Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2020, 00:07

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Ιουν 2020, 23:57
Για να το λέει το ΥΣΕΕ έτσι θα είναι! :102:
Η ΟΟΔΕ τα λέει καλλτερα, την χριστιανοπροπαγάνδα! :g030:
Για την δράση των φημισμένων παιδιών του Μεταλληνού (σήμερα ΟΟΔΕ) έχω διαβάσει και αλλού, σε σαίτς με παράθεση εσωτερικής αλληλογραφίας και ξεβράκωμα των φανατικών χριστιανών.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 13 Ιουν 2020, 00:10

δηλαδή; τι κανανε;

Κεφτέδες με βλήτα
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 12 Ιουν 2020, 23:32

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεφτέδες με βλήτα » 13 Ιουν 2020, 00:15

harrys1234 έγραψε: ......................................
Καρλομάγνος έγραψε: Λυπάμαι κύριε αλλά όχι μόνο το διάβασμά σας, μα και η διανοητική σας λειτουργία χρειάζεται τεχνική υποστήριξη
Κόκκορας έγραψε: Είσαι λίγο αλητής;
HRWAC :smt038

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2020, 00:21

Κεφτέδες με βλήτα έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:15
harrys1234 έγραψε: ......................................
Καρλομάγνος έγραψε: Λυπάμαι κύριε αλλά όχι μόνο το διάβασμά σας, μα και η διανοητική σας λειτουργία χρειάζεται τεχνική υποστήριξη
HRWAC :smt038
Δεν έχω κρατήσει ρε πστη μου εκείνο το ποστ του, που το δικό μου το είχε μεταφράσει: "σηκώθηκε από το πιάνο χεσμένος ..."! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Ιουν 2020, 00:25

Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:21
Κεφτέδες με βλήτα έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:15
harrys1234 έγραψε: ......................................
HRWAC :smt038
Δεν έχω κρατήσει ρε πστη μου εκείνο το ποστ του, που το δικό μου το είχε μεταφράσει: "σηκώθηκε από το πιάνο χεσμένος ..."! :g030:

Κι εσύ τι περίμενες; Οτι θα χέσεις μεσα στο πιάνο και θα το καταλάβουνε; Που; Επαρχία παιδί μου...
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 13 Ιουν 2020, 00:26

Κόκκορας έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:10
δηλαδή; τι κανανε;
Ενοχλήθηκαν τα παγάνια που τους πήγαιναν μάλλον πριονοκορδέλα, αυτούς και τα ψέματα τους.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 13 Ιουν 2020, 00:29

Κεφτέδες με βλήτα έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:15
harrys1234 έγραψε: ......................................
Καρλομάγνος έγραψε: Λυπάμαι κύριε αλλά όχι μόνο το διάβασμά σας, μα και η διανοητική σας λειτουργία χρειάζεται τεχνική υποστήριξη
HRWAC :smt038
τι ναι τουτο που γραψες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 13 Ιουν 2020, 00:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Ιουν 2020, 00:29

Κεφτέδες με βλήτα έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:04
ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
:smt023
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Ιουν 2020, 00:30

Nandros έγραψε:
12 Ιουν 2020, 23:42
Alphabet έγραψε:
12 Ιουν 2020, 23:39
O Jim Beam ξεκινησε αργοτερα ολο τον χαβαλε και τα βρισιματα. Για αυτον πιστευω οτι ηταν σε διατεταγμενη υπηρεσια.
Προηγουμενως ειχαμε εντονες, ομηρικες αλλα πολιτισμενες συζητησεις. Θυμαμαι τις δικες μου με τον Ο.Ι.
Έχω κρατήσει εκείνο το διαβόητο, ότι οι υλιστές ή/και άθεοι είναι υποψήφιοι φονιάδες ή βιαστές των μητέρων τους!
Ναι, το ξερω. :smt023
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιουν 2020, 00:32

Nandros έγραψε:
12 Ιουν 2020, 20:50
.
Κατά τύχην έπεσα σε αυτό:
https://www.ysee.gr/anwnymoi_apologites.html

Έπειτα έρχεται το θέμα που έχει περισσότερο ενδιαφέρον, η προπαγανδιστική δράση σε forum υψηλής επισκεψιμότητας. Σκοπός τους είναι, σύμφωνα με το κείμενο, να παρασύρουν όσο περισσότερο κόσμο γίνεται! Για να επιτύχουν τη μέγιστη αποτελεσματικότητα, σκαρφίστηκαν το δαιμόνιο σχέδιο των... βαρδιών! Κάθε μέρα θα έχει «υπηρεσία» και διαφορετικός απολογητής, με άλλο όνομα βεβαίως για να φαίνονται πολλοί. Φυσικά, μόλις αποκτήσουν τον «έλεγχο» ενός forum σειρά έχουν άλλα, πάντα με πολλούς επισκέπτες (όπως το battlefield ή το phorum για παράδειγμα)... Ενδιαφέρον έχει πως ονομάζουν τα forums όπου δραστηριοποιούνται «στόχους», ενώ την όλη διαδικασία «περιφρούρηση»! Έντονα στρατιωτική ορολογία για μια δραστηριότητα που περισσότερο θυμίζει σκληρό και ανελέητο πόλεμο, παρά πολιτισμένη ανταλλαγή ιδεολογικών και θρησκευτικών απόψεων. Τι να πω κι εγώ ο άβγαλτος, που νόμιζα οτι το ίντερνετ είναι διασκέδαση...

Για την δράση των φημισμένων παιδιών του Μεταλληνού (σήμερα ΟΟΔΕ) έχω διαβάσει και αλλού, σε σαίτς με παράθεση εσωτερικής αλληλογραφίας και ξεβράκωμα των φανατικών χριστιανών.

Μπήκα στο πχόρουμ πολύ αργότερα και δεν γνωρίζω κάτι.
Τί γνωρίζετε/ θυμάστε οι παλιοί; :smt017
.
Πιθανόν να έκαναν το ίδιο και οι παγανιστές, οι οποίοι είχαν απειλήσει με μήνυση το φόρουμ και έκτοτε απαγορεύτηκε κάθε αναφορά στην ΥΣΕΕ. Εξίσου ψυχάκηδες με τους φανατικούς απολογητές.

Στην αρχή έμπαινα και ψιλοτρόλαρα στην θρησκειολογία, αργότερα όμως άρχισα να απαντάω γιατί μου την έδιναν κάποιοι παγανιστές και άρχισαν να με λένε απολογητή*. :smt005: Μάλιστα ένας απ' αυτούς μου είχε στείλει email με βρισιές και απειλές. Δυστυχώς ήταν στον λογαριασμό μου στο Yahoo, που έκλεισε, και δεν το έσωσα.

Ο μόνος που είχε αντιληφθεί την πραγματικότητα, σε μια σπάνια στιγμή έκλαμψης, ήταν ο Alexanime, που έλεγε ότι δεν είμαι χριστιανός αλλά φιλοχριστιανός.




* σημειώνω πως όταν μπήκα στο φόρουμ ήμουν ήδη άθεος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 13 Ιουν 2020, 00:50

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:26
Κόκκορας έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:10
δηλαδή; τι κανανε;
Ενοχλήθηκαν τα παγάνια που τους πήγαιναν μάλλον πριονοκορδέλα, αυτούς και τα ψέματα τους.
+1
μιλάνε για διατετγμένη υπηρεσία άτομα που κρατάνε ολόκληρα αρχεία σκρινσοτς δεκατετίας και έχουν συστηματική συμμετοχή σε νήματα θρησκειολογίας με επανειλημμένες φρασεολογίες, συμπεριφορές, κλισέ ή άτομα που εμφανίζοταν/εμφανίζονται στο φόρουμ μόνο σε νήματα της εν λόγω κατηγορίας και με επιχειρηματολογία να πέφτει στο επόμενο λεπτό την οποία για να καταφέρεις να συντάξεις και να συρράψεις τις πηγές τουλάχιστον, θες τουλάχιστον καμια ώρα από την ζωή σου (κατηγορία που απαγγέλεται στο παρόν τόπικ για τα ..."παιδιά του Μεταλληνού", "κατηγορία" την οποία ο γνωστός ανεγκέφαλος ραμολιμέντος έχει απευθύνει στο παρελθόν και σε μένα, να κλαιω γοερά :smt005: )

Δεν καταλαβαίνω βέβαια, τί ακριβώς επιχειρείται να παρουσιαστεί εδώ ως κάτι το τραγικό και φοβερό, μάλλον καταλαβαίνω:
έμμεση συκοφάντηση για πρόκληση εντυπώσεων

Για να τρως δε, τόσο χρόνο από την ζωή σου-και χρόνια-σε τέτοια πολεμική δεν είναι καν δείγμα μόνο άνοιας και εμμονής, είναι ξεκάθαρα στοχευμένη προσπάθεια άνω του ενός ατόμου.

Οπότε, ερχόμαστε σε αυτό που λες εσυ: ενοχλεί όταν τα προηγούμενα χρόνια είχε γεμίσει το διαδίκτυο με τις ορδές διαφόρων αρχαιόπληκτων και συνάμα συκοφαντών κατά του χριστιανισμού ( πολλές φορές από παπαγαλάκια και ημιμαθείς με κοπυ πειστ ακόμα και δανεισμένα, από όσα εγώ έχω καταλάβει απο την συμμετοχή στο παλαιό κυρίως φόρουμ) με κυρίως κοπτοραπτικές πηγών -καταλαβαίνει κανείς οτι τέτοια κίνηση κρύβει άλλα κίνητρα από πίσω- και αποπροσανατολισμό θεμάτων με διάφορους τρόπους.

Δεν θα ξεχάσω νήμα το οποίο είχε τύχει να ανοίξω προσωπικά στο παλαιό (από τις ελάχιστες φορές ή ίσως και την μοναδική στον τομέα Θρησκειολογία) όπου γινόταν λόγος από ό,τι θυμάμαι (δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ δεν κρατώ αρχείο ούτε σκρινσοτς) για το θέμα "Ελληνική Θρησκεία", είχαν πέσει όλα τα κοράκια, εκεί συνειδητοποίησα από τις συμμετοχές και τους διαλόγους οτι οι συζητήσεις που γίνονται στα φόρα για αυτά τα θέματα δεν είναι καθόλου αθώες πάντα ούτε αυθόρμητες συμμετοχές κτλ. Όταν στριμώχτηκαν (της ΥΣΕΕ βασικά ήταν) στο τέλος με το γεγονός οτι η τακτική αυτή περι Ελληνικής Θρησκείας απότελεί εργαλείο κατά της χώρας και του Ελληνισμού γιατί θέτει και νομιμοποιεί διασπαστικά θεμέλια κάτι το οποίο αναγνώριζε ως δεδομένο το ελληνικό κράτος και δεν προχωρούσε σε αναγνώριση με τέτοιο όνομα-παρα την πρεμούρα και τον αγώνα που έδιναν διάφοροι φωστήρες-τότε έληξε και το θέμα και εξαφανίστηκαν κακήν κακώς.
Αυτά είναι μέσες άκρες που θυμάμαι από το συγκεκριμένο.

Γενικότερα, επειδή από την αρχή που γράφτηκα δεν ήμουν μέσα στην Εκκλησία (ως συνειδητό μέλος δηλαδή) και είχα ακόμη πολλές απορίες και ενστάσεις, μπορώ να έχω μια αρκετά αντικειμενική ματιά στο τί γινόταν. Ε, γινόταν της Πόπης από αρχαιόπληκτους.

Το καίριο σημείο είναι οτι η πλειοψηφία των νημάτων ανοίγονταν από αρχαιογκαγκά ή χριστιανομάχους και ήταν πολέμια του χριστιανισμού. Νομίζω αυτό από μόνο του τα λέει όλα.

Τώρα προς τί η κλάψα εαν δήλωναν συμμετοχή κάποιοι που ήθελαν να απαντήσουν επι του θέματος και όχι περι ανέμων και υδάτων. Πού ενόχλησε?

Πολύ κλάψα όμως παίδες.
Χαλαρώστε
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 13 Ιουν 2020, 00:54

Τωρα σοβαρα καθεστε και αναλυετε αυτη τη μαλακια ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 13 Ιουν 2020, 01:02

Προσωπικά, δεν ασχολούμαι με τον τάδε ή τον δείνα χρήστη ή με θέμα επι προσωπικού.
Όπως κάποτε κι εγώ διάβαζα διάφορα πράγματα, όντας νεότερη και πιο αδαής κτλ και στην πορεία, μέσα απο την συμμετοχή, πήρα πρέφα τα παραπάνω που γράφω και λοιπά, και που δεν αγγίζουν εμένα προσωπικά αλλά ενδεχομένως ως ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ κυρίως απευθύνονται σε όλους όσους έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και ενδιαφέρον να κάτσουν να τα διαβάσουν, θεωρώ οτι εφόσον έχω την δυνατότητα να σχολιάσω, κάπου και ως ένα σημείο και με τον τρόπο που εγώ προσωπικά κρίνω κάθε φορά οτι χρειάζεται, οφείλω να το κάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 13 Ιουν 2020, 01:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Κεφτέδες με βλήτα
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 12 Ιουν 2020, 23:32

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεφτέδες με βλήτα » 13 Ιουν 2020, 01:02

Κόκκορας έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:29
Κεφτέδες με βλήτα έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:15
harrys1234 έγραψε: ......................................
HRWAC :smt038
τι ναι τουτο που γραψες;
Απόσπασμα από το παλιό phorum.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Re: Παλιό Phorum: Θύμα χριστιανοεπίθεσης & προπαγάνδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 13 Ιουν 2020, 01:06

Σουβλίτσα έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:50
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:26
Κόκκορας έγραψε:
13 Ιουν 2020, 00:10
δηλαδή; τι κανανε;
Ενοχλήθηκαν τα παγάνια που τους πήγαιναν μάλλον πριονοκορδέλα, αυτούς και τα ψέματα τους.
+1
μιλάνε για διατετγμένη υπηρεσία άτομα που κρατάνε ολόκληρα αρχεία σκρινσοτς δεκατετίας και έχουν συστηματική συμμετοχή σε νήματα θρησκειολογίας με επανειλημμένες φρασεολογίες, συμπεριφορές, κλισέ ή άτομα που εμφανίζοταν/εμφανίζονται στο φόρουμ μόνο σε νήματα της εν λόγω κατηγορίας και με επιχειρηματολογία να πέφτει στο επόμενο λεπτό την οποία για να καταφέρεις να συντάξεις και να συρράψεις τις πηγές τουλάχιστον, θες τουλάχιστον καμια ώρα από την ζωή σου (κατηγορία που απαγγέλεται στο παρόν τόπικ για τα ..."παιδιά του Μεταλληνού", "κατηγορία" την οποία ο γνωστός ανεγκέφαλος ραμολιμέντος έχει απευθύνει στο παρελθόν και σε μένα, να κλαιω γοερά :smt005: )

Δεν καταλαβαίνω βέβαια, τί ακριβώς επιχειρείται να παρουσιαστεί εδώ ως κάτι το τραγικό και φοβερό, μάλλον καταλαβαίνω:
έμμεση συκοφάντηση για πρόκληση εντυπώσεων

Για να τρως δε, τόσο χρόνο από την ζωή σου-και χρόνια-σε τέτοια πολεμική δεν είναι καν δείγμα μόνο άνοιας και εμμονής, είναι ξεκάθαρα στοχευμένη προσπάθεια άνω του ενός ατόμου.

Οπότε, ερχόμαστε σε αυτό που λες εσυ: ενοχλεί όταν τα προηγούμενα χρόνια είχε γεμίσει το διαδίκτυο με τις ορδές διαφόρων αρχαιόπληκτων και συνάμα συκοφαντών κατά του χριστιανισμού ( πολλές φορές από παπαγαλάκια και ημιμαθείς με κοπυ πειστ ακόμα και δανεισμένα, από όσα εγώ έχω καταλάβει απο την συμμετοχή στο παλαιό κυρίως φόρουμ) με κυρίως κοπτοραπτικές πηγών -καταλαβαίνει κανείς οτι τέτοια κίνηση κρύβει άλλα κίνητρα από πίσω- και αποπροσανατολισμό θεμάτων με διάφορους τρόπους.

Δεν θα ξεχάσω νήμα το οποίο είχε τύχει να ανοίξω προσωπικά στο παλαιό (από τις ελάχιστες φορές ή ίσως και την μοναδική στον τομέα Θρησκειολογία) όπου γινόταν λόγος από ό,τι θυμάμαι (δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ δεν κρατώ αρχείο ούτε σκρινσοτς) για το θέμα "Ελληνική Θρησκεία", είχαν πέσει όλα τα κοράκια, εκεί συνειδητοποίησα από τις συμμετοχές και τους διαλόγους οτι οι συζητήσεις που γίνονται στα φόρα για αυτά τα θέματα δεν είναι καθόλου αθώες πάντα ούτε αυθόρμητες συμμετοχές κτλ. Όταν στριμώχτηκαν (της ΥΣΕΕ βασικά ήταν) στο τέλος με το γεγονός οτι η τακτική αυτή περι Ελληνικής Θρησκείας απότελεί εργαλείο κατά της χώρας και του Ελληνισμού γιατί θέτει και νομιμοποιεί διασπαστικά θεμέλια κάτι το οποίο αναγνώριζε ως δεδομένο το ελληνικό κράτος και δεν προχωρούσε σε αναγνώριση με τέτοιο όνομα-παρα την πρεμούρα και τον αγώνα που έδιναν διάφοροι φωστήρες-τότε έληξε και το θέμα και εξαφανίστηκαν κακήν κακώς.
Αυτά είναι μέσες άκρες που θυμάμαι από το συγκεκριμένο.

Γενικότερα, επειδή από την αρχή που γράφτηκα δεν ήμουν μέσα στην Εκκλησία (ως συνειδητό μέλος δηλαδή) και είχα ακόμη πολλές απορίες και ενστάσεις, μπορώ να έχω μια αρκετά αντικειμενική ματιά στο τί γινόταν. Ε, γινόταν της Πόπης από αρχαιόπληκτους.

Το καίριο σημείο είναι οτι η πλειοψηφία των νημάτων ανοίγονταν από αρχαιογκαγκά ή χριστιανομάχους και ήταν πολέμια του χριστιανισμού. Νομίζω αυτό από μόνο του τα λέει όλα.

Τώρα προς τί η κλάψα εαν δήλωναν συμμετοχή κάποιοι που ήθελαν να απαντήσουν επι του θέματος και όχι περι ανέμων και υδάτων. Πού ενόχλησε?

Πολύ κλάψα όμως παίδες.
Χαλαρώστε
Δεν χρειάζονται υπεραναλύσεις.

Ήταν μια εποχή που τα παγάνια έκαναν ανηλεής επιθέσεις με ψέματα, κοπτοραπτική κειμένων και διαστρέβλωση ιστορικών πηγών. Σχεδόν όλοι μαθητές του ψευτο-ιστορικού Ρασσιά.

Όταν άρχισαν να παίρνουν τις δέουσες απαντήσεις ενοχλήθηκαν. Όπως βλέπεις ακόμη τσούζει η σούφρ@ τους.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών