Σαύρες

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 25 Ιουν 2020, 12:33

Σε αυτό το νήμα θα ήθελα να παραθέσω τις εμπειρίες μου σε σχέση με τους σαυρανθρώπους. Η πρώτη μου επαφή με τις σαύρες ήταν στα 11ά μου γενέθλια. Θυμάμαι το σπίτι σκοτεινό. Το τζάκι έκαιγε. Οι γονείς μου φορούσαν μπλε μανδύες και έδειχναν ασυνήθιστα, σχεδόν υπερφυσικά, νέοι. Κάτι μύριζε άσχημα. Κάτι σάπιο. Αφού έφτασαν διάφοροι φίλοι των γονιών μου που δεν τους ήξερα ντυμένοι κι αυτοί με τους ίδιους μπλε μανδύες συγκεντρωθήκαμε όλοι γύρω από μια πεντάλφα χαραγμένη στο ξύλινο πάτωμα. Στις άκρες της πεντάλφα έκαιγαν κεριά. Εγώ στεκόμουν στη μέση φορώντας ένα λευκό χιτώνα και παπιγιόν. Ότι δηλαδή έκανα σε όλα μου τα γενέθλια.
Πριν τις δώδεκα χτύπησε το κουδούνι και μπήκαν μέσα δυο σαύρες. Χαιρέτησαν τους παρευρισκόμενους και με πλησίασαν. Η μία σαύρα κρατούσε ένα νεκρό ποντίκι και η άλλη μία ράβδο χρυσού. Τα απόθεσαν και τα δυο στα πόδια μου.
Την επόμενη μέρα ρώτησα τους γονείς μου για τη συνάντηση με τις σαύρες αλλά αυτοί γέλασαν και μου είπαν πως μάλλον το ονειρεύτηκα.
Έχετε κι εσείς παρόμοιες εμπειρίες με τους σαυρανθρώπους; Μοιραστείτε τις.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιουν 2020, 21:57

Γιατί ορισμένοι άνθρωποι δεν μοιάζουν με σαύρες;
Στα αστυνομικά της Αγκάθα Κρίστι υπήρχε μια φράση, ότι οι άνθρωποι όταν βρίσκονται σε κίνδυνο της ζωής τους, έχουν τις αντιδράσεις ενός ζώου, αυτού που ταιριάζει στον καθένα. Νομίζω ήταν στο Δέκα Μικροί Νέγροι, το οποίο έγινε Δέκα Μικροί Στρατιώτες για προφανείς λόγους.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8566
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 27 Ιουν 2020, 21:59

Antares έγραψε:
27 Ιουν 2020, 21:57
Γιατί ορισμένοι άνθρωποι δεν μοιάζουν με σαύρες;
Στα αστυνομικά της Αγκάθα Κρίστι υπήρχε μια φράση, ότι οι άνθρωποι όταν βρίσκονται σε κίνδυνο της ζωής τους, έχουν τις αντιδράσεις ενός ζώου, αυτού που ταιριάζει στον καθένα. Νομίζω ήταν στο Δέκα Μικροί Νέγροι, το οποίο έγινε Δέκα Μικροί Στρατιώτες για προφανείς λόγους.
γιατί το νέγροι έγινε στρατιώτες? :wave:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 27 Ιουν 2020, 22:07

Ο Παΐσιος Πέτσιος πόσιμος ορεωμοναχος, κάτι , κάτι δεν έλεγε για ομιλούσες σαύρες; Να είναι αλαφρυ το χώμα που τις σκεπάζει;
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιουν 2020, 22:24

tanipteros έγραψε:
27 Ιουν 2020, 21:59
γιατί το νέγροι έγινε στρατιώτες? :wave:
Σε αυτή την περίπτωση το θεωρώ σωστό. Oύτε εμείς χρησιμοποιούμε την λέξη νέγρος πια. Θα έλεγες σε κάποιον που γνωρίζεις, από άλλη χώρα, είσαι νέγρος;

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8566
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 27 Ιουν 2020, 22:46

Antares έγραψε:
27 Ιουν 2020, 22:24
tanipteros έγραψε:
27 Ιουν 2020, 21:59
γιατί το νέγροι έγινε στρατιώτες? :wave:
Σε αυτή την περίπτωση το θεωρώ σωστό. Oύτε εμείς χρησιμοποιούμε την λέξη νέγρος πια. Θα έλεγες σε κάποιον που γνωρίζεις, από άλλη χώρα, είσαι νέγρος;
δεν ξέρω...εγώ δεν την έχω αυτήν την λέξη χρωματίσει αρνητικά...μου είναι ουδέτερη...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιουν 2020, 22:58

Σωστά ξηγήθηκε η δεύτερη σαύρα με το χρυσό, τη πρώτη με το ποντίκι να μην την ξανακαλέσετε.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Σαύρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 28 Ιουν 2020, 12:32

1451 έγραψε:
27 Ιουν 2020, 22:58
Σωστά ξηγήθηκε η δεύτερη σαύρα με το χρυσό, τη πρώτη με το ποντίκι να μην την ξανακαλέσετε.
Το ποντίκι συμβολίζει το εφήμερο της ύπαρξης. Μετά από 40 χρόνια τα ποντίκια έχουν σαπίσει και το μόνο που απέμεινε είναι τα μικροσκοπικά κόκαλά τους. Αυτό είναι η ύπαρξη. Ο χρυσός όμως φίλε μου μένει για πάντα. Ποτέ δε χάνει τη λάμψη του. Η δεύτερη σαύρα μου επαναλαμβάνει το ίδιο μάθημα ξανά και ξανά. Μείνε αμετάβλητος όπως ο χρυσός.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών