Αρετές, χάρες.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 11 Απρ 2020, 10:22

Θεωρώ ότι είναι η νηστεία, η οποία αποκόπτοντας τον εαυτό του νηστευτή από τον αισθητό κόσμο, πάντοτε οδηγεί και εισάγει το νήφοντα νου του στην προσευχή.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Απρ 2020, 10:25

A0ANACIVC έγραψε:
11 Απρ 2020, 10:22
Θεωρώ ότι είναι η νηστεία, η οποία αποκόπτοντας τον εαυτό του νηστεύοντος ευχέτη από τον αισθητό κόσμο, πάντοτε οδηγεί και εισάγει το νήφοντα νου του στην προσευχή.
Δόξα τω Θεώ κάνω

Αλλά τα γράφω μπερδεμένα το ξέρω γνωστό αυτό


:g094:

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 11 Απρ 2020, 10:27

bluerose έγραψε:
11 Απρ 2020, 10:25
A0ANACIVC έγραψε:
11 Απρ 2020, 10:22
Θεωρώ ότι είναι η νηστεία, η οποία αποκόπτοντας τον εαυτό του νηστεύοντος ευχέτη από τον αισθητό κόσμο, πάντοτε οδηγεί και εισάγει το νήφοντα νου του στην προσευχή.
Δόξα τω Θεώ κάνω

Αλλά τα γράφω μπερδεμένα το ξέρω γνωστό αυτό


:g094:
Δεν πειράζει. Τα αποκωδικοποιώ.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Απρ 2020, 10:28

Κόκκορας έγραψε:
11 Απρ 2020, 01:16
bluerose έγραψε:
11 Απρ 2020, 00:44
Κόκκορας έγραψε:
11 Απρ 2020, 00:41


τρολαρει
Ξέρω
:)

Λοιπόν η καλύτερη αρετή είναι οι καλοί λογισμοί
ε αφου ολοι λεμε την αποψαρα μας να πω και γω την δικη μου

νο1 αρετη ειναι η καρδιακη(ειναι περιπου το μερος οπου εδραζει δηλαδη το κεντρο της ψυχης μας,γι αυτο λεγεται ετσι) προσευχη
αλλα αυτη ειναι τελικα δωρο Θεου στον αγωνιζομενο ανθρωπο και οχι κατακτηση του ιδιου του ανθρωπου

γιατι ειναι νο1; γιατι οταν εχεις καρδιακη προσευχη συντονιζεσαι οπως λεει και ο αγιος με την εκπομπη του Δημιουργου και τον εξαναγκαζεις κατα καποιο τροπο να σε εισακουσει!ακριβως επειδη απο αγαπη σε Αυτον εφτασες σε αυτο το πνευματικο επιπεδο...ετσι βοηθας πολυ κοσμο(αλλα και τον εαυτο σου,σωζεσαι!).ετσι αποκτουν το πραγματικο τους νοημα λεξεις οπως αγαπη,χαρα...διοτι καρδιακη προσευχη σημαινει πως πλεον το Αγιο Πνευμα εχει εισχωρησει μεσα σου!η ψυχη σου δεν το απωθει!αλλα ειναι γονιμη μετα απο αγωνα συν θεω
και ιδιοτητες του Θεου ειναι η Αγαπη,ο Θεος ΕΙΝΑΙ αγαπη,η χαρα.

ομως για να φτασεις σε αυτο το επιπεδο εχεις ξαναγεννηθει,δεν σε ενδιαφερει να περιθαλψεις το εγω σου,αλλα ζεις για τον αλλο!
αρα η ελεημοσυνη βρισκεται παντου!σε ολα τα πνευματικα επιπεδα και συντροφευει τον πνευματικο αγωνα

και τελικα για να ξαναγεννηθεις και να ζησεις αληθινα πρεπει να κανεις αγωνα εναντιον των παθων!(νατη και η νηστεια)εναντιον δηλαδη ολων αυτων που τρεφουν τον εγωισμο και τα παθη!

Καθαρση-Φωτισμος-Θεωση(Θεωρια)
Έγραψες!!

Κρατήθηκες καλά στο κλαδί του δέντρου του Θεού

Πολυυυ ωραίο!

Αυτός ο βινι βεντι τι;
Μη μας λένε λογάδες

Βρε μπας και μας δουλεύει;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Απρ 2020, 10:32

A0ANACIVC έγραψε:
11 Απρ 2020, 10:27
bluerose έγραψε:
11 Απρ 2020, 10:25
A0ANACIVC έγραψε:
11 Απρ 2020, 10:22
Θεωρώ ότι είναι η νηστεία, η οποία αποκόπτοντας τον εαυτό του νηστεύοντος ευχέτη από τον αισθητό κόσμο, πάντοτε οδηγεί και εισάγει το νήφοντα νου του στην προσευχή.
Δόξα τω Θεώ κάνω

Αλλά τα γράφω μπερδεμένα το ξέρω γνωστό αυτό


:g094:
Δεν πειράζει. Τα αποκωδικοποιώ.
Δε μπορούν όλοι νηστεία, εμένα μου έρχεται παιχνιδάκι
Και δε πρέπει να το λέω. Μια πνευματικη αδερφή έλεγε α τι ωραία νηστεύω
Κι έπαθε σάκχαρο και δε μπορεί

Νομίζω....εκείνο που σε δυσκολεύει λίγο έχει αξία

Γνωρίζετε ότι, με τη βοήθεια του Θεού εύκολα βγαίνουν κάποια πάθη από πάνω μας ( μετά από αρκετές φορές επαφής με εξομολόγηση κι εκκλησία)
Κι άλλα...μας αφήνει να παιδευτουμε

Με τη βοήθεια Του λοιπόν η νηστεία τπτ εύκολο.
Η προσευχή τπ εύκολο

Η υπακοή σε ένα θέμα με ζοριζει. Και πολύ καλά μου κάνει. Θέλει αγώνα

Οπότε αξία έχει ..εκείνο που παλεύεις περισσότερο από κάτι που σου είναι εύκολο
Νομίζω δε ξερω

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 11 Απρ 2020, 15:14

Cavaliere έγραψε:
11 Απρ 2020, 01:51
vagabondo έγραψε:
11 Απρ 2020, 01:45
Cavaliere έγραψε:
11 Απρ 2020, 01:20
Ξαναρωτώ, μήπως η παραβολή του πλούσιου και του Λάζου μας τα λέει όλα; Γιατί, διερωτώμαι, ο πλούσιος, πού μας λέει ο Χριστός, πως δεν ήταν σε όλα άψογος; Απλώς ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ. Κι αυτό αρκεί. Λέτε;
Δεν παρατήρησε τον Λάζαρο έξω από την πόρτα του;
Επίσης στην παραβολή δεν λέει πως ήταν σε όλα άψογος. Αλλά μήπως και οι φαρισαίοι δεν ήταν σε όλα άψογοι και νήστευαν και προσεύχονταν και ελεημοσύνη έκαναν.
Δεν έχουμε λόγο να αμφιβάλλουμε πως ο πλούσιος ήταν σωστός στα τυπικά. Έκανε ένα σφάλμα. Δεν έδωσε σημασία σε αυτόν τον Λάζαρο. Δεν μας λέει η παραβολή πως έκανε κάτι κακό. Απλώς δεν παρατήρησε, δεν ευαισθητοποιήθηκε. 'Αρα, ούτε οι μετάνοιες φτάνουν, ούτε οι προσευχές, ούτε οι νηστείες. Πρέπει να κατέβουμε στον άνθρωπο που είναι κάτω.
Συμπόνοια...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18223
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 11 Απρ 2020, 17:45

Προς Κορινθίους Α΄
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.

Και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντα μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.

Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία, πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.

Είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται, είτε γλώσσαι παύσονται, είτε γνώσις καταργηθήσεται. Εκ μέρους δε γινώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν όταν δε έλθη το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται. Ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος έλάλουν, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου. Βλέπομεν γαρ άρτι δι' εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον άρτι γινώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην. Νυνί δε μένει πίστις, έλπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα μείζων δε τούτων η αγάπη.

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 11 Απρ 2020, 20:21

Όταν δεν υπάρχει κοινωνία ανάμεσα στην κοινότητα των εν Χριστώ αδελφών και πατέρων, όπως τώρα λ.χ. τότε η αγάπη του σώματος του Χριστού (ήτοι της Εκκλησίας Του) είναι αδύνατη... απομένει μόνον η άγια νηστεία που οδηγεί στην προσευχή και την κατά μόνας λατρεία της αγίας Τριάδος και στις δωρεές και τα ελέη του Θεού.

ἐν ἐρημίαις πλανώμενοι καὶ ὄρεσι καὶ σπηλαίοις καὶ ταῖς ὀπαῖς τῆς γῆς...

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 11 Απρ 2020, 20:56

Και να μην συγχέεται η ΑΓΙΑ νηστεία και προσευχή του Χριστιανού με τις θεατρινίστικες και δεισδαιμονικές ιδεοληψίες φαρισαίων κλπ. ιουδαΐζοντων υποκριτών.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5791
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 11 Απρ 2020, 21:01

Εγώ θεωρώ την εργατικότητα και την φιλομάθεια σαν τις μεγαλύτερες αρετές. :oops:

Αν είσαι εργατικός θα έχεις για να βοηθήσεις και ένα συνάθρωπο σου.
Αν είσαι εργατικός είσαι και υπομονετικός η εργασία σε μαθαίνει υπομονή κ.λ.π.
Αν είσαι φιλομαθης αποκτάς και άλλες αρετές όπως μεθοδικότητα, ευγένεια , μεγαλοσύνη κ.λ.π.
Έτσι εργατικότητα , φιλομάθεια.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 11 Απρ 2020, 21:26

Niki έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:01
Εγώ θεωρώ την εργατικότητα και την φιλομάθεια σαν τις μεγαλύτερες αρετές. :oops:

Αν είσαι εργατικός θα έχεις για να βοηθήσεις και ένα συνάθρωπο σου.
Αν είσαι εργατικός είσαι και υπομονετικός η εργασία σε μαθαίνει υπομονή κ.λ.π.
Αν είσαι φιλομαθης αποκτάς και άλλες αρετές όπως μεθοδικότητα, ευγένεια , μεγαλοσύνη κ.λ.π.
Έτσι εργατικότητα , φιλομάθεια.
Μπλιαχ... Προτεσταντίλα.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5791
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 11 Απρ 2020, 21:27

A0ANACIVC έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:26
Niki έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:01
Εγώ θεωρώ την εργατικότητα και την φιλομάθεια σαν τις μεγαλύτερες αρετές. :oops:

Αν είσαι εργατικός θα έχεις για να βοηθήσεις και ένα συνάθρωπο σου.
Αν είσαι εργατικός είσαι και υπομονετικός η εργασία σε μαθαίνει υπομονή κ.λ.π.
Αν είσαι φιλομαθης αποκτάς και άλλες αρετές όπως μεθοδικότητα, ευγένεια , μεγαλοσύνη κ.λ.π.
Έτσι εργατικότητα , φιλομάθεια.
Μπλιαχ... Προτεσταντίλα.
:oops:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Απρ 2020, 23:08

Niki έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:01
Εγώ θεωρώ την εργατικότητα και την φιλομάθεια σαν τις μεγαλύτερες αρετές. :oops:

Αν είσαι εργατικός θα έχεις για να βοηθήσεις και ένα συνάθρωπο σου.
Αν είσαι εργατικός είσαι και υπομονετικός η εργασία σε μαθαίνει υπομονή κ.λ.π.
Αν είσαι φιλομαθης αποκτάς και άλλες αρετές όπως μεθοδικότητα, ευγένεια , μεγαλοσύνη κ.λ.π.
Έτσι εργατικότητα , φιλομάθεια.
Έχει βάση αυτό που λες, ωστόσο, από μόνα τους δεν φτάνουν. Υπάρχουν εργατικοί χωρίς ευαισθησία για τον συνάνθρωπο, και φιλομαθείς, επίσης. Πρέπει να έχεις και την καλή προαίρεση.
Ordem e Progresso.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Απρ 2020, 23:33

Niki έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:27
A0ANACIVC έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:26
Niki έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:01
Εγώ θεωρώ την εργατικότητα και την φιλομάθεια σαν τις μεγαλύτερες αρετές. :oops:

Αν είσαι εργατικός θα έχεις για να βοηθήσεις και ένα συνάθρωπο σου.
Αν είσαι εργατικός είσαι και υπομονετικός η εργασία σε μαθαίνει υπομονή κ.λ.π.
Αν είσαι φιλομαθης αποκτάς και άλλες αρετές όπως μεθοδικότητα, ευγένεια , μεγαλοσύνη κ.λ.π.
Έτσι εργατικότητα , φιλομάθεια.
Μπλιαχ... Προτεσταντίλα.
:oops:
Ρώτησε να μάθω κι εγώ τι εννοεί
Δε το λέει για σένα.!!
Το λέει για το αντί-Χριστου πράγματα ταγκαλακια κτλ που χωρίς να καταλάβεις έγραψες. Όχι ότι κι εγώ ξέρω πολλα

Λίγο δλ πως να σου πω....Ο Χριστός θέλει να μη μεριμνούμε για τα υλικά κι υποσχέθηκε κατά τη Πρόνοια του να μας θρέφει. Όχι εμείς να δουλεύουμε μόνο για λεφτά και το να βοηθούμε ακόμη...ερχετε μόνο του κι έχει βάση όχι μόνο το χρήμα εργατικότητα, έχει βάση, όπως και καλά είπες το πνεύμα. Με τη φιλομάθεια σου μπορείς να κάνεις πνευματική ελεημοσύνη

Βεβαια σεβαστές οι απόψεις του καθένα

ΥΓ Δε τον γνωρίζω το χρήστη, αλλά βλέπω γράφει σωστά περί θρησκείας και βδελυσεται τα αντιΧριστα


Δε το είπε για σενα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αρετές, χάρες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Απρ 2020, 23:35

Cavaliere έγραψε:
11 Απρ 2020, 23:08
Niki έγραψε:
11 Απρ 2020, 21:01
Εγώ θεωρώ την εργατικότητα και την φιλομάθεια σαν τις μεγαλύτερες αρετές. :oops:

Αν είσαι εργατικός θα έχεις για να βοηθήσεις και ένα συνάθρωπο σου.
Αν είσαι εργατικός είσαι και υπομονετικός η εργασία σε μαθαίνει υπομονή κ.λ.π.
Αν είσαι φιλομαθης αποκτάς και άλλες αρετές όπως μεθοδικότητα, ευγένεια , μεγαλοσύνη κ.λ.π.
Έτσι εργατικότητα , φιλομάθεια.
Έχει βάση αυτό που λες, ωστόσο, από μόνα τους δεν φτάνουν. Υπάρχουν εργατικοί χωρίς ευαισθησία για τον συνάνθρωπο, και φιλομαθείς, επίσης. Πρέπει να έχεις και την καλή προαίρεση.
Εγώ την βλέπω να έχει καλή προαίρεση
Είναι κι η νεότητα.
Εγώ προσωπικά στην ηλικία της αχαχουχαα. Σόδομα και Γόμορρα

Μια χαρά κοπελιά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών