Μυστικισμός.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Απρ 2020, 16:20

Να περιγράψω μια μυστικιστική εμπειρία μου.
Σε ένα όνειρο στάθηκα στην μέση του πατρικού σπιτιού μου και φώναξα "γιαγιά τι γίνεται εδώ;" , την πεθαμένη από χρόνια γιαγιά μου. Ο λόγος ήταν ότι κυκλοφορούσαν πολλά ξένα άτομα μέσα στο σπίτι και παρίσταναν τους οικοδεσπότες. Η φωνή μου ήταν σαν να πήγε σε μια κοπέλα κάπου στις Η.Π.Α., σε μια φάρμα βοοειδών, σαν να την άκουσε δηλαδή. Αν ποτέ το φέρει η μοίρα να συναντήσω μια τέτοια κοπέλα, θα αισθανθώ ότι είναι αυτή του ονείρου, ή η γιαγιά μου, αλλά δεν θα πω τίποτα, γιατί δεν θα έχει κανένα νόημα.
Αυτό θεωρείται μυστικιστική εμπειρία; Σαν μη συνηθισμένο όνειρο τουλάχιστον, διαφορετικά θα κατατάσσαμε όλα τα όνειρα στις μυστικιστικές εμπειρίες.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Απρ 2020, 16:22

Antares έγραψε:
06 Απρ 2020, 16:20
Να περιγράψω μια μυστικιστική εμπειρία μου.
Σε ένα όνειρο στάθηκα στην μέση του πατρικού σπιτιού μου και φώναξα "γιαγιά τι γίνεται εδώ;" , την πεθαμένη από χρόνια γιαγιά μου. Ο λόγος ήταν ότι κυκλοφορούσαν πολλά ξένα άτομα μέσα στο σπίτι και παρίσταναν τους οικοδεσπότες. Η φωνή μου ήταν σαν να πήγε σε μια κοπέλα κάπου στις Η.Π.Α., σε μια φάρμα βοοειδών, σαν να την άκουσε δηλαδή. Αν ποτέ το φέρει η μοίρα να συναντήσω μια τέτοια κοπέλα, θα αισθανθώ ότι είναι αυτή του ονείρου, ή η γιαγιά μου, αλλά δεν θα πω τίποτα, γιατί δεν θα έχει κανένα νόημα.
Αυτό θεωρείται μυστικιστική εμπειρία; Σαν μη συνηθισμένο όνειρο τουλάχιστον, διαφορετικά θα κατατάσσαμε όλα τα όνειρα στις μυστικιστικές εμπειρίες.
Μπορεί να ερμηνεύεται ψυχαναλυτικά. Κάποια σχέση είχες με τη γιαγιά σου που σε προβλημάτιζε υποσυνείδητα εκεινη την περίοδο.

Κάποια όνειρα είναι τόσο ζωντανά και μας ασκούν μια επιρροή ώστε να τα θεωρούμε σημαδιακά.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Απρ 2020, 17:35

Αν είσαι όπως λες στην ηλικία των πανελληνίων ή και αν δεν είσαι, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσεις 4-5 χρόνια διάλεξε έναν κλάδο που σε ενδιαφέρει και σπούδασε. Μέσα από τις σπουδές, διαβάζοντας και άλλα, θα αποκομίσεις πολλά.
Εμένα με βοηθούσε η μελέτη των μαθηματικών ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα ή και να βιώνω μυστικιστικά τον κόσμο, ήθελα δηλαδή να βλέπω τα πάντα μέσα από αριθμούς και μαθηματικές θεωρίες, ένα δέντρο, ένα αντικείμενο, για να βλέπω την αρμονία, να βλέπω πίσω από το αντικείμενο. Αν και δεν ασχολούμαι επαγγελματικά, η μελέτη των μαθηματικών με ηρεμεί.
Όταν είσαι στο κυνήγι της επιβίωσης αλλάζουν τα πράγματα, αν και χρειάζεται η πραγματική ζωή για να μπαρουτοκαπνιστείς που λένε.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Απρ 2020, 18:15

Antares έγραψε:
06 Απρ 2020, 17:35
Αν είσαι όπως λες στην ηλικία των πανελληνίων ή και αν δεν είσαι, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσεις 4-5 χρόνια διάλεξε έναν κλάδο που σε ενδιαφέρει και σπούδασε. Μέσα από τις σπουδές, διαβάζοντας και άλλα, θα αποκομίσεις πολλά.
Εμένα με βοηθούσε η μελέτη των μαθηματικών ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα ή και να βιώνω μυστικιστικά τον κόσμο, ήθελα δηλαδή να βλέπω τα πάντα μέσα από αριθμούς και μαθηματικές θεωρίες, ένα δέντρο, ένα αντικείμενο, για να βλέπω την αρμονία, να βλέπω πίσω από το αντικείμενο. Αν και δεν ασχολούμαι επαγγελματικά, η μελέτη των μαθηματικών με ηρεμεί.
Όταν είσαι στο κυνήγι της επιβίωσης αλλάζουν τα πράγματα, αν και χρειάζεται η πραγματική ζωή για να μπαρουτοκαπνιστείς που λένε.
Εννοείται ότι θα σπουδάσω αυτό που ποθώ. Ιστορία-αρχαιολογία. Έτσι και θα είμαι έτοιμος για περισσότερη συγγραφή στο είδος που έχω επιλέξει. Έχω να μάθω και πολλά άλλα τα δικά μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Απρ 2020, 18:27

Αφού σου αρέσει η γνώση, να το κάνεις οργανωμένα, κάτι που θα σε αναγκάσει να ασχοληθείς και να αποκτήσεις πρώτο ή δεύτερο πτυχίο, πάντα είναι χρήσιμο. Με τις κατευθυντήριες γραμμές που θα πάρεις μπορείς να ασχοληθείς και περιφερειακά με τον μυστικισμό.
Σκέφτομαι και εγώ να δώσω κατατακτήριες στο μαθηματικό ή σε ένα μεταπτυχιακό, αν και εργάζομαι, αλλά μόνο έτσι ασχολείσαι σοβαρά.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Απρ 2020, 18:31

Antares έγραψε:
06 Απρ 2020, 18:27
Αφού σου αρέσει η γνώση, να το κάνεις οργανωμένα, κάτι που θα σε αναγκάσει να ασχοληθείς και να αποκτήσεις πρώτο ή δεύτερο πτυχίο, πάντα είναι χρήσιμο. Με τις κατευθυντήριες γραμμές που θα πάρεις μπορείς να ασχοληθείς και περιφερειακά με τον μυστικισμό.
Σκέφτομαι και εγώ να δώσω κατατακτήριες στο μαθηματικό ή σε ένα μεταπτυχιακό, αν και εργάζομαι, αλλά μόνο έτσι ασχολείσαι σοβαρά.
Ναι μανούλα μου αυτό θα κάνω.
Έχω σχέδιο ζωής. Αλλά πρέπει να ζήσω στην αφάνεια όσο θελκτική και αν είναι η επιτυχία. Μόνο έτσι γίνεται.
Στον μυστικισμό θα αφιερώσω ειδικό χρόνο. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Να σπουδάσεις εννοείται εγώ ατηρίζω. Αν δεν έχεις πολλές υποχρεώσεις γιατί όχι; Μία ζωή έχουμε. Είναι κρίμα να την παρατήσουμε.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2020, 11:36

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Γράψτε απόψεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Απρ 2020, 11:38

Και στην Αρκαδία εγώ;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2020, 11:43

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:38
Και στην Αρκαδία εγώ;
Κάτι τέτοιο.

Είναι μια από τις αινιγματικές εκφράσεις, με πολλές αποδόσεις μετά τα δύο πρώτα έργα.

Τι πιστεύετε ότι σημαίνει;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Απρ 2020, 11:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:43
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:38
Και στην Αρκαδία εγώ;
Κάτι τέτοιο.

Είναι μια από τις αινιγματικές εκφράσεις, με πολλές αποδόσεις μετά τα δύο πρώτα έργα.
Θα το κάνω βιβλίο.

Το έχω σκεφτεί ήδη.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Απρ 2020, 11:52

Το βασίλειο του Θανάτου είναι παντού. Η πιο πεζή εξήγηση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2020, 12:02

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:52
Το βασίλειο του Θανάτου είναι παντού. Η πιο πεζή εξήγηση.
Aυτό είναι η πρώτη ανάγνωση, που δεν δικαιολογεί τη δυναμική που έχει το "et in arcadia ego".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Απρ 2020, 12:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2020, 12:02
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:52
Το βασίλειο του Θανάτου είναι παντού. Η πιο πεζή εξήγηση.
Aυτό είναι η πρώτη ανάγνωση, που δεν δικαιολογεί τη δυναμική που έχει το "et in arcadia ego".
Απλά σημειολογικά πάει κόντρα στην ειδυλλιακή Αρκαδία της λογοτεχνίας.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 07 Απρ 2020, 12:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2020, 12:02
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:52
Το βασίλειο του Θανάτου είναι παντού. Η πιο πεζή εξήγηση.
Aυτό είναι η πρώτη ανάγνωση, που δεν δικαιολογεί τη δυναμική που έχει το "et in arcadia ego".
Ίσως έχει σχέση με τον Πάνα (που γεννήθηκε εκεί) και τον μύθο για τον θάνατο του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μυστικισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2020, 12:39

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 12:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2020, 12:02
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:52
Το βασίλειο του Θανάτου είναι παντού. Η πιο πεζή εξήγηση.
Aυτό είναι η πρώτη ανάγνωση, που δεν δικαιολογεί τη δυναμική που έχει το "et in arcadia ego".
Απλά σημειολογικά πάει κόντρα στην ειδυλλιακή Αρκαδία της λογοτεχνίας.
Δεν νομίζω, απλώς γιατί η Αρκαδία ήταν κάτι σαν βουκολική ουτοπία (το θέτω πολύ συνοπτικά) που αφορούσε στην αρμονική συνύπαρξη του ανθρώπου με το φυσικό περιβάλλον. Και σ' αυτό το πλαίσιο, η έννοια του θανάτου εκλαμβάνεται επίσης φυσικά, χωρίς τη δραματική έμφαση που δίνεται σε άλλο περιβάλλον.

Καθαρά προσωπική άποψη, δεν ισχυρίζομαι ότι έτσι είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών