Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 29 Νοέμ 2021, 23:15

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:58
Κάτι υπάρχει μόνο όταν το σημαίνεις ως υπαρκτό στο νου σου. Αλλιώς είναι ανύπαρκτο για εσένα και δεν έχει νόημα.
Πότε πήγαμε από το "υπάρχει" στο "είναι υπαρκτό για εμένα" ;

Πριν είπες ότι κάτι υπάρχει επειδή και μόνο το αντιλαμβάνεται ο νους μας. Δεν είπες ότι κάτι υπάρχει για *κάποιον* επειδή και μόνο το αντιλαμβάνεται αυτός ο *κάποιος*. Έχουν καμία σχέση οι δύο αυτές διατυπώσεις ;

Μετατοπίζεις συνέχεια την θέση σου με κάθε απάντηση.
Μόλις μου μίλησες για μία πέτρα σε ένα μακρινό πλανήτη. Την επισήμανες ως υπαρκτή.
Κι εγώ την αντιλήφθηκα και σου απάντησα ναι.
Η πέτρα θα μπορούσε να υπάρχει θα μπορούσε και όχι. Κάποιος μπορεί να αντιληφθεί και τις δύο καταστάσεις. Ποιες από τις δύο ισχύει ;

Ταυτίζεις την δυνατότητα ύπαρξης με την ύπαρξη. Το μυαλό μπορεί να αντιληφθεί ως πιθανές άπειρες καταστάσεις χωρίς αντίκρισμα στην πραγματικότητα. Με το σκεπτικό σου όλες οι πιθανές εναλλακτικές υπάρχουν εξίσου με την πραγματικότητα !

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 29 Νοέμ 2021, 23:21

taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 21:56

SpoilerShow
οχι απαραιτητα αρσενικο.
"στην αρχη" εννοειται ως "στην αρχουσα ταξη πραγματων", ως, "στον αρχοντα νομο".

πχ
η πολιτειακη αρχη μια χωρας, δεν ειναι ενα προσωπο, ειναι ενας θεσμοθετημενος ορος που εννοει και περικλειει ολους οσους εμπλεκονται στο αρχειν της χωρας.

ειναι πρωτος στη ιεραρχια ο αρχων την πολιτειακη αρχη μια χωρας; ει ναι.
ειναι αυτο ταυτοσημος ορος ή μονο μια συμβατικη εννοια; ειναι μια συμβατικη και οχι κυριολεκτικη εννοια διοτι αν ορισουμε συμβατικα την πολιτειακη αρχη μια χωρας να ειναι δευτερη στην ιεραρχια μιας υπερπολιτειακης ομοσπονδιας που αρχεται απο αλλη υπερπολιτειακη αρχη, τοτε η λεξη αρχη χανει την εννοια του πρωτου και γι αυτο ειναι λαθος ο λογος [αρχη/1 = πρωτος].
Και αφου αρχει ο λογος τοτε αρχη/1 = αρχη και οχι πρωτος, ακομα και αν καποιες φορες η τις περισσοτερες η αρχη ειναι και πρωτη στην ιεραρχια. Αλλα οχι απαραιτητα.

εν αρχην ην ο λογος... >
στον αρχοντα (νομο που οριζει το παν) ειναι ο λογος, και ο λογος ειναι προς το θεο και θεος ειναι λογος =
στον αρχοντα νομο που οριζει το παν ειναι ο θεος, και ο θεος ειναι προς το λογο και λογος ειναι θεος.

Αν δεν αρχει ο λογος, τοτε αρχει ο παραλογος, υπολογος, αντιλογος, περιλογος, πανωλογος, κατωλογος, δεξιαριστερολογος, λοξολογος, παπαρολογος,...,και ο καταλογος. :003: και ο taxalataxalasaλογος.

Δηλαδη, Οτι του φανει του Λωλοστεφανη.

Ποσες ερμηνεις εχει η φραση "εν αρχην ην ο λογος";
Τοσες, οσες ειναι και οι αποψεις των Λωλκοστεφανηδων.

Μαλλον δεν εχει τελειωσει ο λογος την δουλεια του στα μυαλα των μαϊμουδοπιθηκαιων, ακομα....

Ζητω το κουρδιστο ιπταμενο μακαρονοτερας!
Θα μπορουσαμε να το συζητησουμε αυτο, αλλα η βαση ειναι λαθος

Και αυτο γιατι το κατα Ιωαννη γραφτηκε αργα σχετικα με τα συνοπτικα ευαγγελια, με σκοπο να προσυλητισει στην νεα θρησκεια τους εθνικους οι οποιοι αρεσκονταν στην φιλοσοφια και θεωρουσαν τον χριστιανισμο σαν κατι απλοικο και ευτελες

Για αυτο, πιστευω οτι λεει αυτο που φαινεται, δηλαδη συνδεει τον πλατωνικο " λογο" του Τιμαιου με τον χριστιανικο θεο
https://socialpolicy.gr/2014/06/%CE%BF- ... CF%82.html
(τεταρτη παραγραφος)

Καθως συνδεει επισης την τριαδικοτητα του θεου του πλατωνα με την νεα θρησκεια
«Ο παλαιός νέος, και ο νέος αρχαίος, ο πατήρ μόνος, και ο μόνος πατήρ, το έν τρία και τα τρία έν. άσαρκον σαρκικόν, γη τέτοκε τον ουράνιον βασιλέα».(Μαιανδρος)

Ο Λογος στην προκειμενη ειναι ο Χριστος ο οποιος ενσαρκωθηκε αλλα παραμενει θεος (Θεος ην ο λογος) πραγμα που οικοδομει την τριαδικοτητα του χριστιανισμου και επαναλαμβανεται στο "Πιστευω"

Καὶ εἰς ἕνα Κύριον Ἰησοῦν Χριστόν, τὸν Υἱὸν τοῦ Θεοῦ τὸν μονογενῆ, τὸν ἐκ τοῦ Πατρὸς γεννηθέντα πρὸ πάντων τῶν αἰώνων· φῶς ἐκ φωτός, Θεὸν ἀληθινὸν ἐκ Θεοῦ ἀληθινοῦ, γεννηθέντα οὐ ποιηθέντα, ὁμοούσιον τῷ Πατρί, δι᾿ οὗ τὰ πάντα ἐγένετο.
Αυτο που λεει το κατα ιωαννη δηλαδη


Αν δεν τα εγραφαν χριστιανοι αυτα και ηταν γραμμενα στον ουρανο για να τα ερμηνευσουμε, θα πιστευα οτι σημαινουν κατι αλλο. Αλλα απ την στιγμη που γραφτηκαν απο τετοιους την εποχη που θεμελιωναν την πιστη τους, νομιζω οτι εννοουν ακριβως αυτα που φαινονται.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 29 Νοέμ 2021, 23:25

taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:01
Με τα δεν, δεν γαμ....σε κανεις... συνεχισε με τη πεντορφανη χειρα εσυ.
Δεν θέλω να σε γαμήσω, σόρρυ.

taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
Μαρτυρας μονος σου εσυ οτι παιζεις την κολοκυθια και πετας random μαλακιες... η απαντησε στις ερωτησεις που εβαλα και στον Λοξια και την εκανε λοξα με ελαφρα πηδηματακια η τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια.
Νo thanks, θα περιμένω να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έχω κάνει.
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
ο λογος ειναι λογος...
με γραβιερα, ελια, τοματινι λιαστο και τσιπουρο ειναι "λογος" not.... :003:
full psychotic
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
:bored:
Το καταλαβαίνω, είναι πολύ κουραστικό το να μην απαντάς σε τίποτα.
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
"Λογος του Δεν"
Τι ρωτας τον Λοξια; Αφου εσυ εισαι ο συγγραφεας του βιβλιου...
Φαίνετια να καταλαβαίνει καλύτερα ιδρυματικούς σαν εσένα.
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
Με τα δεν, δεν γαμ...ησε κανεις.... συνεχισε, καλα το πας εργοχειρο ...
Στο ξαναλέω, δεν θέλω να σε γαμήσω, να εξηγήσεις τις μαλακίες που γράφεις θέλω.
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
και αγνοησε για πολλοστη φορα την προσκληση που σου εκανα να απαντησεις στις ερωτησεις που εχω βαλει.
Κανει τζιζ αμα ακουμπησεις; Περιμενω για μερες να μιλησεις σοβαρα και συνεχιζεις την κασετα του software του εχεις βαλει να παιζει.
Σε περιμενω...
Ποιές ερωτήσεις ρε τρόμπα, που μας τρολλάρεις εδώ και τόσες σελίδες.

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
Με τα δεν, δεν γαμ...ησε κανεις.... συνεχισε, καλα το πας εργοχειρο.
Τρία στα τρία, αλλά no homo φίλε.
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
και καθεσαι ρε καημενε και ασχολεισαι...
εισαι ψυχακιας. εχω βαλει ερωτηματα και πεταχτηκες σαν μυξα απο φτερνισμα να πεις τις αντιλογιες σου και τις μαλακιες σου και μου λες εμενα να απαντησω; ειναι δυνατον να λες σε αυτον που θετει ερωτησεις να απαντησει ο ιδιος λες και τις εβαλες εσυ τις ερωτησεις; τι φαρμακο πινεις ρε φιλε;

κατεβα ρε συ απο συννεφακι του υπεροπτη κριτη της μαλακιας με τον δηθεναϊκο επιστημονικο ιερατικο μανδυα σου που φορας.


Μπορείς απλά να μας πεις σε όλους ότι αδυνατείς να απαντήσεις σε καμία ερώτηση αντί να γράφεις αυτές τις μαλακίες. Σου έχουμε όλοι ήδη απαντήσει στις ηλιθιότητες που "ρώτησες". Όχι δεν έχει το φ και το π σχέση με το θεό σου, ο λόγος του Ιώννη δεν έχει σχέση με κλάσματα και γενικά μάλλον δεν μπορείς ούτε να μεταφράσεις σωστά το χωρίο που παραθέτεις.

σοβαρεψου μην ξεκινησουμ τα copium και ξεφυγει το νημα αλλου για αλλου...
Μάλλον θες να κάνεις ένα google τη συγκεκριμένη λέξη, γιατί δεν σημαίνει αυτό που νομίζεις ότι σημαίνει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Νοέμ 2021, 23:44

break έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:15
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:58
Κάτι υπάρχει μόνο όταν το σημαίνεις ως υπαρκτό στο νου σου. Αλλιώς είναι ανύπαρκτο για εσένα και δεν έχει νόημα.
Πότε πήγαμε από το "υπάρχει" στο "είναι υπαρκτό για εμένα" ;
"Υπάρχει" σημαίνει ότι ο νους το έχει σημάνει ως υπαρκτό.
Πριν είπες ότι κάτι υπάρχει επειδή και μόνο το αντιλαμβάνεται ο νους μας. Δεν είπες ότι κάτι υπάρχει για *κάποιον* επειδή και μόνο το αντιλαμβάνεται αυτός ο *κάποιος*. Έχουν καμία σχέση οι δύο αυτές διατυπώσεις ;
Αν δεν το αντιλαμβάνεται ο νους μου, πώς μπορώ να πω ότι υπάρχει;
Μετατοπίζεις συνέχεια την θέση σου με κάθε απάντηση.
Δε νομίζω.
stavmanr έγραψε: Μόλις μου μίλησες για μία πέτρα σε ένα μακρινό πλανήτη. Την επισήμανες ως υπαρκτή.
Κι εγώ την αντιλήφθηκα και σου απάντησα ναι.
Η πέτρα θα μπορούσε να υπάρχει θα μπορούσε και όχι. Κάποιος μπορεί να αντιληφθεί και τις δύο καταστάσεις. Ποιες από τις δύο ισχύει ;
Δεν μπορώ να σκέφτομαι κάτι που δεν υπάρχει.
Ταυτίζεις την δυνατότητα ύπαρξης με την ύπαρξη.
Σωστά. Αυτό που αποκαλείς ύπαρξη είναι μία τοπική μορφοποίηση/αποκάλυψη της δυνατότητας.
Παράδειγμα: δίνεις σε ένα παιδί τουβλάκια legos και σου φτιάχνει ένα σπιτάκι.
Το σπιτάκι υπήρχε ή το παιδί έφτιαξε κάτι από το μηδέν;
Η απάντηση είναι ότι το παιδί έφτιαξε κάτι που ήταν κατασκευάσιμο. Υλοποίησε μία δυνατότητα. Το σπιτάκι υπήρχε πριν το κατασκευάσει ως κατασκευαστικό σχέδιο, ως δυνατότητα.

Παράδειγμα Νο2: κάποτε ένας γλύπτης κοιτούσε ένα κομμάτι μάρμαρο. Τον ρωτούν: "γιατί κοιτάς το μάρμαρο τόσο καιρό και δεν φτιάχνεις κάτι"; Τους απαντά "δεν είναι ένα κομμάτι μάρμαρο. Είναι ένα άγαλμα που περιμένει να φύγουν τα περιττά κομμάτια από πάνω του για να φανερωθεί".
Το μυαλό μπορεί να αντιληφθεί ως πιθανές άπειρες καταστάσεις χωρίς αντίκρισμα στην πραγματικότητα.
Ο νους μπορεί να αντιληφθεί τις καταστάσεις που είναι δυνατό να συμβούν, άσχετα αν μπορεί να τις δει, να τις πιάσει, να τις μυρίσει κλπ.
Κάτι που είναι δυνατό να συμβεί, θα συμβεί, ανεξάρτητα αν θα υπάρχει αισθητηριακή εμπειρία τους ή όχι.
Με το σκεπτικό σου όλες οι πιθανές εναλλακτικές υπάρχουν εξίσου με την πραγματικότητα !
:smt047

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Νοέμ 2021, 23:50

Ρε μλκ klg ψάχνω πόσες σελίδες σε αυτό το κωλονήμα να σε κάνω κουότ και έχετε γράψει της παναγιάς, Παν ηντέντηντ, τα μάτια σε κάθε γαμημένο ποστ.
Τεσπά, ήθελα να σου γνωρίσω την καινούργια μου αγάπη ❤️❤️❤️😍😍❤️❤️😍

μιας και λείπει ο Χουργιατς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 29 Νοέμ 2021, 23:54

sys3x έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:50
Ρε μλκ klg ψάχνω πόσες σελίδες σε αυτό το κωλονήμα να σε κάνω κουότ και έχετε γράψει της παναγιάς, Παν ηντέντηντ, τα μάτια σε κάθε γαμημένο ποστ.
Τεσπά, ήθελα να σου γνωρίσω την καινούργια μου αγάπη ❤️❤️❤️😍😍❤️❤️😍

μιας και λείπει ο Χουργιατς.
Η γκόμενα ή το remmina; lol

Σιγά σιγά ανακαλύπτεις και εσύ το μαγικό κόσμο του linux ε. Btw το remmina δεν υποστηρίζει πολλαπλές οθόνες.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 30 Νοέμ 2021, 00:16

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:44
"Υπάρχει" σημαίνει ότι ο νους το έχει σημάνει ως υπαρκτό.
Αυτή η πρόταση δεν προσδιορίζει τίποτα. Ποιος νους από όλους ; Ο δικός μου ; Ο δικός σου ; Του γείτονα ; Ποιος ;

Πριν το σημάνει ως υπαρκτό αυτός ο νους υπήρχε ή όχι ;
Μετατοπίζεις συνέχεια την θέση σου με κάθε απάντηση.
Δε νομίζω.
Δεν νομίζεις αλλά το κάνεις.

Πήγαμε από το

1) Κάτι υπάρχει επειδή το αντιλαμβάνεται ο νους μας και μόνο.
2) Κάτι υπάρχει για κάποιον επειδή το αντιλαμβάνεται αυτός ο κάποιος.
3) Κάτι υπάρχει όταν ο νους (ποιος νους;) το έχει σημάνει ως υπαρκτό.

Σου φαίνονται εσένα ίδιες αυτές οι θέσεις ;
Η απάντηση είναι ότι το παιδί έφτιαξε κάτι που ήταν κατασκευάσιμο. Υλοποίησε μία δυνατότητα. Το σπιτάκι υπήρχε πριν το κατασκευάσει ως κατασκευαστικό σχέδιο, ως δυνατότητα.
Όχι δεν υπήρχε το σπιτάκι. Υπάρχει το σπιτάκι σημαίνει ότι τώρα που μιλάμε τα συγκεκριμένα τουβλάκια έχουν τοποθετηθεί σε αυτή την συγκεκριμένη διάταξη. Υπάρχει το σπιτάκι δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί αν θέλει να τα τοποθετήσει τα τουβλάκια έτσι αλλά προς το παρών δεν το έχει κάνει (και μπορεί και ποτέ να μην το κάνει).

Και όλα αυτά για να σωθεί η ύπαρξη του θεού. Να κάνουμε την λέξη υπάρχω λάστιχο μπας και μπει ο θεός μέσα.

Το ότι αν κάνεις την λέξη υπάρχω λάστιχο θα μπουν μέσα μαζί με τον θεό μέσα οι δράκοι οι νεράιδες τα ξωτικά και κάθε άλλη επινόηση του ανθρώπου το έχεις σκεφτεί ; Το τίμημα του να είναι η φράση "ο θεός υπάρχει" αληθής είναι η λέξη υπάρχω να μην σημαίνει πλέον τίποτα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Νοέμ 2021, 00:21

klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:54
sys3x έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:50
Ρε μλκ klg ψάχνω πόσες σελίδες σε αυτό το κωλονήμα να σε κάνω κουότ και έχετε γράψει της παναγιάς, Παν ηντέντηντ, τα μάτια σε κάθε γαμημένο ποστ.
Τεσπά, ήθελα να σου γνωρίσω την καινούργια μου αγάπη ❤️❤️❤️😍😍❤️❤️😍

μιας και λείπει ο Χουργιατς.
Η γκόμενα ή το remmina; lol

Σιγά σιγά ανακαλύπτεις και εσύ το μαγικό κόσμο του linux ε. Btw το remmina δεν υποστηρίζει πολλαπλές οθόνες.
Ποιος το γαμάει το ρέμινα, ναι από προχτέ, για κράτα λίγο το φλόπυ μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Νοέμ 2021, 00:24

klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:01
Με τα δεν, δεν γαμ....σε κανεις... συνεχισε με τη πεντορφανη χειρα εσυ.
Δεν θέλω να σε γαμήσω, σόρρυ.
Δεν....
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
Μαρτυρας μονος σου εσυ οτι παιζεις την κολοκυθια και πετας random μαλακιες... η απαντησε στις ερωτησεις που εβαλα και στον Λοξια και την εκανε λοξα με ελαφρα πηδηματακια η τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια.
Νo thanks, θα περιμένω να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έχω κάνει.
no....
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
ο λογος ειναι λογος...
με γραβιερα, ελια, τοματινι λιαστο και τσιπουρο ειναι "λογος" not.... :003:
full psychotic
το κουλουρι, αμα το ανοιξεις και βαλεις μεσα την γραβειερα, τις ελιες και τα τοματινια, κανεις ενα ωραιο κουλουροσαντουιτς να φας με το τσιπουρο. καλη ορεξη...
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
:bored:
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
Το καταλαβαίνω, είναι πολύ κουραστικό το να μην απαντάς σε στον τίποτα.
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 04:24
"Λογος του Δεν"
Τι ρωτας τον Λοξια; Αφου εσυ εισαι ο συγγραφεας του βιβλιου...
Φαίνετια να καταλαβαίνει καλύτερα ιδρυματικούς σαν εσένα.
εκεινος φαινεται να καταλαβαινει, εσυ να δω ποτε θα καταλαβεις....
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
Με τα δεν, δεν γαμ...ησε κανεις.... συνεχισε, καλα το πας εργοχειρο ...
Στο ξαναλέω, δεν θέλω να σε γαμήσω, να εξηγήσεις τις μαλακίες που γράφεις θέλω.
και που στα εξηγω, καταλαβαινεις; τι το κουραζεις;
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
και αγνοησε για πολλοστη φορα την προσκληση που σου εκανα να απαντησεις στις ερωτησεις που εχω βαλει.
Κανει τζιζ αμα ακουμπησεις; Περιμενω για μερες να μιλησεις σοβαρα και συνεχιζεις την κασετα του software του εχεις βαλει να παιζει.
Σε περιμενω...
Ποιές ερωτήσεις ρε τρόμπα, που μας τρολλάρεις εδώ και τόσες σελίδες.
αυτες που ειναι στην σελιδα 11 ρε μαστροτρομπαριε, πριν εμφανιστεις σαν την μυξα απο συναχι στην σελιδα 12 να αρχισεις τη ειρωνεια και την αρνηση [νεκυς].

taxalata xalasa @ Υπάρχει Θεός;
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
Με τα δεν, δεν γαμ...ησε κανεις.... συνεχισε, καλα το πας εργοχειρο.
Τρία στα τρία, αλλά no homo φίλε.
μονο τρια στα τρια.... εσυ εχεις χασει τον λογαριασμο για τα ποσα "δεν" χρησιμοιησεις στον παραλογισμο σου...

ακου τρια στα τρια..... χαχαχαχα
μιλαμε εσυ εισαι αλλου για αλλου...
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
και καθεσαι ρε καημενε και ασχολεισαι...
εισαι ψυχακιας. εχω βαλει ερωτηματα και πεταχτηκες σαν μυξα απο φτερνισμα να πεις τις αντιλογιες σου και τις μαλακιες σου και μου λες εμενα να απαντησω; ειναι δυνατον να λες σε αυτον που θετει ερωτησεις να απαντησει ο ιδιος λες και τις εβαλες εσυ τις ερωτησεις; τι φαρμακο πινεις ρε φιλε;

κατεβα ρε συ απο συννεφακι του υπεροπτη κριτη της μαλακιας με τον δηθεναϊκο επιστημονικο ιερατικο μανδυα σου που φορας.


Μπορείς απλά να μας πεις σε όλους ότι αδυνατείς να απαντήσεις σε καμία ερώτηση αντί να γράφεις αυτές τις μαλακίες. Σου έχουμε όλοι ήδη απαντήσει στις ηλιθιότητες που "ρώτησες". Όχι δεν έχει το φ και το π σχέση με το θεό σου, ο λόγος του Ιώννη δεν έχει σχέση με κλάσματα και γενικά μάλλον δεν μπορείς ούτε να μεταφράσεις σωστά το χωρίο που παραθέτεις.


τι να απαντησει, αυτος που ρωταει ρε μπουφαρε;
εσυ πρεπει να απαντησεις πρωτος σε ερωτησεις που βαζει καποιος και μετα ρωτας και σου απαντανε.
ποιοι ειναι οι "ολοι"; εσυ και ο λοξιας που την εκανε με ελαφρα πηδηματακια, οπως θα την κανεις και εσυ;.... :smt005:

Ποιον θεο μου ρε θεονονε;
Ποιος ειναι ο Ιωννης; ο τζοννης;
Ποια κλασματα ρε;

Εισαι ειδικη περιπτωση...
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:25
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:31
σοβαρεψου μην ξεκινησουμ τα copium και ξεφυγει το νημα αλλου για αλλου...
Μάλλον θες να κάνεις ένα google τη συγκεκριμένη λέξη, γιατί δεν σημαίνει αυτό που νομίζεις ότι σημαίνει.
ακομα και στο τελος λες ΔΕΝ ρε καμενε...

τον κλεγανε...

για αυτο χαζεψες.

απο το οπιο...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Νοέμ 2021, 00:46

sys3x έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 00:21
klg έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:54
sys3x έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:50
Ρε μλκ klg ψάχνω πόσες σελίδες σε αυτό το κωλονήμα να σε κάνω κουότ και έχετε γράψει της παναγιάς, Παν ηντέντηντ, τα μάτια σε κάθε γαμημένο ποστ.
Τεσπά, ήθελα να σου γνωρίσω την καινούργια μου αγάπη ❤️❤️❤️😍😍❤️❤️😍

μιας και λείπει ο Χουργιατς.
Η γκόμενα ή το remmina; lol

Σιγά σιγά ανακαλύπτεις και εσύ το μαγικό κόσμο του linux ε. Btw το remmina δεν υποστηρίζει πολλαπλές οθόνες.
Ποιος το γαμάει το ρέμινα, ναι από προχτέ, για κράτα λίγο το φλόπυ μου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Νοέμ 2021, 01:26

Blackdog έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:21
taxalata xalasa έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 21:56

SpoilerShow
οχι απαραιτητα αρσενικο.
"στην αρχη" εννοειται ως "στην αρχουσα ταξη πραγματων", ως, "στον αρχοντα νομο".

πχ
η πολιτειακη αρχη μια χωρας, δεν ειναι ενα προσωπο, ειναι ενας θεσμοθετημενος ορος που εννοει και περικλειει ολους οσους εμπλεκονται στο αρχειν της χωρας.

ειναι πρωτος στη ιεραρχια ο αρχων την πολιτειακη αρχη μια χωρας; ει ναι.
ειναι αυτο ταυτοσημος ορος ή μονο μια συμβατικη εννοια; ειναι μια συμβατικη και οχι κυριολεκτικη εννοια διοτι αν ορισουμε συμβατικα την πολιτειακη αρχη μια χωρας να ειναι δευτερη στην ιεραρχια μιας υπερπολιτειακης ομοσπονδιας που αρχεται απο αλλη υπερπολιτειακη αρχη, τοτε η λεξη αρχη χανει την εννοια του πρωτου και γι αυτο ειναι λαθος ο λογος [αρχη/1 = πρωτος].
Και αφου αρχει ο λογος τοτε αρχη/1 = αρχη και οχι πρωτος, ακομα και αν καποιες φορες η τις περισσοτερες η αρχη ειναι και πρωτη στην ιεραρχια. Αλλα οχι απαραιτητα.

εν αρχην ην ο λογος... >
στον αρχοντα (νομο που οριζει το παν) ειναι ο λογος, και ο λογος ειναι προς το θεο και θεος ειναι λογος =
στον αρχοντα νομο που οριζει το παν ειναι ο θεος, και ο θεος ειναι προς το λογο και λογος ειναι θεος.

Αν δεν αρχει ο λογος, τοτε αρχει ο παραλογος, υπολογος, αντιλογος, περιλογος, πανωλογος, κατωλογος, δεξιαριστερολογος, λοξολογος, παπαρολογος,...,και ο καταλογος. :003: και ο taxalataxalasaλογος.

Δηλαδη, Οτι του φανει του Λωλοστεφανη.

Ποσες ερμηνεις εχει η φραση "εν αρχην ην ο λογος";
Τοσες, οσες ειναι και οι αποψεις των Λωλκοστεφανηδων.

Μαλλον δεν εχει τελειωσει ο λογος την δουλεια του στα μυαλα των μαϊμουδοπιθηκαιων, ακομα....

Ζητω το κουρδιστο ιπταμενο μακαρονοτερας!
Θα μπορουσαμε να το συζητησουμε αυτο, αλλα η βαση ειναι λαθος

Και αυτο γιατι το κατα Ιωαννη γραφτηκε αργα σχετικα με τα συνοπτικα ευαγγελια, με σκοπο να προσυλητισει στην νεα θρησκεια τους εθνικους οι οποιοι αρεσκονταν στην φιλοσοφια και θεωρουσαν τον χριστιανισμο σαν κατι απλοικο και ευτελες

Για αυτο, πιστευω οτι λεει αυτο που φαινεται, δηλαδη συνδεει τον πλατωνικο " λογο" του Τιμαιου με τον χριστιανικο θεο
https://socialpolicy.gr/2014/06/%CE%BF- ... CF%82.html
(τεταρτη παραγραφος)

Καθως συνδεει επισης την τριαδικοτητα του θεου του πλατωνα με την νεα θρησκεια
«Ο παλαιός νέος, και ο νέος αρχαίος, ο πατήρ μόνος, και ο μόνος πατήρ, το έν τρία και τα τρία έν. άσαρκον σαρκικόν, γη τέτοκε τον ουράνιον βασιλέα».(Μαιανδρος)

Ο Λογος στην προκειμενη ειναι ο Χριστος ο οποιος ενσαρκωθηκε αλλα παραμενει θεος (Θεος ην ο λογος) πραγμα που οικοδομει την τριαδικοτητα του χριστιανισμου και επαναλαμβανεται στο "Πιστευω"

Καὶ εἰς ἕνα Κύριον Ἰησοῦν Χριστόν, τὸν Υἱὸν τοῦ Θεοῦ τὸν μονογενῆ, τὸν ἐκ τοῦ Πατρὸς γεννηθέντα πρὸ πάντων τῶν αἰώνων· φῶς ἐκ φωτός, Θεὸν ἀληθινὸν ἐκ Θεοῦ ἀληθινοῦ, γεννηθέντα οὐ ποιηθέντα, ὁμοούσιον τῷ Πατρί, δι᾿ οὗ τὰ πάντα ἐγένετο.
Αυτο που λεει το κατα ιωαννη δηλαδη


Αν δεν τα εγραφαν χριστιανοι αυτα και ηταν γραμμενα στον ουρανο για να τα ερμηνευσουμε, θα πιστευα οτι σημαινουν κατι αλλο. Αλλα απ την στιγμη που γραφτηκαν απο τετοιους την εποχη που θεμελιωναν την πιστη τους, νομιζω οτι εννοουν ακριβως αυτα που φαινονται.
εννοειται οτι το ιερατειο εγραψε οτι εγραψε και αυτο σχολιαζω.
ειπα και πριν. οτι του φανει του λωλοστεφανη.
το να εννοησω τι εννοουσε ο μακαριτης πριν 2000 χρονια ειναι ανουσιο για μενα. για αλλους οχι. με 'γεια τους και χαρα τους.
οπως ανουσιο ειναι να εννοησω τι εννοουν αυτοι που εννοησαν τον μακαριτη που ηταν ηδη μακαριτης μαλλον οταν τον εννοησαν και τα εγραψαν σαν αλλεννοιοεννοιoποιητες ή ανοητοποιητες. χου νοου μαν;

Το μονο που βλεπω ειναι πως υπαρχει παντου λογος με την κυριολεκτικη εννοια και οχι τις λωλοστεφανηδικες εννοιες που ειναι παμπολλες.

Παρε μια λωλοσταφανηδικη θεολογια με αρχαιες αναφορες.

Δηλαδη, ο τιμαιος οταν μιλαει για τριαδικοτητα, μιλαει για τα μακαρονια, με σαλτσα και τυρι.
Εξου και το Ιερον Ιπταμενο Μακαρονοτερας, που τα μακαρονια ειναι η βαση, ο πατηρ [εκει που πατα η σαλτσα δηλαδη, διοτι εχεις δει ποτε σαλτσα κατω απο το μακαρονι; οχι. οποτε; :wink:smt005: ], η σαλτσα ειναι ο Υιος και Κορη μαζι [διοτι εχει και αρσενικα και θηλυκα συστατικα :wink:smt005: ] διοτι εχει παρει ζουμι απο την βαση τον πατηρ,[ δηλαδη τα μακαρονια, για να δεθει καλα ο υιος με τον πατηρ, η σαλτσα με το μακαρονι], και το πνευμα ειναι το τυρι που πασπαλιζεται αεριζομενο πανω απο τον υιο και τον πατηρ [σαλτσα και μακαρονια] και ανευ αυτου ο πατηρ και υιος ειναι ανοστα, απνευστα, δεν λενε τιποτα...ημιορφανα τα μακαρονια ανευ τυριου.

ο Πλατωνισμος λοιπον προφητευει την αυτογεννητη μακαροναδα με σαλτα και τυρι.

copyright. Λωλοστεφανης Νº 11235813213455.....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Νοέμ 2021, 09:24

taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 01:26

εννοειται οτι το ιερατειο εγραψε οτι εγραψε και αυτο σχολιαζω.
ειπα και πριν. οτι του φανει του λωλοστεφανη.
το να εννοησω τι εννοουσε ο μακαριτης πριν 2000 χρονια ειναι ανουσιο για μενα. για αλλους οχι. με 'γεια τους και χαρα τους.
οπως ανουσιο ειναι να εννοησω τι εννοουν αυτοι που εννοησαν τον μακαριτη που ηταν ηδη μακαριτης μαλλον οταν τον εννοησαν και τα εγραψαν σαν αλλεννοιοεννοιoποιητες ή ανοητοποιητες. χου νοου μαν;
Kαταλαβαινω τι λες και δεν μπορω να διαφωνησω σε αυτο. Στην οποια πορεια ερευνας που εχω κανει για την εγκυροτητα ολων αυτων, εχω πεσει πολλες φορες πανω σε ερμηνειες που δεν ειχαν σχεση με θεολογια αλλα με πολιτικη. Πχ το θεμα με τις εικονες η ακομα και αυτο με την τριαδικοτητα.


Παρε μια λωλοσταφανηδικη θεολογια με αρχαιες αναφορες.

Δηλαδη, ο τιμαιος οταν μιλαει για τριαδικοτητα, μιλαει για τα μακαρονια, με σαλτσα και τυρι.
Εξου και το Ιερον Ιπταμενο Μακαρονοτερας, που τα μακαρονια ειναι η βαση, ο πατηρ [εκει που πατα η σαλτσα δηλαδη, διοτι εχεις δει ποτε σαλτσα κατω απο το μακαρονι; οχι. οποτε; :wink:smt005: ], η σαλτσα ειναι ο Υιος και Κορη μαζι [διοτι εχει και αρσενικα και θηλυκα συστατικα :wink:smt005: ] διοτι εχει παρει ζουμι απο την βαση τον πατηρ,[ δηλαδη τα μακαρονια, για να δεθει καλα ο υιος με τον πατηρ, η σαλτσα με το μακαρονι], και το πνευμα ειναι το τυρι που πασπαλιζεται αεριζομενο πανω απο τον υιο και τον πατηρ [σαλτσα και μακαρονια] και ανευ αυτου ο πατηρ και υιος ειναι ανοστα, απνευστα, δεν λενε τιποτα...ημιορφανα τα μακαρονια ανευ τυριου.

ο Πλατωνισμος λοιπον προφητευει την αυτογεννητη μακαροναδα με σαλτα και τυρι.

copyright. Λωλοστεφανης Νº 11235813213455.....
Ουτε εδω μπορω να διαφωνησω :003:

Ειδικα στις προφητειες, το εχουν ξεφτιλισει το θεμα. Και το δογμα, ειναι τραβηγμενο απ τα μαλλια.
Το μονο που βλεπω ειναι πως υπαρχει παντου λογος με την κυριολεκτικη εννοια και οχι τις λωλοστεφανηδικες εννοιες που ειναι παμπολλες.
Οκ. Λογος με την εννοια της αιτιας η της λογικης;

Εγω βλεπω παντου ταξη και αρμονια να ξεπεταγεται μυστηριωδως μεσα απ το χαος. Ενα χαος που λειτουργει, ανακυκλωνοντας τον εαυτο του :102:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Νοέμ 2021, 09:31

taxalata xalasa έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 00:24
[...]
εσυ και ο λοξιας που την εκανε με ελαφρα πηδηματακια, οπως θα την κανεις και εσυ;.... :smt005:
[...]
Κόψε λίγο τις ψωνισμένες μαλακίες που σέρνεις σε κάθε σου ποστ...σου έχω γίνει βραχνάς, έτσι;
Κατανοητό...δεν είναι εύκολο να φυσάς τρομπόνι. Τούζει λίγο τον λάρυγγα. Θα με αναφέρεις σε πολλά ποστς ακόμα.

Ο Λοξίας λοιπόν, αφού ξεγύμνωσε τις ουρανομήκεις μαλακομεταφράσεις που έκανες, δεν είναι διαθέσιμος πλέον για πίτσι πίτσι, διότι δεν γουστάρει νέο τυφώνα ηλιθιοτήτων. Διαβάζω όμως, και γελάω με το κλύσμα που σου κάνουν και άλλοι...
Αλλά εσύ μην σταματάς...συνέχισε να προσφέρεις απλόχερα το γέλιο, φανταζόμενος πως "νικάς" κακούς ιππότες/ανεμόμυλους...
Don Quixote de la Tonto...


ΥΓ.
Ρε ανόητε...θέλησες να την πεις στους χριστιανούς (για το δόγμα τους και για όσες ανοησίες στην θεολογία τους εσύ νομίζεις ότι εντόπισες), και κατέληξες να σε κοροϊδεύουν αγνωστικιστές, άθεοι και άθρησκοι.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Νοέμ 2021, 09:36

Οταν καποτε ημουν θρησκος, ο πνευματικος μου ειχε πει να μην γελαω ουτε να κοροιδευω κανεναν :8)

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Νοέμ 2021, 10:08

Blackdog έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 09:36
Οταν καποτε ημουν θρησκος, ο πνευματικος μου ειχε πει να μην γελαω ουτε να κοροιδευω κανεναν :8)
Πολύ λίγα άτομα, ένθρησκα ή όχι, μπορούν να κρατήσουν μια τέτοια στάση, ενσυνείδητα όμως και όχι από κάποιον φόβο.
Μια τέτοια συνειδητή στάση, δείχνει άτομο με πνευματική καλλιέργεια και ήθος.
Δυστυχώς, η ζούγκλα της κοινωνίας, μας έχει (ανα)θρέψει ώστε να "πατάμε" τους άλλους για να αναδείξουμε το προσωπικό μας εγώ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών