Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29164
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Ιουν 2020, 21:08

stavmanr έγραψε:
25 Ιουν 2020, 17:51
hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2020, 13:47
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Ιουν 2020, 13:37
Δηλαδή, λενε, υπάρχουν βιολογικοί περιορισμοί στο τι μπορουμε να κατανοησουμε - πραγμα οχι περίεργο, συμβαίνει σε ολα τα ζωντανα, αρα γιατί όχι κ σε εμας;
Γιατί εμείς, σε αντίθεση με τα άλλα ζωντανά, έχουμε επιστήμη και δεν περιοριζόμαστε στο τι μπορούμε να κατανοήσουμε με τις αισθήσεις μας και την διαίσθησή μας.
Εμείς σε αντίθεση με τα άλλα ζωντανά έχουμε πολλά πράγματα. Πίστη, επιστήμες, καλλιτεχνική τάση, πνευματικά έργα κλπ.
Επιστήμες μόνο έχουν οι ψυχανώμαλοι που δεν τους έμεινε τίποτα από τα υπόλοιπα.
Πόσο ωραίος θα ήταν ο κόσμος μας χωρίς αυτές τις θρησκευτικές κατσαρίδες.



Η πρώτη θρησκεία δημιουργήθηκε όταν ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο ηλίθιο!!!

Antigeist

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 26 Ιουν 2020, 21:14

The Rebel έγραψε:
26 Ιουν 2020, 21:08
stavmanr έγραψε:
25 Ιουν 2020, 17:51
hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2020, 13:47


Γιατί εμείς, σε αντίθεση με τα άλλα ζωντανά, έχουμε επιστήμη και δεν περιοριζόμαστε στο τι μπορούμε να κατανοήσουμε με τις αισθήσεις μας και την διαίσθησή μας.
Εμείς σε αντίθεση με τα άλλα ζωντανά έχουμε πολλά πράγματα. Πίστη, επιστήμες, καλλιτεχνική τάση, πνευματικά έργα κλπ.
Επιστήμες μόνο έχουν οι ψυχανώμαλοι που δεν τους έμεινε τίποτα από τα υπόλοιπα.
Πόσο ωραίος θα ήταν ο κόσμος μας χωρίς αυτές τις θρησκευτικές κατσαρίδες.



Η πρώτη θρησκεία δημιουργήθηκε όταν ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο ηλίθιο!!!
Δεν είναι όμως όλες οι θρησκείες το ίδιο. Οι αβρααμικές είναι μακράν οι πιο δηλητηριώδεις γιατί είναι οι πιο δυσανεκτικές ως προς τις άλλες θρησκείες και οι πιο μισάνθρωπες.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 27 Ιουν 2020, 00:08

Η βιολογική αθανασία είναι μια ουτοπία. Δε πρόκειται να επιτευχθεί ποτέ από την ανθρωπότητα. Οπότε συζητάτε για το τίποτα.
Αν θέλετε αθανασία και αιωνιότητα αναζητήστε τις στη βασιλεία των Ουρανών. Μέχρι τότε πρέπει να τηρείτε τις εντολές.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8563
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 27 Ιουν 2020, 00:17

μετά θανατον αν επιλέξετε να μην ξαναενσαρκωθείτε θα είστε πνεύμα αθάνατο
προς το παρόν ζήστε ως ημίθεοι μισοί θνητοί και μισοί αθάνατοι για όσους πιστεύουν στην αθανασία της ψυχής. :8)
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 08 Ιούλ 2020, 21:16

Όχι η βιολογική αθανασία δεν είναι συμβατή για όλες της θρησκείες, με εξαίρεση τους Μάρτυρες του Ιεχωβά. Ούτε με την επιστήμη είναι συμβατή. Είναι καθαρά ουτοπία όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος ποιό πάνω.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 08 Ιούλ 2020, 21:19

lonelyrider έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:08
Η βιολογική αθανασία είναι μια ουτοπία. Δε πρόκειται να επιτευχθεί ποτέ από την ανθρωπότητα. Οπότε συζητάτε για το τίποτα.
Αν θέλετε αθανασία και αιωνιότητα αναζητήστε τις στη βασιλεία των Ουρανών. Μέχρι τότε πρέπει να τηρείτε τις εντολές.
Ξέρεις πολλούς που να τηρούν τις Εντολές ?
Εγώ δεν ξέρω κανέναν και δυστυχώς ούτε εγώ τις
τηρώ. Η τήρηση των εντολών του θεού ειναι πολλή δύσκολη υπόθεση για τις παρούσες συνθήκες που επικρατούν. Έχει καταστεί και αυτή ουτοπία.
:g030:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Ιούλ 2020, 22:15

Δεν είναι δυνατόν να τηρηθούν κάποιες βιβλικές εντολές διότι ο κόσμος, η ηθική και ο πολιτισμός έχει προοδεύσει. Πώς να τιμωρήσεις με θάνατο π.χ. την ομοφυλοφιλία ή την μοιχεία όπως προστάζει το Λευιτικόν? Αυτά τα βιβλία αντικατοπτρίζουν το πρωτόγονο πνεύμα της εποχής τους, και όχι κάποιο λόγο πάνσοφου Θεού.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 08 Ιούλ 2020, 22:22

Jimmy81 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:15
Δεν είναι δυνατόν να τηρηθούν κάποιες βιβλικές εντολές διότι ο κόσμος, η ηθική και ο πολιτισμός έχει προοδεύσει. Πώς να τιμωρήσεις με θάνατο π.χ. την ομοφυλοφιλία ή την μοιχεία όπως προστάζει το Λευιτικόν? Αυτά τα βιβλία αντικατοπτρίζουν το πρωτόγονο πνεύμα της εποχής τους, και όχι κάποιο λόγο πάνσοφου Θεού.
Η γυναικεία μοιχεια σαφεστατα θα επρεπε και σημερα να τιμωρείται με λιθοβολισμο

Αντιθετα η αντρικη θα έπρεπε να επιβραβεύεται

Antigeist

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 08 Ιούλ 2020, 22:23

Gouerino 4 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:22
Jimmy81 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:15
Δεν είναι δυνατόν να τηρηθούν κάποιες βιβλικές εντολές διότι ο κόσμος, η ηθική και ο πολιτισμός έχει προοδεύσει. Πώς να τιμωρήσεις με θάνατο π.χ. την ομοφυλοφιλία ή την μοιχεία όπως προστάζει το Λευιτικόν? Αυτά τα βιβλία αντικατοπτρίζουν το πρωτόγονο πνεύμα της εποχής τους, και όχι κάποιο λόγο πάνσοφου Θεού.
Η γυναικεία μοιχεια σαφεστατα θα επρεπε και σημερα να τιμωρείται με λιθοβολισμο

Αντιθετα η αντρικη θα έπρεπε να επιβραβεύεται
μαζεύτε τον ρεεεεε

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 08 Ιούλ 2020, 22:25

Antigeist έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:23
Gouerino 4 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:22
Jimmy81 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:15
Δεν είναι δυνατόν να τηρηθούν κάποιες βιβλικές εντολές διότι ο κόσμος, η ηθική και ο πολιτισμός έχει προοδεύσει. Πώς να τιμωρήσεις με θάνατο π.χ. την ομοφυλοφιλία ή την μοιχεία όπως προστάζει το Λευιτικόν? Αυτά τα βιβλία αντικατοπτρίζουν το πρωτόγονο πνεύμα της εποχής τους, και όχι κάποιο λόγο πάνσοφου Θεού.
Η γυναικεία μοιχεια σαφεστατα θα επρεπε και σημερα να τιμωρείται με λιθοβολισμο

Αντιθετα η αντρικη θα έπρεπε να επιβραβεύεται
μαζεύτε τον ρεεεεε
Βαρβαροτητα ο λιθοβολισμος;
Υπαρχει και ηλεκτρικη καρεκλα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Ιούλ 2020, 22:25

relativer777 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:19


Ξέρεις πολλούς που να τηρούν τις Εντολές ?
Εγώ δεν ξέρω κανέναν και δυστυχώς ούτε εγώ τις
τηρώ.
Δηλαδη ξέρεις πολλους που να εχουν σκοτώσει, να βρίζουν κ να δερνουν τους γονείς τους; Τώρα κάτι αλλα με τη γυναικα του πλησιου σου.. ε δε σου κρυβω οτι για μερικες την εχω παιξει λιγο :oops:

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 08 Ιούλ 2020, 22:33

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:25
relativer777 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:19


Ξέρεις πολλούς που να τηρούν τις Εντολές ?
Εγώ δεν ξέρω κανέναν και δυστυχώς ούτε εγώ τις
τηρώ.
Δηλαδη ξέρεις πολλους που να εχουν σκοτώσει, να βρίζουν κ να δερνουν τους γονείς τους; Τώρα κάτι αλλα με τη γυναικα του πλησιου σου.. ε δε σου κρυβω οτι για μερικες την εχω παιξει λιγο :oops:
Έ... τί να σου απαντήσω ?
Το μόνο που μπορώ να Πώ, είναι :
Είσαι όντως εκπληκτικός φίλε !!!
:wave:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 08 Ιούλ 2020, 23:16

relativer777 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:19
lonelyrider έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:08
Η βιολογική αθανασία είναι μια ουτοπία. Δε πρόκειται να επιτευχθεί ποτέ από την ανθρωπότητα. Οπότε συζητάτε για το τίποτα.
Αν θέλετε αθανασία και αιωνιότητα αναζητήστε τις στη βασιλεία των Ουρανών. Μέχρι τότε πρέπει να τηρείτε τις εντολές.
Ξέρεις πολλούς που να τηρούν τις Εντολές ?
Εγώ δεν ξέρω κανέναν και δυστυχώς ούτε εγώ τις
τηρώ. Η τήρηση των εντολών του θεού ειναι πολλή δύσκολη υπόθεση για τις παρούσες συνθήκες που επικρατούν. Έχει καταστεί και αυτή ουτοπία.
:g030:
Αδερφέ θα σ απαντήσω σ αυτό.
Ο αρχιτέκτονας του παραδείσου δηλαδή ο Κύριος ο Θεός, τον κατασκεύασε για όλους τους ανθρώπους. Καθόσον λέει ο απόστολος Παύλος ο Θεός θέλει όλοι να σωθούν. Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι άνθρωποι δεν ανταποκρίνονται στο κάλεσμα του Θεού. Επίσης αν και λίγοι σήμερα, υπάρχουν άνθρωποι που τηρούν τις εντολές.
Άλλωστε και το αψευδές στόμα του Χριστού είπε να αγωνιζόμαστε να εισέλθουμε στη βασιλεία εκ της στενής πύλης δηλαδή του αγώνα των αρετών και της τήρησης των εντολών. Γιατί από την πλατιά και εύκολη οδό της αμαρτίας καταλήγουν στην απώλεια δηλαδή στη κόλαση, οι πολλοί.
Οπότε αν κάνατε ότι κάνατε, αφήστε τα πίσω και τηρήστε τις εντολές γιατί υπάρχει κίνδυνος απώλειας της σωτηρίας σας.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 09 Ιούλ 2020, 00:24

lonelyrider έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 23:16
relativer777 έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:19
lonelyrider έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:08
Η βιολογική αθανασία είναι μια ουτοπία. Δε πρόκειται να επιτευχθεί ποτέ από την ανθρωπότητα. Οπότε συζητάτε για το τίποτα.
Αν θέλετε αθανασία και αιωνιότητα αναζητήστε τις στη βασιλεία των Ουρανών. Μέχρι τότε πρέπει να τηρείτε τις εντολές.
Ξέρεις πολλούς που να τηρούν τις Εντολές ?
Εγώ δεν ξέρω κανέναν και δυστυχώς ούτε εγώ τις
τηρώ. Η τήρηση των εντολών του θεού ειναι πολλή δύσκολη υπόθεση για τις παρούσες συνθήκες που επικρατούν. Έχει καταστεί και αυτή ουτοπία.
:g030:
Αδερφέ θα σ απαντήσω σ αυτό.
Ο αρχιτέκτονας του παραδείσου δηλαδή ο Κύριος ο Θεός, τον κατασκεύασε για όλους τους ανθρώπους. Καθόσον λέει ο απόστολος Παύλος ο Θεός θέλει όλοι να σωθούν. Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι άνθρωποι δεν ανταποκρίνονται στο κάλεσμα του Θεού. Επίσης αν και λίγοι σήμερα, υπάρχουν άνθρωποι που τηρούν τις εντολές.
Άλλωστε και το αψευδές στόμα του Χριστού είπε να αγωνιζόμαστε να εισέλθουμε στη βασιλεία εκ της στενής πύλης δηλαδή του αγώνα των αρετών και της τήρησης των εντολών. Γιατί από την πλατιά και εύκολη οδό της αμαρτίας καταλήγουν στην απώλεια δηλαδή στη κόλαση, οι πολλοί.
Οπότε αν κάνατε ότι κάνατε, αφήστε τα πίσω και τηρήστε τις εντολές γιατί υπάρχει κίνδυνος απώλειας της σωτηρίας σας.
Δεν θελει όλοι να σωθουν...μόνο όσοι τηρούν τις εντολές δηλαδή τις προσταγές...
Ευτυχώς ολα αυτά ειναι ανθρώπινα παιχνίδια.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Είναι η Βιολογική Αθανασία συμβατή με τις θρησκείες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 09 Ιούλ 2020, 01:44

ksk έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 00:24

Δεν θελει όλοι να σωθουν...μόνο όσοι τηρούν τις εντολές δηλαδή τις προσταγές...
Ευτυχώς ολα αυτά ειναι ανθρώπινα παιχνίδια.
Η προσέγγιση σου είναι κοντόφθαλμη. Και ίσως επίτηδες κοντόφθαλμη. Ο Θεός δε διατάζει. Αλλά κρίνει αυτόν που καταπατα το νόμο Του. Γιατι είναι προφανές ότι δεν πρέπει να μοιχευεις, δεν πρεπει να κλεβεις, δεν πρεπει να εκμεταλλευεσαι το συνάνθρωπο σου, να λες ψέμματα και τοσα αλλα. Αρα λοιπόν ούτε λόγος για δηθεν ανθρωπινα παιχνίδια. Η ημέρα της κρίσεως και η βασιλεια του Θεού είναι 2 καταστασεις που θα λαβουν χώρα στο μέλλον. Πόσο κοντά ή μακριά ο Θεός ξέρει.
Βέβαια πολλοί επειδή η γούνα τους έχει ράμματα γυρίζουν πλευρο και λενε παραμύθια τα ανωτέρω, ας κοιμηθούμε τον ύπνο της αμαρτίας. Κι έτσι την ημέρα της κρίσεως που θα ελθει όπως ο κλέφτης τη νύχτα, ποιος θα τους υπερασπιστεί?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών