Η ύπαρξη του Θεού

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μάιος 2021, 21:29

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ; Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.
Η λογική της φύσης είναι η λογική του θεού.

Κι έχει πολλές αντανακλάσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Μάιος 2021, 21:44

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:48
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
A εκανες και επεξεργασια για να ολοκληρωσεις την μπουρδα σου...

Αν ηθελες να διορθωσεις τα "εξωφθαλμα λαθη" καλοπιστα δεν θα αναλωνοσουν στο να κριτικαρεις πως απευθυνθηκε στην Πασιφαη, ουτε στα πικροχολα σχολια για την ηλικια του
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Μάιος 2021, 22:00

Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:44
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:48
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
A εκανες και επεξεργασια για να ολοκληρωσεις την μπουρδα σου...

Αν ηθελες να διορθωσεις τα "εξωφθαλμα λαθη" καλοπιστα δεν θα αναλωνοσουν στο να κριτικαρεις πως απευθυνθηκε στην Πασιφαη, ουτε στα πικροχολα σχολια για την ηλικια του
Ναι. Έκανα επεξεργασία διότι μου είχε ξεφύγει ένα quote και δεν φαινόταν καλά ποιον τρομπόνιαζα.

Έβαλα την παράθεση από το ποστ του στην Πασιφάη, που δήλωνε πως δεν έχει γνώσεις για να μιλήσει ιατρικά, αλλά στο πρώτο του ποστ δήλωνε με στόμφο για τους "αδιάβαστους" της εξελικτικής θεωρίας. Δεν σου φαίνεται αντίφαση αυτό ε; Ούτε εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν την βλέπεις.

Όλα του τα ποστ αυτό δείχνουν. Ασχετοσύνη και ηλικία 15χρονου. Και δεν είναι μόνον δική μου διαπίστωση...

ΥΓ.
Με το ποστ πληρώνεσαι για να κάνεις τον δικηγόρο ή το έχεις πάρει εργολαβία;

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 22:31

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:00
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:44
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18

Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
A εκανες και επεξεργασια για να ολοκληρωσεις την μπουρδα σου...

Αν ηθελες να διορθωσεις τα "εξωφθαλμα λαθη" καλοπιστα δεν θα αναλωνοσουν στο να κριτικαρεις πως απευθυνθηκε στην Πασιφαη, ουτε στα πικροχολα σχολια για την ηλικια του
Ναι. Έκανα επεξεργασία διότι μου είχε ξεφύγει ένα quote και δεν φαινόταν καλά ποιον τρομπόνιαζα.

Έβαλα την παράθεση από το ποστ του στην Πασιφάη, που δήλωνε πως δεν έχει γνώσεις για να μιλήσει ιατρικά, αλλά στο πρώτο του ποστ δήλωνε με στόμφο για τους "αδιάβαστους" της εξελικτικής θεωρίας. Δεν σου φαίνεται αντίφαση αυτό ε; Ούτε εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν την βλέπεις.

Όλα του τα ποστ αυτό δείχνουν. Ασχετοσύνη και ηλικία 15χρονου. Και δεν είναι μόνον δική μου διαπίστωση...

ΥΓ.
Με το ποστ πληρώνεσαι για να κάνεις τον δικηγόρο ή το έχεις πάρει εργολαβία;
Όπως ενόχλησαν εσένα τα λεγόμενα του χατζ, έτσι ενόχλησαν κάποιους άλλους τα δικά σου, δεν υπάρχει τίποτε παράξενο.

Προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι και εσύ όπως και ο χατζ το λάθος σου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Μάιος 2021, 22:39

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:31
Όπως ενόχλησαν εσένα τα λεγόμενα του χατζ, έτσι ενόχλησαν κάποιους άλλους τα δικά σου, δεν υπάρχει τίποτε παράξενο.

Προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι και εσύ όπως και ο χατζ το λάθος σου.
Σαφώς και τα λεγόμενά μου μπορεί να ενοχλούν κάποιους. Φυσικό είναι.
Με τα λεγόμενά μου όμως, και στο συγκεκριμένο θέμα, εντόπισα και έκανα κριτική σε κάποιες αντιφάσεις. Όπως οι σπουδές στην φιλοσοφία και η αναντιστοιχία τέτοιων σπουδών με την κακοποίηση της γλώσσας συντακτικά και γραμματικά.
Και η δήλωση περί μη ιατρικών γνώσεων και η αντίφαση αυτής της δήλωσης με την στομφώδη άποψη για το πως λειτουργεί η εξέλιξη.

Μπορεί η κριτική αν ήταν καυστική, αλλά η ουσία δεν είναι στο ύφος της κριτικής μου αλλά στην αναντιστοιχία των δηλώσεων του ΟΡ.

Μην αντιδράτε σαν τα παιδάκια που μόλις τους κάνουν παρατήρηση για κάποιο λάθος που έκαναν, αυτά επικεντρώνονται στο ύφος της παρατήρσης και όχι στο ίδιο το λάθος που έκαναν...

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 22:48

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:39
sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:31
Όπως ενόχλησαν εσένα τα λεγόμενα του χατζ, έτσι ενόχλησαν κάποιους άλλους τα δικά σου, δεν υπάρχει τίποτε παράξενο.

Προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι και εσύ όπως και ο χατζ το λάθος σου.
Σαφώς και τα λεγόμενά μου μπορεί να ενοχλούν κάποιους. Φυσικό είναι.
Με τα λεγόμενά μου όμως, και στο συγκεκριμένο θέμα, εντόπισα και έκανα κριτική σε κάποιες αντιφάσεις. Όπως οι σπουδές στην φιλοσοφία και η αναντιστοιχία τέτοιων σπουδών με την κακοποίηση της γλώσσας συντακτικά και γραμματικά.
Και η δήλωση περί μη ιατρικών γνώσεων και η αντίφαση αυτής της δήλωσης με την στομφώδη άποψη για το πως λειτουργεί η εξέλιξη.

Μπορεί η κριτική αν ήταν καυστική, αλλά η ουσία δεν είναι στο ύφος της κριτικής μου αλλά στην αναντιστοιχία των δηλώσεων του ΟΡ.

Μην αντιδράτε σαν τα παιδάκια που μόλις τους κάνουν παρατήρηση για κάποιο λάθος που έκαναν, αυτά επικεντρώνονται στο ύφος της παρατήρσης και όχι στο ίδιο το λάθος που έκαναν...
Προσβάλεις έναν χρήστη που είναι νέος τόσο σε ηλικία, όσο και στο φόρουμ. Όσον αφορά τα Ελληνικά του, δεν είναι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που γράφει έτσι. Εάν δεν ήσουν τόσο αλλεργικός στα περί Θεού, είμαι σίγουρος ότι θα καταλαβαίνες ότι έσφαλες. Αν μη τι άλλο ο χρήστης δεν υπήρξε αγενής προς κανέναν.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 23:04

Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:44
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:48
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
A εκανες και επεξεργασια για να ολοκληρωσεις την μπουρδα σου...

Αν ηθελες να διορθωσεις τα "εξωφθαλμα λαθη" καλοπιστα δεν θα αναλωνοσουν στο να κριτικαρεις πως απευθυνθηκε στην Πασιφαη, ουτε στα πικροχολα σχολια για την ηλικια του
Ούτε εγώ ήξερα ποια ήταν η Πασιφάη, σιγά μην ξέρουμε όλη τη μυθολογία απ' έξω. Αυτή η αρχαιολαγνεία τους έφαγε :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Μάιος 2021, 23:17

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:48
Προσβάλεις έναν χρήστη που είναι νέος τόσο σε ηλικία, όσο και στο φόρουμ. Όσον αφορά τα Ελληνικά του, δεν είναι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που γράφει έτσι. Εάν δεν ήσουν τόσο αλλεργικός στα περί Θεού, είμαι σίγουρος ότι θα καταλαβαίνες ότι έσφαλες. Αν μη τι άλλο ο χρήστης δεν υπήρξε αγενής προς κανέναν.
Ας ξεκινήσουμε από την τελευταία σου πρόταση...αυτό που έγραψε ο χρήστης...
xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:32
( Να τονίσω ότι τα είδη εξελίσσονται αλλά όχι από ψάρι να γίνει ποντίκι και μετά άνθρωπος. Αυτά είναι για τους αδιάβαστους.)
Εγώ το εκλαμβάνω ως προσβολή για όποιον θεωρεί πως η εξελικτική θεωρία έχει βάσεις.
Αυτό που λέει, εκτός του ότι δεν έχει σχέση με το τι πρεσβεύει η εξελικτική θεωρία, προσβάλλει ως αδιάβαστους αυτούς που ξέρουν.
Θεωρώ λοιπόν πως η απάντησή μου ήταν στο ίδιο ύφος.

Όχι, δεν είμαι "τόσο αλλεργικός στα περί Θεού". Αλλεργικός είμαι απέναντι σε όσους αυτοδιορίζονται ερμηνευτές του Θεού και φορείς της μίας και μόνης αλήθειας.

Όσον αφορά την γλώσσα, θεωρώ πως δεν έχεις δίκιο. Δεν σπουδάζει υδραυλικός. Φιλοσοφία (λέει ότι) σπουδάζει.
Αν λοιπόν σπουδάζεις φιλοσοφία και ο γραπτός σου λόγος είναι έτσι...
xatz41 έγραψε:
22 Μάιος 2021, 16:53
Επίσης όπως λέει και ο Ρουσσώ όλοι οι άνθρωποι όταν δουν ένα πλάσμα(άνθρωπο ή ζώο) να σπαρταράει νιώθουμε λύπη.
Ασυνταξία στα υπογραμμισμένα

Όμως δεν μπορώ να δεκτό πως η φύση είναι ικανοί να δώσει ηθικές αξίες.
Επίθετο αντί για ρήμα στο πρώτο (ή ρήμα με κατάληξη όμικρον), ασυνταξία ενικού-πληθυντικού στο δεύτερο.

εμπειριστή ματιά διαλύετε εύκολα από τον Ντεκάρτ στο επιχείρημα
Άγνωστη λέξη το πρώτο, κλασική περίπτωση αδυναμίας κατανόησης α' ενικού και β΄πληθυντικού των μεσόφωνων ρημάτων, στο δεύτερο.
...τότε η κατανόηση ένός φιλοσοφικού κειμένου μοιάζει πολύ δύσκολη υπόθεση.
Και υπάρχουν και άλλα.

Τέλος, τα επιχειρήματα που φέρνει, είναι τόσο έωλα που δεν έκανα καν τον κόπο να ασχοληθώ.
Το έκαναν άλλοι.

Τέσπα, διαβάζοντας το τι έχει γράψει και σε άλλο θέμα, θεωρώ ότι είναι τρόλλι και εγώ απλώς τσίμπησα...
Κρίμα στην εμπειρία μου... :lol:

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 23:43

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 23:17

Τέσπα, διαβάζοντας το τι έχει γράψει και σε άλλο θέμα, θεωρώ ότι είναι τρόλλι και εγώ απλώς τσίμπησα...
:lol: Αυτό είναι το πιθανότερο.

Να σου πω την αλήθεια, δεν τον πολυδιάβασα :oops: , ακριβώς επειδή έγραφε έτσι ασύντακτα και ακατανόητα. Πρόσεξα τα "φαίνετε" και "γίνετε", αλλά απέφυγα να τον διορθώσω...

Πρέπει όμως να σού πω ότι έτσι γράφουν πολλοί σημερινοί φοιτητές της φιλοσοφικής δυστυχώς (έχω αναπτύξει αλλού τα περί γλώσσας, δεν χρειάζεται να το κάνω και εδώ). Ίσως όχι τόσο χάλια, αλλά στην καλύτερη περίπτωση με μπόλικα ορθογραφικά λάθη. Χαίρομαι τελικά που που μάλλον ήταν τρόλλι :003: .

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 24 Μάιος 2021, 00:06

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 23:43
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 23:17

Τέσπα, διαβάζοντας το τι έχει γράψει και σε άλλο θέμα, θεωρώ ότι είναι τρόλλι και εγώ απλώς τσίμπησα...
:lol: Αυτό είναι το πιθανότερο.

Να σου πω την αλήθεια, δεν τον πολυδιάβασα :oops: , ακριβώς επειδή έγραφε έτσι ασύντακτα και ακατανόητα. Πρόσεξα τα "φαίνετε" και "γίνετε", αλλά απέφυγα να τον διορθώσω...

Πρέπει όμως να σού πω ότι έτσι γράφουν πολλοί σημερινοί φοιτητές της φιλοσοφικής δυστυχώς (έχω αναπτύξει αλλού τα περί γλώσσας, δεν χρειάζεται να το κάνω και εδώ). Ίσως όχι τόσο χάλια, αλλά στην καλύτερη περίπτωση με μπόλικα ορθογραφικά λάθη. Χαίρομαι τελικά που που μάλλον ήταν τρόλλι :003: .
Μη μου λες το υπογραμμισμένο, διότι εκνευρίζομαι... :011:

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 24 Μάιος 2021, 00:07

Παίδες όσο για τα ορθογραφικά παραδέχομαι ότι και να πείτε και μπορεί ελεύθερα κανείς να με διορθώνει. Δυστυχώς δεν έδωσα την απαραίτητη προσοχή που έπρεπε στο δημοτικό. Επίσης σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να διδάξω κάτι. Δεν είμαι σε θέση να το κάνω. Ούτε κάποιος σοφός είμαι. Απλά μοιράστηκα την σκέψη μου αυτή. Κάποιοι μπορούν να την βρουν σωστή κάποιοι λάθος και κάποιοι απλώς αδιάφορη. Είναι λοιπόν στο χέρι του κάθε ενός από εσάς να κρίνει τη σκέψη μου αυτή. Προς Θεού δεν έχω κανένα θέμα να εκφέρει κανείς αντίθετη άποψη πάνω στο θέμα που συζητήθηκε. Είναι απόλυτα λογικό να διαφωνούμε. Τώρα αν το τελευταίο σχόλιο στενοχώρησε κάποιους λυπάμαι, όμως θεωρώ ότι πρέπει λίγο όλοι μας να σταματήσουμε να ακυρώνουμε τα πάντα λίγο έλεος δηλαδή. Αν διαβάσουμε τα σχόλια από τη αρχή βλέπουμε ότι όλοι μας λίγο πολύ ακυρώσαμε επιστήμονες, φιλοσόφους, αγίους... Καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοια πράγματα. Ας μην ξεχνάμε ότι όλοι έχουν να προσθέσουν κάτι σωστό. Αν προσωπικά ακύρωσα κάτι από τα λεγόμενα σας χωρίς να αιτιολογήσω με ορθά επιχειρήματα γιατί, τότε συγνώμη. Ελπίζω να έχουμε και άλλες τέτοιες συζητήσεις στο μέλλον με περισσότερη ωριμότητα και λιγότερα ορθογραφικά :) .

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 24 Μάιος 2021, 00:22

Χατζ αυτά που λες είναι χιλιοειπωμένα και χιλιοαπαντημένα. Δεν λες κάτι καινούργιο. Τα εκφράζεις επίσης με τρόπο που δείχνει ότι έχεις λίγη εξοικείωση τόσο με την θέση όσο και με τον αντίλογο της.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να κάτσεις να διαβάσεις λίγο πριν αποπειραθείς να επιχειρηματολογήσεις για αυτά σε φόρουμ (και αναπόφευκτα να τραβήξεις σαν αλεξικέραυνο όλους τους άθεους και τον κυνισμό τους πάνω σου).

Ξεκίνα από εδώ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmological_argument

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 24 Μάιος 2021, 00:25

τι συγνώμη,πάω να σκάσω

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 24 Μάιος 2021, 09:20

break έγραψε:
24 Μάιος 2021, 00:22
Χατζ αυτά που λες είναι χιλιοειπωμένα και χιλιοαπαντημένα. Δεν λες κάτι καινούργιο. Τα εκφράζεις επίσης με τρόπο που δείχνει ότι έχεις λίγη εξοικείωση τόσο με την θέση όσο και με τον αντίλογο της.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να κάτσεις να διαβάσεις λίγο πριν αποπειραθείς να επιχειρηματολογήσεις για αυτά σε φόρουμ (και αναπόφευκτα να τραβήξεις σαν αλεξικέραυνο όλους τους άθεους και τον κυνισμό τους πάνω σου).

Ξεκίνα από εδώ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmological_argument
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Μάιος 2021, 11:27

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 18:02
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 17:09
sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:43

Ιστορικά οι άνθρωποι πίστεψαν σε Θεό στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν τα μεταφυσικά. Ο μικρόκοσμος του καθενός εδώ μέσα δεν παίζει ρόλο, ούτε είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
Συμφωνούμε. Το έχω πει πρώτη. Μια φορα κι έναν καιρό. :lol:
Η ένστασίς μου έγκειται στο ότι ενώ υπάρχει εξέλιξη, κάποιοι επιμένουν στην απολυτότητα των απόψεών τους. Η στασιμότητα δεν εξυπηρετεί την πρόοδο σε καμία περίπτωση.
Δεν έχεις φτάσει να μην χρειάζεσαι να τρως, να μην πεθαίνεις από μαχαιριά ή πτώση από τον 5ο όροφο, ούτε να μην γερνάς. Όταν το κατορθώσεις, τότε ναι, θα μπορείς να καταργήσεις τον Θεό.
Το ζητούμενο δεν είναι να ζήσω αιώνια, με όλες τις ''ανέσεις'' που μου δίνει μια πίστη, αλλά να εξηγήσω πως η απολυτότητα της άποψης περί θείου, δεν ευθύνεται για τη ζωή μου σε καρμικό επίπεδο, όπως επιθυμείς να το παρουσιάσεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών