Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Ιαν 2022, 10:40

lonelyrider έγραψε:
29 Ιαν 2022, 00:23
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
29 Ιαν 2022, 00:18
O I έγραψε:
28 Ιαν 2022, 23:35

μπααα φίλε Δέλτα...που να μπλέξω τώρα σε έννοιες τύπου "άπειρος χρόνος" που έχει αρχή... :003:

Προτιμώ να παρατηρώ που θα καταλήξει το πόιντ.



Συνεχίστε...συνεχίστε :popc:

.,
Α, στην συζήτησή μου με τον axilmar αναφέρεσαι; Μην κολλάς εκεί. Η συζήτηση αυτή είναι "παράπλευρη"...εμένα το ερώτημά μου ήταν:

Για ποιον λόγο ένα τέτοιο ον, αυθύπαρκτο, άχρονο, αιώνιο και τέλειο (θεός;), να θέλει να φτιάξει πλανήτες, ζώα, ανθρώπους και γενικώς όλο το Σύμπαν;

.
Ένας από τους ίσως περισσότερους από έναν λόγο που υπάρχουν είναι ότι είναι αγαθός ο Θεός, και λόγω αυτής της αγαθότητας θέλησε να μοιραστεί το δικαίωμα του να υπάρχεις και με άλλα όντα. Δεν κράτησε την ύπαρξη μόνο για τον εαυτό Του.
Αχμ...πριν καν ξεκινήσουμε, θα αρχίσει το πολύ γνωστό πρόβλημα των εννοιών.

Νομίζω πως για ένα τέτοιο ον, η έννοια "δικαίωμα" δεν καν θέση.
Η ύπαρξη δικαιώματος συνεπάγεται και την ταυτόχρονη ύπαρξη μη-δικαιώματος καθώς και υποχρεώσεων
Έχω δικαίωμα να αγοράζω την εφημερίδα μου από το περίπτερο, αλλά δεν έχω δικαίωμα να βάλω φωτιά στο περίπτερο...
Δεν μπορούμε να "κλείσουμε" ένα τέτοιο ον στις ανθρώπινες κοινωνικές δυνατότηες, δηλαδή δικαιώματα, υποχρεώσεις και νόμους.

Θεωρώ λοιπόν πως ένα τέτοιο ον, έχει μόνον θέλω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Ιαν 2022, 10:49

O I έγραψε:
29 Ιαν 2022, 00:31
...και κάτι για το νήμα

Το ερώτημα: "Re: Υπάρχει Θεός;", αν κάτι Υπ-άρχει δεν είναι Θεός (εξ ου και οι ασυνεννοησίες περί χρόνου πριν, μετά και παραλληλοκάθετα...)

Απλοποιημένα
Θεός αν Επίσταται, ΜΟΝΟ Άρχει και για να Άρχει, αν Άρχει, είναι Νους, είναι Πηγή λογικής κ.ο.κ.

.,
Θα αρχίσουμε πάλι το ίδιο τροπάρι;
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, γνωρίζουμε πολύ καλά τι εννοούμε με την λέξη "υπάρχει" στο συγκεριμένο ζήτημα.
Εννοούμε την ύπαρξη, το είναι, και όχι αν βρίσκεται κάτω απο κάποιον άλλον.
Όταν λέμε "υπάρχει ένα ψυγείο στην κουζίνα", δεν εννοούμε ότι το ψυγείο δεν άρχει αλλά βρίσκεται κάτω από τις διαταγές κάποιου άλλου!
Εννοούμε ότι βρίσκεται, είναι ένα ψυγείο!
Όλοι το γνωρίζουμε αυτό, εκτός από μερικούς που επιμένουν σε παιγνίδι λέξεων... :wink

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Ιαν 2022, 11:03

tanipteros έγραψε:
29 Ιαν 2022, 01:11
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:31
tanipteros έγραψε:
28 Ιαν 2022, 14:59


εσύ ακόμα να καταλάβεις την 5η διάσταση των μαθηματικών που είναι άχρονη....
Σε αχρονη διασταση δεν μπορει να υπαρξει πριν και μετα.
χαίρω πολύ...
αυτό λένε όλοι οι θρησκευτές... ότι πιστεύουν σε μορφή ζωής σε Ον δλδ σε άχρονη διάσταση που δημιουργεί τον χρόνο και την ύλη...
Ναι έτσι λένε. Και ταυτοχρόνα λένε ότι ο θεός παίρνει αποφάσεις, δλδ έχει πριν και μετά. Αυτοακυρωνονται δλδ.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Ιαν 2022, 11:05

Λοξίας έγραψε:
28 Ιαν 2022, 22:08
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Δεν ξερω γιατι μπερδευτηκες ετσι. Δεν ειπα εγω πουθενα οτι παιρνει απειρο χρονο να εκτελεσει μια αποφαση. Εγω λεω οτι θα χρειαζεται απειρο χρονο μεχρι να ερθει η στιγμη της εκτελεσης της αποφασης.
Δεν είπες ότι παίρνει άπειρο χρόνο να εκτελέσει μία απόφαση, αλλά είπες ότι θα χρειάζεται άπειρο χρόνο μέχρι να έρθει η στιγμή να εκτελεστεί η απόφαση!
Δηλαδή δεν είναι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης!!!
OMG, που λένε και οι ιντερνετικώς αποσβωλομένοι... :lol:
Επειδή μάλλον δείχνεις να είσαι από τους "άπαιχτους", άντε ας υποκύψω στον πειρασμό...

Ωραία, ας πούμε ότι μπερδεύτηκα...
Για εξήγησέ μου τον λόγο που θα χρειαζόταν άπειρο χρόνο*** μέχρι να έρθει η στιγμή της εκτέλεσης της απόφασης...
Αλλά εξήγηση έτσι; Λογική εξήγηση που να στέκει...όχι "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...


*** ποιον χρόνο; ποιανού τον χρόνο; ποιος "μετράει" αυτόν τον χρόνο;
Μην το παίρνεις τόσο συναισθηματικά. Απλό είναι...ιδού το ερώτημα: πόσος χρόνος θα έπρεπε να περάσει για τον Θεό ώστε να πάρει μια απόφαση;

Απάντηση: άπειρος χρόνος, αφού ο θεός είναι αιώνιος.

Να άμα είναι άπειρος ο χρόνος που θα έπρεπε να περασει, τότε δεν θα έρχονταν ποτέ η στιγμή αυτή.

Υπάρχει δλδ λογική αντίφαση μεταξύ της απειροτητας του χρόνου και μιας πράξης εντός του πλαισίου αυτού.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Ιαν 2022, 11:10

stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:00
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Και επισης λεω οτι ο θεος δεν μπορει να ειναι αχρονος εφοσον για τον θεο υπαρχει το πριν και το μετα της δημιουργιας. Δλδ οτιδηποτε γινεται σε διαδοχικα βηματα υπονοει βελος χρονου.
Πάμε ξανά Axilmar σε μερικές θεμελιώδεις έννοιες.
Ο χρόνος είναι μία διάσταση που αφορά το συγκεκριμένο σύμπαν. Είναι ένας "εσωτερικός κανόνας" του συστήματος αυτού. Είναι μία από τις τέσσερις διαστάσεις στο φαινόμενο/σύστημα αυτό που αποκαλείται σύμπαν. Το σύμπαν μας είναι το αποτέλεσμα του χωροχρόνου στην ευρύτερη αντίληψη τως αισθήσεών μας.
Δεν υφίσταται ούτε μέσα, ούτε έξω, ούτε πριν, ούτε μετά το σύμπαν. Ο χωροχρόνος ΕΙΝΑΙ το σύμπαν. Δεν έχει νόημα να αναφέρεσαι σε εσωτερικές διαστάσεις ενός συστήματος χωρίς το σύστημα.

Η καθημερινή διαίσθηση του ανθρώπου είναι ότι πάντοτε πριν από κάτι υπήρχε κάτι άλλο, και πάντοτε μετά από κάτι θα υπάρχει κάτι άλλο. Όμως, αυτή η διαίσθηση χτίζεται ΜΕΣΑ στο σύστημα. Ως μετέχων στο σύστημα.
Αντίστοιχα, αν έμπαινες με VR σε ένα παιχνίδι σε στυλ Matrix, θα ζούσες του κανόνες εκείνου του συστήματος. Θα πετούσες, θα περνούσες μέσα από τοίχους κλπ. θα ξαναγεννιόσουν μετά από κάθε θάνατο, θα απέφευγες σφαίρες κλπ, διότι αυτοί είναι οι κανόνες του συστήματος.
Εφαρμόζονται αυτοί οι κανόνες "εκτός" του συστήματος VR; Προφανώς και όχι. Δεν έχουν νόημα.

Το τί υπάρχει αν ...αφαιρέσουμε το σύμπαν αυτό, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Αυτό που θεολογικά ξέρουμε είναι ότι προϋπάρχει ο Λόγος. Δηλαδή ένα "πατρικό" αίτιο που περιλαμβάνει τη δυνατότητα να παράγει κόσμο, κανόνες, ζωή κλπ.

Κάποιοι σοβαροί επιστήμονες, πχ. Κουρτ Γκέντελ, αποδείκνυαν ότι δεν υφίσταται καν χρόνος. Πάνω στις δικές του μελέτες βασίστηκε η Σχετικότητα του Αινστάιν (με τον οποίο ήταν πολύ φίλοι και συνήθιζαν να συζητούν με τις ώρες). Μπορούμε να πούμε ότι είναι μία ψευδαίσθηση που οφείλεται στις αδυναμίες της ανθρώπινης αντίληψης. Το τί υπάρχει πραγματικά, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εμπειρικά δεδομένου ότι η φυσιολογία μας δεν μας επιτρέπει να βλέπουμε έξω από τις τέσσερις διαστάσεις.
Δεν δίνω εγώ χρονική διάσταση στον Θεό, εσείς που πιστεύετε δίνετε, γιατί ισχυριζεστε ότι ο αιώνιος θεός, εκεί που κάθονταν άπραγος, από πάντα και για πάντα, αποφάσισε μια μέρα να φτιάξει κάτι, και μάλιστα όχι στιγμιαία αλλά σε βήματα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Ιαν 2022, 11:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Ιαν 2022, 10:23
taxalata xalasa έγραψε:
29 Ιαν 2022, 03:15
FALSE. You can't prove it.

που ήταν ο χωρόχρονος πρίν κάνει bigboum
Έχεις δίκιο ότι δεν μπορείς να αποδείξεις κατι για τον χωροχρόνο πριν. Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις, άλλες λιγότερο κ άλλες περισσότερο φιλοσοφικές, κάποιες πιο "ευχάριστες" από φιλοσοφικής αποψης, αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για speculation. Η καθιερωμένη άποψη είναι ότι δεν υπήρχε χωροχρόνος πριν. Η ικανότητά μας ως άνθρωποι να μετράμε τον χωροχρόνο, που είναι ο τρόπος που αντιλαμβανομαστε τον κόσμο γύρω μας, ξεκινά μετά το big bang. Δεν έχουμε τρόπο να εξερευνήσουμε οτιδήποτε πριν από αυτό (στην παρούσα). Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπήρχε τίποτε πριν, ή ότι δεν υπήρχε χωροχρόνος πριν. Μπορεί να αναφέρεται στη δικη μας αδυναμία να το αντιληφθούμε. Μπορεί και οχι. Ποιος ξερει; Η ουσία είναι ότι όταν φτάσεις σε εκείνο το σημείο της συζήτησης σιγά σιγά αφήνεις πίσω σου τη φυσική και περνάς σε άλλα μονοπάτια (φιλοσοφία, μεταφυσική, θρησκεία, you name it)
Δεν έχεις άδικο. Ειδικά όταν αφήνεις πίσω σου την φυσική και ξανοίγεσαι σε άλλους δρόμους, κυρίως στον μεταφυσικό.
Ειδικά σε αυτόν τον δρόμο, παρουσιάζεται το φαινόμενο: "ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή"...
Διότι γίνονται ατέρμονες προσπάθειες να γίνουν δεκτά ως υπαρκτά, "άπιαστα" και ατεκμηριώτα φαινόμενα που "αποδεικνύονται" μόνον αν δεχθείς την εξ αποκαλύψεως ύπαρξή τους. Και αυτή η εξ αποκαλύψεως "απόδειξη", προέρχεται από ατεκμηρίωτη μεταφυσική πηγή...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Ιαν 2022, 11:15

taxalata xalasa έγραψε:
28 Ιαν 2022, 19:05
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:47
taxalata xalasa έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:34


υπαρχει το πριν και μετα απο την αχρονη διασταση, το οποιο οριζει σε πλαισια την αχρονη διασταση που στο μεσα της δεν υπαρχει πριν και μετα αλλα στο απεξω της υπαρχει.
Οταν ο θεος αποφασισε να φτιαξει το συμπαν ηταν μεσα στην αχρονη διασταση ή εξω απο αυτην;
του εστειλα email στο god@god.god και αναμενω απαντηση στο ερωτημα σου.

Οταν το λαβω θα σου κάμω ενα forward να μαθουμι αντάμα.


ΥΓ. δικη μου χωροχρονική περιορισμενη ύποψη είναι,
πρόσθεση αφαιρώντας, αφαίρεση προσθετόντας, πολλαπλασίαση διαιρώντας, διαίρεση πολλαπλασιαζόντας.

και φορούμιση μαλακιζόντας......
:003:
Λολ.

Κλασικά, όταν δεν υπάρχει απάντηση, το ρίχνουμε στο τραλαλι-τραλαλο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Ιαν 2022, 11:29

axilmar έγραψε:
29 Ιαν 2022, 11:05
Λοξίας έγραψε:
28 Ιαν 2022, 22:08
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Δεν ξερω γιατι μπερδευτηκες ετσι. Δεν ειπα εγω πουθενα οτι παιρνει απειρο χρονο να εκτελεσει μια αποφαση. Εγω λεω οτι θα χρειαζεται απειρο χρονο μεχρι να ερθει η στιγμη της εκτελεσης της αποφασης.
Δεν είπες ότι παίρνει άπειρο χρόνο να εκτελέσει μία απόφαση, αλλά είπες ότι θα χρειάζεται άπειρο χρόνο μέχρι να έρθει η στιγμή να εκτελεστεί η απόφαση!
Δηλαδή δεν είναι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης!!!
OMG, που λένε και οι ιντερνετικώς αποσβωλομένοι... :lol:
Επειδή μάλλον δείχνεις να είσαι από τους "άπαιχτους", άντε ας υποκύψω στον πειρασμό...

Ωραία, ας πούμε ότι μπερδεύτηκα...
Για εξήγησέ μου τον λόγο που θα χρειαζόταν άπειρο χρόνο*** μέχρι να έρθει η στιγμή της εκτέλεσης της απόφασης...
Αλλά εξήγηση έτσι; Λογική εξήγηση που να στέκει...όχι "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...


*** ποιον χρόνο; ποιανού τον χρόνο; ποιος "μετράει" αυτόν τον χρόνο;
Μην το παίρνεις τόσο συναισθηματικά. Απλό είναι...ιδού το ερώτημα: πόσος χρόνος θα έπρεπε να περάσει για τον Θεό ώστε να πάρει μια απόφαση;

Απάντηση: άπειρος χρόνος, αφού ο θεός είναι αιώνιος.

Να άμα είναι άπειρος ο χρόνος που θα έπρεπε να περασει, τότε δεν θα έρχονταν ποτέ η στιγμή αυτή.

Υπάρχει δλδ λογική αντίφαση μεταξύ της απειροτητας του χρόνου και μιας πράξης εντός του πλαισίου αυτού.
Πω ρε φίλε...όταν λέω είσαι στην κατηγορία των "άπαιχτων", δεν έχω άδικο!
Απάντησες με την ίδια ερώτηση στο αίτημά μου να αιτιολογήσεις το γιατί πρέπει να είναι άπειρος ο χρόνος

Έγραψες:
Εαν ημουν αιωνιος και την αποφαση την επαιρνα στα απειρα χρονια, τοτε σαφως θα χρειαζομουνα απειρα χρονια.
Σε ρώτησα:
Θα μας πεις, επί τέλους, για ποιον λόγο ένα άχρονο ον θα χρειαστεί και άπειρο χρόνο να εφαρμόσει μία σκέψη του;
Έγραψες:
Δεν ειπα εγω πουθενα οτι παιρνει απειρο χρονο να εκτελεσει μια αποφαση. Εγω λεω οτι θα χρειαζεται απειρο χρονο μεχρι να ερθει η στιγμη της εκτελεσης της αποφασης.
Σε ρώτησα:
Για εξήγησέ μου τον λόγο που θα χρειαζόταν άπειρο χρόνο μέχρι να έρθει η στιγμή της εκτέλεσης της απόφασης...
Και ξαναβάζεις το ερώτημα:
πόσος χρόνος θα έπρεπε να περάσει για τον Θεό ώστε να πάρει μια απόφαση;
Καταλαβαίνεις ότι κάνεις κύκλους κυνηγώντας την ουρά σου, ή μπα;

Και τώρα απαντάς στην ίδια την αρχική ερώτηση, με το: "Απάντηση: άπειρος χρόνος, αφού ο θεός είναι αιώνιος." :o

Δηλαδή θα ξαναρχίσουμε τους κύκλους;

Σε ρώτησα πολύ ξεκάθαρα από την αρχή: ΠΟΥ βασίζεις την απάντησή σου;
Διότι αυτή είναι η δική σου άποψη, δεν είναι συμπέρασμα που βγαίνει από λογικές διαδικασίες σκέψεις.
Δεν μπορείς να στηρίξεις την απάντησή σου με κάποια λογικά επιχειρήματα.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 29 Ιαν 2022, 11:49

Λοξίας έγραψε:
29 Ιαν 2022, 10:32
Green Dragon έγραψε:
29 Ιαν 2022, 08:47
Γκουερινο 4 έγραψε:
27 Ιαν 2022, 21:57
Αν ήμουν ιεροεξεταστής τον πουστη τον λοξια θα τον είχα σκίσει
Θα είχα εφεύρει τουλάχιστον δέκα βασανιστήρια ειδικά για αυτον
Γιατί; Απειλεί κανέναν;

Αλλά είπες 'ιεροεξεταστής' οπότε η λογική πάει περίπατο...
Ρε συ Πρασινόδρακε, μη δίνεις σημασία...αυτή η πουστόγρια με ζηλεύει για τα λεφτά μου λέμε... :smt005:
Ο λοξιας είναι μέλος μκο του σορος και της ιντελιντζεντ σερβις
Προωθεί την αθεΐα, την ζωοφιλία και τον αναισχυντο τρόπο ζωής
Σκοπός τους είναι να διαλύσουν τον κοινωνικό ιστό της χώρας, να πολεμήσουν την ορθοδοξία και να προκαλούν με τον τρόπο ζωής τους τα χριστα ήθη
Ζει σε 1850 τ. μ σπίτι με τρεις πισίνες δύο γήπεδα γκολφ και τέσσερα γήπεδα τενις
Η σακαρη και ο τσιτσιπας προπονούνται σπίτι του
Εκεί γίνονται μυστικές συναντήσεις με τους μητσοτακηδες

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Ιαν 2022, 12:06

Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Ιαν 2022, 11:49
Λοξίας έγραψε:
29 Ιαν 2022, 10:32
Green Dragon έγραψε:
29 Ιαν 2022, 08:47


Γιατί; Απειλεί κανέναν;

Αλλά είπες 'ιεροεξεταστής' οπότε η λογική πάει περίπατο...
Ρε συ Πρασινόδρακε, μη δίνεις σημασία...αυτή η πουστόγρια με ζηλεύει για τα λεφτά μου λέμε... :smt005:
Ο λοξιας είναι μέλος μκο του σορος και της ιντελιντζεντ σερβις
Προωθεί την αθεΐα, την ζωοφιλία και τον αναισχυντο τρόπο ζωής
Σκοπός τους είναι να διαλύσουν τον κοινωνικό ιστό της χώρας, να πολεμήσουν την ορθοδοξία και να προκαλούν με τον τρόπο ζωής τους τα χριστα ήθη
Ζει σε 1850 τ. μ σπίτι με τρεις πισίνες δύο γήπεδα γκολφ και τέσσερα γήπεδα τενις
Η σακαρη και ο τσιτσιπας προπονούνται σπίτι του
Εκεί γίνονται μυστικές συναντήσεις με τους μητσοτακηδες
Ρε μαλκα...μ ' έπνιξες με τον καφέ λέμε...

:smt005::smt005::smt005:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Ιαν 2022, 13:22

axilmar έγραψε:
29 Ιαν 2022, 11:10
stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:00
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Και επισης λεω οτι ο θεος δεν μπορει να ειναι αχρονος εφοσον για τον θεο υπαρχει το πριν και το μετα της δημιουργιας. Δλδ οτιδηποτε γινεται σε διαδοχικα βηματα υπονοει βελος χρονου.
Πάμε ξανά Axilmar σε μερικές θεμελιώδεις έννοιες.
Ο χρόνος είναι μία διάσταση που αφορά το συγκεκριμένο σύμπαν. Είναι ένας "εσωτερικός κανόνας" του συστήματος αυτού. Είναι μία από τις τέσσερις διαστάσεις στο φαινόμενο/σύστημα αυτό που αποκαλείται σύμπαν. Το σύμπαν μας είναι το αποτέλεσμα του χωροχρόνου στην ευρύτερη αντίληψη τως αισθήσεών μας.
Δεν υφίσταται ούτε μέσα, ούτε έξω, ούτε πριν, ούτε μετά το σύμπαν. Ο χωροχρόνος ΕΙΝΑΙ το σύμπαν. Δεν έχει νόημα να αναφέρεσαι σε εσωτερικές διαστάσεις ενός συστήματος χωρίς το σύστημα.

Η καθημερινή διαίσθηση του ανθρώπου είναι ότι πάντοτε πριν από κάτι υπήρχε κάτι άλλο, και πάντοτε μετά από κάτι θα υπάρχει κάτι άλλο. Όμως, αυτή η διαίσθηση χτίζεται ΜΕΣΑ στο σύστημα. Ως μετέχων στο σύστημα.
Αντίστοιχα, αν έμπαινες με VR σε ένα παιχνίδι σε στυλ Matrix, θα ζούσες του κανόνες εκείνου του συστήματος. Θα πετούσες, θα περνούσες μέσα από τοίχους κλπ. θα ξαναγεννιόσουν μετά από κάθε θάνατο, θα απέφευγες σφαίρες κλπ, διότι αυτοί είναι οι κανόνες του συστήματος.
Εφαρμόζονται αυτοί οι κανόνες "εκτός" του συστήματος VR; Προφανώς και όχι. Δεν έχουν νόημα.

Το τί υπάρχει αν ...αφαιρέσουμε το σύμπαν αυτό, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Αυτό που θεολογικά ξέρουμε είναι ότι προϋπάρχει ο Λόγος. Δηλαδή ένα "πατρικό" αίτιο που περιλαμβάνει τη δυνατότητα να παράγει κόσμο, κανόνες, ζωή κλπ.

Κάποιοι σοβαροί επιστήμονες, πχ. Κουρτ Γκέντελ, αποδείκνυαν ότι δεν υφίσταται καν χρόνος. Πάνω στις δικές του μελέτες βασίστηκε η Σχετικότητα του Αινστάιν (με τον οποίο ήταν πολύ φίλοι και συνήθιζαν να συζητούν με τις ώρες). Μπορούμε να πούμε ότι είναι μία ψευδαίσθηση που οφείλεται στις αδυναμίες της ανθρώπινης αντίληψης. Το τί υπάρχει πραγματικά, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εμπειρικά δεδομένου ότι η φυσιολογία μας δεν μας επιτρέπει να βλέπουμε έξω από τις τέσσερις διαστάσεις.
Δεν δίνω εγώ χρονική διάσταση στον Θεό, εσείς που πιστεύετε δίνετε, γιατί ισχυριζεστε ότι ο αιώνιος θεός, εκεί που κάθονταν άπραγος, από πάντα και για πάντα, αποφάσισε μια μέρα να φτιάξει κάτι, και μάλιστα όχι στιγμιαία αλλά σε βήματα.
Η λέξη αιώνιος έχει δύο σημασίες με βάση όσα έγραψα παραπάνω:
- στα πλαίσια του χρόνου, όσο διάστημα περιλαμβάνει χρόνο
- στα πλαίσια "εκτός" χρόνου, απλά πρόκειται για την έλλειψη χρόνου. Δηλαδή, άχρονος. Δεν μετριέται. Άπειρος.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8559
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 29 Ιαν 2022, 14:00

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Ιαν 2022, 03:02
tanipteros έγραψε:
29 Ιαν 2022, 01:11
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:31


Σε αχρονη διασταση δεν μπορει να υπαρξει πριν και μετα.
χαίρω πολύ...
αυτό λένε όλοι οι θρησκευτές... ότι πιστεύουν σε μορφή ζωής σε Ον δλδ σε άχρονη διάσταση που δημιουργεί τον χρόνο και την ύλη...
:smt018

Οι Θεοί του Ολυμπου και άλλων πολυθεϊστικων θρησκειών είναι εντός του φυσικού κόσμου (αφού είχε δημιουργηθεί το σύμπαν) και με ημερομηνία γέννησης ως θεϊκές οντότητες

Όπως είχε πει ένας προσωκρατικός φιλόσοφος θεοί είναι δυνάμεις της φύσης με κάποια δόση λαϊκής ποιητικής φαντασίας
το Εν όμως είναι εκτός... συνήθως για Αυτόν τον Θεό Δημιουργό λένε οι θρησκείες...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10225
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Ιαν 2022, 15:44

stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:00
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Και επισης λεω οτι ο θεος δεν μπορει να ειναι αχρονος εφοσον για τον θεο υπαρχει το πριν και το μετα της δημιουργιας. Δλδ οτιδηποτε γινεται σε διαδοχικα βηματα υπονοει βελος χρονου.

Ο χρόνος είναι μία διάσταση που αφορά το συγκεκριμένο σύμπαν. Είναι ένας "εσωτερικός κανόνας" του συστήματος αυτού. Είναι μία από τις τέσσερις διαστάσεις στο φαινόμενο/σύστημα αυτό που αποκαλείται σύμπαν. Το σύμπαν μας είναι το αποτέλεσμα του χωροχρόνου στην ευρύτερη αντίληψη τως αισθήσεών μας.
Δεν υφίσταται ούτε μέσα, ούτε έξω, ούτε πριν, ούτε μετά το σύμπαν. Ο χωροχρόνος ΕΙΝΑΙ το σύμπαν. Δεν έχει νόημα να αναφέρεσαι σε εσωτερικές διαστάσεις ενός συστήματος χωρίς το σύστημα
:smt023
Να συμπληρώσω στην τελευταία πρόταση και χωρίς τον Παρατηρητή...
Ο Παρατηρητής βέβαια είναι ταυτόχρονα και δημιουργός του συστήματος αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10225
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Ιαν 2022, 15:48

Green Dragon έγραψε:
29 Ιαν 2022, 08:46
ksk έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:07
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 15:51

Υπάρχει (συνηθισμένη) απάντηση, όπου ανακύπτουν φιλοσοφικά ερωτήματα.
Για ριξτην στο τραπέζι...
Θα φιλοσοφήσουμε στην θρησκειολογια...ω ρε γλέντια!
Μα η θρησκειολογία φιλοσοφία είναι αν θες να την δεις ουσιαστικά και να μην συζητάς σαν δημιουργιστής.
Δεν αντιλέγω...είσαι ελεύθερος να φιλοσοφήσεις.
Ανυπομονούμε να σε διαβάσουμε.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Ιαν 2022, 20:10

Λοξίας έγραψε:
29 Ιαν 2022, 12:06
Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Ιαν 2022, 11:49
Λοξίας έγραψε:
29 Ιαν 2022, 10:32

Ρε συ Πρασινόδρακε, μη δίνεις σημασία...αυτή η πουστόγρια με ζηλεύει για τα λεφτά μου λέμε... :smt005:
Ο λοξιας είναι μέλος μκο του σορος και της ιντελιντζεντ σερβις
Προωθεί την αθεΐα, την ζωοφιλία και τον αναισχυντο τρόπο ζωής
Σκοπός τους είναι να διαλύσουν τον κοινωνικό ιστό της χώρας, να πολεμήσουν την ορθοδοξία και να προκαλούν με τον τρόπο ζωής τους τα χριστα ήθη
Ζει σε 1850 τ. μ σπίτι με τρεις πισίνες δύο γήπεδα γκολφ και τέσσερα γήπεδα τενις
Η σακαρη και ο τσιτσιπας προπονούνται σπίτι του
Εκεί γίνονται μυστικές συναντήσεις με τους μητσοτακηδες
Ρε μαλκα...μ ' έπνιξες με τον καφέ λέμε...

:smt005::smt005::smt005:
αν δεν εβαζε τα δυο γηπεδα γκολφ, θα γινοταν πιστευτος.... αλλα δεν μας λεει αν τα γηπεδα ττης γκολφως ειναι χουμάτινα ή γρασιδάτινα, να ξερουμι που προπονούνται.

επισης, ειδες πως φαινονται οι προλες. Νομιζει οτι το γηπεδο γκολφ ειναι "γηπεδο" σαν τα αλλα των προλεταριων που στοιβαζουνται σαν τις σαρδελες στην κονσερβα να δουν μια μπαλα περα δωθε....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών