ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Ιαν 2021, 13:32

Δεν καταλαβαίνω τίποτα ρε μαλάκα μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8560
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 16 Ιαν 2021, 14:22

bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 10:39
Οχι δεν μας νοιάζει τι κάνετε, δε σας πολεμουμε
Εσείς όμως;
Αλήθεια? Τότε γιατί δυσφημήτε τον Χθόνιο Ζευ ως σατανά και διάβολο?
Γιατί υπάρχει ευχή κατά των ειδώλων...
Γιατί γκρεμίσατε τα αγάλματα και τους αρχαίους ναούς...

Μπλου αυτά δεν τα ξέρεις? Ποιος πολεμάει ποιον?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 14:35

tanipteros έγραψε:
16 Ιαν 2021, 14:22
bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 10:39
Οχι δεν μας νοιάζει τι κάνετε, δε σας πολεμουμε
Εσείς όμως;
Αλήθεια? Τότε γιατί δυσφημήτε τον Χθόνιο Ζευ ως σατανά και διάβολο?
Γιατί υπάρχει ευχή κατά των ειδώλων...
Γιατί γκρεμίσατε τα αγάλματα και τους αρχαίους ναούς...

Μπλου αυτά δεν τα ξέρεις? Ποιος πολεμάει ποιον?
Ως εδώ γνωρίζω
Όποιος ξέρει με λινκ ας πει

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 16 Ιαν 2021, 18:00

.
Χριστιανισμός αρχίζει να επικρατεί στα χρόνια του Μ. Κωνσταντίνου. Το ερώτημα, λοιπόν, που τίθεται είναι: από τότε και στο εξής καταστράφηκαν oι αρχαίοι ναοί ή μήπως πολλοί απ' αυτούς ήταν ήδη κατεστραμένοι ή εγκαταλελειμμένοι;
....

Στην συνέχεια, ο Φίλιππος με τους Μακεδόνες του, σε αντίποινα, «πυρπόλησαν και κατεδάφισαν τα ιερά και ανέτρεψαν η κατέστρεψαν 2.000 ανδριάντες». Και δεν περιορίστηκαν μόνο στην Αιτωλία, αλλά προχώρησαν και στην Αττική, το 200 π. Χ., όπως εξιστορεί ο Λίβιος, όπου «Κατέστρεψαν και τα μνημεία και ανέσκαψαν τους τάφους διασκορπίζοντας τα οστά των νεκρών»9.

Ακολουθούν οι επιδρομές των Ρωμαίων, που κράτησαν δύο ολόκληρους αιώνες και έφεραν πράγματι «ες έδαφος» πόλεις, ναούς, ιερά και αγάλματα σε ολόκληρη την Ελλάδα. Το 194 π. Χ., ο Τίτος Φλαμίνιος, μετά την νίκη του κατά του Φιλίππου, «στέλνει καραβιές ολόκληρες από κλεμμένα μαρμάρινα και χάλκινα αγάλματα για να κοσμήσουν το θρίαμβο του στη Ρώμη»10.
...
βλέπε λινκ

https://www.impantokratoros.gr/arxaioi_ ... es.el.aspx
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Ιαν 2021, 18:54

bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 13:30
Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:47
Στην μοναδικη ισως δυσκολη ερωτηση του παρουσιαστη, οτι δηλαδη ο Ιησους δεν μπορουσε να ειναι πραγματικος ανθρωπος αφου δεν ειχε γονιδια
κανονικου ανθρωπου, η απαντηση του μητροπολιτη ηταν οτι, ολα μπορει να τα κανει ο Θεος αφου εφτιαξε τον αθρωπο απο το τιποτα.

Η κριση του βασιζεται λοιπον στην δημιουργια του Αδαμ (πριν 7000 περιπου χρονια συμφωνα με την Γραφη), εναντια σε ολες τις αποδειξεις της επιστημης.
:fp:

Υ.Γ. Ο αιρετικος βεβαια jey_pap πιστευει οτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι πριν τον Αδαμ. :lol:
Οταν του είπα του πνευματικου μου τι υπήρχε πριν μου είπε αστο εσυ αυτό και κοίτα απο κει και μετά
Λινκ σου εδωσε; Εμ τοτε δεν σημαινει τιποτα... :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 18:59

Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 18:54
bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 13:30
Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:47
Στην μοναδικη ισως δυσκολη ερωτηση του παρουσιαστη, οτι δηλαδη ο Ιησους δεν μπορουσε να ειναι πραγματικος ανθρωπος αφου δεν ειχε γονιδια
κανονικου ανθρωπου, η απαντηση του μητροπολιτη ηταν οτι, ολα μπορει να τα κανει ο Θεος αφου εφτιαξε τον αθρωπο απο το τιποτα.

Η κριση του βασιζεται λοιπον στην δημιουργια του Αδαμ (πριν 7000 περιπου χρονια συμφωνα με την Γραφη), εναντια σε ολες τις αποδειξεις της επιστημης.
:fp:

Υ.Γ. Ο αιρετικος βεβαια jey_pap πιστευει οτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι πριν τον Αδαμ. :lol:
Οταν του είπα του πνευματικου μου τι υπήρχε πριν μου είπε αστο εσυ αυτό και κοίτα απο κει και μετά
Λινκ σου εδωσε; Εμ τοτε δεν σημαινει τιποτα... :003:
Δώσε εσυ αν γνωρίζεις

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Ιαν 2021, 19:48

bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 18:59
Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 18:54
bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 13:30


Οταν του είπα του πνευματικου μου τι υπήρχε πριν μου είπε αστο εσυ αυτό και κοίτα απο κει και μετά
Λινκ σου εδωσε; Εμ τοτε δεν σημαινει τιποτα... :003:
Δώσε εσυ αν γνωρίζεις
Επειδη μιλας τελευταια συνεχεια για λινκς και επειδη ο πνευματικος σου οταν τον ρωτησες σου ειπε να κοιτας μετα την δημιουργια και οχι πριν, γι αυτο σε ρωτησα αν σου εδωσε λινκ.

Εγω εχω να σου δωσω ενα απλο..
http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547 ... ex7_2.html

"Για να κατανοήσουμε πόσο μικρό χρονικό διάστημα υπάρχει ο άνθρωπος στη Γη σε σχέση με άλλες μορφές ζωής, αρκεί να υποθέσουμε ότι η ιστορία της ζωής μετρά 24 ώρες. Τότε ο άνθρωπος υπάρχει στη Γη για λιγότερο από ένα λεπτό."

Διαβασε το λινκ ομως, ετσι;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 20:39

Αυτό το ξερω απο το σχολείο
Δυστυχώς δεν μπορω να βάλω κάποια πηγη γιατί δεν γνωρίζω τα βασικά όπως εξηγούνται στη θρησκεία μου

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 16 Ιαν 2021, 22:26

Η Παλαιά και Καινή Διαθήκη δεν πραγματεύονται επιστημονικά ζητήματα. Υπάρχουν όμως χριστιανοί και κυρίως Πατέρες που έχουν καλές σχέσεις με την Επιστήμη.


βλέπε
από 6:50 ...
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13247
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Ιαν 2021, 17:01

bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 10:39
tanipteros έγραψε:
16 Ιαν 2021, 00:02
bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 21:27


Του Ιερομονάχου Αντίπα Αγιορείτου στην Romfea.gr

Ο Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης είπε «πως να σκέπτεσαι Ορθόδοξα είναι εύκολο. Το να ζεις Ορθόδοξα θέλει πολύ κόπο».

Εμείς θα προσθέσουμε ταπεινά, πως το να μιλάς ή να γράφεις Ορθόδοξα είναι επίσης εύκολο, ευκολότατο. Ακόμη πιο εύκολο είναι να σηκώνεις τη σημαία «Ορθοδοξία ή Θάνατος»......
...
SpoilerShow
Όμως Ορθοδοξία έξω από την Εκκλησία δεν υπάρχει, εκτός εάν είναι ψεύτικη. Ορθοδοξία υπάρχει εκεί που υπάρχει σωστή πίστη, αλλά και σωστή ζωή.



Κάποιοι κατανοούν την υπέροχη λέξη Ορθοδοξία μόνο σαν αγώνα εναντίον των αιρετικών, σαν αγώνα για το Ιουλιανό ημερολόγιο και σαν αγώνα – το χειρότερο – εναντίων ομοδόξων αδελφών που δεν τους θεωρούν Ορθόδοξους, όσο είναι, όπως φαντάζονται αυτοί, επειδή δεν τους ακολουθούν στο πείσμα και στο σχίσμα τους.

Συμβαίνει και εδώ, αυτό που είπε ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος: «Όλοι είμαστε ευσεβείς κατά τούτο μόνο κατηγορώντας τους άλλους για ασέβεια».


Την ζωή όμως των Αγίων Πατέρων ποιος την μιμείται;
«Δια πάντα ταύτα» προτείνουμε, ένα να είναι το σύνθημα όλων μας, μία η σημαία: «Εκκλησία ή Θάνατος».


Αλλιώς η Ορθοδοξία, κινδυνεύει, όπως πολύ σοφά είπε και πάλι ο Άγιος Παΐσιος, περισσότερο από εμάς τους Ορθόδοξους, παρά, από κάποιον άλλο εχθρό της.


https://www.romfea.gr/katigories/10-apo ... i-thanatos
εμένα καλή μου Μπλου... που επιλέγω κάτι άλλο από ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ πρέπει να με σκοτώσετε? Αυτό εννοείτε?
σαν σύνθημα του Ισλάμ ακούγεται...
Εσυ έχασες τον δρόμο σου
Τη δυναμη τη πνευματικη δε τη γυρισες προς τα δεξιά
Δες πρωτα τι προσφέρει η δεξιά πλευρά
Όμως είναι δυσκολη...
Κι ευκολη

Οχι δεν μας νοιάζει τι κάνετε, δε σας πολεμουμε
Εσείς όμως;
Ποιά είσαι συ, που θα διαχωρίσεις τους ανθρώπους ανάλογα την πνευματικότητά τους ή μη και θα τους κατατάξεις στην πλευρά που γουστάρεις;
Ποιά είσαι συ, που θα κρίνεις τα δύσκολα της ζωής του εκάστοτε ανθρώπου, λες και μπαίνεις σπίτι του; Επειδή ο πνευματικός σου, σου αράδιασε πέντε μπαρούφες, έχεις την εντύπωση πως γνωρίζεις τις ανάγκες του, τα θέλω του και κατηγοριοποιείς;
Για να αντιληφθείς κάτι, εσύ και οι εκάστοτε κολλημένοι.
Ο πόλεμος δεν υφίσταται μεταξύ μας, όπως εσύ αφελέστατα θεωρείς, αλλά απέναντι σε ότι έχουμε να διαχειριστούμε που δεν συνάδει με τη λογική. Κάτι που στην ουσία δεν κρίνεται απαραίτητο για την επιβίωσή μας.
Πάρε τη βοήθεια του κοινού και ζήτησε λινκ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Ιαν 2021, 09:28

bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 13:31
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22
bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 16:06


Ο Θεός υπάρχει, γιατί τον έχω γνωρίσει λέει ο Μητροπολίτης Αντώνιος μπλουμ Σουροζ
Για κάποιον Δες το
0:37 - 1:00
SpoilerShow
Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Βαλε κάποιο λινκ
Δεν χρειάζεται κάποιο λινκ. Είναι απλώς θέμα λογικής: κάτι που ισχυρίζεται κάποιος χωρίς να παρέχει τις απαραίτητες αποδείξεις δεν ισχύει μέχρι να φέρει τις αποδείξεις.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Ιαν 2021, 09:29

Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:47
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22

Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Στην μοναδικη ισως δυσκολη ερωτηση του παρουσιαστη, οτι δηλαδη ο Ιησους δεν μπορουσε να ειναι πραγματικος ανθρωπος αφου δεν ειχε γονιδια
κανονικου ανθρωπου, η απαντηση του μητροπολιτη ηταν οτι, ολα μπορει να τα κανει ο Θεος αφου εφτιαξε τον αθρωπο απο το τιποτα.

Η κριση του βασιζεται λοιπον στην δημιουργια του Αδαμ (πριν 7000 περιπου χρονια συμφωνα με την Γραφη), εναντια σε ολες τις αποδειξεις της επιστημης.
:fp:

Υ.Γ. Ο αιρετικος βεβαια jey_pap πιστευει οτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι πριν τον Αδαμ. :lol:
Ή εντελώς άσχετη η απάντηση σου ή δεν κατάλαβα που κολλάει, εξηγήσου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 18 Ιαν 2021, 09:56

axilmar έγραψε:
18 Ιαν 2021, 09:28
bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 13:31
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22


Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Βαλε κάποιο λινκ
Δεν χρειάζεται κάποιο λινκ. Είναι απλώς θέμα λογικής: κάτι που ισχυρίζεται κάποιος χωρίς να παρέχει τις απαραίτητες αποδείξεις δεν ισχύει μέχρι να φέρει τις αποδείξεις.
Οχι, εσυ να μου φέρεις αποδείξεις για αυτό που λες οτι δεν υπάρχει ο Θεός, αυτό εννοουσα

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 18 Ιαν 2021, 10:32

axilmar έγραψε:
18 Ιαν 2021, 09:29

Ή εντελώς άσχετη η απάντηση σου ή δεν κατάλαβα που κολλάει, εξηγήσου.
Κολλαει στο βιντεο που ανεβασε η Μπλου και στο οποιο της απαντησες...

axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22
bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 16:06
axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:44


Εγω απλως αποδειξεις ζητησα. Υπαρχουν αποδειξεις;
Ο Θεός υπάρχει, γιατί τον έχω γνωρίσει λέει ο Μητροπολίτης Αντώνιος μπλουμ Σουροζ
Για κάποιον Δες το
0:37 - 1:00
SpoilerShow
Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 18 Ιαν 2021, 10:58

Πασιφάη έγραψε:
17 Ιαν 2021, 17:01
bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 10:39
tanipteros έγραψε:
16 Ιαν 2021, 00:02


εμένα καλή μου Μπλου... που επιλέγω κάτι άλλο από ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ πρέπει να με σκοτώσετε? Αυτό εννοείτε?
σαν σύνθημα του Ισλάμ ακούγεται...
Εσυ έχασες τον δρόμο σου
Τη δυναμη τη πνευματικη δε τη γυρισες προς τα δεξιά
Δες πρωτα τι προσφέρει η δεξιά πλευρά
Όμως είναι δυσκολη...
Κι ευκολη

Οχι δεν μας νοιάζει τι κάνετε, δε σας πολεμουμε
Εσείς όμως;
Ποιά είσαι συ, που θα διαχωρίσεις τους ανθρώπους ανάλογα την πνευματικότητά τους ή μη και θα τους κατατάξεις στην πλευρά που γουστάρεις;
Ποιά είσαι συ, που θα κρίνεις τα δύσκολα της ζωής του εκάστοτε ανθρώπου, λες και μπαίνεις σπίτι του; Επειδή ο πνευματικός σου, σου αράδιασε πέντε μπαρούφες, έχεις την εντύπωση πως γνωρίζεις τις ανάγκες του, τα θέλω του και κατηγοριοποιείς;
Για να αντιληφθείς κάτι, εσύ και οι εκάστοτε κολλημένοι.
Ο πόλεμος δεν υφίσταται μεταξύ μας, όπως εσύ αφελέστατα θεωρείς, αλλά απέναντι σε ότι έχουμε να διαχειριστούμε που δεν συνάδει με τη λογική. Κάτι που στην ουσία δεν κρίνεται απαραίτητο για την επιβίωσή μας.
Πάρε τη βοήθεια του κοινού και ζήτησε λινκ.
Μόνο στο υπογραμμισμένο θα επιχειρήσω να επέμβω.
Κατ'αρχήν ο "πόλεμος" έγκειται μεταξύ ιδεολογίας που κάποιος θεός δημιούργησε τα πάντα και άλλο δεν ενδιαφέρθηκε πια, αφίνοντας στην τύχη την ανθρωπότητα, και εκείνης της διδασκαλίας κατά την οποία συνεχίζει οΘεός να προνοεί για τον κόσμο.. Στην πρώτη ιδεολογία απόκειται στη λογική λογοκρατούμενη διάνοια του ανθρώπου να φροντίσει για τα πάντα, αφού δεν υπάρχει παρέμβαση θεού, και στη δεύτερη, απόκειται στη συμμετοχή ανθρωπίνης λογικής (...και ενορατικής* τοιαύτης) και παρεμβάσεων Θεού για τα τεκτενόμενα στην ανθρωπότητα και την Κτήση.
Ο "πόλεμος" ξεκίνησε μονόπλευρα από τον Διαφωτισμό κι επεκτάθηκε στα πανεπιστήμια, όπου καθηγητές παρακολουθούνταν μην "συλληφθούν" να ομιλούν για Θεό "παρεμβατικό"..
SpoilerShow
Οι Νέοι Σκεπτικιστές αντεπιτίθενται
«SKEPTIC» ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ Οι Νέοι Σκεπτικιστές αντεπιτίθενται Αν και τα τελευταία χρόνια η δημοτικότητα της New Age αυξάνεται, ένα σπουδαίο περιοδικό βάζει τα πράγματα στη θέση τους Κάθε περαστικός που θα κοντοσταθεί μερικά λεπτά μπροστά σε κάποιο ενημερωμένο περίπτερο της Αθήνας μπορεί να διαπιστώσει την ύπαρξη εντυπωσιακά μεγάλου αριθμού περιοδικών εκδόσεων που εξειδικεύονται
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΔΡΕΟΥ
24 Νοεμβρίου 2008, 22:57 Ενημερώθηκε: 7 Νοεμβρίου 1999, 00:00
Οι Νέοι Σκεπτικιστές αντεπιτίθενται | tovima.gr
Share
Αν και τα τελευταία χρόνια η δημοτικότητα της New Age αυξάνεται, ένα σπουδαίο περιοδικό βάζει τα πράγματα στη θέση τους



Ελλάδα και Τουρκία στο «τούνελ» των διερευνητικών επαφών

Κάθε περαστικός που θα κοντοσταθεί μερικά λεπτά μπροστά σε κάποιο ενημερωμένο περίπτερο της Αθήνας μπορεί να διαπιστώσει την ύπαρξη εντυπωσιακά μεγάλου αριθμού περιοδικών εκδόσεων που εξειδικεύονται στον ευρύτερο χώρο του αποκρυφισμού, της παραψυχολογίας κ.ο.κ. Δεν πρόκειται βέβαια για φαινόμενο αποκλειστικά ελληνικό. Αλλά σε μια χώρα που υιοθετεί το ορθολογικό κοσμοείδωλο της Δύσης η κυκλοφορία τόσων ανταγωνιστικών εντύπων σε μια αγορά με μάλλον περιορισμένο αναγνωστικό κοινό θα όφειλε να προκαλεί ερωτήματα.


Την ίδια στιγμή και στα ίδια περίπτερα, τα πολύ λιγότερα (αναλόγως με το κοινό που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν) περιοδικά εκλαϊκευμένης επιστήμης δεν μπορούν να συγκροτήσουν τον διαμετρικά αντίθετο πόλο. Και αυτό γιατί τα έντυπα της πρώτης κατηγορίας, πέρα από το πληροφοριακό περιεχόμενό τους, διαθέτουν μια αόριστη αλλά διακριτή «lifestyle» πλευρά, που προσφέρει στους αναγνώστες κάτι παραπάνω, και μάλιστα χωρίς κουπόνια: υποστήριξη σε μια διαφορετική στάση ζωής.


Η χαμένη αξιοπρέπεια της επιστήμης


Εχουν προταθεί αρκετές αιτίες για το γεγονός ότι στην αστική δύση κατά τις τελευταίες δεκαετίες του 20ού αιώνα η επιστήμη προοδευτικά χάνει τη θέση που κατείχε ως μόνη έγκυρη μέθοδος για την ερμηνεία του κόσμου. Ορισμένοι μάλιστα διακινδυνεύουν και την εκτίμηση ότι ίσως πρόκειται για εξέλιξη με θετικές πλευρές. Μια παράμετρος όμως που συχνά λανθάνει της προσοχής είναι ότι κατά τη διαδικασία αυτή αρκετοί επιτήδειοι καταπατούν σαφώς τα όρια της νομιμότητας και καρπώνονται οικονομικά και άλλα οφέλη. Οταν στο ζήτημα εμπλέκεται και η ευαίσθητη έννοια της «ελευθερίας του Τύπου», τότε η κατάσταση γίνεται πραγματικά επικίνδυνη.


Η συγκυρία του τέλους της χιλιετίας έχει κάνει ακόμη δημοφιλέστερο το συμπίλημα ιδεών που γενικά περιγράφονται με την ετικέτα «Νέα Εποχή». Αλλά θα ήταν λάθος να πιστέψουμε ότι η θετική προδιάθεση πολλών ανθρώπων προς αυτές τις αντιλήψεις οφείλεται μόνο στην ευπιστία ή στην αφέλεια: μια σοβαρή μελέτη που δημοσιεύτηκε πρόσφατα παρέχει σοβαρές ενδείξεις ότι ακόμη και η πίστη στον Θεό ίσως αποτελεί γνωστική λειτουργία του εγκεφάλου μας («The God part of the Brain», Matthew Alper, 1998). Είναι απαραίτητο να θυμόμαστε ότι αν η επιστήμη ως δρόμος προς τη γνώση υπερέχει των άλλων που έχει επινοήσει ο άνθρωπος, αυτό οφείλεται στο ότι διαθέτει μηχανισμούς ελέγχου. Η συλλήβδην απόρριψη μιας ιδέας καταργεί την επιστημονική διαδικασία. Και η επιστημονική κοινότητα έχει κατηγορηθεί για δεσποτισμό ακριβώς επειδή απορρίπτει και ιδέες τις οποίες δεν είναι σε θέση να ελέγξει επαρκώς.


Την πιο γόνιμη στάση απέναντι σε όλα αυτά εκφράζει εδώ και μερικά χρόνια το περιοδικό «Skeptic» («Σκεπτικιστής») που εκδίδεται κάθε τέσσερις μήνες στις ΗΠΑ. Οι τακτικοί συνεργάτες του, ένα επιτελείο επιστημόνων από διάφορους τομείς, αναφέρονται συχνά σε θέματα από τον χώρο της παραψυχολογίας και της «Νέας Εποχής», επιχειρώντας να τα προσεγγίσουν με το κριτικό πνεύμα που γέννησε τον Διαφωτισμό. Την ευθύνη της έκδοσης έχει ο Σύλλογος Σκεπτικιστών (Skeptics Society), μια μεγάλη ομάδα με ποικίλες δραστηριότητες, στην οποία μετέχουν και διάσημοι επιστήμονες όπως ο Stephen Jay Gould και ο Richard Dawkins.


Το «Skeptic» δεν έχει πολύχρωμη εκτύπωση και μοντέρνο κασέ. Κάθε σελίδα του αποπνέει μια παλαιομοδίτικη αίσθηση σοβαρότητας, σε σημείο που να μη γίνεται αμέσως αντιληπτό πόσο νεωτερική είναι η αντίληψη την οποία μεταφέρει. Ωστόσο αρκεί η ανάγνωση μερικών σελίδων για να φανεί ότι οι αρθρογράφοι του κοιτάζουν το Σύμπαν με δέος και συχνά με χιούμορ. Είναι μια πολύτιμη στάση που λείπει από την αρθρογραφία άλλων εντύπων εκλαϊκευμένης επιστήμης. Και καθώς συνδυάζεται με κριτικό πνεύμα και με συγκροτημένη επιχειρηματολογία, το περιοδικό είναι από τα πιο ενδιαφέροντα για ανοιχτόμυαλους αναγνώστες.


Η θεματολογία του «Skeptic» προκύπτει τόσο από την επικαιρότητα όσο και από τις διαρκείς απορίες της επιστήμης γύρω από τα ζητήματα που απασχολούν τον άνθρωπο. Η σύνταξη θεωρεί «αντίπαλό» της καθέναν που διαστρεβλώνει τη θεωρητική ή εφαρμοσμένη γνώση για να συστήσει κάποιο ψευδοεπιστημονικό σύστημα. Τα άρθρα υποδεικνύουν μεθοδικά τις παρανοήσεις ή την αλλοίωση που υφίσταται κάποια επιστημονική θεώρηση για να στηρίξει «εναλλακτικές» πεποιθήσεις. Και όπως μπορεί να φανταστεί κανείς, η πρώτη ύλη αφθονεί.


Το πρόβλημα των επιστημόνων που έχουν ακέραια επίγνωση του ρόλου τους είναι ότι δεν μπορούν να ισχυριστούν ότι «τα ξέρουν όλα». Συχνά όμως είναι σε θέση να αποδεικνύουν σε ποια σημεία πάσχει καταφανώς μια ψευδοεπιστημονική πεποίθηση. Ανάμεσα στους προπομπούς αυτής της ανερχόμενης τάσης ξεχωριστή θέση κατέχει ο μετέπειτα διάσημος Martin Gardner με το βιβλίο του Συρμοί και πλάνες στο όνομα της επιστήμης (Fads and Fallacies in the Name of Science, 1952). Το γεγονός όμως ότι στις ημέρες μας ανακάμπτει ακόμη και η πιο ανυπόστατη θεωρία που κατέρριψε, αυτή περί «Κούφιας Γης», δείχνει ότι η ανάγκη για διαυγείς διαφωτιστές είναι ακατάπαυστη. Και ίσως να γίνεται ακόμη πιο απαραίτητη σήμερα, αφού πια οι εναλλακτικές θεωρίες υφαρπάζουν ακόμη και τα αναπάντητα ερωτηματικά της προηγμένης επιστήμης στην προσπάθειά τους να την υποσκελίσουν (βλ. «Δημιουργιστές»).


Η επιστροφή σε προηγούμενες ζωές…


Οι συνεργάτες του «Skeptic» δεν αντλούν μόνο από τον χώρο των θετικών επιστημών. Στόχοι του περιοδικού γίνονται συχνά και όσοι «αξιοποιούν» την ψυχανάλυση, χρησιμοποιώντας τη λεγόμενη «βαθιά αναδρομή» για επιστροφή σε… προηγούμενες ζωές, αλλά και την εμφύτευση ψευδοαναμνήσεων σε περιπτώσεις «απαχθέντων» από UFO. Ακόμη πιο σημαντική, από πολιτική άποψη, είναι η στάση του εντύπου κατά των φανατικών της ψευδοϊστορίας: η παραποίηση των πηγών από λαϊκιστές όπως οι αρνητές του Ολοκαυτώματος και οι αφροκεντριστές τύπου Λουί Φαρακάν αποτελεί πληγή για την ορθολογική κοινωνία.


Οι στήλες του «Skeptic» δεν ανήκουν μόνο σε επιστήμονες «με τη βούλα». Οι Σκεπτικιστές, αναγνωρίζοντας ότι κανείς δεν κατέχει την ψυχολογία της εξαπάτησης καλύτερα από εκείνους που την ασκούν κατ’ επάγγελμα, δέχτηκαν από νωρίς στις τάξεις τους έναν από τους γνωστότερους μάγους-ταχυδακτυλουργούς των τελευταίων δεκαετιών, τον James «The Amazing» Randi. Αυτός, αν και δεν διαθέτει το θεωρητικό υπόβαθρο των υπολοίπων, μπορεί να δίνει εκ των έσω εικόνες των μηχανισμών που μας κάνουν να εμπιστευόμαστε τις αισθήσεις μας ακόμη και όταν τα δεδομένα αναιρούν την «κοινή λογική» μας. Ανάλογα άρθρα προσφέρει συχνά και ένας νεότερος συνάδελφός του, ο Penn Jilette, από το «αιρετικό» ντουέτο Penn & Teller. Η συνεισφορά τους φέρνει στον νου την αρχετυπική μορφή του «καλλιτέχνη των αποδράσεων» Χάρι Χουντίνι, ο οποίος αφιέρωσε σχεδόν 20 χρόνια στο επιτυχημένο ξεσκέπασμα απατεώνων μέντιουμ και πνευματιστών.


Χωρίς αμφιβολία το «Skeptic» δεν είναι ουδέτερος παρατηρητής ­ συνηγορεί σαφώς υπέρ της επιστημονικής μεθόδου. Παρ’ όλα αυτά οι Σκεπτικιστές έχουν επικριθεί για τη γενναία δόση αυτοσαρκασμού με την οποία εδώ και οκτώ χρόνια απονέμουν τα σατιρικά βραβεία Ig Nobel, σε επιστήμονες που το… παρακάνουν στην προσπάθειά τους να ερμηνεύσουν τον κόσμο. Στην Ελλάδα το περιοδικό μπορεί να βρεθεί στα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Skeptics Society διατηρεί web site στη διεύθυνση www. skeptic. com και μετέχει σ’ ένα ευρύ πλέγμα οργανώσεων με ανάλογους στόχους, όπως η CSICOP στις ΗΠΑ και οι ECSO και PARA στην Ευρώπη.





Αν και έχουν περάσει 100 και πλέον χρόνια από τότε που ο Δαρβίνος εισηγήθηκε τη θεωρία περί εξέλιξης των ειδών, υπάρχουν ακόμη πολιτείες των ΗΠΑ που αποτρέπουν την αναφορά της στα σχολικά εγχειρίδια. Πρόκειται για αποτέλεσμα της επιρροής των λεγόμενων Δημιουργιστών (Creationists), ενός ρεύματος θρησκευόμενων που δεν διανοούνται καν να αποδώσουν τη γένεση του Σύμπαντος σε κάτι πέρα από τον Ευφυή Σχεδιασμό. Με αρωγό τον σύλλογο «Χριστιανών Επιστημόνων» ενισχύουν τις θέσεις τους αντλώντας από τα αναπάντητα ερωτήματα της σύγχρονης βιολογίας και γενετικής: Πώς προέκυψε η νέα πληροφορία στους μονοκυτταρικούς οργανισμούς; Και πώς είναι δυνατόν με τη διαδικασία της φυσικής επιλογής (που σήμερα γίνεται δεκτή ως «ατομική επιλογή») να προκύπτουν μη εγωκεντρικά ένστικτα, όπως λ.χ. ο αλτρουισμός; Οι «εξελιξιακοί» προσπαθούν να απαντήσουν αναθεωρώντας την αρχή της «ομαδικής επιλογής», αλλά το ζήτημα εκκρεμεί. Η διαμάχη αυτή απηχεί την ευρύτερη προσπάθεια που καταβάλλουν οι παραθρησκευτικές οργανώσεις για να «χωρέσουν» την επιστήμη στη χριστιανοκεντρική θεώρηση του κόσμου. Το «Skeptic» επανέρχεται τακτικά σε ανάλογα θέματα, ανατρέποντας τα επιχειρήματα που επιδέχονται αναίρεση και αφιερώνοντας αρκετές σελίδες στον διάλογο για τα υπόλοιπα.



Η ψευδοϊστορία και η πολιτική πλευρά της


Στα αναρίθμητα λόμπι που διαστρεβλώνουν ιδιοτελώς την επιστήμη ιδιαίτερη θέση κατέχουν εκείνα που, χαλκεύοντας τις πηγές και παραπληροφορώντας, εισηγούνται κάποια διαφορετική ανάγνωση της ιστορίας. Στις ΗΠΑ ο λαϊκιστής μαύρος ηγέτης Λουί Φαρακάν έχει δημιουργήσει ισχυρό ρεύμα με την ιδιότυπη εκδοχή του για το παρελθόν της αφροαμερικανικής κοινότητας. Γνωστότερη στην Ευρώπη είναι η προσπάθεια των νεοφασιστικών στοιχείων να υποβαθμίσουν τη γενοκτονία των Εβραίων αλλά και μειονοτήτων όπως οι ομοφυλόφιλοι. Το «Skeptic» καταπιάνεται μεθοδικά με τους επίπλαστους αυτούς ισχυρισμούς, αφού ο κίνδυνος είναι ευδιάκριτος: με την κατάλληλη χειραγώγηση του κοινού από μερίδα των media, οι θεωρήσεις αυτές μπορούν εύκολα να διαδοθούν όσο λ.χ. η πίστη στην ύπαρξη των UFO. Χαρακτηριστικό δείγμα της πολιτικής του περιοδικού είναι και το σχετικά πρόσφατο αφιέρωμα στην πληγή της αμερικανικής ιστορίας, τη δολοφονία του προέδρου Κένεντι: αν και καταβάλλεται εμφανώς προσπάθεια προς αποφυγή της «συνωμοσιολογίας», είναι σαφές ότι η σύνταξη δεν πείθεται από την άποψη της επιτροπής Warren και θεωρεί το θέμα ανοιχτό.



Η ιατρική και οι σφετεριστές της


Από όλους τους κλάδους της εφαρμοσμένης επιστήμης κανένας ίσως δεν εφάπτεται τόσο στενά με την ίδια τη διατήρηση της ζωής όσο ο τομέας της ιατρικής. Η ψυχρή λογική δείχνει ότι πρόκειται για αγορά με απίθανο κύκλο εργασιών και άρα για χώρο που προσφέρει μεγάλες ευκαιρίες στους απατεώνες. Σήμερα που η μονοκρατορία της «δυτικής» ιατρικής αμφισβητείται σθεναρά (έρευνες έδειξαν ότι στις ΗΠΑ το 40% έχει καταφύγει τουλάχιστον μία φορά σε κάποια «εναλλακτική» θεραπεία) εγείρεται σαφώς ζήτημα προστασίας του πολίτη. Την ίδια στιγμή όμως πολλοί θεωρούν ατομικό δικαίωμα το να επιλέγεις τον γιατρό ή τη μέθοδο που θα εμπιστευτείς. Το «Skeptic» επανέρχεται συχνά σε αυτό το ακανθώδες πεδίο: μερικές φορές μεταφέρει σημαντικές ειδήσεις που προκύπτουν από ελεγχόμενες κλινικές έρευνες, όπως λ.χ. αυτήν που απέδειξε ότι η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται επιτυχώς μέσω του βελονισμού. Πολύ συχνά όμως καυτηριάζει συγκεκριμένους εκπροσώπους «εναλλακτικών» μεθόδων, υποδεικνύοντας τα σφάλματα στη θεωρία ή την πρακτική τους. Το πρόσφατο αφιέρωμα στην «κβαντική θεραπεία» του Ντιπάκ Τσόπρα ήταν σχεδόν άμεμπτο στην επιστημολογική ακρίβεια με την οποία ανατάμει τη θεωρία και διακρίνει τις έγκυρες πλευρές από τους ευσεβείς πόθους. Αν είχαμε ανάλογη μεταχείριση αμφιλεγόμενων πτυχών της κατεστημένης ιατρικής, θα μπορούσαμε ίσως να μιλάμε για ένα «φωτισμένο» περιοδικό.
(*)
Η ενορατική λογική προτάθηκε από τον L. E. J. Brouwer ως η σωστή λογική για τη συλλογιστική στα μαθηματικά, με βάση την απόρριψη του νόμου της αποκλεισμένης μέσης, ως τμήμα του ενορατισμού. Ο Brouwer απέρριψε την τυποποίηση των μαθηματικών, ο μαθητής του Arend Heyting όμως μελέτησε την ενορατική λογική ως τυπική, όπως έκανε και ο Gerhard Gentzen. Η ενορατική λογική προσελκύει μεγάλο ενδιαφέρον στους επιστήμονες πληροφορικής, καθώς είναι μια εποικοδομητική λογική και μπορεί να εφαρμοστεί για την εξαγωγή προγραμμάτων που επαληθεύονται από αποδείξεις.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών