Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 22 Οκτ 2020, 00:54

Ο Φραγκίσκος γενικότερα βλέπει την καρέκλα του να τρίζει.Ασχετα απο το δήθεν αλάθητο του Πάπα πολλοί καθολικοί επίσκοποι και πιστοί απο πολλά μέρη του κόσμου έχουν αρχίσει να αντιδρούν εδώ και καιρό στις πολιτικές που αναφέρεται. Ασχετα με τις εσωτερικές διαμάχες στους ρωμαιοκαθολικού η ορθόδοξη εκκλησία έπρεπε να έχει εδώ και καιρό σταματήσει τον διάλογο με αυτή την αίρεση.

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 22 Οκτ 2020, 00:56

Azuka έγραψε:
21 Οκτ 2020, 21:10
Khan έγραψε:
21 Οκτ 2020, 20:16
Azuka έγραψε:
21 Οκτ 2020, 20:12


Ποιες νέες αγορές ρε ανόητε;Η ομοφυλοφιλία είναι αμάρτημα. Αυτος ο Πάπας αυτός δεν μιλά για την πλειοψηφία των χριστιανών (που είναι μη καθολικοί δηλαδή ορθόδοξοι,Πεντηκοστιανοί, βαπτιστές, μονοφυσίτες, κτλ).Δεν μιλά ούτε καν για την πλειοψηφία των καθολικών που τον γράφουν γιατί ξέρουν τι κουμάσι είναι. Για να μην αναφέρω ότι οι περιοχές του χριστιανικου τρίτου κόσμου(Υποσαχάρια Αφρική, Καραϊβική,Λατινική Αμερική) που παλιά επικρατούσε ο καθολικισμός πλέον περνούνε ταχύατατα στον έλεγχο των πεντηκοστιανών(που λέμε οτι η ομοφυλοφιλία είναι βδέλυγμα όπως και η Γραφή) δηλαδή τον δικό μας.Συντομα θα πάρει δρόμο ο φραγκίσκος.
Δεν έχω πρόχειρη κάποια πηγή αλλα απο όσο ξέρω στην Υποσαχάρια Αφρική(και στην Κεντρική Αμερική και την Καραϊβική) υπάρχουν εκτός απο χριστιανούς και πολλοί ανιμιστές.
Ο χάρτης με την επικρατούσα θρησκεία ανα χώρα.Με μωβ οι χώρες με χριστιανική πλειοψηφία(ανεξάρτητα δόγματος),με πράσινο οι χώρες με ισλαμική πλειοψηφία,με γκρι οι χώρες με πλειοψηφία μη θρησκευόμενο πληθυσμό,με κόκκινο οι ινδουιστικές κατα πλειοψηφία χώρες,με πορτοκαλί οι χώρες με βουδιστική πλειοψηφία,με κίτρινο οι χώρες με σινοτιστική πλειοψηφία και με μπλε οι χώρες με εβαική πλειοψηφία.Η Νιγηρία είναι μισή-μισή χριστιανική-ισλαμική.


Εικόνα
Με γκρι βλέπω λίγες χώρες (Κίνα,Βόρεια Κορέα, Σουηδία, Νορβηγία, Ισλανδία, Γαλλία,Ολλανδία, Βέλγιο,Λετονία, Λιθουανία, Τσεχία,Δανία, Βρετανία).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marios την 22 Οκτ 2020, 00:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Οκτ 2020, 00:56

Μπράβο στον πάπα. Αν και στα αρχίδια μας, εμείς έτσι κι αλλιώς θα γαμιόμασταν και θα καλλιεργούσαμε την πνευματική μας ολοκλήρωση, αλλά κι ότι το λέει ο παπάκος καλό είναι
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 22 Οκτ 2020, 01:20

Στον προτεσταντισμό εκπροσωπούνται ήδη τα LGBTQ. Είναι λογική συνέχεια της διαμάχης μέσα στον χριστιανισμό του ιουδαϊκού
πνεύματος και του κηρύγματος του Γεσουά. Στο τέλος θα αφαιρέσουν ολόκληρη την παλαιά διαθήκη και ο χριστιανισμός θα
ακολουθήσει την φυσική του πορεία.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 22 Οκτ 2020, 01:31

:smt041:smt041:rofl: Σόρος, βίβλος, ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς, homos, χριστιανομετρα και όλα αυτά σε ένα νήμα.3 σελίδων.


Phorum και τα μυαλά στο μπλέντερ ρε νιαμου
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3732
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 22 Οκτ 2020, 01:31

Αυτή είναι η κατάντια της Δυτικής " εκκλησίας". Να νοθεύει το λόγο του Θεού.
Είναι ξεκάθαρο ότι βιβλικά η ομοφυλοφιλία αποδοκιμάζεται υπό του Θεού. Οι ομοφυλόφιλοι θα τύχουν συγχωρήσεως μόνον εάν μετανοήσουν και αποτάξουν το βδελυρό αυτό πάθος από πάνω τους. Ας μη μασάμε τα λόγια μας.
Αυτό που κάνουν οι ομοφυλόφιλοι είναι αισχρό πραγματικά. Ακόμα και αν φανταστικά ομιλώντας δεν είχαμε εμείς οι άνθρωποι γνωρίσει το λόγο του Θεού και πάλι θα έπρεπε να καταδικάσουμε αυτήν την αισχρότητα.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14555
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 22 Οκτ 2020, 01:47

Yochanan έγραψε:
22 Οκτ 2020, 00:48
Patriot έγραψε:
22 Οκτ 2020, 00:41
συνεργάζονται με φιλοομοφυλοφιλικα λόμπι για την προώθηση των συμφερόντων της Διασποράς και του ελληνισμού αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο και δεν έχει σχέση με αλλαγή δόγματος.
αυτή η συνεργασία της ελληνικής εκκλησίας όμως με φιλοομοφιλοφιλοφιλοκες* δυναμεις δεν ανοίγει τον δρόμο να μπει η ομοφι...η γκετσοσύνη στον Χριστιανισμό από την πίσω πόρτα;

*αυτη τη λέξη μπορώ να αρχίσω να τη γράφω αλλα δυσκολευομαι να βρω που να τη σταματήσω
Με απογοήτευσες. Νομισα θα γράψεις φιλοφλοκικες δυναμεις. Μου θύμισες το αποτυχημένο πέναλτι του Μιγιατοβιτς εναντίον της Ολλανδίας το 98.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9979
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Οκτ 2020, 01:56

Για νόμους μιλάει, δεν λέει ότι θα τελεί και το μυστήριο του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagabondo την 22 Οκτ 2020, 02:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Uppercut

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Οκτ 2020, 02:18

vagabondo έγραψε:
22 Οκτ 2020, 01:56
Για νόμους μιλάει, δεν λέει ότι θα τελεί και το μυστήρια του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων.
Προφανώς. Δεν τίθεται θέμα αποδοχής των ομοφυλοφιλικών σχέσεων από την Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία ή πολύ περισσότερο του γάμου τους. Όσοι γράφουν για προσαρμογές και τέτοια δεν γνωρίζουν ιστορία και πόσο αμετακίνητη είναι η Καθολική Εκκλησία. Να πούμε για παράδειγμα ότι σε αντίθεση με άλλες εκκλησίες δεν έχει δεχθεί καν την αντισύλληψη και δεν έχει νερώσει καθόλου τη διδαχή της για τον ρόλο του σεξ στα πλαίσια του γάμου και της αναπαραγωγής κι ας τρώνε κράξιμο από παντού μιας κι αυτές οι θέσεις είναι αντιδημοφιλείς πλέον σε πάρα πολύ κόσμο.


Και βέβαια, ακόμα κι αυτή η τοποθέτηση του Φραγκίσκου, είναι η τοποθέτηση του. Δεν είναι αυτομάτως διδαχή της Καθολικής Εκκλησίας και το αλάθητο που αναφέρθηκε από τον Marios δεν δουλεύει έτσι. Ένας Πάπας μπορεί να πει λάθος πράγματα σύμφωνα με τους ίδιους τους Καθολικούς αν και προφανώς τα λεγόμενα του χαίρουν μεγάλου σεβασμού και προσοχής. Το περιβόητο αλάθητο δεν αφορά οποιαδήποτε δήλωση του. Ισχύει μόνο όταν μιλάει ex cathedra, επικαλούμενος την αυθεντία του ως διάδοχος του Αποστόλου Πέτρου κι όντας σαφές πως καθορίζει το δόγμα. Και με διάφορες άλλες προϋποθέσεις, όπως το ότι μιλάει για ζήτημα πίστεως κι όχι για κάποιο επιστημονικό ζήτημα ή κάτι τοπικό και προσωρινό όπως η συμφωνία ή η διαφωνία του με τον τάδε νόμο, να μην αντικρούει ευθέως τις Γραφές, την Ιερά Παράδοση, ή προηγούμενη δεσμευτική παπική διδαχή. Στην πραγματικότητα, υποτίθεται τουλάχιστον, πως ο Πάπας δεν δημιουργεί ποτέ καινά δόγματα αλλά ερμηνεύει και εξάγει λογικές συνέπειες από το υπάρχον δόγμα και την υπάρχουσα παράδοση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 22 Οκτ 2020, 02:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9979
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Οκτ 2020, 02:21

Πρεπει να πάρουν το ΟΚ από το Πάπα για να νομοθετήσουν οι βουλευτές;
Φωνάζουν και οι Ιταλοί για διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας; :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 22 Οκτ 2020, 03:23

Σαν αυτογκόλ ακούγεται.
Μπορεί να χάσει σε δημοφιλία στη Ν.Αμερική και την Αφρική ενώ και στην Ευρώπη θα χάσει προς όφελος της Ρωσικής Εκκλησίας

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Οκτ 2020, 08:13

Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Οκτ 2020, 01:47
Yochanan έγραψε:
22 Οκτ 2020, 00:48
Patriot έγραψε:
22 Οκτ 2020, 00:41
συνεργάζονται με φιλοομοφυλοφιλικα λόμπι για την προώθηση των συμφερόντων της Διασποράς και του ελληνισμού αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο και δεν έχει σχέση με αλλαγή δόγματος.
αυτή η συνεργασία της ελληνικής εκκλησίας όμως με φιλοομοφιλοφιλοφιλοκες* δυναμεις δεν ανοίγει τον δρόμο να μπει η ομοφι...η γκετσοσύνη στον Χριστιανισμό από την πίσω πόρτα;

*αυτη τη λέξη μπορώ να αρχίσω να τη γράφω αλλα δυσκολευομαι να βρω που να τη σταματήσω
Με απογοήτευσες. Νομισα θα γράψεις φιλοφλοκικες δυναμεις. Μου θύμισες το αποτυχημένο πέναλτι του Μιγιατοβιτς εναντίον της Ολλανδίας το 98.
Ηταν toss up αναμεσα σε αυτο και το χωρατο με το πώς αρχιζει και τελειωνει η λεξη - κι εγω το μετανιώνω τώρα που το λες. Τα φλόκια μπορούσανε να μπούνε εμβόλιμα ακομα κι ετσι. Τεσπα, θα το καταπιούμε κι αυτο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Οκτ 2020, 08:42

Εντάξει είναι θλιβερό να διαβάζεις σε αυτό το thread πόσο σκατόψυχοι είστε οι 'καλοί' Χριστιανοί, γιατί by the book η ομοφυλοφιλία είναι "αμάρτημα". Κάντε report το post μου, βασικά κάντε ό,τι θέλετε, άλλα είστε pathetic με όλη τη σημασία της λέξης.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 22 Οκτ 2020, 09:14

Khan έγραψε:
21 Οκτ 2020, 20:15
Stalker έγραψε:
21 Οκτ 2020, 18:22
αφού η χριστιανική ηθική είναι διαχρονικά η ίδια αφού

ντίος μίο
Αυτο το ΚΑΘΙΚΙ ο πάπας όταν ρωτήθηκε για την σύγκρουση Αρμενίας με Τουρκία/Αζερμπαϊτζάν είπε πως δεν ξέρει ποιος έχει δίκιο.Πέρα απο αυτό η Καθολική εκκλησία έχει αλλάξει ένα σωρό φορές το δόγμα της και δεν είναι καν χριστιανική.Η χριστιανική ορθόδοξη ηθική είναι ίδια διαχρονικά και δεν αλλάζει.
Γι' αυτό απαγορεύονται τα διαζύγια και οι γάμοι με αλλόθρησκους.

Oh wait
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ιστορία! Ναι από τον Πάπα Φραγκίσκο στα σύμφωνα συμβίωσης ομοφυλόφιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 22 Οκτ 2020, 09:42

lonelyrider έγραψε:
22 Οκτ 2020, 01:31
Αυτό που κάνουν οι ομοφυλόφιλοι είναι αισχρό πραγματικά.
Για τους ομοφυλόφιλους δεν είναι αισχρό, για σένα είναι.

Γιατί σε κοφτει τόσο πολύ τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών