Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 28 Μάιος 2021, 10:34

jey_pap έγραψε:
28 Μάιος 2021, 08:50
xatz41 έγραψε:
24 Μάιος 2021, 17:30
Παρατηρώ λοιπόν μετά από μόνο 3 μέρες στο Phorum ότι πολλοί δεν πιστεύουν σε Θεό.
Μήπως σε πολλούς απλά δεν αρέσει να φανερώνουν σε χώρο δημόσιο πως είναι συντηρητικοί σε απόψεις;
Όλα είναι πιθανά.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Μάιος 2021, 15:32

jey_pap έγραψε:
28 Μάιος 2021, 08:50
xatz41 έγραψε:
24 Μάιος 2021, 17:30
Παρατηρώ λοιπόν μετά από μόνο 3 μέρες στο Phorum ότι πολλοί δεν πιστεύουν σε Θεό.
Μήπως σε πολλούς απλά δεν αρέσει να φανερώνουν σε χώρο δημόσιο πως είναι συντηρητικοί σε απόψεις;
Κάτι η ζέστη..κάτι τα λόγια του παππά.. :-?
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11905
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 28 Μάιος 2021, 15:43

xatz41 έγραψε:
24 Μάιος 2021, 17:30
Παρατηρώ λοιπόν μετά από μόνο 3 μέρες στο Phorum ότι πολλοί δεν πιστεύουν σε Θεό. Προτιμούν να πιστεύουν στην ανθρώπινη δύναμη, στην τυχαία δημιουργία του σύμπαντος και άλλες θεωρίες... Έτσι μου ήρθε η ιδέα να κάνω μια έρευνα για όσα λέτε. Σκοπός λοιπόν αυτής της δημοσίευσης είναι να δοθεί η ευκαιρία σε όσους δεν πιστεύουν κάπου να μας πουν με ωραία λογικά επιχειρήματα την δική τους θεωρία για την ανυπαρξία του Θεού. Θα σας παρακαλέσω να γράψετε σε απλή γλώσσα (χωρίς προσβλητικά σχόλια), ώστε να γίνονται αντιληπτά όσα λέτε. Θα παρακαλέσω όσοι Χριστιανοί θέλουν να μην απαντούν στα σχόλια όσων έχουν αντίθετη γνώμη, γιατί έτσι θα είναι δύσκολο να συγκεντρωθούν στο γράψιμο της επιχειρηματολογίας τους. Αν θέλουν απλά μπορούν να βάζουν :+1: για να δηλώνουν την παρουσία τους. Ευχαριστώ πολύ.





ΝΕΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑ.
Το :+1: δλδ είναι σαν το παρών στη Βουλή :p2:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10302
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Μάιος 2021, 15:46

xatz41 έγραψε:
27 Μάιος 2021, 15:35
Πασιφάη έγραψε:
27 Μάιος 2021, 12:27
xatz41 έγραψε:
27 Μάιος 2021, 10:46
Λοιπόν παιδιά. Όλο αυτό (η άγονη αμφισβήτηση, η ύπαρξη του Θεού, το υπάρχει Θεός) ήταν ένα μικρό πείραμα που έκανα για να κόψω αντιδράσεις. Φυσικά και δεν θα έγραφα τα ίδια πουθενά αλλού. Όχι σε αυτή την μορφή τουλάχιστον. Απλά ήθελα να δω πως αντιδρά ο κόσμος απέναντι σε τέτοιες απόψεις. Το έκανα και σε κάποια ξένα post στο instagram. Αν σας έλεγα ότι θα κάνω ένα πείραμα για την ανθρώπινη συμπεριφορά απέναντι σε διαφορετικές απόψεις όλοι ή οι περισσότεροι από εσάς θα είχατε τελείως διαφορετική συμπεριφορά. Έβαλα την θρησκεία επειδή είναι ένα τεράστιο θέμα στο οποίο πολλοί διαφωνούν. Οπότε ήμουν σίγουρος ότι θα μάζευε κόσμο. Τα ορθογραφικά ήταν καθαρά επίτηδες για να δω τι θα πείτε. Αν παρατηρήσετε τα σχόλια μου θα δείτε ότι την πρώτη μέρα ήμουν πιο ομαλός εκτός από ένα σχόλιο ( Η ύπαρξη του Θεού ) που ήταν για να τσιτώσει τον κόσμο. Την δεύτερη μέρα ήμουν πιο επιθετικός και χθες δεν έδωσα και πολύ σημασία.
Παρατήρησα λοιπόν ότι υπάρχουν 8 κατηγορίες ανθρώπων:
1) Οι άνθρωποι που διαφωνούν μαζί σου αλλά δεν έχουν απολύτως κανένα επιχείρημα για να στηρίξουν την θέση τους. Επίσης καταλήγουν είρωνες.
2) Οι άνθρωποι που διαφωνούν μαζί σου αλλά χρησιμοποιούν επιχειρήματα. Είναι αρκετά συζητήσιμα άτομα και μπράβο τους.
3) Οι άνθρωποι που ενώ δεν έχουν επιχειρήματα και δεν μπορούν να συζητήσουν προτιμούν να πιάνονται από τα ορθογραφικά, το συντακτικό και την γραμματική ώστε να μειώσουν τον άλλον.
4) Οι άνθρωποι που είναι συγκαταβατικοί. Σου λένε την άποψη τους αλλά δέχονται να μελετήσουν και τα δικά σου επιχειρήματα.
5) Οι άνθρωποι που απλά ακυρώνουν ότι λες. Αυτοί δέχονται μόνο τα δικά τους επιχειρήματα ως ορθά. Έτσι καταλήγουν να ακυρώνουν σχεδόν τα πάντα πράγμα που δεν βγάζει πουθενά μαζί τους.
6) Εκείνοι που μπορεί να μην συμφωνούν μαζί σου αλλά θέλουν να σε βοηθήσουν να βελτιώσει τον λόγο σου. Μπράβο σε αυτούς.
7) Είναι όσοι ενώ έχουν επιχειρήματα χάνουν την υπομονή τους όταν τους προσβάλεις. Αυτό είναι μια αδυναμία αλλά διορθώνεται.
8) Όσοι απλά συμφωνούν μαζί σου.
Φυσικά δεν θα σας με ονόματα τη κατηγορία είναι ο κάθε ένας. Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται. Το στενάχωρο της υπόθεσης είναι ότι αν υπήρχε ένας νέος Σωκράτης (δεν συγκρίνω τον εαυτό μου με τον Σωκράτη σε καμία περίπτωση) θα είχε την ίδια τύχη με τον πρώτο. Οι άνθρωποι όπως φάνηκε δεν άλλαξαν και πολύ από τότε. Συνεπώς θα πρέπει όλοι μας να αρχίσουμε να γινόμαστε καλύτεροι. Ευχαριστώ που με βοηθήσατε στο μικρό αυτό πείραμα.
Πώς μας πετσόκοψες έτσι; :a040:
Πες μου, εγώ δεν ήμανε καλή; Τί βαθμό παίρνω; :102:
Παιδιά ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του. Εγώ για παράδειγμα είμαι λίγο από όλα.
Να σε ρωτήσω και κατι ακόμα...
Με ποιο άλλο νικ ήσουν στο παλιό;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 29 Μάιος 2021, 13:20

Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον επιστημονες να πιστευουν στον Θεο. Απο την μια συνεισφερουν στην προσπαθεια εξηγησης του κοσμου χωρις την παρουσια του Θεου και απο την αλλη πιστευουν σε Αυτον. Μαλλον θεωρουν πως θα αποτυχει η επιστημονικη εξηγηση σε βαθος χρονου.Αλλα ισως ετσι θα πρεπει να θεωρησουμε πως μπαινουν στο επαγγελμα με την πεποιθηση πως δεν εχει νοημα ολο αυτο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Μάιος 2021, 13:41

paul25 έγραψε:
29 Μάιος 2021, 13:20
Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον επιστημονες να πιστευουν στον Θεο. Απο την μια συνεισφερουν στην προσπαθεια εξηγησης του κοσμου χωρις την παρουσια του Θεου και απο την αλλη πιστευουν σε Αυτον. Μαλλον θεωρουν πως θα αποτυχει η επιστημονικη εξηγηση σε βαθος χρονου.Αλλα ισως ετσι θα πρεπει να θεωρησουμε πως μπαινουν στο επαγγελμα με την πεποιθηση πως δεν εχει νοημα ολο αυτο.
Σωστή η παρατήρηση εν μέρει. Όσοι λιγοστοί το πράττουν, προφανώς δεν έχουν τη διάθεση να προβληματιστούν περαιτέρω. Είναι μια εύκολη και ασφαλής διέξοδος στη δική τους προσέγγιση. Αναλώσιμοι βολεψάκηδες που δεν επενδύουν στη γνώση.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 30 Μάιος 2021, 00:27

xatz41 έγραψε:
24 Μάιος 2021, 17:30
Παρατηρώ λοιπόν μετά από μόνο 3 μέρες στο Phorum ότι πολλοί δεν πιστεύουν σε Θεό. Προτιμούν να πιστεύουν στην ανθρώπινη δύναμη, στην τυχαία δημιουργία του σύμπαντος και άλλες θεωρίες... Έτσι μου ήρθε η ιδέα να κάνω μια έρευνα για όσα λέτε. Σκοπός λοιπόν αυτής της δημοσίευσης είναι να δοθεί η ευκαιρία σε όσους δεν πιστεύουν κάπου να μας πουν με ωραία λογικά επιχειρήματα την δική τους θεωρία για την ανυπαρξία του Θεού. Θα σας παρακαλέσω να γράψετε σε απλή γλώσσα (χωρίς προσβλητικά σχόλια), ώστε να γίνονται αντιληπτά όσα λέτε. Θα παρακαλέσω όσοι Χριστιανοί θέλουν να μην απαντούν στα σχόλια όσων έχουν αντίθετη γνώμη, γιατί έτσι θα είναι δύσκολο να συγκεντρωθούν στο γράψιμο της επιχειρηματολογίας τους. Αν θέλουν απλά μπορούν να βάζουν :+1: για να δηλώνουν την παρουσία τους. Ευχαριστώ πολύ.





ΝΕΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑ.
Πάλι τα ίδιαααα... :lol:

Fixed
Αφού απευθύνεσαι σε Άθεους και δεν απευθύνεσαι σε Χριστιανούς και προτρέπεις να μη σχολιάσουν, τότε το νήμα δεν θα έπρεπε να το ονομάσεις "RE: Υπάρχει Θεός;" αλλά "RE: Δεν υπάρχει Θεός;"

Έτσι όπως το έθεσες, φυσικό είναι οι Άθεοι να σου πουν ότι δεν υπάρχει (αφού δηλώνουν Άθεοι). Στην ερώτηση με το "Δεν" μπροστά οφείλουν να τοποθετηθούν, πως το γνωρίζουν.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 31 Μάιος 2021, 11:39

O I έγραψε:
30 Μάιος 2021, 00:27
xatz41 έγραψε:
24 Μάιος 2021, 17:30
Παρατηρώ λοιπόν μετά από μόνο 3 μέρες στο Phorum ότι πολλοί δεν πιστεύουν σε Θεό. Προτιμούν να πιστεύουν στην ανθρώπινη δύναμη, στην τυχαία δημιουργία του σύμπαντος και άλλες θεωρίες... Έτσι μου ήρθε η ιδέα να κάνω μια έρευνα για όσα λέτε. Σκοπός λοιπόν αυτής της δημοσίευσης είναι να δοθεί η ευκαιρία σε όσους δεν πιστεύουν κάπου να μας πουν με ωραία λογικά επιχειρήματα την δική τους θεωρία για την ανυπαρξία του Θεού. Θα σας παρακαλέσω να γράψετε σε απλή γλώσσα (χωρίς προσβλητικά σχόλια), ώστε να γίνονται αντιληπτά όσα λέτε. Θα παρακαλέσω όσοι Χριστιανοί θέλουν να μην απαντούν στα σχόλια όσων έχουν αντίθετη γνώμη, γιατί έτσι θα είναι δύσκολο να συγκεντρωθούν στο γράψιμο της επιχειρηματολογίας τους. Αν θέλουν απλά μπορούν να βάζουν :+1: για να δηλώνουν την παρουσία τους. Ευχαριστώ πολύ.





ΝΕΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑ.
Πάλι τα ίδιαααα... :lol:

Fixed
Αφού απευθύνεσαι σε Άθεους και δεν απευθύνεσαι σε Χριστιανούς και προτρέπεις να μη σχολιάσουν, τότε το νήμα δεν θα έπρεπε να το ονομάσεις "RE: Υπάρχει Θεός;" αλλά "RE: Δεν υπάρχει Θεός;"

Έτσι όπως το έθεσες, φυσικό είναι οι Άθεοι να σου πουν ότι δεν υπάρχει (αφού δηλώνουν Άθεοι). Στην ερώτηση με το "Δεν" μπροστά οφείλουν να τοποθετηθούν, πως το γνωρίζουν.

.,
Γλωσσολογικά να το δεις αυτό που προτείνεις, δεν είναι καλλιεπές, ασχέτως για ποιούς προορίζεται. Όλοι μπορούμε να καταλάβουμε το νόημα του τίτλου που έβαλε. Και να απαντήσουμε ανάλογα, είτε αμφισβητώντας το, είτε με επιδοκιμασία.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 31 Μάιος 2021, 11:41

Είχες πολύ καιρό να γράψεις και χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! :wave:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 31 Μάιος 2021, 22:14

Πασιφάη έγραψε:
31 Μάιος 2021, 11:41
Είχες πολύ καιρό να γράψεις και χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! :wave:
Κι εγώ χαίρομαι Πασιφάη! Επίσης χαίρομαι που βλέπω παλιότερα μέλη να διατηρούν το πρώτο νικ.
Αυτό νομίζω, εδώ μέσα, χαίρει εκτίμησης τουλάχιστον για μένα

Πέρασα να δω πως πάει η Θρησκειολογία και γενικότερα το νέο πχόρουμ. Γενικά, απελπισία... γι' αυτό η απουσία. Και, σοβαρότερες προτεραιότητες.-

Ήρθα να πω καμιά κοτσάνα να περάσει η ώρα.

Όλα καλά Πασιφάη;
Καμιά απώλεια αγαπητών από τον ιό;
Εύχομαι να μην!

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιουν 2021, 11:24

O I έγραψε:
31 Μάιος 2021, 22:14

Όλα καλά Πασιφάη;
Καμιά απώλεια αγαπητών από τον ιό;
Εύχομαι να μην!

.,
Όλα καλά, ευτυχώς! :P
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Ιουν 2021, 18:06

O I έγραψε:
31 Μάιος 2021, 22:14
Πασιφάη έγραψε:
31 Μάιος 2021, 11:41
Είχες πολύ καιρό να γράψεις και χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! :wave:
Κι εγώ χαίρομαι Πασιφάη! Επίσης χαίρομαι που βλέπω παλιότερα μέλη να διατηρούν το πρώτο νικ.
Αυτό νομίζω, εδώ μέσα, χαίρει εκτίμησης τουλάχιστον για μένα

Πέρασα να δω πως πάει η Θρησκειολογία και γενικότερα το νέο πχόρουμ. Γενικά, απελπισία... γι' αυτό η απουσία. Και, σοβαρότερες προτεραιότητες.-

Ήρθα να πω καμιά κοτσάνα να περάσει η ώρα.

Όλα καλά Πασιφάη;
Καμιά απώλεια αγαπητών από τον ιό;
Εύχομαι να μην!

.,
Ακομα περιμενω να τσουλισεις προς τα κατω... :wave:
Ευχομαι ολα καλα!
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Ιουν 2021, 21:56

Alphabet έγραψε:
01 Ιουν 2021, 18:06
O I έγραψε:
31 Μάιος 2021, 22:14
Πασιφάη έγραψε:
31 Μάιος 2021, 11:41
Είχες πολύ καιρό να γράψεις και χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! :wave:
Κι εγώ χαίρομαι Πασιφάη! Επίσης χαίρομαι που βλέπω παλιότερα μέλη να διατηρούν το πρώτο νικ.
Αυτό νομίζω, εδώ μέσα, χαίρει εκτίμησης τουλάχιστον για μένα

Πέρασα να δω πως πάει η Θρησκειολογία και γενικότερα το νέο πχόρουμ. Γενικά, απελπισία... γι' αυτό η απουσία. Και, σοβαρότερες προτεραιότητες.-

Ήρθα να πω καμιά κοτσάνα να περάσει η ώρα.

Όλα καλά Πασιφάη;
Καμιά απώλεια αγαπητών από τον ιό;
Εύχομαι να μην!
.,
Ακομα περιμενω να τσουλισεις προς τα κατω... :wave:
Ευχομαι ολα καλα!
Τι να τσουλίσει μωρέ προς τα κάτω;
Μέχρι να τελειώσει όλες τις ψαροκονσέρβες που τρώει, θέλει ακόμα δέκα χρόνια... :smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10302
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 02 Ιουν 2021, 22:49

O I έγραψε:
31 Μάιος 2021, 22:14
Πασιφάη έγραψε:
31 Μάιος 2021, 11:41
Είχες πολύ καιρό να γράψεις και χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! :wave:

Πέρασα να δω πως πάει η Θρησκειολογία και γενικότερα το νέο πχόρουμ. Γενικά, απελπισία... γι' αυτό η απουσία. Και, σοβαρότερες προτεραιότητες.-

:smt023
Αλλα υπαρχει ελπιδα :smt005:
Παρατηρητής...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιουν 2021, 23:18

O I έγραψε:
31 Μάιος 2021, 22:14
Πέρασα να δω πως πάει η Θρησκειολογία και γενικότερα το νέο πχόρουμ. Γενικά, απελπισία... γι' αυτό η απουσία. Και, σοβαρότερες προτεραιότητες.-
«Εζησες πολύ κοντά στους μικρούς και τους αξιοθρήνητους. Φύγε μακριά από την αόρατη εκδίκησή τους... Μη σηκώνεις πια το χέρι εναντίον τους. Είναι αμέτρητοι και ο κλήρος σου δεν είναι να γίνεις μυγοσκοτώστρα»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών