Χριστιανοξεφτιλίκια

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιούλ 2020, 13:15

Μπίστης έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 12:25
Antares έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 09:37
Μακάρι αυτή την στιγμή να εργάζονται δυνάμεις για το καλό μας και να έχει τελειώσει η διορία των θεομπαιχτών.
:a040:

Μα οι καραντινιστές δίνουν στους θεομπαίχτες πάτημα

Μακάρι νέοι άγιοι να υπάρχουν και να πάρουμε γιά χάρη τους κι άλλο χρόνο γιά μετάνοια ...
Όσοι θυσιάστηκαν για την ελευθερία άγιοι είναι. Πόσοι πια;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Ιούλ 2020, 13:39

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 08:17
Γάταρος έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:39
Parrot έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 12:09
ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ!
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. Δηλαδή ο Σπαρτιάτης βασιλιάς Λεωνίδας δεν ήταν Έλληνας;
δω που τα λεμε, μαλλον δεν ηταν, καθοτι στην εποχη του δεν υπηρχε ελλαδα. αν επαιρνες μια χρονομηχανη και τον ρωτουσες, δε θα ηξερε τι να σου απαντησει.
Εδώ έχεις λάθος. Ο Θεμιστοκλής μιλάει για Ελλάδα.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=200

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Ιούλ 2020, 13:46

Μπίστης έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 12:25
:a040:

Μα οι καραντινιστές δίνουν στους θεομπαίχτες πάτημα

Μακάρι νέοι άγιοι να υπάρχουν και να πάρουμε γιά χάρη τους κι άλλο χρόνο γιά μετάνοια ...
Η συμπεριφορά σου εδώ μέσα, δείχνει πόσο σεμνός και πιστός χριστιανός είσαι. Ο παράδεισος σε περιμένει! :g030:

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 15 Ιούλ 2020, 12:27

Antigeist έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 00:17
Marios έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 22:37
Nandros έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:43

Μπορείς να μας δώσεις την ερμηνεία σου, για την διαφορά μεταξύ τους;
Εθνικιστής θα ήμουν αν θεωρούσα μόνο το ελληνικό έθνος καλό και όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Σέβομαι όμως τους πατριώτες των άλλων εθνών και δεν τα μισώ (εκτός κι αν πρόκειται για έθνη που επιδιώκουν να καταστρέψουν το δικό μου έθνος).
Μα κάθε εθνικιστής εστιάζει το μίσος του σε συγκεκριμένα έθνη που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι τον καταστρέφουν ή θέλουν να τον καταστρέψουν και συνάμα εξαπολύει κυνήγι μαγισσών στο εσωτερικό ενάντια σ' αυτούς που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι υπονομεύουν το έθνος. Δεν είναι ανάγκη να θεωρεί όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Φτάνει να έχει λόγους να αυτοθαυμάζεται (να θεωρεί τον εαυτό του "σπουδαίο") και λόγους να θεωρεί κατάπτυστο τον εχθρό του.

Πιστεύεις ότι υπάρχει έθνος που έχει σκοπό της ζωής του να σε καταστρέψει; Πιστεύεις ότι το δικό σου έθνος είναι "σπουδαίο"; Αν ναι είσαι εθνικιστής.
Η ιστορία έχει διδάξει ότι ο ελληνισμός πέρασε τα χειρότερα απο το έθνος της Τουρκίας συνεπώς δεν μπορώ να είμαι φιλικός προς το Τουρικό έθνος.Υπάρχουν τούρκοι που δεν είναι εχθρικοί προς την Ελλάδα αλλά αυτοί είναι εξαίρεση και όχι ο κανόνας.Φυσικά πιστεύω ότι το έθνος μου ήταν σπουδαίο(αν και τώρα είναι σε φάση παρακμής ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες).

Antigeist

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Ιούλ 2020, 12:34

Marios έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:27
Antigeist έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 00:17
Marios έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 22:37


Εθνικιστής θα ήμουν αν θεωρούσα μόνο το ελληνικό έθνος καλό και όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Σέβομαι όμως τους πατριώτες των άλλων εθνών και δεν τα μισώ (εκτός κι αν πρόκειται για έθνη που επιδιώκουν να καταστρέψουν το δικό μου έθνος).
Μα κάθε εθνικιστής εστιάζει το μίσος του σε συγκεκριμένα έθνη που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι τον καταστρέφουν ή θέλουν να τον καταστρέψουν και συνάμα εξαπολύει κυνήγι μαγισσών στο εσωτερικό ενάντια σ' αυτούς που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι υπονομεύουν το έθνος. Δεν είναι ανάγκη να θεωρεί όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Φτάνει να έχει λόγους να αυτοθαυμάζεται (να θεωρεί τον εαυτό του "σπουδαίο") και λόγους να θεωρεί κατάπτυστο τον εχθρό του.

Πιστεύεις ότι υπάρχει έθνος που έχει σκοπό της ζωής του να σε καταστρέψει; Πιστεύεις ότι το δικό σου έθνος είναι "σπουδαίο"; Αν ναι είσαι εθνικιστής.
Η ιστορία έχει διδάξει ότι ο ελληνισμός πέρασε τα χειρότερα απο το έθνος της Τουρκίας συνεπώς δεν μπορώ να είμαι φιλικός προς το Τουρικό έθνος.Υπάρχουν τούρκοι που δεν είναι εχθρικοί προς την Ελλάδα αλλά αυτοί είναι εξαίρεση και όχι ο κανόνας.Φυσικά πιστεύω ότι το έθνος μου ήταν σπουδαίο(αν και τώρα είναι σε φάση παρακμής ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες).
Καλός είναι ο εθνικισμός και απαραίτητος για όποια χώρα θέλει να επιβιώσει σήμερα και φυσικά είναι αλήθεια ότι η Τουρκία μας επιβουλεύεται αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο εθνικισμός στην Ελλάδα είναι μόνο στα λόγια και στα μυαλά. Στην πράξη ακολουθούνται εδώ και πολλές δεκαετίες τόσο από δεξιούς όσο και αριστερούς εντελώς καταστροφικές για το έθνος πρακτικές.

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Χριστιανοξεφτιλίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 15 Ιούλ 2020, 12:52

Antigeist έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:34
Marios έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:27
Antigeist έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 00:17


Μα κάθε εθνικιστής εστιάζει το μίσος του σε συγκεκριμένα έθνη που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι τον καταστρέφουν ή θέλουν να τον καταστρέψουν και συνάμα εξαπολύει κυνήγι μαγισσών στο εσωτερικό ενάντια σ' αυτούς που θεωρεί (δίκαια ή άδικα) ότι υπονομεύουν το έθνος. Δεν είναι ανάγκη να θεωρεί όλα τα άλλα έθνη κατώτερα. Φτάνει να έχει λόγους να αυτοθαυμάζεται (να θεωρεί τον εαυτό του "σπουδαίο") και λόγους να θεωρεί κατάπτυστο τον εχθρό του.

Πιστεύεις ότι υπάρχει έθνος που έχει σκοπό της ζωής του να σε καταστρέψει; Πιστεύεις ότι το δικό σου έθνος είναι "σπουδαίο"; Αν ναι είσαι εθνικιστής.
Η ιστορία έχει διδάξει ότι ο ελληνισμός πέρασε τα χειρότερα απο το έθνος της Τουρκίας συνεπώς δεν μπορώ να είμαι φιλικός προς το Τουρικό έθνος.Υπάρχουν τούρκοι που δεν είναι εχθρικοί προς την Ελλάδα αλλά αυτοί είναι εξαίρεση και όχι ο κανόνας.Φυσικά πιστεύω ότι το έθνος μου ήταν σπουδαίο(αν και τώρα είναι σε φάση παρακμής ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες).
Καλός είναι ο εθνικισμός και απαραίτητος για όποια χώρα θέλει να επιβιώσει σήμερα και φυσικά είναι αλήθεια ότι η Τουρκία μας επιβουλεύεται αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο εθνικισμός στην Ελλάδα είναι μόνο στα λόγια και στα μυαλά. Στην πράξη ακολουθούνται εδώ και πολλές δεκαετίες τόσο από δεξιούς όσο και αριστερούς εντελώς καταστροφικές για το έθνος πρακτικές.
Η ηεγσία της ΝΔ δεν είναι δεξιά αλλα κεντροαριστερή(τα ορφανά του Σημίτη επι του παρόντος) ενώ και οι καραμανλικοί είναι φιλοαριστεροί(άλλωστε είναι γνωστή η συμπάθεια καραμνλικών και ζαιων).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών