Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Μεταδιδεται ο κορωνοιος μεσω της Θειας Κοινωνιας;

1. Ναι, κρασι ειναι που πινεται απο κοινο κουταλι. Οι παπαδες και οι πιστοι ειναι βομβες διασπορας του κορωνοιου.
21
70%
2. Οχι, ειναι Αιμα Κυριου το οποιο εξουδετερωνει τα μικροβια, οι απιστοι ειναι ανοητοι και θα καουν στην Κολαση.
9
30%
 
Σύνολο ψήφων: 30

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Αύγ 2020, 20:37

stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:45
Προσέξτε τώρα το ...μαγικό της υπόθεσης.
Αλκοόλ, και μάλιστα ...τραγικά πολλαπλάσιο καταναλώνουν οι έφηβοι στα μπαρς, όπου κολλάνε τον κορωνοϊό.
Πώς εξηγείται;
Ποιο μαγικο; Πινουν ολοι απο το ιδιο ποτηρι; :smt005:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Αύγ 2020, 20:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:36
Να υποθέσω ότι ταράζεστε περισσότερο με αυτό που υποθέτετε ότι θα συμβεί παρά με ό,τι συνέβη ήδη, έτσι;

Και είναι αμετάκλητο.
Που μας ειδες ταραγμενους; :lol:
Χιλιαδες ατομα στριμωγμενα που να φιλουν την ιδια εικονα ειναι τοτε πολυ πιο επικινδυνα απο τους ακοινωνητους στα παρτυ.

Και αυτο αν ειναι αμετακλητο.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69753
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Αύγ 2020, 20:50

Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:36
Να υποθέσω ότι ταράζεστε περισσότερο με αυτό που υποθέτετε ότι θα συμβεί παρά με ό,τι συνέβη ήδη, έτσι;

Και είναι αμετάκλητο.
Που μας ειδες ταραγμενους; :lol:
Χιλιαδες ατομα στριμωγμενα που να φιλουν την ιδια εικονα ειναι τοτε πολυ πιο επικινδυνα απο τους ακοινωνητους στα παρτυ.

Και αυτο αν ειναι αμετακλητο.
Ε, αν ξεχνάτε τι γράφετε, στην καλή περίπτωση είναι ταραχή. Στην κακή, μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:41
Οκ, τότε λύσε και μια δική μου απορία. Ποιοι θεωρείς ότι είναι πιο επικίνδυνοι για την έξαρση του ιού; Αυτοί που έχουν κοινωνήσει ή οι ακοινώνητοι :D συμμετέχοντες στα πολυπληθή ασμπέτε;
Οι ακοινωνητοι λογω του οτι ειναι πολυπληθεστεροι και δεν φορουν μασκες, χωρις ομως να μενουν στο απυροβλητο αυτοι που εχουν κοινωνησει και φιλουν εικονες και χερια παπαδων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 14 Αύγ 2020, 00:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:41
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:10
Αν το αλκοόλ δεν λειτουργεί αποτρεπτικά, υποθέτω ότι μεταδίδεται.

Αυτό τι σημαίνει; :lol:
Γιατι να σημαινει κατι; :lol:
Απλα ημουν περιεργος.
Οκ, τότε λύσε και μια δική μου απορία. Ποιοι θεωρείς ότι είναι πιο επικίνδυνοι για την έξαρση του ιού; Αυτοί που έχουν κοινωνήσει ή οι ακοινώνητοι :D συμμετέχοντες στα πολυπληθή ασμπέτε;
Στη παρούσα φάση ολοι είναι εξ'ίσου επικίνδυνοι, αν χοντρύνει όμως, ο πιστός. Η διαφορά είναι ότι τον ανεύθυνο είτε με λογικά επιχειρήματα (πχ στην αρχή τα γεγονότα στην Ιταλία αρκούσαν για να μαζευτούμε όλοι), είτε με πρόστιμα τον μαζεύεις. Το ζήτημα της θείας κοινωνίας είναι πολύ πιο περίπλοκο και ευαίσθητο. Κάποιος που πιστεύει στη θεία χάρη δεν πείθεται ούτε με λογική, ούτε με πρόστιμα, οπότε αν και όταν χοντρύνει το πράγμα αυτός θα είναι πολύ πιο επικίνδυνος.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Αύγ 2020, 01:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:50
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:36
Να υποθέσω ότι ταράζεστε περισσότερο με αυτό που υποθέτετε ότι θα συμβεί παρά με ό,τι συνέβη ήδη, έτσι;

Και είναι αμετάκλητο.
Που μας ειδες ταραγμενους; :lol:
Χιλιαδες ατομα στριμωγμενα που να φιλουν την ιδια εικονα ειναι τοτε πολυ πιο επικινδυνα απο τους ακοινωνητους στα παρτυ.

Και αυτο αν ειναι αμετακλητο.
Ε, αν ξεχνάτε τι γράφετε, στην καλή περίπτωση είναι ταραχή. Στην κακή, μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:41
Οκ, τότε λύσε και μια δική μου απορία. Ποιοι θεωρείς ότι είναι πιο επικίνδυνοι για την έξαρση του ιού; Αυτοί που έχουν κοινωνήσει ή οι ακοινώνητοι :D συμμετέχοντες στα πολυπληθή ασμπέτε;
Οι ακοινωνητοι λογω του οτι ειναι πολυπληθεστεροι και δεν φορουν μασκες, χωρις ομως να μενουν στο απυροβλητο αυτοι που εχουν κοινωνησει και φιλουν εικονες και χερια παπαδων.
Χα, χα χιουμορακι...
Μαλλον εσυ ξεχνας οτι στην πρωτη περιπτωση μιλαγαμε για ακοινωνητους σε παρτυ και οσους κοινωνουν (10-15 ατομα) σε κυριακατικες λειτουργιες, ενω στη δευτερη για τις κοσμοσυρροες χιλιαδων ανθρωπων σε καθε μια απο τις εκατονταδες εκκλησιες της Παναγιας τον Δεκαπενταυγουστο.
Ξαναδιαβασε τι εγραψα γιατι σε κοβω ταραγμενη. :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Αύγ 2020, 01:33

περαστικος έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:05
Δεν μπορει να σου απαντησει. Ουτε το κομμα της δεν εχει απαντηση σε αυτο.
Γιατι; Ποιο ειναι το κομμα της και τι σχεση εχει η πολιτικη ιδεολογια με την θρησκεια σημερα;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69753
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2020, 08:39

Alphabet έγραψε:
14 Αύγ 2020, 01:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:50
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:42

Που μας ειδες ταραγμενους; :lol:
Χιλιαδες ατομα στριμωγμενα που να φιλουν την ιδια εικονα ειναι τοτε πολυ πιο επικινδυνα απο τους ακοινωνητους στα παρτυ.

Και αυτο αν ειναι αμετακλητο.
Ε, αν ξεχνάτε τι γράφετε, στην καλή περίπτωση είναι ταραχή. Στην κακή, μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:50

Οι ακοινωνητοι λογω του οτι ειναι πολυπληθεστεροι και δεν φορουν μασκες, χωρις ομως να μενουν στο απυροβλητο αυτοι που εχουν κοινωνησει και φιλουν εικονες και χερια παπαδων.
Χα, χα χιουμορακι...
Μαλλον εσυ ξεχνας οτι στην πρωτη περιπτωση μιλαγαμε για ακοινωνητους σε παρτυ και οσους κοινωνουν (10-15 ατομα) σε κυριακατικες λειτουργιες, ενω στη δευτερη για τις κοσμοσυρροες χιλιαδων ανθρωπων σε καθε μια απο τις εκατονταδες εκκλησιες της Παναγιας τον Δεκαπενταυγουστο.
Ξαναδιαβασε τι εγραψα γιατι σε κοβω ταραγμενη. :lol:
:lol:

Mα και για τις εκκλησίες ισχύουν μέτρα. Τόσο εντός όσο και εκτός των εκκλησιών.
https://www.news247.gr/koinonia/tinos-c ... 95480.html

Και υποθέτω ότι τα φιλιά στις εικόνες και στα χέρια των παπάδων έχουν κοπεί εδώ και καιρό.

Τι ακριβώς συγκρίνεις;
Κατά τα άλλα, το "χιλιάδες άνθρωποι σε κάθε μία από τις εκατοντάδες εκκλησίες" είναι όντως υποβλητικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69753
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2020, 09:05

Winston Smith έγραψε:
14 Αύγ 2020, 00:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:41
Alphabet έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:37

Γιατι να σημαινει κατι; :lol:
Απλα ημουν περιεργος.
Οκ, τότε λύσε και μια δική μου απορία. Ποιοι θεωρείς ότι είναι πιο επικίνδυνοι για την έξαρση του ιού; Αυτοί που έχουν κοινωνήσει ή οι ακοινώνητοι :D συμμετέχοντες στα πολυπληθή ασμπέτε;
Στη παρούσα φάση ολοι είναι εξ'ίσου επικίνδυνοι, αν χοντρύνει όμως, ο πιστός. Η διαφορά είναι ότι τον ανεύθυνο είτε με λογικά επιχειρήματα (πχ στην αρχή τα γεγονότα στην Ιταλία αρκούσαν για να μαζευτούμε όλοι), είτε με πρόστιμα τον μαζεύεις. Το ζήτημα της θείας κοινωνίας είναι πολύ πιο περίπλοκο και ευαίσθητο. Κάποιος που πιστεύει στη θεία χάρη δεν πείθεται ούτε με λογική, ούτε με πρόστιμα, οπότε αν και όταν χοντρύνει το πράγμα αυτός θα είναι πολύ πιο επικίνδυνος.
Κάπου εστιάζετε στο φύλλο και χάνετε το δάσος.

Έχετε κολλήσει στο ότι ο πιστός που θέλει να κοινωνήσει δεν πείθεται με λογική (για τα πρόστιμα δεν είμαι σίγουρη) αλλά ξεχνάτε α) ότι ακόμη και κάποιος που κοινωνεί δεν το κάνει κάθε μέρα β) ότι δεν είναι όλοι οι ιερείς φανατικοί και γ) ότι οι γάμοι, τα πανηγύρια κλπ δεν είναι θρησκευτικά αλλά κοινωνικά δρώμενα και λειτουργούν με την "λογική" του μπιτσόμπαρου.

Οπότε, το πράγμα είναι απλό. Μπορείς να υπολογίσεις τον αριθμό αυτών που κοινωνούν (επειδή δεν σκέφτονται λογικά όπως γράφεις) και των συνωστιζόμενων γενικώς, είτε πιστεύουν είτε δεν πιστεύουν στην επικινδυνότητα του ιού αλλά κατά τα άλλα, μπορούν να σκεφτούν λογικά.

Που θεωρείς ότι παίζει περισσότερο το επικίνδυνο παράλογο;

Και κυρίως, ποιοι μπορούν να ελεγχθούν -και να απομονωθούν αν χρειασθεί- πιο εύκολα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 14 Αύγ 2020, 13:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2020, 09:05
Winston Smith έγραψε:
14 Αύγ 2020, 00:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 19:41


Οκ, τότε λύσε και μια δική μου απορία. Ποιοι θεωρείς ότι είναι πιο επικίνδυνοι για την έξαρση του ιού; Αυτοί που έχουν κοινωνήσει ή οι ακοινώνητοι :D συμμετέχοντες στα πολυπληθή ασμπέτε;
Στη παρούσα φάση ολοι είναι εξ'ίσου επικίνδυνοι, αν χοντρύνει όμως, ο πιστός. Η διαφορά είναι ότι τον ανεύθυνο είτε με λογικά επιχειρήματα (πχ στην αρχή τα γεγονότα στην Ιταλία αρκούσαν για να μαζευτούμε όλοι), είτε με πρόστιμα τον μαζεύεις. Το ζήτημα της θείας κοινωνίας είναι πολύ πιο περίπλοκο και ευαίσθητο. Κάποιος που πιστεύει στη θεία χάρη δεν πείθεται ούτε με λογική, ούτε με πρόστιμα, οπότε αν και όταν χοντρύνει το πράγμα αυτός θα είναι πολύ πιο επικίνδυνος.
Κάπου εστιάζετε στο φύλλο και χάνετε το δάσος.

Έχετε κολλήσει στο ότι ο πιστός που θέλει να κοινωνήσει δεν πείθεται με λογική (για τα πρόστιμα δεν είμαι σίγουρη) αλλά ξεχνάτε α) ότι ακόμη και κάποιος που κοινωνεί δεν το κάνει κάθε μέρα β) ότι δεν είναι όλοι οι ιερείς φανατικοί και γ) ότι οι γάμοι, τα πανηγύρια κλπ δεν είναι θρησκευτικά αλλά κοινωνικά δρώμενα και λειτουργούν με την "λογική" του μπιτσόμπαρου.

Οπότε, το πράγμα είναι απλό. Μπορείς να υπολογίσεις τον αριθμό αυτών που κοινωνούν (επειδή δεν σκέφτονται λογικά όπως γράφεις) και των συνωστιζόμενων γενικώς, είτε πιστεύουν είτε δεν πιστεύουν στην επικινδυνότητα του ιού αλλά κατά τα άλλα, μπορούν να σκεφτούν λογικά.

Που θεωρείς ότι παίζει περισσότερο το επικίνδυνο παράλογο;

Και κυρίως, ποιοι μπορούν να ελεγχθούν -και να απομονωθούν αν χρειασθεί- πιο εύκολα;
α) Όλα έχουν να κάνουν με τις πιθανότητες μόλυνσης. Το ότι δεν το κάνει κάθε μέρα το φέρνεις σαν επιχείρημα υπέρ της μειωμένης πιθανότητας, αλλά ξεχνάς ότι το να γλύφεις το ίδιο κουτάλι τις αυξάνει δραματικά, σε σχέση με το να κάθεται κάποιος στον ίδιο χώρο με άλλους. β) Το να χαρακτηρίζεις φανατισμό τη πίστη οτι η θεία κοινωνία δεν μεταδίδει ασθένειες δείχνει έλλειψη επαφής με τη πραγματικότητα των Ελλήνων χριστιανών, καθώς αυτή είναι η συντριπτική άποψη μεταξύ τους. Για την ακρίβεια είναι ακραία και μειοψηφική άποψη το να πιστεύεις σαν χριστιανός το αντίθετο. Το (γ) είναι αχυράνθρωπος, δεν έχει σχέση το αν κάτι έχει θρησκευτικό ή κοινωνικό χαρακτήρα, το μόνο που έχει σχέση είναι πόσο απειλεί την δημόσια υγεία.

Οπότε βάζοντας προτεραιότητες μεγάλοι συνωστισμοί, συναυλίες, πανηγύρια είναι τα πρώτα που πρέπει να μειώσεις και αμέσως μετά το θέμα της θείας κοινωνίας γιατί όπως είπα το να γλύφεις κουτάλια μια φορά τη βδομάδα δεν είναι τόσο ακίνδυνο ώστε να μη το θεωρείς πρόβλημα εάν χοντρύνει το πράγμα. Οπότε νομίζω συμφωνούμε ότι αν δεν υπάρχουν τα υπόλοιπα και κλειστούμε όλοι σπίτι, αυτό που μένει σαν νο 1 κίνδυνος της δημόσιας υγείας είναι το να γλύφουν κάποιοι το ίδιο κουτάλι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69753
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2020, 13:29

Winston Smith έγραψε:
14 Αύγ 2020, 13:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2020, 09:05
Winston Smith έγραψε:
14 Αύγ 2020, 00:15

Στη παρούσα φάση ολοι είναι εξ'ίσου επικίνδυνοι, αν χοντρύνει όμως, ο πιστός. Η διαφορά είναι ότι τον ανεύθυνο είτε με λογικά επιχειρήματα (πχ στην αρχή τα γεγονότα στην Ιταλία αρκούσαν για να μαζευτούμε όλοι), είτε με πρόστιμα τον μαζεύεις. Το ζήτημα της θείας κοινωνίας είναι πολύ πιο περίπλοκο και ευαίσθητο. Κάποιος που πιστεύει στη θεία χάρη δεν πείθεται ούτε με λογική, ούτε με πρόστιμα, οπότε αν και όταν χοντρύνει το πράγμα αυτός θα είναι πολύ πιο επικίνδυνος.
Κάπου εστιάζετε στο φύλλο και χάνετε το δάσος.

Έχετε κολλήσει στο ότι ο πιστός που θέλει να κοινωνήσει δεν πείθεται με λογική (για τα πρόστιμα δεν είμαι σίγουρη) αλλά ξεχνάτε α) ότι ακόμη και κάποιος που κοινωνεί δεν το κάνει κάθε μέρα β) ότι δεν είναι όλοι οι ιερείς φανατικοί και γ) ότι οι γάμοι, τα πανηγύρια κλπ δεν είναι θρησκευτικά αλλά κοινωνικά δρώμενα και λειτουργούν με την "λογική" του μπιτσόμπαρου.

Οπότε, το πράγμα είναι απλό. Μπορείς να υπολογίσεις τον αριθμό αυτών που κοινωνούν (επειδή δεν σκέφτονται λογικά όπως γράφεις) και των συνωστιζόμενων γενικώς, είτε πιστεύουν είτε δεν πιστεύουν στην επικινδυνότητα του ιού αλλά κατά τα άλλα, μπορούν να σκεφτούν λογικά.

Που θεωρείς ότι παίζει περισσότερο το επικίνδυνο παράλογο;

Και κυρίως, ποιοι μπορούν να ελεγχθούν -και να απομονωθούν αν χρειασθεί- πιο εύκολα;
α) Όλα έχουν να κάνουν με τις πιθανότητες μόλυνσης. Το ότι δεν το κάνει κάθε μέρα το φέρνεις σαν επιχείρημα υπέρ της μειωμένης πιθανότητας, αλλά ξεχνάς ότι το να γλύφεις το ίδιο κουτάλι τις αυξάνει δραματικά, σε σχέση με το να κάθεται κάποιος στον ίδιο χώρο με άλλους. β) Το να χαρακτηρίζεις φανατισμό τη πίστη οτι η θεία κοινωνία δεν μεταδίδει ασθένειες δείχνει έλλειψη επαφής με τη πραγματικότητα των Ελλήνων χριστιανών, καθώς αυτή είναι η συντριπτική άποψη μεταξύ τους. Για την ακρίβεια είναι ακραία και μειοψηφική άποψη το να πιστεύεις σαν χριστιανός το αντίθετο. Το (γ) είναι αχυράνθρωπος, δεν έχει σχέση το αν κάτι έχει θρησκευτικό ή κοινωνικό χαρακτήρα, το μόνο που έχει σχέση είναι πόσο απειλεί την δημόσια υγεία.

Οπότε βάζοντας προτεραιότητες μεγάλοι συνωστισμοί, συναυλίες, πανηγύρια είναι τα πρώτα που πρέπει να μειώσεις και αμέσως μετά το θέμα της θείας κοινωνίας γιατί όπως είπα το να γλύφεις κουτάλια μια φορά τη βδομάδα δεν είναι τόσο ακίνδυνο ώστε να μη το θεωρείς πρόβλημα εάν χοντρύνει το πράγμα. Οπότε νομίζω συμφωνούμε ότι αν δεν υπάρχουν τα υπόλοιπα και κλειστούμε όλοι σπίτι, αυτό που μένει σαν νο 1 κίνδυνος της δημόσιας υγείας είναι το να γλύφουν κάποιοι το ίδιο κουτάλι.
Αναφορικά με τα μπολντ.
Χρησιμοποίησα τη λέξη "φανατικοί" για τους ιερείς που προσπαθούν να επηρεάσουν τους πιστούς (σε αντίθεση με την πιο μετριοπαθή στάση της εκκλησίας) και όχι για την πίστη ότι η θεία κοινωνία είναι ακίνδυνη.

Από εκεί και πέρα, από τη στιγμή που βάζεις σε πρώτη προτεραιότητα τους μεγάλους συνωστισμούς και μετά την θεία κοινωνία, ως προς την επικινδυνότητα που έχουν, σαφώς και συμφωνούμε.

Εκεί που δεν συμφωνούμε, είναι στο ότι αν κλειστούμε όλοι μέσα, κάποιοι θα συνεχίσουν να γλύφουν το ίδιο κουτάλι μια φορά την εβδομάδα. Έχω την εντύπωση, ότι σ' αυτές τις φάσεις κλείνουν ΚΑΙ οι εκκλησίες.

Και κάτι επίσης βασικό (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον). Επειδή προσωπικώς δεν ξέρω κάποιον που να έχει κοινωνήσει έστω και μία φορά από την αρχή της πανδημίας, νομίζω ότι το ποσοστό όσων κοινωνούν μία φορά την εβδομάδα α) είναι πολύ μικρό, β) αυτοί που το κάνουν είναι γνωστοί στον περίγυρο τους (σε πλήρη αντίθεση με τον οποιονδήποτε από τις άλλες κατηγορίες) και γ) είναι κυρίως άτομα μέσης ή μεγάλης ηλικίας. Και η κυρίως επικινδυνότητα αφορά στον ιό που μεταδίδεται από νέους σε ευπαθείς και όχι από ευπαθείς σε νέους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 14 Αύγ 2020, 13:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2020, 13:29
Και κάτι επίσης βασικό (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον). Επειδή προσωπικώς δεν ξέρω κάποιον που να έχει κοινωνήσει έστω και μία φορά από την αρχή της πανδημίας, νομίζω ότι το ποσοστό όσων κοινωνούν μία φορά την εβδομάδα α) είναι πολύ μικρό, β) αυτοί που το κάνουν είναι γνωστοί στον περίγυρο τους (σε πλήρη αντίθεση με τον οποιονδήποτε από τις άλλες κατηγορίες) και γ) είναι κυρίως άτομα μέσης ή μεγάλης ηλικίας. Και η κυρίως επικινδυνότητα αφορά στον ιό που μεταδίδεται από νέους σε ευπαθείς και όχι από ευπαθείς σε νέους.
Εγώ προσωπικώς ξέρω πολλούς που κοινωνούν εβδομαδιαία, όπως γνωρίζω και άτομα που δεν υποχωρούν στο θέμα, είναι της άποψης ότι στην τελείως απίθανη περίπτωση που κολλήσω (εμένα ή άλλους) θα είναι θέλημα θεού και οποιαδήποτε απαγόρευση ερμηνεύεται ως πόλεμος προς την εκκλησία. Μάλλον δεν γνωρίζεις πολλούς χριστιανούς και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς με βάση το στενό σου κοινωνικό κύκλο να γενικεύεις στατιστικά συμπεράσματα για το γενικότερο πληθυσμό γιατί με βάση τον δικό μου αν γενίκευα θα έλεγα ότι α) αυτοί που κοινωνούν είναι σημαντικό ποσοστό και β) ένα σημαντικό ποσοστό τους ζουν σε εγκληματικές ψευδαισθήσεις. Αλλά όπως και να χει το θέμα δεν είναι αν είναι λίγοι ή πολλοί, αλλά αν είναι απομονωμένοι σε καραντίνα. Αν είσαι 1 και κοινωνάς και έχεις επαφή με άλλους 15 που δεν κοινωνούν, συνεχίζει να υπάρχει θέμα ακόμα και αν είσαι ο 1 στους 15.

Τώρα προφανώς και η επικινδυνότητα δεν σχετίζεται με την ηλικία των ατόμων που το μεταδίδουν, αυτό θα ίσχυε αν ο ιός σταματούσε μαγικά εκεί. Το ότι ο γηραιότερος θα το μεταδώσει σε νεότερους σημαίνει ότι ο νεότερος με τη σειρά του θα το μεταδώσει σε άλλους (μικρούς και μεγάλους) και έχουμε εκθετική εξάπλωση του ιού. Το ότι ο γέρος θα σκοτώσει έναν άλλο γέρο απλά όχι κατευθείαν αλλά μέσω ενός νεότερου δεν το κάνει λιγότερο εγκληματικό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69753
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2020, 21:10

Winston Smith έγραψε:
14 Αύγ 2020, 13:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2020, 13:29
Και κάτι επίσης βασικό (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον). Επειδή προσωπικώς δεν ξέρω κάποιον που να έχει κοινωνήσει έστω και μία φορά από την αρχή της πανδημίας, νομίζω ότι το ποσοστό όσων κοινωνούν μία φορά την εβδομάδα α) είναι πολύ μικρό, β) αυτοί που το κάνουν είναι γνωστοί στον περίγυρο τους (σε πλήρη αντίθεση με τον οποιονδήποτε από τις άλλες κατηγορίες) και γ) είναι κυρίως άτομα μέσης ή μεγάλης ηλικίας. Και η κυρίως επικινδυνότητα αφορά στον ιό που μεταδίδεται από νέους σε ευπαθείς και όχι από ευπαθείς σε νέους.
Εγώ προσωπικώς ξέρω πολλούς που κοινωνούν εβδομαδιαία, όπως γνωρίζω και άτομα που δεν υποχωρούν στο θέμα, είναι της άποψης ότι στην τελείως απίθανη περίπτωση που κολλήσω (εμένα ή άλλους) θα είναι θέλημα θεού και οποιαδήποτε απαγόρευση ερμηνεύεται ως πόλεμος προς την εκκλησία. Μάλλον δεν γνωρίζεις πολλούς χριστιανούς και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς με βάση το στενό σου κοινωνικό κύκλο να γενικεύεις στατιστικά συμπεράσματα για το γενικότερο πληθυσμό γιατί με βάση τον δικό μου αν γενίκευα θα έλεγα ότι α) αυτοί που κοινωνούν είναι σημαντικό ποσοστό και β) ένα σημαντικό ποσοστό τους ζουν σε εγκληματικές ψευδαισθήσεις. Αλλά όπως και να χει το θέμα δεν είναι αν είναι λίγοι ή πολλοί, αλλά αν είναι απομονωμένοι σε καραντίνα. Αν είσαι 1 και κοινωνάς και έχεις επαφή με άλλους 15 που δεν κοινωνούν, συνεχίζει να υπάρχει θέμα ακόμα και αν είσαι ο 1 στους 15.

Τώρα προφανώς και η επικινδυνότητα δεν σχετίζεται με την ηλικία των ατόμων που το μεταδίδουν, αυτό θα ίσχυε αν ο ιός σταματούσε μαγικά εκεί. Το ότι ο γηραιότερος θα το μεταδώσει σε νεότερους σημαίνει ότι ο νεότερος με τη σειρά του θα το μεταδώσει σε άλλους (μικρούς και μεγάλους) και έχουμε εκθετική εξάπλωση του ιού. Το ότι ο γέρος θα σκοτώσει έναν άλλο γέρο απλά όχι κατευθείαν αλλά μέσω ενός νεότερου δεν το κάνει λιγότερο εγκληματικό.
Η διαφορά μας είναι στο ότι γνωρίζουμε διαφορετικούς χριστιανούς.
Οι χριστιανοί που γνωρίζω εγώ έχουν άλλη προσέγγιση των πραγμάτων.

Αναφορικά πάντως με το επίκαιρον του θέματος, περισσότερη συνέπεια, τήρηση μέτρων κλπ βλέπω στους εκκλησιαστικούς χώρους αυτήν την περίοδο παρά στους χώρους των... αφυπνισμένων. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ομελέτιος Δανιμαρκίας
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2020, 17:04

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ομελέτιος Δανιμαρκίας » 14 Αύγ 2020, 21:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2020, 21:10
Winston Smith έγραψε:
14 Αύγ 2020, 13:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2020, 13:29
Και κάτι επίσης βασικό (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον). Επειδή προσωπικώς δεν ξέρω κάποιον που να έχει κοινωνήσει έστω και μία φορά από την αρχή της πανδημίας, νομίζω ότι το ποσοστό όσων κοινωνούν μία φορά την εβδομάδα α) είναι πολύ μικρό, β) αυτοί που το κάνουν είναι γνωστοί στον περίγυρο τους (σε πλήρη αντίθεση με τον οποιονδήποτε από τις άλλες κατηγορίες) και γ) είναι κυρίως άτομα μέσης ή μεγάλης ηλικίας. Και η κυρίως επικινδυνότητα αφορά στον ιό που μεταδίδεται από νέους σε ευπαθείς και όχι από ευπαθείς σε νέους.
Εγώ προσωπικώς ξέρω πολλούς που κοινωνούν εβδομαδιαία, όπως γνωρίζω και άτομα που δεν υποχωρούν στο θέμα, είναι της άποψης ότι στην τελείως απίθανη περίπτωση που κολλήσω (εμένα ή άλλους) θα είναι θέλημα θεού και οποιαδήποτε απαγόρευση ερμηνεύεται ως πόλεμος προς την εκκλησία. Μάλλον δεν γνωρίζεις πολλούς χριστιανούς και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς με βάση το στενό σου κοινωνικό κύκλο να γενικεύεις στατιστικά συμπεράσματα για το γενικότερο πληθυσμό γιατί με βάση τον δικό μου αν γενίκευα θα έλεγα ότι α) αυτοί που κοινωνούν είναι σημαντικό ποσοστό και β) ένα σημαντικό ποσοστό τους ζουν σε εγκληματικές ψευδαισθήσεις. Αλλά όπως και να χει το θέμα δεν είναι αν είναι λίγοι ή πολλοί, αλλά αν είναι απομονωμένοι σε καραντίνα. Αν είσαι 1 και κοινωνάς και έχεις επαφή με άλλους 15 που δεν κοινωνούν, συνεχίζει να υπάρχει θέμα ακόμα και αν είσαι ο 1 στους 15.

Τώρα προφανώς και η επικινδυνότητα δεν σχετίζεται με την ηλικία των ατόμων που το μεταδίδουν, αυτό θα ίσχυε αν ο ιός σταματούσε μαγικά εκεί. Το ότι ο γηραιότερος θα το μεταδώσει σε νεότερους σημαίνει ότι ο νεότερος με τη σειρά του θα το μεταδώσει σε άλλους (μικρούς και μεγάλους) και έχουμε εκθετική εξάπλωση του ιού. Το ότι ο γέρος θα σκοτώσει έναν άλλο γέρο απλά όχι κατευθείαν αλλά μέσω ενός νεότερου δεν το κάνει λιγότερο εγκληματικό.
Η διαφορά μας είναι στο ότι γνωρίζουμε διαφορετικούς χριστιανούς.
Οι χριστιανοί που γνωρίζω εγώ έχουν άλλη προσέγγιση των πραγμάτων.

Αναφορικά πάντως με το επίκαιρον του θέματος, περισσότερη συνέπεια, τήρηση μέτρων κλπ βλέπω στους εκκλησιαστικούς χώρους αυτήν την περίοδο παρά στους χώρους των... αφυπνισμένων. :lol:
Winston Smith, παράτα τα. Οι χριστιανοί που γνωρίζει η Γαλή είναι καλυτεροτερότεροι, τα στατιστικά της στοιχεία (που βασίζονται στις πέντε φίλες απ' το fb) υπεράνω κριτικής, και τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ κρίνονται με γνώμονα το ότι οι αφυπνισμένοι είναι χειροτερότεροι. Έχεις χάσει φίλε μου. Μίλησε η λογική.
Though this be madness, yet there is method in 't

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 30 Αύγ 2020, 13:14

Τρίκαλα: Θετικός στον κορωνοϊό αρχιμανδρίτης που δήλωνε «από τη Θεία Κοινωνία δεν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης»
https://www.iefimerida.gr/ellada/trikal ... en-yparhei

"...Από αυτή την θέση Σας παροτρύνω να ακολουθείτε απαρέγκλιτα τις οδηγίες των ειδικών επιστημόνων και της Ιατρικης Κοινότητας για τα μέτρα προφύλαξης από τον covid-19 ( μάσκες, αποστάσεις, συχνά πλύσιμο των χεριών, αποφυγή συνοστισμών κλπ), Μην Σας ενοχλέι η μάσκα! Οφείλουμε να προστατεύουμε με αγάπη το πρόσωπο που βρίσκεται πίσω από την μάσκα!!"

Παρεπιπτοντως οι επιστημονες εχουν καταθεσει οτι ο ιος μεταδιδεται και απο την λαβιδα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18264
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Θεια Κοινωνια και κορωνοιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 30 Αύγ 2020, 13:27

γιατι ειναι ειδηση αυτο; κανεις δεν ειπε πως δεν κολας μεσα στην εκκλησια ή εξω απο αυτες ,στην καθημερινοτητα σου!
κανεις δεν λεει πως οι ιερεις ειναι ηρωες της marvel

αφηνεται να εννοηθει συνδεση με την θεια κοινωνια,κατι που ασφαλως δεν προκυπτει αλλα ειναι ευσεβης(η μαλλον ασεβης :lol: ) ποθος!μηπως κολησαν ολοι οσοι κοινωνησαν στην ενορια του;ή στις αλλες ενοριες της χωρας και του πλανητη;

ΥΣ αναφερθηκε η λαβιδα,ο αρχιεπισκοπος Αμερικης εδωσε οδηγια για λαβιδες μιας χρησης,γεγονος που ενεκρινε το οικουμενικο πατριαρχειο σε οσους ιερεις το επιθυμουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών