Κόλαση και Παράδεισος.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 03 Σεπ 2020, 14:45

Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 14:40

Ο Ιρανός είναι στο κράτος του τουλάχιστον και έχει έναν αρχαίο πολιτισμό προ του Ισλάμ. Υποθέτω θα έχει και πανεπιστήμια όπου εισάγονται γυναίκες. Τουλάχιστον το 1960 δεν φορούσαν μπούργκες. Τι άλλαξε;
Για μένα είναι εντελώς ξεφτυλισμένοι και αυτοί και οι Τούρκοι και άλλοι πολλοί.
Βασικά εγώ περιμένω να φάνε το παλούκι από τους "εξωγήινους" για παραβίαση συμπαντικών νόμων. :003:
Κατά προτίμηση χωρίς επίγνωση ότι υπάρχει. Δεν είναι τόσο σπέσιαλ για να τους κάνουν ειδική ξενάγηση. Το αντίθετο.
Αν υπάρχει σύστημα σίγουρα δεν δουλεύει στην εντέλεια. Για το γιατί συμβαίνει αυτό δεν είμαι απολύτος βέβαιος.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Σεπ 2020, 15:19

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:02
stargazer έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:59


Ούτε αυτό πιστεύω ότι αλλάζει, ο άνθρωπός επιθυμεί πάντα αυτό που δεν έχει, ενώ περιφρονεί αυτό που ήδη έχει. Αν το ζητούμενο είναι η γαλήνη και η ευτυχία, πρέπει πιστεύω να επανακαθορίσουμε τι είναι "βασικό" και τι όχι.
Ε, αυτό ακριβώς λέω. :)

Και συμφωνώ με αυτό που αναφέρεις για το "βασικό". Η ψυχική ηρεμία που προσφέρει η λιτότητα, με όποιον τρόπο την αντιλαμβάνεται/αξιολογεί ο καθένας, απαιτεί εκ των πραγμάτων μια αποσύνδεση από τα ζητούμενα των άλλων.
:g030::g030::g030::g030::g030::g030::g030::g030::g030:

(γαμώ τα ποδόσφαιρα, τα χρυσάφια, τους ημίγυμνους κώλους σας με τα δαντελένια, τις διασκεδάσεις, την ανάγκη ικανοποίησης της καφρίλας, τα προγράμματα καθημερινότητας, τις πολιτικές, όλα.
Μόνο η ομορφιά που σου δίνει ψυχή σου όταν ελεύθερα συλλογιέσαι και ελεύθερα γαληνεύεις φτάνει. Όχι φτάνει, αυτό είναι όλο.
Ποιηταράς είσαι και συ ρε πούστη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Σεπ 2020, 16:23

Mansko έγραψε:
03 Σεπ 2020, 14:45

Αν υπάρχει σύστημα σίγουρα δεν δουλεύει στην εντέλεια. Για το γιατί συμβαίνει αυτό δεν είμαι απολύτος βέβαιος.
To Ισλάμ σίγουρα δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό από ελεύθερους ανθρώπους που σέβονται τον άνθρωπο.
Το σύστημα δεν γνωρίζω τι είναι, κάποια παγκόσμια συνωμοσία μασόνων ίσως, αλλά είναι ορατό ότι υπάρχει κάποιου είδους παγκόσμιο σύστημα και μάλιστα εγκληματικό, όχι μόνο για τις ζωές των ανθρώπων στο Ισλάμ ή και στον Βουδισμό, Ινδουισμό, τις χώρες της λατινικής Αμερικής και την Αφρική, αλλά και στις χώρες της Ευρώπης και Βόρειας Αμερικής που θεωρούνται πρότυπα. Ανεξάρτητο από θρησκείες δηλαδή.
Μπορεί να είναι η εξουσία του χρήματος που βρίσκεται σε λίγα χέρια, να μην έχει σχέση με μασόνους, πράγμα εξίσου εγκληματικό.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 03 Σεπ 2020, 17:52

Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 16:23

To Ισλάμ σίγουρα δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό από ελεύθερους ανθρώπους που σέβονται τον άνθρωπο.
Εχω υψηλά standards όσον αφορά ποιόν αποδέχομαι ως άτομο. Πόσο μάλλον ποιόν εκπαιδεύω ως Ninja. Οι άλλοι μπορούν να μείνουν μακριά μου. Οσο είναι έντιμοι και πράοι δεν με αφορούν.
Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 16:23
Το σύστημα δεν γνωρίζω τι είναι, κάποια παγκόσμια συνωμοσία μασόνων ίσως, αλλά είναι ορατό ότι υπάρχει κάποιου είδους παγκόσμιο σύστημα και μάλιστα εγκληματικό, όχι μόνο για τις ζωές των ανθρώπων στο Ισλάμ ή και στον Βουδισμό, Ινδουισμό, τις χώρες της λατινικής Αμερικής και την Αφρική, αλλά και στις χώρες της Ευρώπης και Βόρειας Αμερικής που θεωρούνται πρότυπα. Ανεξάρτητο από θρησκείες δηλαδή.
Μπορεί να είναι η εξουσία του χρήματος που βρίσκεται σε λίγα χέρια, να μην έχει σχέση με μασόνους, πράγμα εξίσου εγκληματικό.
Τους μασόνους δεν τους χωνεύω καθόλου. Σα τα ποντίκια μαζεύονται στη κλίκα τους και ξεχνάνε να είναι άνθρωποι στη πορεία. Αλλά εντάξει τους ανέχομαι.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Σεπ 2020, 23:18

sys3x έγραψε:
03 Σεπ 2020, 15:19
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:02


Ε, αυτό ακριβώς λέω. :)

Και συμφωνώ με αυτό που αναφέρεις για το "βασικό". Η ψυχική ηρεμία που προσφέρει η λιτότητα, με όποιον τρόπο την αντιλαμβάνεται/αξιολογεί ο καθένας, απαιτεί εκ των πραγμάτων μια αποσύνδεση από τα ζητούμενα των άλλων.
:g030::g030::g030::g030::g030::g030::g030::g030::g030:

(γαμώ τα ποδόσφαιρα, τα χρυσάφια, τους ημίγυμνους κώλους σας με τα δαντελένια, τις διασκεδάσεις, την ανάγκη ικανοποίησης της καφρίλας, τα προγράμματα καθημερινότητας, τις πολιτικές, όλα.
Μόνο η ομορφιά που σου δίνει ψυχή σου όταν ελεύθερα συλλογιέσαι και ελεύθερα γαληνεύεις φτάνει. Όχι φτάνει, αυτό είναι όλο.
Ποιηταράς είσαι και συ ρε πούστη.
Αυτό που μου τη σπάει στη ΓΑΛΗ και σε σένα είναι οτι πιάνετε το νόημα, παίρνετε κάργα χαμπάρι, το έχετε με τα ψιλά γράμματα (και τι γράφει ανάμεσα στις γραμμές :wink ) και παρόλα αυτά δεν δηλώνετε αριστεροί.
Φάτε σκατά μαλακισμένα :na!:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Σεπ 2020, 23:27

Γιατί να είσαι αριστερός όταν μπορείς να είσαι άτομο.
:8)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 13 Σεπ 2020, 20:11

Θα ήθελα τη γνώμη της Antares πάνω σε κάτι. Πως μπορούμε να αποφύγουμε "κολάσεις" εξ' αιτίας των επερχόμενων τεχνολογικών επαναστάσεων. Δε ρωτάω για τις επόμενες δυο ας πούμε. Αλλά για όσες μπορείς να σκεφτείς. Antares θα μου τη δώσεις;
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4924
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 17 Σεπ 2020, 18:26

stargazer έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:59
Ούτε αυτό πιστεύω ότι αλλάζει, ο άνθρωπός επιθυμεί πάντα αυτό που δεν έχει, ενώ περιφρονεί αυτό που ήδη έχει. Αν το ζητούμενο είναι η γαλήνη και η ευτυχία, πρέπει πιστεύω να επανακαθορίσουμε τι είναι "βασικό" και τι όχι.
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:02
Ε, αυτό ακριβώς λέω. :)

Και συμφωνώ με αυτό που αναφέρεις για το "βασικό". Η ψυχική ηρεμία που προσφέρει η λιτότητα, με όποιον τρόπο την αντιλαμβάνεται/αξιολογεί ο καθένας, απαιτεί εκ των πραγμάτων μια αποσύνδεση από τα ζητούμενα των άλλων.



Η ανθρώπινη ύπαρξη είναι μια καταδίκη από μόνη της. Αν καταφέρεις μεσα στο μυαλό σου να αποδεχθείς αυτήν την καταδίκη σαν μια δεδομενη κι αμετάβλητη συνθήκη και να την μετατρέψεις υπερβατικά σε κάτι μέσα από το οποίο αντλείς ευτυχία -χωρίς να πρέπει διαρκως να αιτιολογείς την ευτυχία αυτή- εχεις κερδισει το μοναδικο πραγμα που εχει σημασια.

Την ελευθερια σου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Σεπ 2020, 21:10

Mansko έγραψε:
13 Σεπ 2020, 20:11
Θα ήθελα τη γνώμη της Antares πάνω σε κάτι. Πως μπορούμε να αποφύγουμε "κολάσεις" εξ' αιτίας των επερχόμενων τεχνολογικών επαναστάσεων. Δε ρωτάω για τις επόμενες δυο ας πούμε. Αλλά για όσες μπορείς να σκεφτείς. Antares θα μου τη δώσεις;
Τι να σου απαντήσω σ' αυτό; Νομίζω ότι έχω γράψει εδώ πέρα ότι έχω ενημερωθεί για διάφορα, είτε από σελίδες οι οποίες θεωρούνται συνωμοσιολογικές, αλλά και από επιστημονικές σελίδες, σχετικά με τα εμφυτεύματα εγκεφάλου (μικροτσιπ, ηλεκτρόδια, ακόμη και μικροκάμερες στα μάτια) και πιστεύω ότι γίνονται παράνομα πειράματα σε ανθρώπους εν αγνοία τους. Πολλοί βέβαια ισχυρίζονται ότι τα έχουν εντοπίσει με μαγνητικές τομογραφίες.
Αλλά έχω γράψει επίσης ότι ενημερώθηκα και διαφορετικά κατά την διάρκεια της ασθένειάς μου (χημειοθεραπείες), σχετικά με εγκλήματα θράσους και άρχισα να ψάχνω την ιστορία αυτών των εγκλημάτων (έργα του Σατανά μου ειπώθηκε). Τότε είχα και τις εικόνες άλλων πλανητών και όντων πολύ ωραίων με φανταστικές ικανότητες, τις οποίες έχω ακόμη.
Οι κολάσεις αυτές, τις οποίες ζουν τα πειραματόζωα, δεν αποφεύγονται. Είναι εγκλήματα θράσους. Αυτά είναι ικανός να κάνει ο άνθρωπος όταν πέσει λίγη τεχνολογία στα χέρια του, γιατί είναι πίθηκος, χρειάζεται να υπάρξει ατομική αλλά και συλλογική προσπάθεια ώστε οι τεχνολογικές επαναστάσεις να έρθουν για το καλό μας. Μπορεί να μην έχει ο άνθρωπος τις ικανότητες των όντων από τα οποία είχα εικόνα (φαντασία ή μη) αλλά έχει την δυνατότητα να φτάσει εκεί με πνευματική καλλιέργεια.
Με αυτά που κάνουν οι εξυπνάκηδες είναι στο δρόμο για ερπετά. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι το έγκλημα δεν θεωρείται εξυπνάδα από καμία ανώτερη ιεραρχία.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 22 Σεπ 2020, 19:59

Antares έγραψε:
17 Σεπ 2020, 21:10

Τι να σου απαντήσω σ' αυτό; Νομίζω ότι έχω γράψει εδώ πέρα ότι έχω ενημερωθεί για διάφορα, είτε από σελίδες οι οποίες θεωρούνται συνωμοσιολογικές, αλλά και από επιστημονικές σελίδες, σχετικά με τα εμφυτεύματα εγκεφάλου (μικροτσιπ, ηλεκτρόδια, ακόμη και μικροκάμερες στα μάτια) και πιστεύω ότι γίνονται παράνομα πειράματα σε ανθρώπους εν αγνοία τους. Πολλοί βέβαια ισχυρίζονται ότι τα έχουν εντοπίσει με μαγνητικές τομογραφίες.
Antares πρέπει να σου πω οτι δεν μου αρέσει καθόλου η λέξη "συνομοσιωλογικές". Αυτό διότι φρονώ πως οι περισσότεροι άνθρωποι με εξουσία και δύναμη έχουν περιπέσει σε τόσα αμαρτήματα όπου πρέπει να πάρεις ένα ρόπαλο και να τους χτυπάς κάτω σα χταπόδια. Πολύς εγωισμός και αναξιοκρατεία. Και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που θαυμάζω τους Ελληνες ένστολους. Γιατί γέλα γέλα φέρνουν τάξη και ηθική!
Antares έγραψε:
17 Σεπ 2020, 21:10
Αλλά έχω γράψει επίσης ότι ενημερώθηκα και διαφορετικά κατά την διάρκεια της ασθένειάς μου (χημειοθεραπείες), σχετικά με εγκλήματα θράσους και άρχισα να ψάχνω την ιστορία αυτών των εγκλημάτων (έργα του Σατανά μου ειπώθηκε). Τότε είχα και τις εικόνες άλλων πλανητών και όντων πολύ ωραίων με φανταστικές ικανότητες, τις οποίες έχω ακόμη.
Λυπάμαι για την ασθένεια σου. Ελπίζω να είσαι καλύτερα. Απλά μη πιστεύεις όλα όσα βλέπει το μυαλό σου. Δεν μπορεί να είναι όλα αλήθεια.
Antares έγραψε:
17 Σεπ 2020, 21:10
Οι κολάσεις αυτές, τις οποίες ζουν τα πειραματόζωα, δεν αποφεύγονται. Είναι εγκλήματα θράσους. Αυτά είναι ικανός να κάνει ο άνθρωπος όταν πέσει λίγη τεχνολογία στα χέρια του, γιατί είναι πίθηκος,
Antares αν είσαι σώφρων θαρρώ πως μπορείς να σώσεις τον εαυτό σου, ο καθένας δηλαδή, και να τη γλιτώσεις με μερικά σπασμένα παίδια και λίγο θιγμένη αξιοπρέπεια.
χρειάζεται να υπάρξει ατομική αλλά και συλλογική προσπάθεια ώστε οι τεχνολογικές επαναστάσεις να έρθουν για το καλό μας. Μπορεί να μην έχει ο άνθρωπος τις ικανότητες των όντων από τα οποία είχα εικόνα (φαντασία ή μη) αλλά έχει την δυνατότητα να φτάσει εκεί με πνευματική καλλιέργεια.
Με αυτά που κάνουν οι εξυπνάκηδες είναι στο δρόμο για ερπετά. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι το έγκλημα δεν θεωρείται εξυπνάδα από καμία ανώτερη ιεραρχία.
Antares όπως σου είπα τους περισσότερους από το γήινο βιομηχανικό καθεστώς αλλά και άλλους τομείς ενασχόλησης και πλουτισμού πρέπει να τους πιάσεις και να τους βαράς κάτω μέχρι να βγάλουν το γάλα της μάνας τους. Με κάθε τεχνολογική επανάσταση έρχονται νέα gadgets και συσκευές που προορίζονται για να προκαλέσουν όλο και περισσότερο πόνο. Αν δεν υπάρχει έλεγχος στη ροή της τεχνολογίας θα ζήσουμε...εφιαλτικές καταστάσεις. Δε ξέρω αν συμφωνείς.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Σεπ 2020, 15:18

Mansko έγραψε:
22 Σεπ 2020, 19:59

Antares όπως σου είπα τους περισσότερους από το γήινο βιομηχανικό καθεστώς αλλά και άλλους τομείς ενασχόλησης και πλουτισμού πρέπει να τους πιάσεις και να τους βαράς κάτω μέχρι να βγάλουν το γάλα της μάνας τους. Με κάθε τεχνολογική επανάσταση έρχονται νέα gadgets και συσκευές που προορίζονται για να προκαλέσουν όλο και περισσότερο πόνο. Αν δεν υπάρχει έλεγχος στη ροή της τεχνολογίας θα ζήσουμε...εφιαλτικές καταστάσεις. Δε ξέρω αν συμφωνείς.
Συμφωνώ. Αν πεις στους ανθρώπους ότι η πλουτοκρατία κλπ.κλπ. κάνει πολέμους και ειδεχθή εγκλήματα, οικονομικές καταστροφές, πειράματα σε ανθρώπους, θα κοιτάξουν αδιάφορα. Αν τους δείξεις τις φάτσες τους θα σηκωθούν από τις καρέκλες και τους καναπέδες. Αν και στις περισσότερες περιπτώσεις τις βλέπουν. Επίσης νομίζουν ότι είναι στους ευνοημένους μέχρι να έρθει η αποκάλυψη. Μερικές φορές αποδημούν χωρίς να καταλάβουν τι παίχτηκε.
Βέβαια ούτε όσοι τα κάνουν αυτά είναι αθάνατοι. Μόνο τις φάτσες να δει κανείς. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Η φάτσα πηγαίνει πακέτο με τα έργα. Χα χα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Σεπ 2020, 15:34

Antares έγραψε:
23 Σεπ 2020, 15:18
Μόνο τις φάτσες να δει κανείς. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Η φάτσα πηγαίνει πακέτο με τα έργα.
Αρνούνται να το παρατηρήσουν

Μιά ματιά να ρίξεις στο πχώρουμ μόνο καταλαβαίνεις πως κυρίως μορφωμένοι και ευφυείς λατρεύουν αυτές τις σαύρες. Γιά αντίδραση σε μας τους θρήσκους αλλά κυρίως γιατί ο κόσμος θελει άνεση και ασφάλεια μέσω τεχνολογίας και φίμωση κάθε ενοχλητικής πνευματικής νύξης, ο πλανήτης αναζητά τον Αντίχριστο που δεν θα έρθει με την βία αλλά σαν σωτήρας
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Σεπ 2020, 15:38

Μπίστης έγραψε:
23 Σεπ 2020, 15:34
Antares έγραψε:
23 Σεπ 2020, 15:18

Βέβαια ούτε όσοι τα κάνουν αυτά είναι αθάνατοι. Μόνο τις φάτσες να δει κανείς. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Η φάτσα πηγαίνει πακέτο με τα έργα. Χα χα.
Μιά ματιά να ρίξεις στο πχώρουμ μόνο καταλαβαίνεις πως μορφωμένοι και ευφυείς λατρεύουν αυτές τις σαύρες. Γιά αντίδραση σε μας τους θρήσκους αλλά κυρίως γιατί ο κόσμος θελει άνεση και ασφάλεια μέσω τεχνολογίας και φίμωση κάθε ενοχλητικής πνευματικής νύξης, ο πλανήτης αναζητά τον Αντίχριστο που δεν θα έρθει με την βία αλλά σαν σωτήρας
Χρήμα θέλει. Για τον εαυτούλη και τα παιδιά του (αν έχει). Μετά βρίσκει ότι δικαιολογίες θέλει. Ξεχνώντας ότι θα φτάσει και στην δική του αυλή αν έχει φτάσει στου γείτονα ή του αδερφού.
Σαύρες πραγματικά είναι. Αλλά έχω δει και θρήσκους να επικροτούν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών