Πνευματικοί λόγοι

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πνευματικοί λόγοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 21 Ιουν 2018, 07:23

Juno έγραψε:
17 Μάιος 2018, 00:34
Εικόνα
Δεν του καθόταν καμία του φουκαρά, ε; :a040:
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιουν 2018, 11:29

    Παλαιομνήμων έγραψε:
    11 Μάιος 2018, 01:47
    Ασέβαστος έγραψε:
    04 Απρ 2018, 20:19
    Natasha έγραψε:
    04 Απρ 2018, 19:43
    Γράψτε ότι σας αρέσει από λόγια αγίων (σύγχρονων και παλιών), ασκητών, μοναχών, γεροντάδων κτλ.

    Κοιμίζουν τὸν κόσμο.
    Τὸν ἀφήνουν έτσι, γιὰ νὰ μὴ στενοχωριέται καὶ νὰ διασκεδάζει.
    Μὴν τυχὸν πείς ότι θὰ γίνει πόλεμος ή ότι θὰ γίνει η Δευτέρα Παρουσία καὶ γι’ αυτὸ πρέπει νὰ ετοιμασθούμε, μὴν τυχὸν στενοχωρηθούν οι άνθρωποι.
    Σὰν μερικὲς γριὲς πού λένε «μὴ μιλάς γιὰ θάνατο• μόνο γιὰ χαρὲς καὶ γιὰ βαφτίσια νὰ μιλάς», σὰν νὰ μὴν τὶς περιμένει θάνατος.
    Έτσι νιώθουν μία ψεύτικη χαρά.
    Ενώ, άν σκέφτονταν ότι τὸ τάδε γεροντάκι πού έμενε λίγο πιὸ κάτω πέθανε χθές, ο άλλος είναι στὰ τελευταία του καὶ θὰ πεθάνει, μεθαύριο θὰ γίνει τού τάδε τὸ μνημόσυνο πού ήταν καὶ πολὺ νεότερος απὸ αυτές, θὰ σκέφτονταν τὸν θάνατο καὶ θὰ έλεγαν: «Πρέπει νὰ εξομολογηθώ, νὰ ετοιμασθώ πνευματικά, γιατί μπορεί κι εμένα σὲ λίγο νὰ μὲ καλέσει ο Χριστὸς γιὰ τὴν άλλη ζωή».
    Διαφορετικά, έρχεται ύστερα ο θάνατος καὶ τὶς παίρνει ανέτοιμες.

    (άγιος Παΐσιος)
    θεος δεν υπαρχει, και ο παισιος δεν εχει πει ουτε το 1/1000 απο οσα λενε οτι εχει πει.
    Κάθισες και τα μέτρησες, ρε θηρίο; :smt038

    Πάντως αυτό που παραθέτει η Natasha, όντως το έχει πει ο Πατήρ Παΐσιος.

    Δε ξερω τι λετε εσεις εγω οταν εβγαινε απ το Ορος πηγαινα και τον εβλεπα.
    Κι οχι μια και δυο φορες.
    Συγκλονιστικο!! Καλα περιμένετε να γινουν τα χατηρια. Η ζωη ειναι λυπες πληρώματα αμαρτιων κτλ.
    Χαρτι και καλαμάρι ολα μου τα ελεγε γιατι ημουν φοβισμενη με δουλεια στεγη και καποια θεματα
    Κι εδω που ηρθα και που θα παω Θεσνικη μου τοπε
    Καποτε σκοτείνιασε κατι δεν ηταν οκ αλλα επρεπε
    Λοιπον κοιταγε να σε φερει πνευματικα κοντα στη πιστη κι οχι να κανει χατηρια. Που κι απ αυτα εκανε σε πολλους για να πιστεψουν
    Μονο οσοι σίγουρα δηλωνουν αθεοι και τον δεχονται αλλα δεν τον πιστευουν δε προκειται γιατι δεν θελουν οι ιδιοι. Και δε θελω να απσντησουν στο ποστ μου

    Μαλιστα ελεγε στο χωριο ..και λεω δεν εχω χωριο

    Ελεγε για την αγαπη στο πλησίον...γιατι ημουν και νευροσπαστο με ενοχλουσαν μερικοί απ τη παλια γειτονια.Οριστε τωρα κάτσε με τα δεντρα. Αλλα ευτυχως δλ σε εκανε ετσι..να πιστεψεις.

    Να μη μιλησω για πιο πνευματικα πρέπει ο αλλος απο μονος του.
    Ευχομαι να τον γνωριζατε. Αλλα εχει κι αλλους 2 το Ορος
    Οχι σε τετοια κατάσταση βεβαια αλλα εχει

    Μου ειχε πει επειδή ημουν μικρη κι ηθελα να φυγω εξωτερικο οτι καποτε θα φυγουν πολλοι με τα γεγονοτα αλλα θα επιστρεψουν.
    Ναι αλλα τοτε που ηθελα δεν ειχε γεγονοτα
    Ομως με συμβούλευσε να μη το κανω. Σε αλλους έβλεπε οτι...θα πηγαιναν κι ουτε που το ξεραν
    Δεν ελεγε σ ολους τα ιδια. Ποσο μας λειπεις
    Ηξερε το ονομα μου πριν το πω.
    Πως γινοταν αυτο;
    Κι ενοιωθα μια ηρεμια για αρκετη ωρα μετα.
    Και να δειτε κοσμο και κοσμάκη....επειδη έπιανα κουβέντα καθως περιμενα. Απο Βολο απο Αθηνα Αμερικη Γερμανια χαμος

    Ντροπη να βριζετε τα Θεια

    Άβαταρ μέλους
    Σουβλίτσα
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 6091
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 21 Ιουν 2018, 15:22

    Μπλου, σε αγαπώ :hebit:

    Μακάρι να τον είχα γνωρίσει τον άγιο γέροντα, άργησα πολύ να καταλάβω τί ψύχή ήταν ο άγιος, άργησα πολύ να καταλάβω τί αγάπη είχε στους ανθρώπους, πόσο σε ζηλεύω που τον γνώρισες.. :) (δεν το γνώριζα, δεν ξέρω αν το έχεις ξαναανααφέρει, καλό είναι να λέγονται αυτά για χάρη της Αλήθειας!)
    ...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιουν 2018, 15:34

    Χιλιαδες κοσμος τον γνωρισε
    Αρα αρχιζει και μπερδεύεται το θεμα. Δε πιστεύουν αυτα που ειπαν οτι τους ειπε
    Μπορεις να τον γνωρισεις μεσα απο τα βιβλια του.

    Ηταν το ιδιο. Με χιουμορ και με πολυ πολυ αγαπη για τον ανθρωπο. Πονουσε τον ανθρωπο

    Εβλεπες κι ελεγες ενα απλο Γεροντακι...και τοτε σου ελεγε κατι αποκρυφο της ψυχης σου και δε ξεκολαγες

    Δεν θελω να το λεω. Αλλα οκ δε πειραζει

    Ξερεις..με μαλωνε κι ολας και θυμοταν τα πάντα απο πριν..μες το χαμο του κόσμου

    Αλλο που θυμαμε ειναι για τα γεγονοτα που δεν έδινε ημερομηνίες αλλα ηταν σίγουρος

    Κι ενας αλλος ο Γέροντας της Αγιας Αννας...που κοιμήθηκε προσφατα....ο Ιωαννης. Αυτος εβγαινε με το καραβάκι για να πανε και γυναίκες. Ειχα παει μια φορα.

    Εντος της Αγιας Αννας πηγε γνωστος που εκανε αποβολές η γυναικα του....τα ηξερε...του ειπε θα ξανακάνει..αλλα μετα θα δεις
    3 παιδια εχει

    Βασικα...δεν ειναι μαγοι. Προσπαθούν αν κι ο ιδιος θελεις να σε εμψυχωσουν πνευματικά.

    Ομως αν δε γνωριζα τον Γεροντα Παισιο θα ειχα κανει έξτρα βλακειες

    Μπορείς να διαβασεις τα βιβλια του

    Άβαταρ μέλους
    Σουβλίτσα
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 6091
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 21 Ιουν 2018, 15:38

    :g094:
    ...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιουν 2018, 15:42

    Και που ηξερε οτι θα παω σε χωριο;;;
    Λεω σιγα...αλλα νατο. Ουτε που το καταλαβα πως εχτισα

    Δε θελω :cry

    Αλλα επρεπε
    Τωρα το καταλαβα. Αν ημουν κατω θα τρεχαμε στα δικαστήρια με την γειτονισσα..λεμε τωρα :P
    Δε με ξες καλα εμενα :lol: εννοω παλιοτερα με το παραμικρο. Και τώρα νοσταλγω και το καφε της
    Αυτο. Αγαπη για όλους ειχε και ηθελε κι εμεις. Αλλα με διακριση. Αυτο επισης ολο μου ελεγε.

    Διακριση.

    Αν ο αλλος δε θελει οχι. Η Γειτόνισσα μια χαρα ηταν τωρα που το σκέφτομαι. Εγω ημουν η αναποδη
    Μα τι άχρηστη ημουν. Και ειμαι

    Καλα να παθω. Ξοδευτηκα κι ησυχασα

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιουν 2018, 15:55

    Πολλα ειπα. Σκανδαλιζω και φερω ευθυνη για οσους δε πιστεύουν και θα βριζουν τωρα.Σταματαω.Ισορροπεί για οσους πιστευουν



    Ουτε εγω πιστευω οσο θα επρεπε. Στανταρ αυτο. Δυστυχως ετσι ειναι

    Συνεχιστε δε ξαναμιλαω

    Άβαταρ μέλους
    Σουβλίτσα
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 6091
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 21 Ιουν 2018, 16:04

    Ούτε εγώ πιστεύω όσο ή όπως θα έπρεπε μπλου...
    Ας μην σκανδαλίζουμε άλλο, σωστά.

    Να ΄σαι καλα!
    ...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

    mec

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 21 Ιουν 2018, 16:58

    Σκανδαλισμό, σε ό,τι με αφορά όχι. Μειδιαμα, ναι. Μου βρήκαν και μένα πολλά στο Όρος παλιά, και για το παρελθόν και για το μέλλον μου. Λολ, έπρεπε να μιλάω λιγότερο σε «αγνωστους», στην Ουρανούπολη, στο καράβι, στην παρέα με «επισκέπτες» κλπ. Και κοριούς στα κελιά να είχαν δεν θα με ξάφνιαζε. Τώρα βέβαια, μόλις ζητάς διαμονητήριο, μπορεί να σε ψάχνουν και στο fb.

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιουν 2018, 18:03

    mec_ έγραψε:
    21 Ιουν 2018, 16:58
    Σκανδαλισμό, σε ό,τι με αφορά όχι. Μειδιαμα, ναι. Μου βρήκαν και μένα πολλά στο Όρος παλιά, και για το παρελθόν και για το μέλλον μου. Λολ, έπρεπε να μιλάω λιγότερο σε «αγνωστους», στην Ουρανούπολη, στο καράβι, στην παρέα με «επισκέπτες» κλπ. Και κοριούς στα κελιά να είχαν δεν θα με ξάφνιαζε. Τώρα βέβαια, μόλις ζητάς διαμονητήριο, μπορεί να σε ψάχνουν και στο fb.
    Πολλοι επωφελήθηκαν απο τα βιβλια του κι αλλοι που τον ειδαμε οχι. Θελω να πω οτι πρεπει να θελεις
    Αφου πηγες στο Ορος θα θελεις. Δεν εμεινες ικανοποιημενος. Διαβασε τοτε
    Κι επισης αν πας σα σε τσιρκο να σου πουν πραγματα δε λενε. Απο περιέργεια δλ αν πας
    Πας γιατι εχεις ενα θεμα και θες μια απαντηση πνευματική και τοτε θα σου πουν κατι τοσο ενδομυχο για να πειστεις που πλέον δε θα θες αλλο. Θα ακουσεις και πραξεις τις συμβουλες τους.Σ αρεσουν δε σ αρεσουν τι να κανουμε....

    Εμενα δεν ειχε το ονομα μου δε πηγα στο Ορος γυναικα ειμαι. Στη Σουρωτη πηγαινα. Αυτα που λες λογικα μπορεί να συμβαινουν. Αλλα τι σε νοιαζει. Εσυ θες απάντηση.
    Λενε για το Γέροντα Ευθυμιο στη Καψαλα.Πνευματικοπαιδι του. Δε ξερω
    Παρακολουθώ αν βγαινει να παω

    Εχει και 2 εκτος Ορους πνευματικοπαιδια του. Αλλα τη πατησες αν πας απο περιεργεια τιποτε δε θα γινει
    Ετσι επαθα με τον εναν. Στον αλλο βρηκα ησυχια κι απαντησεις

    Καλο ψαξιμο κατ ευχην

    Άβαταρ μέλους
    Παλαιομνήμων
    Δημοσιεύσεις: 766
    Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
    Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 22 Ιουν 2018, 01:36

    bluerose έγραψε:
    21 Ιουν 2018, 11:29
    SpoilerShow
    Δε ξερω τι λετε εσεις εγω οταν εβγαινε απ το Ορος πηγαινα και τον εβλεπα.
    Κι οχι μια και δυο φορες.
    Συγκλονιστικο!! Καλα περιμένετε να γινουν τα χατηρια. Η ζωη ειναι λυπες πληρώματα αμαρτιων κτλ.
    Χαρτι και καλαμάρι ολα μου τα ελεγε γιατι ημουν φοβισμενη με δουλεια στεγη και καποια θεματα
    Κι εδω που ηρθα και που θα παω Θεσνικη μου τοπε
    Καποτε σκοτείνιασε κατι δεν ηταν οκ αλλα επρεπε
    Λοιπον κοιταγε να σε φερει πνευματικα κοντα στη πιστη κι οχι να κανει χατηρια. Που κι απ αυτα εκανε σε πολλους για να πιστεψουν
    Μονο οσοι σίγουρα δηλωνουν αθεοι και τον δεχονται αλλα δεν τον πιστευουν δε προκειται γιατι δεν θελουν οι ιδιοι. Και δε θελω να απσντησουν στο ποστ μου

    Μαλιστα ελεγε στο χωριο ..και λεω δεν εχω χωριο

    Ελεγε για την αγαπη στο πλησίον...γιατι ημουν και νευροσπαστο με ενοχλουσαν μερικοί απ τη παλια γειτονια.Οριστε τωρα κάτσε με τα δεντρα. Αλλα ευτυχως δλ σε εκανε ετσι..να πιστεψεις.

    Να μη μιλησω για πιο πνευματικα πρέπει ο αλλος απο μονος του.
    Ευχομαι να τον γνωριζατε. Αλλα εχει κι αλλους 2 το Ορος
    Οχι σε τετοια κατάσταση βεβαια αλλα εχει

    Μου ειχε πει επειδή ημουν μικρη κι ηθελα να φυγω εξωτερικο οτι καποτε θα φυγουν πολλοι με τα γεγονοτα αλλα θα επιστρεψουν.
    Ναι αλλα τοτε που ηθελα δεν ειχε γεγονοτα
    Ομως με συμβούλευσε να μη το κανω. Σε αλλους έβλεπε οτι...θα πηγαιναν κι ουτε που το ξεραν
    Δεν ελεγε σ ολους τα ιδια. Ποσο μας λειπεις
    Ηξερε το ονομα μου πριν το πω.
    Πως γινοταν αυτο;
    Κι ενοιωθα μια ηρεμια για αρκετη ωρα μετα.
    Και να δειτε κοσμο και κοσμάκη....επειδη έπιανα κουβέντα καθως περιμενα. Απο Βολο απο Αθηνα Αμερικη Γερμανια χαμος

    Ντροπη να βριζετε τα Θεια
    Αυτό με το όνομα (ότι δηλ., με το που τον πλησίαζες, σε αποκαλούσε με το όνομά σου, χωρίς να σε έχει ποτέ ξαναδεί), το έχω ακούσει να το λένε πολλοί ως προσωπική τους μαρτυρία. Γενικώς, έχω ακούσει πολλές και ενδιαφέρουσες προσωπικές μαρτυρίες (δηλ. μαρτυρίες που τις βίωσαν αυτοί οι ίδιοι που μου τις διηγήθηκαν και όχι που άκουσαν από άλλους να τις διηγούνται κτλ). Μια που μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ήταν η ακόλουθη, που μου την διηγήθηκε πριν χρόνια ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος, με τον οποίον έχω επικοινωνία μέχρι σήμερα. Εκτός τού ότι και εκείνου, η πρώτη του εμπειρία από την γνωριμία του με τον Γέροντα, ήταν ότι τον απεκάλεσε με το όνομά του, με το που τον είδε, τού συνέβη και το εξής:

    Επανειλημμένως είχε ζητήσει από τον Γέροντα, κατά την διάρκεια τής παραμονής του στον Άγιον Όρος να τον τραβήξει κάποια φωτογραφία. Ο Γέροντας Παΐσιος όμως, για κάποιον λόγο, ηρνείτο κατηγορηματικώς. Κάποια στιγμή ο φίλος που μού διηγήθηκε την εμπειρία του, μπήκε στον πειρασμό να κάνει τού κεφαλιού του και να τραβήξει φωτογραφία τον Γέροντα στα κρυφά. Όταν τελικώς εμφάνισε το φιλμ του, βρέθηκε αντιμέτωπος με μια πολύ μεγάλη έκπληξη: Όλες οι φωτογραφίες είχαν εμφανιστεί κανονικά. Το ίδιο και η εν λόγω φωτογραφία· αλλά με μια λεπτομέρεια: το σημείο όπου βρισκόταν ο Γέροντας (και θα έπρεπε να εικονίζεται στην φωτογραφία) είχε καεί "επιλεκτικώς", με αποτέλεσμα ο γέροντας να μην υπάρχει στην φωτογραφία που τον είχε -παρά την θέλησή του- τραβήξει!

    Θαυμαστό γεγονός; Σύμπτωσις; Κάποια άλλη ορθολογική εξήγησις; Μπορεί οτιδήποτε. Το γεγονός όμως ήταν αυτό, και ο καθείς είναι ελεύθερος δώσει την ερμηνεία που τον αναπαύει καλύτερα...
    Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
    ----------
    9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

    Άβαταρ μέλους
    Κόκκορας
    Δημοσιεύσεις: 18331
    Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
    Phorum.gr user: Κόκορας
    Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Ιουν 2018, 01:56

    παιδια πολλοι εχουν μαρτυριες απο αγιους,οχι απαραιτητα απο τον γεροντα παισιο
    αρκετοι τις λενε και δημοσια για ψυχικη ωφελεια τριτων,υπαρχουν στα βιβλια ή ως προφορικες μαρτυριες
    αλλοι δεν νιωθουν πως χρειαζεται να τα πουν

    και ετεροι μπορει να θελουν αλλα απαξ και ρωτησαν τον πνευματικο τους(καλο ειναι να ρωταμε) για χ ψ λογους δεν ειχαν την ευχη να τα πουν παρα εξω.

    Άβαταρ μέλους
    Παλαιομνήμων
    Δημοσιεύσεις: 766
    Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
    Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 22 Ιουν 2018, 02:14

    Κόκορας έγραψε:
    22 Ιουν 2018, 01:56
    Ἀσχετο με το ποστ: Να ζητήσεις από την Διαχείριση να σου μετατρέψουν το νικ νέιμ, ώστε να έχει από ένα, που είναι τώρα, 2 κ: Κόκκορας, όπως δηλ. είναι η ιστορική ορθογραφία τής λέξεως και όχι η απλοποιημένη. :)
    Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
    ----------
    9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

    jey_pap
    Δημοσιεύσεις: 1625
    Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
    Phorum.gr user: j_pap

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 22 Ιουν 2018, 11:21

    Saliveros έγραψε:
    21 Ιουν 2018, 07:23
    Juno έγραψε:
    17 Μάιος 2018, 00:34
    Εικόνα
    ..............
    Σχόλιασα:
    Είναι πέρα για πέρα φαντασιακές παρανοήσεις. Ούτε μία πρόταση δεν υπάρχει ρεαλιστική.
    Μόνο Καλοπούλεια και Τζάνεια παραφιλολογία.
    «...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Πνευματικοί λόγοι

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Ιουν 2018, 12:04

    Κόκορας έγραψε:
    22 Ιουν 2018, 01:56
    παιδια πολλοι εχουν μαρτυριες απο αγιους,οχι απαραιτητα απο τον γεροντα παισιο
    αρκετοι τις λενε και δημοσια για ψυχικη ωφελεια τριτων,υπαρχουν στα βιβλια ή ως προφορικες μαρτυριες
    αλλοι δεν νιωθουν πως χρειαζεται να τα πουν

    και ετεροι μπορει να θελουν αλλα απαξ και ρωτησαν τον πνευματικο τους(καλο ειναι να ρωταμε) για χ ψ λογους δεν ειχαν την ευχη να τα πουν παρα εξω.
    Πολυ σωστά. Εχω ενημερωσει
    Αλλα επειδη με βλέπει αγραμματη σου λεει μη χωνεσε πολυ σε κουβεντες περι ιστορίας θρησκειών. Εμενα εχει πτυχια πανε καθηγητες μιλάνε..Αλλα για τον συγκεκριμενο Αγιο μου είπε οκ. Τι νομισες. Για αυτο μιλαω και πριν οχι
    Αλλα απο ενα σημείο και περα δε θελεις

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών