Χριστιανοξεφτιλίκια

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιούλ 2020, 18:10

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:08
axilmar έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 17:59
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 17:55


Ακόμα και ο μαύρος θάνατος δεν εκανε τον κόσμο να πάψει να πιστεύει στον πανάγαθο. Αυτό τι σου λέει;
Αμεσα οχι. Εκανε ομως καποιους να αρχισουν να σκεφονται πιο λογικα. Και ετσι ανθισαν οι επιστημες.

Σιγα σιγα, λιθαρακι λιθαρακι ερχεται η προοδος.
Δηλαδή ο μαύρος θάνατος μας έφερε την επιστημονική πρόοδο; Γιατί δεν είδαμε το ίδιο σε παρόμοιες προηγούμενες καταστροφές πχ επί του λοιμού του Ιουστινιανού;
Ολες αυτες οι φυσικες και μη καταστροφες συνετελεσαν στο ο ανθρωπος να αρχισει να ψαχνει το τι και πως συμβαινει.

Δεν αρχισε η προοδος αμεσα, αρχισε σιγα σιγα, βημα βημα, λιθαρακι λιθαρακι.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιούλ 2020, 18:11

Γάταρος έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:09
axilmar έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 17:59
Να μην κανουν εθνικιστικα κηρυγματα; να μην συνδεεουν τον χριστιανισμο αποκλειστικα με την Ελλαδα; λεμε τωρα.
Μα δεν κάνουν εθνικιστικά κηρύγματα. Διεθνιστικά κηρύγματα κάνουν και τονίζουν τον οικουμενικό χαρακτήρα του χριστιανισμού. Για να μην πω και για τ' ανθελληνικά "καὶ ἐξεγερῶ τὰ τέκνα σου, Σιών, ἐπὶ τὰ τέκνα τῶν ῾Ελλήνων".
Σιγουρα καποιοι κανουν κηρυγματα αγαπης...καποιοι ομως κανουν εθνικιστικα.

Antigeist

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 13 Ιούλ 2020, 18:15

axilmar έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:10
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:08
axilmar έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 17:59


Αμεσα οχι. Εκανε ομως καποιους να αρχισουν να σκεφονται πιο λογικα. Και ετσι ανθισαν οι επιστημες.

Σιγα σιγα, λιθαρακι λιθαρακι ερχεται η προοδος.
Δηλαδή ο μαύρος θάνατος μας έφερε την επιστημονική πρόοδο; Γιατί δεν είδαμε το ίδιο σε παρόμοιες προηγούμενες καταστροφές πχ επί του λοιμού του Ιουστινιανού;
Ολες αυτες οι φυσικες και μη καταστροφες συνετελεσαν στο ο ανθρωπος να αρχισει να ψαχνει το τι και πως συμβαινει.

Δεν αρχισε η προοδος αμεσα, αρχισε σιγα σιγα, βημα βημα, λιθαρακι λιθαρακι.
Ποιο είναι το συγκεκριμένο βήμα που έγινε κατόπιν του Ιουστινιάνειου λοιμού και ποιο το συγκεκριμένο βήμα που έγινε κατόπιν του μαύρου θανάτου;

Επιστημονική πρόοδος, ασχέτως του πως και γιατί συνέβη είναι πράγμα διαφορετικό από την ηθική πρόοδο. Ηθική πρόοδο με την προοδευτική έννοια των ατομικών ελευθεριών είχαμε μόλις από τη δεκαετία του 60 και μετά.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιούλ 2020, 18:26

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:15
axilmar έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:10
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:08


Δηλαδή ο μαύρος θάνατος μας έφερε την επιστημονική πρόοδο; Γιατί δεν είδαμε το ίδιο σε παρόμοιες προηγούμενες καταστροφές πχ επί του λοιμού του Ιουστινιανού;
Ολες αυτες οι φυσικες και μη καταστροφες συνετελεσαν στο ο ανθρωπος να αρχισει να ψαχνει το τι και πως συμβαινει.

Δεν αρχισε η προοδος αμεσα, αρχισε σιγα σιγα, βημα βημα, λιθαρακι λιθαρακι.
Ποιο είναι το συγκεκριμένο βήμα που έγινε κατόπιν του Ιουστινιάνειου λοιμού και ποιο το συγκεκριμένο βήμα που έγινε κατόπιν του μαύρου θανάτου;

Επιστημονική πρόοδος, ασχέτως του πως και γιατί συνέβη είναι πράγμα διαφορετικό από την ηθική πρόοδο. Ηθική πρόοδο με την προοδευτική έννοια των ατομικών ελευθεριών είχαμε μόλις από τη δεκαετία του 60 και μετά.
Εδω μπορεις να βρεις καποιες πληροφοριες:

https://journalofethics.ama-assn.org/ar ... ue/2006-04

Παραδειγμα:
First, physicians would have had to recognize that they were at risk of becoming infected. Theories of contagion and polluted air as causative of disease were present in medieval times and gave rise to the prescription of strong smelling herbs and fumigation with pungent woods as ways to ward off plague [3]. However, the theory of infection and the identification of microorganisms would come many years later. Lacking effective treatments, physicians recommended personal hygiene (such as it was) and well-being as the cornerstones of prevention, with an emphasis on dietary prescriptions to balance the humors
Βλεπουμε δλδ την πρωιμη προσπαθεια του ανθρωπου να αναζητησει τις αιτιες της ασθενειας σε φυσικα φαινομενα και οχι σε υπερφυσικα.

Αυτα στην Αγγλια τον 14ο αιωνα.

Και αυτο:

https://commons.lib.jmu.edu/cgi/viewcon ... nors201019
however, the Black Death served to promote medical innovations that laid the foundations of modern medicine

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Ιούλ 2020, 18:40

Μπίστης έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 10:55
Αμφιβάλλεις γιά την αγιότητα των σύγχρονων αγίων; άσε τα θαύματά τους, είσαι σε φάση εφηβικής δυσπιστίας, ο Λουκάς ο ιατρός και η Μαρία Σκομπτσοβα ή ο δικός μας ο Ιωσήφ ο Βατοπαιδινός ήταν ή δεν ήταν άξιοι άνθρωποι πέρα από τα συνηθισμένα μέτρα ;
:smt005::smt005:

Μετά από δημοσίευμα του κ. Γιάννη Παπανικολάου, το οποίο δημοσιεύτηκε στις 5 Ιουλίου 2018 στο Βήμα Ορθοδοξίας, υβριστικό προς τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου κ.κ. Χρυσόστομο, ο Μακαριώτατος προέβη στην εξής δήλωση:

«Ζήτησα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο να επισκεφθώ το Άγιον Όρος. Η απόφασή μου ήταν να επισκεφθώ μονές, όπου αφενός μονάζουν Κύπριοι μοναχοί με επικεφαλής ηγουμένους από την Κύπρο, και αφετέρου μονές όπου μονάζουν παλιοί συμφοιτητές μου από το Πανεπιστήμιο και αγαπητοί φίλοι μοναχοί που γνώριζα προσωπικά. Επίσης, είχα την επιλογή να μην επισκεφθώ όλα τα μοναστήρια, καθώς η υγεία μου δεν το επέτρεπε.

Απέφυγα τη Μονή Βατοπαιδίου για τους γνωστούς λόγους. Συγκεκριμένα, διότι ο μακαρίτης γέροντάς τους και ο νυν ηγούμενος, από το 1978 ήταν στην επαρχία Πάφου, όταν ο ίδιος ήμουν Μητροπολίτης στην Πάφο. Δέχθηκα τον γέροντά τους ως επίγειο άγγελο και ήμουν στη διάθεσή του για τα πάντα. Δυστυχώς, άργησα να αντιληφθώ περί τίνος επρόκειτο, κι όταν ως τότε Μητροπολίτης έγινα δέκτης καταγγελιών από την Ιερά μονή Αγίων Αναργύρων Πάφου, που αφορούσαν το γέροντα, για να μην προσβάλω δημοσίως τον γέροντα, το κρατούσα επί μήνες μυστικό και προσπαθούσα να βρω άκρη, με συνέπεια να κλονιστεί η υγεία μου. Όταν αποκρυστάλλωσα άποψη, και πάλι κάλεσα τον γέροντα να μου ομολογήσει έστω και την δωδεκάτη την αλήθεια. Όμως, αντ’ αυτού, είχε μία συμπεριφορά «διαβολική», μου επιτέθηκε με όλη τη δύναμη της ψυχής του και αναγκάστηκα με αυστηρότητα να του πω να κατεβάσει τον τόνο της φωνής του ή θα φύγει από την μπαλκονόπορτα. Έφυγε.

Άρχισε τότε να χαρακώνεται πίσω από οπαδούς, που οι περισσότεροι δυστυχώς είχαν ψυχολογικά προβλήματα, έβριζαν και με απειλούσαν, και αναγκαστήκαμε στη Μητρόπολη να διακόψουμε όλες τις τηλεφωνικές γραμμές της, διότι δεν μας άφηναν ήσυχους ούτε λεπτό.

Κάλεσα τον γέροντα για πολλοστή φορά να με απελευθερώσει από το δίλημμα που είχα, διότι όπως του είπα επί λέξη «αυτές τις βρωμοδουλειές τις κάνουν δύο και όχι ένας». Κι όταν ο ένας λέει το έκανα, κι ο άλλος όχι, τότε βρίσκεσαι σε φοβερό αδιέξοδο.

Μετά από την τελευταία άρνησή του, αναγκάστηκα να του πω να φύγει. Προτού απομακρυνθεί από το γραφείο μου, του είπα για πολλοστή φορά «θέλω να μου πεις όλη την αλήθεια, κι εγώ δεν θα σε εκθέσω. Αν δεν μου πεις την πραγματική αλήθεια και θα παραμείνω στο σκοτάδι, η ευχή μου για σένα θα είναι πολύ αυστηρή. Θα προσεύχομαι στο Θεό, το πρόσωπό σου, να μην δει χαρά, ούτε σε αυτή τη ζωή, ούτε στην άλλη. Θέλω να μου πεις την αλήθεια. Κι έφυγε δαιμονισμένος από το γραφείο.

Και ένας λόγος που τον έκαναν μετά τον θάνατό του να γελάει, ήταν αυτό που τον βάραινε κι αυτόν και την συνοδεία του. Για αυτούς τους λόγους δεν πήγα στο Βατοπαίδι. Διότι αυτοί που διοικούν την Μονή, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν ορρωδούν παντελώς, αλλά εμπαίζουν και τον Θεό και τους ανθρώπους. Και για μένα είναι θεομπαίχτες."

https://cyprustimes.com/sklires-koyvent ... -voitheia/

Ο ένας λέει το έκανα, κι ο άλλος όχι. Ποιος ηταν αραγε ο ενας που ομολογησε; Δεν ειναι και πολυ δυσκολο... :smt005:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 13 Ιούλ 2020, 20:47

Alphabet έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 18:40
Μπίστης έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 10:55
Αμφιβάλλεις γιά την αγιότητα των σύγχρονων αγίων; άσε τα θαύματά τους, είσαι σε φάση εφηβικής δυσπιστίας, ο Λουκάς ο ιατρός και η Μαρία Σκομπτσοβα ή ο δικός μας ο Ιωσήφ ο Βατοπαιδινός ήταν ή δεν ήταν άξιοι άνθρωποι πέρα από τα συνηθισμένα μέτρα ;
:smt005::smt005:

Μετά από δημοσίευμα του κ. Γιάννη Παπανικολάου, το οποίο δημοσιεύτηκε στις 5 Ιουλίου 2018 στο Βήμα Ορθοδοξίας, υβριστικό προς τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου κ.κ. Χρυσόστομο, ο Μακαριώτατος προέβη στην εξής δήλωση:

«Ζήτησα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο να επισκεφθώ το Άγιον Όρος. Η απόφασή μου ήταν να επισκεφθώ μονές, όπου αφενός μονάζουν Κύπριοι μοναχοί με επικεφαλής ηγουμένους από την Κύπρο, και αφετέρου μονές όπου μονάζουν παλιοί συμφοιτητές μου από το Πανεπιστήμιο και αγαπητοί φίλοι μοναχοί που γνώριζα προσωπικά. Επίσης, είχα την επιλογή να μην επισκεφθώ όλα τα μοναστήρια, καθώς η υγεία μου δεν το επέτρεπε.

Απέφυγα τη Μονή Βατοπαιδίου για τους γνωστούς λόγους. Συγκεκριμένα, διότι ο μακαρίτης γέροντάς τους και ο νυν ηγούμενος, από το 1978 ήταν στην επαρχία Πάφου, όταν ο ίδιος ήμουν Μητροπολίτης στην Πάφο. Δέχθηκα τον γέροντά τους ως επίγειο άγγελο και ήμουν στη διάθεσή του για τα πάντα. Δυστυχώς, άργησα να αντιληφθώ περί τίνος επρόκειτο, κι όταν ως τότε Μητροπολίτης έγινα δέκτης καταγγελιών από την Ιερά μονή Αγίων Αναργύρων Πάφου, που αφορούσαν το γέροντα, για να μην προσβάλω δημοσίως τον γέροντα, το κρατούσα επί μήνες μυστικό και προσπαθούσα να βρω άκρη, με συνέπεια να κλονιστεί η υγεία μου. Όταν αποκρυστάλλωσα άποψη, και πάλι κάλεσα τον γέροντα να μου ομολογήσει έστω και την δωδεκάτη την αλήθεια. Όμως, αντ’ αυτού, είχε μία συμπεριφορά «διαβολική», μου επιτέθηκε με όλη τη δύναμη της ψυχής του και αναγκάστηκα με αυστηρότητα να του πω να κατεβάσει τον τόνο της φωνής του ή θα φύγει από την μπαλκονόπορτα. Έφυγε.

Άρχισε τότε να χαρακώνεται πίσω από οπαδούς, που οι περισσότεροι δυστυχώς είχαν ψυχολογικά προβλήματα, έβριζαν και με απειλούσαν, και αναγκαστήκαμε στη Μητρόπολη να διακόψουμε όλες τις τηλεφωνικές γραμμές της, διότι δεν μας άφηναν ήσυχους ούτε λεπτό.

Κάλεσα τον γέροντα για πολλοστή φορά να με απελευθερώσει από το δίλημμα που είχα, διότι όπως του είπα επί λέξη «αυτές τις βρωμοδουλειές τις κάνουν δύο και όχι ένας». Κι όταν ο ένας λέει το έκανα, κι ο άλλος όχι, τότε βρίσκεσαι σε φοβερό αδιέξοδο.

Μετά από την τελευταία άρνησή του, αναγκάστηκα να του πω να φύγει. Προτού απομακρυνθεί από το γραφείο μου, του είπα για πολλοστή φορά «θέλω να μου πεις όλη την αλήθεια, κι εγώ δεν θα σε εκθέσω. Αν δεν μου πεις την πραγματική αλήθεια και θα παραμείνω στο σκοτάδι, η ευχή μου για σένα θα είναι πολύ αυστηρή. Θα προσεύχομαι στο Θεό, το πρόσωπό σου, να μην δει χαρά, ούτε σε αυτή τη ζωή, ούτε στην άλλη. Θέλω να μου πεις την αλήθεια. Κι έφυγε δαιμονισμένος από το γραφείο.

Και ένας λόγος που τον έκαναν μετά τον θάνατό του να γελάει, ήταν αυτό που τον βάραινε κι αυτόν και την συνοδεία του. Για αυτούς τους λόγους δεν πήγα στο Βατοπαίδι. Διότι αυτοί που διοικούν την Μονή, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν ορρωδούν παντελώς, αλλά εμπαίζουν και τον Θεό και τους ανθρώπους. Και για μένα είναι θεομπαίχτες."

https://cyprustimes.com/sklires-koyvent ... -voitheia/

Ο ένας λέει το έκανα, κι ο άλλος όχι. Ποιος ηταν αραγε ο ενας που ομολογησε; Δεν ειναι και πολυ δυσκολο... :smt005:

.

Τι νά πείς γιά το Βατοπαίδι..... Γάμησέ τα..... :fp:

Ουτε μέ ιδιόχειρη επιστολή από τόν Θεό δέ σε αφήνουν να επισκεφθείς τη Μουνή....

Ξενοδοχείο γιά υμετέρους Μπίζνεσμεν 2 δεκαετίες τώρα..... :fp:

Ημαρτον απο τον κάθε Τριμάλακα ασχετο πού γράφει..... :fp:

Αι στο διάολο Καραβλαχαίοι.....γαμώ τη πλύση εγκεφάλου σας.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8560
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Ιούλ 2020, 21:41

Nandros έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:47
tanipteros έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:43
Γάταρος έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:39
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. Δηλαδή ο Σπαρτιάτης βασιλιάς Λεωνίδας δεν ήταν Έλληνας;
Αυτός ήταν ειδωλολάτρης !!!
Ξανά: Δεν ήταν Έλληνας;
.
ειρωνικά το λέω για τους Χριστιανούς...νομίζω ξέρεις τις απόψεις μου για αρχαία Ελλάδα, φιλοσοφία και θρησκεία... :wave:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 13 Ιούλ 2020, 22:37

Nandros έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:43
Marios έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 13:31
Υ.Γ δεν θεωρώ τον εαυτό μου εθνικιστή.Προτιμώ τον χαρακτηρισμό δεξιός συντηρητικός πατριώτης.
Μπορείς να μας δώσεις την ερμηνεία σου, για την διαφορά μεταξύ τους;
Εθνικιστής θα ήμουν αν θεωρούσα μόνο το ελληνικό έθνος καλό και όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Σέβομαι όμως τους πατριώτες των άλλων εθνών και δεν τα μισώ (εκτός κι αν πρόκειται για έθνη που επιδιώκουν να καταστρέψουν το δικό μου έθνος).

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 13 Ιούλ 2020, 22:41

Marios έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 22:37
Εθνικιστής θα ήμουν αν θεωρούσα μόνο το ελληνικό έθνος καλό και όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Σέβομαι όμως τους πατριώτες των άλλων εθνών και δεν τα μισώ (εκτός κι αν πρόκειται για έθνη που επιδιώκουν να καταστρέψουν το δικό μου έθνος).
Εικόνα
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 13 Ιούλ 2020, 23:58

Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλάξει. Είναι προσβλητικός για τους χριστιανούς.
Τις μέρες που ζούμε τις προφήτεψε το αψευδές στόμα του Χριστού όταν έλεγε " άραγε όταν ξαναέλθει ο Υιός του Ανθρώπου στη γη θα βρει πίστη?".
Κι ο Ιωάννης μέσω του προφητικού λόγου του δια του Χριστού έγραψε "θα Τον δούνε όλοι ( ενν. στη 2α παρουσία) ακόμα κι αυτοί που Τον κέντησαν με τη λόγχη και θα θρηνήσουν εξαιτίας Του οι λαοί της γης."
Όταν μιλά για θρήνο η αποκάλυψη εννοεί ότι η δευτέρα παρουσία του Χριστού που θα έλθει έξαφνα θα γίνει αιτία θρήνου γιατί πολλούς θα τους βρει απροετοίμαστους πνευματικά, φορτωμένους με αμαρτίες αμετανόητες και με πλήρη απιστία και ειδωλολατρία να προσθέσω.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Antigeist

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 14 Ιούλ 2020, 00:17

Marios έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 22:37
Nandros έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:43
Marios έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 13:31
Υ.Γ δεν θεωρώ τον εαυτό μου εθνικιστή.Προτιμώ τον χαρακτηρισμό δεξιός συντηρητικός πατριώτης.
Μπορείς να μας δώσεις την ερμηνεία σου, για την διαφορά μεταξύ τους;
Εθνικιστής θα ήμουν αν θεωρούσα μόνο το ελληνικό έθνος καλό και όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Σέβομαι όμως τους πατριώτες των άλλων εθνών και δεν τα μισώ (εκτός κι αν πρόκειται για έθνη που επιδιώκουν να καταστρέψουν το δικό μου έθνος).
Μα κάθε εθνικιστής εστιάζει το μίσος του σε συγκεκριμένα έθνη που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι τον καταστρέφουν ή θέλουν να τον καταστρέψουν και συνάμα εξαπολύει κυνήγι μαγισσών στο εσωτερικό ενάντια σ' αυτούς που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι υπονομεύουν το έθνος. Δεν είναι ανάγκη να θεωρεί όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Φτάνει να έχει λόγους να αυτοθαυμάζεται (να θεωρεί τον εαυτό του "σπουδαίο") και λόγους να θεωρεί κατάπτυστο τον εχθρό του.

Πιστεύεις ότι υπάρχει έθνος που έχει σκοπό της ζωής του να σε καταστρέψει; Πιστεύεις ότι το δικό σου έθνος είναι "σπουδαίο"; Αν ναι είσαι εθνικιστής.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 14 Ιούλ 2020, 00:34

υπαρχουν απειρως περισσοτεροι ανθρωποι πουμιλανε για εθνικιστες,εθνικια κ.λπ
παρα ...εθνικια και εθνικιστες :lol:

παιδια ειναι λιγο πια βαρετες τετοιες συζητησεις!κουραζουν και εχουν ειπωθει απειραριθμες φορες,δεν ξερω τι αλλο μπορουν να προσφερουν :)
αφηνω που στο τελος λεγε λεγε μπορει να εχουν και τα αντιθετα αποτελεσματα σε πολλους! :lol:
προσωπικα με το που βλεπω μια προταση αναλογου περιεχομενου λειτουργω οπως τα σχολια στο προγραμμα,παραβλεπω τελειως το μηνυμα,αλλα οτι αγαπατε :)
Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλάξει. Είναι προσβλητικός για τους χριστιανούς.
ασφαλως

Antigeist

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 14 Ιούλ 2020, 00:46

Κόκκορας έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 00:34
υπαρχουν απειρως περισσοτεροι ανθρωποι πουμιλανε για εθνικιστες,εθνικια κ.λπ
παρα ...εθνικια και εθνικιστες :lol:

παιδια ειναι λιγο πια βαρετες τετοιες συζητησεις!κουραζουν και εχουν ειπωθει απειραριθμες φορες,δεν ξερω τι αλλο μπορουν να προσφερουν :)
αφηνω που στο τελος λεγε λεγε μπορει να εχουν και τα αντιθετα αποτελεσματα σε πολλους! :lol:
προσωπικα με το που βλεπω μια προταση αναλογου περιεχομενου λειτουργω οπως τα σχολια στο προγραμμα,παραβλεπω τελειως το μηνυμα,αλλα οτι αγαπατε :)
Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλάξει. Είναι προσβλητικός για τους χριστιανούς.
ασφαλως
Στην εποχή των εθνικών κρατών ο εθνικισμός είναι κάτι που υπάρχει παντού σε όλα τα κράτη. Δεν τον καταδίκασα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69735
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2020, 00:52

Κόκκορας έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 00:34
Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλάξει. Είναι προσβλητικός για τους χριστιανούς.
ασφαλως
Εξαρτάται από την ανάγνωση.

Εγώ διαβάζω αντιχριστιανοξεφτιλίκια από μερικούς άσχετους μυρωδιάδες.

Ούτε σε sos εκθέσεων των επαλ τόσες επαναλήψεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 14 Ιούλ 2020, 00:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Ιούλ 2020, 00:53

Γάταρος έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 00:52
Υπήρξα ευσεβής χριστιανός. Από μικρός μου άρεσε να μελετάω οπότε κάποια στιγμή ξεκίνησα να διαβάζω την καινή διαθήκη, αλλά συγχρόνως σημείωνα και αντιφάσεις που έβρισκα στο κείμενο.

Τότε ήταν η πρώτη φορά που η πίστη μου δέχτηκε πλήγμα, αφού όσοι κι αν ήταν οι συγγραφείς, αν το κείμενο ήταν πράγματι θεόπνευστο δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αντιφάσεις. Ακολούθησαν πολλά διαφορετικά πλήγματα και τελικά βγήκα άθεος μέσα από μια διαδικασία επαναξιολόγησης όλων όσων μου φύτεψαν στη συνείδηση τον καιρό που ακόμα δεν ήταν ώριμη.

Αυτό είναι κάτι που έχει τα θετικά του και τ' αρνητικά του. Ένα από τα θετικά είναι ότι πλέον μπορώ ν' αναγνωρίσω ότι η χριστιανική θρησκεία δεν ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία μου. Την ταπείνωση, που ο χριστιανισμός τη θεωρεί αρετή, εγώ τη θεωρώ ξεφτίλα.


Εικόνα
Και ο Χίτλερ θεωρούσε μεγα ατύχημα την νίκη του Καρόλου Μαρτελ στο Πουατιέ. Κατά τον μαστορα και τα τσιράκια του.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών