Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 23:16

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:04
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 21:14
Βεβαια, εχεις δικαιωμα να μιλας και να παραλες οτι θες, και να εχεις και μεγαλο κοινο και ακροατηριο που συμφωνει μαζι σου, αλλα το αρχω δεν ειναι εκκινηση που να γουλιεσαι χαμου σα χταποδι... και αν το κειμενο ηθελε να πει "στο σημειο 0 ην ο λογος" θα ελεγε "πρωτα ηταν ο λογος" οχι "εν αρχην"
Συνεχίζεις το τρολλάρισμα ΚΑΙ την ψευδολογία...
Δείξε μου το ποστ μου, στο οποίο εγώ έγραψα πως το άρχω είναι εκκίνηση, όπως λες στο υπογραμμισμένο.

Έπειτα, κοίτα καλά τι γράφεις, και ΑΣΕ τις αεροπαπαριές...
Δεν υπάρχει "εν αρχήν"! "εν αρχή" υπάρχει, χωρίς Ν.
Το είπαμε, είναι δοτική, ΟΧΙ αιτιατική.
Και σημαίνει "αρχικά", "στην αρχή", όσες βλακείες και να γράψεις ακόμη.
ναι, στην αρχη σημαινει.
οχι πρωτιστως.
συμφωνουμε.

στην αρχη [εκκλησιαστικη, πολιτικη, οικονομικη, κτλ] ειναι ο λογος.

παραδειγμα απο γουγλη.

"Διαβάστε όλα τα τελευταία νέα σχετικά με την Α Αστυνομία και τη δράση της ... κρατούμενος δεν απασχολεί για πρώτη φορά τις τοπικές αστυνομικές αρχές."

Παμε στις αρχες να δουμε αν ξεκινησε απο εκει ο λογος. :003:


εχουμε παθει ολοι μας ψαρονεφρισμο στην γλωσσα.
γνωμη μου.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 23:19

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:12
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 21:14
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:08
Αλλά και αυτό...
...δείχνει το μέγεθος της ασχετοσύνης σου. Δεν έχεις κάνει ποτέ σου τον κόπο να δεις για ποιον λόγο έχει ονομαστεί το τμήμα αυτό του χοιρινού κρέατος, ψαρονέφρι.
Απλά, πετάς την βλακεία σου και όποιον πάρει ο Χάρος...
απο εννοιοπαπαριες για να εξηγησεις τα ανεξηγητα θα βρεις πολλες.

το χοιρινο δεν ειναι ψαρι και τελειωσε... αν μοιαζει και ξερω γω τις και τετοιες ντριμπλες,

ειναι η ιδια παπαρια που κανεις με το "αρχω",
ναι μεν αλλα εχει κι αλλες εννοιες, γιατι με λενε ριζο και οπως θελω τα γυριζω.
Καταθέτω τα όπλα...εσύ θα πρέπει να μπορείς να γράψεις μεγαλύτερες βλακειες από όσες μας έχεις γράψει ως τώρα...
Δηλαδή δεν φτάνει που δεν γνωρίζεις πως χαρακτηρίστηκε ψαρονέφρι το τμήμα των μυών του χοιρινού κρέατος που περιβάλλει τα νεφρά του ζώου, δεν φτάνει που δεν ξέρεις τι σημαίναι "ψόαι", δεν φτάνει που δεν νοιάστηκες να μάθεις, εξακολουθείς και αμολάς βλακείες πως το χοιρινό δεν είναι ψάρι...λες και ισχυρίστηκε κανείς κάτι τέτοιο.

Άνοιξε κάνα λεξικό να δεις τι σημαίνει ψόα...

Δεν είναι κακό που είσαι άσχετος...όλοι είμαστε σε πολλά θέματα και πεδία άσχετοι.
Κάτι άλλο είσαι, που δεν μπορεί να διορθώσει την γνώμη του και επιμένει σε αυτήν, όσες φορές κα αν του δείξουν πως κάνει λάθος.



.
πλακα εχει να τρωνε χοιρινο φιλετο οι ξαδερφοι...

Ετυμολογία
ψόα άγνωστης ετυμολογικής προέλευσης < πιθανώς εβραϊκής.

Ουσιαστικό
ψόα θηλυκό , το γύρο από την οσφύ κρέας, κοιν. ψαρονέφρι :blm:, φιλέτο

εκφράσεις[επεξεργασία]
«ὅτι αἱ ψόαι μου ἐπλήσθησαν {γέμισαν) ἐμπαιγμάτων, καὶ οὐκ ἔστιν ἴασις ἐν τῇ σαρκί μου·» Ψαλμός ΛΖ' (37.8)
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2021, 23:21

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:09
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:03
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 21:14

ρε μπουφο. επιρρημα ξεπιρρημα σημαινει "αρχων" και οχι "εκκινηση". Ποσες φορες πρεπει να στο γραψω για να το καταλαβεις. Εχουμε αλλες λεξεις για την εννοια της εκκινησης. Σημειο αναφορας που οριζεται ως πρωτο στην ροη.
Τρολλάρεις ασύστολα...πότε άραγε θα καταλάβεις ότι λες αεροπαπαριές, ώστε να το παραδεχθείς;
Το "εν αρχή", όλο μαζί, και οι δύο λέξεις, είναι ο χρονικός προσδιορισμός. ΟΧΙ μόνο το αρχή.
Έχουμε και άλλα παρόμοια..."εν πρώτοις/πρωτίστως", "εν συντομία/συντόμως", "εν περιλήψει/περιληπτικώς" και άλλα.
Η λέξη "αρχή", στο συγκεκριμένο θέμα είνα σε δοτική πτώση. ΔΕΝ είναι ονομαστική. ΔΕΝ είνα μόνη της, είναι μαζί με την πρόθεση εν.
Νιώσε...
δε νιωθω ρε φιλε.
εν πρωτοις ειναι σωστο. το αλλο ναι μεν σημαινει το ιδιο και ετσι το χρησιμοποιουμε εδω και αιωνες, αλλα δεν νομιζω να το ελεγαν οταν ηταν αναρχοι ακομα... με νιωθεις; ειμαι χωροχρονικος "ταξιδιωτης"..

νιωσε...,
γιατι ασκοπα διαφωνουμε και γεμιζουμε το σερβερ... :smt005:
Ααα, τώρα το "εν αρχή" σημαίνει το ίδιο όπως το "εν πρώτοις", δηλαδή αρχικά/στην αρχή και έτσι το χρησιμοποιύμε εδώ και αιώνες!
Κωλοτούμπα με διπλό άξελ, λέγεται αυτό...

Αλλά...ΑΛΛΑ, δεν το χρησιμοποιούσαν με την ίδια έννοια τότε, όταν ήταν "στην αρχή", ε;
Βρήκαμε άλλο μαλλί για ξάσιμο...
ΟΚ χρονοταξιδιώτη...ό,τι πεις.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2021, 23:23

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:16
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:04
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 21:14
Βεβαια, εχεις δικαιωμα να μιλας και να παραλες οτι θες, και να εχεις και μεγαλο κοινο και ακροατηριο που συμφωνει μαζι σου, αλλα το αρχω δεν ειναι εκκινηση που να γουλιεσαι χαμου σα χταποδι... και αν το κειμενο ηθελε να πει "στο σημειο 0 ην ο λογος" θα ελεγε "πρωτα ηταν ο λογος" οχι "εν αρχην"
Συνεχίζεις το τρολλάρισμα ΚΑΙ την ψευδολογία...
Δείξε μου το ποστ μου, στο οποίο εγώ έγραψα πως το άρχω είναι εκκίνηση, όπως λες στο υπογραμμισμένο.

Έπειτα, κοίτα καλά τι γράφεις, και ΑΣΕ τις αεροπαπαριές...
Δεν υπάρχει "εν αρχήν"! "εν αρχή" υπάρχει, χωρίς Ν.
Το είπαμε, είναι δοτική, ΟΧΙ αιτιατική.
Και σημαίνει "αρχικά", "στην αρχή", όσες βλακείες και να γράψεις ακόμη.
ναι, στην αρχη σημαινει.
οχι πρωτιστως.
συμφωνουμε.

[...]
Ααα, τώρα συμφωνούμε! Σημαίνει "στην αρχή"...

Ξες, είχα την εντύπωση ότι εδώ και δέκα ποστ εγώ έλεγα ότι σημαίνει "μας πήρε το ποτάμι...μας πήρε ο ποταμός"...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 23:36

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:21
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:09
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:03
Τρολλάρεις ασύστολα...πότε άραγε θα καταλάβεις ότι λες αεροπαπαριές, ώστε να το παραδεχθείς;
Το "εν αρχή", όλο μαζί, και οι δύο λέξεις, είναι ο χρονικός προσδιορισμός. ΟΧΙ μόνο το αρχή.
Έχουμε και άλλα παρόμοια..."εν πρώτοις/πρωτίστως", "εν συντομία/συντόμως", "εν περιλήψει/περιληπτικώς" και άλλα.
Η λέξη "αρχή", στο συγκεκριμένο θέμα είνα σε δοτική πτώση. ΔΕΝ είναι ονομαστική. ΔΕΝ είνα μόνη της, είναι μαζί με την πρόθεση εν.
Νιώσε...
δε νιωθω ρε φιλε.
εν πρωτοις ειναι σωστο. το αλλο ναι μεν σημαινει το ιδιο και ετσι το χρησιμοποιουμε εδω και αιωνες, αλλα δεν νομιζω να το ελεγαν οταν ηταν αναρχοι ακομα... με νιωθεις; ειμαι χωροχρονικος "ταξιδιωτης"..

νιωσε...,
γιατι ασκοπα διαφωνουμε και γεμιζουμε το σερβερ... :smt005:
Ααα, τώρα το "εν αρχή" σημαίνει το ίδιο όπως το "εν πρώτοις", δηλαδή αρχικά/στην αρχή και έτσι το χρησιμοποιύμε εδώ και αιώνες!
Κωλοτούμπα με διπλό άξελ, λέγεται αυτό...

Αλλά...ΑΛΛΑ, δεν το χρησιμοποιούσαν με την ίδια έννοια τότε, όταν ήταν "στην αρχή", ε;
Βρήκαμε άλλο μαλλί για ξάσιμο...
ΟΚ χρονοταξιδιώτη...ό,τι πεις.
δεν σημαινει πως επειδη το χρησιμοποιεις ειναι σωστο, σημαινει στο επεβαλε ο αρχων και εγω αναρχων δεν μασω.

ευτυχως το καταλαβες τι γινεται.

ανησυχουσα πως δεν....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 23:37

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:23
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:16
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:04
Συνεχίζεις το τρολλάρισμα ΚΑΙ την ψευδολογία...
Δείξε μου το ποστ μου, στο οποίο εγώ έγραψα πως το άρχω είναι εκκίνηση, όπως λες στο υπογραμμισμένο.

Έπειτα, κοίτα καλά τι γράφεις, και ΑΣΕ τις αεροπαπαριές...
Δεν υπάρχει "εν αρχήν"! "εν αρχή" υπάρχει, χωρίς Ν.
Το είπαμε, είναι δοτική, ΟΧΙ αιτιατική.
Και σημαίνει "αρχικά", "στην αρχή", όσες βλακείες και να γράψεις ακόμη.
ναι, στην αρχη σημαινει.
οχι πρωτιστως.
συμφωνουμε.

[...]
Ααα, τώρα συμφωνούμε! Σημαίνει "στην αρχή"...

Ξες, είχα την εντύπωση ότι εδώ και δέκα ποστ εγώ έλεγα ότι σημαίνει "μας πήρε το ποτάμι...μας πήρε ο ποταμός"...
στον αρχοντα δηλαδη.
οχι πρωτιστως οπως θα επρεπε να εννοει κανονικα.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 23:39

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
ελπιζω μονο απο αυτο να καταλαβεις.

γι αυτο ακριβως δεν βγαζουμε ακρη. Γιατι γραφεις με υποκειμενικη αντιληψη και bias κριση μεσα απο το πρισμα σου.
Γιατι ενω εδω που εχω γραψει επιτηδες "λογος του π" κυριολεκτεις γνωριζοντας ομως οτι ο λογος της περιφερειας/διαμετρου ειναι το π και αρα ξερεις τι "εννοω", ενω μετα την λεξη "λογος" στην φραση του Ιωαννη δεν την εννοεις κυριολεκτικα οπως κανεις με το "δολωμα" που εχω βαλει στο "λογος του π". Κρινεις με διαφορετικα κριτηρια για να ειναι ολα συμφωνα με το status quo των συνειρμων σου

Δεν είμαι σίγουρος αν προσπαθείς να κάνεις κάποια κωλοτούμπα ή απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις. Δεν υπάρχει καμία υποκειμενική αντίληψη, το είναι ο λόγος στα μαθηματικά είναι σαφές. Δεν υφίσταται ο "λόγος του π". Το π είναι λόγος. Αλλά σοβαρά τώρα, μετά από 20 σελίδες ηλιθιότητας, μου γράφεις τώρα ότι ο "λογος" στη φράση του Ιώαννη είναι μια μεταφορική έννοια που καπώς μαγικά συνδέεται με την μη-έννοια που εσύ διατυπώνεις προσπαθώντας να αποδώσεις μια κυριολεκτική έννοια;

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:51
δεν εβαλα εγω την ισομορφια που λες.
εσυ την εννοεις.
εγω εβαλα στοιχεια [data]
εσυ κανεις υποθεσεις για το τι εννοει ο taxalataxalasa και βγαζεις πορισμα οτι εννοει ισομορφια. και αυτο για τα δεδομενα σου δεν στεκει. και ξεκινας [οχι αρχιζεις, γιατι δεν αρχεις εδω στην συζητηση αυτη...] την κατα μετωπον επιθεση ανευ αντιπαλου.
Σωστά όταν γράφεις αυτό:
Μονοθεϊσμος Χριστιανισμος. 13. Ιωάν. Α:1α: Εν αρχή ην ο Λόγος και ο Λογος ην προς τον Θεον και Θεος ην ο Λογος.
Θεός του Αϊνστάιν. E=M*C². [Λόγος].

π = περιφερεια κυκλου / διαμετρος κυκλου [Λόγος].
φ = (α+β)/α = α/β [Λόγος]


Τωρα μπορειτε να μπειτε στην διαδικασια να πειτε την γνωμη σας στην κοινη βαση του λογου και οχι του παραλογου;
Απλά παραθέτεις random προτάσεις γιατί φαίνονται ωραίες σε bold.



klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:51
εχω γραψει πολλαπλως οτι απλα παραθετω αποριες.
και εσυ περιμενεις απο εμενα απαντησεις;

τι να σου απαντησει ενας με αποριες ρε συ;
αν η κοτα εκανε τ αυγο η το αυγο την κοτα;

Πες μου εσυ αν μια διαιρεση [λογος] ξεκινησε το συμπαν. Εγω αναρωτιεμαι, δεν ξερω...
Τωρα πες μου παλι εσυ αν ο λογος αυτος [διαιρεσεις] εξηγει το συμπαν για τα ανθρωπινα μυαλα. Εγω αναρωτιεμαι, δεν ξερω...
Και επειτα παλι εσυ πες μου αν το συμπαν ειναι διαιρεση [λογος]. Εγω αναρωτιεμαι, δεν ξερω...

Και μοιραζομαι τις αποριες μου.
Άρχισες να γράφεις ότι "απλά παραθέτες απορίες" όταν απλά στριμώχτηκες. Αλλά για να απαντήσουμε στις δήθεν απορίες σου, όχι το σύμπαν δεν ξεκίνησε από διαίρεση, και δεν είναι λόγος με καμία έννοια του όρου.

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:51
τα εχω γραψει πριν και δεν ξερω πως να στα παραθεσω εδω ευκολα με δυο κλικ, οποτε δεν στα ξαναγραφω αναλυτικα.
χοντρικα ομως.
αν εισαι αθεος τοτε ειτε εισαι αγνωστικιστης [δεν ξερεις ουτε αν υπαρχει, ουτε αν δεν υπαρχει], ειτε εισαι οπαδος των 3 μοιρων του Χαους.
Ελαχε και εσκακε το τιποτα που ητανε στο τιποτα και γινηκε μπιγκ-μπανγκ και γινηκαμε εμεις και λαμπει ο ηλιος λαμπερα στον ολυμπο. βομβα....

οποτε αν δηλωνεις αθεος εισαι, ισως ασυνειδητα, ψευτης.
Οι θεϊτσες σου ειναι οι Μοιρες του Χαους. Μοιροχαοτικος λοιπον. Οχι Αθεος φιλε. Αχριστιανος ναι, Αβουδιστης ναι, Αμουσλιμ ναι, Αθρησκος ναι, Αντιολαυτα ναι, αλλα Αθεος οχι. Στο εγηξησα;
Δεν δηλώνω άθεος, οπώς δεν δηλώνω ανεραϊδιστής. Τέτοιοι χαρακτηρισμοί είναι χρήσιμοι μόνο στους θρησκευόμενους ως group markers. Η έννοια του θεού για εμένα δεν έχει κανένα γλωσσικό νόημα και λόγω αυτού δεν θα κάτσω να ασχοληθώ να τη συζητήσω σε φιλοσοφικό επίπεδο. Με ενδιαφέρει να κατανοήσω εμπειρικά τον κόσμο όχι να ασχοληθώ με πράγματα που είναι a priori ανοησίες.
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:51
Ειτε πιστευεις ειτε δεν πιστευεις, το συμπαν υπαρχει και οτι υπαρχει εχει θεμελια που θεσπιζουν οι θεσεις που οριζονται ολες απο λογο [διαιρεσεις, πολλα κομματια λογων].
Άλλο ένα statement που ποτέ δεν θα κάτσεις να αναλύσεις. Αλλα ναι, όχι το συμπαν δεν έχει "θεμέλια" που θεσπίζονται από σχέσεις διαιρέσεων.
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:51
Τωρα,
Tι ειναι; :102:
Πως ειναι; οπως το βλεπει η επιστημη και εμεις.
Που ειναι; οπου το βλεπει η επιστημη και εμεις.
Γιατι ειναι; :102:
Ποθεν ; :102:

Επιστημονικη Ανθρωπινη Οπτικη.
"Στο συμπαν υπαρχει σταθερος Λογος* [επιστημη, science]". *οχι ενας, πολλοι επιμερους που αλληλοαποδεικνυονται;
deepak chopra intensifies
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:27
θεση; ποια θεση;
αποριες εχω για αλλους που εχουν θεσεις...
μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα...
Βασικά σε αυτό το σημείο της συζήτησης αυτό που είχες είναι ατελείωτο copium, αλλά οκ τι να κάνουμε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2021, 23:54

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:37
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:23
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:16


ναι, στην αρχη σημαινει.
οχι πρωτιστως.
συμφωνουμε.

[...]
Ααα, τώρα συμφωνούμε! Σημαίνει "στην αρχή"...

Ξες, είχα την εντύπωση ότι εδώ και δέκα ποστ εγώ έλεγα ότι σημαίνει "μας πήρε το ποτάμι...μας πήρε ο ποταμός"...
στον αρχοντα δηλαδη.
οχι πρωτιστως οπως θα επρεπε να εννοει κανονικα.
Μα τον Τουτάτη! Θα ξαναρχίσουμε την ίδια βιόλα. Ξανά κωλοτούμπα με τριπλό άξελ αυτή τη φορά...Ρε άνθρωπε νιώσε επί τέλους!

Όταν πω "στην αρχή νόμιζα πως μιλούσες για τον Γιώργο, ΔΕΝ εννοώ "στον άρχοντα νόμιζα πως μιλούσες για τον Γιώργο"!
Με το "στην αρχή", ΔΕΝ απευθυνόμαστε ή εννοούμε κάποιον που έχει την εξουσία.
Το "στην αρχή" είναι χρονικός προσδιορισμός, "αρχικά, νόμιζα πως μιλούσες για τον Γιώργο".
Τι στα διάλα ΔΕΝ καταλαβαίνεις;
Τι σόι ούργιος είσαι εσύ ρε!

.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Νοέμ 2021, 00:01

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:54
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:37
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:23

Ααα, τώρα συμφωνούμε! Σημαίνει "στην αρχή"...

Ξες, είχα την εντύπωση ότι εδώ και δέκα ποστ εγώ έλεγα ότι σημαίνει "μας πήρε το ποτάμι...μας πήρε ο ποταμός"...
στον αρχοντα δηλαδη.
οχι πρωτιστως οπως θα επρεπε να εννοει κανονικα.
Μα τον Τουτάτη! Θα ξαναρχίσουμε την ίδια βιόλα. Ξανά κωλοτούμπα με τριπλό άξελ αυτή τη φορά...Ρε άνθρωπε νιώσε επί τέλους!

Όταν πω "στην αρχή νόμιζα πως μιλούσες για τον Γιώργο, ΔΕΝ εννοώ "στον άρχοντα νόμιζα πως μιλούσες για τον Γιώργο"!
Με το "στην αρχή", ΔΕΝ απευθυνόμαστε ή εννοούμε κάποιον που έχει την εξουσία.
Το "στην αρχή" είναι χρονικός προσδιορισμός, "αρχικά, νόμιζα πως μιλούσες για τον Γιώργο".
Τι στα διάλα ΔΕΝ καταλαβαίνεις;
Τι σόι ούργιος είσαι εσύ ρε!

.
Μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... :102: Αφού βλέπεις ότι δεν... :P
Υ.Γ Μπαρμπουνια :wink
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Νοέμ 2021, 00:08

ksk έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:01
Μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... :102: Αφού βλέπεις ότι δεν... :P
Υ.Γ Μπαρμπουνια :wink
Μα δεν έχω μπαρμπούνια ρε συ...
Ήταν παλιόκαιρος και δεν βγήκαν οι τράτες, δεν είναι και τα μπαρπούνια στην καλή τους εποχή...
Άστα...πάνε να με λιμοκτονήσουν... :lol:

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 29 Νοέμ 2021, 00:11

Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:08
ksk έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:01
Μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... :102: Αφού βλέπεις ότι δεν... :P
Υ.Γ Μπαρμπουνια :wink
Μα δεν έχω μπαρμπούνια ρε συ...
Ήταν παλιόκαιρος και δεν βγήκαν οι τράτες, δεν είναι και τα μπαρπούνια στην καλή τους εποχή...
Άστα...πάνε να με λιμοκτονήσουν... :lol:
Για ποιο πράγμα μαλώνετε;
Για το εν αρχή ην ο λόγος;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Νοέμ 2021, 00:12

Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:08
ksk έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:01
Μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε... :102: Αφού βλέπεις ότι δεν... :P
Υ.Γ Μπαρμπουνια :wink
Μα δεν έχω μπαρμπούνια ρε συ...
Ήταν παλιόκαιρος και δεν βγήκαν οι τράτες, δεν είναι και τα μπαρπούνια στην καλή τους εποχή...
Άστα...πάνε να με λιμοκτονήσουν... :lol:
Αχαχαχα...Έτσι εξηγείται ...
Πάντως μιλάς μόνος σου...το ξέρεις αυτό.
Έρημος γαρ :102:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Νοέμ 2021, 00:16

Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:11
Για ποιο πράγμα μαλώνετε;
Για το εν αρχή ην ο λόγος;
Εσύ τώρα τι θέλεις;
Να σε αρχίσω στα χαστούκια μωρή παλιόγρια, παραμάνα του Ραμσή; :P

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 29 Νοέμ 2021, 00:20

Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:16
Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:11
Για ποιο πράγμα μαλώνετε;
Για το εν αρχή ην ο λόγος;
Εσύ τώρα τι θέλεις;
Να σε αρχίσω στα χαστούκια μωρή παλιόγρια, παραμάνα του Ραμσή; :P
Να σας πω ποιος έχει δίκιο

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Νοέμ 2021, 00:23

Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:20
Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:16
Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 00:11
Για ποιο πράγμα μαλώνετε;
Για το εν αρχή ην ο λόγος;
Εσύ τώρα τι θέλεις;
Να σε αρχίσω στα χαστούκια μωρή παλιόγρια, παραμάνα του Ραμσή; :P
Να σας πω ποιος έχει δίκιο
Εσύ... :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών