Πέθανε ο π. Κουστένης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πέθανε ο π. Κουστένης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 20 Μάιος 2021, 23:31

Στύγιος έγραψε:
20 Μάιος 2021, 22:00
Πασιφάη έγραψε:
20 Μάιος 2021, 20:38
Όπως λέτε εσείς οι χριστιανοί,η πίστις σώζει.Προσωπικά θεωρώ μεγίστη κοροϊδία να εναποθέτετε τις ελπίδες σας στο άγνωστο. Αντιλαμβάνομαι πως αυτό είναι τρόπον τινά, παρηγορητικό.

Αμ δε ,αυτό είναι Προτεσταντισμός. Εκτός απ' την Ορθοδοξία χρειάζεται κι η Ορθοπραξία.
Γιατί, οι Προτεστάντες, δεν είναι χριστιανοί;
Θεωρείς πως η Ορθοδοξία δεν έχει στους κόλπους της, παρεμφερείς απόψεις;

Gherschaagk έγραψε:
20 Μάιος 2021, 21:54
Προσθέστε στο παραπάνω πως κανένας δε μπορεί να σώσει αυτόν που δεν θέλει να σωθεί. Ούτε καν ο Θεός.
Βουτάς στα βαθειά, με λίγη ανάσα. Αν δεν βγεις στην επιφάνεια εγκαίρως και επιλέξεις τον πνιγμό, η υπαιτιότητα είναι πασιφανής.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πέθανε ο π. Κουστένης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 21 Μάιος 2021, 01:08

Πασιφάη έγραψε:
20 Μάιος 2021, 21:40
Μπίστης

Σαν παιδάκι προσευχόμουν, (θυμάμαι δα και την προσευχή..), ήμανε κει γύρω,6 με 7 χρόνων. Πάντα καθόμουν στη γωνία του κρεββατιού μου και μόνη μου έγνοια ήταν να μην ξεχάσω κανέναν. Για να είμαι σιγουρη δε, έλεγα στο τέλος'' και ''όλον τον κόσμο μην ξεχάσεις θεούλη μου''.
Τα χρόνια περνούσαν και ο ''θεούλης'' με γέμιζε με σκοτούρες χοντρές για την ηλικία μου. Τόσο χοντρές, που ένα παιδί, είναι δύσκολο να τις αντέξει. Έπαψα να του μιλάω. Κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά, πως δεν ακούει ότι του λέω. Αναρωτήθηκα, απόρησα στιγμιαία. Κατάλαβα όμως, πως η ζωή είναι μεγάλη θεομπαίχτρα πόρνη και προτίμησα να παλέψω με οτι δυνάμεις είχα. Δεν το λες και εύκολο για πιτσιρίκι.
Αν συνυπολογίσεις τα σκατά της εφηβειας, ορισμένες μη αναστρέψιμες καταστάσεις, συν τη γνωση που μόνη μου έβαλα στον ντορβά της ζωής μου, δίχως θιασώτες και υποκινητές, κατάλαβα πολλά.

Κυρίως πως έχασα για πάντα την αθωότητα της σκέψης, αν και παρέμεινα ευαίσθητος μαλάκας.
Δεκτική πλέον, μέχρις ενός ορισμένου σημείου. Δεν μπορώ την συμπόνοια που μεταφράζεται θρησκευτικά, αλλά αναλώνεται κοινωνικά.
:+1::bravo:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Πέθανε ο π. Κουστένης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 21 Μάιος 2021, 07:02

Πιο πολύ βλέπω να "φωνάζει" μια ιδεολογία, παρά το ένδον ενός ανθρώπου. :102:
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πέθανε ο π. Κουστένης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Μάιος 2021, 09:54

jey_pap έγραψε:
21 Μάιος 2021, 07:02
Πιο πολύ βλέπω να "φωνάζει" μια ιδεολογία, παρά το ένδον ενός ανθρώπου. :102:
Λες ε; Πουλιά στον αέρα πιάνεις. Διότι εγώ χθες ημουν ιδιαίτερα φορτισμένη συναισθηματικά.
Με εκπλήσσει πάντως η ικανότητά σου στην ενδοσκόπηση των άλλων. Τα θερμά μου συγχαρητήρια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Πέθανε ο π. Κουστένης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 21 Μάιος 2021, 13:50

Πασιφάη έγραψε:
21 Μάιος 2021, 09:54
jey_pap έγραψε:
21 Μάιος 2021, 07:02
Πιο πολύ βλέπω να "φωνάζει" μια ιδεολογία, παρά το ένδον ενός ανθρώπου.
Λες ε; Πουλιά στον αέρα πιάνεις. Διότι εγώ χθες ημουν ιδιαίτερα φορτισμένη συναισθηματικά.
Με εκπλήσσει πάντως η ικανότητά σου στην ενδοσκόπηση των άλλων. Τα θερμά μου συγχαρητήρια.
Δεν βλέπω τόσο συναίσθημα, όσο γνώση (ιδεολογική; διαισθητική ;) αφού. :102:
...
συν τη γνωση που μόνη μου έβαλα στον ντορβά της ζωής μου, δίχως θιασώτες και υποκινητές, κατάλαβα πολλά.
...

«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πέθανε ο π. Κουστένης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Μάιος 2021, 10:47

jey_pap έγραψε:
21 Μάιος 2021, 13:50
Πασιφάη έγραψε:
21 Μάιος 2021, 09:54
jey_pap έγραψε:
21 Μάιος 2021, 07:02
Πιο πολύ βλέπω να "φωνάζει" μια ιδεολογία, παρά το ένδον ενός ανθρώπου.
Λες ε; Πουλιά στον αέρα πιάνεις. Διότι εγώ χθες ημουν ιδιαίτερα φορτισμένη συναισθηματικά.
Με εκπλήσσει πάντως η ικανότητά σου στην ενδοσκόπηση των άλλων. Τα θερμά μου συγχαρητήρια.
Δεν βλέπω τόσο συναίσθημα, όσο γνώση (ιδεολογική; διαισθητική ;) αφού. :102:
...
συν τη γνωση που μόνη μου έβαλα στον ντορβά της ζωής μου, δίχως θιασώτες και υποκινητές, κατάλαβα πολλά.
...

Σαφώς και υπήρχε συναίσθημα. Δεν φταίω εγώ που βλέπεις ότι σε συμφέρει.
Όσο για την γνώση, έχω την εντύπωση πως όταν την βάζεις στο τραπέζι της συζήτησης, καλό θα είναι να μην την αντιμετωπίζεις επιλεκτικά. Τι, όχι;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών