Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 10:32

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:25
Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:21
Δε χρειαζεται να τον φανταστεις επειδη πιστευεις. Μπορει απλα την ωρα που σου μιλαει καποιος για το θεο του και του δινει χαρακτηριστικα, να σου ερχεται κατι στο μυαλο. Δε σημαινει οτι αποκτα και συσταση αν το σκεφτεις.
χμμ, όταν σου μιλάνε τα μικρά για τον μπαμπούλα, του δίνεις χαρακτηριστικά κλπ;

παιδιά δεν είναι κακό να είμαστε πιστοί και να μην το ξέρουμε, άλλοι πιστεύουν στα άστρα τα ζώδια και στο μάτι κλπ, εμείς στον Θεό, σιγά. :003:
Ναι, κατι ερχεται στο μυαλο μου ακομη και με το μπαμπουλα. Επειδη υπηρξα παιδι και επειδη εχω δει και το Μπαμπουλας ΑΕ πριν γεννηθουν οποτε και καθε φορα που ακουγα για κατι τετοιο μου ερχονταν στο μυαλο ο Μαικ και ο Σαλι... "Μα ειναι δυνατον να φοβαστε τον Μαικ και τον Σαλι;". Ετσι και με το θεο, τον οποιονσηποτε θεο. Εχω δει εικονες, φωτος, εχω ακουσει, οποτε μηχανικα θα ερθει κατι στο μυαλο μου ακουγοντας τη λεξεη τριαδικος θεος, χριστιανικος θεος. Δε νομιζω οτι ειναι κακο. Ακομη και εξωγηινους να σου αναφερει καποιος, κατι θα σου ερθει ασυνειδητα, μηχανικα στο μυαλο. Οχι οτι πιστευεις πως υπαρχουν, οχι πως εχεις δει, αλλα σου εχουν αποτυπωθει εικονες απο ταινιες, κομικ, κτλ.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 10:46

Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:32
Ναι, κατι ερχεται στο μυαλο μου ακομη και με το μπαμπουλα. Επειδη υπηρξα παιδι και επειδη εχω δει και το Μπαμπουλας ΑΕ πριν γεννηθουν οποτε και καθε φορα που ακουγα για κατι τετοιο μου ερχονταν στο μυαλο ο Μαικ και ο Σαλι... "Μα ειναι δυνατον να φοβαστε τον Μαικ και τον Σαλι;". Ετσι και με το θεο, τον οποιονσηποτε θεο. Εχω δει εικονες, φωτος, εχω ακουσει, οποτε μηχανικα θα ερθει κατι στο μυαλο μου ακουγοντας τη λεξεη τριαδικος θεος, χριστιανικος θεος. Δε νομιζω οτι ειναι κακο. Ακομη και εξωγηινους να σου αναφερει καποιος, κατι θα σου ερθει ασυνειδητα, μηχανικα στο μυαλο. Οχι οτι πιστευεις πως υπαρχουν, οχι πως εχεις δει, αλλα σου εχουν αποτυπωθει εικονες απο ταινιες, κομικ, κτλ.
εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι κάποτε φοβόσουν τον μπαμπούλα, πιστεύεις στον Θεό και στους εξωγήινους :).

Νομίζω κάστομ δεν γίνεται να φανταστούμε πώς είναι κάτι που για εμάς δεν υπάρχει, η διαδικασία που περιγράφεις νομίζω είναι η αβεβαιότητα της πίστης.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 10:55

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:46

εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι κάποτε φοβόσουν τον μπαμπούλα, πιστεύεις στον Θεό και στους εξωγήινους :).

Νομίζω κάστομ δεν γίνεται να φανταστούμε πώς είναι κάτι που για εμάς δεν υπάρχει, η διαδικασία που περιγράφεις νομίζω είναι η αβεβαιότητα της πίστης.
Εχω πει. Καποτε πιστευα. Η στροφη ηρθε οταν αρχισα να μην εχω λογικες απαντησεις. Δεν με ικανοποιουσαν και σταματησα. Μακαρι να μην ειχα τετοιες ανησυχιες και να πιστευα. Δε θα γινοταν αληθεια εππειδη θα πιστευα, αλλα νομιζω οτι εγω θα ημουν καλυτερα χωρις ολο αυτον τον προβληματισμο.

Νομιζα οτι μηχανικα ερχονται σε ολους εικονες στο μυαλο. Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν... πως και γιατι να φανταστω κατι που δεν υπαρχει στο οποιο δεν πιστευω; Αλλα δεν παυουν να ερχονται εικονες "σοφου γεροντα"στο μυαλο μου. Πιστευω οτι ετσι ειναι; Δε με νοιαζει, αλλα δε μπορω να σταματησω τις εικονες απο το να εμφανιστουν στο μυαλο μου. Ειναι συνδεδεμενες οι λεξεις με εικονες. Παντα με βοηθουσε αυτο ετσι και αλλιως στο να θυμαμαι πραγματα, ακομη και μαθηματα. Τα εκανα εικονες. Νομιζα οτι το εκαναν ολοι...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Ιούλ 2018, 11:04

bizeli έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 00:28
... όπως τον περιγράφουν τα ευαγγέλια;
Λίγο πολύ όλοι (πιστοί - άπιστοι) έχουμε φανταστεί/προσωποποιήσει τον Θεό στο μυαλό μας.

Αν ο Θεός κατέβαινε σήμερα στη γη (για τους άθεους έστω ότι υπήρχε) τι τύπος πιστεύετε ότι θα ήταν σε χαρακτήρα και σε εμφάνιση;

Επίσης, επειδή οι εποχές αλλάζουν πιστεύετε ότι ο Θεός θα αναθεωρούσε/αναπροσάρμοζε κάποιες από τις απόψεις του και τις εντολές που έδωσε στους ανθρώπους; Θα έδινε νέες εντολές;

Πιστεύετε ότι ο Θεός (έστω ότι υπήρχε) είναι σε φάση facepalm κοιτώντας μας από πάνω και είναι έτοιμος να κάνει κανένα ντου;
αν κατεβει καλα θα κανει να πεσει στα γονατα και να ζηταει κλαιγοντας συγνωμη απο την ανθρωποτητα, ισως καταφερει να επιβιωσει για κανα 5 λεπτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 11:08

Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:55
Εχω πει. Καποτε πιστευα.
Νομιζα οτι μηχανικα ερχονται σε ολους εικονες στο μυαλο.
το φαντάστηκα απο την στιχομυθία σου με το μπιζέλι, Του είσαστε λίγο θυμωμένες μοιάζει. :)
Νομίζω κάστομ ότι φανταζόμαστε πώς μοιάζουν μόνο εκείνα που κάποτε πιστεύαμε οτι υπήρχαν, όπως οι καλικάντζαροι, ο αι βασίλης, οι νεράιδες, ο Θεός κλπ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2018, 11:12

Πέρα από τα αστεία, εγώ δεν τον σχηματοποίησα ποτέ. Εννοώ ότι από τότε που ήμουν πιτσιρίκι, κάθε φορά που έβλεπα την απεικόνιση του γενειοφόρου αυστηρού κυρίου, μου φαινόταν τελείως άσχετη. Αντιθέτως, η εικόνα των αγγέλων πολεμιστών, μου φαινόταν πολύ πιο συμβατή. Αυτό που είχα ως εικόνα του θεού ήταν το διάστημα.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 09 Ιούλ 2018, 11:14

Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 01:37
Δικαιολογει και τον κρινο ετσι.
Θα ξέρεις, φαντάζομαι, ότι η ιστορία με τον κρίνο δεν υπάρχει πουθενά στις γραφές, έτσι;
Άσχετο με το νήμα, απλά για ενημέρωση.

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:46
εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι κάποτε φοβόσουν τον μπαμπούλα, πιστεύεις στον Θεό και στους εξωγήινους :).
Τι σημαίνει "πιστεύω στους εξωγήινους"; :smt017


Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 11:24

shrike έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:14
Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 01:37
Δικαιολογει και τον κρινο ετσι.
Θα ξέρεις, φαντάζομαι, ότι η ιστορία με τον κρίνο δεν υπάρχει πουθενά στις γραφές, έτσι;
Άσχετο με το νήμα, απλά για ενημέρωση.
Ενω τα αλλα που υπαρχουν... :lol:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 11:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:12
Εικόνα
Χα! Ναι! Συνειδητα αυτο μου ερχεται στο μυαλο και μενα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 09 Ιούλ 2018, 11:34

Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:12
Εικόνα
Χα! Ναι! Συνειδητα αυτο μου ερχεται στο μυαλο και μενα.
Σε όλους εσάς που το διάστημα σας φέρνει στο μυαλό τον Θεό, κρατήστε στην άκρη του μυαλού σας ότι το διάστημα είναι κατά 99,999999999% ένα τίποτα. :wink


Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 11:40

shrike έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:34
Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:12
Εικόνα
Χα! Ναι! Συνειδητα αυτο μου ερχεται στο μυαλο και μενα.
Σε όλους εσάς που το διάστημα σας φέρνει στο μυαλό τον Θεό, κρατήστε στην άκρη του μυαλού σας ότι το διάστημα είναι κατά 99,999999999% ένα τίποτα. :wink
Εννοω... αυτο που ο καθενας πιστευει και του εχει δωσει μια εικονα, νομιζω οτι ειναι ΕΝΑ για ολους, απλως καποιοι εχουν βαλει και μερικες σαλτσες και παραμυθι μαζι. Αναλογα τι πιστευει, δινει και διαφορετικες ερμηνειες, σαλτσες κτλ. Σιγουρα απο καπου προερχομαστε και σαυτη τη σκεψη, αυτη η εικονα μου ερχεται στο μυαλο. Αλλα και αυτο δε μπορει... κατι θα διαβασα και θα μου εκανε κλικ και μου εχει αποτυπωθει.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 11:54

shrike έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:14
Τι σημαίνει "πιστεύω στους εξωγήινους"; :smt017
οτι πιστεύεις πως υπάρχουν, οπότε λές είναι πράσινοι μάλλον, με κεραίες ίσως κλπ.
Αλλιώς θα έμοιαζαν με τους λετοριανδούς στο μυαλό σου περίπου.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 09 Ιούλ 2018, 12:00

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:54
shrike έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:14
Τι σημαίνει "πιστεύω στους εξωγήινους"; :smt017
οτι πιστεύεις πως υπάρχουν, οπότε λές είναι πράσινοι μάλλον, με κεραίες ίσως κλπ.
Αλλιώς θα έμοιαζαν με τους λετοριανδούς στο μυαλό σου περίπου.
Φαντάζομαι ότι εννοείς, αν πιστεύει κανείς πως έχουν έρθει εδώ, ότι τα ufo που βλέπανε πριν 30-40 χρόνια (και ξαφνικά, κοπήκαν μαχαίρι!) ήταν τα σκάφη τους κλπ. Γιατί, το να πιστεύει κανείς ότι υπάρχουν γενικά κι αόριστα και ότι ζούνε κάπου εκεί στη γειτονιά τους ή λίγο παρά-δίπλα, νομίζω ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Αλίμονο δηλαδή, αν σε όλο αυτό το χάος αναπτύχθηκε ζωή μόνο στη μπλε μπίλια...

Τι είναι οι λετοριανδοί; Οι οδηγοί των χανεμπού; :smt017:lol:


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 12:04

shrike έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:00
Φαντάζομαι ότι εννοείς, αν πιστεύει κανείς πως έχουν έρθει εδώ, ότι τα ufo που βλέπανε πριν 30-40 χρόνια (και ξαφνικά, κοπήκαν μαχαίρι!) ήταν τα σκάφη τους κλπ. Γιατί, το να πιστεύει κανείς ότι υπάρχουν γενικά κι αόριστα και ότι ζούνε κάπου εκεί στη γειτονιά τους ή λίγο παρά-δίπλα, νομίζω ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Αλίμονο δηλαδή, αν σε όλο αυτό το χάος αναπτύχθηκε ζωή μόνο στη μπλε μπίλια...

Τι είναι οι λετοριανδοί; Οι οδηγοί των χανεμπού; :smt017:lol:
ναι ναι, φυσικά είναι λογικό να υπάρχουν, και ο θεός λογικό είναι να υπάρχει, αν θες γενικά να βρεις απαντήσεις με την λογική σε αυτά τα πράγματα, τσαλαβουτάς στην πίστη στο τέλος :)

οι λετορδιανοί δεν έχω ιδέα τί είναι , τώρα τους σκέφτηκα οπότε θα υπάρχουν μάλλον, ήταν έλεγχος να δώ αν έχεις εικόνα για τα πάντα που υπάρχουν ή μόνο για αυτά που λογικά θα υπάρχουν, δεν μπορεί κλπ. :003:

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Κι αν ο Θεός δεν είναι έτσι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 09 Ιούλ 2018, 12:08

shrike έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:34
Custom_F έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:12
Εικόνα
Χα! Ναι! Συνειδητα αυτο μου ερχεται στο μυαλο και μενα.
Σε όλους εσάς που το διάστημα σας φέρνει στο μυαλό τον Θεό, κρατήστε στην άκρη του μυαλού σας ότι το διάστημα είναι κατά 99,999999999% ένα τίποτα. :wink
:smt005:

Ενώ τον Θεό τον έχουμε μπροστά μας φρέσκο και σπαρταριστό.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών