Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8754
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 25 Ιούλ 2020, 15:43

- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 14:31
Δεν πρόκειται περί ηλιθιότητας. Τέτοια "συμμορία" (ναι, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι) μυρίζεται αυτήν ακριβώς την καλοσύνη/ενσυναίσθηση και σε εκμεταλλεύεται. Το κάνουν τελικά να φαίνεται σαν να είναι το αδύνατό σου σημείο, αλλά όπως το λες, στο τέλος αυτοί χάνουν και υποφέρουν στον τριπλάσιο βαθμό από την κακία τους. :wink
πίστεψέ με, πρόκειται περί απόλυτης ηλιθιότητας όταν παρακούς
τα ένστικτά σου και την διαίσθησή σου, ενώ κάθε μέρα αναρωτιέσαι
γιατί εξακολουθείς να έχεις στη ζωή σου έναν ΚΑΚΟ μαλάκα που σου
φέρεται σαν σκουπίδι, όχι επειδή είσαι εσύ, αλλά επειδή δεν ξέρει και
αδιαφορεί να φερθεί διαφορετικά, γιατί όπως είπε και η Γαλή, είναι
τόσο πολύ βυθισμένος στον Ναρκισσισμό του και στο πώς θα καταφέρει
ν αρπάξει όλο και περισσότερα απ όποιον τύχει στο διάβα του


το πιο δύσκολο είναι να συγχωρέσεις τον εαυτό σου τελικά, για το πώς
γοητεύτηκες εξαρχής, και επιπλέον πώς επέτρεψες να σου κάνει κάποιος
τόσο μεγάλο κακό, που κόντεψες να χάσεις δια παντός την υγεία σου

αναρωτιέσαι γιατί δεν σε αγαπάς, γιατί μπορεί να πέρασε από το μυαλό
σου ότι σου άξιζε όλο αυτό, γιατί συνέβη τώρα, τί έκανες λάθος, τί ξεφεύγει
από τα πλαίσια του ανθρώπινου χαρακτήρα και καταντά αρρώστια κτλ κτλ

από την άλλη, για λόγους αυτοσυντήρησης, προσπαθείς να το δεις
πιο ψύχραιμα, και να σκεφτείς ότι συνέβησαν όλα για να πάρεις ένα
σπουδαίο μάθημα, ότι το τρίμηνο της Νάιδας ας πούμε, ενδεχομένως
να είναι σοφή επιλογή
nothing but heart

- Casper -

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 25 Ιούλ 2020, 15:55

νύχτα έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 15:43
- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 14:31
Δεν πρόκειται περί ηλιθιότητας. Τέτοια "συμμορία" (ναι, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι) μυρίζεται αυτήν ακριβώς την καλοσύνη/ενσυναίσθηση και σε εκμεταλλεύεται. Το κάνουν τελικά να φαίνεται σαν να είναι το αδύνατό σου σημείο, αλλά όπως το λες, στο τέλος αυτοί χάνουν και υποφέρουν στον τριπλάσιο βαθμό από την κακία τους. :wink
πίστεψέ με, πρόκειται περί απόλυτης ηλιθιότητας όταν παρακούς
τα ένστικτά σου και την διαίσθησή σου, ενώ κάθε μέρα αναρωτιέσαι
γιατί εξακολουθείς να έχεις στη ζωή σου έναν ΚΑΚΟ μαλάκα που σου
φέρεται σαν σκουπίδι, όχι επειδή είσαι εσύ, αλλά επειδή δεν ξέρει και
αδιαφορεί να φερθεί διαφορετικά, γιατί όπως είπε και η Γαλή, είναι
τόσο πολύ βυθισμένος στον Ναρκισσισμό του και στο πώς θα καταφέρει
ν αρπάξει όλο και περισσότερα απ όποιον τύχει στο διάβα του


το πιο δύσκολο είναι να συγχωρέσεις τον εαυτό σου τελικά, για το πώς
γοητεύτηκες εξαρχής, και επιπλέον πώς επέτρεψες να σου κάνει κάποιος
τόσο μεγάλο κακό, που κόντεψες να χάσεις δια παντός την υγεία σου

αναρωτιέσαι γιατί δεν σε αγαπάς, γιατί μπορεί να πέρασε από το μυαλό
σου ότι σου άξιζε όλο αυτό, γιατί συνέβη τώρα, τί έκανες λάθος, τί ξεφεύγει
από τα πλαίσια του ανθρώπινου χαρακτήρα και καταντά αρρώστια κτλ κτλ

από την άλλη, για λόγους αυτοσυντήρησης, προσπαθείς να το δεις
πιο ψύχραιμα, και να σκεφτείς ότι συνέβησαν όλα για να πάρεις ένα
σπουδαίο μάθημα, ότι το τρίμηνο της Νάιδας ας πούμε, ενδεχομένως
να είναι σοφή επιλογή
Δεν ξέρω τι να πω... :(

Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι καταστάσεις δεν σ' αφήνουν ίδια. Σαν μάθημα θα το έβλεπα κι' εγώ, μετά την πρώτη απογοήτευση και σοκ. Όταν επεξεργάζεσαι τις καταστάσεις και τα συναισθήματά σου και βλέπεις λάθη και από τις δυο πλευρές, είναι πάντα για καλό. Έτσι πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2020, 16:05

- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 15:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 14:43
- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 14:31



:smt058

Δεν πρόκειται περί ηλιθιότητας. Τέτοια "συμμορία" (ναι, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι) μυρίζεται αυτήν ακριβώς την καλοσύνη/ενσυναίσθηση και σε εκμεταλλεύεται. Το κάνουν τελικά να φαίνεται σαν να είναι το αδύνατό σου σημείο, αλλά όπως το λες, στο τέλος αυτοί χάνουν και υποφέρουν στον τριπλάσιο βαθμό από την κακία τους. :wink
Δεν υποφέρουν από την κακία τους γιατί δεν νοιώθουν κακοί αλλά αδικημένοι. Είναι οι ναρκισσιστές που θεωρούν απαράδεκτους όσους δεν αντιλαμβάνονται το μεγαλείο τους και την τιμή που κάνουν σε όσους τους υπηρετούν.

Αρχίζουν και υποφέρουν μόνον όταν όλο και περισσότεροι αντιλαμβάνονται τη βαμπιρική τους ιδιότητα και αρχίζουν και τρώνε πιο συχνά πόρτα. Τότε ναι, είναι δύσκολα. :lol:
Τους ναρκισσιστές είχα κι' εγώ στο μυαλό μου. Ωραία το θέτεις και με τον βαμπιρισμό :lol:

Απλά είχα στο μυαλό μου πως αυτή η ανάγκη για "υπεροχότητα" και μεγαλείο και η συνεχής αναζήτηση θαυμασμού και εκμετάλλευσης τους κάνει επιρρεπή στην δυστυχία...
Κάποτε το πίστευα κι εγώ. Είναι η ρομαντική περίοδος που περνάμε οι περισσότεροι. Νοιώθει καλά ο θύτης επειδή γίνεται το δικό του, νοιώθει καλά το θύμα επειδή νοιώθει κι αυτό υπεράνω (κάτι σαν μεταπτυχιακό στην αυτοβελτίωση, που λέει και η νύχτα :) ) μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, εικοσιτρείς και το λουρί της μάνας, μέχρι που κατεβάζεις τελείως τα ρολά του σπιτιού, αλλάζεις κλειδαριά και τελειώνει ανώδυνα το θέμα. Για σένα. Ο άλλος ας κάνει ό,τι θέλει.

Αλλά δεν έχει καμμία σχέση ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το τι είναι ευτυχία και τι δυστυχία, με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι εσύ. Ποτέ δεν είχε. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 25 Ιούλ 2020, 21:43

tanipteros έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 01:11

Κάθε σκέψη είναι παράγωγο του Νου που υπάρχει ως κύριο στοιχείο εντός της ψυχής και ο οποίος Νους είναι αθάνατος...
Αντε, σου ευχομαι και το Νομπελ Ιατρικης.

Σοβαρα τωρα, ενω τα πας καλυτερα στην συνεχεια, φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις. Δεν υπαρχει καμμια ψυχη με την εννοια που δινουν οι θρησκειες, ουτε κανενας αθανατος Νους. Ολα ειναι αποδεδειγμενα διεργασιες εγκεφαλου, συμπεριλαμβανομενης και της συμπεριφορας μας.
Τωρα αν θελεις να πιστευεις σε παραμυθια, δικαιωμα σου και please continue. Δεν θα σε διακοψω.

Μια ερωτηση μονο αν επιτρεπεται. Ποσο χρονων εισαι; Γιατι σε κοβω λιγο ...μπουρδουκλωμενο απο τα γραπτα σου.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Ιούλ 2020, 21:57

Alphabet έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:43
tanipteros έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 01:11

Κάθε σκέψη είναι παράγωγο του Νου που υπάρχει ως κύριο στοιχείο εντός της ψυχής και ο οποίος Νους είναι αθάνατος...
Αντε, σου ευχομαι και το Νομπελ Ιατρικης.

Σοβαρα τωρα, ενω τα πας καλυτερα στην συνεχεια, φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις. Δεν υπαρχει καμμια ψυχη με την εννοια που δινουν οι θρησκειες, ουτε κανενας αθανατος Νους. Ολα ειναι αποδεδειγμενα διεργασιες εγκεφαλου, συμπεριλαμβανομενης και της συμπεριφορας μας.
Τωρα αν θελεις να πιστευεις σε παραμυθια, δικαιωμα σου και please continue. Δεν θα σε διακοψω.

Μια ερωτηση μονο αν επιτρεπεται. Ποσο χρονων εισαι; Γιατι σε κοβω λιγο ...μπουρδουκλωμενο απο τα γραπτα σου.
Είμαι στα δεύτερα -αντα και έχω περάσει από διάφορα πνευματικά συστήματα μέχρι να καταλήξω στον Βουδδισμό.
Δεν είναι ότι γράφω μπερδεμένα πράγματα απλά εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις και από την άλλη γράφω συμπυκνωμένα κάτι που θα χρειαζόταν σελίδες εξήγησης...

πχ η ψυχή που πολλοί την θεωρούν αθάνατη ο Νεοπλατωνικός Πλούταρχος αναφέρει ότι διαλύεται σε 3 μερη και ότι μόνο το Λογιστικό είναι αθάνατο.
επίσης τα 3 μέρη της ψυχής είναι όλα είδη του Νου (Λογιστικό, Θυμοειδές, Επιθυμητικό).

Τα ίδια λενε και οι Βουδδιστές. Μόνο ο Νους μπορεί να πετύχει την ευδαιμονία αλλά τίποτα δεν είναι αθάνατο και δεν υπάρχει για τον Βουδδισμό ψυχή και θεοί και αθανασία μέσα στο Γίγνεσθαι-Σαμσάρα. Υπάρχει ωστόσο η κατάργηση της μεταβλητότητας στην Νιρβάνα που ενέχει ένα είδος αθανασίας.

Αν και έχω περάσει από Πυθαγορισμό και Πλατωνισμό πιστεύω ότι η σωστή οπτική είναι των Βουδδιστών πλέον.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

- Casper -

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 25 Ιούλ 2020, 22:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 16:05
- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 15:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 14:43


Δεν υποφέρουν από την κακία τους γιατί δεν νοιώθουν κακοί αλλά αδικημένοι. Είναι οι ναρκισσιστές που θεωρούν απαράδεκτους όσους δεν αντιλαμβάνονται το μεγαλείο τους και την τιμή που κάνουν σε όσους τους υπηρετούν.

Αρχίζουν και υποφέρουν μόνον όταν όλο και περισσότεροι αντιλαμβάνονται τη βαμπιρική τους ιδιότητα και αρχίζουν και τρώνε πιο συχνά πόρτα. Τότε ναι, είναι δύσκολα. :lol:
Τους ναρκισσιστές είχα κι' εγώ στο μυαλό μου. Ωραία το θέτεις και με τον βαμπιρισμό :lol:

Απλά είχα στο μυαλό μου πως αυτή η ανάγκη για "υπεροχότητα" και μεγαλείο και η συνεχής αναζήτηση θαυμασμού και εκμετάλλευσης τους κάνει επιρρεπή στην δυστυχία...
Κάποτε το πίστευα κι εγώ. Είναι η ρομαντική περίοδος που περνάμε οι περισσότεροι. Νοιώθει καλά ο θύτης επειδή γίνεται το δικό του, νοιώθει καλά το θύμα επειδή νοιώθει κι αυτό υπεράνω (κάτι σαν μεταπτυχιακό στην αυτοβελτίωση, που λέει και η νύχτα :) ) μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, εικοσιτρείς και το λουρί της μάνας, μέχρι που κατεβάζεις τελείως τα ρολά του σπιτιού, αλλάζεις κλειδαριά και τελειώνει ανώδυνα το θέμα. Για σένα. Ο άλλος ας κάνει ό,τι θέλει.

Αλλά δεν έχει καμμία σχέση ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το τι είναι ευτυχία και τι δυστυχία, με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι εσύ. Ποτέ δεν είχε. :wink
Μπορεί και να έχεις δίκαιο. Κάποια στιγμή μπορεί να αναθεωρήσω κι' εγώ. Ίσως επειδή δεν θέλω να το πιστέψω - ακόμα -

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8754
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 25 Ιούλ 2020, 22:46

- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 15:55
Δεν ξέρω τι να πω... :(

Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι καταστάσεις δεν σ' αφήνουν ίδια. Σαν μάθημα θα το έβλεπα κι' εγώ, μετά την πρώτη απογοήτευση και σοκ. Όταν επεξεργάζεσαι τις καταστάσεις και τα συναισθήματά σου και βλέπεις λάθη και από τις δυο πλευρές, είναι πάντα για καλό. Έτσι πιστεύω.
ναι, άμα είσαι βλαξ σαν εμένα παρασύρεσαι και γίνεσαι σκατότερος
και καταλήγεις να τους συμπεριφέρεσαι όπως σου συμπεριφέρθηκαν, και τελικά
αυτό σε τρώει, διότι εφόσον έχεις συνειδητοποιήσει ότι τελικά όλα ήταν ένα ψέμα,
δεν υπάρχει και κάτι να νοσταλγήσεις, κλαις τον χαμένο χρόνο


μεγάλο μάθημα, δε μπορώ να πω

τί να μην επιτρέψω ποτέ ξανά στον εαυτό μου να γίνει :smt001
(βλ. υπογραφή)
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Ιούλ 2020, 22:50

αμαν βρε κορίτσια...τόσο πολύ κακοπέσατε...??? Για χωρισμό καμιά το σκεφτεται μήπως?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
slumdog
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 05 Απρ 2020, 14:04

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από slumdog » 25 Ιούλ 2020, 23:24

νύχτα έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 22:46
τί να μην επιτρέψω ποτέ ξανά στον εαυτό μου να γίνει :smt001
(βλ. υπογραφή)
Τίποτα, κάθε καινούργιο είναι διαφορετικό.
Όσοι επιζήσαμε βαδίζουμε παράμερα, με τα ρολόγια μας σταματημένα σε έναν άλλο χρόνο, γιαυτό και γερνάμε τόσο επώδυνα.

- Casper -

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 26 Ιούλ 2020, 00:33

νύχτα έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 22:46
- Casper - έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 15:55
Δεν ξέρω τι να πω... :(

Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι καταστάσεις δεν σ' αφήνουν ίδια. Σαν μάθημα θα το έβλεπα κι' εγώ, μετά την πρώτη απογοήτευση και σοκ. Όταν επεξεργάζεσαι τις καταστάσεις και τα συναισθήματά σου και βλέπεις λάθη και από τις δυο πλευρές, είναι πάντα για καλό. Έτσι πιστεύω.
ναι, άμα είσαι βλαξ σαν εμένα παρασύρεσαι και γίνεσαι σκατότερος
και καταλήγεις να τους συμπεριφέρεσαι όπως σου συμπεριφέρθηκαν, και τελικά
αυτό σε τρώει, διότι εφόσον έχεις συνειδητοποιήσει ότι τελικά όλα ήταν ένα ψέμα,
δεν υπάρχει και κάτι να νοσταλγήσεις, κλαις τον χαμένο χρόνο


μεγάλο μάθημα, δε μπορώ να πω

τί να μην επιτρέψω ποτέ ξανά στον εαυτό μου να γίνει :smt001
(βλ. υπογραφή)
Τώρα την καταλαβαίνω καλύτερα... :smt058

:g030:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2020, 10:23

tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 22:50
αμαν βρε κορίτσια...τόσο πολύ κακοπέσατε...??? Για χωρισμό καμιά το σκεφτεται μήπως?
Γιατί θεωρείς ότι το θέμα αφορά μόνον στις ερωτικές σχέσεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Ιούλ 2020, 10:42

tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:57

Τα ίδια λενε και οι Βουδδιστές. Μόνο ο Νους μπορεί να πετύχει την ευδαιμονία αλλά τίποτα δεν είναι αθάνατο και δεν υπάρχει για τον Βουδδισμό ψυχή και θεοί και αθανασία μέσα στο Γίγνεσθαι-Σαμσάρα. Υπάρχει ωστόσο η κατάργηση της μεταβλητότητας στην Νιρβάνα που ενέχει ένα είδος αθανασίας.

Αν και έχω περάσει από Πυθαγορισμό και Πλατωνισμό πιστεύω ότι η σωστή οπτική είναι των Βουδδιστών πλέον.
Για μένα έχουν πει πολλά οι αρχαίοι Έλληνες, δεν ξέρω πόσα έχουν καταστραφεί, κλαπεί και πόσα από αυτά που έχουν μείνει δεν ερμηνεύονται σωστά.
Επειδή έχω την σκέψη φυσικού, πιστεύω ότι κωδικοποιημένα μας έδωσαν πολλά στοιχεία για τα ερωτήματα που μας απασχολούν. Για παράδειγμα η Αθηνά συμβολίζει το γίγνεσθαι (εγώ ειμί το γεγονός, το όν και το εσσόμενο), το λογισμικό. Η Αφροδίτη είναι το hardware, το υλικό όπου υλοποιείται το λογισμικό, ο χωρόχρονος.
Ο Έρωτας είναι το βαρυτόνιο και η βαρύτητα. Αν κάποιος γνωρίζει σύγχρονη φυσική μπορεί να διαβάσει τους μύθους και τα ποιήματα με άλλο μάτι.
Υπάρχει ένα γίγνεσθαι ή πολλά; Η φυσική δεν έχει δώσει σαφή απάντηση.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Ιούλ 2020, 13:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 10:23
tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 22:50
αμαν βρε κορίτσια...τόσο πολύ κακοπέσατε...??? Για χωρισμό καμιά το σκεφτεται μήπως?
Γιατί θεωρείς ότι το θέμα αφορά μόνον στις ερωτικές σχέσεις;
αα όσο πάει χειροτερεύει δλδ... μπορεί να αφορά και τις σχεσεις γονέα - παιδί ; :smt017
αναφέρομαι και ρωτάω για αυτά που διάβασα από εσάς (νύχτα, Νάιδα, Γαλή), όχι γενικώς.
Γενικώς αφορά όλες τις σχέσεις ανθρώπων.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

the comet the course the tail

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 26 Ιούλ 2020, 13:37

έχω δει πολλά. να καταστρέφονται φιλίες ή όμορφες αυταπάτες. παρανοώντας τις προθέσεις του άλλου, ο παράλλος αισθάνθηκε ότι υπήρξε σκοπιμότητα για βλάβη, κακή πρόθεση και όχι μια απλή απροσεξία, μαλακία, μια παρεξήγηση.

...και είναι κάποιοι άνθρωποι τόσο βαθιά και αυτιστικά εγωιστές νάρκισσοι, που δεν κάνουν απλά στην άκρη. κρίνουν ότι θα πρέπει να εκδικηθούν, να αποδοθεί δικαιοσύνη και μάλιστα να δράσουν πρώτοι με κάθε τακτική. στον πόλεμο όλα επιτρέπονται.

So many confused words
So many total disasters there are...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συγχώρεση - η λύση των αρνητικών δεσμών...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2020, 17:28

tanipteros έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 13:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 10:23
tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 22:50
αμαν βρε κορίτσια...τόσο πολύ κακοπέσατε...??? Για χωρισμό καμιά το σκεφτεται μήπως?
Γιατί θεωρείς ότι το θέμα αφορά μόνον στις ερωτικές σχέσεις;
αα όσο πάει χειροτερεύει δλδ... μπορεί να αφορά και τις σχεσεις γονέα - παιδί ; :smt017
αναφέρομαι και ρωτάω για αυτά που διάβασα από εσάς (νύχτα, Νάιδα, Γαλή), όχι γενικώς.
Γενικώς αφορά όλες τις σχέσεις ανθρώπων.
Βασικά ναι, η συστηματική παραβίαση χώρου και αντίστοιχων απαιτήσεων, όπως και η εξάρτηση μπορεί να αφορά και στις σχέσεις γονέα-παιδιού αλλά αυτό αφορά σε άλλο πεδίο.

Αλλά η χειραγώγηση στην οποία αναφερόμαστε (γιατί περί αυτού πρόκειται), παίζει εκτός των ερωτικών και σε φιλικές, κοινωνικές και επαγγελματικές σχέσεις.

Αλλά όταν αναφέρεσαι σε χωρισμό, τι ακριβώς θέλεις να σκεφτούν οι υπόλοιποι;
Εσύ είσαι αυτός που το εστιάζεις στο ερωτικό πεδίο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών