Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Οκτ 2020, 00:43

Ζενίθεδρος έγραψε:
12 Οκτ 2020, 18:16
Απλά, δεν υφίσταται το λογισμικό στο οποίο φαντασιωνονται κάποιοι ότι βρήκαν το λάθος. Οι εικόνες με τα ζεματιστα καζάνια και τα αγγελούδια με τις αρπες είναι η προπαίδεια. Κόλαση ειναι η άρνηση του ανθρώπου να αισθάνεται την παρουσία του Θεού. Απλά, όταν πεθαίνει ο άνθρωπος, θα βιωνει μόνο τη σχέση του με τον Θεό, αυτήν που έχει ήδη σε αυτήν εδώ την επίγεια ζωή.

Πριν γεννηθεί τι ζούσε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Οκτ 2020, 00:52

Χαοτικός έγραψε:
13 Οκτ 2020, 00:43
Ζενίθεδρος έγραψε:
12 Οκτ 2020, 18:16
Απλά, δεν υφίσταται το λογισμικό στο οποίο φαντασιωνονται κάποιοι ότι βρήκαν το λάθος. Οι εικόνες με τα ζεματιστα καζάνια και τα αγγελούδια με τις αρπες είναι η προπαίδεια. Κόλαση ειναι η άρνηση του ανθρώπου να αισθάνεται την παρουσία του Θεού. Απλά, όταν πεθαίνει ο άνθρωπος, θα βιωνει μόνο τη σχέση του με τον Θεό, αυτήν που έχει ήδη σε αυτήν εδώ την επίγεια ζωή.

Πριν γεννηθεί τι ζούσε;
Τίποτα. Δεν είμαστε αιώνιοι. Είμαστε υπαρκτοι, που σημαίνει ότι έχουμε αρχή.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Οκτ 2020, 01:07

Σύμφωνα με τον Χιούγκενς Δεν χρειάζεται η αρχική πηγή για ορίσεις το κύμα. Μπορείς μα πιαστείς από τη σημειακή πηγή. Έτσι ξέρεις τις τιμές του και έχεις ορίσει αρχή. Το κύμα όμως είναι πιο παλιό ίσως και αιώνιο.

Μα και η αρχή δεν μπορεί να μην είναι αιώνια.

Πως γαμάς έτσι την πεποίθηση της αιωνιότητας ρε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 13 Οκτ 2020, 22:12

Alphabet έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:01
Ζενίθεδρος έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:44
OANNHSEA έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:33


Είδες πουθενά να το γράφει αυτό;;;

.
Α Πετρ. 3:19-21
Α Πε. 3,19 Με την ψυχήν δε ηνωμένην μαζή με την θεότητα επήγεν αμέσως μετά τον σταυρικόν του θάνατον εις τας ψυχάς, που εκρατούντο μέσα στον Αδην, και εκήρυξε το Ευαγγέλιον της σωτηρίας.

Κρατιουνται οι ψυχες στον Αδη; :smt017

Άγιος Επιφάνιος Κύπρου: ο Χριστός σώζει όσους πίστεψαν. Τότε πήρε τις ψυχές των νεκρών από τον Άδη και τις έφερε στον τόπο όπου πηγαίνουν οι ψυχές τώρα, τόπο που τον ονομάζουμε «ουρανό». Εκεί οι ψυχές των προ Χριστού νεκρών και οι ψυχές των ανθρώπων που έζησαν μετά το Χριστό, μαζί, περιμένουν την ανάσταση, για να ζήσουν στη βασιλεία του Θεού
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Οκτ 2020, 16:39
Ο Παράδεισος είναι πνευματική κατάσταση . Δεν είναι κάποιος τόπος. Αυτό διδάσκει ο Ιωάννης Δαμασκηνός και η Εκκλησία μας.
Αυτό κάνεις λέγεται, cherry picking.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Οκτ 2020, 01:16

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Οκτ 2020, 22:12

Αυτό κάνεις λέγεται, cherry picking.
Γιατι cherry picking; Ειλικρινα ρωταω γιατι δεν βρισκεις ακρη με τις διαφορες ερμηνειες που δινει ο καθενας.
Εσεις λετε οτι ο Παραδεισος ειναι πνευματικη κατασταση και η Κολαση η απομακρυνση απο τον Θεο.
Ψαχνοντας να βρω τι λει η εκκλησια για τις ψυχες, επεσα πανω σε αυτο.

Απόσπασμα από το βιβλίο του πατρός Σεραφείμ Ρόουζ, « Η ψυχή μετά τον θάνατο»
..Μερικές ψυχές βρίσκονται (μετά τις σαράντα ημέρες) σε μια κατάσταση πρόγευσης της αιώνιας αγαλλίασης και μακαριότητας, ενώ άλλες σε μια κατάσταση τρόμου εξαιτίας των αιώνιων μαρτυρίων, τα οποία θα υποστούν πλήρως μετά την Τελική Κρίση...όμως εκείνοι που δεν δέχτηκαν τη σωτηρία, την οποία ο Χριστός ήλθε να προσφέρει στην ανθρωπότητα, θα βασανίζονται για πάντα – μαζί με τα αναστημένα τους σώματα – στην κόλαση.
http://immorfou.org.cy/monasteries/pana ... o-zwh.html
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32613
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Οκτ 2020, 09:45

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Οκτ 2020, 16:39


Επειδή ο Κύριος είναι φιλεύσπλαχνος
δεν το βλεπω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32613
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Οκτ 2020, 09:56

lonelyrider έγραψε:
12 Οκτ 2020, 19:03
Ο Θεός δεν είναι παρανοϊκός να στείλει τα αβάπτιστα έμβρυα σε τόπο τιμωρίας.
φυσικα και ειναι. εχει κανει πολυ χειροτερα κατα τας γραφας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Οκτ 2020, 10:06

μια και μιλάμε για παράνοια,είναι τόσο παρανοικά όλα αυτά που θα έπρεπε να σας τρομάζει η ύπαρξη ενός θεού

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Οκτ 2020, 10:52

Alphabet έγραψε:
14 Οκτ 2020, 01:16
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Οκτ 2020, 22:12

Αυτό κάνεις λέγεται, cherry picking.
Γιατι cherry picking; Ειλικρινα ρωταω γιατι δεν βρισκεις ακρη με τις διαφορες ερμηνειες που δινει ο καθενας.
Εσεις λετε οτι ο Παραδεισος ειναι πνευματικη κατασταση και η Κολαση η απομακρυνση απο τον Θεο.
Ψαχνοντας να βρω τι λει η εκκλησια για τις ψυχες, επεσα πανω σε αυτο.

Απόσπασμα από το βιβλίο του πατρός Σεραφείμ Ρόουζ, « Η ψυχή μετά τον θάνατο»
..Μερικές ψυχές βρίσκονται (μετά τις σαράντα ημέρες) σε μια κατάσταση πρόγευσης της αιώνιας αγαλλίασης και μακαριότητας, ενώ άλλες σε μια κατάσταση τρόμου εξαιτίας των αιώνιων μαρτυρίων, τα οποία θα υποστούν πλήρως μετά την Τελική Κρίση...όμως εκείνοι που δεν δέχτηκαν τη σωτηρία, την οποία ο Χριστός ήλθε να προσφέρει στην ανθρωπότητα, θα βασανίζονται για πάντα – μαζί με τα αναστημένα τους σώματα – στην κόλαση.
http://immorfou.org.cy/monasteries/pana ... o-zwh.html
Φυσικά και κάνεις cherry picking διότι γνωρίζεις τις πηγές. Επομένως κάνεις επιλεκτική χρήση αυτών. Μου παραθέτεις το απόσπασμα από τον Ρόουζ, που μοιάζει να δικαιώνει αυτό που ισχυρίζεσαι, ενώ αγνοείς άλλες σημαντικότερες πηγές.

Γράφει λοιπόν ο Δαμασκηνός:

"Και τούτο δε ειδέναι δει, ότι ο Θεός ού κολάζει τινά εν τω μέλλοντι, αλλ' έκαστος εαυτόν δεκτικόν ποιεί της μετοχής του Θεού. Έστι μεν η μεν μετοχή του Θεού τρυφή, η δε αμεθεξία αυτού κόλασις" (Ιω. Δαμασκηνός, 'Κατά Μανιχαίων', PG 94,1545D-1548A).

Με βάση, επομένως, τον πρώτο και μέγα Δογματολόγο της Εκκλησίας μας, Η κόλαση είναι η αμεθεξία του θεού.

"Και οι μεν δίκαιοι ποθούντες τον Θεόν, ευφραίνονται, οι δε αμαρτωλοί ποθούντες την αμαρτίαν και μη έχοντες τα ύλας της αμαρτίας,, κολάζονται, μηδεμίαν παρηγορίαν έχοντες. Τι γαρ εστί κόλασις, ει μη του ποθουμένου στέρησις;" (Ιω. Δαμασκηνός, 'Κατά Μανιχαίων', PG 94,1573ΑΒ).

Νομίζω ότι κάθε επιπλέον συζήτηση περιττεύει. Όποιος λαϊκός ή ιερέας ή μοναχός, θεωρεί ότι η Κόλαση και ο Παράδεισος είναι τόποι με καζάνια και διαβολάκια με πηρούνια έχει απομακρυνθεί από την διδασκαλία της Εκκλησίας επικίνδυνα. Για να το πω με άλλα λόγια έχει υιοθετήσει λόγο δυτικότροπο, δικανικό και αντιθεολογικό.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Οκτ 2020, 11:32

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Οκτ 2020, 10:52
Νομίζω ότι κάθε επιπλέον συζήτηση περιττεύει. Όποιος λαϊκός ή ιερέας ή μοναχός, θεωρεί ότι η Κόλαση και ο Παράδεισος είναι τόποι με καζάνια και διαβολάκια με πηρούνια έχει απομακρυνθεί από την διδασκαλία της Εκκλησίας επικίνδυνα. Για να το πω με άλλα λόγια έχει υιοθετήσει λόγο δυτικότροπο, δικανικό και αντιθεολογικό.
Σιγά την σούπερ φιλοσοφική κατάκτηση της ανατολής να πει ότι η κόλαση τελικά δεν είναι τόπος αλλά βάιμπ :lol:

Αυτό που λέει ο lonelyrider ότι κόλαση είναι το να υποφέρεις από το βίωμα του θείου φωτός ή κάτι τέτοιο σε ποια παράδοση εφάπτεται, ξέρουμε;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Οκτ 2020, 11:54

Stalker έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:32
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Οκτ 2020, 10:52
Νομίζω ότι κάθε επιπλέον συζήτηση περιττεύει. Όποιος λαϊκός ή ιερέας ή μοναχός, θεωρεί ότι η Κόλαση και ο Παράδεισος είναι τόποι με καζάνια και διαβολάκια με πηρούνια έχει απομακρυνθεί από την διδασκαλία της Εκκλησίας επικίνδυνα. Για να το πω με άλλα λόγια έχει υιοθετήσει λόγο δυτικότροπο, δικανικό και αντιθεολογικό.
Σιγά την σούπερ φιλοσοφική κατάκτηση της ανατολής να πει ότι η κόλαση τελικά δεν είναι τόπος αλλά βάιμπ :lol:

Αυτό που λέει ο lonelyrider ότι κόλαση είναι το να υποφέρεις από το βίωμα του θείου φωτός ή κάτι τέτοιο σε ποια παράδοση εφάπτεται, ξέρουμε;
Είναι σούπερ φιλοσοφική κατάκτηση, αλλά βαριέμαι τώρα να εξηγώ. Πίνω καφέ. :lol:

Δεν λέει κάτι διαφορετικό από εμένα ο rider.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Οκτ 2020, 12:18

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Οκτ 2020, 10:52

Φυσικά και κάνεις cherry picking διότι γνωρίζεις τις πηγές. Επομένως κάνεις επιλεκτική χρήση αυτών. Μου παραθέτεις το απόσπασμα από τον Ρόουζ, που μοιάζει να δικαιώνει αυτό που ισχυρίζεσαι, ενώ αγνοείς άλλες σημαντικότερες πηγές.

Γράφει λοιπόν ο Δαμασκηνός:

"Και τούτο δε ειδέναι δει, ότι ο Θεός ού κολάζει τινά εν τω μέλλοντι, αλλ' έκαστος εαυτόν δεκτικόν ποιεί της μετοχής του Θεού. Έστι μεν η μεν μετοχή του Θεού τρυφή, η δε αμεθεξία αυτού κόλασις" (Ιω. Δαμασκηνός, 'Κατά Μανιχαίων', PG 94,1545D-1548A).

Με βάση, επομένως, τον πρώτο και μέγα Δογματολόγο της Εκκλησίας μας, Η κόλαση είναι η αμεθεξία του θεού.

"Και οι μεν δίκαιοι ποθούντες τον Θεόν, ευφραίνονται, οι δε αμαρτωλοί ποθούντες την αμαρτίαν και μη έχοντες τα ύλας της αμαρτίας,, κολάζονται, μηδεμίαν παρηγορίαν έχοντες. Τι γαρ εστί κόλασις, ει μη του ποθουμένου στέρησις;" (Ιω. Δαμασκηνός, 'Κατά Μανιχαίων', PG 94,1573ΑΒ).

Νομίζω ότι κάθε επιπλέον συζήτηση περιττεύει. Όποιος λαϊκός ή ιερέας ή μοναχός, θεωρεί ότι η Κόλαση και ο Παράδεισος είναι τόποι με καζάνια και διαβολάκια με πηρούνια έχει απομακρυνθεί από την διδασκαλία της Εκκλησίας επικίνδυνα. Για να το πω με άλλα λόγια έχει υιοθετήσει λόγο δυτικότροπο, δικανικό και αντιθεολογικό.
Απλα θελω να δειξω οτι ολα αυτα ειναι εικασιες. Αλλα λεει ο ενας, αλλα λεει ο αλλος. Κανεις απο την εκκλησια δεν γνωριζει πραγματικα αν υπαρχει ψυχη (για την επιστημη δεν υπαρχει), κανεις δεν γνωριζει αν υπαρχει παραδεισος και κολαση, κανεις δεν γνωριζει αν υπαρχει ευδαιμονια ή μαρτύρια. Το οτι ορισμενα απο αυτα οντως υπαρχουν στην Γραφη, δεν ειναι αποδειξη. Κανεις δεν πεθανε και γυρισε για να τα επιβεβαιωσει.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 14 Οκτ 2020, 19:18

Stalker έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:32
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Οκτ 2020, 10:52
Νομίζω ότι κάθε επιπλέον συζήτηση περιττεύει. Όποιος λαϊκός ή ιερέας ή μοναχός, θεωρεί ότι η Κόλαση και ο Παράδεισος είναι τόποι με καζάνια και διαβολάκια με πηρούνια έχει απομακρυνθεί από την διδασκαλία της Εκκλησίας επικίνδυνα. Για να το πω με άλλα λόγια έχει υιοθετήσει λόγο δυτικότροπο, δικανικό και αντιθεολογικό.
Σιγά την σούπερ φιλοσοφική κατάκτηση της ανατολής να πει ότι η κόλαση τελικά δεν είναι τόπος αλλά βάιμπ :lol:

Αυτό που λέει ο lonelyrider ότι κόλαση είναι το να υποφέρεις από το βίωμα του θείου φωτός ή κάτι τέτοιο σε ποια παράδοση εφάπτεται, ξέρουμε;
Δεν ξέρω σε ποια δημοσίευσή μου αναφέρεσαι αλλά η κόλαση όπως βιβλικά περιγράφεται, είναι τόπος βασάνων. Πυρ, θείον, σκώληξ ακοίμητος κτλ κτλ. Και κάτι μου λέει ο λογισμός μου ότι αυτά δεν είναι αλληγορικά. :a040:
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Οκτ 2020, 19:43

lonelyrider έγραψε:
14 Οκτ 2020, 19:18
Stalker έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:32
Σιγά την σούπερ φιλοσοφική κατάκτηση της ανατολής να πει ότι η κόλαση τελικά δεν είναι τόπος αλλά βάιμπ :lol:

Αυτό που λέει ο lonelyrider ότι κόλαση είναι το να υποφέρεις από το βίωμα του θείου φωτός ή κάτι τέτοιο σε ποια παράδοση εφάπτεται, ξέρουμε;
Δεν ξέρω σε ποια δημοσίευσή μου αναφέρεσαι αλλά η κόλαση όπως βιβλικά περιγράφεται, είναι τόπος βασάνων. Πυρ, θείον, σκώληξ ακοίμητος κτλ κτλ. Και κάτι μου λέει ο λογισμός μου ότι αυτά δεν είναι αλληγορικά. :a040:
Σ' ευχαριστω για την επιβεβαιωση του προηγουμενου μηνυματος μου.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Αγέννητα- Κόλαση ή γέμισε ο Παράδεισος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Οκτ 2020, 19:45

lonelyrider έγραψε:
14 Οκτ 2020, 19:18
Stalker έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:32
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Οκτ 2020, 10:52
Νομίζω ότι κάθε επιπλέον συζήτηση περιττεύει. Όποιος λαϊκός ή ιερέας ή μοναχός, θεωρεί ότι η Κόλαση και ο Παράδεισος είναι τόποι με καζάνια και διαβολάκια με πηρούνια έχει απομακρυνθεί από την διδασκαλία της Εκκλησίας επικίνδυνα. Για να το πω με άλλα λόγια έχει υιοθετήσει λόγο δυτικότροπο, δικανικό και αντιθεολογικό.
Σιγά την σούπερ φιλοσοφική κατάκτηση της ανατολής να πει ότι η κόλαση τελικά δεν είναι τόπος αλλά βάιμπ :lol:

Αυτό που λέει ο lonelyrider ότι κόλαση είναι το να υποφέρεις από το βίωμα του θείου φωτός ή κάτι τέτοιο σε ποια παράδοση εφάπτεται, ξέρουμε;
Δεν ξέρω σε ποια δημοσίευσή μου αναφέρεσαι αλλά η κόλαση όπως βιβλικά περιγράφεται, είναι τόπος βασάνων. Πυρ, θείον, σκώληξ ακοίμητος κτλ κτλ. Και κάτι μου λέει ο λογισμός μου ότι αυτά δεν είναι αλληγορικά. :a040:
Πνευματικών και ψυχικών βασάνων.

Ας αφήσουμε τον λογισμό μας εκτός συζήτησης.

Ο Ιωάννης Δαμασκηνός είναι ξεκάθαρος.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών