Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 12 Ιουν 2021, 22:49

Alphabet έγραψε:
12 Ιουν 2021, 18:40
George_V έγραψε:
12 Ιουν 2021, 15:27
To ανθρωπινο θελημα ειχε να κανει με την ανθρωπινη φυση του.

Φυγαμε τωρα απο τον Μονοφυσιτισμο και πηγαμε στο Μονοθελητισμο.

Το θετικο ειναι οτι ακουλουθουμε τη φυσικη ροη των αιρέσεων
Τα παραπονα σου φιλε George στην ΣΤ' Οικουμενικη Συνοδο.... :lol: Αυτοι αποφασισαν οτι το ανθρωπινο θελημα του Ιησου ηταν παντοτε υποτασσομενο στο θειο. Με αλλα λογια δεν μπορουσε να ειχε ανθρωπινο θελημα διαφορετικο απο το θειο.

Αλλα που να ηξεραν οι φουκαριαρηδες ευαγγελιστες οτι 3-6 αιωνες αργοτερα η εκκλησια θα τα αλλαζε ολα...

"Ορίζει ότι: «Και δυο φυσικάς θελήσεις, ήτοι θελήματα, εν αυτώ και δυο φυσικάς ενεργείας αδιαιρέτως, ατρέπτως, αμερίστως, ασυγχύτως, κατά την των αγίων Πατέρων διδασκαλίαν ωσαύτως κηρύττομεν. και δυο μεν φυσικά θελήματα ουχ υπεναντία, μη γένοιτο, καθώς οι ασεβείς έφησαν αιρετικοί, αλλ’ επόμενον το ανθρώπινον αυτού θέλημα και μη αντιπίπτον ή αντιπαλαίον, μάλλον μεν ουν και υποτασσόμενον τω θείω αυτού και πανσθενεί θελήματι «έδει γαρ το της σαρκός θέλημα κινηθήναι, υποταγήναι δε τω θελήματι τω θεϊκώ », κατά τον πάνσοφον Αθανάσιον.»


[img]https://i.postimg.cc/5tN76nX4/Scre ... .jpg[/img]

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
(Πραγματική - Ψευδώνυμος) ήδη εσωτερικά η υγιής συνείδηση έχει συγκρούσεις.
http://www.orp.gr/wordpress/?p=21409
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 12 Ιουν 2021, 22:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Ιουν 2021, 22:50

jey_pap έγραψε:
12 Ιουν 2021, 11:24
Ξανά...
Πάμε ξανά. "Ουχ ως εγώ θέλω, αλλ' ως συ" το επίρρημα "ως" ενέχει την έννοια του τρόπου και μεταφράζεται "όπως". Σωστό, τροπικό επίρρημα είναι..

Φανερώνει τον τρόπο εφαρμογής του ενιαίου θελήματος, κι όχι ένα διαφορετικό θέλημα στην ουσία του.
Αλλιώς θα ήταν η φράση "Ουκ ό εγώ θέλω, αλλ' ό Συ θέλεις."
Οι δυο προτάσεις αυτές είναι εντελώς ΓΤΠ και φανερώνουν πλήρη άγνοια...

Η βάση-ουσία του θελήματος του Θεού είναι πώς να σωθούν όλοι οι άνθρωποι.
Οι τρόποι εφαρμογής του ενιαίου θελήματος είναι τέσσερις. Η ΕΥΔΟΚΊΑ Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ(Συγχώρησις), ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ.
Καλό μου, αλλά άσχετο και μη έχον καλή γνώση της ελληνικής, παπί...
Μην γράφεις ουρανομήκεις ανοητολογίες και εκτίθεσαι. Αν και θα πει κάποιος, "ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται"...και θα έχει δίκιο. Έχεις γίνει τόσες φορές μούσκεμα, που μια ακόμα δεν λέει και πολλά. Τέσπα, κάποια στιγμή ευελπιστώ πως θα μάθεις κάποια πράγματα...

Ματθαίος 26,39: "πάτερ μου, εἰ δυνατόν ἐστι, παρελθέτω ἀπ᾿ ἐμοῦ τὸ ποτήριον τοῦτο· πλὴν οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ."

Μετάφραση στα νεο-ελληνικά (και όχι στα ελληνικά που έχει στο μυαλό του κάποιος):
"Πατέρα μου, αν είναι δυνατό, ας παρέλθει από αυτό εμένα το ποτήρι. Όμως, όχι όπως εγώ θέλω, αλλά όπως εσύ."

Μεταφορά σε καθημερινό (ποδοσφαιρικό) παράδειγμα, μπας και πάρεις μυρωδιά...

- Προπονητή μου, θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να παίξω χαφ. Όμως (ΘΑ ΓΙΝΕΙ) όχι όπως θέλω εγώ, αλλά όπως εσύ.

Καταλαβαίνεις κάτι, ή άδικα απεφάσισα να γράψω στην Θρησκειολογία μετά από τόσους μήνες;

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 12 Ιουν 2021, 23:36

Alphabet έγραψε:
12 Ιουν 2021, 11:20
George_V έγραψε:
12 Ιουν 2021, 10:31
Nαι

Δυστυχως και ολη την Πατρολογια να κατεβασω δεν θα συμφωνησουμε ποτε.

Ολα αυτα σωστα ειναι αλλα αυτο το επεισοδιο μας δειχνει σε τι κατασταση βρισκοταν η ανθρωπινη φυση του Χριστου.

Θα μπορουσα να σου αναφέρω αυτα που εγραψαν οι πατέρες οσον αφορα το πως επενεβαινε το θειο θελημα στις φυσεις (γιατι εσυ κοιτας μονο τις φυσεις) και πως εξηγειται ολο αυτο (στο μετρο του δυνατου καθως καποια πραγματα πρεπει να μενουν απορρητα) αλλα ειναι αδικος κοπος. Δεν προκειται ουτε εσυ να πεισεις εμενα ουτε εγω εσενα.
Η ανθρωπινη φυση του μπορει να βρισκοταν σε οποιαδηποτε κατασταση. Εγω επικεντρωνω στο θελημα του. Δεν μπορουσε κατα την εκκλησια να ειχε ανθρωπινη θεληση αντιθετη απο την θεια και ως εκ τουτου δεν μπορουσε να ειχε διαφορετικο θελημα απο τον Πατερα. Η Α. Γραφη ομως σε δυο ευαγγελια λεει οτι ειχε διαφορετικο. Κατ' εμε ή τα ευαγγελια γραφουν ατελειωτες σαχλαμαρες, ή ο Ιησους δεν ειναι Θεος που ειναι και το πλεον πιθανο λαμβανοντας υπ' οψιν τους λογους και τους αιωνες που περασαν μεχρι την ανακηρυξη του.

Στα υπολοιπα συμφωνω.
Άλλο η Θέληση, κι άλλο τα παράγωγά του (θελήματα). Τα θελήματα μπορούν να είναι διαφορετικά, μα να προέρχονται από μια πηγή - βάση. Η βάση (θέληση) ας πούμε πως είναι "θέλω το καλό της ανθρωπότητας". Οι τρόποι επίτευξης (ευδοκία-οικονομία-παραχώρηση-εγκατάλειψη) γεννούν διαφορετικά θελήματα (τρόπους επίτευξης της βασικής ιδέας-οδού σωτηρίας της ανθρωπότητας). Ο Ιησούς ζητά να γίνει η θυσία Του ("βάπτισμα") χωρίς "ποτήριο" (χλευασμοί-λακτίσματα-εμπτυσμοί-κολαφισμοί κλπ), πράγμα που παρεχώρησε ο Πατέρας ώστε μ' αυτόν τον τρόπο να πραγματοποιηθεί το σχέδιο της σωτηρίας, ήτοι, να παραχωρηθεί-επιτραπεί και "ποτήριο" πριν το "βάπτισμα". Υπήρξαν λοιπόν παράγωγα θελήματα της κοινής θέλησης για τη βάση (σωτηρία ανθρωπότητας), χωρίς να σημαίνουν αυτά μια δημιουργία-αλλαγή πραγμάτωση διαφορετικής βάσης - θέλησης.. Ακόμη κι αν μάταιωνόταν η πραγμάτωση του "ποτηρίου", το "βάπτισμα" από μόνο του (αίμα, θάνατος), θα ήταν αρκετό για την πραγμάτωση της βάσης της (κοινής) θέλησης για την οδό σωτηρίας της ανθρωπότητας. Το γιατί "συγχωρήθηκε" από τον Πατέρα να πραγματωθεί η οδός μέσω "ποτηρίου", θέλει έρευνα, που μάλλον έχει να κάνει με τη θεραπεία της ηδονής που δοκίμασαν οι πρωτόπλαστοι. :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 13 Ιουν 2021, 00:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Ιουν 2021, 00:11

Λοξίας έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:50
jey_pap έγραψε:
12 Ιουν 2021, 11:24
Ξανά...
Πάμε ξανά. "Ουχ ως εγώ θέλω, αλλ' ως συ" το επίρρημα "ως" ενέχει την έννοια του τρόπου και μεταφράζεται "όπως". Σωστό, τροπικό επίρρημα είναι..

Φανερώνει τον τρόπο εφαρμογής του ενιαίου θελήματος, κι όχι ένα διαφορετικό θέλημα στην ουσία του.
Αλλιώς θα ήταν η φράση "Ουκ ό εγώ θέλω, αλλ' ό Συ θέλεις."
Οι δυο προτάσεις αυτές είναι εντελώς ΓΤΠ και φανερώνουν πλήρη άγνοια...

Η βάση-ουσία του θελήματος του Θεού είναι πώς να σωθούν όλοι οι άνθρωποι.
Οι τρόποι εφαρμογής του ενιαίου θελήματος είναι τέσσερις. Η ΕΥΔΟΚΊΑ Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ(Συγχώρησις), ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ.
Καλό μου, αλλά άσχετο και μη έχον καλή γνώση της ελληνικής, παπί...
Μην γράφεις ουρανομήκεις ανοητολογίες και εκτίθεσαι. Αν και θα πει κάποιος, "ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται"...και θα έχει δίκιο. Έχεις γίνει τόσες φορές μούσκεμα, που μια ακόμα δεν λέει και πολλά. Τέσπα, κάποια στιγμή ευελπιστώ πως θα μάθεις κάποια πράγματα...

Ματθαίος 26,39: "πάτερ μου, εἰ δυνατόν ἐστι, παρελθέτω ἀπ᾿ ἐμοῦ τὸ ποτήριον τοῦτο· πλὴν οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ."

Μετάφραση στα νεο-ελληνικά (και όχι στα ελληνικά που έχει στο μυαλό του κάποιος):
"Πατέρα μου, αν είναι δυνατό, ας παρέλθει από αυτό εμένα το ποτήρι. Όμως, όχι όπως εγώ θέλω, αλλά όπως εσύ."

Μεταφορά σε καθημερινό (ποδοσφαιρικό) παράδειγμα, μπας και πάρεις μυρωδιά...

- Προπονητή μου, θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να παίξω χαφ. Όμως (ΘΑ ΓΙΝΕΙ) όχι όπως θέλω εγώ, αλλά όπως εσύ.

Καταλαβαίνεις κάτι, ή άδικα απεφάσισα να γράψω στην Θρησκειολογία μετά από τόσους μήνες;
Ματθαίος 26,39: "πάτερ μου, εἰ δυνατόν ἐστι, παρελθέτω ἀπ᾿ ἐμοῦ τὸ ποτήριον τοῦτο· πλὴν οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ."
Το σχέδιο (οδός) σωτηρίας της ανθρωπότητας περιελάμβανε "ποτήριο" (λακτίσματα-κόλαφοι-εμπτύσματα-γρονθοκοπήματα- μαστιγώσεις κλπ) και "βάπτισμα" (αίματα-θάνατος). Ο Ιησούς ζήτησε να απουσιάσει από το σχέδιο τοης κοινής θέλησης το" ποτήριο", οπότε θα πραγματοποιόταν μόνο το "βάπτισμα" (αίμα-θάνατος), Αυτό δε θα αλλοίωνε την κοινή θέληση που είχαν Πατήρ-Υιός για την οδό σωτηρίας της ανθρωπότητας.
Το "ποτήριο" θα επισφράγιζε την απώλεια αυτών που θα πραγματοποιούσαν τα του "ποτηρίου", πράγμα που αντιβαίνει στην αποστολή του Ιησού, ήτοι να σώσει.

Βλέπουμε λοιπόν κοινό σχέδιο, κοινή θέληση Πατρός - Υιού, παρόλη την παραγωγή θελήματος (αίτηση αφαίρεσηςτου"ποτηρίου" από το συνολικό σχέδιο της ενιαίας θέλησης).

Για το παράδειγμα για μια καλή ταύτιση...

- Προπονητή μου, θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να μην παίξω χαφ. Όμως (ΘΑ ΓΙΝΕΙ) όχι όπως θέλω εγώ, αλλά όπως εσύ.
Αν το θέλημα του παίκτη είναι άλλο από αυτό του προπονητή, π.χ κάποια άλλη θέση στο γήπεδο, η ίδια θέληση για όλους "να νικήσουν" δεν αλλάζει.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Ιουν 2021, 00:59

jey_pap έγραψε:
13 Ιουν 2021, 00:11
Το σχέδιο (οδός) σωτηρίας της ανθρωπότητας περιελάμβανε "ποτήριο" (λακτίσματα-κόλαφοι-εμπτύσματα-γρονθοκοπήματα- μαστιγώσεις κλπ) και "βάπτισμα" (αίματα-θάνατος).
Από ΠΟΥ συνάγεται αυτό; ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που τεκμηριώνει πως το "σχέδιο σωτηρίας της ανθρωπότητας περιελάμβανε ποτήριο και βάπτισμα"; ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που θεμελιώνει πως το "ποτήριον" αντιστοιχεί σε λακτίσματα-κολάφους-εμπτύσματα-γρονθοκοπήματα-μαστιγώσεις, κ.λπ;
Είχε (έχει) εκμυστηρευθεί ο Θεός το σχέδιο σωτηρίας της ανθρωπότητας σε κάποιον; Έχουμε αποδείξεις για κάτι τέτοιο;
jey_pap έγραψε:
13 Ιουν 2021, 00:11
Ο Ιησούς ζήτησε να απουσιάσει από το σχέδιο τοης κοινής θέλησης το" ποτήριο", οπότε θα πραγματοποιόταν μόνο το "βάπτισμα" (αίμα-θάνατος), Αυτό δε θα αλλοίωνε την κοινή θέληση που είχαν Πατήρ-Υιός για την οδό σωτηρίας της ανθρωπότητας.
Όσον αφορά την λέξη "ποτήριον", θα συμφωνήσω. Για τα "περιεχόμενα" του ποτηρίου, δεν θα συνεχίσω...
Ο Ιησούς λοιπόν ζήτησε να απουσιάσει το ποτήριον. Όντως.
Αλλά αυτό ΔΕΝ έγινε. Και γιατί δεν έγινε; Μας το λέει ο ίδιος ο Ιησούς: "πλὴν οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ."

Το οποίον σημαίνει: "Όμως, όχι όπως εγώ θέλω, αλλά όπως εσύ."
Δηλαδή ο Ιησούς έκανε μια "παράκληση", αλλά την ίδια στιγμή την πήρε πίσω, αφού αποδέχθηκε πως:
"όμως ΘΑ ΓΙΝΕΙ όχι όπως θέλω εγώ, αλλά όπως θέλεις εσύ".

Μπορείς να το καταλάβεις, ή θα ξαναγράψεις αλλόκοτες παρερμηνείες;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Ιουν 2021, 01:09

jey_pap έγραψε:
13 Ιουν 2021, 00:11
Για το παράδειγμα για μια καλή ταύτιση...

- Προπονητή μου, θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να μην παίξω χαφ. Όμως (ΘΑ ΓΙΝΕΙ) όχι όπως θέλω εγώ, αλλά όπως εσύ.
Αν το θέλημα του παίκτη είναι άλλο από αυτό του προπονητή, π.χ κάποια άλλη θέση στο γήπεδο, η ίδια θέληση για όλους "να νικήσουν" δεν αλλάζει.
Η συνήθειά σου να ποστάρεις (βιαστικά) μία απάντηση και μετά να τρέχεις να την αλλάξεις/συμπληρώσεις, δεν σε έχει εγκαταλείψει βλέπω...

Αυτό που βεβαιώνει ο στίχος του Ματθαίου είναι πως ο Ιησούς και να ήθελε να μην πιει το ποτήριον (όπως ζήτησε), αυτό ΔΕΝ θα γινόταν.
Όπως και ο παίκτης του παραδείγματος. ΘΑ ήθελε να παίξει χαφ, αλλά ανεγνώρισε πως θα υποταχθεί στην θέληση του προπονητή.
Αυτό είναι το θέμα και όχι η κοινή τους θέληση να νικήσουν.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Ιουν 2021, 11:40

Λοξίας έγραψε:
13 Ιουν 2021, 01:09
jey_pap έγραψε:
13 Ιουν 2021, 00:11
Για το παράδειγμα για μια καλή ταύτιση...

- Προπονητή μου, θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να μην παίξω χαφ. Όμως (ΘΑ ΓΙΝΕΙ) όχι όπως θέλω εγώ, αλλά όπως εσύ.
Αν το θέλημα του παίκτη είναι άλλο από αυτό του προπονητή, π.χ κάποια άλλη θέση στο γήπεδο, η ίδια θέληση για όλους "να νικήσουν" δεν αλλάζει.
Η συνήθειά σου να ποστάρεις (βιαστικά) μία απάντηση και μετά να τρέχεις να την αλλάξεις/συμπληρώσεις, δεν σε έχει εγκαταλείψει βλέπω...

Αυτό που βεβαιώνει ο στίχος του Ματθαίου είναι πως ο Ιησούς και να ήθελε να μην πιει το ποτήριον (όπως ζήτησε), αυτό ΔΕΝ θα γινόταν.
Όπως και ο παίκτης του παραδείγματος. ΘΑ ήθελε να παίξει χαφ, αλλά ανεγνώρισε πως θα υποταχθεί στην θέληση του προπονητή.
Αυτό είναι το θέμα και όχι η κοινή τους θέληση να νικήσουν.
Η θέληση έχει γενικώτερη ιδέα από ττα παράγωγά της (θελήματα).
Δεν υποτάχθηκε ο παίκτης στην θέληση του προπονητή γιατί η ευρύτερη ιδέα (της νίκης) κυριαρχεί σ' αυτήν, πράγμα που υποτάσσει από μόνη της παίκτες και προπονητή. Τα παράγωγά της όμως (θελήματα) δύνανται να εμπλέκονται σε ιεραρχία προσώπων, (προπονητής, αρχηγός,, εμπειρότερος, πλούσιος χορηγός κλπ), και να κυριαρχούν οι προηγούμενοι, με βάση πάντα την κυρίαρχη ιδέα τ στην οποία υποτάσσοντςι όλοι, αυτήν τη νίκης, που είναι η μόνη κυρίαρχη ιδέα και ενιαία σε όσα παράγωγα θελήματα κι αν παρουσιάσουν τα υποκείμενα σε ιεραρχία πρόσωπα.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Ιουν 2021, 13:56

George_V έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:07

Δεν εχω κανενα παράπονο στην Εκτη Οικουμενικη. Καλα τα λεει.

Αλλα μην ξεχνάμε οτι ο ανθρωπος (και κατ επεκτασιν ο Χριστος ως ανθρωπος) εχει και το αυτεξουσιο. Και το αυτεξουσιο δεν μπορει να καταργηθει υποτάσσοντας το ανθρωπινο θελημα στο θεικο.
Και ομως, αυτο ακριβως αποφανθηκε η ΣΤ Οικουμενικη.
Το ανθρώπινό του θέλημα, αν και ελεύθερο, υποτασσόταν στο θείο του θέλημα, χωρίς να αντιπαλαίει και ν' αντιπίπτει προς αυτό.
George_V έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:07
Ναι καταλαβαινω οτι ολα αυτα σε μπερδευουν και ψαχνεις να βρεις μια απαντηση για ολα αυτα. Το ιδιο εκανε και ο Αυγουστινος. Αλλα το παιδάκι στη θαλασσα του εδωσε μια απαντηση που καταλαβε και ο ιδιος οτι καποια πράγματα δεν μπορεις να τα κατανοησεις με το μυαλο που διαθετεις τωρα.

Αν κατανοουσαμε την αληθινη φυση του Θεου θα ειμασταν και εμεις θεοι. Οχι ακομα ομως. Για τωρα πρεπει να αρκεστουμε σε οσα χωράει το μυαλο μας και οχι παραπανω.
Τι νοημα εχει να υπαρχει Θεος, αν δεν μπορουμε να τον καταλαβουμε με το μυαλο που διαθετουμε; Που δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι ακριβως θελει; Και πως τον καταλαβαν οσοι διδαξαν για αυτον, αφου ειχαν τα ιδια μυαλα με εμας;
Ποτε δεν ειπε ο Ιησους οτι ειναι θεος. Ισχυριστηκε το αντιθετο μαλιστα.
Βασικα η θεοτητα του κατασκευαστηκε γιατι ιδρυτης θρησκειας δεν γινεται να μην ειναι θεος και σαν ενα αντιπαλο δεος στην θεοποιηση των Ρωμαιων αυτοκρατορων. Και επειδη ο χριστιανισμος ειναι μονοθειστικη θρησκεια, εφτιαξαν το ξανα ακαταληπτο για τους ανθρωπους δογμα της Α. Τριαδας, οπου τρεις εγιναν ενας ..με την ιδια θεληση.
Και το οποιο καταρρεει με το "οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ" και το "πλὴν μὴ τὸ θέλημά μου, ἀλλὰ τὸ σὸν γινέσθω", οπου ο Ιησους επιβεβαιωνει οριστικα και αμετακλητα οτι δεν εχει το ιδιο θελημα με τον Πατερα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Ιουν 2021, 15:18

Alphabet έγραψε:
13 Ιουν 2021, 13:56
George_V έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:07

Δεν εχω κανενα παράπονο στην Εκτη Οικουμενικη. Καλα τα λεει.

Αλλα μην ξεχνάμε οτι ο ανθρωπος (και κατ επεκτασιν ο Χριστος ως ανθρωπος) εχει και το αυτεξουσιο. Και το αυτεξουσιο δεν μπορει να καταργηθει υποτάσσοντας το ανθρωπινο θελημα στο θεικο.
Και ομως, αυτο ακριβως αποφανθηκε η ΣΤ Οικουμενικη.
Το ανθρώπινό του θέλημα, αν και ελεύθερο, υποτασσόταν στο θείο του θέλημα, χωρίς να αντιπαλαίει και ν' αντιπίπτει προς αυτό.
George_V έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:07
Ναι καταλαβαινω οτι ολα αυτα σε μπερδευουν και ψαχνεις να βρεις μια απαντηση για ολα αυτα. Το ιδιο εκανε και ο Αυγουστινος. Αλλα το παιδάκι στη θαλασσα του εδωσε μια απαντηση που καταλαβε και ο ιδιος οτι καποια πράγματα δεν μπορεις να τα κατανοησεις με το μυαλο που διαθετεις τωρα.

Αν κατανοουσαμε την αληθινη φυση του Θεου θα ειμασταν και εμεις θεοι. Οχι ακομα ομως. Για τωρα πρεπει να αρκεστουμε σε οσα χωράει το μυαλο μας και οχι παραπανω.
Τι νοημα εχει να υπαρχει Θεος, αν δεν μπορουμε να τον καταλαβουμε με το μυαλο που διαθετουμε; Που δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι ακριβως θελει; Και πως τον καταλαβαν οσοι διδαξαν για αυτον, αφου ειχαν τα ιδια μυαλα με εμας;
Ποτε δεν ειπε ο Ιησους οτι ειναι θεος. Ισχυριστηκε το αντιθετο μαλιστα.
Βασικα η θεοτητα του κατασκευαστηκε γιατι ιδρυτης θρησκειας δεν γινεται να μην ειναι θεος και σαν ενα αντιπαλο δεος στην θεοποιηση των Ρωμαιων αυτοκρατορων. Και επειδη ο χριστιανισμος ειναι μονοθειστικη θρησκεια, εφτιαξαν το ξανα ακαταληπτο για τους ανθρωπους δογμα της Α. Τριαδας, οπου τρεις εγιναν ενας ..με την ιδια θεληση.
Και το οποιο καταρρεει με το "οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ" και το "πλὴν μὴ τὸ θέλημά μου, ἀλλὰ τὸ σὸν γινέσθω", οπου ο Ιησους επιβεβαιωνει οριστικα και αμετακλητα οτι δεν εχει το ιδιο θελημα με τον Πατερα.
Η για πολλοστή φορά επάνοδος του alphabet στα "οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ" και το "πλὴν μὴ τὸ θέλημά μου, ἀλλὰ τὸ σὸν γινέσθω", ένα πράγμα βεβαιώνει: Εχει διαβάσει τις συζητήσεις με Λοξ παρά το "ignore" προς το άτομό μου, και " αντιπαλαίει" σπασμωδικά. :wink
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Ιουν 2021, 19:58

ΠΟΤΗΡΙΟΝ - ΒΑΠΤΙΣΜΑ

Μάρκ. 10:39
Οἱ δὲ εἶπον αὐτῷ· Δυνάμεθα. Ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτοῖς· Τὸ μὲν ποτήριον ὃ ἐγὼ πίνω, πίεσθε· καὶ τὸ βάπτισμα ὃ ἐγὼ βαπτίζομαι, βαπτισθήσεσθε·
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Ιουν 2021, 21:37

jey_pap έγραψε:
13 Ιουν 2021, 11:40
Η θέληση έχει γενικώτερη ιδέα από ττα παράγωγά της (θελήματα).
Δεν υποτάχθηκε ο παίκτης στην θέληση του προπονητή γιατί η ευρύτερη ιδέα (της νίκης) κυριαρχεί σ' αυτήν, πράγμα που υποτάσσει από μόνη της παίκτες και προπονητή. Τα παράγωγά της όμως (θελήματα) δύνανται να εμπλέκονται σε ιεραρχία προσώπων, (προπονητής, αρχηγός,, εμπειρότερος, πλούσιος χορηγός κλπ), και να κυριαρχούν οι προηγούμενοι, με βάση πάντα την κυρίαρχη ιδέα τ στην οποία υποτάσσοντςι όλοι, αυτήν τη νίκης, που είναι η μόνη κυρίαρχη ιδέα και ενιαία σε όσα παράγωγα θελήματα κι αν παρουσιάσουν τα υποκείμενα σε ιεραρχία πρόσωπα.
Προσπάθησε να κρατηθείς εντός του θέματος. Δεν είναι δύσκολο. Αρκεί να κόψεις την απολογητική συνήθεια του αποπροσανατολισμού της συζήτησης.
Το θέμα δεν είναι "η ευρύτερη ιδέα της νίκης" (άλλο πάλι και τούτο!), αλλά η αδυναμία του παίκτη της ομάδας να επιβάλλει το αίτημά του στον προπονητή. Διότι ο παίκτης δηλώνει πως θα υποταχθεί στην θέληση του προπονητή, ανεξάρτητα από το ποιο είναι το δικό του θέλημα.
Παρομοίως και ο Ιησούς, δηλώνει μεν το αίτημά (θέλημά) του, αλλά δηλώνει επίσης πως θα υποταχθεί στην θέληση του Πατέρα.
Το να κάνεις πως δεν το βλέπεις και να πετάς ανοησίες του στυλ:
"Φανερώνει τον τρόπο εφαρμογής του ενιαίου θελήματος" ή "η ευρύτερη ιδέα της νίκης", είναι υπεκφυγή.

Η ερμηνεία του επίμαχου στίχου του 26,39 στο κατά Ματθαίον, είναι:
"Πατέρα μου, αν είναι δυνατό, ας παρέλθει από αυτό εμένα το ποτήρι. Όμως, όχι όπως εγώ θέλω, αλλά όπως εσύ."

Και η υπογραμμισμένη φράση του Ιησού, δηλώνει την υποταγή του στο θέλημα του Πατρός, ανεξάρτητα από το τι θα ήθελε ο Ιησούς.

Όλα τ' άλλα είναι "να 'χαμε να λέγαμε"...

Καλά κρασά λοιπόν...

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 14 Ιουν 2021, 01:22

jey_pap έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:38
Alphabet έγραψε:
11 Ιουν 2021, 17:54
George_V έγραψε:
10 Ιουν 2021, 21:36


Καθολου πρωτοτυπια...

Αυτο που λες το ειπαν οι Μονοφυσιτες πριν απο 1500 χρονια περιπου.
Δεν ψαχνω για πρωτοτυπια. Κοινη λογικη ειναι.
Οπως οτι ο Ιησους δεν μπορει να ειναι Θεος, αν εχει διαφορετικο θελημα απο τον Πατερα (οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ. - Ματθαίος 26,39).

Στην υπόσταση του Χριστού υπάρχουν δύο φύσεις, η θεία και η ανθρωπίνη, υπάρχουν και δύο φυσικές θελήσεις και δύο φυσικές ενέργειες, η θεία και η ανθρωπίνη, που ενεργούσαν «αδιαιρέτως, ατρέπτως, αμερίστως, ασυγχύτως», χωρίς να επικρατεί αντιπαλότητα μεταξύ τους.
ΣΤ Οικουμενικη Συνοδος.

Δεν υπαρχει σοβαρος αντιλογος σε αυτο.
Αυτές τις παραφράσεις... Καθόλου πρωτοτυπία.
Πάμε ξανά. "Ουχ ως εγώ θέλω, αλλ' ως συ" το επίρρημα "ως" ενέχει την έννοια του τρόπου και μεταφράζεται "όπως". Φανερώνει τον τρόπο εφαρμογής του ενιαίου θελήματος κι όχι ένα διαφορετικό θέλημα στην ουσία του της ενιαίας θέλησης. κι όχι μια διαφορετική θέληση στην ουσία της, Αλλιώς θα ήταν η φράση "Ουκ ό εγώ θέλω, αλλ' ό Συ θέλεις." Η βάση-ουσία του θελήματος της θέλησης του Θεού είναι πώς να σωθούν όλοι οι άνθρωποι.
Οι τρόποι εφαρμογής του ενιαίου θελήματος της ενιαίας θέλησης είναι τέσσερις. Η ΕΥΔΟΚΊΑ Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ(Συγχώρησις), ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ.
Διορθώνω την όντως πρώην ανοητολογία μου
fixed
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 14 Ιουν 2021, 15:55

Δημοκράτης έγραψε:
12 Ιουν 2021, 15:00
axilmar έγραψε:
12 Ιουν 2021, 14:06
Δημοκράτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 17:34


ναι
Ωραια βρηκαμε πειραμα.

Μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε, να δουμε εαν και στην πραξη λες αληθεια.

Παρεπιπτοντως, θεος δεν υπαρχει, το ξερεις ε; δεν υπαρχει ψυχη, αφου πλεον ξερουμε οτι αλλαζει η συμπεριφορα του ανθρωπου οταν αλλαζει ο εγκεφαλος του.

Αλλα ναχαμε να λεγαμε, ποιος την γαμει την επιστημη, οι δοξασιες να ειναι καλα.
ντάξει φίλος τώρα που απέδειξες ότι ο Χριστιανισμός είναι ψέμα με έπεισες
έχεις 100% δίκιο όπως με το ότι οι εκκλησίες είναι άδειες κάθε κυριακή :lol::lol:
Ισχυει ή δεν ισχυει οτι αλλαζει η ανθρωπινη συμπεριφορα οταν αλλοιωνεται ο εγκεφαλος;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24591
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιουν 2021, 16:59

axilmar έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:55
Δημοκράτης έγραψε:
12 Ιουν 2021, 15:00
axilmar έγραψε:
12 Ιουν 2021, 14:06


Ωραια βρηκαμε πειραμα.

Μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε, να δουμε εαν και στην πραξη λες αληθεια.

Παρεπιπτοντως, θεος δεν υπαρχει, το ξερεις ε; δεν υπαρχει ψυχη, αφου πλεον ξερουμε οτι αλλαζει η συμπεριφορα του ανθρωπου οταν αλλαζει ο εγκεφαλος του.

Αλλα ναχαμε να λεγαμε, ποιος την γαμει την επιστημη, οι δοξασιες να ειναι καλα.
ντάξει φίλος τώρα που απέδειξες ότι ο Χριστιανισμός είναι ψέμα με έπεισες
έχεις 100% δίκιο όπως με το ότι οι εκκλησίες είναι άδειες κάθε κυριακή :lol::lol:
Ισχυει ή δεν ισχυει οτι αλλαζει η ανθρωπινη συμπεριφορα οταν αλλοιωνεται ο εγκεφαλος;
φυσικά και ισχύει, ο άνθρωπος έχει και υλική υπόσταση. Επίσης αν χαλάσει το σώμα σου μάντεψε. Πεθαίνεις :lol:

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 14 Ιουν 2021, 17:20

Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2021, 16:59
axilmar έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:55
Δημοκράτης έγραψε:
12 Ιουν 2021, 15:00


ντάξει φίλος τώρα που απέδειξες ότι ο Χριστιανισμός είναι ψέμα με έπεισες
έχεις 100% δίκιο όπως με το ότι οι εκκλησίες είναι άδειες κάθε κυριακή :lol::lol:
Ισχυει ή δεν ισχυει οτι αλλαζει η ανθρωπινη συμπεριφορα οταν αλλοιωνεται ο εγκεφαλος;
φυσικά και ισχύει, ο άνθρωπος έχει και υλική υπόσταση. Επίσης αν χαλάσει το σώμα σου μάντεψε. Πεθαίνεις :lol:
Και εφοσον αλλαζει η συμπεριφορα, παει να πει οτι δεν υπαρχει ψυχη.

Γιατι η συμπεριφορα μπορει να αλλαξει 100%, ο καλος να γινει κακος και ο κακος καλος.

πχ

https://www.bbc.com/future/article/2018 ... ad-to-good
https://www.nbcnews.com/healthmain/diff ... 8c11152322

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών