Η ύπαρξη του Θεού

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Μάιος 2021, 11:48

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 23:04

Ούτε εγώ ήξερα ποια ήταν η Πασιφάη, σιγά μην ξέρουμε όλη τη μυθολογία απ' έξω. Αυτή η αρχαιολαγνεία τους έφαγε :lol:
Ποιούς έφαγε η αρχαιολαγνεία, αγαπητέ συνομιλητή;
Η Πασιφάη ήταν ωραίο τυπάκι και έκανε κουμάντο στο παλάτι. Ο Μίνωας ήταν απλά φοντανιέρα. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Μάιος 2021, 11:59

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:00
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:44
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18

Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
A εκανες και επεξεργασια για να ολοκληρωσεις την μπουρδα σου...

Αν ηθελες να διορθωσεις τα "εξωφθαλμα λαθη" καλοπιστα δεν θα αναλωνοσουν στο να κριτικαρεις πως απευθυνθηκε στην Πασιφαη, ουτε στα πικροχολα σχολια για την ηλικια του
Ναι. Έκανα επεξεργασία διότι μου είχε ξεφύγει ένα quote και δεν φαινόταν καλά ποιον τρομπόνιαζα.

Έβαλα την παράθεση από το ποστ του στην Πασιφάη, που δήλωνε πως δεν έχει γνώσεις για να μιλήσει ιατρικά, αλλά στο πρώτο του ποστ δήλωνε με στόμφο για τους "αδιάβαστους" της εξελικτικής θεωρίας. Δεν σου φαίνεται αντίφαση αυτό ε; Ούτε εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν την βλέπεις.

Όλα του τα ποστ αυτό δείχνουν. Ασχετοσύνη και ηλικία 15χρονου. Και δεν είναι μόνον δική μου διαπίστωση...

ΥΓ.
Με το ποστ πληρώνεσαι για να κάνεις τον δικηγόρο ή το έχεις πάρει εργολαβία;
Άστο ρε Λοξία, πολλοί ψάχνονται για μανούρα, γι'αυτό μπαίνουν στα νήματα. Για να βρουν κάποιον να κατηγορήσουν. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8337
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 24 Μάιος 2021, 12:01

xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:32
Λοιπόν για να δούμε... Κάποτε όπως λένε οι επιστήμονες υπήρχε συσσωρευμένη σκόνη ας το ονομάσουμε (D)αυτή λοιπόν η σκόνη χάρις μια δύναμη (Χ) έσκασε και έκανε το Big Bang (B). Άρα μπορούμε να πούμε ότι D+X=B. Από το (Β) λοιπόν σύμφωνα με τους επιστήμονες πάλι με μια δύναμη (Χ) η διάχυτη στο διάστημα σκόνη άρχισε να παίρνει τροχιά (Τ) και να δημιουργεί πλανήτες και άλλα ουράνια σώματα (P). Άρα μπορούμε να πούμε ότι Τ+Χ=P. Καλά μέχρι εδώ. Πάνω σε έναν και μόνον ένα πλανήτη την Γη ( Δεν έχει ακόμα βρεθεί άλλος πλανήτης με ζωή αι δεν θα βρεθεί κατά την γνώμη μου ) άρχισε πάλι με μια δύναμη (Χ) να δημιουργείτε ζωή (L). Άρα P+X=L. Όπως τώρα λένε οι επιστήμονες ένα είδος πιθήκου (L) συνέχιζε να εξελίσσετε (E) όπως έκανε και πριν από δισεκατομμύρια χρόνια χάρις την δύναμη (Χ) ( Να τονίσω ότι τα είδη εξελίσσονται αλλά όχι από ψάρι να γίνει ποντίκι και μετά άνθρωπος. Αυτά είναι για τους αδιάβαστους.) και κάποια στιγμή έγινε λένε άνθρωπος ( Άνθρωπος ήταν και απλά εξέλιξε τις νοητικές του ικανότητες.) Άρα L+X=E. Οι οποία (Ε) του έδωσε χάρης την δύναμη (Χ) ανώτερη νόηση από τα άλλα όντα (Ν). Άρα Ε+Χ=Ν. Και με το (Ν) κατάφερε να αποδείξει το (D). Αλλά πια είναι αυτή η δύναμη (Χ) που βοήθησε σε όλα τα προηγούμενα; Πάντως όλα αυτά που είπαμε είναι στατιστικά αν το δούμε αδύνατον να έγιναν τυχαία. Δηλαδή από όλους τους γαλαξίες στο σύμπαν και από όλους τους πλανήτες και από όλα τα είδη στη Γη η δύναμη (Χ) τυχαία έδωσε σε εμάς την νόηση να κατανοούμε σε κάποιον βαθμό το σύμπαν; Μήπως λέω μήπως το (Χ) να μην είναι δύναμη αλλά μια παντοδύναμη και πάνσοφη οντότητα με δική της βούληση; Μαθηματικά τουλάχιστον έτσι φαίνετε. Άρα το Χ= Θεός. Μπορούμε να μιλήσουμε ακόμη για τις έμφυτες ιδέες, τα θαύματα και την ψυχή που αποδεικνύουν επίσης ότι υπάρχει Θεός αλλά μάλλον θα έπρεπε να γράψω 10 βιβλία.
Ουτε ο Μαικλ Τζορνταν δεν εκανε τετοια (λογικα) αλματα.

Το οτι υπηρχε μια δυναμη Χ δεν σημαινει οτι η δυναμη αυτη ειναι ο ...θεος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Μάιος 2021, 12:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:29
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ; Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.
Η λογική της φύσης είναι η λογική του θεού.

Κι έχει πολλές αντανακλάσεις.
Η Φύσις είναι το θείο. Έτσι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8337
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 24 Μάιος 2021, 12:10

break έγραψε:
23 Μάιος 2021, 19:07
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:15
Μην προσπαθείς να εξηγήσεις το Φώς του Θεού με ανθρώπινες λέξης. Πολύ απλά δεν γίνετε. Όπως δεν μπορείς να εξηγήσεις σε έναν τυφλό το πράσινο χρώμα. Δεν μπορείς ούτε να βρεις λόγια ούτε εκείνος να δει. Και όμως συνεχίζει να υπάρχει.
Μου αρέσει που ξεκίνησες με αποδείξεις και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις το γύρισες στο άγνωσται οι βουλαι του Κυρίου. :D

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να στηρίζεις και τις δύο θέσεις ταυτόχρονα. Δεν γίνεται να λες, κάντε στην πάντα να σας τα αποδείξω όλα με την λογική, όπως έκανες στην αρχή, και ταυτόχρονα να λες, μην τα ψάχνετε αυτά με την λογική, όπως κάνεις τώρα.

Πως να το κάνουμε δηλαδή ; Και με τον αστυνόμο και με τον τροχονόμο δεν γίνεται.
Σωθηκες τωρα. Εχεις κανει ποτε κουβεντα με θειστη που

α) να μην το γυρισει στο 'αγνωστε αι βουλαι κυριου' ή

β) να μην παραδεχθει οτι λεει μαλακιες;

κατα 99% το (α) θα συμβει, αλλα μερικες φορες συμβαινει και το (β).

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Μάιος 2021, 12:14

Πασιφάη έγραψε:
24 Μάιος 2021, 12:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:29
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ; Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.
Η λογική της φύσης είναι η λογική του θεού.

Κι έχει πολλές αντανακλάσεις.
Η Φύσις είναι το θείο. Έτσι.
Τουλάχιστον γράψ' τα καί τα δύο στα αρχαία ή καί τα δύο στα νέα ελληνικά.
Για ξεκάρφωμα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Μάιος 2021, 12:17

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.
Στο μπολνταρισμένο.
Προφανώς '' οι κάτοχοι τίτλων που κοιτούν ψηλά'', είναι υπαίτιοι για την προσπάθεια καταστροφής, της εξέλιξης. Τους χάλαγε τη σούπα, όπως λέμε και στο χωριό μου. Ιερατεία παντού. Ότι δεν μπορείς να εξηγήσεις, είναι προτιμότερο να το αφανίσεις. Ε;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13200
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Μάιος 2021, 12:17

stavmanr έγραψε:
24 Μάιος 2021, 12:14
Πασιφάη έγραψε:
24 Μάιος 2021, 12:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:29


Η λογική της φύσης είναι η λογική του θεού.

Κι έχει πολλές αντανακλάσεις.
Η Φύσις είναι το θείο. Έτσι.
Τουλάχιστον γράψ' τα καί τα δύο στα αρχαία ή καί τα δύο στα νέα ελληνικά.
Για ξεκάρφωμα.
Όχι. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10202
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 24 Μάιος 2021, 15:11

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:48
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
:+1:
Παρατηρητής...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8337
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 24 Μάιος 2021, 15:16

Εν τω μεταξυ ειναι πολυ αστειο το γεγονος οτι ολη η υπαρξη του Δημιουργου προσδιοριζεται και αφορα μονο στο τι κανει ο Ανθρωπος.

Αλλη δουλεια και αλλα ενδιαφεροντα δεν εχει ο Δημιουργος αυτος....παρα μονο τους ανθρωπους.

Θα ηταν πολυ αστειο, εαν δεν ηταν τοσο τραγικο.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12172
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Μάιος 2021, 16:16

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ;
Ναι.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12172
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Μάιος 2021, 16:26

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 22:00
Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:44
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18

Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
A εκανες και επεξεργασια για να ολοκληρωσεις την μπουρδα σου...

Αν ηθελες να διορθωσεις τα "εξωφθαλμα λαθη" καλοπιστα δεν θα αναλωνοσουν στο να κριτικαρεις πως απευθυνθηκε στην Πασιφαη, ουτε στα πικροχολα σχολια για την ηλικια του
Ναι. Έκανα επεξεργασία διότι μου είχε ξεφύγει ένα quote και δεν φαινόταν καλά ποιον τρομπόνιαζα.

Έβαλα την παράθεση από το ποστ του στην Πασιφάη, που δήλωνε πως δεν έχει γνώσεις για να μιλήσει ιατρικά, αλλά στο πρώτο του ποστ δήλωνε με στόμφο για τους "αδιάβαστους" της εξελικτικής θεωρίας. Δεν σου φαίνεται αντίφαση αυτό ε; Ούτε εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν την βλέπεις.

Όλα του τα ποστ αυτό δείχνουν. Ασχετοσύνη και ηλικία 15χρονου. Και δεν είναι μόνον δική μου διαπίστωση...

ΥΓ.
Με το ποστ πληρώνεσαι για να κάνεις τον δικηγόρο ή το έχεις πάρει εργολαβία;
Μ'αρεσει που καθεσαι και απαντας σοβαρα στο χρηστη Μπαζουκα.
Αν δεν τον εχεις παρει γραμμη μεχρι στιγμης,ειναι απ'τους μεγαλους ''καλλιτεχνες'' του φορουμ.
''Πουλαει'' πνευμα αφ υψηλου και οταν νομιζει οτι καποιος του παιρνει τα σκηπτρα,εμφανιζεται και τον ''κατακεραυνωνει''.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Μάιος 2021, 16:51

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 10:31
Φίλε Σκεπτικέ θα σου απαντήσω χωρίς ειρωνεία σε αντίθεση με εσένα. Οι έννοιες της ύπαρξης, του αριθμού, της διάρκειας, που ισχύουν για κάθε περιεχόμενο γνώσης και έννοιες που αναφέρονται συγκεκριμένα στον υλικό κόσμο, όπως η έκταση, η μορφή και η κίνηση είναι έμφυτες ιδέες στον άνθρωπο. Σύμφωνα με τον Ντεκαρτ τον οποίο αν κάτσεις και διαβάσεις ποτέ σου (και γενικά αν κάτσεις και διαβάσεις φιλοσοφία, μαθηματικά, ιστορία κτλπ...). Επίσης ο Λάιμπνιτς υποστηρίζει τις έμφυτες ιδέες ως τάσεις, προδιαθέσεις ή δυνητικότητες. Το ανθρώπινο πνεύμα εκ γενετής έχει κάποιο σπέρμα μέσα του, μια γενετική προδιάθεση να φτάσει σε μια ιδέα. Μια ακόμη αναφορά στις έμφυτες ιδέες γίνετε από τον Λάιμπνιτς στη Μεταφυσική του πραγματεία. Όπου αναπτύσσει την ιδέα, ότι το σύμπαν είναι ένα αρμονικό σύνολο υποστάσεων που αντανακλούν τον δημιουργό του. Η θέση αυτή του κατόπτρου του Θεού παίζει εξέχοντα ρόλο στη μεταφυσική του. Επίσης ο Καρτέσιος προκειμένου να στηρίξει το επιχείρημα του για τις έμφυτες ιδέες παρέχει τρία επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης του Θεού. Το πρώτο επιχείρημα, το ιδεολογικό, βασίζεται στην ιδέα που έχουμε για τον Θεό ως τέλειο ον. Ο Καρτέσιος θεωρεί πως αυτή η ιδέα δεν είναι δυνατό να προέρχεται από εμάς, εφόσον είμαστε πεπερασμένα και ατελή όντα. Δεν μπορεί λοιπόν παρά να προέρχεται από τον Θεό και συνεπώς ο Θεός υπάρχει. «Μέσα στη φύση, μπορούμε να βλέπουμε τα έργα του Δημιουργού και από αυτά να φτάνουμε στην γνώση Αυτού και στις θείες του ιδιότητες. Ακόμη Ο Θεός κρύπτεται στα «έργα των χειρών του» σαν τις πραγματικές κινήσεις των άστρων, οι οποίες κρύβονται πίσω από τις φαινομενικές» λέει ο Ampere, ο διάσημος Γάλλος φυσικός. Επίσης ο Άλμπερτ Αϊνστάιν είπε "Βλέποντας τέτοια αρμονία στο σύμπαν που εγώ, με το περιορισμένο ανθρώπινο μυαλό μου, είμαι σε θέση να αναγνωρίσω, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που λένε ότι δεν υπάρχει Θεός. Αλλά αυτό που πραγματικά με κάνει να θυμώνω είναι που αναφέρουν και εμένα ότι υποστηρίζω τέτοιες απόψεις". Ο μόνος λόγος που δεν αναφέρω κάποιον Άγιο εδώ είναι επειδή κάποιοι από εσάς είσαστε προκαλυμμένοι με οτιδήποτε έχει να κάνει με θρησκεία. Μπορώ να σου γράψω κι άλλα αν θες. Τώρα θα ήθελα να ακούσω την δική σου άποψη.

.


Χατζηφώρτη.....αν αφήσεις ενα παιδί στη ζούγκλα καί ζήσει.....

Τό παιδί δεν θα μάθει ποτε να μιλάει.....καί θα περπατάει στα 4.....ουτε ιδέα Θεού θα φτιάξει.....όπως τα ζώα.....

Πρίν ανακαλύψει την ιδέα του Θεού τής Κολάσεως ο ανθρωπος έχεις διαβάσει τι πίστευε ;;;

Καί οι Αθεοι και Αγνωστικιστές πώς και δεν εχουν αυτή την εμφυτη ιδέα που λές ;;;

Καταλαβαίνεις οτι θές πολύ διάβασμα ακόμα ε ;;;

Εκτός αν νομίζεις οτι ήδη έχεις λύσει τα αλυτα..... :roll: .....οπως όλοι οι Εμποροι του Θεού..... :c020:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 24 Μάιος 2021, 17:04

Μπράβο εντυπωσιακό μόλις ακύρωσες όλοι την μεταφυσική και την θεολογική φιλοσοφία, τις απόψεις μαθηματικών, φυσικών, χημικών, ψυχολόγων κτλ... Που υποστηρίζουν τον Θεό. Πρέπει να είσαι πολύ σοφός. Έτσι με δύο απλά λόγια έφυγαν 10.000 βιβλία. Χωρίς ειρωνεία πόσο έξυπνο θεωρείς τον εαυτό σου από το 1 - 10;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 24 Μάιος 2021, 17:30

xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:32
Λοιπόν για να δούμε... Κάποτε όπως λένε οι επιστήμονες υπήρχε συσσωρευμένη σκόνη ας το ονομάσουμε (D)αυτή λοιπόν η σκόνη χάρις μια δύναμη (Χ) έσκασε και έκανε το Big Bang (B). Άρα μπορούμε να πούμε ότι D+X=B. Από το (Β) λοιπόν σύμφωνα με τους επιστήμονες πάλι με μια δύναμη (Χ) η διάχυτη στο διάστημα σκόνη άρχισε να παίρνει τροχιά (Τ) και να δημιουργεί πλανήτες και άλλα ουράνια σώματα (P). Άρα μπορούμε να πούμε ότι Τ+Χ=P. Καλά μέχρι εδώ. Πάνω σε έναν και μόνον ένα πλανήτη την Γη ( Δεν έχει ακόμα βρεθεί άλλος πλανήτης με ζωή αι δεν θα βρεθεί κατά την γνώμη μου ) άρχισε πάλι με μια δύναμη (Χ) να δημιουργείτε ζωή (L). Άρα P+X=L. Όπως τώρα λένε οι επιστήμονες ένα είδος πιθήκου (L) συνέχιζε να εξελίσσετε (E) όπως έκανε και πριν από δισεκατομμύρια χρόνια χάρις την δύναμη (Χ) ( Να τονίσω ότι τα είδη εξελίσσονται αλλά όχι από ψάρι να γίνει ποντίκι και μετά άνθρωπος. Αυτά είναι για τους αδιάβαστους.) και κάποια στιγμή έγινε λένε άνθρωπος ( Άνθρωπος ήταν και απλά εξέλιξε τις νοητικές του ικανότητες.) Άρα L+X=E. Οι οποία (Ε) του έδωσε χάρης την δύναμη (Χ) ανώτερη νόηση από τα άλλα όντα (Ν). Άρα Ε+Χ=Ν. Και με το (Ν) κατάφερε να αποδείξει το (D). Αλλά πια είναι αυτή η δύναμη (Χ) που βοήθησε σε όλα τα προηγούμενα; Πάντως όλα αυτά που είπαμε είναι στατιστικά αν το δούμε αδύνατον να έγιναν τυχαία. Δηλαδή από όλους τους γαλαξίες στο σύμπαν και από όλους τους πλανήτες και από όλα τα είδη στη Γη η δύναμη (Χ) τυχαία έδωσε σε εμάς την νόηση να κατανοούμε σε κάποιον βαθμό το σύμπαν; Μήπως λέω μήπως το (Χ) να μην είναι δύναμη αλλά μια παντοδύναμη και πάνσοφη οντότητα με δική της βούληση; Μαθηματικά τουλάχιστον έτσι φαίνετε. Άρα το Χ= Θεός. Μπορούμε να μιλήσουμε ακόμη για τις έμφυτες ιδέες, τα θαύματα και την ψυχή που αποδεικνύουν επίσης ότι υπάρχει Θεός αλλά μάλλον θα έπρεπε να γράψω 10 βιβλία.
Ξεπερνώντας για λίγο την παντελώς απλοϊκή προσέγγισή σου στο κομμάτι της κοσμολογίας (σκόνη; δύναμη;), το συμπέρασμά σου για στατιστική αδυναμία να έχουν προκύψει όλα αυτά τυχαία είναι non sequitur.

Νομίζω γενικά όσοι παρουσιάζετε τέτοια επιχειρήματα, δεν μπορείτε να αντιληφθείτε πόσο μεγάλο διάστημα είναι το "δισεκατομμύρια χρόνια εξέλιξης". Για παράδειγμα το Empire State building χρειάστηκε 410 ημέρες να χτιστεί. 1 δισεκατομμύριο χρόνια = 365 δις ημέρες, οπότε σε 1 δις χρόνια μπορούμε να χτίσουμε ~900 εκατομμύρια τέτοια κτήρια, τα οποία άμα τα βάλεις σε μια ευθεία θα έχουν μήκος 442 μέτρα χ 900.000.000, όπου οαφήνω άσκηση σε εσένα να βρεις για πόσο μεγάλη απόσταση σε μήκος μιλάμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 24 Μάιος 2021, 17:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών