Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Μαρ 2020, 21:02

Το αντίθετο συμβαίνει. Από δήθεν "επιστήμονες" λουμπεναριό των ιδεών :lol:

Καλή ώρα τούτο το νήμα. :lol:
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Μαύρο Πρόβατο
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 21:59

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαύρο Πρόβατο » 30 Μαρ 2020, 21:03

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Μαρ 2020, 21:02
Το αντίθετο συμβαίνει. Από δήθεν "επιστήμονες" λουμπεναριό των ιδεών :lol:

Καλή ώρα τούτο το νήμα. :lol:
Θα σου ελεγα κατι για την πιστη και τον χριστουλη σου αλλα δεν θελω να φαω περμαμπαν.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 30 Μαρ 2020, 21:04

Μαζευτείτε!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Μαύρο Πρόβατο
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 21:59

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαύρο Πρόβατο » 30 Μαρ 2020, 21:05

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:57
Μαύρο Πρόβατο έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:50
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:47

Μα δεν τον ανακαλύπτεις με την επιστήμη τον Θεό. ΕΣΕΙΣ επικαλείστε την ΕΠΙΣΤΗΜΗ για να μας πείτε ότι υπάρχουν εξωγήινοι.

Η Βασιλεία του Θεού είναι μέσα σου.
Τοτε γιατι η εκκλησια μπλεκεται συνεχως στα της επιστημης;
Σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι;
Πχ Θεωρια της Εξελιξης των Ειδων.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 30 Μαρ 2020, 21:12

Μαύρο Πρόβατο έγραψε:
30 Μαρ 2020, 21:05
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:57
Μαύρο Πρόβατο έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:50


Τοτε γιατι η εκκλησια μπλεκεται συνεχως στα της επιστημης;
Σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι;
Πχ Θεωρια της Εξελιξης των Ειδων.
Η Εξέλιξη των ειδών είναι θέμα θεολογούμενο. Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν έχει λάβει τοποθετηθεί επισήμως. Ιερείς και θεολόγοι έχουν εκφράσει αντίθετες απόψεις. Αυτό πάει να πει θεολογούμενο. Ότι ακόμη είναι υπό συζήτηση. Ούτε έχει εμπλακεί η Εκκλησία στις έρευνες των επιστημόνων. Δεν τις έχει καθοδηγήσει ή τις έχει απαγορεύσει. Δεν θα μπορούσε εξάλλου.

Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν βλέπω καμιά δυσκολία. Ο Θεός θα μπορούσε να Δημιουργήσει και με την Εξέλιξη. Και στην Γένεσιν υπάρχει ακολουθία στην Δημιουργία. Το θεολογικό μήνυμα της Σωτηρίας, έτσι κι αλλιώς, δεν αλλάζει. Διότι η Ορθοδοξία ενδιαφέρεται πρωτίστως για την ανακαίνιση του ανθρώπου σήμερα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8978
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Μαρ 2020, 22:03

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:47
ΕΣΕΙΣ επικαλείστε την ΕΠΙΣΤΗΜΗ για να μας πείτε ότι υπάρχουν εξωγήινοι.
:lol:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Μαρ 2020, 00:51

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Μαρ 2020, 21:12

Η Εξέλιξη των ειδών είναι θέμα θεολογούμενο. Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν έχει λάβει τοποθετηθεί επισήμως. Ιερείς και θεολόγοι έχουν εκφράσει αντίθετες απόψεις. Αυτό πάει να πει θεολογούμενο. Ότι ακόμη είναι υπό συζήτηση. Ούτε έχει εμπλακεί η Εκκλησία στις έρευνες των επιστημόνων. Δεν τις έχει καθοδηγήσει ή τις έχει απαγορεύσει. Δεν θα μπορούσε εξάλλου.

Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν βλέπω καμιά δυσκολία. Ο Θεός θα μπορούσε να Δημιουργήσει και με την Εξέλιξη. Και στην Γένεσιν υπάρχει ακολουθία στην Δημιουργία. Το θεολογικό μήνυμα της Σωτηρίας, έτσι κι αλλιώς, δεν αλλάζει. Διότι η Ορθοδοξία ενδιαφέρεται πρωτίστως για την ανακαίνιση του ανθρώπου σήμερα.
Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα φιλε ΟΥΤΙΣ.

"Ως προς τη δαρβίνειο θεωρία για την καταγωγή του ανθρώπου", έγραφε ο Α. Κακλαμάνης στον Σεραφείμ στις 20/12/1984, "σημειώνουμε ότι στο βιβλίο της Α΄ Λυκείου γίνεται απλή αναφορά, όπως έχει γίνει και παλιότερα (επί ΝΔ) στα σχολικά εγχειρίδια της ανθρωπολογίας του Γυμνασίου και της βιολογίας του Λυκείου χωρίς η Διαρκής Ιερά Σύνοδος να διαμαρτυρηθεί, ούτε άλλη πλευρά". Και συνέχιζε: "Εξάλλου ο συγγραφέας κάνει διάκριση μεταξύ ανθρώπου και 'ανθρωπιδών', αλλά αν υπάρχει στο σημείο αυτό κάποια ασάφεια, όπως γράψαμε ήδη και στην Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων, σε προσεχή έκδοση μπορεί να διευκρινισθεί".

Παρά τη μειλίχια στάση του υπουργού, και παρά τις διαβεβαιώσεις του ότι στόχος του υπουργείου ήταν να "διδάσκονται και να βιώνουν οι νέοι μας την ορθόδοξη πίστη και ζωή", η Ιερά Σύνοδος επανήλθε δριμύτερη με το υπ' αρ. 648/19/2/1985 υπόμνημά της, ζητώντας ρητά "να καθαρθεί" ή "να αποσυρθεί" το βιβλίο, το οποίο σημειωτέον είχε ήδη υποστεί κάποια πρώτα "στρογγυλέματα".

http://www.iospress.gr/ios2000/ios20000730b.htm
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 31 Μαρ 2020, 12:59

Alphabet έγραψε:
31 Μαρ 2020, 00:51
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Μαρ 2020, 21:12

Η Εξέλιξη των ειδών είναι θέμα θεολογούμενο. Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν έχει λάβει τοποθετηθεί επισήμως. Ιερείς και θεολόγοι έχουν εκφράσει αντίθετες απόψεις. Αυτό πάει να πει θεολογούμενο. Ότι ακόμη είναι υπό συζήτηση. Ούτε έχει εμπλακεί η Εκκλησία στις έρευνες των επιστημόνων. Δεν τις έχει καθοδηγήσει ή τις έχει απαγορεύσει. Δεν θα μπορούσε εξάλλου.

Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν βλέπω καμιά δυσκολία. Ο Θεός θα μπορούσε να Δημιουργήσει και με την Εξέλιξη. Και στην Γένεσιν υπάρχει ακολουθία στην Δημιουργία. Το θεολογικό μήνυμα της Σωτηρίας, έτσι κι αλλιώς, δεν αλλάζει. Διότι η Ορθοδοξία ενδιαφέρεται πρωτίστως για την ανακαίνιση του ανθρώπου σήμερα.
Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα φιλε ΟΥΤΙΣ.

"Ως προς τη δαρβίνειο θεωρία για την καταγωγή του ανθρώπου", έγραφε ο Α. Κακλαμάνης στον Σεραφείμ στις 20/12/1984, "σημειώνουμε ότι στο βιβλίο της Α΄ Λυκείου γίνεται απλή αναφορά, όπως έχει γίνει και παλιότερα (επί ΝΔ) στα σχολικά εγχειρίδια της ανθρωπολογίας του Γυμνασίου και της βιολογίας του Λυκείου χωρίς η Διαρκής Ιερά Σύνοδος να διαμαρτυρηθεί, ούτε άλλη πλευρά". Και συνέχιζε: "Εξάλλου ο συγγραφέας κάνει διάκριση μεταξύ ανθρώπου και 'ανθρωπιδών', αλλά αν υπάρχει στο σημείο αυτό κάποια ασάφεια, όπως γράψαμε ήδη και στην Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων, σε προσεχή έκδοση μπορεί να διευκρινισθεί".

Παρά τη μειλίχια στάση του υπουργού, και παρά τις διαβεβαιώσεις του ότι στόχος του υπουργείου ήταν να "διδάσκονται και να βιώνουν οι νέοι μας την ορθόδοξη πίστη και ζωή", η Ιερά Σύνοδος επανήλθε δριμύτερη με το υπ' αρ. 648/19/2/1985 υπόμνημά της, ζητώντας ρητά "να καθαρθεί" ή "να αποσυρθεί" το βιβλίο, το οποίο σημειωτέον είχε ήδη υποστεί κάποια πρώτα "στρογγυλέματα".

http://www.iospress.gr/ios2000/ios20000730b.htm
1. Είναι εμφανές ότι υποκρύπτονταν κομματικές σκοπιμότητες πίσω από αυτή την παρέμβαση. Η Εκκλησία της Ελλάδας για μεγάλο διάστημα ήταν το μακρύ χέρι της Δεξιάς, κατά κάποιο τρόπο, ενώ ακόμα και σήμερα υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η Θεωρία της Εξέλιξης διδασκόταν ήδη από τον καιρό της Χούντας χωρίς αντιδράσεις. Πράγμα που ενισχύει τον ισχυρισμό μου περί κομματικής σκοπιμότητας.


2. Θα ήθελα να παρατεθεί το σχετικό υπόμνημα διότι όσο και αν έψαξα, δεν μπόρεσα να το βρω. Και τον ιό δεν τον εμπιστεύομαι. Συγγνώμη.

3. Η άποψη μου βασίζεται σε θεολόγους εγνωσμένου κύρους. Από τον γίγαντα Φλωρόφσκι, τον Ρωμανίδη, τον Ζηζιούλα, τον Ματσούκα, τον Νησιώτη, τον Μπέγζο.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Μαρ 2020, 21:22

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Μαρ 2020, 12:59
1. Είναι εμφανές ότι υποκρύπτονταν κομματικές σκοπιμότητες πίσω από αυτή την παρέμβαση. Η Εκκλησία της Ελλάδας για μεγάλο διάστημα ήταν το μακρύ χέρι της Δεξιάς, κατά κάποιο τρόπο, ενώ ακόμα και σήμερα υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η Θεωρία της Εξέλιξης διδασκόταν ήδη από τον καιρό της Χούντας χωρίς αντιδράσεις. Πράγμα που ενισχύει τον ισχυρισμό μου περί κομματικής σκοπιμότητας.


2. Θα ήθελα να παρατεθεί το σχετικό υπόμνημα διότι όσο και αν έψαξα, δεν μπόρεσα να το βρω. Και τον ιό δεν τον εμπιστεύομαι. Συγγνώμη.

3. Η άποψη μου βασίζεται σε θεολόγους εγνωσμένου κύρους. Από τον γίγαντα Φλωρόφσκι, τον Ρωμανίδη, τον Ζηζιούλα, τον Ματσούκα, τον Νησιώτη, τον Μπέγζο.
Δεν σε πιστευω.... :lol:
Ουτε εγω, ουτε ο γιος μου που τελειωσε το λυκειο πριν τρια χρονια, διδαχθηκαμε ποτε στο σχολειο την θεωρεια της εξελιξης των ειδων.

Το αρθρο του ιου ηταν γραμμενο στην Κυριακατικη Ελευθεροτυπια στις 30/7/2000.
Νομιζω οτι αν το αρθρο ηταν ψεμα, ειδικα οταν περιεχει αρκετες λεπτομερειες προσωπων, υπομνηματων κλπ, η εκκλησια θα το ειχε διαψευσει.

Δεν γνωριζεις οτι η εκκλησια παρεμβαινει στο τι διδασκεται στα σχολεια οσον αφορα τα θρησκειολογικα;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 31 Μαρ 2020, 23:19

http://hristospanagia3.blogspot.com/202 ... t_813.html

Λοιπόν αν δείτε αυτά και γίνονται νομίζω πρέπει να πιστέψετε.
(για τους επισκόπους από την Κρήτη ακόμα δεν είδαμε τίποτα)


Ὁ Γέρων Βασίλειος γιά τούς Ναούς, τούς Ἱερεῖς, τήν Θεία Κοινωνία καί τούς Ὀρθοδόξους
«Θά σφραγίσουν ἐκκλησίες καί θά τίς κάνουν ἀποθῆκες μέ τρόφιμα, δῆθεν γιά νά βοηθοῦν κόσμο. Θά ἀπαγορεύουν στούς ἱερεῖς νά φοροῦν καί νά κυκλοφοροῦν μέ ράσα. Θά τούς ξυρίσουν καί ὅσοι δέν ὑπακούουν, θά διώκονται. Ἡ Θεία Κοινωνία θά γίνει σέ στερεά μορφή καί σφραγισμένη, δῆθεν γιά νά μήν κολλᾶνε ἀρρώστειες οἱ πιστοί».
«Πολλοί ἐκ τῶν πιστευόντων στόν ἀληθινό Θεό θά διωχθοῦν, θά ραπιστοῦν, θά τραυματιστοῦν βαρέως, θά θανατωθοῦν, ὅμως θά δικαιωθοῦν».
«Θά βλέπουμε στήν Ἀθήνα καί τήν Θεσσαλονίκη κυρίως νά γίνονται παπικές λειτουργίες. Θά ὑποχρεώνουν τούς ἱερεῖς μας νά συμμετέχουν καί ὅποιος δέν θά πηγαίνει, θά τοῦ κόβουν τόν μισθό».

Προόραση Γέροντος Βασιλείου τό 2011 γιά τήν ψευδοσύνοδο τῆς Κρήτης
«Ἐκ Δυσμῶν θά ἔλθει τό κακό καί ἐκ τῆς Κρήτης θά ξεκινήσει. Ναί, τεσσαράκοντα καί δύο ἡμέρες, ναί παιδιά μου, λέγω αὐτά θά γίνουν σαράντα καί δύο ἡμέρες μετά τήν Ἀνάσταση τοῦ Κυρίου μας. Μέσα σέ ὀκτώ ἡμέρες ἀπό τότε θά γίνουν πολλά, τά ὁποία θά ἀποτελέσουν καί τήν αἰτία, γιά νά στείλει ὁ Κύριός μας πολλές δοκιμασίες, προκειμένου νά δεῖ, ἄν θά ἄρουν τάς κακάς βουλάς των. Ἐπίσκοποι βούλονται ἐκ τῆς Κρήτης τό κακόν, κακόν θέλουσι καί λάβουν. Θεέ μου, μή γένοιτο! Πῶ-πῶ! Τί φρικτό τέλος θά ἔχουν! Θεέ μου μή γένοιτο! Οὗτοι (οἱ Ἐπίσκοποι) πορεύονται πρός τόν Κύριό μας κακῶς καί διεστραμμένως. Κι Ἐκεῖνος θά φανεῖ πρός αὐτούς μέ ὀργή καί ἀγανάκτηση. Ὅποιος θέλει νά σωθεῖ, παιδιά μου, ἔρχεται σέ μετάνοια. Κι ὅποιος δέν θέλει νά σωθεῖ, ἀγκαλιάζει τήν κακογνωσία καί τήν κακογνώμονα θέλησή του. Διά τῆς μετανοίας ὁ ἁμαρτωλός θά σωθεῖ, ἐνῶ ὁ ἀμετανόητος ὄχι.

Ὁ Γέρων Βασίλειος γιά τήν ἀλλόθρησκη κυβέρνηση
«Θὰ ἔρθει καιρός, ποὺ τὴν Ἑλλάδα θὰ κυβερνήσει κυβερνήτης, ποὺ ἐπισήμως θὰ δηλώνει ὅτι δὲν εἶναι ὀρθόδοξος χριστιανός. Θὰ τὸ δεῖτε γρήγορα˙ θὰ κυβερνήσει γιὰ ἕνα διάστημα. Ἐσεῖς νὰ μὴν τὸν πιστέψετε σὲ τίποτε, γιατί αὐτὸς καὶ οἱ συνεργάτες του θέλουν νὰ χτυπήσουν τὴ ρίζα τῆς Ὀρθοδοξίας καὶ ἔχουν ἤδη ἁπλώσει τὰ πλοκάμια τους. Θέλουν νὰ χτυπήσουν ἀλύπητα τὴν πατρίδα μας, τόσο ἄσχημα ποὺ δὲν θὰ γνωρίζει ὁ ἄνθρωπος τὸν ἄνθρωπο.
Στὸ λίγο διάστημα, ποὺ θὰ κυβερνήσει αὐτὴ ἡ ἀλλόθρησκος κυβέρνηση, θὰ συμβοῦν παρὰ πολλὰ κακὰ καὶ ἄσχημα πράγματα. Μὴν τοὺς δεχτεῖτε, μὴν κάνετε αὐτά, ποὺ θὰ σᾶς ποῦν, προκειμένου νὰ σᾶς σφραγίσουν. Διῶξτε τους. Ἄχ, ἄχ, ὁ στεναγμὸς θὰ εἶναι μεγάλος, Θὰ θρηνοῦν καὶ δὲν θὰ ξέρουν τί νὰ κάνουν οἱ ἄνθρωποι. Μὴν ἐξετάζεις χρόνο. Σᾶς εἶπα˙ ἤγγικεν ὁ καιρός. Θὰ κυριέψουν αὐτοὶ γιὰ ἕνα διάστημα. Ὅμως, ὁ Θεός, μὴ μπορώντας νὰ βλέπει τὸ πλάσμα του νὰ ὑποφέρει, θὰ στείλει τοὺς Ἁγίους ἀγγέλους Του καὶ θὰ τοὺς καταστρέψει ὅλους. Καὶ θ’ ἀνθίσει πάλιν ἡ ἀρχὴ τοῦ Χριστοῦ. Οἱ ἄνθρωποι τοῦ Χριστοῦ θὰ ζήσουν καὶ θὰ βασιλεύσουν εἰς αἰώνας αἰώνων».

Ὁ Γέρων Βασίλειος γιά τήν προσωρινή κατάληψη τῆς Λέσβου, τῆς Χίου καί τῆς Ρόδου ἀπό τούς Τούρκους
«Πλησιάζει ὁ καιρός, πού οἱ Τοῦρκοι θά πάρουν αὐτά τά τρία νησιά˙ τήν Λέσβο, τή Χίο καί τή Ρόδο.
Θ’ἀκολουθοῦν μιά πολιτική ἀποπροσανατολισμοῦ, γιά νά μπερδέψουν τόν ἑλληνικό στρατό, ὅτι δῆθεν θέλουν μικρά νησιά, ἀλλά τά τρία αὐτά ἑλληνικά νησιά θέλουν νά καταλάβουν. Σέ λίγο καιρό, ὅμως, ἡ Τουρκία θά διαλυθεῖ. Στά νησιά αὐτά θά μποῦν καί θά βγοῦν˙ λίγο καιρό θά τά κρατήσουν˙ μόλις τρεῖς μῆνες. Θά χυθεῖ αἷμα καί ἀπό τούς μέν καί ἀπό τούς δέ. Θά δεῖτε ὅτι θά παρελάσουν οἱ Τοῦρκοι ἐντός Ἑλλάδος (λαθρομετανάστες) καί θά χτίσουν τζαμιά παντοῦ.
Εἴμαστε αἰχμάλωτοι˙ τελείωσε˙ μόνο ἡ προσευχή θά μᾶς σώσει. Ἀλλά, ποιός κάνει προσευχή; Κανένας.
Οἱ Ἑβραῖοι θά ὑπερισχύσουν. Αὐτοί ἀνακατεύουν σήμερα ὅλον τόν κόσμο. Ἔχουν κάνει μεγάλο κακό στόν κόσμο καί θά πληρώσουν. Τελειώνουν τά ψωμιά τους».

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 01 Απρ 2020, 17:32

το παπαδαριο σε παρακρουση.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Απρ 2020, 17:43

Ντεμέκ είμαι άθεος, αλλά με ενοχλεί μόνο ο χριστιανικός θεός. Αν τον λένε Δία και γαμάει αγοράκια, είναι θαυμάσιος. Ψεύτες και απατεώνες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Απρ 2020, 21:55

Alphabet έγραψε:
31 Μαρ 2020, 21:22
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Μαρ 2020, 12:59
1. Είναι εμφανές ότι υποκρύπτονταν κομματικές σκοπιμότητες πίσω από αυτή την παρέμβαση. Η Εκκλησία της Ελλάδας για μεγάλο διάστημα ήταν το μακρύ χέρι της Δεξιάς, κατά κάποιο τρόπο, ενώ ακόμα και σήμερα υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η Θεωρία της Εξέλιξης διδασκόταν ήδη από τον καιρό της Χούντας χωρίς αντιδράσεις. Πράγμα που ενισχύει τον ισχυρισμό μου περί κομματικής σκοπιμότητας.


2. Θα ήθελα να παρατεθεί το σχετικό υπόμνημα διότι όσο και αν έψαξα, δεν μπόρεσα να το βρω. Και τον ιό δεν τον εμπιστεύομαι. Συγγνώμη.

3. Η άποψη μου βασίζεται σε θεολόγους εγνωσμένου κύρους. Από τον γίγαντα Φλωρόφσκι, τον Ρωμανίδη, τον Ζηζιούλα, τον Ματσούκα, τον Νησιώτη, τον Μπέγζο.
Δεν σε πιστευω.... :lol:
Ουτε εγω, ουτε ο γιος μου που τελειωσε το λυκειο πριν τρια χρονια, διδαχθηκαμε ποτε στο σχολειο την θεωρεια της εξελιξης των ειδων.

Το αρθρο του ιου ηταν γραμμενο στην Κυριακατικη Ελευθεροτυπια στις 30/7/2000.
Νομιζω οτι αν το αρθρο ηταν ψεμα, ειδικα οταν περιεχει αρκετες λεπτομερειες προσωπων, υπομνηματων κλπ, η εκκλησια θα το ειχε διαψευσει.

Δεν γνωριζεις οτι η εκκλησια παρεμβαινει στο τι διδασκεται στα σχολεια οσον αφορα τα θρησκειολογικα;

Ας πούμε ότι όντως είναι η Εκκλησία υπαίτια για να μην διδάσκεται η ΘτΕ. Αν και την βρήκα στην Βιολογία της Γ' Λυκείου. Αυτό δεν αλλάζει ότι δεν μπορεί να κατευθύνει την επιστημονική έρευνα και το κυριότερο, που δεξιοτεχνικά το προσπερνάς, ότι υπάρχουν θεολόγοι, κοσμικοί και κληρικοί, που έχουν εκφράσει την άποψη ότι η ΘτΕ δεν αποτελεί πρόβλημα από θεολογικής άποψης.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Απρ 2020, 22:29

Cavaliere έγραψε:
01 Απρ 2020, 17:43
Ντεμέκ είμαι άθεος, αλλά με ενοχλεί μόνο ο χριστιανικός θεός. Αν τον λένε Δία και γαμάει αγοράκια, είναι θαυμάσιος. Ψεύτες και απατεώνες.
Προσωπικά δεν μ' αρέσει να ρίχνεται λάσπη σε οτιδήποτε αρχαιοελληνικό. Νομίζω ότι αν αναφερόταν κάτι τέτοιο πριν τον χριστιανισμό, θα ήταν προσβολή προς τα θεία και θα υπήρχε τιμωρία.
Η ποίηση και γενικά η γραμματεία που έχουμε, είχε την ελευθερία να εκφράζεται όπως θέλει, επίσης η μυθολογία και όλα αυτά που αναφέρονται σχετικά με τις πράξεις των θεών ακόμη και τα ίδια τα ονόματα, πιστεύω ότι είναι κώδικας που μεταφέρει μια γνώση, ίσως με παράδοξο και ανθρωπόμορφο τρόπο.
Αν δεν τα μελετήσει κανείς, δεν θα γνωρίζει εξάλλου και αποτελούν και αυτά κληρονομιά μας.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τρια ερωτηματα που με κανουν να ΜΗΝ πιστευω στον (χριστιανικο) Θεο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Απρ 2020, 23:11

Antares έγραψε:
01 Απρ 2020, 22:29
Προσωπικά δεν μ' αρέσει να ρίχνεται λάσπη σε οτιδήποτε αρχαιοελληνικό. Νομίζω ότι αν αναφερόταν κάτι τέτοιο πριν τον χριστιανισμό, θα ήταν προσβολή προς τα θεία και θα υπήρχε τιμωρία.
Η ποίηση και γενικά η γραμματεία που έχουμε, είχε την ελευθερία να εκφράζεται όπως θέλει, επίσης η μυθολογία και όλα αυτά που αναφέρονται σχετικά με τις πράξεις των θεών ακόμη και τα ίδια τα ονόματα, πιστεύω ότι είναι κώδικας που μεταφέρει μια γνώση, ίσως με παράδοξο και ανθρωπόμορφο τρόπο.
Αν δεν τα μελετήσει κανείς, δεν θα γνωρίζει εξάλλου και αποτελούν και αυτά κληρονομιά μας.
Eγώ, όλα αυτά τα βλέπω ως μυθολογία, και σαφώς ως μία γνώση, μία γνώση της ανθρώπινης ύπαρξης, συμβολισμούς και κώδικες μιας θεολογίας σχετικά πρόωρης, που συχνά προβλέπει την Θεολογία. Πολλά δε από αυτά περιγράφουν ενδεχομένως κι αληθινά κοσμοϊστορικά γεγονότα. Αλλά δεν ρίχνω λάσπη. Οι Έλληνες οι της ελληνικής θρησκείας εννοώ καλά θα κάνουν να λατρεύουν όποιον θέλουν, δεν είναι δικό μου θέμα. Όπως αυτοί μιλούν για τον Θεό ελεύθερα, μιλώ κι εγώ για τα δικά τους είδωλα. Να τιμωρηθώ επειδή γράφω πως ο Ζευς κυνηγούσε αγοράκια; μα δεν το λέω εγώ. Το λέει η μυθολογία.
:)
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών