ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Σεπ 2020, 20:25

Antares
Οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, από τους Πυθαγόρειους μέχρι τους Στωϊκούς και μέχρι τους φιλοσόφους της ύστερης αρχαιότητας, έχουν ασχοληθεί με το πρόβλημα του κακού.
Αλλά τι δουλειά έχει η ίδια η ύπαρξη του κακού, το πως αυτό "μπήκε" στον κόσμο μας, ποια ήταν η πρώτη "αρχή " του, με το ερώτημά σου για το ποιος γνωρίζει το τι έκαναν οι μυστικές υπηρεσίες του ανατολικού μπλοκ;

Μπορώ, με την σειρά μου, να απαριθμήσω εκατοντάδες παραδείγματα με το κακό που προξενούν οι άνθρωποι.
Θα μας δώσει αυτό μια ιδέα για την φύση του κακού, για το ποια ήταν η πρώτη "αρχή" του, για το πως ξεκίνησε την δουλειά του στον κόσμο μας;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Σεπ 2020, 20:36

Λοξίας έγραψε:
29 Σεπ 2020, 20:25
Θα μας δώσει αυτό μια ιδέα για την φύση του κακού, για το ποια ήταν η πρώτη "αρχή" του, για το πως ξεκίνησε την δουλειά του στον κόσμο μας;
Όχι, αλλά μας βοηθάει να προσεγγίσουμε την φύση του. Να το μελετήσουμε.
Μήπως γνωρίζεις αν κάποιος από τους αρχαίους Έλληνες ή και νεότερους φιλόσοφους έχει ασχοληθεί διεξοδικά με το θέμα;
Μετά απ' όσα έχω μάθει και απ' όσα υφίσταμαι δεν έχω πολλές απορίες. Την απορία σου βέβαια την έχω και εγώ. Αν υπάρχουν έλλογα όντα έξω από το δικό μας χωροχρονικό συνεχές τα οποία μπορούν να αλληλεπιδρούν μαζί μας, ίσως ένα ή ομάδα αυτών ήταν η αρχή του. Λίγο λιακοπούλεια άποψη, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο ισχυρίζεται και η χριστιανική θρησκεία.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Σεπ 2020, 22:53

Antares έγραψε:
29 Σεπ 2020, 20:36
Όχι, αλλά μας βοηθάει να προσεγγίσουμε την φύση του. Να το μελετήσουμε.
Δεν έχω την ίδια άποψη.
Η μελέτη του γιατί οι Ναζί έκαιγαν στους φούρνους όσους θεωρούσαν "μη ανθρώπους" ή του γιατί οι του ανατολικού μπλοκ υπέβαλαν σε φριχτά βασανιστήρια τους διαφωνούντες ή, ακόμα, γιατί στις ΗΠΑ έκαναν στα ψυχιατρεία πειραματόζωα ανθρώπους (λοβοτομές, κ.λπ.) που δεν είχαν κανέναν συγγενή, θα μας δώσει μια ιδέα του πως οι άνθρωποι πράττουν το κακό. Όχι του γιατί.
Καμία ιδέα δεν θα μας δώσει για την ίδια την φύση του κακού, την ύπαρξή του και ποια ήταν η πραγματική "αρχή" του.

Antares έγραψε:
29 Σεπ 2020, 20:36
Μήπως γνωρίζεις αν κάποιος από τους αρχαίους Έλληνες ή και νεότερους φιλόσοφους έχει ασχοληθεί διεξοδικά με το θέμα;
Πλάτωνας, Αριστοτέλης, Πλωτίνος, από όσους μπορώ να θυμηθώ τώρα, που έχουμε τα έργα τους σχεδόν ολόκληρα. Πολλών άλλων έχουν σωθεί αποσπάσματα μόνον.

Antares έγραψε:
29 Σεπ 2020, 20:36
Μετά απ' όσα έχω μάθει και απ' όσα υφίσταμαι δεν έχω πολλές απορίες. Την απορία σου βέβαια την έχω και εγώ. Αν υπάρχουν έλλογα όντα έξω από το δικό μας χωροχρονικό συνεχές τα οποία μπορούν να αλληλεπιδρούν μαζί μας, ίσως ένα ή ομάδα αυτών ήταν η αρχή του. Λίγο λιακοπούλεια άποψη, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο ισχυρίζεται και η χριστιανική θρησκεία.
Τα όσα έχεις "πάθει και υφίστασαι ακόμα", δεν μπορούν να μεταφερθούν σαν εμπειρίες σε τρίτους. Λογικά λοιπόν, δεν έχουν αποδεικτική αξία. Δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά έτσι είναι.
Τα όσα έχεις "μάθει" όμως, μπορεις να τα επικοινωνήσεις με αυτούς που εμπιστεύεσαι και να συγκρίνεις την τεκμηρίωσή τους.
Την λίγο Λιακοπούλεια άποψη που εκφράζεις δεν θα την σχολιάσω.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 30 Σεπ 2020, 00:52

Alphabet έγραψε:
28 Σεπ 2020, 23:24
opsimasmenos έγραψε:
27 Σεπ 2020, 23:20
άρνηση μιας καλλίτερης ύπαρξης που αξίζει εξ ορισμού σε όλους, αυτό εννοούμε όταν μιλάμε για άρνηση της ύπαρξης.
για παράδειγμα ένας εξαρτημένος από ουσίες.
η επιλογή του κακού υπάρχει σαν δυνατότητα στην αρχή. μετά γίνεται εξάρτηση.
Η αρνηση μιας καλυτερης υπαρξης, η επιλογη του κακου και ακομα η ελευθερη βουληση μας αν θελεις, προερχονται κατευθειαν απο τον εγκεφαλο μας (87 δισεκατομμυρια νευρωνες) με βαση τον γενετικο και τον κοινωνικο παραγοντα. Οι αποφασεις μας είναι θεμα των νευρωνων, ειτε επιλεγεις εναν συντροφο, ειτε να δεις μια ταινια στον κινηματογραφο. Ο εγκεφαλος παιρνει τις αποφασεις προ-γνωστικα και ενημερωνει τον νου (δηλαδη την ενεργεια του εγκεφαλου) που νομιζει οτι αυτος τις πηρε. Οταν επερχεται ζημια σ' εναν λοβο του εγκεφαλου, επερχεται ζημια στη συμπεριφορα του ανθρωπου. Για παραδειγμα, στο Αλτσχαιμερ, η εκφυλιση του εγκεφαλου δημιουργει μια καταστροφικη αλλαγη στη συμπεριφορα. (Γιωργος Παξινος).

Οποτε πολυ φοβαμαι οτι αυτα που γραφεις δεν στεκουν.
Οι νευρώνες του σύγχρονου ανθρώπου τα έχουν παίξει με την προπαγάνδα από την πληθώρα πληροφοριών που δέχονται, με συνέπεια να εγκλωβίζονται σε καλλούπια συμπεριφοράς και τρόπου ζωής. Γενετικά υπάρχει εξέλιξη που περιορίζει σταδιακά το κακό αν το δούμε ιστορικά, και κάπου στο μακρυνό μέλλον ίσως έρθει η καλύτερη ύπαρξη στον άνθρωπο. αλλά αντιτίθεται ο κοινωνικός παράγοντας όπως είπα, αν αυτό εννοείς όταν λες με βάση τον κοινωνικό παράγοντα.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 30 Σεπ 2020, 11:59

opsimasmenos έγραψε:
30 Σεπ 2020, 00:52
Οι νευρώνες του σύγχρονου ανθρώπου τα έχουν παίξει με την προπαγάνδα από την πληθώρα πληροφοριών που δέχονται, με συνέπεια να εγκλωβίζονται σε καλλούπια συμπεριφοράς και τρόπου ζωής. Γενετικά υπάρχει εξέλιξη που περιορίζει σταδιακά το κακό αν το δούμε ιστορικά, και κάπου στο μακρυνό μέλλον ίσως έρθει η καλύτερη ύπαρξη στον άνθρωπο. αλλά αντιτίθεται ο κοινωνικός παράγοντας όπως είπα, αν αυτό εννοείς όταν λες με βάση τον κοινωνικό παράγοντα.
Συμφωνω και ναι, αυτο εννοουσα με τον κοινωνικο παραγοντα. Αν εισαι π.χ. Μουσουλμανος, εχεις πιθανοτατα γαλουχηθει στο οτι ο θανατος δια λιθοβολισμου δεν ειναι "κακο", οποτε δεν μπορουμε να στοιχειοθετησουμε φιλοσοφικα τι ακριβως ειναι "κακο", το οποιο οπως εγραψα δημιουργειται επισης και απο τον γενετικο παραγοντα του καθενος. Δηλαδη η αρνηση μιας καλυτερης πραξης ή η επιλογη του "κακου" οπως εγραψες, εξαρταται απο το τι θεωρει κακο καθε κοινωνια συν το κατα ποσο ο εγκεφαλος του καθενος λειτουργει α) κανονικα και β) τα γονιδια τα οποια κουβαλαει.

Τωρα σεισμοι, τσουναμι κλπ δεν ειναι "κακα" επειδη εμεις ετσι θελουμε να τα βλεπουμε. Απλα η φυση κανει την δουλεια της οπως παντα ...χωρις να μας ρωταει.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 30 Σεπ 2020, 12:30

Alphabet έγραψε:
30 Σεπ 2020, 11:59
opsimasmenos έγραψε:
30 Σεπ 2020, 00:52
Οι νευρώνες του σύγχρονου ανθρώπου τα έχουν παίξει με την προπαγάνδα από την πληθώρα πληροφοριών που δέχονται, με συνέπεια να εγκλωβίζονται σε καλλούπια συμπεριφοράς και τρόπου ζωής. Γενετικά υπάρχει εξέλιξη που περιορίζει σταδιακά το κακό αν το δούμε ιστορικά, και κάπου στο μακρυνό μέλλον ίσως έρθει η καλύτερη ύπαρξη στον άνθρωπο. αλλά αντιτίθεται ο κοινωνικός παράγοντας όπως είπα, αν αυτό εννοείς όταν λες με βάση τον κοινωνικό παράγοντα.
Συμφωνω και ναι, αυτο εννοουσα με τον κοινωνικο παραγοντα. Αν εισαι π.χ. Μουσουλμανος, εχεις πιθανοτατα γαλουχηθει στο οτι ο θανατος δια λιθοβολισμου δεν ειναι "κακο", οποτε δεν μπορουμε να στοιχειοθετησουμε φιλοσοφικα τι ακριβως ειναι "κακο", το οποιο οπως εγραψα δημιουργειται επισης και απο τον γενετικο παραγοντα του καθενος. Δηλαδη η αρνηση μιας καλυτερης πραξης ή η επιλογη του "κακου" οπως εγραψες, εξαρταται απο το τι θεωρει κακο καθε κοινωνια συν το κατα ποσο ο εγκεφαλος του καθενος λειτουργει α) κανονικα και β) τα γονιδια τα οποια κουβαλαει.

Τωρα σεισμοι, τσουναμι κλπ δεν ειναι "κακα" επειδη εμεις ετσι θελουμε να τα βλεπουμε. Απλα η φυση κανει την δουλεια της οπως παντα ...χωρις να μας ρωταει.
Ο λιθοβολισμός είναι κακό. Υπάρχουν πολλοί μωαμεθανοί που είναι εναντίον του λιθοβολισμού . Και η οποιαδήποτε κοινωνία προωθεί κάτι τέτοιο , κάνει κάτι κακό .

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Σεπ 2020, 12:48

opsimasmenos, Alphabet, αλασκα15++

Εξετάζετε το κακό σε φιλοσοφική και κοινωνιολογική βάση.
Αλλά το θέμα του νήματος είναι η χριστιανική ερμηνεία και εξήγηση του κακού και της ύπαρξής του.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Σεπ 2020, 12:54

Ποια είναι η χριστιανική ερμηνεία; Γιατί και οι αγωνιστές του 1821 με τον σταυρό πολεμούσαν. Μπορώ να αισθανθώ την ευχαρίστησή τους να εξοντώνουν εχθρούς, εχθρούς που εισέβαλλαν με το έτσι θέλω στον τόπο, στην εστία. Αν σου έχουν σκοτώσει το παιδί, αν σε έχουν σκλάβο, έχει σημασία αν θα ζήσεις; Θηρίο ανήμερο γίνεσαι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Σεπ 2020, 13:09

Antares έγραψε:
30 Σεπ 2020, 12:54
Ποια είναι η χριστιανική ερμηνεία; Γιατί και οι αγωνιστές του 1821 με τον σταυρό πολεμούσαν. Μπορώ να αισθανθώ την ευχαρίστησή τους να εξοντώνουν εχθρούς, εχθρούς που εισέβαλλαν με το έτσι θέλω στον τόπο, στην εστία. Αν σου έχουν σκοτώσει το παιδί, αν σε έχουν σκλάβο, έχει σημασία αν θα ζήσεις; Θηρίο ανήμερο γίνεσαι.
Α, ξέχασα να βάλω και εσένα μαζί με τους άλλους τρεις...παράλειψή μου. :lol:
Και εσύ κοινωνιολογικά εξετάζεις το κακό. Μιλάς για κακές ανθρώπινες πράξεις και στο πως αντιδρά, ή πρέπει να αντιδρά, ένας "καλός" άνθρωπος. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι από πότε, πως και γιατί μπορεί το κακό να επιδρά στο ανθρώπινο γίγνεσθαι.
Έχεις απάντηση στο πως, γιατί και από ποιον ξεκίνησε το κακό και έτσι μπορεί να επεμβαίνει στα ανθρώπινα δρώμενα;
Η θεολογία του χριστιανισμού έχει. Αν την ξέρεις, μου την λές.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Σεπ 2020, 13:21

Λοξίας έγραψε:
30 Σεπ 2020, 13:09

Έχεις απάντηση στο πως, γιατί και από ποιον ξεκίνησε το κακό και έτσι μπορεί να επεμβαίνει στα ανθρώπινα δρώμενα;
Η θεολογία του χριστιανισμού έχει. Αν την ξέρεις, μου την λές.
Δεν την ξέρω. Ας μας πει όποιος γνωρίζει.
Αν πω την κοινωνιολογική μου άποψη θα χαρακτηριστώ φασίστρια αν και υποθέτω ότι και οι αγωνιστές της αρχαιότητας, του 1821, του 1940 και πολλών άλλων περιπτώσεων την ίδια άποψη είχαν. Ότι υπάρχουν βρωμοράτσες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 30 Σεπ 2020, 14:22

Λοξίας έγραψε:
30 Σεπ 2020, 12:48
opsimasmenos, Alphabet, αλασκα15++

Εξετάζετε το κακό σε φιλοσοφική και κοινωνιολογική βάση.
Αλλά το θέμα του νήματος είναι η χριστιανική ερμηνεία και εξήγηση του κακού και της ύπαρξής του.
Ησ. 45,7 : ἐγὼ ὁ κατασκευάσας φῶς καὶ ποιήσας σκότος, ὁ ποιῶν εἰρήνην καὶ κτίζων κακά· ἐγὼ Κύριος ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν πάντα ταῦτα.

Α Βασ. 18,10 : καὶ ἐγενήθη ἀπὸ τῆς ἐπαύριον καὶ ἔπεσε πνεῦμα Θεοῦ πονηρὸν ἐπὶ Σαοὺλ καὶ προεφήτευσεν ἐν μέσῳ οἴκου αὐτοῦ.
:003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alphabet την 30 Σεπ 2020, 14:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Σεπ 2020, 14:28

Alphabet έγραψε:
30 Σεπ 2020, 14:22
Λοξίας έγραψε:
30 Σεπ 2020, 12:48
opsimasmenos, Alphabet, αλασκα15++

Εξετάζετε το κακό σε φιλοσοφική και κοινωνιολογική βάση.
Αλλά το θέμα του νήματος είναι η χριστιανική ερμηνεία και εξήγηση του κακού και της ύπαρξής του.
Ησ. 45,7 : ἐγὼ ὁ κατασκευάσας φῶς καὶ ποιήσας σκότος, ὁ ποιῶν εἰρήνην καὶ κτίζων κακά· ἐγὼ Κύριος ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν πάντα ταῦτα.
:003:
Η χρήση της ελληνικής λέξης "ποιώ" και "κτίζω" είναι πολύ περίεργη σ΄αυτόν τον στίχο. Στην ελληνική γλώσσα οι λέξεις μας δίνουν την σημασία και αυτές οι λέξεις έχουν θετική σημασία.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 30 Σεπ 2020, 14:29

Deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alphabet την 30 Σεπ 2020, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 30 Σεπ 2020, 14:31

Antares έγραψε:
30 Σεπ 2020, 14:28
Alphabet έγραψε:
30 Σεπ 2020, 14:22
Λοξίας έγραψε:
30 Σεπ 2020, 12:48
opsimasmenos, Alphabet, αλασκα15++

Εξετάζετε το κακό σε φιλοσοφική και κοινωνιολογική βάση.
Αλλά το θέμα του νήματος είναι η χριστιανική ερμηνεία και εξήγηση του κακού και της ύπαρξής του.
Ησ. 45,7 : ἐγὼ ὁ κατασκευάσας φῶς καὶ ποιήσας σκότος, ὁ ποιῶν εἰρήνην καὶ κτίζων κακά· ἐγὼ Κύριος ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν πάντα ταῦτα.
:003:
Η χρήση της ελληνικής λέξης "ποιώ" και "κτίζω" είναι πολύ περίεργη σ΄αυτόν τον στίχο. Στην ελληνική γλώσσα οι λέξεις μας δίνουν την σημασία και αυτές οι λέξεις έχουν θετική σημασία.
Η ερμηνεια του Κολιτσαρα δεν αφηνει κανενα υπαινιγμο για αλλη σημασια.
Εγώ κατεσκεύασα το φως και έκαμα το σκοτάδι. Επιφέρω και αποκαθιστώ ειρήνην αλλά και παραχωρώ να έρχωνται συμφοραί και θλίψεις. Εγώ είμαι Κυριος ο Θεός, ο οποίος κάμνω όλα αυτά.

Προσθεσα κατι ακομα. Πες μας και για αυτο.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 30 Σεπ 2020, 14:38

Ενα ακομα...

Θρηνοι Ιερεμιου
Θ. Ιερ. 3,38: ἐκ στόματος Ὑψίστου οὐκ ἐξελεύσεται τὰ κακὰ καὶ τὸ ἀγαθόν;

Θ. Ιερ. 3,38: Από το στόμα του Κυρίου δεν θα εξέλθη η εντολή δια το καλόν και η παραχώρησις δια το κακόν;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών