Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιαν 2022, 10:32

Γκουερινο 4 έγραψε:
27 Ιαν 2022, 21:57
Αν ήμουν ιεροεξεταστής τον πουστη τον λοξια θα τον είχα σκίσει
Θα είχα εφεύρει τουλάχιστον δέκα βασανιστήρια ειδικά για αυτον
Τώρα που την έχει δει ο Λοξίας ιεροεξεταστής του φόρουμ ...βασανίζει άλλους.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Ιαν 2022, 12:00

Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:45
axilmar έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:19
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 14:54
Δεν έχει λογική βρε συ axilmar ο τρόπος που προσεγγίζεις το συγκεκριμένο ζήτημα.
Και αν ήσουν χιλιόχρονος ή αιώνιος, η πιθανότητα να έπαιρνες την απόφασή σου σε ένα λεπτό, δεν υπάρχει για εσένα;
Βεβαιως. Το ποιντ ομως δεν ειναι αυτο...το ποιντ ειναι οτι δεν μπορουμε σε μια προταση να αντικαταστησουμε τον πεπερασμενο χρονο με απειρο και να μην εχουμε προβλημα...γιατι απειρος χρονος δεν σημαινει πολυ μεγαλος χρονος, σημαινει ατελειωτος χρονος.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβα...
Για πες μου κάτι...
Αν υπάρχει όντως ένα αιώνιο ον χωρίς κάποια πηγή δημιουργίας του, υπάρχει/είναι ανέκαθεν που λέμε, τότε νομίζω πως ο χρόνος, οποιαδήποτε έννοια χρόνου, δεν έχει καμία σημασία για αυτό το ον. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό το ον, καθώς είναι άχρονο. Και "υπάρχει/είναι" σε μία αχρονική διάσταση ακατανόητη και απλησίαστη για εμάς. Συμφωνείς;

Ούτως εχόντων των πραγμάτων, ποιο είναι το "χρονικό" εμπόδιο που εμποδίζει αυτό το ον να αποφασίσει να δημιουργήσει "κάτι";
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω έναν πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω και ένα λιοντάρι και να το βάλω πάνω στον πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας τα βάλω αυτά έξω από την αχρονική διάσταση που είμαι εγώ, σε μιαν άλλη διάσταση που δημιουργώ", και να το κάνει.
Για ποιον λόγο χρειάζεται άπειρο χρόνο για να γίνουν οι σκέψεις του πράξη;

Τα "φτιάχνει", τα "πετάει" σε μια χωροχρονική διάσταση (που αυτό δημιούργησε)...και τσούπ!
Να και ο πλανήτης, να και το λιοντάρι που περνάνε οι ημέρες του και ψάχνει για φαγητό...
Η εννοια της αλλαγης καταστασης σημαινει οτι υπαρχει 'πριν' και 'μετα' την αλλαγη, δλδ βελος χρονου.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8563
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 28 Ιαν 2022, 14:59

axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 12:00
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:45
axilmar έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:19


Βεβαιως. Το ποιντ ομως δεν ειναι αυτο...το ποιντ ειναι οτι δεν μπορουμε σε μια προταση να αντικαταστησουμε τον πεπερασμενο χρονο με απειρο και να μην εχουμε προβλημα...γιατι απειρος χρονος δεν σημαινει πολυ μεγαλος χρονος, σημαινει ατελειωτος χρονος.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβα...
Για πες μου κάτι...
Αν υπάρχει όντως ένα αιώνιο ον χωρίς κάποια πηγή δημιουργίας του, υπάρχει/είναι ανέκαθεν που λέμε, τότε νομίζω πως ο χρόνος, οποιαδήποτε έννοια χρόνου, δεν έχει καμία σημασία για αυτό το ον. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό το ον, καθώς είναι άχρονο. Και "υπάρχει/είναι" σε μία αχρονική διάσταση ακατανόητη και απλησίαστη για εμάς. Συμφωνείς;

Ούτως εχόντων των πραγμάτων, ποιο είναι το "χρονικό" εμπόδιο που εμποδίζει αυτό το ον να αποφασίσει να δημιουργήσει "κάτι";
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω έναν πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω και ένα λιοντάρι και να το βάλω πάνω στον πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας τα βάλω αυτά έξω από την αχρονική διάσταση που είμαι εγώ, σε μιαν άλλη διάσταση που δημιουργώ", και να το κάνει.
Για ποιον λόγο χρειάζεται άπειρο χρόνο για να γίνουν οι σκέψεις του πράξη;

Τα "φτιάχνει", τα "πετάει" σε μια χωροχρονική διάσταση (που αυτό δημιούργησε)...και τσούπ!
Να και ο πλανήτης, να και το λιοντάρι που περνάνε οι ημέρες του και ψάχνει για φαγητό...
Η εννοια της αλλαγης καταστασης σημαινει οτι υπαρχει 'πριν' και 'μετα' την αλλαγη, δλδ βελος χρονου.
εσύ ακόμα να καταλάβεις την 5η διάσταση των μαθηματικών που είναι άχρονη....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Ιαν 2022, 15:52

axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 12:00
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:45
axilmar έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:19
Βεβαιως. Το ποιντ ομως δεν ειναι αυτο...το ποιντ ειναι οτι δεν μπορουμε σε μια προταση να αντικαταστησουμε τον πεπερασμενο χρονο με απειρο και να μην εχουμε προβλημα...γιατι απειρος χρονος δεν σημαινει πολυ μεγαλος χρονος, σημαινει ατελειωτος χρονος.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβα...
Για πες μου κάτι...
Αν υπάρχει όντως ένα αιώνιο ον χωρίς κάποια πηγή δημιουργίας του, υπάρχει/είναι ανέκαθεν που λέμε, τότε νομίζω πως ο χρόνος, οποιαδήποτε έννοια χρόνου, δεν έχει καμία σημασία για αυτό το ον. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό το ον, καθώς είναι άχρονο. Και "υπάρχει/είναι" σε μία αχρονική διάσταση ακατανόητη και απλησίαστη για εμάς. Συμφωνείς;

Ούτως εχόντων των πραγμάτων, ποιο είναι το "χρονικό" εμπόδιο που εμποδίζει αυτό το ον να αποφασίσει να δημιουργήσει "κάτι";
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω έναν πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω και ένα λιοντάρι και να το βάλω πάνω στον πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας τα βάλω αυτά έξω από την αχρονική διάσταση που είμαι εγώ, σε μιαν άλλη διάσταση που δημιουργώ", και να το κάνει.
Για ποιον λόγο χρειάζεται άπειρο χρόνο για να γίνουν οι σκέψεις του πράξη;

Τα "φτιάχνει", τα "πετάει" σε μια χωροχρονική διάσταση (που αυτό δημιούργησε)...και τσούπ!
Να και ο πλανήτης, να και το λιοντάρι που περνάνε οι ημέρες του και ψάχνει για φαγητό...
Η εννοια της αλλαγης καταστασης σημαινει οτι υπαρχει 'πριν' και 'μετα' την αλλαγη, δλδ βελος χρονου.
Ρε συ axilmar...ΤΙ λες; Τι ρωτάω και ΤΙ απαντάς; Το καταλαβαίνεις αυτό;
Καταλαβαίνεις ότι σε ρωτάω "Γιάννη τι κάνεις;" και εσύ απαντάς "Κουκιά σπέρνω";
Θα μας πεις, επί τέλους, για ποιον λόγο ένα άχρονο ον θα χρειαστεί και άπειρο χρόνο να εφαρμόσει μία σκέψη του;

Είναι ένα αυθύπαρκτο ον που είναι σε μία απροσδιόριστη/ακατανόητη διάσταση.
Και αποφασίζει να "δημιουργήσει" το οτιδήποτε.
Για ποιον λόγο η απόφαση αυτή χρειάζεται άπειρο χρόνο για να εκτελεστεί;
Θα μας πεις τελικά;

Φαντάσου να ήμουν και ένθεος... :-?

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Ιαν 2022, 15:58

stavmanr έγραψε:
28 Ιαν 2022, 10:32
Γκουερινο 4 έγραψε:
27 Ιαν 2022, 21:57
Αν ήμουν ιεροεξεταστής τον πουστη τον λοξια θα τον είχα σκίσει
Θα είχα εφεύρει τουλάχιστον δέκα βασανιστήρια ειδικά για αυτον
Τώρα που την έχει δει ο Λοξίας ιεροεξεταστής του φόρουμ ...βασανίζει άλλους.
Α ναι; την κριτική αποδόμηση των ατεκμηρίωτων και παρα-επιστημονικών απόψεών σου, την αισθάνεσαι ως ιεροεξεταστικό μαρτύριο;
Μήπως ζήλεψες την δόξα του Γαλιλαίου και "ουκ εά σε καθεύδειν το του Γαλιλαίου τρόπαιον"; :003:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιαν 2022, 17:55

Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 21:09
ksk έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:07
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 15:51

Υπάρχει (συνηθισμένη) απάντηση, όπου ανακύπτουν φιλοσοφικά ερωτήματα.
Για ριξτην στο τραπέζι...
Θα φιλοσοφήσουμε στην θρησκειολογια...ω ρε γλέντια!
Α όχι, προτιμώ να ακούσω πρώτα... :P
Για ποιον λόγο ένα τέτοιο ον, αυθύπαρκτο, άχρονο, αιώνιο και τέλειο, να θέλει να φτιάξει πλανήτες, ζώα ανθρώπους και γενικώς όλο το Σύμπαν;
τυχαία το έκανε.... :003:

random choice έκανε και βγήκε και ο Λοξίας.

όπως καθότανε και τα ξυνε τουρθε τυχαία σκέψη και έκανε το μπιγκμπουμ και γι αυτό εμείς βλεπουμε την τυχαία φυσική επιλογή στην εξέλιξη του συμπάντος, αφόυ τυχαία το φτιάξε ο τυχαίος φτιάχτης....

εχει δίκιο ο Γκουερινο 4 που λέει οτι τα πολλά λεφτά χαλάνε το μυαλό....

ξεχνάς να σκεφτείς αμα έχεις πολλά λεφτά;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιαν 2022, 18:17

Aπό κατάρες πάντως μόνο προς τον Δία πιάνουν. Για καιρικά φαινόμενα και σεισμούς. :003:
Θα ψάξω να δω τι κάνουν οι άλλοι. :D

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Ιαν 2022, 18:30

Λοξίας έγραψε:
28 Ιαν 2022, 15:52
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 12:00
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:45

Δεν νομίζω ότι κατάλαβα...
Για πες μου κάτι...
Αν υπάρχει όντως ένα αιώνιο ον χωρίς κάποια πηγή δημιουργίας του, υπάρχει/είναι ανέκαθεν που λέμε, τότε νομίζω πως ο χρόνος, οποιαδήποτε έννοια χρόνου, δεν έχει καμία σημασία για αυτό το ον. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό το ον, καθώς είναι άχρονο. Και "υπάρχει/είναι" σε μία αχρονική διάσταση ακατανόητη και απλησίαστη για εμάς. Συμφωνείς;

Ούτως εχόντων των πραγμάτων, ποιο είναι το "χρονικό" εμπόδιο που εμποδίζει αυτό το ον να αποφασίσει να δημιουργήσει "κάτι";
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω έναν πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω και ένα λιοντάρι και να το βάλω πάνω στον πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας τα βάλω αυτά έξω από την αχρονική διάσταση που είμαι εγώ, σε μιαν άλλη διάσταση που δημιουργώ", και να το κάνει.
Για ποιον λόγο χρειάζεται άπειρο χρόνο για να γίνουν οι σκέψεις του πράξη;

Τα "φτιάχνει", τα "πετάει" σε μια χωροχρονική διάσταση (που αυτό δημιούργησε)...και τσούπ!
Να και ο πλανήτης, να και το λιοντάρι που περνάνε οι ημέρες του και ψάχνει για φαγητό...
Η εννοια της αλλαγης καταστασης σημαινει οτι υπαρχει 'πριν' και 'μετα' την αλλαγη, δλδ βελος χρονου.
Ρε συ axilmar...ΤΙ λες; Τι ρωτάω και ΤΙ απαντάς; Το καταλαβαίνεις αυτό;
Καταλαβαίνεις ότι σε ρωτάω "Γιάννη τι κάνεις;" και εσύ απαντάς "Κουκιά σπέρνω";
Θα μας πεις, επί τέλους, για ποιον λόγο ένα άχρονο ον θα χρειαστεί και άπειρο χρόνο να εφαρμόσει μία σκέψη του;

Είναι ένα αυθύπαρκτο ον που είναι σε μία απροσδιόριστη/ακατανόητη διάσταση.
Και αποφασίζει να "δημιουργήσει" το οτιδήποτε.
Για ποιον λόγο η απόφαση αυτή χρειάζεται άπειρο χρόνο για να εκτελεστεί;
Θα μας πεις τελικά;

Φαντάσου να ήμουν και ένθεος... :-?
Δεν ξερω γιατι μπερδευτηκες ετσι. Δεν ειπα εγω πουθενα οτι παιρνει απειρο χρονο να εκτελεσει μια αποφαση. Εγω λεω οτι θα χρειαζεται απειρο χρονο μεχρι να ερθει η στιγμη της εκτελεσης της αποφασης.

Και επισης λεω οτι ο θεος δεν μπορει να ειναι αχρονος εφοσον για τον θεο υπαρχει το πριν και το μετα της δημιουργιας. Δλδ οτιδηποτε γινεται σε διαδοχικα βηματα υπονοει βελος χρονου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Ιαν 2022, 18:31

tanipteros έγραψε:
28 Ιαν 2022, 14:59
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 12:00
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 17:45

Δεν νομίζω ότι κατάλαβα...
Για πες μου κάτι...
Αν υπάρχει όντως ένα αιώνιο ον χωρίς κάποια πηγή δημιουργίας του, υπάρχει/είναι ανέκαθεν που λέμε, τότε νομίζω πως ο χρόνος, οποιαδήποτε έννοια χρόνου, δεν έχει καμία σημασία για αυτό το ον. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό το ον, καθώς είναι άχρονο. Και "υπάρχει/είναι" σε μία αχρονική διάσταση ακατανόητη και απλησίαστη για εμάς. Συμφωνείς;

Ούτως εχόντων των πραγμάτων, ποιο είναι το "χρονικό" εμπόδιο που εμποδίζει αυτό το ον να αποφασίσει να δημιουργήσει "κάτι";
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω έναν πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας φτιάξω και ένα λιοντάρι και να το βάλω πάνω στον πλανήτη", και να το κάνει.
Να σκεφτεί: "Ας τα βάλω αυτά έξω από την αχρονική διάσταση που είμαι εγώ, σε μιαν άλλη διάσταση που δημιουργώ", και να το κάνει.
Για ποιον λόγο χρειάζεται άπειρο χρόνο για να γίνουν οι σκέψεις του πράξη;

Τα "φτιάχνει", τα "πετάει" σε μια χωροχρονική διάσταση (που αυτό δημιούργησε)...και τσούπ!
Να και ο πλανήτης, να και το λιοντάρι που περνάνε οι ημέρες του και ψάχνει για φαγητό...
Η εννοια της αλλαγης καταστασης σημαινει οτι υπαρχει 'πριν' και 'μετα' την αλλαγη, δλδ βελος χρονου.
εσύ ακόμα να καταλάβεις την 5η διάσταση των μαθηματικών που είναι άχρονη....
Σε αχρονη διασταση δεν μπορει να υπαρξει πριν και μετα.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιαν 2022, 18:34

axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:31
tanipteros έγραψε:
28 Ιαν 2022, 14:59
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 12:00


Η εννοια της αλλαγης καταστασης σημαινει οτι υπαρχει 'πριν' και 'μετα' την αλλαγη, δλδ βελος χρονου.
εσύ ακόμα να καταλάβεις την 5η διάσταση των μαθηματικών που είναι άχρονη....
Σε αχρονη διασταση δεν μπορει να υπαρξει πριν και μετα.
υπαρχει το πριν και μετα απο την αχρονη διασταση, το οποιο οριζει σε πλαισια την αχρονη διασταση που στο μεσα της δεν υπαρχει πριν και μετα αλλα στο απεξω της υπαρχει.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Ιαν 2022, 18:47

taxalata xalasa έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:34
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:31
tanipteros έγραψε:
28 Ιαν 2022, 14:59


εσύ ακόμα να καταλάβεις την 5η διάσταση των μαθηματικών που είναι άχρονη....
Σε αχρονη διασταση δεν μπορει να υπαρξει πριν και μετα.
υπαρχει το πριν και μετα απο την αχρονη διασταση, το οποιο οριζει σε πλαισια την αχρονη διασταση που στο μεσα της δεν υπαρχει πριν και μετα αλλα στο απεξω της υπαρχει.
Οταν ο θεος αποφασισε να φτιαξει το συμπαν ηταν μεσα στην αχρονη διασταση ή εξω απο αυτην;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 28 Ιαν 2022, 18:51

Όταν ο άνθρωπος σκέφτεται, ο Θεός γελάει.

Εβραϊκή παροιμία.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιαν 2022, 19:05

axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:47
taxalata xalasa έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:34
axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:31


Σε αχρονη διασταση δεν μπορει να υπαρξει πριν και μετα.
υπαρχει το πριν και μετα απο την αχρονη διασταση, το οποιο οριζει σε πλαισια την αχρονη διασταση που στο μεσα της δεν υπαρχει πριν και μετα αλλα στο απεξω της υπαρχει.
Οταν ο θεος αποφασισε να φτιαξει το συμπαν ηταν μεσα στην αχρονη διασταση ή εξω απο αυτην;
του εστειλα email στο god@god.god και αναμενω απαντηση στο ερωτημα σου.

Οταν το λαβω θα σου κάμω ενα forward να μαθουμι αντάμα.


ΥΓ. δικη μου χωροχρονική περιορισμενη ύποψη είναι,
πρόσθεση αφαιρώντας, αφαίρεση προσθετόντας, πολλαπλασίαση διαιρώντας, διαίρεση πολλαπλασιαζόντας.

και φορούμιση μαλακιζόντας......
:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιαν 2022, 20:00

axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Και επισης λεω οτι ο θεος δεν μπορει να ειναι αχρονος εφοσον για τον θεο υπαρχει το πριν και το μετα της δημιουργιας. Δλδ οτιδηποτε γινεται σε διαδοχικα βηματα υπονοει βελος χρονου.
Πάμε ξανά Axilmar σε μερικές θεμελιώδεις έννοιες.
Ο χρόνος είναι μία διάσταση που αφορά το συγκεκριμένο σύμπαν. Είναι ένας "εσωτερικός κανόνας" του συστήματος αυτού. Είναι μία από τις τέσσερις διαστάσεις στο φαινόμενο/σύστημα αυτό που αποκαλείται σύμπαν. Το σύμπαν μας είναι το αποτέλεσμα του χωροχρόνου στην ευρύτερη αντίληψη τως αισθήσεών μας.
Δεν υφίσταται ούτε μέσα, ούτε έξω, ούτε πριν, ούτε μετά το σύμπαν. Ο χωροχρόνος ΕΙΝΑΙ το σύμπαν. Δεν έχει νόημα να αναφέρεσαι σε εσωτερικές διαστάσεις ενός συστήματος χωρίς το σύστημα.

Η καθημερινή διαίσθηση του ανθρώπου είναι ότι πάντοτε πριν από κάτι υπήρχε κάτι άλλο, και πάντοτε μετά από κάτι θα υπάρχει κάτι άλλο. Όμως, αυτή η διαίσθηση χτίζεται ΜΕΣΑ στο σύστημα. Ως μετέχων στο σύστημα.
Αντίστοιχα, αν έμπαινες με VR σε ένα παιχνίδι σε στυλ Matrix, θα ζούσες του κανόνες εκείνου του συστήματος. Θα πετούσες, θα περνούσες μέσα από τοίχους κλπ. θα ξαναγεννιόσουν μετά από κάθε θάνατο, θα απέφευγες σφαίρες κλπ, διότι αυτοί είναι οι κανόνες του συστήματος.
Εφαρμόζονται αυτοί οι κανόνες "εκτός" του συστήματος VR; Προφανώς και όχι. Δεν έχουν νόημα.

Το τί υπάρχει αν ...αφαιρέσουμε το σύμπαν αυτό, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Αυτό που θεολογικά ξέρουμε είναι ότι προϋπάρχει ο Λόγος. Δηλαδή ένα "πατρικό" αίτιο που περιλαμβάνει τη δυνατότητα να παράγει κόσμο, κανόνες, ζωή κλπ.

Κάποιοι σοβαροί επιστήμονες, πχ. Κουρτ Γκέντελ, αποδείκνυαν ότι δεν υφίσταται καν χρόνος. Πάνω στις δικές του μελέτες βασίστηκε η Σχετικότητα του Αινστάιν (με τον οποίο ήταν πολύ φίλοι και συνήθιζαν να συζητούν με τις ώρες). Μπορούμε να πούμε ότι είναι μία ψευδαίσθηση που οφείλεται στις αδυναμίες της ανθρώπινης αντίληψης. Το τί υπάρχει πραγματικά, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εμπειρικά δεδομένου ότι η φυσιολογία μας δεν μας επιτρέπει να βλέπουμε έξω από τις τέσσερις διαστάσεις.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Ιαν 2022, 22:08

axilmar έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:30
Δεν ξερω γιατι μπερδευτηκες ετσι. Δεν ειπα εγω πουθενα οτι παιρνει απειρο χρονο να εκτελεσει μια αποφαση. Εγω λεω οτι θα χρειαζεται απειρο χρονο μεχρι να ερθει η στιγμη της εκτελεσης της αποφασης.
Δεν είπες ότι παίρνει άπειρο χρόνο να εκτελέσει μία απόφαση, αλλά είπες ότι θα χρειάζεται άπειρο χρόνο μέχρι να έρθει η στιγμή να εκτελεστεί η απόφαση!
Δηλαδή δεν είναι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης!!!
OMG, που λένε και οι ιντερνετικώς αποσβωλομένοι... :lol:
Επειδή μάλλον δείχνεις να είσαι από τους "άπαιχτους", άντε ας υποκύψω στον πειρασμό...

Ωραία, ας πούμε ότι μπερδεύτηκα...
Για εξήγησέ μου τον λόγο που θα χρειαζόταν άπειρο χρόνο*** μέχρι να έρθει η στιγμή της εκτέλεσης της απόφασης...
Αλλά εξήγηση έτσι; Λογική εξήγηση που να στέκει...όχι "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...


*** ποιον χρόνο; ποιανού τον χρόνο; ποιος "μετράει" αυτόν τον χρόνο;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών