Κόλαση και Παράδεισος.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Σεπ 2020, 14:54

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:28
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Σεπ 2020, 07:26
Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2020, 16:45



ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!!! :o
Πάλι τα ίδια θα λέμε; Τα πιο μαλακισμενα αφεντικά γίνονται οι πρώην υπαλληλοι/εργατες/φτωχοί.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος εσείς οι αναρχοαριστεροσοσιαλοκομμουνιστες να παλεύετε για έναν κόσμο χωρίς αφεντικά. Και σεις αν γινοσαστε/γίνετε ποτέ αφεντικά, τα ίδια σκατά θα είσαστε.
Ε γι αυτό να ζητάς την κατάργηση των αφεντικών, μην τυχόν γίνουμε αφεντικά καμιά μέρα και σας γαμήσουμε :102:
Τα συνδικάτα είναι γεμάτα αφεντικά.
:102:
Δεν κατηγορώ τα συνδικάτα παρεμπιπτόντως, μιά χαρά λόγο ύπαρξης έχουνε (κυρίως είχανε), αλλά τις ΑΡΙΣΤΕΡΟΠΟΥΣΤΕΣ που κάνουν την βρώμικη δουλειά για το μεγάλο κεφάλαιο για να εξασφαλίσουν την βολή των υμετέρων, με επαναστατική φρασεολογία, πάντα.
Οι αριστεροί πράγματι είναι οι χειρότεροι όλων, είτε σαν εξουσιαστές, είτε σαν αφεντικά, είτε σαν συνδικάλια.
Ο δεξιός ξέρεις ρε παιδί μου τι λέρα είναι, δε το κρύβει, δε το παίζει ηθικά ανώτερος και γι' αυτό το λόγο κιόλα μπορεί κάποιες φορές να είναι και πιο "δίκαιος", οκ η "δικαιοσύνη" είναι κοινωνική κατασκευή αλλά κάπως πρέπει να συνεννοηθούμε κιόλα.

Μάη 21 σεντς.
:8)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 14:59

sys3x έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:54
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:28
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Σεπ 2020, 07:26


Πάλι τα ίδια θα λέμε; Τα πιο μαλακισμενα αφεντικά γίνονται οι πρώην υπαλληλοι/εργατες/φτωχοί.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος εσείς οι αναρχοαριστεροσοσιαλοκομμουνιστες να παλεύετε για έναν κόσμο χωρίς αφεντικά. Και σεις αν γινοσαστε/γίνετε ποτέ αφεντικά, τα ίδια σκατά θα είσαστε.
Ε γι αυτό να ζητάς την κατάργηση των αφεντικών, μην τυχόν γίνουμε αφεντικά καμιά μέρα και σας γαμήσουμε :102:
Τα συνδικάτα είναι γεμάτα αφεντικά.
:102:
Δεν κατηγορώ τα συνδικάτα παρεμπιπτόντως, μιά χαρά λόγο ύπαρξης έχουνε (κυρίως είχανε), αλλά τις ΑΡΙΣΤΕΡΟΠΟΥΣΤΕΣ που κάνουν την βρώμικη δουλειά για το μεγάλο κεφάλαιο για να εξασφαλίσουν την βολή των υμετέρων, με επαναστατική φρασεολογία, πάντα.
Οι αριστεροί πράγματι είναι οι χειρότεροι όλων, είτε σαν εξουσιαστές, είτε σαν αφεντικά, είτε σαν συνδικάλια.
Ο δεξιός ξέρεις ρε παιδί μου τι λέρα είναι, δε το κρύβει, δε το παίζει ηθικά ανώτερος και γι' αυτό το λόγο κιόλα μπορεί κάποιες φορές να είναι και πιο "δίκαιος", οκ η "δικαιοσύνη" είναι κοινωνική κατασκευή αλλά κάπως πρέπει να συνεννοηθούμε κιόλα.

Μάη 21 σεντς.
:8)
Μάλλον επειδή είσαι κοσμογυρισμένος κι έχεις τις πενταπλάσιες εμπειρίες από μένα, θα ξέρεις καλύτερα τον κόσμο ρε συ. έχεις δει δεξιούς που αν μη τι άλλο είναι καθαροί και ειλικρινείς. και αριστερούς πολλούς προφανώς. Τι να πω; Εγώ που τώρα βγήκα στη ζωή το ψάχνω ακόμα και θα κατασταλάζω κάποια στιγμή. Μια χαρά
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Σεπ 2020, 15:05

Mansko έγραψε:
01 Σεπ 2020, 03:52
Και να φανταστείς ακόμα και εξαιρετικές φιγούρες όπως πχ ο Κολοκοτρώνης ή ο Λεωνίδας δεν φαίνεται να βρίσκουν τη λύτρωση σε αυτό το κόσμο. Προδομένοι από συμμάχους και φίλους που πολέμησαν μαζί, πεθαίνουν μόνοι.
Αν σου κάνουν κάτι θα ανταποδώσεις. Πόσο μάλλον εισβολή στην χώρα και εγκλήματα εναντίον της οικογένειάς σου, των παιδιών σου, των συμπολιτών σου. Έτσι συντηρείται ο κύκλος του πολέμου.
Πολλοί αξιέπαινοι άνθρωποι πέθαναν φτωχοί και μόνοι. Συνήθως αυτοί που προσέφεραν έργο.
Μετά θέλουν και παραδείσους. Αφού οι παράδεισοι δεν έχουν αυτά που τους αρέσουν. Εκμετάλλευση άλλων ανθρώπων, κλοπή, φόνους άλλων ανθρώπων, πορνεία, πορνογραφία, απάτη, ψέμα κλπ.
Θα πάνε στα Ηλύσια πεδία μαζί με αυτούς που δολοφόνησαν ή στους Ολύμπιους όπου επικρατεί ηρεμία και δικαιοσύνη; Στον Χριστό που τον δολοφόνησαν και τον δολοφονούν κάθε μέρα;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Σεπ 2020, 15:07

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:59
sys3x έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:54
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:28


Ε γι αυτό να ζητάς την κατάργηση των αφεντικών, μην τυχόν γίνουμε αφεντικά καμιά μέρα και σας γαμήσουμε :102:
Τα συνδικάτα είναι γεμάτα αφεντικά.
:102:
Δεν κατηγορώ τα συνδικάτα παρεμπιπτόντως, μιά χαρά λόγο ύπαρξης έχουνε (κυρίως είχανε), αλλά τις ΑΡΙΣΤΕΡΟΠΟΥΣΤΕΣ που κάνουν την βρώμικη δουλειά για το μεγάλο κεφάλαιο για να εξασφαλίσουν την βολή των υμετέρων, με επαναστατική φρασεολογία, πάντα.
Οι αριστεροί πράγματι είναι οι χειρότεροι όλων, είτε σαν εξουσιαστές, είτε σαν αφεντικά, είτε σαν συνδικάλια.
Ο δεξιός ξέρεις ρε παιδί μου τι λέρα είναι, δε το κρύβει, δε το παίζει ηθικά ανώτερος και γι' αυτό το λόγο κιόλα μπορεί κάποιες φορές να είναι και πιο "δίκαιος", οκ η "δικαιοσύνη" είναι κοινωνική κατασκευή αλλά κάπως πρέπει να συνεννοηθούμε κιόλα.

Μάη 21 σεντς.
:8)
Μάλλον επειδή είσαι κοσμογυρισμένος κι έχεις τις πενταπλάσιες εμπειρίες από μένα, θα ξέρεις καλύτερα τον κόσμο ρε συ. έχεις δει δεξιούς που αν μη τι άλλο είναι καθαροί και ειλικρινείς. και αριστερούς πολλούς προφανώς. Τι να πω; Εγώ που τώρα βγήκα στη ζωή το ψάχνω ακόμα και θα κατασταλάζω κάποια στιγμή. Μια χαρά
Ymmv αλλά επέτρεψε μου να αμφιβάλλω.
Δεν είπα ότι έχεις λιγότερες εμπειρίες πάντως, ούτε τις συγκρινα με τις δικές μου.
Τι έγινε; μήπως χτύπησα φλέμπα;
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 01 Σεπ 2020, 15:17

Mansko έγραψε:
01 Σεπ 2020, 03:52


Και να φανταστείς ακόμα και εξαιρετικές φιγούρες όπως πχ ο Κολοκοτρώνης ή ο Λεωνίδας δεν φαίνεται να βρίσκουν τη λύτρωση σε αυτό το κόσμο. Προδομένοι από συμμάχους και φίλους που πολέμησαν μαζί, πεθαίνουν μόνοι.
Συμφωνώ στο σκεπτικό, διαφωνώ στα παραδείγματα

Ο Λεωνίδας πέθανε πολεμώντας, μαζί με άλλους χίλιους δικούς του. Μόνος του αποφάσισε να μείνει στις Θερμοπύλες.


Ο Κολοκοτρώνης πέθανε πλούσιος, σε μεγάλη ηλικία, μετά από γλέντι που -το πιο πιθανό- πλακώθηκε στα αρνιά, τα κρασιά και τα κοκορέτσια. Εγκεφαλικό μάλλον...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 15:27

sys3x έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:07
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:59
sys3x έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:54

Τα συνδικάτα είναι γεμάτα αφεντικά.
:102:
Δεν κατηγορώ τα συνδικάτα παρεμπιπτόντως, μιά χαρά λόγο ύπαρξης έχουνε (κυρίως είχανε), αλλά τις ΑΡΙΣΤΕΡΟΠΟΥΣΤΕΣ που κάνουν την βρώμικη δουλειά για το μεγάλο κεφάλαιο για να εξασφαλίσουν την βολή των υμετέρων, με επαναστατική φρασεολογία, πάντα.
Οι αριστεροί πράγματι είναι οι χειρότεροι όλων, είτε σαν εξουσιαστές, είτε σαν αφεντικά, είτε σαν συνδικάλια.
Ο δεξιός ξέρεις ρε παιδί μου τι λέρα είναι, δε το κρύβει, δε το παίζει ηθικά ανώτερος και γι' αυτό το λόγο κιόλα μπορεί κάποιες φορές να είναι και πιο "δίκαιος", οκ η "δικαιοσύνη" είναι κοινωνική κατασκευή αλλά κάπως πρέπει να συνεννοηθούμε κιόλα.

Μάη 21 σεντς.
:8)
Μάλλον επειδή είσαι κοσμογυρισμένος κι έχεις τις πενταπλάσιες εμπειρίες από μένα, θα ξέρεις καλύτερα τον κόσμο ρε συ. έχεις δει δεξιούς που αν μη τι άλλο είναι καθαροί και ειλικρινείς. και αριστερούς πολλούς προφανώς. Τι να πω; Εγώ που τώρα βγήκα στη ζωή το ψάχνω ακόμα και θα κατασταλάζω κάποια στιγμή. Μια χαρά
Ymmv αλλά επέτρεψε μου να αμφιβάλλω.
Δεν είπα ότι έχεις λιγότερες εμπειρίες πάντως, ούτε τις συγκρινα με τις δικές μου.
Τι έγινε; μήπως χτύπησα φλέμπα;
:D
Όχι ρε καμιά Βέφα δεν χτύπησες. απλά μου περιγράφεις χαρακτήρες τη στιγμή που έχω δει κι εγώ τόσους και έχω σχηματίσει πλέον άποψη που δύσκολα κλονίζεται. Βλέπω τις αυταπάτες που έχει ο καθένας μόνο και μόνο για να πληρώσει ότι ζει. Αλλιώς δεν βγαίνει. Όλοι μάθανε να λειτουργούν σε πλαίσιο. αλλιώς δε γίνεται. Τα πλαίσια αυτά είναι στενά για άλλους και φαρσιά για άλλους. Μετά από πολύ φιλτράρισα καταλήγω να βλέπω μόνο ποιος είναι εξουσιόμουνο (είτε να ασκήσει είτε να υπηρετήσει και να μπλοκάρει εσένα με τι μαλακία του. Βλέπω το πόσο αντικοινωνικός ή κοινωνικός είναι κάποιος (όχι να είναι καλός με όλους, αλλά το ελατήριό του είναι προς όφελος και εξέλιξη της κοινωνίας των ανθρώπων.
Τέλος μου τη σπάνε τα δουλικά. Κνίτες, αυγά, νουδάκια.

Όταν απαξιώνεις κάποιον μπορεί κι αυτός να σε απαξιώσει μέχρι να σε γαμήσει.
Κάτσε λοιπόν να βρίζεις ότι σου κάθεται εκείνη τη στιγμή και μην ψάχνεις αιτίες. Απόλαυσε το αποτέλεσμα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Σεπ 2020, 15:50

Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2020, 13:57
Ήταν ένα εξουσιαστικό σύστημα ΟΚ; Δεν είναι σοσιαλισμός αυτό. Δεν έφερε καμία εξέλιξη. Δημιούργησε γενιές συμπλεγματικών και ακαλλιέργητων ανθρώπων. Με την μεταρρύθμιση του καθεστώτος (γιατί μια απλή μεταρρύθμιση ήτανε στα πλαίσια ενός καπιταλισμού),
ξεπήδησαν επιχειρηματίες και δισεκατομμυριούχοι. Πως ήξεραν αυτοί πως να είναι καπιταλιστές; Που το έμαθαν; πως το καλλιέργησαν;

Λοιπόν ήταν ένα καπιταλιστικό και κάργα εξουσιαστικό σύστημα.
Θα σου πω εγώ που το ήξεραν: Ήταν πάντα μέσα τους.

Όπως είχε πει και ο Φρόϋντ, ο καπιταλισμός δεν γίνεται να καταρρεύσει γιατί είναι η φυσική κατάσταση της κοινωνίας.

Στο παρόν τεχνολογικό πλαίσιο βέβαια (αυτό δεν το είχε πει ο Φρόϋντ αλλά μιλά ο Μαρξ για τον ρόλο της τενχολογίας στα οικονομικά συστήματα).

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Σεπ 2020, 15:53

Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2020, 13:34
Βασικά ο κολασοπαράδεισος είναι ένα εκβιαστικό συστηματάκι για να μην σηκώνεις ποτέ κεφάλι. Ζωή με φόβο, αυτό θέλει η κάθε εξουσία.
Δεν είναι λάθος αυτό αλλά δεν είχε μόνο αρνητική στόχευση αυτή και άλλες τέτοιες κατασκευές. Ήταν και αποτρεπτικό εγκλημάτων.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 15:57

Green Dragon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:50
Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2020, 13:57
Ήταν ένα εξουσιαστικό σύστημα ΟΚ; Δεν είναι σοσιαλισμός αυτό. Δεν έφερε καμία εξέλιξη. Δημιούργησε γενιές συμπλεγματικών και ακαλλιέργητων ανθρώπων. Με την μεταρρύθμιση του καθεστώτος (γιατί μια απλή μεταρρύθμιση ήτανε στα πλαίσια ενός καπιταλισμού),
ξεπήδησαν επιχειρηματίες και δισεκατομμυριούχοι. Πως ήξεραν αυτοί πως να είναι καπιταλιστές; Που το έμαθαν; πως το καλλιέργησαν;

Λοιπόν ήταν ένα καπιταλιστικό και κάργα εξουσιαστικό σύστημα.
Θα σου πω εγώ που το ήξεραν: Ήταν πάντα μέσα τους.

Όπως είχε πει και ο Φρόϋντ, ο καπιταλισμός δεν γίνεται να καταρρεύσει γιατί είναι η φυσική κατάσταση της κοινωνίας.

Στο παρόν τεχνολογικό πλαίσιο βέβαια (αυτό δεν το είχε πει ο Φρόϋντ αλλά μιλά ο Μαρξ για τον ρόλο της τενχολογίας στα οικονομικά συστήματα).
Έχεις πηγή; Μήπως εννοείς τον Λακάν ; Αλλά έτσι όπως το λες δεν το έχω δει πουθενά. Τα οικονομικά συστήματα δεν είναι το θέμα που πιάνω εγώ. Τα κοινωνικά είναι. Και η τεχνολογία δεν παίζει καθοριστικό ρόλο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Σεπ 2020, 16:03

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:57
Green Dragon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:50
Θα σου πω εγώ που το ήξεραν: Ήταν πάντα μέσα τους.

Όπως είχε πει και ο Φρόϋντ, ο καπιταλισμός δεν γίνεται να καταρρεύσει γιατί είναι η φυσική κατάσταση της κοινωνίας.

Στο παρόν τεχνολογικό πλαίσιο βέβαια (αυτό δεν το είχε πει ο Φρόϋντ αλλά μιλά ο Μαρξ για τον ρόλο της τενχολογίας στα οικονομικά συστήματα).
Έχεις πηγή; Μήπως εννοείς τον Λακάν ; Αλλά έτσι όπως το λες δεν το έχω δει πουθενά. Τα οικονομικά συστήματα δεν είναι το θέμα που πιάνω εγώ. Τα κοινωνικά είναι. Και η τεχνολογία δεν παίζει καθοριστικό ρόλο.
Έχεις δίκιο, είναι λάθος μεταφορά.

Δεν μπορείς να απομονώσεις την οικονομία από την κοινωνία αλλά ούτε και να τις ταυτίσεις. Για την τεχνολογία, αυτό που λέω, είναι ότι μετά από αρκετές εκατονταετίες και με βασικό άξονα την ρομποτική ο καπιταλισμός θα καταστεί μη βιώσιμος και θα περάσουμε σε κεντρικά σχεδιαζόμενη παραγωγή και διανομή των αγαθών. Μόνο η ψυχολογία του ανθρώπου θα μπορούσε να ανατρέψει αυτήν την πορεία αλλά ποιός μπορεί να κάνει τέτοιους υπολογισμούς;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 16:08

Green Dragon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:03
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:57
Green Dragon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:50
Θα σου πω εγώ που το ήξεραν: Ήταν πάντα μέσα τους.

Όπως είχε πει και ο Φρόϋντ, ο καπιταλισμός δεν γίνεται να καταρρεύσει γιατί είναι η φυσική κατάσταση της κοινωνίας.

Στο παρόν τεχνολογικό πλαίσιο βέβαια (αυτό δεν το είχε πει ο Φρόϋντ αλλά μιλά ο Μαρξ για τον ρόλο της τενχολογίας στα οικονομικά συστήματα).
Έχεις πηγή; Μήπως εννοείς τον Λακάν ; Αλλά έτσι όπως το λες δεν το έχω δει πουθενά. Τα οικονομικά συστήματα δεν είναι το θέμα που πιάνω εγώ. Τα κοινωνικά είναι. Και η τεχνολογία δεν παίζει καθοριστικό ρόλο.
Έχεις δίκιο, είναι λάθος μεταφορά.

Δεν μπορείς να απομονώσεις την οικονομία από την κοινωνία αλλά ούτε και να τις ταυτίσεις. Για την τεχνολογία, αυτό που λέω, είναι ότι μετά από αρκετές εκατονταετίες και με βασικό άξονα την ρομποτική ο καπιταλισμός θα καταστεί μη βιώσιμος και θα περάσουμε σε κεντρικά σχεδιαζόμενη παραγωγή και διανομή των αγαθών. Μόνο η ψυχολογία του ανθρώπου θα μπορούσε να ανατρέψει αυτήν την πορεία αλλά ποιός μπορεί να κάνει τέτοιους υπολογισμούς;
Τώρα το πας καλά :D
πράγματι η μηχανή απελευθερώνει την εργασία και αν όλα ρέουν σωστά απελευθερώνει και τον άνθρωπο. Το θέμα είναι αν είναι κοινωνικός ο χαρακτήρας της μηχανής ή ιδιωτικός.
Το να τα κάνουν όλα τα ρομπότ κι ο άνθρωπος να κάθεται δημιουργεί πρόβλημα στην άσκηση εξουσίας. Αν δεν έχει εργαζόμενους κάποιος τότε ποιους εκμεταλλεύεται; πως θα παραχθεί κεφάλαιο (που είναι ισοδύναμο της υπεραξίας. Αυτή είναι το κεφάλαιο).
Είναι σχέση εξουσίας λοιπόν. Και το απώτατο στάδιο εξέλιξης της τεχνολογίας, μόνο χωρίς καπιταλισμό μπορείς να το έχεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 01 Σεπ 2020, 16:09

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:57




Έχεις πηγή; Μήπως εννοείς τον Λακάν ; Αλλά έτσι όπως το λες δεν το έχω δει πουθενά. Τα οικονομικά συστήματα δεν είναι το θέμα που πιάνω εγώ. Τα κοινωνικά είναι. Και η τεχνολογία δεν παίζει καθοριστικό ρόλο.
Aν παρατηρήσεις την φύση θα δεις ότι δεν υπάρχει υπάρχει "κοινωνική δικαιοσύνη"

Η φυσική κατάσταση είναι ο "νόμος του ισχυρότερου", που πάνω κάτω ισχύει και στα ανθρώπινα. Αυτό εκφράζει ο καπιταλισμός...


Εγώ μαζί σου είμαι, όμως αντί να πιστεύω ότι η αποτυχία οφείλεται στους δεξιούς η στους αμοραλιστές, πιστεύω ότι οφείλεται στην ανθρώπινη φύση. Κανένα πολίτικο σύστημα δεν το νικάει αυτό...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 16:19

stargazer έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:09
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:57




Έχεις πηγή; Μήπως εννοείς τον Λακάν ; Αλλά έτσι όπως το λες δεν το έχω δει πουθενά. Τα οικονομικά συστήματα δεν είναι το θέμα που πιάνω εγώ. Τα κοινωνικά είναι. Και η τεχνολογία δεν παίζει καθοριστικό ρόλο.
Aν παρατηρήσεις την φύση θα δεις ότι δεν υπάρχει υπάρχει "κοινωνική δικαιοσύνη"

Η φυσική κατάσταση είναι ο "νόμος του ισχυρότερου", που πάνω κάτω ισχύει και στα ανθρώπινα. Αυτό εκφράζει ο καπιταλισμός...


Εγώ μαζί σου είμαι, όμως αντί να πιστεύω ότι η αποτυχία οφείλεται στους δεξιούς η στους αμοραλιστές, πιστεύω ότι οφείλεται στην ανθρώπινη φύση. Κανένα πολίτικο σύστημα δεν το νικάει αυτό...
Ναι αλλά ως τι μιλάμε για την ανθρώπινη φύση;
Ως υποκειμενικές απόψεις λέγονται αυτά. Γιατί το τι είναι εξουσία, το τι είναι φύση και πολλές άλλες έννοιες δεν τις έχουμε βάλει κάτω :102: Στιγμιότυπα.
παίρνουμε και μιλάμε απόλυτα.

Στις πρώτες κοινωνίες ανθρώπων δεν είχες εξουσίες, Μόνο μετά την μόνιμη εγκατάστασή τους σε διάφορα μέρη. Τα ζώα δεν έχουν εξουσιαστική εκμετάλλευση και δεν βασίζουν τις κοινωνίες τους στο μηχανισμό αυτό που έχουμε εμείς. παραγωγή, ιδιοποίηση της παραγωγής, Διαχείριση κλπ.


Οι μέλισσες καμία σχέση. Δεν τους κλέβει χρόνο και ελευθερία η βασίλισσα. Δεν έχουν να κάνουν κάτι άλλο γιατί μόνο η βασίλισσα θα γεννήσει. και μόνο ο κηφήνας θα γονιμοποιήσει. δεν παραλληλίζονται με τον άνθρωπο έτσι ώστε να είναι ικανά να εξηγήσουν αυτό που λέμε.
Τα μυρμήγκια πάλι, να τα βλέπεις ως έναν οργανισμό όλα τα άτομα μαζί.

Για τα θηλαστικά τι να λέμε; Ελεύθερα είναι εφοδιασμένα με πράγματα που τα προσαρμόζουν στο φυσικό περιβάλλον. Ούτε εκεί έχουμε εξουσία. άλλο η επικράτηση και άλλο η εξουσία (κατοχή στην ουσία άλλων ατόμων).
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2020, 16:20

stargazer έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:09
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:57




Έχεις πηγή; Μήπως εννοείς τον Λακάν ; Αλλά έτσι όπως το λες δεν το έχω δει πουθενά. Τα οικονομικά συστήματα δεν είναι το θέμα που πιάνω εγώ. Τα κοινωνικά είναι. Και η τεχνολογία δεν παίζει καθοριστικό ρόλο.
Aν παρατηρήσεις την φύση θα δεις ότι δεν υπάρχει υπάρχει "κοινωνική δικαιοσύνη"

Η φυσική κατάσταση είναι ο "νόμος του ισχυρότερου", που πάνω κάτω ισχύει και στα ανθρώπινα. Αυτό εκφράζει ο καπιταλισμός...


Εγώ μαζί σου είμαι, όμως αντί να πιστεύω ότι η αποτυχία οφείλεται στους δεξιούς η στους αμοραλιστές, πιστεύω ότι οφείλεται στην ανθρώπινη φύση. Κανένα πολίτικο σύστημα δεν το νικάει αυτό...
Γιατί κανένα σύστημα δεν είναι αντιεξουσιαστικό. :lol:

Τον νόμο του ισχυρότερου θέλουν -και επιβάλλουν όταν κατακτούν την εξουσία- όλα τα συστήματα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόλαση και Παράδεισος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 16:22

Την επικράτηση ενός ατόμου σε ένα περιβάλλον, έναντι συνθηκών και αντιξοοτήτων. δεν τη λέμε "Νόμο".
Νόμος είναι ο κανόνας με ιδιότητες. Το να είναι απαράβατος είναι μία ιδιότητα δηλαδή.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών