Η ψυχολογία του άθεου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 03 Μάιος 2021, 16:16

Ποια πιστεύετε ότι είναι η ψυχολογία του άθεου; Γιατί ένα άτομο να δηλώνει άθεος; Ποιο το κίνητρο του; Ποια είναι τα παιδικά τους βιώματα; Οι συνήθειες τους; Είναι πατριώτες; Αγαπούν την οικογένεια; Τι πιστεύετε;

Συζητήστε. :)
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3729
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 03 Μάιος 2021, 16:27

Ju-87 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:16
Ποια πιστεύετε ότι είναι η ψυχολογία του άθεου; Γιατί ένα άτομο να δηλώνει άθεος; Ποιο το κίνητρο του; Ποια είναι τα παιδικά τους βιώματα; Οι συνήθειες τους; Είναι πατριώτες; Αγαπούν την οικογένεια; Τι πιστεύετε;

Συζητήστε. :)
Γιατί διαγράφηκε το προηγούμενο σου νήμα με το ίδιο θέμα?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 03 Μάιος 2021, 16:47

lonelyrider έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:27
Ju-87 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:16
Ποια πιστεύετε ότι είναι η ψυχολογία του άθεου; Γιατί ένα άτομο να δηλώνει άθεος; Ποιο το κίνητρο του; Ποια είναι τα παιδικά τους βιώματα; Οι συνήθειες τους; Είναι πατριώτες; Αγαπούν την οικογένεια; Τι πιστεύετε;

Συζητήστε. :)
Γιατί διαγράφηκε το προηγούμενο σου νήμα με το ίδιο θέμα?
:102:

Θα μου έκανε αναφορά η θειτσα με τις γάτες.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 03 Μάιος 2021, 16:49

Λόγω προσβολής κοινωνικής ομάδας
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Μάιος 2021, 16:53

Oι αρχαίοι Έλληνες φαίνονταν άθεοι στους αρχαίους Πέρσες. Σχετικό είναι. Εμείς φαινόμαστε άθεοι στους μουσουλμάνους.
Φαντάζομαι δηλαδή για όλα τα "ανεξήγητα" η εξήγηση να είναι "ο καλός θεός αυτό", "ο καλός θεός τιμωρία" κλπ. Μια κάστα θα έπρεπε να ελέγχει τόσο την θρησκεία, όσο και την επιστήμη, δικαιοσύνη, πολιτική ηγεσία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Μάιος 2021, 17:34

Ju-87 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:47
lonelyrider έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:27
Ju-87 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:16
Ποια πιστεύετε ότι είναι η ψυχολογία του άθεου; Γιατί ένα άτομο να δηλώνει άθεος; Ποιο το κίνητρο του; Ποια είναι τα παιδικά τους βιώματα; Οι συνήθειες τους; Είναι πατριώτες; Αγαπούν την οικογένεια; Τι πιστεύετε;

Συζητήστε. :)
Γιατί διαγράφηκε το προηγούμενο σου νήμα με το ίδιο θέμα?
:102:

Θα μου έκανε αναφορά η θειτσα με τις γάτες.
Να σου χώσω μπινελίκια είναι το ευκολο. Ντροπή σου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Μάιος 2021, 17:36

enterprise-psi έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:49
Λόγω προσβολής κοινωνικής ομάδας
Μαζέψτε μερικούς που βλέπουν παντού, διώκτες. Έχω θυμώσει πολύ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 03 Μάιος 2021, 17:40

δεν ξέρω αν αγαπούν την οικογένεια, ξέρω ότι σίγουρα δεν τους αγαπούσε ο Χίμλερ
The Law of Honour of the SS-Man

In a slim volume called 50 Questions and Answers for the SS-Man the first question is: "What is your oath?" The answer is: "We swear to you, Adolf Hitler, loyalty and bravery as leader and chancellor of the German Reich. We vow to you and to the principles laid down by you obedience to the point of death. So help us God!" The second question is: "Thus you believe in a God?" The answer is: "Yes, I believe in a Lord God." The third question is: "What do you think of a person who does not believe in a God?" The answer is: "I consider him arrogant, stupid, and a megalomaniac; he is not suited for us."

I have reminded you of these three questions and answers in order to make our attitude to religion completely clear. Be in no doubt that we would not be able to be this body of men bound by a solemn oath if we did not have the firm belief in a Lord God who rules over us, who has created us and out Fatherland, our people and this earth, and who sent us our leader.

We have the holy conviction that according to the eternal laws of this world we are accountable for every deed, for every word, and every thought, that nothing our mind thinks up, our tongue speaks, and our hand does is completed with the act itself, but is a cause which will have its effect, which in an inevitable, inexorable cycle redounds on ourselves and our people in the form of a blessing or curse. Believe me, men with this conviction are anything but atheists.

https://www.widernet.org/pocketlibrary/ ... mmler.html
δεν επέτρεπε σε άθεους ο Χάινριχ να μπουν στην οργάνωση που έσφαζε μωρά και ξεκοίλιαζε εγκύους. Έπρεπε να πιστεύεις για να μπεις.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2021, 17:43

Εγώ, γεννημένος το 1950, μεγάλωσα σε μια τυπική, αλλά δεμένη οικογένεια και σόι της εποχής, με μικρή οικονομική άνεση για τα τότε δεδομένα.
Είχα και παππουδογιαγιάδες (μέχρι τα 15 μου), που ήταν καλοί χριστιανοί, ενώ πατέρας/μητέρα δεν ήταν ιδιαίτερα πιστοί και της εκκλησίας άνθρωποι, χωρίς όμως να είναι άθεοι ή αγνωστικιστές. Πήγα και για δυο χρόνια κατηχητικό, λόγω του σχολείου που ήταν ιδιαίτερα αυστηρό αναφορικά με τα της θρησκείας.
Δεν δέχθηκα κάποια ιδιαίτερη επιρροή ούτε από την πλευρά της εκκλησίας, ούτε από την πλευρά του σογιού μου.
Ιδιαίτερα οι γονείς μου, προσπάθησαν (και το κατάφεραν), να μη με προσανατολίσουν προς κάποια θρησκευτική ή πολιτική κατεύθυνση, αφήνοντας να λειτουργήσει η δικη μου κρίση, την οποία προσπάθησαν (και το κατάφεραν), να ενδυναμώσουν με την μόρφωση.
Καθώς μεγάλωσα σε μια αγαπημένη οικογένεια, εισέπραξα πολλή αγάπη από τους δικούς μου, την ανταπέδωσα και είχα πολύ ευτυχισμένα παιδικά και εφηβικά χρόνια.
Οι "διδαχές" και οι αξίες των γονιών μου ήταν η αγάπη για το σωστό και το δίκαιο, η αγάπη για την ελευθερία, η αγάπη και η συμπόνοια για τους συνανθρώπους μου, αλλά και για όλα τα άλλα πλάσματα με τα οποία μοιράζομαι τον πλανήτη, η αγάπη για την φύση και το καθήκον για την προστασία της, η υπερηφάνεια για την χώρα μου και το παρελθόν της. Να μην γονατίζω και να μην σκύβω το κεφάλι, να λυγίζω αλλά να μην σπάω, να πέφτω αλλά να σηκώνομαι, να παλεύω για τα ιδανικά μου. Αλλά και πως "η μόρφωση σώζει". Και η μουσική!
Και όλα αυτά, όχι με κατήχηση και πλύση εγκεφάλου, αλλά με την δική τους συνεπή στάση σε όσα πρέσβευαν και με συνεχή διάλογο καθώς ήταν πολύ πρόθυμοι στο να με ακούνε και να συζητάμε για (σχεδόν) τα πάντα. Αυτά όλα τα κατάλαβα αρκετά αργότερα από την εφηβεία μου και θεωρώ εαυτόν πολύ τυχερό που μεγάλωσα σε μια τέτοια οικογένεια.
Έφτιαξα και εγώ, με την σειρά μου, μια αγαπημένη και δεμένη οικογένεια για την οποία είμαι πολύ υπερήφανος, καθώς τα παιδιά μου έχουν ενστερνιστεί όλες αυτές τις αξίες. Τις πραγματικές ανθρώπινες αξίες.

Κατέληξα άθεος, μετά από δική μου επιλογή και αφού είχα ξεσκολίσει δεκάδες βιβλία θρησκειών και είχα μιλήσει/συζητήσει με κάμποσους ιερείς και πνευματικούς.
Δεν βρήκα, ούτε έχω βρει ακόμα, και όπως πάει δεν θα βρω διότι δεν υπάρχει, κάποια ικανοποιητική απάντηση στις δεκάδες λογικές απορίες που εγείρονται σε ένα μυαλό πλουτισμένο με την κοινή λογική και μόνον, αλλά απαλλαγμένο και μη ποτισμένο από την τυφλή υποταγή σε κάποια πίστη υπερφυσικής προέλευσης.

Λυπάμαι αν σου χαλάω το σενάριο περί αθέων με ψυχολογικά προβλήματα, περί αθέων απάτριδων, σατανιστών, τρομοκρατών και ό,τι άλλο κατεβάζει το φτωχό σου μυαλουδάκι.
Δεν τρώμε χριστιανόπαιδα στην σούβλα το Πάσχα, ούτε τα έχουμε κάνει τάτσι μίτσι κότσι με τον Ερντογάν για να του παραδώσουμε την Ελλάδα, ούτε έχουμε κάνει συμφωνία με τον Λούσιφερ για να τον κάνουμε βασιλιά στην Γη.

Ψάξε αλλού τους δαίμονές σου...

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 03 Μάιος 2021, 17:48

Jolly Roger έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:40
δεν ξέρω αν αγαπούν την οικογένεια, ξέρω ότι σίγουρα δεν τους αγαπούσε ο Χίμλερ
The Law of Honour of the SS-Man

In a slim volume called 50 Questions and Answers for the SS-Man the first question is: "What is your oath?" The answer is: "We swear to you, Adolf Hitler, loyalty and bravery as leader and chancellor of the German Reich. We vow to you and to the principles laid down by you obedience to the point of death. So help us God!" The second question is: "Thus you believe in a God?" The answer is: "Yes, I believe in a Lord God." The third question is: "What do you think of a person who does not believe in a God?" The answer is: "I consider him arrogant, stupid, and a megalomaniac; he is not suited for us."

I have reminded you of these three questions and answers in order to make our attitude to religion completely clear. Be in no doubt that we would not be able to be this body of men bound by a solemn oath if we did not have the firm belief in a Lord God who rules over us, who has created us and out Fatherland, our people and this earth, and who sent us our leader.

We have the holy conviction that according to the eternal laws of this world we are accountable for every deed, for every word, and every thought, that nothing our mind thinks up, our tongue speaks, and our hand does is completed with the act itself, but is a cause which will have its effect, which in an inevitable, inexorable cycle redounds on ourselves and our people in the form of a blessing or curse. Believe me, men with this conviction are anything but atheists.

https://www.widernet.org/pocketlibrary/ ... mmler.html
δεν επέτρεπε σε άθεους ο Χάινριχ να μπουν στην οργάνωση που έσφαζε μωρά και ξεκοίλιαζε εγκύους. Έπρεπε να πιστεύεις για να μπεις.
Οι Εβραίοι πιστεύουν πολύ.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 03 Μάιος 2021, 17:53

don't speak έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:48
Jolly Roger έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:40
δεν ξέρω αν αγαπούν την οικογένεια, ξέρω ότι σίγουρα δεν τους αγαπούσε ο Χίμλερ
The Law of Honour of the SS-Man

In a slim volume called 50 Questions and Answers for the SS-Man the first question is: "What is your oath?" The answer is: "We swear to you, Adolf Hitler, loyalty and bravery as leader and chancellor of the German Reich. We vow to you and to the principles laid down by you obedience to the point of death. So help us God!" The second question is: "Thus you believe in a God?" The answer is: "Yes, I believe in a Lord God." The third question is: "What do you think of a person who does not believe in a God?" The answer is: "I consider him arrogant, stupid, and a megalomaniac; he is not suited for us."

I have reminded you of these three questions and answers in order to make our attitude to religion completely clear. Be in no doubt that we would not be able to be this body of men bound by a solemn oath if we did not have the firm belief in a Lord God who rules over us, who has created us and out Fatherland, our people and this earth, and who sent us our leader.

We have the holy conviction that according to the eternal laws of this world we are accountable for every deed, for every word, and every thought, that nothing our mind thinks up, our tongue speaks, and our hand does is completed with the act itself, but is a cause which will have its effect, which in an inevitable, inexorable cycle redounds on ourselves and our people in the form of a blessing or curse. Believe me, men with this conviction are anything but atheists.

https://www.widernet.org/pocketlibrary/ ... mmler.html
δεν επέτρεπε σε άθεους ο Χάινριχ να μπουν στην οργάνωση που έσφαζε μωρά και ξεκοίλιαζε εγκύους. Έπρεπε να πιστεύεις για να μπεις.
Οι Εβραίοι πιστεύουν πολύ.
κι οι Μουσουλμάνοι επίσης, που στελέχωναν καμιά δεκαριά μεραρχίες του Χάινριχ.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Μάιος 2021, 18:06

Πασιφάη έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:36
enterprise-psi έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:49
Λόγω προσβολής κοινωνικής ομάδας
Μαζέψτε μερικούς που βλέπουν παντού, διώκτες. Έχω θυμώσει πολύ.

.


Παρακαλούμε περάστε τήν Τετάρτη απο την Ασφάλεια νά πληρωθείτε τα δώρα του Πάσχα.....

Η προσφορά σας σαν Μπάτσος του Φόρουμ είναι ανεκτίμητη..... :smt038


Τό συνθηματικό γιά την είσοδο είναι.....Ρουφογάλης..... :a108:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Μάιος 2021, 18:27

Jolly Roger έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:40
δεν ξέρω αν αγαπούν την οικογένεια, ξέρω ότι σίγουρα δεν τους αγαπούσε ο Χίμλερ
The Law of Honour of the SS-Man

In a slim volume called 50 Questions and Answers for the SS-Man the first question is: "What is your oath?" The answer is: "We swear to you, Adolf Hitler, loyalty and bravery as leader and chancellor of the German Reich. We vow to you and to the principles laid down by you obedience to the point of death. So help us God!" The second question is: "Thus you believe in a God?" The answer is: "Yes, I believe in a Lord God." The third question is: "What do you think of a person who does not believe in a God?" The answer is: "I consider him arrogant, stupid, and a megalomaniac; he is not suited for us."

I have reminded you of these three questions and answers in order to make our attitude to religion completely clear. Be in no doubt that we would not be able to be this body of men bound by a solemn oath if we did not have the firm belief in a Lord God who rules over us, who has created us and out Fatherland, our people and this earth, and who sent us our leader.

We have the holy conviction that according to the eternal laws of this world we are accountable for every deed, for every word, and every thought, that nothing our mind thinks up, our tongue speaks, and our hand does is completed with the act itself, but is a cause which will have its effect, which in an inevitable, inexorable cycle redounds on ourselves and our people in the form of a blessing or curse. Believe me, men with this conviction are anything but atheists.

https://www.widernet.org/pocketlibrary/ ... mmler.html
δεν επέτρεπε σε άθεους ο Χάινριχ να μπουν στην οργάνωση που έσφαζε μωρά και ξεκοίλιαζε εγκύους. Έπρεπε να πιστεύεις για να μπεις.

.

:blm:


Ηξερε ο άνθρωπος.....

Εχει πείρα 2.000 χρόνων βασανισμού καί σφαγών ο θρησκευτικός κόσμος..... :catwhip: ... :whp:

Δέν παίρνεις τούς άσχετους Αθεους για τέτοιες δουλειές..... :smt018


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 03 Μάιος 2021, 18:31

Δεν είναι πολύ περίπλοκο: πρόκειται για άτομα που δεν πιστεύουν σε κακής ποιότητας παραμύθια που απευθυνονταν σε ανθρώπους της προπροηγουμενης χιλιετίας.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 03 Μάιος 2021, 18:38

Η ίδια η έννοια του Θεού (δεν αναφέρομαι καν στα ανθρωποκεντρικά χαρακτηριστικά που του αποδίδουν οι διαφορες θρησκείες) δε βγάζει και πολύ νόημα και είναι καταφανώς ανθρωποκεντρική.

Τι πάει να πει "υπερφυσικό" ον και "υπερφυσικός" δημιουργός;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών