Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Νοέμ 2021, 11:47

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 18:10
Να εξηγηθώ.
Όταν αναφερόμαστε σε ύπαρξη, αναφερόμαστε σε κάτι που αντιλαμβάνεται ο νους μας. Δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε ύπαρξη αντικειμένου που δεν αντιλαμβάνεται ο νους μας.
Επομένως, κάθε τι που υπάρχει, υπάρχει επειδή το αντιλαμβάνεται ο νους μας και μόνο. Η υπαρκτική απόφανση είναι δημιουργική. Είναι μία δημιουργική δραστηριότητα του νου.
Ρε δικέ μου, αυτό που λες σημαίνει ότι πρακτικά έχουν το ίδιο validity τα μαγικά ιπτάμενα χάλια με τα αεροπλάνα ξέρω γω; Να ξέρω άμα είναι να μην πληρώνω και αεροπορικά σα μαλακας δηλαδή, να τριψω το τζίνι να μου φέρει ο Αλαντίν κάνα μαγικό χαλί την άλλη φορά :102:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Νοέμ 2021, 12:31

Λοξίας έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 10:08
Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:36
Οταν καποτε ημουν θρησκος, ο πνευματικος μου ειχε πει να μην γελαω ουτε να κοροιδευω κανεναν :8)
Πολύ λίγα άτομα, ένθρησκα ή όχι, μπορούν να κρατήσουν μια τέτοια στάση, ενσυνείδητα όμως και όχι από κάποιον φόβο.
Μια τέτοια συνειδητή στάση, δείχνει άτομο με πνευματική καλλιέργεια και ήθος.
Δυστυχώς, η ζούγκλα της κοινωνίας, μας έχει (ανα)θρέψει ώστε να "πατάμε" τους άλλους για να αναδείξουμε το προσωπικό μας εγώ.
Φιλε μου δεν νομιζω οτι υπαρχει προσωπικο εγω, ειναι ψευδαισθηση.

Πιστευω οτι οπως το σωμα μας πεθαινει και ξαναγυρναει στην γη, ετσι και το πνευμα (συνειδηση) ενωνεται με κατι μεγαλυτερο που εξ αρχης αποτελει κομματι του. Νομιζω οτι ειναι ολα ενα, η γη, το συμπαν, εγω, εσυ, ο taxalasa και οι υπολοιποι.

Καποτε πιστευα στην ασημαντοτητα της ανθρωπινης ζωης, ιδια σημαντικη για την φυση με αυτη ενος σκουλικιου. Ομως πολυ αργοτερα συνειδητοποιησα οτι για το συμπαν οσο σημαντικη ειναι η ζωη του ανθρωπου η του σκουλικιου, αλλο τοσο ειναι και ο γαλαξιας μας ολοκληρος και ακομα πιο πανω ολο το κλαστερ γαλαξιων που ανηκουμε, ισως ακομα και το συμπαν να μην θεωρει σημαντικο τον εαυτο του. Αν βγαλεις το ενδιαμεσο κομματι συμπεραινεις οτι η ζωη ενος σκουλικιου ειναι το ιδιο σημαντικη με 1 τρις αστερια.

Νομιζω οτι το θεμα της σημαντικοτητας, του ποιος ειναι πρωτος, ποιος δευτερος, ποιος καλυτερος και ποιος χειροτερος, ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα και δεν εχουν σχεση με αυτο που πραγματικα συμβαινει. Οταν διαφωνω με καποιον θεωρω οτι ενας απ τους δυο ειναι σε πλανη και οχι οτι ο αλλος ειναι βλακας. Γνωσεσθε την αληθεια και η αληθεια απελευθερωσει υμας ειπε ο Χριστος τον οποιο μαστιγωσαν, χλευασαν, ξεφτιλισαν και σταυρωσαν.

Για μενα ο Χριστιανισμος δεν ειναι το αν ο λογος ηταν πρωτα η τι σημαινει πρωτα η κατι αλλο. Συμπυκνωνεται σε 4 λεξεις. Ταπεινωση, αγαπη συγχωρεση, ελεημοσυνη. Επειδη προσεξα οτι ελαχιστοι το κρατουν αυτο, σταματησα να ειμαι θρησκος. Εχει χαθει πια το νοημα...



ΥΓ Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις πνευματικη καλλιεργεια και ηθος, μπορει να εχεις την τυχη να σε αρχισει η ζωη στα χαστουκια μεχρι να καταλαβεις τι γινεται.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 14:34

break έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 00:16
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:44
"Υπάρχει" σημαίνει ότι ο νους το έχει σημάνει ως υπαρκτό.
Αυτή η πρόταση δεν προσδιορίζει τίποτα. Ποιος νους από όλους ; Ο δικός μου ; Ο δικός σου ; Του γείτονα ; Ποιος ;
Πάντοτε γράφω για το υποκείμενο. Τα υπόλοιπα αποτελούν αντικείμενα.
Δεν νομίζεις αλλά το κάνεις.

Πήγαμε από το

1) Κάτι υπάρχει επειδή το αντιλαμβάνεται ο νους μας και μόνο.
Αν κάτι δεν το αντιλαμβάνεται ο νους μας, δεν μπορεί να το σημάνει ως υπαρκτό.
2) Κάτι υπάρχει για κάποιον επειδή το αντιλαμβάνεται αυτός ο κάποιος.
Σωστά.
Αν πχ. κάποιος ζει στην άλλη μεριά του σύμπαντος, αυτά που υπάρχουν για εκείνον είναι για εσένα ανύπαρκτα και το αντίστροφο.
3) Κάτι υπάρχει όταν ο νους (ποιος νους;) το έχει σημάνει ως υπαρκτό.
Ο νους είναι το υποκείμενο. Αυτό που αναγνωρίζει όλα τα υπόλοιπα.
Σου φαίνονται εσένα ίδιες αυτές οι θέσεις ;
Ναι.
stavmanr έγραψε: Η απάντηση είναι ότι το παιδί έφτιαξε κάτι που ήταν κατασκευάσιμο. Υλοποίησε μία δυνατότητα. Το σπιτάκι υπήρχε πριν το κατασκευάσει ως κατασκευαστικό σχέδιο, ως δυνατότητα.
Όχι δεν υπήρχε το σπιτάκι. Υπάρχει το σπιτάκι σημαίνει ότι τώρα που μιλάμε τα συγκεκριμένα τουβλάκια έχουν τοποθετηθεί σε αυτή την συγκεκριμένη διάταξη. Υπάρχει το σπιτάκι δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί αν θέλει να τα τοποθετήσει τα τουβλάκια έτσι αλλά προς το παρών δεν το έχει κάνει (και μπορεί και ποτέ να μην το κάνει).
Δηλαδή το παιδί έφτιαξε κάτι το προηγουμένως ανύπαρκτο;
Άραγε όταν ο Βερν έγραφε για ταξίδι στη σελήνη, το ταξίδι στη σελήνη ήταν ανύπαρκτο; Χαζομάρα; Ανοησία;
Ή μήπως το ταξίδι στη σελήνη υπήρχε πάντοτε κι εμείς απλά ακόμα δεν μπορούσαμε να πραγματοποιήσουμε, υλοποιήσουμε κλπ;
Και όλα αυτά για να σωθεί η ύπαρξη του θεού. Να κάνουμε την λέξη υπάρχω λάστιχο μπας και μπει ο θεός μέσα.
Δεν έχει ανάγκη ο Θεός από σωτηρία.
Το ότι αν κάνεις την λέξη υπάρχω λάστιχο θα μπουν μέσα μαζί με τον θεό μέσα οι δράκοι οι νεράιδες τα ξωτικά και κάθε άλλη επινόηση του ανθρώπου το έχεις σκεφτεί ;
Τι είναι η "επινόηση"; Πώς τη φαντάζεσαι;
Μήπως οι "δράκοι", οι "νεράιδες" και τα "ξωτικά" που μου αναφέρεις είναι δυνατότητες αυτού του κόσμου που συλλαμβάνει ο νους μας;
Είχε δει ο προπάππος σου φωσφορίζουσα πατάτα ή plasma τηλεόραση; Τι πιστεύεις;

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 30 Νοέμ 2021, 16:24

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 14:34
Δηλαδή το παιδί έφτιαξε κάτι το προηγουμένως ανύπαρκτο;
Μα ναι ! Φυσικά ! Τα αυτονόητα θα λέμε τώρα ;

Πριν φτιάξει το παιδί το σπίτι με τα lego... δεν υπήρχε το σπίτι με τα lego ! Πως θα υπήρχε κάτι πριν υπάρξει ;

Η ιδέα υπήρχε στο μυαλό του παιδιού αλλά η ιδέα και η υλοποίηση με τα lego είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Όταν η ιδέα γίνει υλοποίηση δεν παύει η ίδια η ιδέα να υπάρχει. Δεν έφυγε από το μυαλό να πάει στα lego.

Το αρχείο και η εκτύπωση του αρχείου είναι το ίδιο πράγμα ; Υπάρχει η εκτυπωμένη σελίδα πριν την εκτυπώσεις επειδή υπάρχει το αρχείο ;

Και φυσικά δεν σε πιστεύω ότι τα εννοείς αυτά που λες. Δεν πιστεύω ότι στην καθημερινότητα χρησιμοποιείς την λέξη υπάρχω με αυτόν τον τρόπο. Αν σε ρωτήσουν αν υπάρχει ένα σπίτι σε ένα κενό οικόπεδο είμαι 100% σίγουρος ότι θα απαντήσεις πως όχι δεν υπάρχει κανένα σπίτι. Δεν θα απαντήσεις πως υπάρχει εννοώντας πως υπάρχει στο μυαλό του μηχανικού που κάποτε θα το φτιάξει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 16:33

break έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 16:24
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 14:34
Δηλαδή το παιδί έφτιαξε κάτι το προηγουμένως ανύπαρκτο;
Μα ναι ! Φυσικά ! Τα αυτονόητα θα λέμε τώρα ;

Πριν φτιάξει το παιδί το σπίτι με τα lego... δεν υπήρχε το σπίτι με τα lego ! Πως θα υπήρχε κάτι πριν υπάρξει ;

Η ιδέα υπήρχε στο μυαλό του παιδιού αλλά η ιδέα και η υλοποίηση με τα lego είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Ποια η διαφορά τους ως προς την ιδιότητα της ύπαρξης;

Ας σε βοηθήσω λίγο διαφορετικά:
έχουμε δύο σκακιστές που παίζουν μία παρτίδα σκάκι.

Ξαφνικά, σταματούν να κινούν πιόνια και αρχίζουν απλά να λένε τις κινήσεις ο ένας στον άλλο:
"...
7. cxd5 , Nxd5
8. Bxe7 , Nxe7
κλπ."

Η παρτίδα (το παιχνίδι) είναι υπαρκτή ή ανύπαρκτη;
Παρατηρώντας τους σκέφτεσαι "αυτοί οι δύο κάνουν φιλολογική ανάλυση" ή "η παρτίδα συνεχίζεται χωρίς καμία διαφορά";
Και ποια η διαφορά μεταξύ της παρτίδας που περιλαμβάνει πιόνια με την παρτίδα που δεν περιλαμβάνει πιόνια ως προς την ύπαρξη του παιχνιδιού;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Νοέμ 2021, 16:41

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:51
Το "δεν ξέρεις πραγματικά πως είναι" το έβαλα σε εισαγωγικά, ακριβώς για να πλησιάσω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι στη συζήτηση, και μου το γυρίζεις μπούμερανγκ.
Αναδιατυπώνω λοιπόν: υπάρχει μόνο ως διανοητικό αντικείμενο. Δεν μπορείς να γνωρίζεις οτιδήποτε άλλο από αυτό που περιλαμβάνεται στον κόσμο του νου σου.
Το ότι εσύ και μια γάτα αντιλαμβάνεσαι ένα δέντρο διαφορετικά (με το αντιλαμβάνεσαι έστω ότι κατασκευάζεις ένα διαφορετικό νοητικό αντικείμενο) δεν σήμαινει ότι το δέντρο δεν υπάρχει. Ούτε αποδεικνύει ότι το μόνο που υπάρχει είναι οι κατηγορίες.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07

Η άρνηση είναι μέρος της διανοητικής λειτουργίας. :003:

Συνεχίζω: κατά την Τοπολογία, μπορούμε να λειτουργούμε ελεύθερα και να βρίσκουμε τους μετασχηματισμούς σχημάτων ανάλογα με το επίπεδο αναφοράς. Μπορείς να το σκεφτείς ως ένα σεντόνι που έχει επάνω του ζωγραφισμένα σχήματα. Ανάλογα με το πώς θα τσαλακώσεις (σηκώσεις, τραβήξεις, ζαρώσεις) το σεντόνι, τα σχήματα μετασχηματίζονται σε άλλα σχήματα τα οποία είναι ισοδύναμα με τα πρώτα.

Στην πραγματικότητα, για να καταφύγουμε σε γεωμετρικά σχήματα φτιάξαμε τη διανοητική υπόθεση της ύπαρξης οριζοντίου επιπέδου. Στη συνέχεια διαπιστώσαμε ότι ο κόσμος δεν μπορεί να ...αναλυθεί επαρκώς με επίπεδα και αρχίσαμε τους μετασχηματισμούς.
Πριν αναπτύξουμε την τοπολογία, απλά δεν υπήρχε ...τετράγωνος κύκλος. Αφού την αναπτύξαμε υπάρχει.

Ο κόσμος μας έγινε πιο πλούσιος εξαιτίας μίας απλής σύλληψης: της τοπολογίας.

Κι αυτό δεν ισχύει μόνο με τα σχήματα. Ισχύει με κάθε έννοια. Ο νους μας για κάποιο λόγο σιχαίνεται τα παράδοξα και προσπαθεί να τα επιλύσει.
Είναι καθαρά θέμα προτασιακού συστήματος. Ο "τετράγωνος κύκλος" στην ευκλείδεια γεωμετρία δεν είναι παράδοξο, δεν έχει καν νόημα σαν έννοια. Δεν μπορείς να "σκεφτείς" στην ευκλείδεια γεωμετρία ένα τετράγωνο κύκλο, όχι λόγω κάποιου γνωσιολογικού περιορισμού, αλλά επειδή δεν θα λειτουργούσες εντός της ευκλείδειας γεωμετρίας. Βέβαια δεν θα συμφωνούσα ούτε στο ότι η ύπαρξη ενός ισομορφισμού στην κατηγορία των τοπολογικών χώρων είναι ισοδύναμη με το να ορίζεις "τετράγωνους κύκλους", θεωρώ πώς χρησιμοποιείς με πολύ loose τρόπο αυτές τις έννοιες. Πχ. το ότι μια κούπα είναι τοπολογικά ομοιομορφική με ένα κουλούρι δεν σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις λέξεις interchangeably, ούτε αυτή η τοπολογική παρατήρηση ξαφνικά θα δώσει νόημα στην έκφραση "κουπαστό κουλούρι" σε ένα προτασικό σύστημα εκτός της τοπολογίας.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 30 Νοέμ 2021, 16:47

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 16:33
Η ιδέα υπήρχε στο μυαλό του παιδιού αλλά η ιδέα και η υλοποίηση με τα lego είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Ποια η διαφορά τους;

Δεν καταλαβαίνεις ποια είναι η διαφορά τους ; Ειλικρινά δεν σε πιστεύω. Απλώς παίζεις τώρα ένα παιχνίδι του πόσο μπορώ να στηρίξω αυτό το ευφυολόγημα χωρίς να πέσω σε αντίφαση.

Το ένα είναι μία ιδέα στο μυαλό του παιδιού το άλλο είναι μία διάταξη που έχει φτιαχτεί με τα lego. Αυτή είναι η διαφορά.

Αν το παιδί μετά το πρώτο σπίτι συνεχίσει και φτιάξει ένα δεύτερο, το δεύτερο σπίτι πότε αρχίζει να υπάρχει ; Την στιγμή που το φτιάχνει ή ανέκαθεν όπως και το πρώτο ;

Αν φτιάξει και ένα τρίτο, το τρίτο πότε υπάρχει ; Το τέταρτο ; Το πέμπτο ;

Αν σε ρωτήσω πόσα σπίτια από lego υπάρχουν ανά πάσα στιγμή μπροστά στο παιδί μπορείς να απαντήσεις την ερώτηση ; Καταλαβαίνεις ότι όπως έχεις μπλέξει τα μπούτια σου και δεν διαφοροποιείς μεταξύ ιδέας και υλοποίησης αυτό είναι κάτι που απλώς δεν μπορείς να κάνεις ;
Τι άλλαξε; Η παρτίδα είναι υπαρκτή ή ανύπαρκτη;
Δεν άλλαξε τίποτα όταν σταμάτησαν να κουνούν τα πιόνια. Ο όρος παρτίδα πάντα στην αληλλουχία των κινήσεων αναφερόταν. Δεν είχε να κάνει με τις κινήσεις αυτών των συγκεκριμένων πιονιών πάνω σε αυτό το συγκεκριμένο σκάκι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Νοέμ 2021, 18:40

Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 12:31
Λοξίας έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 10:08
Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:36
Οταν καποτε ημουν θρησκος, ο πνευματικος μου ειχε πει να μην γελαω ουτε να κοροιδευω κανεναν :8)
Πολύ λίγα άτομα, ένθρησκα ή όχι, μπορούν να κρατήσουν μια τέτοια στάση, ενσυνείδητα όμως και όχι από κάποιον φόβο.
Μια τέτοια συνειδητή στάση, δείχνει άτομο με πνευματική καλλιέργεια και ήθος.
Δυστυχώς, η ζούγκλα της κοινωνίας, μας έχει (ανα)θρέψει ώστε να "πατάμε" τους άλλους για να αναδείξουμε το προσωπικό μας εγώ.
Φιλε μου δεν νομιζω οτι υπαρχει προσωπικο εγω, ειναι ψευδαισθηση.

Πιστευω οτι οπως το σωμα μας πεθαινει και ξαναγυρναει στην γη, ετσι και το πνευμα (συνειδηση) ενωνεται με κατι μεγαλυτερο που εξ αρχης αποτελει κομματι του. Νομιζω οτι ειναι ολα ενα, η γη, το συμπαν, εγω, εσυ, ο taxalasa και οι υπολοιποι.

Καποτε πιστευα στην ασημαντοτητα της ανθρωπινης ζωης, ιδια σημαντικη για την φυση με αυτη ενος σκουλικιου. Ομως πολυ αργοτερα συνειδητοποιησα οτι για το συμπαν οσο σημαντικη ειναι η ζωη του ανθρωπου η του σκουλικιου, αλλο τοσο ειναι και ο γαλαξιας μας ολοκληρος και ακομα πιο πανω ολο το κλαστερ γαλαξιων που ανηκουμε, ισως ακομα και το συμπαν να μην θεωρει σημαντικο τον εαυτο του. Αν βγαλεις το ενδιαμεσο κομματι συμπεραινεις οτι η ζωη ενος σκουλικιου ειναι το ιδιο σημαντικη με 1 τρις αστερια.

Νομιζω οτι το θεμα της σημαντικοτητας, του ποιος ειναι πρωτος, ποιος δευτερος, ποιος καλυτερος και ποιος χειροτερος, ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα και δεν εχουν σχεση με αυτο που πραγματικα συμβαινει.
Οταν διαφωνω με καποιον θεωρω οτι ενας απ τους δυο ειναι σε πλανη και οχι οτι ο αλλος ειναι βλακας.
Γνωσεσθε την αληθεια και η αληθεια απελευθερωσει υμας ειπε ο Χριστος τον οποιο μαστιγωσαν, χλευασαν, ξεφτιλισαν και σταυρωσαν.

Για μενα ο Χριστιανισμος δεν ειναι το αν ο λογος ηταν πρωτα η τι σημαινει πρωτα η κατι αλλο. Συμπυκνωνεται σε 4 λεξεις. Ταπεινωση, αγαπη συγχωρεση, ελεημοσυνη. Επειδη προσεξα οτι ελαχιστοι το κρατουν αυτο, σταματησα να ειμαι θρησκος. Εχει χαθει πια το νοημα...



ΥΓ Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις πνευματικη καλλιεργεια και ηθος, μπορει να εχεις την τυχη να σε αρχισει η ζωη στα χαστουκια μεχρι να καταλαβεις τι γινεται.
Το "εγώ", είναι μια ανθρώπινη σύμβαση/ονομασία, για μια συνιστώσα της δομής της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Είναι το τμήμα εκείνο που δουλεύει με την λογική και αναπτύσσεται με την εμπειρία. Έτσι λένε οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι, τουλάχιστον. Με αυτήν την έννοια το ανέφερα.

Δεν έχω αντιρρήσεις για τα υπόλοια που αναφέρεις πως θεωρείς ότι συμβαίνουν. Ειδικά ο καθολικός και απόλυτος σεβασμός στην ζωή, με βρίσκει οπαδό...
Θα σταθώ μόνον στην θέση σου, την οποία έχω μπολντάρει με κόκκινο χρώμα.
Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να υιοθετήσουμε συνειδητά, επειδή το θέλουμε, επειδή μας ειρηνεύει, επειδή μας εξυψώνει, την δική σου στάση.

Τα σέβη μου! :)

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 30 Νοέμ 2021, 19:07

Λοξίας έγραψε:
27 Νοέμ 2021, 18:17
Ρε συ Σπύρο, για πες μας τον λόγο που (κατά την άποψή σου), ο Ιωάννης, μας αποκαλύπτει την μάζα του σωματιδίου Χιγκς;


ΥΓ.
Η σωστή μεταγγραφή στα ελληνικά είναι Χιγκς και όχι Χιγγς.
Έχω γράψει και αλλού γι' αυτό. Αυτό που γίνεται στην Αποκάλυψη είναι η στοιχειοθέτηση γεγονότων που συνέβησαν. Δεν είχε σκοπό ο Ιωάννης να μας αποκαλύψει το πραγματικό μέγεθος της σταθεράς αλλά να καταγράψει πόσο το βρήκαν σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή οι επιστήμονες. Θέλει να μας δείξει την αλαζονεία της επιστημονικής άθεης ελίτ, του θηρίου(του καθεστώτος). Έτσι κολλάνε και οι συμπτώσεις τα χειροκροτήματα στον Χιγγς κατά την μεσουράνηση του θηρίου(Λέοντα) - αστρονομικά σημεία.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16510
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Νοέμ 2021, 20:00

Λοξίας έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:31
taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 00:24
[...]
εσυ και ο λοξιας που την εκανε με ελαφρα πηδηματακια, οπως θα την κανεις και εσυ;.... :smt005:
[...]
Να Κόψω λίγο τις ψωνισμένες μαλακίες που σέρνω σε κάθε σου ποστ...μου έχεις γίνει βραχνάς, έτσι;
Κατανοητό...δεν είναι εύκολο να φυσάω τρομπόνι. Τούζει λίγο τον λάρυγγα και ξεχναω να το πω το σ στο Τσουζει..... Θα με αναφέρεις σε πολλά ποστς ακόμα. Σε παρακαλω, μην το κανεις...

Ος Λοξίας λοιπόν, αφού ξεγυμνωθηκα με τις ουρανομήκεις μαλακομεταφράσεις που έκανα, δεν είμαι διαθέσιμος πλέον για πίτσι πίτσι, διότι δεν γουστάρω να γραψω νέο τυφώνα ηλιθιοτήτων εκ μερους μου. Ξεγυμνωθηκα πλεον. Διαβάζω όμως, και γελάω με το κλύσμα που μου κάνουν και άλλοι και ας μην γραφουν...
Αλλά εσύ μην σταματάς...Tomás Turbado, συνέχισε να προσφέρεις απλόχερα το γέλιο, φανταζόμενος πως "νικάς" κακούς ιππότες/ανεμόμυλους...σαν και εμενα το Λοξια Don Quixote de la Tonta y Pendejete...

Επίσης, μολογάω, πως κάνω την κότα που είναι έτοιμη να γεννήσει γιατί αδυνατώ να απαντήσω στις ερωτήσεις που έβαλε ο taxalataxalasa.

κο κο κο κο κο
σε λιγακι βγανω αυγό;

κο κο κο κο κο
οταν καμω το αυγο
θα ξαναρθω απ εδω
και τοτε θα σου πω ιγω...


ΥΓ.
Ρε ανόητε...θέλησες να την πεις στους χριστιανούς (για το δόγμα τους και για όσες ανοησίες στην θεολογία τους εσύ νομίζεις ότι εντόπισες), και κατέληξες να σε κοροϊδεύουν αγνωστικιστές, άθεοι και άθρησκοι.

Υ1Γ. εισαι τοσο εγωπαθης που αδυνατεις να καταλαβεις οτι αν "ηθελα να την πω" σε καποιους [που ειναι ανυποστατη συκοφαντια εκ μερους σου, και γι αυτο σε λεω συνεχεια συκοφαντη], τοτε αυτοι θα ηταν σιγουρα οι αλαζονες και εγωπαθης τυποι σαν και εσενα, πρωτιστως*, ανεξαρτητως πιστης η απιστιας.
Και σαν μυγα που εισαι μυγιαστηκες και επεσες πανω στην ξωβεργα και μας χαλασες την συζητηση με ανοησιες και παπαριες για το αν ο taxalataxalasa ειναι το να, τ αλλο, το παραλλο, μην του δινεται σημασια, μην απαντησουμε της ερωτησεις που μας καινε τον κωλο μας......ε....πονηρουλη Λοξια;
Μια μυγα και μια σφιγγα πιαστηκατε και ουτε καν ακουμπησατε στην κολλα της ξωβεργας.
*[και οχι αρχικα, μπας και καταλαβεις το νοημα των λεξεων]

ΥΓ2. Τωρα, παρε και εσυ τα κουβαδακια σου και αντε με τον αλλον να παιξετε μαζι εκει που μπορειτε γιατι εδω σε αυτο το νημα, εκτος απο σοβαρες ανοησιες και τα κοντρα στην λογικη πραγματα που γραφετε, κοτεύετε να μπειτε σε σοβαρη συζητηση επι των ερωτησεων που εθεσα η ειστε πολιτισμικα ανικανοι ακομα.

το καταλαβαινω και σας συμπονω...

:wave:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16510
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Νοέμ 2021, 20:26

Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:24
taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 01:26

εννοειται οτι το ιερατειο εγραψε οτι εγραψε και αυτο σχολιαζω.
ειπα και πριν. οτι του φανει του λωλοστεφανη.
το να εννοησω τι εννοουσε ο μακαριτης πριν 2000 χρονια ειναι ανουσιο για μενα. για αλλους οχι. με 'γεια τους και χαρα τους.
οπως ανουσιο ειναι να εννοησω τι εννοουν αυτοι που εννοησαν τον μακαριτη που ηταν ηδη μακαριτης μαλλον οταν τον εννοησαν και τα εγραψαν σαν αλλεννοιοεννοιoποιητες ή ανοητοποιητες. χου νοου μαν;
Kαταλαβαινω τι λες και δεν μπορω να διαφωνησω σε αυτο. Στην οποια πορεια ερευνας που εχω κανει για την εγκυροτητα ολων αυτων, εχω πεσει πολλες φορες πανω σε ερμηνειες που δεν ειχαν σχεση με θεολογια αλλα με πολιτικη. Πχ το θεμα με τις εικονες η ακομα και αυτο με την τριαδικοτητα.
ετσι μπραβο. με την αρχη και τις αρχες.
1. υποσχεση ουρανειας βασιλειας. Βασιλικη Αρχη ως συμπαντικη αληθεια. Ελεω Θεου
2. κολληταρια με αυτοκρατορες και ισως θεσπιση του ιδρυματος της εκκλησιας σε αυτοκρατορικες δομες εξουσιας και ιεραρχιας
Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:24
taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 01:26
Παρε μια λωλοσταφανηδικη θεολογια με αρχαιες αναφορες.

Δηλαδη, ο τιμαιος οταν μιλαει για τριαδικοτητα, μιλαει για τα μακαρονια, με σαλτσα και τυρι.
Εξου και το Ιερον Ιπταμενο Μακαρονοτερας, που τα μακαρονια ειναι η βαση, ο πατηρ [εκει που πατα η σαλτσα δηλαδη, διοτι εχεις δει ποτε σαλτσα κατω απο το μακαρονι; οχι. οποτε; :wink:smt005: ], η σαλτσα ειναι ο Υιος και Κορη μαζι [διοτι εχει και αρσενικα και θηλυκα συστατικα :wink:smt005: ] διοτι εχει παρει ζουμι απο την βαση τον πατηρ,[ δηλαδη τα μακαρονια, για να δεθει καλα ο υιος με τον πατηρ, η σαλτσα με το μακαρονι], και το πνευμα ειναι το τυρι που πασπαλιζεται αεριζομενο πανω απο τον υιο και τον πατηρ [σαλτσα και μακαρονια] και ανευ αυτου ο πατηρ και υιος ειναι ανοστα, απνευστα, δεν λενε τιποτα...ημιορφανα τα μακαρονια ανευ τυριου.

ο Πλατωνισμος λοιπον προφητευει την αυτογεννητη μακαροναδα με σαλτα και τυρι.

copyright. Λωλοστεφανης Νº 11235813213455.....
Ουτε εδω μπορω να διαφωνησω :003:

Ειδικα στις προφητειες, το εχουν ξεφτιλισει το θεμα. Και το δογμα, ειναι τραβηγμενο απ τα μαλλια.
ειδικα αμα σ αρεσει το μακαρονι. μακαρονιοι οι πτωχι τω πνευματι... :003:
Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:24
taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 01:26
Το μονο που βλεπω ειναι πως υπαρχει παντου λογος με την κυριολεκτικη εννοια και οχι τις λωλοστεφανηδικες εννοιες που ειναι παμπολλες.
Οκ. Λογος με την εννοια της αιτιας η της λογικης;

Εγω βλεπω παντου ταξη και αρμονια να ξεπεταγεται μυστηριωδως μεσα απ το χαος. Ενα χαος που λειτουργει, ανακυκλωνοντας τον εαυτο του :102:
Λογος με την εννοια της λογικης που διεπει το επιστημονικα ορατο συμπαν.
Οσον αφορα την αιτια, εχω θεσει ερωτησεις επι αυτου στην σελιδα 11.
τι, πως, που, ποτε, γιατι*
*λογικη εξηγηση του τι, του πως, του που, του ποτε και του ιδιου του γιατι [λογου].

ταξη + αρμονια + ρυθμος + μετρο + ...+... :102: = συμπαν

το χαος εκτος απο αρχαιοελληνικη αναφορα στα γραπτα, ειναι μια εννοια με λογο; η ειναι αλογο;

θεωρεις το χαος συμβατικα η πραγματικα με λογικη εξηγηση ως a priori [εκ των πρωτερων] ;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 20:44

klg έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 16:41
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:51
Το "δεν ξέρεις πραγματικά πως είναι" το έβαλα σε εισαγωγικά, ακριβώς για να πλησιάσω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι στη συζήτηση, και μου το γυρίζεις μπούμερανγκ.
Αναδιατυπώνω λοιπόν: υπάρχει μόνο ως διανοητικό αντικείμενο. Δεν μπορείς να γνωρίζεις οτιδήποτε άλλο από αυτό που περιλαμβάνεται στον κόσμο του νου σου.
Το ότι εσύ και μια γάτα αντιλαμβάνεσαι ένα δέντρο διαφορετικά (με το αντιλαμβάνεσαι έστω ότι κατασκευάζεις ένα διαφορετικό νοητικό αντικείμενο) δεν σήμαινει ότι το δέντρο δεν υπάρχει. Ούτε αποδεικνύει ότι το μόνο που υπάρχει είναι οι κατηγορίες.
1) Δεν ξέρω πώς αντιλαμβάνεται η γάτα το δέντρο. Θεωρώ όχι ως "δέντρο". Αλλά αυτή είναι μία θεωρία μου.
2) Δεν έγραψα ποτέ ότι το δέντρο δεν υπάρχει. Το αντίθετο γράφω. Γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ότι "τα πάντα υπάρχουν εφόσον η ύπαρξη αποτελεί προϊόν της νόησης"; Εδώ βέβαια, με την κλασική έννοια του "υπάρχω" το δέντρο είναι ...ψευδαίσθηση δεδομένου ότι αποτελεί συσσωμάτωμα υποατομικών σωματιδίων κι όχι ενιαίο ή συνεχές αντικείμενο. Είναι περίπου σαν το σύννεφο που το βλέπεις ως ενιαίο επειδή δεν μπορείς να διακρίνεις αντικείμενα κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο μεγέθους με αποτέλεσμα να ομαδοποιείς "συσσωματώματα".
3) Δεν ξέρω αν για τα γάτα υπάρχει το κβάντο.
4) Δεν ξέρω αν για τους προγόνους μου υπήρχε το κβάντο.
5) Δεν ξέρω αν για τους απογόνους μου θα υπάρχει το κβάντο.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07

Η άρνηση είναι μέρος της διανοητικής λειτουργίας. :003:

Συνεχίζω: κατά την Τοπολογία, μπορούμε να λειτουργούμε ελεύθερα και να βρίσκουμε τους μετασχηματισμούς σχημάτων ανάλογα με το επίπεδο αναφοράς. Μπορείς να το σκεφτείς ως ένα σεντόνι που έχει επάνω του ζωγραφισμένα σχήματα. Ανάλογα με το πώς θα τσαλακώσεις (σηκώσεις, τραβήξεις, ζαρώσεις) το σεντόνι, τα σχήματα μετασχηματίζονται σε άλλα σχήματα τα οποία είναι ισοδύναμα με τα πρώτα.

Στην πραγματικότητα, για να καταφύγουμε σε γεωμετρικά σχήματα φτιάξαμε τη διανοητική υπόθεση της ύπαρξης οριζοντίου επιπέδου. Στη συνέχεια διαπιστώσαμε ότι ο κόσμος δεν μπορεί να ...αναλυθεί επαρκώς με επίπεδα και αρχίσαμε τους μετασχηματισμούς.
Πριν αναπτύξουμε την τοπολογία, απλά δεν υπήρχε ...τετράγωνος κύκλος. Αφού την αναπτύξαμε υπάρχει.

Ο κόσμος μας έγινε πιο πλούσιος εξαιτίας μίας απλής σύλληψης: της τοπολογίας.

Κι αυτό δεν ισχύει μόνο με τα σχήματα. Ισχύει με κάθε έννοια. Ο νους μας για κάποιο λόγο σιχαίνεται τα παράδοξα και προσπαθεί να τα επιλύσει.
Είναι καθαρά θέμα προτασιακού συστήματος. Ο "τετράγωνος κύκλος" στην ευκλείδεια γεωμετρία δεν είναι παράδοξο, δεν έχει καν νόημα σαν έννοια. Δεν μπορείς να "σκεφτείς" στην ευκλείδεια γεωμετρία ένα τετράγωνο κύκλο, όχι λόγω κάποιου γνωσιολογικού περιορισμού, αλλά επειδή δεν θα λειτουργούσες εντός της ευκλείδειας γεωμετρίας. Βέβαια δεν θα συμφωνούσα ούτε στο ότι η ύπαρξη ενός ισομορφισμού στην κατηγορία των τοπολογικών χώρων είναι ισοδύναμη με το να ορίζεις "τετράγωνους κύκλους", θεωρώ πώς χρησιμοποιείς με πολύ loose τρόπο αυτές τις έννοιες. Πχ. το ότι μια κούπα είναι τοπολογικά ομοιομορφική με ένα κουλούρι δεν σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις λέξεις interchangeably, ούτε αυτή η τοπολογική παρατήρηση ξαφνικά θα δώσει νόημα στην έκφραση "κουπαστό κουλούρι" σε ένα προτασικό σύστημα εκτός της τοπολογίας.
Τι θα πει "εκτός τοπολογίας"; :lol:
Νέα ανακάλυψη;
Είναι δυνατό να γράφεις για βιολογία κι εκτός βιολογίας ή για μαθηματικά εκτός μαθηματικών;

Η τοπολογία μας έδωσε μία νέα οπτική της πραγματικότητας: ότι οι ευκλείδεια γεωμετρία μας αποτελεί ένα ιδεατό προβολικό σύστημα αναφοράς.
Ξεπεράσαμε την ανάγκη μας να αναγάγουμε τα πάντα σε ευκλείδεια γεωμετρία όταν διαπιστώσαμε ότι δεν περιγράφει τον κόσμο μας, παρά μόνο χονδρικά και μόνο αναφερόμενη σε απειροελάχιστα κομμάτια του.
Η ευκλείδεια γεωμετρία ήταν και είναι απαραίτητη ως εισαγωγή στην τοπολογία. Ως η αλφαβήτα της τοπολογίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 30 Νοέμ 2021, 21:08, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 21:05

break έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 16:47
έχουμε δύο σκακιστές που παίζουν μία παρτίδα σκάκι.

Ξαφνικά, σταματούν να κινούν πιόνια και αρχίζουν απλά να λένε τις κινήσεις ο ένας στον άλλο:
"...
7. cxd5 , Nxd5
8. Bxe7 , Nxe7
κλπ."

(...)
Τι άλλαξε; Η παρτίδα είναι υπαρκτή ή ανύπαρκτη;
Δεν άλλαξε τίποτα όταν σταμάτησαν να κουνούν τα πιόνια.
Με τη δική σου οπτική, όμως, αυτήν που εκφράζεις παραπάνω, άλλαξε. Τα πιόνια σταμάτησαν να κινούνται. Το παιχνίδι πάγωσε. Ακινησία. Δεν υπάρχει πρόοδος στο "φυσικό κόσμο" κλπ.
Ο όρος παρτίδα πάντα στην αληλλουχία των κινήσεων αναφερόταν. Δεν είχε να κάνει με τις κινήσεις αυτών των συγκεκριμένων πιονιών πάνω σε αυτό το συγκεκριμένο σκάκι.
Ακριβώς!
Η αλληλουχία των κινήσεων είναι δυνατότητα με βάση τις θεμελιώδεις ιδιότητες (κανόνες) του συστήματος. Είτε αυτές εμφανιστούν σε σκακιέρα είτε όχι, δεν αλλάζει τη δυνατότητα να εκφράζονται με οποιονδήποτε τρόπο σε έναν έλλογο παρατηρητή.

Μπορεί να περιορίζουν τις δυνατότητες των μικροοργανισμών που βρίσκονται επάνω στα πιόνια και περιμένουν να κάνουν μία βόλτα 4 τετράγωνα παραπέρα, βέβαια... :wink

Στο προηγούμενο παράδειγμα, το σπιτάκι των legos υπάρχει ήδη ως δημιουργική δυνατότητα στο νου του παιδιού. Κι εκφράζεται στον "αισθητηριακό κόσμο" είτε μέσω των legos είτε μέσω ζωγραφικής είτε μέσω οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας.
Αν είχε ευχέρεια έκφρασης θα μπορούσε να σου περιγράψει πώς ακριβώς κατασκευάζεται μπροστά στα μάτια σου το σπιτάκι αξιοποιώντας τις δυνατότητες αυτές.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 30 Νοέμ 2021, 21:17

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 21:05
Είτε αυτές εμφανιστούν σε σκακιέρα είτε όχι, δεν αλλάζει τη δυνατότητα να εκφράζονται με οποιονδήποτε τρόπο σε έναν έλλογο παρατηρητή.
Το παιχνίδι δεν είναι η φυσική κίνηση των συγκεκριμένων πιονιών. Όταν αναφερόμαστε στο παιχνίδι αναφερόμαστε στην ακολουθία των επιλογών των δύο παιχτών. Όχι στο φυσικά πιόνια.

Από την άλλη όταν αναφερόμαστε σε ένα σπίτι αναφερόμαστε στο φυσικό αντικείμενο. Όχι στην ιδέα που έχει κάποιος στο μυαλό του για ένα σπίτι.

Αν επιμένεις να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις την διαφορά φυσικών αντικειμένων και των ιδεών στο μυαλό ενός ανθρώπου για αυτά τα αντικείμενα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Βαρέθηκα να παίζω αυτό το παιχνίδι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 21:26

break έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 21:17
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 21:05
Είτε αυτές εμφανιστούν σε σκακιέρα είτε όχι, δεν αλλάζει τη δυνατότητα να εκφράζονται με οποιονδήποτε τρόπο σε έναν έλλογο παρατηρητή.
Το παιχνίδι δεν είναι η φυσική κίνηση των συγκεκριμένων πιονιών. Όταν αναφερόμαστε στο παιχνίδι αναφερόμαστε στην ακολουθία των επιλογών των δύο παιχτών. Όχι στο φυσικά πιόνια.
Το παιχνίδι αποτελεί ένα εσωτερικό σύστημα κανόνων και τίποτα περισσότερο. Ορίζεις τους κανόνες και ξεκινάς. Στην ουσία το σύστημα των κανόνων είναι το παιχνίδι.
Μάλιστα, σήμερα υπάρχει παιχνίδι σκακιού μεταξύ υπολογιστών. Δηλαδή χωρίς ...παίκτες, στην ουσία. Με μαθηματικούς αλγόριθμους.
Από την άλλη όταν αναφερόμαστε σε ένα σπίτι αναφερόμαστε στο φυσικό αντικείμενο. Όχι στην ιδέα που έχει κάποιος στο μυαλό του για ένα σπίτι.
Το σπίτι αποτελεί εξίσου επιλογή των κατασκευαστών. :smt047
Οι κατασκευαστές κάνουν τις επιλογές τους με βάση τους κανόνες του αντίστοιχου "παιχνιδιού".
Μάλιστα σήμερα κατασκευάζονται σπίτια από υπολογιστές. Με μαθηματικούς αλγόριθμους.
Αν επιμένεις να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις την διαφορά φυσικών αντικειμένων και των ιδεών στο μυαλό ενός ανθρώπου για αυτά τα αντικείμενα δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Τα "φυσικά αντικείμενα" είναι ιδέες στο μυαλό του ανθρώπου. Είναι έννοιες.
Το τι αναπαριστούν οι έννοιες, πώς παράγονται κλπ. είναι αυτό που συζητάμε κι όχι το αν είναι έννοιες.
Δεν μιλάμε μεταξύ μας πετώντας σκακιέρες ο ένας στον άλλο. Μιλάμε ΓΙΑ σκακιέρες. Με έννοιες. Ανταλλάσσουμε πληροφορίες, όχι αυτό που αποκαλείς ύλη.
Πίστευα ότι θα το έχεις καταλάβει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών