβλημα είναι οτι δε θα τα ανακαλύψουμε καν. Μεγαλο κομματι θα ειναι αδυνατο να το παρατηρήσουμε, λενε οι ειδικοι, λογω της διαστολής του σύμπαντος

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 27 Μαρ 2020, 23:08

Πάντως είναι πολύ ευφάνταστοι οι τρόποι που ο διάβολος παραπλανά τα αφελή μυαλά.
Δε θα μπω καν στο κόπο να απαντήσω στα επιεικώς γελοία ερωτήματα του νηματοθέτη.
Ο Θεός είναι αγάπη. Ο Θεός είναι αγαθός. Κι αυτά ισχύουν αιωνίως.
Για όλα τ άλλα θα πάρουν τις απαντήσεις τους οι άνθρωποι όταν θα ρθει η ώρα. Και τότε θα ντροπιαστούν όσοι Τον εβλασφήμησαν.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Μαρ 2020, 23:08

Είναι μεγάλο το κατεβατό που μπορεί κάποιος να γράψει για να δικαιολογησει αυτό που λέει ο Σαγκάν. Θα πω μόνο ένα ενδεικτικό. Εάν το συμπαν διαστελλονταν κατά μερικά ψηφία τοις εκατό πιο γρήγορα, δεν θα υπήρχε εδώ κοντά ούτε Νάτριο για τα κόκαλα μας. Εάν γίνονταν λίγο πιο αργά ή διαστολή, δεν θα μπορούσε να υπάρξει ζωή λόγω υπερβολικής ακτινοβολίας. Θα είχαμε μια έκρηξη σούπερ νόβα κάθε μέρα σε απόσταση μερικών εκατοντάδων ετών φωτός. Το συμπαν πρέπει να είναι τεράστιο για να μπορούμε να ζούμε. Η ανθρωποκεντρικα να το δεις, δεν θα μπορούσαμε να φτάσουμε στο πολυτελές σημείο να θέτουμε τέτοια ερωτήματα εάν δεν ήταν τεράστιο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2020, 23:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:56
hellegennes έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:48

Χριστιανική απάντηση: τα έφτιαξε όλα αυτά ώστε μια μέρα να τα ανακαλύψουν οι επιστήμονες και να θαυμάσουμε το μεγαλείο του. Είναι απλώς fireworks, baby.
Το πρόβλημα είναι οτι δε θα τα ανακαλύψουμε καν. Μεγαλο κομματι θα ειναι αδυνατο να το παρατηρήσουμε, λενε οι ειδικοι, λογω της διαστολής του σύμπαντος
Ναι, αλλά ξέρουμε ότι δεν θα τα ανακαλύψουμε όλα εξαιτίας της διαστολής του σύμπαντος και άρα ανακαλύπτουμε την μεγάλη δύναμή Του που κρύβεται πίσω από την διαστολή του χωροχρόνου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2020, 23:16

Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Μαρ 2020, 23:08
Είναι μεγάλο το κατεβατό που μπορεί κάποιος να γράψει για να δικαιολογησει αυτό που λέει ο Σαγκάν. Θα πω μόνο ένα ενδεικτικό. Εάν το συμπαν διαστελλονταν κατά μερικά ψηφία τοις εκατό πιο γρήγορα, δεν θα υπήρχε εδώ κοντά ούτε Νάτριο για τα κόκαλα μας. Εάν γίνονταν λίγο πιο αργά ή διαστολή, δεν θα μπορούσε να υπάρξει ζωή λόγω υπερβολικής ακτινοβολίας. Θα είχαμε μια έκρηξη σούπερ νόβα κάθε μέρα σε απόσταση μερικών εκατοντάδων ετών φωτός. Το συμπαν πρέπει να είναι τεράστιο για να μπορούμε να ζούμε. Η ανθρωποκεντρικα να το δεις, δεν θα μπορούσαμε να φτάσουμε στο πολυτελές σημείο να θέτουμε τέτοια ερωτήματα εάν δεν ήταν τεράστιο.
Όλο αυτό είναι λανθασμένο. Είναι λανθασμένο τεχνικά, πρώτα απ' όλα και είναι λανθασμένο και σαν λογική, γιατί είναι σαν να λες ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος ύπαρξης του σύμπαντος και δημιουργίας του ανθρώπου. Λες και ο Θεός αν ήθελε δεν μπορούσε να φτιάξει απλώς το Ηλιακό Σύστημα, χρειαζόταν όλην την υπόλοιπη ύλη. Είναι σαν να λες ότι οι νόμοι του σύμπαντος όπως τους ξέρουμε υποβάλλουν το πλάνο δημιουργίας στον Θεό και δεν είναι ο Θεός που θέτει τους κανόνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 27 Μαρ 2020, 23:19

bolek έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:37
νηματοθετη εχεις μπερδεψει την πιστη με την αποδειξη.
γιατι η πιστη δεν χρειαζεται καμμια αποδειξη ακομα και οταν ολα συνηγορουν εναντιων της, δεν δεν γραφω μονο για την θρησκεια αλλα γενικα για ολων των του ειδων τις πιστες
Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κάθε πίστη βασίζεται σε κάποιες αποδείξεις και κάποια λογική, ο ορισμός της "απόδειξης" αλλάζει. Η χριστιανική πίστη βασίζεται σε μία σειρά από "αποδείξεις": δεν μπορούν όλοι οι γύρω μου να κάνουν λάθος, η αγία γραφή είναι απόδειξη καθώς καταγράφει ιστορικά γεγονότα, ο Χ που θεωρώ έξυπνο και σοφό πιστεύει δεν μπορεί να κάνει λάθος, η υψηλή πολυπλοκότητα του φυσικού κόσμου εξηγείται μόνο με την ύπαρξη δημιουργού, τα ωραία συναισθήματα που ένιωσα στην εκκλησία ενώ προσευχόμουν ήταν η επαφή με τον Θεό, τα θαύματα είναι ο Θεός που επεμβαίνει κ.ο.κ. Γενικά νομίζω υπάρχει εκλογίκευση της πίστης, καθώς αν δεν υπάρξει, τότε δεν μπορείς να διαχωρίσεις το αν αυτό που πιστεύεις είναι πραγματικότητα ή ψευδαίσθηση που φτιάχνεις μόνο και μόνο επειδή σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, αποφεύγοντας τη πραγματικότητα (η αθανασία της ψυχής και η μεταθάνατον ζωή είναι κονσεπτς που λύνουν πανεύκολα πολλά υπαρξιακά προβλήματα και αφαιρούν υπαρξιακό τρόμο). Πρέπει να είναι πραγματικότητα οπότε πρέπει να είναι συνεκτική με την λογική.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Μαρ 2020, 23:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Μαρ 2020, 22:33
Πάντως για το 2 δεν ξέρουμε ακόμα. Υποθετουμε, και ναι, ειναι το πιο πιθανό λογικο σεναριο, όπως, κακα τα ψεματα, και η "ζωη" σε κάποιους απο τα δισεκατομμύρια πλανητών, αλλα κανεις δεν ξερει πραγματικά δεδομένα για τους πλανήτες αυτούς, ούτε καν τη σύστασή τους πχ γι αυτούς που δινεις στο λινκ. Για το 1, στις ΗΠΑ προ 20ετιας είχε γίνει ολοκληρος χαμος με το λεγομενο intelligent design, ψαξτο αν θες. Δεν ξέρω αν εχει φυγει απο τη μόδα. Ουσιαστικά αποτελεσε μια προσπάθεια να ενταχθεί η θρησκεια ως κομματι της "επιστημονικής" γνωσης και παιδείας στα σχολεία.

Το 3 ειναι πραγματικά legit απορία. Στατιστικά δεν κολλαει το πράγμα. Της πουτανας απο πλανητες, αστρα, ενα αχανες διάστημα, και ξαφνικα ολα αυτα αφορουν τη γη; Τη γη, απο ολα αυτα; Κ εμενα με εντυπωσιάζει.
Εγώ έχω ένα πρόβλημα με την ελαφριά αποδοχή του όρου ασήμαντη, ασήμαντη για ποιον, γιατί;
Ίσα ίσα, εκ του αποτελέσματος καταλαβαίνω ότι η γη είναι στην πραγματικότητα το σημαντικότερο ουράνιο σώμα που γνωρίζω μέχρι σήμερα, είναι η Πατρίδα μου, η γη και το μ του λαγού.
:wink
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών