Beria, λάβε θέση.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 15:09

Sky.
Η Ιερά Σύνοδος καταδίκασε τη γιόγκα ως θρησκευτική πράξη άλλης θρησκείας, συνεπώς δεν έχει και θέση στη ζωή του Ορθόδοξου Χριστιανού. Ποιά η γνώμη μας; Έχω κάνει γιόγκα, όταν ήμουν 20 ετών. Ήταν υποχρεωτικό στα πλαίσια μιας σπουδής.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 04 Ιουν 2020, 15:25

Συνδέουν τη γιόγκα με την ινδουιστικη θρησκεία, οπότε πρέπει να αποφεύγεται από τους πιστούς.

Άκουγα σε ένα ράδιο στο αμάξι, όπου είχαν βγάλει μια "καθηγήτρια γιόγκα" και επεμενε ότι είναι πιστή χριστιανή και δεν καταλαβαίνει τη στάση της εκκλησίας.

Τραγελαφος

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Ιουν 2020, 15:37

Cavaliere έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:09
Sky.
Η Ιερά Σύνοδος καταδίκασε τη γιόγκα ως θρησκευτική πράξη άλλης θρησκείας, συνεπώς δεν έχει και θέση στη ζωή του Ορθόδοξου Χριστιανού. Ποιά η γνώμη μας; Έχω κάνει γιόγκα, όταν ήμουν 20 ετών. Ήταν υποχρεωτικό στα πλαίσια μιας σπουδής.
Εμείς οι Έλληνες μαθητές της γιόγκα τηρούμε τα ελληνορθόδοξα πρότυπα. Τρώμε σουβλάκια μετά την πρακτική και ψάλλωμεν "αμάν-αμάν" αντί για το Βεδικόν "Ομ"

Και επιπλέον είναι ολίγο σόλοικο να κατηγορεί η Ιερά Σύνοδος την γιόγκα ως θρησκευτική πράξη άλλης θρησκείας, η θρησκεία που εορτάζει το Πεσάχ/Πάσχα και στην Εξόδιο πέμπει τους τεθνεώτας εν κόλποις Αβραάμ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 15:42

Beria έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:37
Εμείς οι Έλληνες μαθητές της γιόγκα τηρούμε τα ελληνορθόδοξα πρότυπα. Τρώμε σουβλάκια μετά την πρακτική και ψάλλωμεν "αμάν-αμάν" αντί για το Βεδικόν "Ομ"

Και επιπλέον είναι ολίγο σόλοικο να κατηγορεί η Ιερά Σύνοδος την γιόγκα ως θρησκευτική πράξη άλλης θρησκείας, η θρησκεία που εορτάζει το Πεσάχ/Πάσχα και στην Εξόδιο πέμπει τους τεθνεώτας εν κόλποις Αβραάμ
Ναι, σύντροφε, αλλά η Παλαιά Διαθήκη είναι θεόπνευστο Βιβλίο. Μέρος του Χριστιανισμού δηλαδής. Ο ινδουισμός είναι άλλο καπέλο, δεν είναι αβρααμική θρησκεία. Με ενδιαφέρει όμως η άποψή σου, για τη θρησκευτικότητα της γιόγκας, ως αθλητής της που είσαι. Εγώ, σου είπα, έκανα στα νιάτα μου για να περάσω το μάθημα μιας Αμερικάνας που έψαχνε για να κάνει την γκουρού και να φτιάξει σέχτα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιουν 2020, 15:43

Απλή φαίνεται η λύση, ας φτιάξει η Εκκλησία μια δική της εκδοχή που δεν θα συνδέεται με τον ινδουισμό. Δεν χρειάζεται να είναι πνευματική, απλά θα είναι σωματικές κινήσεις μη συνδεόμενες με θρησκεία, και θα μπορεί να εισπράττει και έσοδα από προπονητές κλπ για να δίνει πιστοποιήσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Ιουν 2020, 15:48

Cavaliere έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:42
Beria έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:37
Εμείς οι Έλληνες μαθητές της γιόγκα τηρούμε τα ελληνορθόδοξα πρότυπα. Τρώμε σουβλάκια μετά την πρακτική και ψάλλωμεν "αμάν-αμάν" αντί για το Βεδικόν "Ομ"

Και επιπλέον είναι ολίγο σόλοικο να κατηγορεί η Ιερά Σύνοδος την γιόγκα ως θρησκευτική πράξη άλλης θρησκείας, η θρησκεία που εορτάζει το Πεσάχ/Πάσχα και στην Εξόδιο πέμπει τους τεθνεώτας εν κόλποις Αβραάμ
Ναι, σύντροφε, αλλά η Παλαιά Διαθήκη είναι θεόπνευστο Βιβλίο. Μέρος του Χριστιανισμού δηλαδής. Ο ινδουισμός είναι άλλο καπέλο, δεν είναι αβρααμική θρησκεία. Με ενδιαφέρει όμως η άποψή σου, για τη θρησκευτικότητα της γιόγκας, ως αθλητής της που είσαι. Εγώ, σου είπα, έκανα στα νιάτα μου για να περάσω το μάθημα μιας Αμερικάνας που έψαχνε για να κάνει την γκουρού και να φτιάξει σέχτα.
Εκεί που κάνω γιόγκα δεν έχουν καθόλου αίσθηση σέχτας και δεν ανακατεύουν θρησκευτικά τελετουργικά
Ξέρω ότι σε άλλα έχουν περισσότερο τελετουργία (ψαλμούς πχ)


Α προπο οι ναζί Μαυροκρινίτες ισχυρίζονται ότι ο Βουδισμός είναι Άρια θρησκεία σε αντίθεση με τον σημιτικό Χριστιανισμό και μπλέκουν και τον Μεγαλέξαντρο στο αφήγημα:
http://mavroskrinos.blogspot.com/2013/0 ... ost_8.html
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 15:48

Αν κάνετε 20 στρωτές Μετάνοιες θα δείτε τι άσκηση έχει η Ορθοδοξία. Τέλειες για το καρδιοαναπνευστικό και την αυτοσυγκέντρωση.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 15:50

Beria έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:48
Εκεί που κάνω γιόγκα δεν έχουν καθόλου αίσθηση σέχτας και δεν ανακατεύουν θρησκευτικά τελετουργικά
Ξέρω ότι σε άλλα έχουν περισσότερο τελετουργία (ψαλμούς πχ)
Ναι, ξέρω, φυσικά γίνεται ως γυμναστική κλπ, αποκομμένη από το θρησκευτικό της background, αλλά δεν έχεις μπει ποτέ σε πειρασμό να το συνδέσεις;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Ιουν 2020, 15:52

Cavaliere έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:50
Beria έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:48
Εκεί που κάνω γιόγκα δεν έχουν καθόλου αίσθηση σέχτας και δεν ανακατεύουν θρησκευτικά τελετουργικά
Ξέρω ότι σε άλλα έχουν περισσότερο τελετουργία (ψαλμούς πχ)
Ναι, ξέρω, φυσικά γίνεται ως γυμναστική κλπ, αποκομμένη από το θρησκευτικό της background, αλλά δεν έχεις μπει ποτέ σε πειρασμό να το συνδέσεις;
Δεν έχω μεταφυσικές ανησυχίες. Αν είχα, πιθανόν
Σε αυτή την περίπτωση όμως θα προτιμούσα την Ορθόδοξο πίστη για να καλύψω το κενό
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 04 Ιουν 2020, 15:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:43
Απλή φαίνεται η λύση, ας φτιάξει η Εκκλησία μια δική της εκδοχή που δεν θα συνδέεται με τον ινδουισμό. Δεν χρειάζεται να είναι πνευματική, απλά θα είναι σωματικές κινήσεις μη συνδεόμενες με θρησκεία, και θα μπορεί να εισπράττει και έσοδα από προπονητές κλπ για να δίνει πιστοποιήσεις.
Υπάρχουν πολλά ήδη γυμναστικής που μπορούν να αναπληρώσουν την Yoga.

Η Yoga πλασαρίστηκε μιαν εποχή μαζί με το πνευματικό περιεχόμενο της για τους μπούμερς που έψαχναν κάτι εναλλακτικό χωρίς να χρειαστεί να ξεβολευτούν και από τα προάστια τους.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Ιουν 2020, 15:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:43
Απλή φαίνεται η λύση, ας φτιάξει η Εκκλησία μια δική της εκδοχή που δεν θα συνδέεται με τον ινδουισμό.
Μήπως θες να φτιάξει και δική της εκδοχή κλαμπ για παρτούζες που να μη συνδέεται με τον σατανισμό;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 15:56

Beria έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:52
Δεν έχω μεταφυσικές ανησυχίες. Αν είχα, πιθανόν
Σε αυτή την περίπτωση όμως θα προτιμούσα την Ορθόδοξο πίστη για να καλύψω το κενό
Σωστό, είναι θέμα προδιάθεσης.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Ιουν 2020, 15:57

Namrail έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:25

Άκουγα σε ένα ράδιο στο αμάξι, όπου είχαν βγάλει μια "καθηγήτρια γιόγκα" και επεμενε ότι είναι πιστή χριστιανή και δεν καταλαβαίνει τη στάση της εκκλησίας.
Συγνώμη όταν ξεκινά με Χαιρετισμούς στον Σούρια (θεό Ήλιο του Ινδουισμού, πηγή κάθε ζωής κλπ) τι ακριβώς φαντάζεται ότι κάνει αυτή η ψωλού;

Δηλαδή σοβαρά νομίζουν ότι όλα αυτά είναι απλά ασκήσεις που σκέφτηκαν οι ινδοί για να δείχνεις τον κώλο σου;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 04 Ιουν 2020, 16:01

foscilis έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:57
Namrail έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:25

Άκουγα σε ένα ράδιο στο αμάξι, όπου είχαν βγάλει μια "καθηγήτρια γιόγκα" και επεμενε ότι είναι πιστή χριστιανή και δεν καταλαβαίνει τη στάση της εκκλησίας.
Συγνώμη όταν ξεκινά με Χαιρετισμούς στον Σούρια (θεό Ήλιο του Ινδουισμού, πηγή κάθε ζωής κλπ) τι ακριβώς φαντάζεται ότι κάνει αυτή η ψωλού;

Δηλαδή σοβαρά νομίζουν ότι όλα αυτά είναι απλά ασκήσεις που σκέφτηκαν οι ινδοί για να δείχνεις τον κώλο σου;
Δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση, το γύρισα στην ΕΡΑ.

Απ' ότι κατάλαβα η τύπισσα πίστευε ότι μπορεί να συνυπάρχει η γιόγκα και ο χριστιανισμός, εφόσον ο άνθρωπος παίρνει ότι χρειάζεται από το καθένα.

Τεσπα, εννοείται πως όλα αυτά είναι από φαιδρά ως γελοία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Namrail την 04 Ιουν 2020, 16:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Beria, λάβε θέση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιουν 2020, 16:02

foscilis έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:55
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:43
Απλή φαίνεται η λύση, ας φτιάξει η Εκκλησία μια δική της εκδοχή που δεν θα συνδέεται με τον ινδουισμό.
Μήπως θες να φτιάξει και δική της εκδοχή κλαμπ για παρτούζες που να μη συνδέεται με τον σατανισμό;
Γιατί, υπάρχει κανείς που συνδέει τις παρτούζες με το σατανισμό; :o
foscilis έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:57
Namrail έγραψε:
04 Ιουν 2020, 15:25

Άκουγα σε ένα ράδιο στο αμάξι, όπου είχαν βγάλει μια "καθηγήτρια γιόγκα" και επεμενε ότι είναι πιστή χριστιανή και δεν καταλαβαίνει τη στάση της εκκλησίας.
Συγνώμη όταν ξεκινά με Χαιρετισμούς στον Σούρια (θεό Ήλιο του Ινδουισμού, πηγή κάθε ζωής κλπ) τι ακριβώς φαντάζεται ότι κάνει αυτή η ψωλού;

Δηλαδή σοβαρά νομίζουν ότι όλα αυτά είναι απλά ασκήσεις που σκέφτηκαν οι ινδοί για να δείχνεις τον κώλο σου;
Πρακτικά αυτό κάνεις όμως, δείχνεις τον κώλο σου. Δεν γίνεται να χαιρετάς τον Σούρια χωρίς να έχεις καμία πρόθεση να τον χαιρετήσεις, είναι παράλογο. Όπως δε γίνεται ένας Ινδός να σου ρίξει μούτζα, ακόμα και αν φαίνεται ότι σου ρίχνει. Γιατί πολύ απλά δεν ξέρει τι είναι και δεν έχει αυτή την πρόθεση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών