Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 30 Νοέμ 2021, 22:13

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 21:26
Το σπίτι αποτελεί εξίσου επιλογή των κατασκευαστών. :smt047
Οι κατασκευαστές κάνουν τις επιλογές τους με βάση τους κανόνες του αντίστοιχου "παιχνιδιού".
Μάλιστα σήμερα κατασκευάζονται σπίτια από υπολογιστές. Με μαθηματικούς αλγόριθμους.
Ρε συ ήμαρτον με αυτή την αμπελοφιλοσοφία. Σε παίρνω από το χέρι και σε πάω σε ένα άδειο οικόπεδο. Σου δείχνω με το δάχτυλο τον άδειο χώρο και σε ρωτάω: υπάρχει σε αυτό το οικόπεδο ένα σπίτι ;

Τι θα απαντήσεις ;

Υπάρχει ή δεν υπάρχει ;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Νοέμ 2021, 22:24

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:44
1) Δεν ξέρω πώς αντιλαμβάνεται η γάτα το δέντρο. Θεωρώ όχι ως "δέντρο". Αλλά αυτή είναι μία θεωρία μου.
2) Δεν έγραψα ποτέ ότι το δέντρο δεν υπάρχει. Το αντίθετο γράφω. Γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ότι "τα πάντα υπάρχουν εφόσον η ύπαρξη αποτελεί προϊόν της νόησης"; Εδώ βέβαια, με την κλασική έννοια του "υπάρχω" το δέντρο είναι ...ψευδαίσθηση δεδομένου ότι αποτελεί συσσωμάτωμα υποατομικών σωματιδίων κι όχι ενιαίο ή συνεχές αντικείμενο. Είναι περίπου σαν το σύννεφο που το βλέπεις ως ενιαίο επειδή δεν μπορείς να διακρίνεις αντικείμενα κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο μεγέθους με αποτέλεσμα να ομαδοποιείς "συσσωματώματα".
3) Δεν ξέρω αν για τα γάτα υπάρχει το κβάντο.
4) Δεν ξέρω αν για τους προγόνους μου υπήρχε το κβάντο.
5) Δεν ξέρω αν για τους απογόνους μου θα υπάρχει το κβάντο.
Πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς συζητάμε πλεον. Υπάρχει κάτι ή δεν έχουμε οντολογικό commitment σε τίποτα;
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07
Τι θα πει "εκτός τοπολογίας"; :lol:
Νέα ανακάλυψη;
Είναι δυνατό να γράφεις για βιολογία κι εκτός βιολογίας ή για μαθηματικά εκτός μαθηματικών;
Υπάρχουν προτασιακά συστήματα που είναι εκτός τοπολογίας, δεν ξέρω τι δεν κατάλαβαινεις. Τοπολογικά η κούπα του καφέ σου είναι ομοιομορφική με ένα κουλούρι ως σχήματα. Όταν μιλάς για κούπες και καφέδες δεν θα πεις ποτέ "θέλω να μου πάρεις μια κούπα σε σχήμα κουλουριού" υπονοόντας ότι λόγω της τοπολογικής ισομορφίας στην ουσία αναφέρεσαι στο κλασικό σχήμα που έχει μία κούπα.

Αν και βασικά ας μην πιβοτάρουμε σε άσχετα πράγματα, ας πάρουμε τη δική σου θέση. Μπορείς να σκεφτείς ένα τετράγωνο κύκλο στην ευκλείδεια γεωμετρία και ipso facto να υπάρχει;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Νοέμ 2021, 23:03

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:44
"τα πάντα υπάρχουν εφόσον η ύπαρξη αποτελεί προϊόν της νόησης"
Οι ψυχωσεις πως εξηγουνται με αυτο το μοντελο; :102:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Νοέμ 2021, 23:04

Λοξίας έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 18:40
Τα σέβη μου! :)
:sal5:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Νοέμ 2021, 23:23

taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:26

ετσι μπραβο. με την αρχη και τις αρχες.
1. υποσχεση ουρανειας βασιλειας. Βασιλικη Αρχη ως συμπαντικη αληθεια. Ελεω Θεου
2. κολληταρια με αυτοκρατορες και ισως θεσπιση του ιδρυματος της εκκλησιας σε αυτοκρατορικες δομες εξουσιας και ιεραρχιας
Επαιξε πολυ αυτο στην Θρησκεια, νομιζω απ την αρχαια αιγυπτο και μετα οχι μονο στον χριστιανισμο. Θελω να πιστευω οτι δεν ηταν αυτος ο αρχικος σκοπος αλλα οτι μοιραια εξελισονται ετσι τα πραγματα στην πορεια
Λογος με την εννοια της λογικης που διεπει το επιστημονικα ορατο συμπαν.
Οσον αφορα την αιτια, εχω θεσει ερωτησεις επι αυτου στην σελιδα 11.
τι, πως, που, ποτε, γιατι*
*λογικη εξηγηση του τι, του πως, του που, του ποτε και του ιδιου του γιατι [λογου].

ταξη + αρμονια + ρυθμος + μετρο + ...+... :102: = συμπαν

το χαος εκτος απο αρχαιοελληνικη αναφορα στα γραπτα, ειναι μια εννοια με λογο; η ειναι αλογο;

θεωρεις το χαος συμβατικα η πραγματικα με λογικη εξηγηση ως a priori [εκ των πρωτερων] ;
Ειπα χαος με την μοντερνα ενοια, η αρχαιοελληνικη το περιγραφει σαν καποιο μερος. Οχι δεν πιστευω οτι ειναι αλογο.

Υπαρχει μια λογικη σε ολο αυτο αλλα νομιζω οτι ειμαστε καταδικασμενοι να βλεπουμε μονο ενα μερος της. Αυτο λογω περιορισμενων ανθρωπινων δυνατοτητων.

Συμφωνα με τα σημερινες κοσμολογικες παρατηρησεις, υπαρχουν κομματια του συμπαντος που δεν προκειται να δουμε ποτε λογω της αποστασης και της ταχυτητας του φωτος. ΕΙναι επισης τοσο τεραστιο ολο αυτο που δεν νομιζω να προλαβουμε καν να βγουμε εκτος γαλαξια, πριν αυτοκαταστραφουμε. Οπως το βλεπω εγω, ειναι ο κοσμος που μας υπενθυμιζει την ματαιοδοξια και την ματαιοτητα μας. Για αυτο το να τσακωνεσαι με τον λοξια για πραγματα που μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε μου φαινεται τελειως ακυρο. Πρεπει παντα να καταληγουμε δηλαδη σε μια βερσιον του ποιος την εχει μεγαλυτερη; :102:

Υπαρχει επιστημονικη θεωρια για το μπιγκ μπανκ που εξηγει την γεννηση του συμπαντος. Μιλαει γεννηση εκ του μηδενος, για ανωμαλια σημειου στο κενο το οποιο ηταν σε μεγεθος μικροτερο απο πρωτονιο με απειρη μαζα. Δεν λεω οτι το δεχομαι, αλλα γινονται προσπαθειες για να εξηγηθουν επιστημονικα αυτα που ρωτας στην σελ 11. Αν σε ενδιαφερει να βαλω κανα λινκ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 23:33

break έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 22:13
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 21:26
Το σπίτι αποτελεί εξίσου επιλογή των κατασκευαστών. :smt047
Οι κατασκευαστές κάνουν τις επιλογές τους με βάση τους κανόνες του αντίστοιχου "παιχνιδιού".
Μάλιστα σήμερα κατασκευάζονται σπίτια από υπολογιστές. Με μαθηματικούς αλγόριθμους.
Ρε συ ήμαρτον με αυτή την αμπελοφιλοσοφία.
Τι εννοείς;
Η οντολογία δεν αναπτύχθηκε από εμένα για πρώτη φορά.
Σε παίρνω από το χέρι και σε πάω σε ένα άδειο οικόπεδο. Σου δείχνω με το δάχτυλο τον άδειο χώρο και σε ρωτάω: υπάρχει σε αυτό το οικόπεδο ένα σπίτι ;

Τι θα απαντήσεις ;
Ότι χρησιμοποιείς τον όρο "υπάρχει" με διασταλτική σημασία.
Θα σου δώσω ένα αντιπαράδειγμα:
στο οικόπεδο χτίζεται το σπίτι και καθώς συμφωνούμε στην τιμή πώλησης σου λέω "για τον 'αέρα' θέλω άλλα 1000 ευρώ στην αγορά".

Θα με ρωτήσεις εύλογα, σύμφωνα με τα παραπάνω: "ρε φίλε, σπίτι αγοράζω, ποιον αέρα;"
Και θα σου απαντήσω : "'αέρας' είναι μέρος του σπιτιού που αφορά τη δυνατότητα ανέγερσης νέων ορόφων".
Θα με ξαναρωτήσεις ...δικαίως: "υπάρχει τέτοιος όροφος που ζητάς τώρα να αγοράσω;"

Άλλο παράδειγμα:
αγοράζεις μία ακάλυπτη έκταση. Έρχεται ο πωλητής και σου λέει "30.000 ευρώ". Του λες "μα, τα αντίστοιχα αγροτεμάχια πωλούνται 5000 ευρώ". Σου απαντά "αυτό είναι οικόπεδο". Ευλόγως, σύμφωνα με το σκεπτικό σου τον ρωτάς "ακάλυπτη έκταση το ένα, ακάλυπτη έκταση και το άλλο. Σπίτι δεν βλέπω στο οικόπεδο". Σου απαντά "είναι οικόπεδο. 30.000 ευρώ".
Υπάρχει ή δεν υπάρχει ;
Με την φιλοσοφική σημασία του όρου, υπάρχει. Το έχεις ήδη αντιληφθεί στο νου σου.
Με τη νομική και υπάρχει και δεν υπάρχει. Πωλείται το εμπράγματο δικαίωμα κι όχι το ακίνητο καθαυτό.
Με την καθομιλουμένη, όχι. Δεν το διαπιστώνουν οι αισθήσεις σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 01 Δεκ 2021, 00:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 30 Νοέμ 2021, 23:41

Άλλη φορά όμως να το λες από πριν ότι θα δώσεις στις λέξεις την δική σου ιδιαίτερη έννοια.

Να εξηγείς ότι όταν λες ότι ο θεός υπάρχει το εννοείς με τον τρόπο που υπάρχει ένα σπίτι σε ένα άδειο οικόπεδο.

Να καταλαβαίνουν όλοι τι εννοείς: ότι δηλαδή δεν υπάρχει.

Όχι να πρέπει να τα κάνεις τσουρέκια στους άλλους πριν καταλάβουν τι θες να πεις.

Άβαταρ μέλους
Κος Mike
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 23:42

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κος Mike » 30 Νοέμ 2021, 23:43

Υπάρχω

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 23:45

klg έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 22:24
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:44
1) Δεν ξέρω πώς αντιλαμβάνεται η γάτα το δέντρο. Θεωρώ όχι ως "δέντρο". Αλλά αυτή είναι μία θεωρία μου.
2) Δεν έγραψα ποτέ ότι το δέντρο δεν υπάρχει. Το αντίθετο γράφω. Γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ότι "τα πάντα υπάρχουν εφόσον η ύπαρξη αποτελεί προϊόν της νόησης"; Εδώ βέβαια, με την κλασική έννοια του "υπάρχω" το δέντρο είναι ...ψευδαίσθηση δεδομένου ότι αποτελεί συσσωμάτωμα υποατομικών σωματιδίων κι όχι ενιαίο ή συνεχές αντικείμενο. Είναι περίπου σαν το σύννεφο που το βλέπεις ως ενιαίο επειδή δεν μπορείς να διακρίνεις αντικείμενα κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο μεγέθους με αποτέλεσμα να ομαδοποιείς "συσσωματώματα".
3) Δεν ξέρω αν για τα γάτα υπάρχει το κβάντο.
4) Δεν ξέρω αν για τους προγόνους μου υπήρχε το κβάντο.
5) Δεν ξέρω αν για τους απογόνους μου θα υπάρχει το κβάντο.
Πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς συζητάμε πλεον. Υπάρχει κάτι ή δεν έχουμε οντολογικό commitment σε τίποτα;
Είναι δυνατό να έχουμε συζήτηση οντολογίας με οντολογικό commitment;
Aν υπήρχε δέσμευση (commitment) να μη διαφωνήσουμε γι' αυτό, απλά δεν θα είχαμε συζήτηση ... :102:

Σου παρουσιάζω τη δική μου οπτική. Μπορείς να μου παρουσιάσεις τη δική σου οπτική. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07
Τι θα πει "εκτός τοπολογίας"; :lol:
Νέα ανακάλυψη;
Είναι δυνατό να γράφεις για βιολογία κι εκτός βιολογίας ή για μαθηματικά εκτός μαθηματικών;
Υπάρχουν προτασιακά συστήματα που είναι εκτός τοπολογίας, δεν ξέρω τι δεν κατάλαβαινεις.
Γιατί να με απασχολούν τα προτασιακά συστήματα; Θα πρέπει κάθε έννοια που χρησιμοποιώ να ανταποκρίνεται σε όλα;
Με ρώτησες αν υπάρχει τετράγωνος κύκλος. Σου απάντησα ότι υπάρχει και ποια είναι η ύπαρξή του.
Τοπολογικά ένα τετράγωνο μπορεί να είναι και κύκλος και το αντίστροφο.
Αν και βασικά ας μην πιβοτάρουμε σε άσχετα πράγματα, ας πάρουμε τη δική σου θέση. Μπορείς να σκεφτείς ένα τετράγωνο κύκλο στην ευκλείδεια γεωμετρία και ipso facto να υπάρχει;
Δεν μπορώ να το σκεφτώ διαφορετικά από τη δυνατότητα μετασχηματισμού.

Θα ήθελα όμως να απαντήσεις κι εσύ σε κάποιες ερωτήσεις.
Υπάρχει πχ. "λογική";
Κι αν ναι, πώς διαπιστώνεις την ύπαρξή της;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 01 Δεκ 2021, 01:27, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2021, 23:51

break έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 23:41
Άλλη φορά όμως να το λες από πριν ότι θα δώσεις στις λέξεις την δική σου ιδιαίτερη έννοια.
Καθένας δίνει στις λέξεις το νόημα που αντιλαμβάνεται.
Καμία έννοια δεν μπορεί να είναι πανομοιότυπη σε δύο διαφορετικά κεφάλια. Μπορεί να ομοιάζει σε ένα βαθμό, αλλά όχι ίδια.
Γι' αυτό και συζητάμε.
Να εξηγείς ότι όταν λες ότι ο θεός υπάρχει το εννοείς με τον τρόπο που υπάρχει ένα σπίτι σε ένα άδειο οικόπεδο.
Κάθε έννοια υπάρχει με τον ίδιο τρόπο που υπάρχει το σπίτι είτε σε άδειο είτε σε γεμάτο οικόπεδο.
Να καταλαβαίνουν όλοι τι εννοείς: ότι δηλαδή δεν υπάρχει.
Όπως έγραψα και στην αρχή: ο θεός υπάρχει διανοητικά και άρχει έξω από τη διάνοιά μας.
Στην ουσία, γράφω ότι αποτελεί αντικείμενο της νόησης στο βαθμό που η νόηση τον αντιλαμβάνεται και τον αναπαράγει ως έννοια.
Όχι να πρέπει να τα κάνεις τσουρέκια στους άλλους πριν καταλάβουν τι θες να πεις.
Η συζήτηση, η μελέτη, είναι βασανιστικά όταν φεύγει κανείς από τα βολικά και τα καθιερωμένα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Δεκ 2021, 00:41

Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 23:03
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:44
"τα πάντα υπάρχουν εφόσον η ύπαρξη αποτελεί προϊόν της νόησης"
Οι ψυχωσεις πως εξηγουνται με αυτο το μοντελο; :102:
Η ψύχωση αφορά πρόβλημα επικοινωνίας/αντίληψης. Δεν αφορά το παραπάνω ..."μοντέλο".

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Δεκ 2021, 00:53

stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 00:41
Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 23:03
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:44
"τα πάντα υπάρχουν εφόσον η ύπαρξη αποτελεί προϊόν της νόησης"
Οι ψυχωσεις πως εξηγουνται με αυτο το μοντελο; :102:
Η ψύχωση αφορά πρόβλημα επικοινωνίας/αντίληψης. Δεν αφορά το παραπάνω ..."μοντέλο".
Και γιατι να μην ισχυει οτι αν πιστευεις εσυ οτι υπαρχουν τα πραγματα που σκεφτεσαι και δεν τα βλεπει κανενας αλλος, εχεις προβλημα επικοινωνιας /αντιληψης και εισαι ψυχωτικος;

Βασικα ειναι ο ορισμος της ψυχωσης :102:

Αν τα βλεπεις κιολας λεγεται σχιζοφρενεια.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Δεκ 2021, 01:00

stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 23:45
Είναι δυνατό να έχουμε συζήτηση οντολογίας με οντολογικό commitment;
Aν υπήρχε δέσμευση (commitment) να μη διαφωνήσουμε γι' αυτό, απλά δεν θα είχαμε συζήτηση ... :102:

Σου παρουσιάζω τη δική μου οπτική. Μπορείς να μου παρουσιάσεις τη δική σου οπτική. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε.
Θα το διατυπώσω αλλιώς. Το commitment είναι μετα-οντολογικό και αφορά στη δεσμευσή σου σαν stavmanr στην οντολογία των πραγμάτων σου. 'Εχεις αναπτύξει μια οντολογική θέση, δεν θα την παραφράσω ολόκληρη, αλλά δεν καταλαβαίνω εάν με βάση το πλαίσιο της, το δέντρο υπάρχει, το δέντρο δεν υπάρχει αλλά υπάρχει ένα νοητικό αντικείμενο που είναι instance της κατηγορίας του δέντρου και το χρησιμοποιήσουμε για κάτι που προσεγγίζει την έννοια του δέντρου-άλλα-όχι ακριβώς επειδή δεν έχουμε τις απαραίτητες γνωσιολογικές δυνατότητες να κατανοήσουμε την κατηγορία του δέντρου, δεν υπάρχει τίποτα γιατί ή ύπαρξη είναι ψευδαίσθηση, etc.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07
Γιατί να με απασχολούν τα προτασιακά συστήματα; Θα πρέπει κάθε έννοια που χρησιμοποιώ να ανταποκρίνεται σε όλα;
Με ρώτησες αν υπάρχει τετράγωνος κύκλος. Σου απάντησα ότι υπάρχει και ποια είναι η ύπαρξή του.
Τοπολογικά ένα τετράγωνο μπορεί να είναι και κύκλος και το αντίστροφο.
Τοπολογικά ένα τετράγωνο είναι ομοιομορφικό με ένα κύκλο, κάτι που προφανώς δεν σημαίνει ότι ένα τετράγωνο "μπορεί" να είναι κύκλος, σημαίνει ότι εάν εφαρμόσεις μια συνεχή παραμόρφωση ώστε να το μετατρέψεις σε κύκλο, διατηρούνται όλες οι τοπολογικές ιδιότητες του αρχικού σχήματος. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς μπορείς να ισχυρίζεσαι, ακόμα και τοπολογικά, αυτό που ισχυρίζεσαι. Δεν παραβιάζει τον κανόνα του αποκλειούμενου τρίτου ο ισχυρισμός σου;
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07
Δεν μπορώ να το σκεφτώ διαφορετικά από τη δυνατότητα μετασχηματισμού.
Δεν μπορείς να το σκεφτείς, γιατί δεν έχει νόημα. Ακόμα και με τη δυνατότητα μετασχηματισμού, είτε θα έχεις κύκλο είτε θα έχεις τετράγωνο, οι μετασχηματισμοί δεν είναι υπερθέσεις σχημάτων.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Δεκ 2021, 01:22

klg έγραψε:
01 Δεκ 2021, 01:00
stavmanr έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 23:45
Είναι δυνατό να έχουμε συζήτηση οντολογίας με οντολογικό commitment;
Aν υπήρχε δέσμευση (commitment) να μη διαφωνήσουμε γι' αυτό, απλά δεν θα είχαμε συζήτηση ... :102:

Σου παρουσιάζω τη δική μου οπτική. Μπορείς να μου παρουσιάσεις τη δική σου οπτική. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε.
Θα το διατυπώσω αλλιώς. Το commitment είναι μετα-οντολογικό και αφορά στη δεσμευσή σου σαν stavmanr στην οντολογία των πραγμάτων σου.
Μετα-οντολογικό; :003:
Έχουμε ανέβει επίπεδα klg.
'Εχεις αναπτύξει μια οντολογική θέση, δεν θα την παραφράσω ολόκληρη, αλλά δεν καταλαβαίνω εάν με βάση το πλαίσιο της, το δέντρο υπάρχει, το δέντρο δεν υπάρχει αλλά υπάρχει ένα νοητικό αντικείμενο που είναι instance της κατηγορίας του δέντρου και το χρησιμοποιήσουμε για κάτι που προσεγγίζει την έννοια του δέντρου-άλλα-όχι ακριβώς επειδή δεν έχουμε τις απαραίτητες γνωσιολογικές δυνατότητες να κατανοήσουμε την κατηγορία του δέντρου, δεν υπάρχει τίποτα γιατί ή ύπαρξη είναι ψευδαίσθηση, etc.
Υπάρχει.
Κάθε τι που συλλαμβάνει ο ανθρώπινος νους αποτελεί μία δυνατότητα του κόσμου του.
Ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να παράξει εκ του μηδενός.
Κάθε έννοια, είναι ένας συνδυασμός δυνατοτήτων του κόσμου αυτού.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07
Γιατί να με απασχολούν τα προτασιακά συστήματα; Θα πρέπει κάθε έννοια που χρησιμοποιώ να ανταποκρίνεται σε όλα;
Με ρώτησες αν υπάρχει τετράγωνος κύκλος. Σου απάντησα ότι υπάρχει και ποια είναι η ύπαρξή του.
Τοπολογικά ένα τετράγωνο μπορεί να είναι και κύκλος και το αντίστροφο.
Τοπολογικά ένα τετράγωνο είναι ομοιομορφικό με ένα κύκλο, κάτι που προφανώς δεν σημαίνει ότι ένα τετράγωνο "μπορεί" να είναι κύκλος, σημαίνει ότι εάν εφαρμόσεις μια συνεχή παραμόρφωση ώστε να το μετατρέψεις σε κύκλο, διατηρούνται όλες οι τοπολογικές ιδιότητες του αρχικού σχήματος.
Τι θα πει "αν εφαρμόσεις παραμόρφωση" σε έναν κόσμο παραμορφωμένο από τη ...φύση του;
Η τοπολογία αποτελεί ένα σκαλί επιπλέον συνειδητοποίησης των δυνατοτήτων του κόσμου.
Στην ουσία ο νους μας συνειδητοποίησε ότι η ευκλείδεια γεωμετρία αποτελεί ένα χονδροειδές ...πιξελαριστό στιγμιότυπο ενός απειροελάχιστου κλάσματος αυτού που προσπαθεί να περιγράψει, αν μου επιτρέπεις τη μεταφορά.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 07:07
Δεν μπορώ να το σκεφτώ διαφορετικά από τη δυνατότητα μετασχηματισμού.
Δεν μπορείς να το σκεφτείς, γιατί δεν έχει νόημα.
Δεν διαφωνούμε.
Υπάρχει ό,τι συλλαμβάνει ο νους. Όχι ό,τι δεν συλλαμβάνει.
Ακόμα και με τη δυνατότητα μετασχηματισμού, είτε θα έχεις κύκλο είτε θα έχεις τετράγωνο, οι μετασχηματισμοί δεν είναι υπερθέσεις σχημάτων.
Δεν είναι έτσι.
Ανάλογα με το επίπεδο αναφοράς το ίδιο σχήμα είναι πότε ...έτσι και πότε γιουβέτσι.
Εξαρτάται από το επίπεδο αναφοράς και μόνο.

* Σου έχω καταθέσει ένα ερώτημα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Δεκ 2021, 01:31

Blackdog έγραψε:
01 Δεκ 2021, 00:53
stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 00:41
Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 23:03

Οι ψυχωσεις πως εξηγουνται με αυτο το μοντελο; :102:
Η ψύχωση αφορά πρόβλημα επικοινωνίας/αντίληψης. Δεν αφορά το παραπάνω ..."μοντέλο".
Και γιατι να μην ισχυει οτι αν πιστευεις εσυ οτι υπαρχουν τα πραγματα που σκεφτεσαι και δεν τα βλεπει κανενας αλλος, εχεις προβλημα επικοινωνιας /αντιληψης και εισαι ψυχωτικος; Βασικα ειναι ο ορισμος της ψυχωσης :102:
Μπορεί και να ισχύει.
Για όλους μας.
Αυτό δεν αλλάζει ότι είναι πρόβλημα επικοινωνίας/αντίληψης και δεν έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε.
Αν τα βλεπεις κιολας λεγεται σχιζοφρενεια.
Κάθε άλλο!
Πάντοτε σκέφτεσαι πράγματα που δεν βλέπεις την ώρα που κοιτάς πράγματα που βλέπεις. Πχ. κοιτάζεις το ρολόι και δίπλα του ξαφνικά εμφανίζεται ο εργοδότης σου να σου τα ψέλνει επειδή άργησες.
Ποτέ δεν σκέφτεσαι κάτι που βλέπεις και μόνο. Αυτό θα ήταν ...άρρωστο.

Οι ψυχικές ασθένειες δεν αφορούν το αν βλέπεις και τι βλέπεις, αλλά το αν η συμπεριφορά σου είναι επικίνδυνη για εσένα και τους άλλους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών