ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 15 Ιαν 2021, 09:41

Εδώ, γράφονται σχολιασμοί όχι προσωπικοί, αλλά με βάση καταγεγραμμένων γνωμικών, ρήσεων, φράσεων, αποφθεγμάτων που έρχονται να στηρίξουν ή, αντίθετα, να αμφισβητήσουν σχολιασμούς πχορουμιτών για λόγους ελάτωσης των οφφ τοπικς ή αντιπαραθέσεων που εμποδίζουν την ομαλή ροή ή αποπροσανατολίζουν από το θέμα.
Παρακαλούνται, όσοι αναφέρονται σε τέτοιες φράσεις κλπ, να θέτουν, αν τους είναι εύκολο, και κάποιο σχετικό σχολιασμό στον οποίο αντιπαρατίθενται ή συμπληρώνουν, και/ή κάποιο σχετικό λινκ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 15 Ιαν 2021, 11:02, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Ιαν 2021, 09:43

Δεν το κατάλαβα ακριβός
Γράφουμε ένα ρητό; Για οφφ τοπικ;

Θα στο χαλάσουν το νημα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Ιαν 2021, 09:51

axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:45
AlienWay έγραψε:
13 Δεκ 2020, 08:23
Μόνο σε εκείνο το χωριό ο ήλιος χόρευε και στον υπόλοιπο πλανήτη ήτο σταθερός;
Αναπάντητο το ευλογο ερώτημα σου...που δείχνει ότι δεν έχει σημασία η πραγματικότητα στην τελική.
Άλλαξαν οι ζωές τους;

Στο θαύμα αλλάζει η εσωτερική σου ματιά. Δεν βλέπεις πλέον όπως έβλεπες τον εαυτό σου, τους άλλους, την ζωή. Θα δείτε ότι σε όλα τα θαύματα του Χριστού οι θεραπευόμενοι αλλάζουν τρόπο ζωής. Στα θαύματα του Χριστού το σημαντικό δεν είναι η θεραπεία ενός μέλους του σώματος, αλλά η αλλαγή του όλου ανθρώπου. Αλλάζουν ζωές, μεταμορφώνονται ψυχές


http://plibyos.blogspot.com/2020/10/blo ... 8.html?m=1

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8358
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Ιαν 2021, 09:58

bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:51
axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:45
AlienWay έγραψε:
13 Δεκ 2020, 08:23
Μόνο σε εκείνο το χωριό ο ήλιος χόρευε και στον υπόλοιπο πλανήτη ήτο σταθερός;
Αναπάντητο το ευλογο ερώτημα σου...που δείχνει ότι δεν έχει σημασία η πραγματικότητα στην τελική.
Άλλαξαν οι ζωές τους;

Στο θαύμα αλλάζει η εσωτερική σου ματιά. Δεν βλέπεις πλέον όπως έβλεπες τον εαυτό σου, τους άλλους, την ζωή. Θα δείτε ότι σε όλα τα θαύματα του Χριστού οι θεραπευόμενοι αλλάζουν τρόπο ζωής. Στα θαύματα του Χριστού το σημαντικό δεν είναι η θεραπεία ενός μέλους του σώματος, αλλά η αλλαγή του όλου ανθρώπου. Αλλάζουν ζωές, μεταμορφώνονται ψυχές


http://plibyos.blogspot.com/2020/10/blo ... 8.html?m=1
Καμμία απόδειξη για κανένα θαύμα έχουμε; Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα θαύμα να αποδεικνύεται ότι όντως έγινε.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 15 Ιαν 2021, 10:22

δεν είν' ο χώρος για προσωπική κριτική ή προσωπικές απόψεις αλλά για κριτική μέσω κάποιου κειμένου, κάποιας φράσης, κάποιου αποφθέγματος, κάποιας ρήσης έστω και μέσω λινκ, όπως έπραξε η ως άνω.
Να θυμήσω πως το νήμα δημιουργήθηκε για αποφυγή διαπλάτυνσης των λοιπών νημάτων με δαιδαλώδη πεδία αντιπαραθέσεων, ή μη, σχολιασμών που κουράζουν τν τίτλο του θέματος, καθιστώντας το δυσανάγνωστο.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 15 Ιαν 2021, 11:00

jey_pap έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:41
Εδώ, γράφονται σχολιασμοί όχι προσωπικοί, αλλά με βάση καταγεγραμμένων γνωμικών, ρήσεων, φράσεων, αποφθεγμάτων που έρχονται να στηρίξουν ή, αντίθετα, να αμφισβητήσουν σχολιασμούς πχορουμιτών για λόγους ελάτωσης των οφφ τοπικς ή αντιπαραθέσεων που εμποδίζουν την ομαλή ροή ή αποπροσανατολίζουν από το θέμα.
Παρακαλούνται, όσοι αναφέρονται σε τέτοιες φράσεις κλπ, να θέτουν, αν τους είναι εύκολο, και κάποιο σχετικό σχολιασμό στον οποίο αντιπαρατίθενται ή συμπληρώνουν, και/ή κάποιο σχετικό λινκ..
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Ιαν 2021, 12:41

axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:58

Καμμία απόδειξη για κανένα θαύμα έχουμε; Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα θαύμα να αποδεικνύεται ότι όντως έγινε.
Εάν είσαι πιστος τοτε μόνο μπορουμε να συννενοηθουμε. Αν δεν είσαι τότε απορρίπτεις την Καινή


Το αν θα κάνη ένας Άγιος θαύματα ή όχι, αυτό είναι θέμα του Θεού.

Τα πολλά όμως θαύματα των Αγίων μένουν άγνωστα.
Τίποτε δεν είναι δύσκολο για τον Θεό και για έναν Άγιο που έχει παρρησία στον Θεό.
Ο Χριστός είπε: «Θα σάς δώσω δύναμη να κάνετε θαύματα περισσότερα και μεγαλύτερα από όσα έκανα εγώ»
Αυτός ο λόγος του Χριστού δείχνει και την ταπείνωσή Του και τον πλούτο της Χάριτος που μας δίνει. Είναι συγκινητική η ταπείνωση του Χριστού
Αγίου Παΐσιου Αγιορείτου.!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8358
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Ιαν 2021, 12:44

bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:41
axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:58

Καμμία απόδειξη για κανένα θαύμα έχουμε; Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα θαύμα να αποδεικνύεται ότι όντως έγινε.
Εάν είσαι πιστος τοτε μόνο μπορουμε να συννενοηθουμε. Αν δεν είσαι τότε απορρίπτεις την Καινή


Το αν θα κάνη ένας Άγιος θαύματα ή όχι, αυτό είναι θέμα του Θεού.

Τα πολλά όμως θαύματα των Αγίων μένουν άγνωστα.
Τίποτε δεν είναι δύσκολο για τον Θεό και για έναν Άγιο που έχει παρρησία στον Θεό.
Ο Χριστός είπε: «Θα σάς δώσω δύναμη να κάνετε θαύματα περισσότερα και μεγαλύτερα από όσα έκανα εγώ»
Αυτός ο λόγος του Χριστού δείχνει και την ταπείνωσή Του και τον πλούτο της Χάριτος που μας δίνει. Είναι συγκινητική η ταπείνωση του Χριστού· έδωσε στους Αγίους την Χάρη και την δύναμη να ανασταίνουν ακόμη και νεκρούς, όπως Εκείνος.

Αγίου Παΐσιου Αγιορείτου.!
Εγω απλως αποδειξεις ζητησα. Υπαρχουν αποδειξεις;

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 15 Ιαν 2021, 13:13

Υπενθύμηση1
[quote=jey_pap έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:41
Εδώ, γράφονται σχολιασμοί όχι προσωπικοί, αλλά με βάση καταγεγραμμένων κειμένων,γνωμικών, ρήσεων, φράσεων, αποφθεγμάτων που έρχονται να στηρίξουν ή, αντίθετα, να αμφισβητήσουν σχολιασμούς πχορουμιτών για λόγους ελάτωσης των οφφ τοπικς ή αντιπαραθέσεων που εμποδίζουν την ομαλή ροή ή αποπροσανατολίζουν από το θέμα.
Παρακαλούνται, όσοι αναφέρονται σε τέτοιες φράσεις κλπ, να θέτουν, αν τους είναι εύκολο, και κάποιο σχετικό σχολιασμό στον οποίο αντιπαρατίθενται ή συμπληρώνουν, και/ή κάποιο σχετικό λινκ..
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Ιαν 2021, 13:18

Παιδάκι μου!
Ξέρεις ΤΙ σημαίνει ρύμη; Ξέρεις ΤΙ σημαίνει ανάλεκτα;

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 15 Ιαν 2021, 13:21

Για πες ρε φωστήρ να μάθουμε να σας παρακολουθήσουμε
μακρυά απο κουκυά

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 15 Ιαν 2021, 15:43

Λοξίας έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:18
Παιδάκι μου!
Ξέρεις ΤΙ σημαίνει ρύμη; Ξέρεις ΤΙ σημαίνει ανάλεκτα;
Ξέρω και τί σημαίνει αποδόμηση. :g030:
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Ιαν 2021, 16:06

axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:44


Εγω απλως αποδειξεις ζητησα. Υπαρχουν αποδειξεις;
Ο Θεός υπάρχει, γιατί τον έχω γνωρίσει λέει ο Μητροπολίτης Αντώνιος μπλουμ Σουροζ
Για κάποιον Δες το
0:37 - 1:00
SpoilerShow

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Ιαν 2021, 16:31

jey_pap έγραψε:
15 Ιαν 2021, 15:43
Λοξίας έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:18
Παιδάκι μου!
Ξέρεις ΤΙ σημαίνει ρύμη; Ξέρεις ΤΙ σημαίνει ανάλεκτα;
Ξέρω και τί σημαίνει αποδόμηση. :g030:
Ρώτησα κάτι τέτοιο; Σε ρώτησα τι σημαίνει η λέξη αποδόμηση;
Μπορείς μία φορά, έστω μία, να μείνεις στην συζήτηση, να απαντάς στο θέμα και να μην πετάς κοτσάνες; Μπα ε;

Έψαξες τουλάχιστον σε ένα ελληνικό (όχι ρώσικο) λεξικό, να βρεις την σημασία της λέξης ρύμη; Μπα ε;
Την άκουσες-διάβασες κάπου, σου φάνταξε καλολογικό στοιχείο και την αμόλυσες ε;

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 15 Ιαν 2021, 16:31

Γεμίσαμε δεριδαδες
μακρυά απο κουκυά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών