ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 26 Σεπ 2020, 11:00

nemo έγραψε:
26 Σεπ 2020, 10:27
Λοξίας έγραψε:
26 Σεπ 2020, 10:08
nemo έγραψε:
26 Σεπ 2020, 09:27
(Ας μείνουμε στην αντίληψη του καλού και του κακού στον Χριστιανισμό.)

Γιατί ειδικά εκεί ;
Διότι δεν έχουμε μουσουλμάνους ή ινδουϊστές στο φόρουμ ώστε να συζητήσουμε την δική τους θρησκευτική αντίληψη.
οκ.και το ζητούμενο ποιο είναι ; τι να καταφέρουμε να αποδείξουμε εννοώ
ΟΚ Να παρουσιάσουν οι θεϊστές καμμιά «αρλούμπα» παραφυσική περί του κακού και να γελάν και οι... «πέτρες» του ρεμπελ, ,ήτοι όσοι θέλουν την ασυδοσία, για να πράττουν χωρίς να ελέγχονται.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Σεπ 2020, 12:03

nemo έγραψε:
26 Σεπ 2020, 10:27
οκ.και το ζητούμενο ποιο είναι ; τι να καταφέρουμε να αποδείξουμε εννοώ
Δεν μπορώ-μπορούμε να αποδείξουμε τίποτε!
Το "ζητούμενο", από την δική μου πλευρά πάντα, είναι αν υπάρχει όντως κάποιο αδιευκρίνιστο σημείο (ίσως και αντίφαση),
στην ερμηνεία-αντίληψη του κακού, ή αν είναι δική μου ιδέα κάτι τέτοιο.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7264
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 26 Σεπ 2020, 19:34

Λοξίας έγραψε:
26 Σεπ 2020, 12:03
nemo έγραψε:
26 Σεπ 2020, 10:27
οκ.και το ζητούμενο ποιο είναι ; τι να καταφέρουμε να αποδείξουμε εννοώ
Δεν μπορώ-μπορούμε να αποδείξουμε τίποτε!
Το "ζητούμενο", από την δική μου πλευρά πάντα, είναι αν υπάρχει όντως κάποιο αδιευκρίνιστο σημείο (ίσως και αντίφαση),
στην ερμηνεία-αντίληψη του κακού, ή αν είναι δική μου ιδέα κάτι τέτοιο.
Όσο περίπλοκη είναι η σκέψη ενός ανθρώπου τόσο θα βρίσκει τις αντιφάσεις
από την άλλη η απλοϊκή σκέψη κάνει την πίστη ευκολότερη
και απο τα λιγα που διάβασα στο νήμα δεν καταλαβα ποιο είναι ακριβώς το ζητούμενο
-γράφεις αντιφάσεις στην πίστη ....δεν υπάρχουν αν διαβάσουμε σωστά και μεθοδικά
αν όμως θέλουμε θα βρούμε πολλές και δεν μπορώ να πω πολλά αν δεν δω κάτι το συγκεκριμένο

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Σεπ 2020, 01:01

nemo έγραψε:
26 Σεπ 2020, 19:34
Όσο περίπλοκη είναι η σκέψη ενός ανθρώπου τόσο θα βρίσκει τις αντιφάσεις
από την άλλη η απλοϊκή σκέψη κάνει την πίστη ευκολότερη
και απο τα λιγα που διάβασα στο νήμα δεν καταλαβα ποιο είναι ακριβώς το ζητούμενο
-γράφεις αντιφάσεις στην πίστη ....δεν υπάρχουν αν διαβάσουμε σωστά και μεθοδικά
αν όμως θέλουμε θα βρούμε πολλές και δεν μπορώ να πω πολλά αν δεν δω κάτι το συγκεκριμένο
Θα συμφωνήσω.

Η έννοια, η ερμηνεία και η (πιθανή) εξήγηση του διπόλου καλό/κακό, έχουν τουλάχιστον 25 αιώνες φιλοσοφίας πίσω τους.
Οι θρησκευτικές φιλοσοφίες (θεολογίες) όμως, λειτουργώντας ως διαχειριστές του μεταφυσικού φόβου του ανθρώπου, έχουν εισάγει τις δικές τους "ειδικές" ερμηνείες και εξηγήσεις του καλού και του κακού. Και της κάθε θρησκείας η "ειδική" ερμηνεία-εξήγηση, είναι προσαρμοσμένη στο δικό της θεολογικό υπόβαθρο.
Γνωστά πράγματα.

Το ζητούμενο λοιπόν, ήταν να γραφτεί η ερμηνεία-εξήγηση της χριστιανικής θρησκείας, όπως την αντιλαμβάνονται οι απλοί πιστοί.
Αλλά δεν υπάρχει διάθεση.
Οπότε, δεν χρειάζεται να γραφτεί κάτι άλλο από εμένα.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 27 Σεπ 2020, 02:36

Λοξίας έγραψε:
24 Σεπ 2020, 21:14
Ζενίθεδρος έγραψε:
24 Σεπ 2020, 20:15
Η αμαρτία ειναι η άρνηση της ύπαρξης, που την δωρίζει ο Θεός, για αυτό το κακό ειναι ανυποστατο.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Εννοείς οτι αρνούμαι την ύπαρξή μου με το να αρνηθώ τον Θεό;
Και αυτό να εννοείς (που από την πλευρά της χριστιανικής θεολογίας μπορεί να είναι σωστό), δεν δίνεις τον ορισμό του ανυπόστατου.
Πιο πάνω έγραψα πως καταλαβαίνω εγώ, από αυτά που έχουν γραφτεί, την ερμηνεία του ανυπόστατου.
Αν είναι σωστή η αντίληψή μου, μου λες.
τη δική μας άρνηση της ύπαρξης εννοεί, μάλλον, προς μια πορεία προς τη θεότητα, όπου και αρκούδα να συναντήσεις στο δρόμο δεν έχει καμία εξουσία επάνω σου, όπως γράφτηκε ότι συνέβη με σύγχρονο άγιο που της έδωσε εντολή να φύγει.

Το είπε και ο jey_pap παραπάνω.
Το κακό εξηγούμαι πως είναι συμβεβηκός, κι εκ τούτου δεν είναι αυθύπαρκτο, αλλά είναι ετεροϋπόστατο "ήτοι εν ετέραις υποστάσεσι θεωρούμενον" *κι επομένως ανυπόστατο καθαυτό (από μόνο του).
πρέπει δηλαδή το κακό να βρει τη δική σου υπόσταση αδύναμη για να ενεργήσει και να λάβει έτσι υπόσταση.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Σεπ 2020, 17:24

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 02:36
τη δική μας άρνηση της ύπαρξης εννοεί, μάλλον, προς μια πορεία προς τη θεότητα, όπου και αρκούδα να συναντήσεις στο δρόμο δεν έχει καμία εξουσία επάνω σου, όπως γράφτηκε ότι συνέβη με σύγχρονο άγιο που της έδωσε εντολή να φύγει.
Εκτός θρησκείας, με όρους καθημερινότητας και κοινής λογικής, δεν εννοείται άρνηση της δικής μας ύπαρξης. Αφού αντικειμενικά υπάρχω, πως μπορώ να αρνηθώ ότι υπάρχω;
Εντός θρησκείας, νομίζω πως όταν λέμε "αρνούμαι την ύπαρξή μου", εννοούμε πως αρνούμαι τον Θεό που μου χάρισε την ζωή.

Τώρα, αν μπορεί κάποιος να δώσει την όποια εντολή σε ένα άγριο θηρίο και αυτό να υπακούσει, είναι κάτι που δεν άπτεται του θέματος.

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 02:36
Το είπε και ο jey_pap παραπάνω.
Το κακό εξηγούμαι πως είναι συμβεβηκός, κι εκ τούτου δεν είναι αυθύπαρκτο, αλλά είναι ετεροϋπόστατο "ήτοι εν ετέραις υποστάσεσι θεωρούμενον" *κι επομένως ανυπόστατο καθαυτό (από μόνο του).
πρέπει δηλαδή το κακό να βρει τη δική σου υπόσταση αδύναμη για να ενεργήσει και να λάβει έτσι υπόσταση.
Αν έχω καταλάβει σωστά από τις έμμεσες απαντήσεις (βλέπεις κανείς δεν δίνει ευθεία απάντηση), το τι σημαίνει "ανυπόστατο" στην χριστιανική θρησκεία, τότε αυτή η ερμηνεία με βρίσκει σύμφωνο.

Αλλά αν για μία τέτοια απλή ερώτηση που έκανα ("τι σημαίνει ανυπόστατο"), χρειάστηκαν 10 έμμεσες απαντήσεις από διαφορετικούς συμφορουμίτες, τότε δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε πιο πέρα. Διότι, πόσες έμμεσες απαντήσεις θα χρειαστούν αν πάμε στο πιο περίπλοκο θέμα της δυνατότητας επιλογής του κακού;

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 27 Σεπ 2020, 23:20

Λοξίας έγραψε:
27 Σεπ 2020, 17:24
opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 02:36
τη δική μας άρνηση της ύπαρξης εννοεί, μάλλον, προς μια πορεία προς τη θεότητα, όπου και αρκούδα να συναντήσεις στο δρόμο δεν έχει καμία εξουσία επάνω σου, όπως γράφτηκε ότι συνέβη με σύγχρονο άγιο που της έδωσε εντολή να φύγει.
Εκτός θρησκείας, με όρους καθημερινότητας και κοινής λογικής, δεν εννοείται άρνηση της δικής μας ύπαρξης. Αφού αντικειμενικά υπάρχω, πως μπορώ να αρνηθώ ότι υπάρχω;
Εντός θρησκείας, νομίζω πως όταν λέμε "αρνούμαι την ύπαρξή μου", εννοούμε πως αρνούμαι τον Θεό που μου χάρισε την ζωή.

Τώρα, αν μπορεί κάποιος να δώσει την όποια εντολή σε ένα άγριο θηρίο και αυτό να υπακούσει, είναι κάτι που δεν άπτεται του θέματος.

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 02:36
Το είπε και ο jey_pap παραπάνω.
Το κακό εξηγούμαι πως είναι συμβεβηκός, κι εκ τούτου δεν είναι αυθύπαρκτο, αλλά είναι ετεροϋπόστατο "ήτοι εν ετέραις υποστάσεσι θεωρούμενον" *κι επομένως ανυπόστατο καθαυτό (από μόνο του).
πρέπει δηλαδή το κακό να βρει τη δική σου υπόσταση αδύναμη για να ενεργήσει και να λάβει έτσι υπόσταση.
Αν έχω καταλάβει σωστά από τις έμμεσες απαντήσεις (βλέπεις κανείς δεν δίνει ευθεία απάντηση), το τι σημαίνει "ανυπόστατο" στην χριστιανική θρησκεία, τότε αυτή η ερμηνεία με βρίσκει σύμφωνο.

Αλλά αν για μία τέτοια απλή ερώτηση που έκανα ("τι σημαίνει ανυπόστατο"), χρειάστηκαν 10 έμμεσες απαντήσεις από διαφορετικούς συμφορουμίτες, τότε δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε πιο πέρα. Διότι, πόσες έμμεσες απαντήσεις θα χρειαστούν αν πάμε στο πιο περίπλοκο θέμα της δυνατότητας επιλογής του κακού;
άρνηση μιας καλλίτερης ύπαρξης που αξίζει εξ ορισμού σε όλους, αυτό εννοούμε όταν μιλάμε για άρνηση της ύπαρξης.
για παράδειγμα ένας εξαρτημένος από ουσίες.
η επιλογή του κακού υπάρχει σαν δυνατότητα στην αρχή. μετά γίνεται εξάρτηση.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Σεπ 2020, 23:56

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
άρνηση μιας καλλίτερης ύπαρξης που αξίζει εξ ορισμού σε όλους, αυτό εννοούμε όταν μιλάμε για άρνηση της ύπαρξης.
για παράδειγμα ένας εξαρτημένος από ουσίες.
Μισό για να καταλάβω.
Εγώ διάγω μια καλή "ύπαρξη". Δεν είμαι εξαρτημένος από ουσίες, δεν παρανομώ, δεν αδικώ, συντρέχω τον συνάνθρωπό μου όπως και όποτε μπορώ, προστατεύω την φύση, τα ζώα, κ.λπ.
Συνεπώς δεν εμπίπτω στον ορισμό που δίνεις εσύ και, άρα, δεν αρνούμαι την ύπαρξή μου. Όμως δεν πιστεύω στον χριστιανικό Θεό.
Τι γίνεται τότε; Θα δεχθεί η εκκλησία ότι δεν αρνούμαι την ύπαρξή μου;

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
η επιλογή του κακού υπάρχει σαν δυνατότητα στην αρχή. μετά γίνεται εξάρτηση.
Αν λέγοντας "αρχή", μιλάς γενικά, δηλαδή το πότε θα κάνει κάποιος την αρχή για να επιλέξει το κακό, το καταλαβαίνω, αλλά δεν είναι σημαντικό.
Μιλώντας όμως για την αρχή, το σημαντικό είναι πότε ήταν αυτή η πρώτη "αρχή" στον χρόνο;

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 28 Σεπ 2020, 09:09

geospun έγραψε:
13 Σεπ 2020, 17:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Σεπ 2020, 14:56

Η κακία προκύπτει από την απομάκρυνση από το κατά φύση. Είναι στρέβλωση και ανωμαλία.
Ποιο είναι το κατά φύσιν;
Α ο ρ γ η σ ί α ,
Αφιλαργυρία,
Φιλεύσπλαχνον,
Πραότητα,
Εχεφροσύνη,
Φιλόπονία,
Ευδιάλλακτον,
Ευτλημοσύνη (καρτερικότητα),
Ευθυδικία,
Φιλάγαθον,
Φιλάρετον,,
Φιλοπρέπεια,
Εγκράτεια,
Ευπροσηγορία,
Ευθυγνωμοσύνη,
Μετριοφροσύνη,
Φιλομάθεια,
Φιλοτιμία,
Φρονιμάδα,
Καταδεκτικότητα,
Γηραιοφροσύνη,
Γλυκορρημοσύνη,
Ανεξικακία,
Ευτολμία,
Φιλαλληλία,
Ευθυκρισία,
Ευσχημοσύνη,
Ευκοσμία
Ευπρέπεια
κλπ
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Σεπ 2020, 11:38

"ευτλημοσύνη", "ευθυγνωμωσύνη", "γηραιοφροσύνη"...

...θα σε πείραζε να μας πεις σε ποιο λεξικό της ελληνικής γλώσσας βρήκες αυτές τις λέξεις;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Σεπ 2020, 15:03

Λοξίας έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:56
opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
άρνηση μιας καλλίτερης ύπαρξης που αξίζει εξ ορισμού σε όλους, αυτό εννοούμε όταν μιλάμε για άρνηση της ύπαρξης.
για παράδειγμα ένας εξαρτημένος από ουσίες.
Μισό για να καταλάβω.
Εγώ διάγω μια καλή "ύπαρξη". Δεν είμαι εξαρτημένος από ουσίες, δεν παρανομώ, δεν αδικώ, συντρέχω τον συνάνθρωπό μου όπως και όποτε μπορώ, προστατεύω την φύση, τα ζώα, κ.λπ.
Συνεπώς δεν εμπίπτω στον ορισμό που δίνεις εσύ και, άρα, δεν αρνούμαι την ύπαρξή μου. Όμως δεν πιστεύω στον χριστιανικό Θεό.
Τι γίνεται τότε; Θα δεχθεί η εκκλησία ότι δεν αρνούμαι την ύπαρξή μου;

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
η επιλογή του κακού υπάρχει σαν δυνατότητα στην αρχή. μετά γίνεται εξάρτηση.
Αν λέγοντας "αρχή", μιλάς γενικά, δηλαδή το πότε θα κάνει κάποιος την αρχή για να επιλέξει το κακό, το καταλαβαίνω, αλλά δεν είναι σημαντικό.
Μιλώντας όμως για την αρχή, το σημαντικό είναι πότε ήταν αυτή η πρώτη "αρχή" στον χρόνο;
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει αυτο το κακό που σχετίζεται με την ποιότητα ύπαρξης, με την αληθινή φύση του Κακού σε σχέση με το Αγαθό...
Υ.Γ Βοηθα να καταλάβω διότι έχω μπερδευτεί...Απευθύνομαι σε σενα διότι κατάλαβες...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Σεπ 2020, 20:19

ksk έγραψε:
28 Σεπ 2020, 15:03
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει αυτο το κακό που σχετίζεται με την ποιότητα ύπαρξης, με την αληθινή φύση του Κακού σε σχέση με το Αγαθό...
Υ.Γ Βοηθα να καταλάβω διότι έχω μπερδευτεί...Απευθύνομαι σε σενα διότι κατάλαβες...
Ποιος κατάλαβε; εγώ; Αμ δε...
Είναι ζήτημα αν δύο απαντήσεις ήταν μέσα στο πνεύμα της ερώτησης.
Όλες οι άλλες οι απαντήσεις, ήταν εκτός. Πως να καταλάβω;

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 28 Σεπ 2020, 22:17

Λοξίας έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:56
opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
άρνηση μιας καλλίτερης ύπαρξης που αξίζει εξ ορισμού σε όλους, αυτό εννοούμε όταν μιλάμε για άρνηση της ύπαρξης.
για παράδειγμα ένας εξαρτημένος από ουσίες.
Μισό για να καταλάβω.
Εγώ διάγω μια καλή "ύπαρξη". Δεν είμαι εξαρτημένος από ουσίες, δεν παρανομώ, δεν αδικώ, συντρέχω τον συνάνθρωπό μου όπως και όποτε μπορώ, προστατεύω την φύση, τα ζώα, κ.λπ.
Συνεπώς δεν εμπίπτω στον ορισμό που δίνεις εσύ και, άρα, δεν αρνούμαι την ύπαρξή μου. Όμως δεν πιστεύω στον χριστιανικό Θεό.
Τι γίνεται τότε; Θα δεχθεί η εκκλησία ότι δεν αρνούμαι την ύπαρξή μου;

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
η επιλογή του κακού υπάρχει σαν δυνατότητα στην αρχή. μετά γίνεται εξάρτηση.
Αν λέγοντας "αρχή", μιλάς γενικά, δηλαδή το πότε θα κάνει κάποιος την αρχή για να επιλέξει το κακό, το καταλαβαίνω, αλλά δεν είναι σημαντικό.
Μιλώντας όμως για την αρχή, το σημαντικό είναι πότε ήταν αυτή η πρώτη "αρχή" στον χρόνο;
Η συντριπτική πλειοψηφία αρνείται την ύπαρξη της, όχι τη φανταστική ύπαρξη που δίνει κάπου κάπου ντσούρες ικανοποίησης, αλλά την πραγματική ύπαρξη. Αυτή που όταν εφαρμοστεί δε θα έχουν ανάγκη προστασίας τα ζώα, η φύση, οι συνάνθρωποι. Και φυσικά και η Εκκλησία μέσα στην πλειοψηφία είναι, οπότε μη ρωτάς αν θα σε βλέπει ως αρνητή της ύπαρξης σου.
Το σπήλαιο του Πλάτωνα ζούμε ακόμη.

Σύμφωνα με τη γραφή, ήταν όταν πήρε το μήλο ο Αδάμ.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 28 Σεπ 2020, 23:24

opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
άρνηση μιας καλλίτερης ύπαρξης που αξίζει εξ ορισμού σε όλους, αυτό εννοούμε όταν μιλάμε για άρνηση της ύπαρξης.
για παράδειγμα ένας εξαρτημένος από ουσίες.
η επιλογή του κακού υπάρχει σαν δυνατότητα στην αρχή. μετά γίνεται εξάρτηση.
Η αρνηση μιας καλυτερης υπαρξης, η επιλογη του κακου και ακομα η ελευθερη βουληση μας αν θελεις, προερχονται κατευθειαν απο τον εγκεφαλο μας (87 δισεκατομμυρια νευρωνες) με βαση τον γενετικο και τον κοινωνικο παραγοντα. Οι αποφασεις μας είναι θεμα των νευρωνων, ειτε επιλεγεις εναν συντροφο, ειτε να δεις μια ταινια στον κινηματογραφο. Ο εγκεφαλος παιρνει τις αποφασεις προ-γνωστικα και ενημερωνει τον νου (δηλαδη την ενεργεια του εγκεφαλου) που νομιζει οτι αυτος τις πηρε. Οταν επερχεται ζημια σ' εναν λοβο του εγκεφαλου, επερχεται ζημια στη συμπεριφορα του ανθρωπου. Για παραδειγμα, στο Αλτσχαιμερ, η εκφυλιση του εγκεφαλου δημιουργει μια καταστροφικη αλλαγη στη συμπεριφορα. (Γιωργος Παξινος).

Οποτε πολυ φοβαμαι οτι αυτα που γραφεις δεν στεκουν.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Planis

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 28 Σεπ 2020, 23:47

Λοξίας έγραψε:
28 Σεπ 2020, 11:38
"ευτλημοσύνη", "ευθυγνωμωσύνη", "γηραιοφροσύνη"...

...θα σε πείραζε να μας πεις σε ποιο λεξικό της ελληνικής γλώσσας βρήκες αυτές τις λέξεις;
Η «ευθυγνωμοσύνη» είναι βυζαντινή λέξη και υπάρχει στο βυζαντινό λεξικό του Trapp ενώ μαρτυρείται σε επιστολές του βυζαντινού λόγιου Γεωργίου Βαρδάνη. Να σημειώσω ότι το επίθετο «εὐθύγνωμος» μαρτυρείται στον Δημόκριτο. Όσον αφορά στις άλλες δύο λέξεις, δεν μαρτυρούνται τα ουσιαστικά καθ' αυτά, αλλά υπάρχουν τα επίθεται «εὐτλήμων» και «γηραιόφρων» όπου το μεν πρώτο υπάρχει στους «Πέρσες» του Αισχύλου (εὐτλήμονι δόξῃ) αλλά και σε βυζαντινά κείμενα ενώ το δεύτερο είναι βυζαντινό και μαρτυρείται σε επιστολή του Ιωάννη Τζέτζη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών