Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 20 Ιούλ 2021, 14:44

Κατ' αρχας συγνωμη απο τον nik, αλλα κανεις αναφορα και σε μενα.
Άφαντος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:04
Μονο αν Εκείνος θελήσει να αυτοαποκαλυφθεί μπορούν οι ανθρωποι να γνωρίσουν κάτι τι από Εκείνον.
Αυτή η αποκάλυψη όμως επειδή περνάει μέσα από ανθρώπους, στην κατανόησή της και στη μεταφορά της σε άλλους έχει μέσα της αυτές τις αδυναμίες που είπες.
Για πες μας βρε Ελ Αραμπι, εσενα σου αποκαλυφθηκε ο Θεος; Και αν ναι, τι σου ειπε;
Γιατι εγω ξερω οτι οταν εσυ μιλας με τον θεο, αυτο λεγεται προσευχη. Οταν ο θεος μιλαει μαζι σου, αυτο λεγεται ...σχιζοφρενεια!
Άφαντος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:04
Εξ' ου και στην ορθοδοξία λέμε πως η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος του Θεού. Ο Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός.
Μαλιστα... και απο που γνωριζουμε τα παντα για τον Χριστο;
Ασε με να μαντεψω....απο την Αγια Γραφη μηπως;
Άφαντος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:04
....Μου έγραψε π.χ πριν ο αλφαβετ...δεν μπορεί ενας Θεός να αλλάζει γνώμη, ο Θεός είναι αναλοίωτος κ.λ.π και φερνει χωρίο που λέει πως αφου λέει η Γραφή πως είναι αναλοίωτος ο Θεός οως γίνεται να αλλάζει γνώμη και άλλα πολλά.
Και βέβαια θεωρεί πως απέδειξε την αντίφαση.
Αυτή είναι κριτική βάσει της λογικής ή βάσει της άγνοιας;;
Ε βεβαια, εσεις γνωριζετε πολυ καλα και απο πρωτο χερι οτι ο Θεος ειναι παιδαγωγος και οι οδηγιες που δινει ειναι αναλογες με την ωριμοτητα του καθενος.
Π.χ. στη ΠΔ, επειδη οι Εβραιοι ηταν αρκετα ανωριμοι τους ελεγε να σκοτωνουν τα ανυπακουα παιδια τους και οσους εργαζονται τα Σαββατα.
Πολυ πιο πριν επειδη η ωριμοτητα των ανθρωπων ηταν για τα μπαζα, απλα ...τους επνιξε ολους.
Το εμαθα καλα; :blm:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 20 Ιούλ 2021, 14:45

Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:24
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:06
Ρε συ τι λες; Να ρωτησεις κανεναν αλλον πιστο σου λεω για να δεις αν όντως συμβαινει ετσι, μπορουν να στο επαληθεψουν ισως και οι πιστοι απο αυτο εδω το φορουμ.
ΟΥΤΙΣ, O I σας μιλάει κι εσάς ο θεός με κανονικές προτάσεις;

Scouser, under έχετε κι εσείς εκτενή επικοινωνία με τα θεία ή απλά σας στέλνει θετικά βάιμπς κάθε φορά που δεν βιάζετε και δεν σκοτώνετε κόσμο;

Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:06
Στο αλλο που λες, δεν παραλληλιζω τον εαυτο μου με τον Χριστο, τι αλλο θα διαβασω πια, σου εγραψα τον ΛΟΓΟ ΤΟΥ που μιλαει για την εσωτερικη φωνη στους πολυ πιστους ανθρωπους, τι δεν καταλαβαινεις;
Ναι, σωστά, έκανα λάθος μετάφραση στο μυαλό μου.

Σε κλίμακα χαρισματικότητας με το 0 εμένα που ακούω μόνο τον εαυτό μου από μέσα και 10 τον Χριστό, που θα έλεγες ότι είσαι;
Επιτελους, ετσι!

Μπορω να πω ότι ειμαι στο 8 με 9, αλλα μην με ρωτησεις τι ακουω, γιατι δεν λεγονται αυτα ετσι εδω και κει. Μερικα απο αυτα, τα διαβαζετε στα σχολια μου εδω που γραφω. Ο καθενας αλλωστε γραφει απο τον δικο του φωτισμο. Το αν ηταν αυθεντικος, θα φανει απο τα ιδια τα γεγονότα και την κριση του Θεου που γίνεται με τον θανατο του καθενος και στο τελος, στην Δευτερα Παρουσια.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 20 Ιούλ 2021, 15:15

Αφού πρώτα πω πως εγώ δεν έθιξα ούτε πρόσβαλα κανέναν είτε σαν πρόσωπο είτε για τις απόψεις του, παρά μόνο με χιουμοριστικό τρόπο όπως θα πείραζα εναν φίλο μου..θα σου πω πως αν και έχω πολλά να πω σε όλα όσα είπες δεν θα το κάνω γιατί το θεωρώ ανώφελο. Θα επικεντρωθώ μόνο σ αυτό που έγραψες και συμφωνώ απολύτως...

nik_killthemall έγραψε
Η όλη παρανόηση ξεκινάει από το γεγονός πως οι πιστοί (και όχι οι άπιστοι) ταυτίζουν τις γραφές και τις ερμηνείες τους με τον ίδιο τον θεό... :smt023
...Αυτή η παράγραφος είναι όλη η ουσία και αν δεν υπάρξει συμφωνία σε αυτή δεν μπορεί να υπάρξει συζήτηση !
Ναι. Έτσι είναι. Γι αυτό έγραψα πως για τον ορθόδοξο πιστό η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος του Θεού. Ο Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός με την έννοια του δεύτερου προσώπου της Αγίας Τριάδος. Η αυτοαποκάλυψη του Θεού είναι η ενσάρκωσή του.
Σου είπα πως αυτό (περί της Αγίας Γραφής) θέλει ανάλυση γιατι διαβαζοντας το αυτοί που πρώτα θα εναντιωθούν σ αυτό είναι κάποιοι χριστιανοί και όχι οι άπιστοι ή οι άθεοι.
Αν και δεν σ ενδιαφέρει εσένα γιατί είναι θέμα πίστης και εδώ πρέπει να γράφουμε μόνο λογικές κριτικές επί των κειμένων, ίσως ανοίξω ένα νήμα γι αυτό.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Ιούλ 2021, 15:21

Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:45
Επιτελους, ετσι!

Μπορω να πω ότι ειμαι στο 8 με 9, αλλα μην με ρωτησεις τι ακουω, γιατι δεν λεγονται αυτα ετσι εδω και κει. Μερικα απο αυτα, τα διαβαζετε στα σχολια μου εδω που γραφω. Ο καθενας αλλωστε γραφει απο τον δικο του φωτισμο. Το αν ηταν αυθεντικος, θα φανει απο τα ιδια τα γεγονότα και την κριση του Θεου που γίνεται με τον θανατο του καθενος και στο τελος, στην Δευτερα Παρουσια.
Όταν λες δεν λέγονται εννοείς για ποινικούς λόγους, φοβάσαι ότι θα θεωρηθεί λίβελλος ή υποκίνηση σε βία;

Σε κάθε άλλη περίπτωση κάθε μέρα λέγονται δέκα φορές χειρότερα στο πχόρουμ, οπότε γράψε άφοβα. Έτσι κι αλλιώς είναι εμφανές ότι δεν ντρέπεσαι τι θα σκεφτούν τυχαίοι άγνωστοι από το ιντερνετ για σένα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Ιούλ 2021, 15:22

Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:45
Επίσης σε ότι αφορά αυτό που έγραψε ο Alphabet και δεν άρεσε στον stavmanr, και εγώ νομίζω ότι οφείλεις να αποκλείσεις την περίπτωση να έχει ιατρική διάσταση το θέμα κάνοντας μια βόλτα από κάποιον ειδικό.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, τους θεούς δεν τους πιάνουν ούτε οι θεραπείες ούτε τα χάπια.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 20 Ιούλ 2021, 15:23

Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:21
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:45
Επιτελους, ετσι!

Μπορω να πω ότι ειμαι στο 8 με 9, αλλα μην με ρωτησεις τι ακουω, γιατι δεν λεγονται αυτα ετσι εδω και κει. Μερικα απο αυτα, τα διαβαζετε στα σχολια μου εδω που γραφω. Ο καθενας αλλωστε γραφει απο τον δικο του φωτισμο. Το αν ηταν αυθεντικος, θα φανει απο τα ιδια τα γεγονότα και την κριση του Θεου που γίνεται με τον θανατο του καθενος και στο τελος, στην Δευτερα Παρουσια.
Όταν λες δεν λέγονται εννοείς για ποινικούς λόγους, φοβάσαι ότι θα θεωρηθεί λίβελλος ή υποκίνηση σε βία;

Σε κάθε άλλη περίπτωση κάθε μέρα λέγονται δέκα φορές χειρότερα στο πχόρουμ, οπότε γράψε άφοβα. Έτσι κι αλλιώς είναι εμφανές ότι δεν ντρέπεσαι τι θα σκεφτούν τυχαίοι άγνωστοι από το ιντερνετ για σένα.
Απλα χαμογελω. :hebit::wave::lol:

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 20 Ιούλ 2021, 15:25

Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:22
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:45
Επίσης σε ότι αφορά αυτό που έγραψε ο Alphabet και δεν άρεσε στον stavmanr, και εγώ νομίζω ότι οφείλεις να αποκλείσεις την περίπτωση να έχει ιατρική διάσταση το θέμα κάνοντας μια βόλτα από κάποιον ειδικό.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, τους θεούς δεν τους πιάνουν ούτε οι θεραπείες ούτε τα χάπια.
Η φωνη παρεμβαινει και βοηθαει σε ΣΟΒΑΡΑ ζητηματα, προσωπικη ζωη κτλ, ειναι ΛΟΓΙΚΗ ΦΩΝΗ και όχι όπως ακουνε φωνες ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ οι ψυχασθενεις.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 20 Ιούλ 2021, 15:26

Alphabet έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:44
Άφαντος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:04
Εξ' ου και στην ορθοδοξία λέμε πως η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος του Θεού. Ο Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός.
Μαλιστα... και απο που γνωριζουμε τα παντα για τον Χριστο;
Ασε με να μαντεψω....απο την Αγια Γραφη μηπως;
Αυτό εδώ όντως είναι αυτοαναιρούμενο και έχεις δικιο αλφα, απλά το προσπέρασα γιατί ήδη βγηκε τεράστιο σεντόνι η απάντηση. Η Αγια Γραφή δεν είναι ο λόγος του Θεού, αλλά η Αγια Γραφή (που μνημονεύει τα λόγια του Χριστού) είναι ο λόγος του Θεού. (αντίφαση)

Είναι το πρόβλημα που εκθέτω και χρειάζεται σαφή απάντηση και ΟΧΙ πολιτικαντισμούς : Είναι ιερές γραφές = θεός ? Ναι ή όχι ?
Αν ναι τότε κάθε αμφισβήτηση των ιερών γραφών ισοδυναμεί από τον πιστό που δεν θέλει να αποστασιοποιηθεί από την πίστη του για την κουβέντα, με ακύρωση του θεού και της ιερής του πίστης, και με επακόλουθο οπαδισμό - φανατισμό που σβήνει κάθε ελλογη ανταλλαγη αποψεων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 20 Ιούλ 2021, 15:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 20 Ιούλ 2021, 15:27

nik_killthemall έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:26
Alphabet έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:44
Άφαντος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:04
Εξ' ου και στην ορθοδοξία λέμε πως η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος του Θεού. Ο Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός.
Μαλιστα... και απο που γνωριζουμε τα παντα για τον Χριστο;
Ασε με να μαντεψω....απο την Αγια Γραφη μηπως;
Αυτό εδώ όντως είναι αυτοαναιρούμενο και έχεις δικιο αλφα, απλά το προσπέρασα γιατί ήδη βγηκε τεράστιο σεντόνι η απάντηση. Η Αγια Γραφή δεν είναι ο λόγος του Θεού, αλλά η Αγια Γραφή (που μνημονεύει τα λόγια του Χρίστου) είναι ο λόγος του Θεού.

Είναι το πρόβλημα που εκθέτω και χρειάζεται σαφή απάντηση και ΟΧΙ πολιτικαντισμούς : ιερές γραφές = θεός ? Αν ναι τότε κάθε αμφισβήτηση των ιερών γραφών ισοδυναμεί από τον πιστό που δεν θέλει να αποστασιοποιηθεί από την πίστη του για την κουβέντα, με ακύρωση του θεού και της ιερής του πίστης, και με επακόλουθο οπαδισμό - φανατισμό.
Ευγε.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 20 Ιούλ 2021, 15:31

Άφαντος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:15
Αφού πρώτα πω πως εγώ δεν έθιξα ούτε πρόσβαλα κανέναν είτε σαν πρόσωπο είτε για τις απόψεις του, παρά μόνο με χιουμοριστικό τρόπο όπως θα πείραζα εναν φίλο μου..θα σου πω πως αν και έχω πολλά να πω σε όλα όσα είπες δεν θα το κάνω γιατί το θεωρώ ανώφελο. Θα επικεντρωθώ μόνο σ αυτό που έγραψες και συμφωνώ απολύτως...

nik_killthemall έγραψε
Η όλη παρανόηση ξεκινάει από το γεγονός πως οι πιστοί (και όχι οι άπιστοι) ταυτίζουν τις γραφές και τις ερμηνείες τους με τον ίδιο τον θεό... :smt023
...Αυτή η παράγραφος είναι όλη η ουσία και αν δεν υπάρξει συμφωνία σε αυτή δεν μπορεί να υπάρξει συζήτηση !
Ναι. Έτσι είναι. Γι αυτό έγραψα πως για τον ορθόδοξο πιστό η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος του Θεού. Ο Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός με την έννοια του δεύτερου προσώπου της Αγίας Τριάδος. Η αυτοαποκάλυψη του Θεού είναι η ενσάρκωσή του.
Σου είπα πως αυτό (περί της Αγίας Γραφής) θέλει ανάλυση γιατι διαβαζοντας το αυτοί που πρώτα θα εναντιωθούν σ αυτό είναι κάποιοι χριστιανοί και όχι οι άπιστοι ή οι άθεοι.
Αν και δεν σ ενδιαφέρει εσένα γιατί είναι θέμα πίστης και εδώ πρέπει να γράφουμε μόνο λογικές κριτικές επί των κειμένων, ίσως ανοίξω ένα νήμα γι αυτό.
Θα με ενδιέφερε πάντως η γνώμη σου αναλυτικά σε όσα σου έγραψα, όποτε πάντα βρεις εύκαιρο χρόνο ... Απλά στο θέμα τροπής της συζήτησης που έθεσες η απάντηση είναι Ο.Ι. ...

Επίσης με αυτό που έγραψες θα εναντιωθούν όπως λες μονον οι χριστιανοι εκείνοι που δεν επιθυμουν να αποστασιοποιηθουν από την προσωπικη τους πίστη για όσο διαρκεί η κουβέντα. (Και εδώ κολλάει η ερώτηση "τι γυρεύει κάποιος που προσπαθεί σε φόρουμ λογικής να υπερασπίσει πίστη στο υπέρλογο")
Όσοι καταφέρουν να συζητήσουν - φιλοσοφήσουν για μερικά κείμενα αποστασιοποιημένοι από την προσωπική τους πίστη που έτσι κι αλλιώς δεν είναι δυνατόν να εκλογικευτεί, δεν θα εναντιωθούν καθόλου !
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 20 Ιούλ 2021, 15:52

stavmanr έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:11
Παραβλέπεις το ειρωνικό σχόλιο του Ισαάκ που λέει "το χέρι που πιάνω μοιάζει του Ησαύ, αλλά η φωνή είναι του Ιακώβ!".
Ο πατέρας δεν ήταν ηλίθιος. Αν εσύ μπορείς να ξεχωρίσεις τις φωνές των παιδιών σου, θα δυσκολευτεί να τις ξεχωρίσει ο τυφλός πατέρας των δύο αυτών αδελφών;

Από την άλλη, ο πατέρας απλά του έδωσε την ευχή του. Τα πρωτοτόκια τα είχε ήδη αγοράσει από τον αδελφό του.
Μα για την ευχη ηταν ολο το προβλημα. Ο Ησαυ πηγε μετα στον πατερα του και τον παρακαλαγε γονστιστος να δωσει και σε αυτον την ευχη.
Εσυ καταλαβες οτι το σχολιο του Ισαακ ηταν ειρωνικο; Απο που ακριβως; Για δειξε μας το αποσπασμα.
stavmanr έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:11
Χαλάρωσε. Δεν ήταν κι ο Κουφοντίνας να έχει να φάει 50 ημέρες...
Ήταν κατάκοπος και πεινασμένος από το κυνήγι.
Έχεις πάει ποτέ στο κυνήγι; Γύρισες ποτέ ετοιμοθάνατος από την πείνα;
Ο Κουφοντινας μια χαρα ετρωγε και εκανε και τα μπανακια του στο Αγκιστρι. Ολες τις ταβερνες και τα σουπερμαρκετ ειχε επισκεφθει.

Γεν. 25,29 ἦλθε δὲ Ἡσαῦ ἐκ τοῦ πεδίου ἐκλείπων,
Γεν. 25,29 Ο Ησαύ επέστρεψε την ημέραν εκείνην από την πεδιάδα κατεξηντλημένος,

Και αντι να προσφερει φαγητο στον αδελφο του, αρχισε να τον εκβιαζει για τα πρωτοτοκια ο αλητης.
stavmanr έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:11
Απλά, ο Ησαύ, δεν ήταν ικανός να κρατήσει την οικογένεια και τα πρωτοτόκια. Ήταν ένας άνθρωπος που μπορούσε να πουλήσει τα πρωτοτόκια για ένα κομμάτι ψωμί.
Για μια μονο φορα, σταματα να γραφεις ηλιθιοτητες που σε βολευουν.
stavmanr έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 13:11
Η ευλογια ξεκαθαρα κλαπηκε. Εφταιγε και ο Ησαυ βεβαια που δεν του εδωσε μια σφαλιαρα να του ξεκολλησει το κεφαλι και να κατσει να φαει, αλλα τοτε πως θα εβγαινε το παραμυθι;
Κι εδώ μπαίνει ένα νέο ερώτημα:
ασχολείσαι, εσύ ο δήθεν άθεος, με ευχές; Από πότε; Από πότε θεωρείς ότι το να αποσπάσεις ευχή είναι ζήτημα απάτης;

Αντί να γράψεις ότι "ασχολούνταν με ανοησίες σύμφωνα με τη δική μου ιδεολογία" προσπαθείς να βρεις απάτη στην ...ευχή του πατέρα.
Υποκρίνεσαι, φίλε alpha. Κι αυτό είναι το χειρότερο. Παριστάνεις ότι σε ενδιαφέρει ένα ζήτημα για ευχές που στην πραγματικότητα δεν σε ακουμπά καθόλου. Έχεις μεγιστοποιήσει ένα θέμα που στη δική σου φιλοσοφία είναι ανύπαρκτο.
Για αυτο δεν σε παει κανενας ρε stav. Φωναζεις για μπαλλες στις εξεδρες και εισαι ο πρωτος που πεταει τις περισσοτερες.
Δεν με ενδιαφερουν οι ευχες καθεαυτες, αλλα με ενδιαφερει η απατη και η κλοπη απο ενα ατομο που η εκκλησια σου το θαυμαζει για αυτα που εκανε.
Αλλα θα μου πεις μια απατη ειναι ολη η εκκλησια, αυτο με πειραξε; Ναι αυτο, γιατι ετσι αποδεινυεται το ποσο απατεωνες ηταν και ειναι οι περισσοτεροι εκει μεσα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Ιούλ 2021, 16:06

Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:25
Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:22
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:45
Επίσης σε ότι αφορά αυτό που έγραψε ο Alphabet και δεν άρεσε στον stavmanr, και εγώ νομίζω ότι οφείλεις να αποκλείσεις την περίπτωση να έχει ιατρική διάσταση το θέμα κάνοντας μια βόλτα από κάποιον ειδικό.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, τους θεούς δεν τους πιάνουν ούτε οι θεραπείες ούτε τα χάπια.
Η φωνη παρεμβαινει και βοηθαει σε ΣΟΒΑΡΑ ζητηματα, προσωπικη ζωη κτλ, ειναι ΛΟΓΙΚΗ ΦΩΝΗ και όχι όπως ακουνε φωνες ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ οι ψυχασθενεις.
Νομίζω ότι ούτε στα ιατρικά περιστατικά έχουν πρόβλημα εσωτερικής λογικής αυτού του είδους οι παραισθήσεις (κάποιοι ακούν φωνές όλη τους την ζωή πριν μάθουν ότι δεν είναι φυσιολογικό) αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό αφορά τους ειδικούς, δεν λύνεται στο πχόρουμ.

Κανενός οι φωνές δεν είναι πρόβλημα μέχρι να αρχίσουν να του λένε να πουλήσει το σπίτι του για να αγοράσει κρυπτονομίσματα ή να πάρει ένα μαχαίρι και να πάει να δέσει τον Ισαάκ στο βουνό. Όσο περιορίζεται στο να σου δίνει συμβουλές για τα προσωπικά σου νομίζω είσαι οκ, αλλά και ένα τσεκαπ κάποια στιγμή είναι αναμφίβολα η υπεύθυνη επιλογή.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 20 Ιούλ 2021, 17:24

Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 16:06
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:25
Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:22


Επίσης σε ότι αφορά αυτό που έγραψε ο Alphabet και δεν άρεσε στον stavmanr, και εγώ νομίζω ότι οφείλεις να αποκλείσεις την περίπτωση να έχει ιατρική διάσταση το θέμα κάνοντας μια βόλτα από κάποιον ειδικό.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, τους θεούς δεν τους πιάνουν ούτε οι θεραπείες ούτε τα χάπια.
Η φωνη παρεμβαινει και βοηθαει σε ΣΟΒΑΡΑ ζητηματα, προσωπικη ζωη κτλ, ειναι ΛΟΓΙΚΗ ΦΩΝΗ και όχι όπως ακουνε φωνες ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ οι ψυχασθενεις.
Νομίζω ότι ούτε στα ιατρικά περιστατικά έχουν πρόβλημα εσωτερικής λογικής αυτού του είδους οι παραισθήσεις (κάποιοι ακούν φωνές όλη τους την ζωή πριν μάθουν ότι δεν είναι φυσιολογικό) αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό αφορά τους ειδικούς, δεν λύνεται στο πχόρουμ.

Κανενός οι φωνές δεν είναι πρόβλημα μέχρι να αρχίσουν να του λένε να πουλήσει το σπίτι του για να αγοράσει κρυπτονομίσματα ή να πάρει ένα μαχαίρι και να πάει να δέσει τον Ισαάκ στο βουνό. Όσο περιορίζεται στο να σου δίνει συμβουλές για τα προσωπικά σου νομίζω είσαι οκ, αλλά και ένα τσεκαπ κάποια στιγμή είναι αναμφίβολα η υπεύθυνη επιλογή.
Μαλλον και συ δεν εχεις ιδεα απο πνευματικοτητα. Δεν πιραζ, αρκει να μην μου κολλας πολυ. :wave:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 20 Ιούλ 2021, 18:32

O I έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 00:55
Alphabet έγραψε:
16 Ιούλ 2021, 15:06
Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:38

Εχω διαβασει πατερικη θεολογια αρκετα. Σιγουρα ηταν μορφωμενοι ανθρωποι και πραγματι το βαθος της σκεψης τους πολλες φορες με εντυπωσιασε.

Αλλα αν ηταν φωτισμενοι απ τον θεο πως εκαναν λαθη; Και αν εκαναν λαθη στα υλικα, πως μπορω να εμπιστευτω την διδασκαλια στα αυλα;

Πχ το εις εξαημερον του Μ Βασιλειου, ωραιο, εμπνευστικο, αλλα πανω απ τα μισα που λεει (εξιστορει την Γενεση) δεν ισχυουν...
Αλλο, ο Αγ Παισιος τι κολλημα ειχε φαει με τους Τουρκους; Ηταν χριστιανικη αυτη η θεση; Οχι για μενα...Εχω και αλλα τετοια (παιζει να ειναι καμμια 30ρια :lol: )
ΟΙ "ΠΕΡΙ ΙΕΡΩΣΥΝΗΣ" ΛΟΓΟΙ
ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ

ΛΟΓΟΣ ΠΡΩΤΟΣ (κεφ. Θ)

".....Και ο μακάριος Παύλος με το φάρμακο αυτό (απατη) προσπάθησε να προσελκύση τους αναρίθμητους Ιουδαίους, όταν περιέταμε τον Τιμόθεο, εκείνος, ο οποίος γράφοντας προς τους Γαλάτες υποστήριξε ότι ο Χριστός δεν πρόκειται να ωφελήση σε τίποτα τους περιτεμνομένους. Για να πετύχη τον σκοπό του υπέβαλε τον εαυτό του στις διατάξεις του νόμου, εκείνος ο οποίος θεωρούσε τη συμμόρφωση προς τις μωσαϊκές διατάξεις ζημία, μετά την οικείωση της πίστεως στον Χριστό. Διότι η δύναμη της απάτης είναι πολύ μεγάλη, αρκεί αυτή να μη γίνεται με κακή προαίρεση. Υπό την έννοια αυτή πρέπει η πράξη αυτή ούτε καν απάτη να ονομάζεται, αλλά είδος οικονομίας και σοφής διαχειρίσεως των καταστάσεων, ώστε να εξευρίσκεται διέξοδος στα αδιέξοδα και να επανορθώνονται τα ψυχικά πλημμελήματα. Έτσι, δεν θα έπρεπε να χαρακτηρίσουμε τον Φινεές φονέα αν και με ένα κτύπημα σκότωσε δύο ανθρώπους, όπως επίσης και τον Ηλία, ο οποίος θανάτωσε τους εκατό στρατιώτες και τους επικεφαλής τους και έχυσε χείμαρρο αιμάτων από τη σφαγή των ιερέων των ειδώλων. Εάν δε επιτρέπαμε να συμβή το αντίθετο και απογυμνώναμε τις πράξεις από την προαίρεση των δρώντων, εξετάζοντες αυτές καθ? εαυτές, τότε εκείνος ο οποίος θα ήθελε να κρίνη τον Αβραάμ θα τον χαρακτήριζε παιδοκτόνο, στον δε εγγονό του και στον απόγονό του θα έπρεπε να τους προσάψη την κατηγορία της κακουργίας και του δόλου, αφού ο μεν πρώτος υπεξαίρεσε τα φυσικά πρεσβεία, ο δε δεύτερος τον πλούτο των Αιγυπτίων τον μετέφερε στον στρατό των Ισραηλιτών. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα, αντίθετα μάλιστα, αφού όχι μόνο απαλλάσσουμε των κατηγοριών αυτούς τους άνδρες, αλλά και τους θαυμάζουμε για τις πράξεις τους αυτές, επειδή και ο Θεός τους επήνεσε γι? αυτά που έκαναν. Απατεώνας λοιπόν θα μπορούσε δικαίως να χαρακτηρισθή εκείνος ο οποίος χρησιμοποιεί την απάτη με δόλο και όχι εκείνος ο οποίος αποβλέπει σε υγιείς σκοπούς. Πολλές φορές μάλιστα είναι αναγκαίο να χρησιμοποιηθή απάτη και προκύπτει όντως μεγάλη ωφέλεια από τη χρήση της, ενώ ο προσεγγίζων μία υπόθεση με ευθύ τρόπο τυχαίνει να βλάπτη σοβαρά τον μη απατηθέντα."

Απιστευτη ομολογια οτι για να "σωσουν" την "ψυχη" του ανθρωπου, χρησιμοποιουν απατη.

Εγω τα γραφω στην πεθερα για να τα διαβασει και η νυφη που ακομψα το τροποποιησε. :lol:
(Καλά ο άλλος μπήκε να τρολάρει εσάς και να αλληλοχειροκροτηθείτε)
πάρακάτω

Εσύ
Μιας και το επανέφερες, ελπίζω αυτή τη φορά να μου απαντήσεις στο περιπόθητο που σε ρωτάω από το 2013 και δεν έχω πάρει απάντηση..
Εικόνα

...λέω "μήπως μετά από 8 χρόνια θα την πάρω"

Ποιος ξέρει
να δω
Alphabet έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 13:17
Μηπως εισαι/ησουν ηθοποιος; :lol:
Το παραδειγμα σου ειναι τελειως ακυρο, οπως σου εξηγησε και ο nik_killthemall, παρα τους φανφαρονισμους σου.

Ο ιδιος ο Χρυσοστομος σου δινει το σωστο παραδειγμα εδω
Καλά. Για το εδώ θα σου πω άλλη φορά. Όταν πάρω την περιπόθητη απάντηση από το στόμα σου και άσε τους προσφιλή σου αποπροσανατολισμούς.

Ο Χρυσόστομος είναι Διδάσκαλος της Ορθοδοξίας και ο δάσκαλος του παραδείγματος που φέρνω σε σένα από το 2013 για το ίδιο θέμα που φέρνεις από το παλιό, είναι παιδαγωγός.
Δεν έχουν καμία διαφορά και άσε τον καθ' ένα που συμφωνείς όπως ο Νικ να λέει ότι δικαιολογία θέλει με φανέλες και σώβρακα και τα μυαλά στα κάγκελα.
Δεν ασχολούμαι με ηλίθια παραδείγματα.

Οπότε, ο Χρυσόστομος διδάσκαλος της Ορθοδοξίας.
Ο δάσκαλος του παραδείγματος που χρησιμοποίησε "απάτη" για παιδαγωγικούς λόγους όπως αυτή που εννοεί και ο Χρυσόστομος για ψυχική ωφέλεια.
[Fixed]
(Αν έχει κάποια σημασία για περισσότερη κατανόηση, ο δάσκαλος τού παραδείγματος είναι αυτός που μου διηγήθηκε την ιστορία είναι Χριστιανός Ορθόδοξος)

Τώρα
Εσύ κρύβεσαι πίσω από την κοτσάνα που είπε ο Νικ για να σε υπερασπιστεί και εκτός ότι υποτιμάς τον εαυτό σου, αποφεύγεις και πάλι να απαντήσεις.. :lol:

Ο λόγος;
Θα σε αφήσω να τον στοχαστείς από μόνος σου.


Τελικά, οι διαφορές ανύπαρκτες ΑΩωωω και ψάξε όσα "λογικά" άλματα για να το αποφύγεις αυτό.

:wave:
Alphabet έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 12:21
Οτι να 'ναι με πατατες...που λεει και ο Λοξιας.

Εδω σου φερνω το ιδιο ακριβως παραδειγμα που εγραψε ο Χρυσοστομος οπου η απατη οχι μονο δεν ανακαλειται αλλα παραμενει εσαει, ενω εσυ φερνεις ενα μαθημα που η "ψευδοαπατη" κραταει δευτερολεπτα, ομολογειται αμεσως και την θεωρεις και σοβαρο παραδειγμα/επιχειρημα. :lol:
Σε είχα για πιο "σοφό" Χριστομάχο, εστώ από τα λίγα λεπτά που μιλήσαμε στο τηλέφωνο.

Λες δηλαδή το μάθημα που έκανε ο δάσκαλος στα παιδιά τής τάξης του "η "ψευδοαπατη" να "κραταει δευτερολεπτα" και όχι ως ηθικό μάθημα που θα ακολουθεί τα παιδιά για ολάκερη τη ζωή τους;
Τι να πω εδώ..
Άσε, δε θα πω τίποτα και θα αφήσω το λόγο σου να κριθεί από τη λογική.
Alphabet έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 12:21
Αν δηλωσουμε οτι αρεσει στον Θεο η κλοπη μας ή τα ψεματα μας, η πραξη μας δεν θεωρειται απατη, αλλα ειναι αξια θαυμασμου μας λεει ο Χρυσοστομος.. :fp:
Για τα αντιθεϊστικά ματουάλια ίσως να λέει αυτό.

Θα δεις πιο κάτω τι λέει ακριβώς ο Χρυσόστομος και τα "Αν" τα δικά σου περί Θεού και Χρυσοστόμου αν έχουν κάποια βάση επί τού θέματος που πραγματεύεται το κείμενο.
Alphabet έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 12:21
Τι να πω; :102: Με κολλημενους δεν γινεται συζητηση. Μονο για δουλεμα ειναι, αλλα δεν μου παει να σου φερθω εσενα ετσι.

Να εισαι καλα λοιπον.
Κι εγώ εύχομαι να γίνεις καλά!!!


Βασικά του Χρυσοστόμου η πρώτη του ομιλία ασχολείται με "Έργο μεγάλης θεολογικής και φιλολογικής αξίας, το σπουδαιότερο στο είδος του σε όλη την εκκλησιαστική γραμματεία και το πιο γνωστό του Χρυσοστόμου. Έχει μορφή διαλογική και τα διαλεγόμενα πρόσωπα είναι ο Χρυσόστομος, που παρά την από κοινού συμφωνία δεν προσήλθε να χειροτονηθεί, και ο άγνωστος για μάς φίλος του Βασίλειος, που τηρώντας την συμφωνία χειροτονήθηκε. Γνωρίζει το ανάλογο έργο του Γρηγορίου Θεολόγου (Λόγος Β΄) και επωφελείται από αυτό."
(ΑΝ χρειαστεί θα σου φέρω και τον δεύτερο λόγο ολόκληρο με επισημαινόμενα τα σημεία που επιβεβαιώνουν τη συνοχή τού λόγου)

Γι' αυτή την απάτη μιλάει εδώ. Αυτή της παιδαγωγικής τέχνης.
Αν το πάρεις απ' την αρχή τον λόγο και όχι φέρνοντας παραδείγματα εκ των οποίων απέκοψες με τη γνωστή σου τέχνη της κοπτοραπτικής.
Τεμάχισες το κείμενο κατά πως σε "συμφέρει"(;), παίρνοντας το κομμάτι με το κόκκινο στο τέλος. Εγώ δε, σου επισημαίνω τα σημεία με μπολταρισμένα και μεγεθυμένα τα σημεία που ταιριάζον με το μάθημα που έδωσε ο δάσκαλος στα παιδιά.
Φυσικά το έκανα στο πόδι διότι δεν αξίζει να κάνω περισσότερο κόπο για τα αυτονόητα..

Ολόκληρος ο 1ος του λόγος είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται στον περί ιεροσύνης λόγο, τα παράπονα της μάνας, την "διακριτική απάτη για ευ - σκοπό" και την διαμάχη που είχε με τον φίλο του Βασίλειο που κατηγορούσε τον Χρυσόστομο ότι τον εξαπάτησε:
SpoilerShow
De sacerdotio

Τοῦ μακαρίου Ἰωάννου ἀρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως τοῦ Χρυσοστόμου πρὸς τὸν ἐγκαλοῦντα ἐπὶ τῷ διαφυγεῖν τὴν ἱερωσύνην ΛΟΓΟΣ Αʹ

αʹ. Ἀπόδειξις τῆς εὐνοίας τοῦ μεγάλου Βασιλείου περὶ ἡμᾶς Ἐμοὶ πολλοὶ μὲν ἐγένοντο φίλοι γνήσιοί τε καὶ ἀληθεῖς, καὶ τοὺς τῆς φιλίας νόμους καὶ εἰδότες καὶ φυλάττοντες ἀκριβῶς· εἷς δέ τις τουτωνὶ τῶν πολλῶν, ἅπαντας αὐτοὺς ὑπερβαλλόμενος τῇ πρὸς ἡμᾶς φιλίᾳ, τοσοῦτον ἐφιλονείκησεν ἀφεῖναι κατόπιν ἐκείνους ὅσον ἐκεῖνοι τοὺς ἁπλῶς πρὸς ἡμᾶς διακειμένους. Οὗτος τῶν τὸν ἅπαντά μοι χρόνον παρηκολουθηκότων ἦν· καὶ γὰρ μαθημάτων ἡψάμεθα τῶν αὐτῶν καὶ διδασκάλοις ἐχρησάμεθα τοῖς αὐτοῖς, ἦν δὲ ἡμῖν καὶ προθυμία καὶ σπουδὴ περὶ τοὺς λόγους οὓς ἐπονούμεθα μία, ἐπιθυμία τε ἴση καὶ ἐκ τῶν αὐτῶν τικτομένη πραγμάτων·
οὐ γὰρ ὅτε εἰς διδασκάλους μόνον ἐφοιτῶμεν, ἀλλὰ καὶ ἡνίκα ἐκεῖθεν ἐξελθόντας βουλεύεσθαι ἐχρῆν ὁποίαν ἑλέσθαι τοῦ βίου βέλτιον ἡμῖν ὁδόν, καὶ ἐνταῦθα ὁμογνωμονοῦντες ἐφαινόμεθα. Καὶ ἕτερα δὲ πρὸς τούτοις ἡμῖν τὴν ὁμόνοιαν ταύτην ἐφύλαττεν ἀρραγῆ καὶ βεβαίαν· οὔτε γὰρ ἐπὶ πατρίδος μεγέθει μᾶλλον ἕτερος ἑτέρου φρονεῖν εἶχεν, οὔτε ἐμοὶ μὲν πλοῦτος ὑπέρογκος ἦν, ἐκεῖνος δὲ ἐσχάτῃ συνέζη πενίᾳ, ἀλλὰ καὶ τὸ τῆς οὐσίας μέτρον τὸ τῆς προαιρέσεως ἰσοστάσιον ἐμιμεῖτο καὶ γένος δὲ ἡμῖν ὁμότιμον ἦν καὶ πάντα τῇ γνώμῃ συνέτρεχεν.
1.2 βʹ. Τί τὸ κωλῦσαν ἡμῖν αὐτὸν συνοικῆσαι Ἐπειδὴ δὲ ἔδει τὸν μακάριον τὸν τῶν μοναχῶν μεταδιώκειν βίον καὶ τὴν φιλοσοφίαν τὴν ἀληθῆ, καὶ οὐκέτι ἡμῖν ὁ ζυγὸς οὗτος ἴσος ἦν, ἀλλ' ἡ μὲν ἐκείνου πλάστιγξ ἐκουφίζετο μετέωρος, ἐγὼ δ' ἔτι ταῖς τοῦ κόσμου πεπεδημένος ἐπιθυμίαις καθεῖλκον τὴν ἐμαυτοῦ καὶ ἐβιαζόμην κάτω μένειν, νεωτερικαῖς αὐτὴν ἐπιβρίθων φαντασίαις, ἐνταῦθα λοιπὸν ἡ μὲν φιλία βέβαιος ἔμενεν ἡμῖν καθάπερ καὶ πρότερον, ἡ δὲ συνουσία διεκόπτετο· οὐ γὰρ ἦν τοὺς μὴ περὶ τὰ αὐτὰ σπουδάζοντας κοινὰς ποιεῖσθαι τὰς διατριβάς. Ὡς δέ ποτε καὶ αὐτὸς μικρὸν ἀνέκυψα τοῦ βιωτικοῦ κλύδωνος, δέχεται μὲν ἡμᾶς ἄμφω τὼ χεῖρε, τὴν δὲ ἰσότητα οὐδὲ οὕτως ἰσχύσαμεν φυλάξαι τὴν προτέραν. Καὶ γὰρ τῷ χρόνῳ φθάσας ἡμᾶς καὶ πολλὴν τὴν σφοδρότητα ἐπιδειξάμενος, ἀνωτέρω πάλιν ἡμῶν ἐφέρετο καὶ εἰς ὕψος ᾔρετο μέγα. Πλὴν ἀλλ' ἀγαθός τε ὢν καὶ πολλοῦ τὴν ἡμετέραν τιμώμενος φιλίαν, ἁπάντων ἑαυτὸν ἀποστήσας τῶν ἄλλων, ἡμῖν τὸν ἅπαντα χρόνον συνῆν, ἐπιθυμῶν μὲν τούτου καὶ πρότερον, ὅπερ δὲ ἔφην, ὑπὸ τῆς ἡμετέρας κωλυόμενος ῥαθυμίας. Οὐ γὰρ ἦν τὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ προσεδρεύοντα καὶ περὶ τὰς ἐν τῇ σκηνῇ τέρψεις ἐπτοημένον συγγίνεσθαι πολλάκις τῷ βίβλοις προσηλωμένῳ καὶ μηδὲ εἰς ἀγορὰν ἐμβαλόντι ποτέ. Διὰ τοῦτο πρότερον διειργόμενος, ἐπειδή ποτε ἡμᾶς ἔλαβεν εἰς τὴν αὐτὴν τοῦ βίου κατάστασιν, ἀθρόως ἣν πάλαι ὤδινεν ἐπιθυμίαν ἀπέτεκε τότε καὶ οὐδὲ τὸ βραχύτατον τῆς ἡμέρας ἡμᾶς ἀπολιμπάνειν ἠνείχετο μέρος, διετέλει τε παρακαλῶν ἵνα τὴν οἰκίαν ἀφέντες
ἕκαστος τὴν ἑαυτοῦ κοινὴν ἀμφότεροι τὴν οἴκησιν ἔχοιμεν· καὶ ἔπεισε καὶ τὸ πρᾶγμα ἦν ἐν χερσίν. Ἀλλά με αἱ συνεχεῖς τῆς μητρὸς ἐπῳδαὶ διεκώλυσαν δοῦναι ταύτην ἐκείνῳ τὴν χάριν, μᾶλλον δὲ λαβεῖν ταύτην παρ' ἐκείνου τὴν δωρεάν. Ἐπειδὴ γὰρ ᾔσθετο ταῦτα βουλευόμενον, λαβοῦσά με τῆς δεξιᾶς, εἰσήγαγεν εἰς τὸν ἀποτεταγμένον οἶκον αὐτῇ καὶ καθίσασα πλησίον ἐπὶ τῆς εὐνῆς ἧς ἡμᾶς ὤδινε, πηγάς τε ἠφίει δακρύων καὶ τῶν δακρύων ἐλεεινότερα προσετίθη τὰ ῥήματα, τοιαῦτα πρὸς ἡμᾶς ἀποδυρομένη. «Ἐγώ, παιδίον, φησί, τῆς ἀρετῆς τοῦ πατρὸς τοῦ σοῦ οὐκ ἀφείθην ἀπολαῦσαι ἐπὶ πολύ, τῷ Θεῷ τοῦτο δοκοῦν· τὰς γὰρ ὠδῖνας τὰς ἐπὶ σοὶ διαδεξάμενος ὁ θάνατος ἐκείνου, σοὶ μὲν ὀρφανίαν, ἐμοὶ δὲ χηρείαν ἐπέστησεν ἄωρον καὶ τὰ τῆς χηρείας δεινὰ ἃ μόναι αἱ παθοῦσαι δύναιντ' ἂν εἰδέναι καλῶς. Λόγος γὰρ οὐδεὶς ἂν ἐφίκοιτο τοῦ χειμῶνος ἐκείνου καὶ τοῦ κλύδωνος ὃν ὑφίσταται κόρη, ἄρτι μὲν τῆς πατρῴας οἰκίας προελθοῦσα καὶ πραγμάτων ἄπειρος οὖσα, ἐξαίφνης δὲ πένθει τε ἀσχέτῳ βαλλομένη καὶ ἀναγκαζομένη φροντίδων καὶ τῆς ἡλικίας καὶ τῆς φύσεως ἀνέχεσθαι μειζόνων. Δεῖ γάρ, οἶμαι, ῥαθυμίας τε οἰκετῶν ἐπιστρέφειν καὶ κακουργίας παρατηρεῖν, συγγενῶν ἀποκρούεσθαι ἐπιβουλάς, τῶν τὰ δημόσια εἰσπραττόντων τὰς ἐπηρείας καὶ τὴν ἀπήνειαν ἐν ταῖς τῶν εἰσφορῶν καταβολαῖς φέρειν γενναίως. Ἐὰν δὲ καὶ παιδίον καταλιπὼν ὁ τεθνεὼς ἀπέλθῃ, θῆλυ μὲν ὄν, πολλὴν καὶ οὕτω παρέξει τῇ μητρὶ τὴν φροντίδα, ὅμως δὲ καὶ ἀναλωμάτων καὶ δέους ἀπηλλαγμένην, ὁ δὲ υἱὸς μυρίων αὐτὴν φόβων καθ' ἑκάστην ἐμπίμπλησι τὴν ἡμέραν καὶ πλειόνων φροντίδων· τὴν γὰρ τῶν χρημάτων ἐῶ δαπάνην ὅσην ὑπομένειν ἀναγκάζεται, ἐλευθερίως αὐτὸν θρέψαι ἐπιθυμοῦσα. Ἀλλ' ὅμως οὐδέν με τούτων ἔπεισε δευτέροις ὁμιλῆσαι γάμοις, οὐδὲ ἕτερον ἐπεισαγαγεῖν νυμφίον τῇ τοῦ πατρὸς οἰκίᾳ τοῦ σοῦ· ἀλλ' ἔμενον ἐν τῇ ζάλῃ καὶ τῷ θορύβῳ, καὶ τὴν σιδηρᾶν τῆς χηρείας οὐκ ἔφυγον κάμινον, πρῶτον μὲν ὑπὸ τῆς ἄνωθεν βοηθουμένη ῥοπῆς. Ἔφερε δέ μοι παραμυθίαν οὐ μικρὰν τῶν δεινῶν ἐκείνων καὶ τὸ συνεχῶς τὴν σὴν ὄψιν ὁρᾶν καὶ εἰκόνα μοι τοῦ τετελευτηκότος φυλάσσεσθαι ἔμψυχον καὶ πρὸς ἐκεῖνον ἀπηκριβωμένην καλῶς. Διά τοι τοῦτο καὶ ἔτι νήπιος ὢν καὶ μηδὲ φθέγγεσθαί πω μαθών, ὅτε μάλιστα τέρπουσι τοὺς τεκόντας οἱ παῖδες, πολλήν μοι παρεῖχες τὴν παράκλησιν. Καὶ μὴν οὐδὲ ἐκεῖνο ἂν ἔχοις εἰπεῖν καὶ αἰτιάσασθαι ὅτι τὴν μὲν χηρείαν γενναίως ἠνέγκαμεν, τὴν δὲ οὐσίαν σοι τὴν πατρῴαν ἠλαττώσαμεν διὰ τὴν τῆς χηρείας ἀνάγκην, ὅπερ πολλοὺς τῶν ὀρφανίᾳ δυστυχησάντων οἶδα παθόντας ἐγώ. Καὶ γὰρ καὶ ταύτην ἀκέραιον ἐφύλαξα πᾶσαν, καὶ τῶν ὀφειλόντων εἰς τὴν εὐδοκίμησιν δαπανηθῆναι τὴν σὴν ἐνέλιπον οὐδέν, ἐκ τῶν ἐμαυτῆς καὶ ὧν ἦλθον οἴκοθεν ἔχουσα δαπανῶσα χρημάτων. Καὶ μή τοι νομίσῃς ὀνειδίζουσάν με ταῦτα λέγειν νῦν· ἀλλ' ἀντὶ πάντων σε τούτων μίαν αἰτῶ χάριν, μή με δευτέρᾳ χηρείᾳ περιβαλεῖν, μηδὲ τὸ κοιμηθὲν ἤδη πένθος ἀνάψαι πάλιν, ἀλλὰ περίμεινον τὴν ἐμὴν τελευτήν· ἴσως μετὰ μικρὸν ἀπελεύσομαι χρόνον. Τοὺς μὲν γὰρ νέους ἐλπὶς καὶ εἰς γῆρας ἥξειν μακρόν· οἱ δὲ
γεγηρακότες ἡμεῖς οὐδὲν ἕτερον ἢ τὸν θάνατον ἀναμένομεν. Ὅταν οὖν με τῇ γῇ παραδῷς καὶ τοῖς ὀστέοις τοῦ πατρὸς ἀναμίξῃς τοῦ σοῦ, στέλλου μακρὰς ἀποδημίας καὶ πλέε θάλατταν ἣν ἂν ἐθέλῃς· τότε ὁ κωλύσων οὐδείς. Ἕως δ' ἂν ἐμπνέωμεν, ἀνάσχου τὴν μεθ' ἡμῶν οἴκησιν· μὴ προσκρούσῃς Θεῷ μάτην καὶ εἰκῇ, τοσούτοις ἡμᾶς περιβάλλων κακοῖς ἠδικηκότας οὐδέν. Εἰ μὲν γὰρ ἔχεις ἐγκαλεῖν ὅτι σὲ εἰς βιωτικὰς περιέλκω φροντίδας καὶ τῶν πραγμάτων ἀναγκάζω προστῆναι τῶν σῶν, μὴ τοὺς τῆς φύσεως νόμους, μὴ τὴν ἀνατροφήν, μὴ τὴν συνήθειαν, μηδὲ ἄλλο μηδὲν αἰδεσθῇς, ὡς ἐπιβούλους φεῦγε καὶ πολεμίους· εἰ δὲ ἅπαντα πράττομεν ὑπὲρ τοῦ πολλήν σοιπαρασκευάσαι σχολὴν εἰς τὴν τοῦ βίου τούτου πορείαν, εἰ καὶ μηδὲν ἕτερον, οὗτος γοῦν κατεχέτω σε παρ' ἡμῖν ὁ δεσμός. Κἂν γὰρ μυρίους σε λέγῃς φιλεῖν, οὐδείς σοι παρέξει τοσαύτης ἀπολαῦσαι ἐλευθερίας, ἐπειδὴ μηδὲ ἔστι τις ὅτῳ μέλει τῆς σῆς εὐδοκιμήσεως ἐξ ἴσης ἐμοί.» Ταῦτα καὶ τὰ τούτων πλείονα πρὸς ἐμὲ μὲν ἡ μήτηρ, ἐγὼ δὲ πρὸς τὸν γενναῖον ἔλεγον ἐκεῖνον· ὁ δὲ οὐ μόνον οὐκ ἐδυσωπεῖτο τοῖς ῥήμασι τούτοις, ἀλλὰ καὶ πλέον ἐνέκειτο, τὰ αὐτὰ ἀπαιτῶν ἅπερ καὶ πρότερον.
1.3 γʹ. Ἀπάτη παρ' ἡμῶν ἐν τῷ συλληφθῆναι αὐτὸν γενομένη Ἐν τούτῳ δὲ ἡμῶν ὄντων καὶ τοῦ μὲν συνεχῶς ἱκετεύοντος, ἐμοῦ δὲ οὐκ ἐπινεύοντος, ἄφνω τις ἐπιστᾶσα φήμη διετάραξεν ἀμφοτέρους· ἡ δὲ φήμη ἦν, εἰς τὸ τῆς ἱερωσύνης ἡμᾶς ἀξίωμα μέλλειν παράγεσθαι. Ἐγὼ μὲν οὖν, ἅμα τῷ τὸν λόγον ἀκοῦσαι τοῦτον, δέει τε καὶ ἀπορίᾳ συνειχόμην· δέει μέν, μή ποτε καὶ ἄκων ἁλῶ, ἀπορίᾳ δέ, ζητῶν πολλάκις πόθεν ἐπῆλθε τοῖς ἀνδράσιν ἐκείνοις ἐνθυμηθῆναί τι τοιοῦτο περὶ ἡμῶν· εἰς γὰρ ἐμαυτὸν ἀφορῶν, οὐδὲν εὕρισκον ἔχοντα τῆς τιμῆς ἄξιον ἐκείνης. Ὁ δὲ γενναῖος οὑτοσὶ προσελθών μοι κατ' ἰδίαν καὶ κοινωσάμενος περὶ τούτων ὡς ἀνηκόῳ γε ὄντι τῆς φήμης, ἐδεῖτο κἀνταῦθα καὶ πράττοντας καὶ βουλευομένους ὀφθῆναι τὰ αὐτὰ καθάπερ καὶ πρότερον· ἕψεσθαι γὰρ αὐτὸν ἑτοίμως ἡμῖν καθ' ὁποτέραν ἂν ἡγώμεθα τῶν ὁδῶν, εἴτε φυγεῖν, εἴτε ἑλέσθαι δέοι. Αἰσθόμενος τοίνυν αὐτοῦ τῆς προθυμίας ἐγὼ καὶ ζημίαν ἡγησάμενος οἴσειν παντὶ τῷ κοινῷ τῆς Ἐκκλησίας, εἰ νέον οὕτως ἀγαθὸν καὶ πρὸς τὴν τῶν πολλῶν ἐπιστασίαν ἐπιτήδειον ἀποστεροίην τοῦ Χριστοῦ τὴν ἀγέλην διὰ τὴν ἀσθένειαν τὴν ἐμαυτοῦ, οὐκ ἀπεκάλυψα τὴν γνώμην ἣν εἶχον περὶ τούτων ἐκείνῳ, καίτοι γε μηδέποτε πρότερον ἀνασχόμενος λαθεῖν τι τῶν βουλευμάτων αὐτὸν τῶν ἐμῶν, ἀλλ' εἰπὼν δεῖν τὴν ὑπὲρ τούτων βουλὴν εἰς ἕτερον ἀναβάλλεσθαι καιρόν, οὐ γὰρ νῦν τοῦτο κατεπείγειν, ἔπεισά τε εὐθέως μηδὲν ὑπὲρ τούτων φροντίζειν καὶ ὑπὲρ ἐμαυτοῦ παρέσχον θαρρεῖν ὡς ὁμογνωμονήσοντος, εἴ ποτε συμβαίη τοιοῦτό τι παθεῖν. Χρόνου δὲ παρελθόντος οὐ πολλοῦ καὶ τοῦ μέλλοντος ἡμᾶς χειροτονήσειν ἐλθόντος καὶ κρυπτομένου μου, μηδὲν τούτων εἰδώς, ἄγεται μὲν ὡς ἐφ' ἑτέρᾳ προφάσει· δέχεται δὲ τὸν ζυγόν, ἐλπίζων ἐξ ὧν ὑπεσχημένος ἤμην αὐτῷ καὶ ἡμᾶς πάντως ἕψεσθαι, μᾶλλον δὲ νομίζων ἡμῖν ἀκολουθεῖν. Καὶ γάρ τινες τῶν ἐκεῖ παρόντων, ἀσχάλλοντα πρὸς τὴν σύλληψιν ὁρῶντες, ἠπάτησαν βοῶντες ὡς ἄτοπον εἴη τὸν μὲν θρασύτερον εἶναι δοκοῦντα παρὰ πᾶσιν–ἐμὲ λέγοντες–μετὰ πολλῆς τῆς ἐπιεικείας εἶξαι τῇ τῶν πατέρων κρίσει, ἐκεῖνον δὲ τὸν πολὺ συνετώτερον καὶ ἐπιεικέστερον θρασύνεσθαι καὶ κενοδοξεῖν σκιρτῶντα καὶ ἀποπηδῶντα καὶ ἀντιλέγοντα. Τούτοις εἴξας τοῖς ῥήμασιν, ἐπειδὴ ἤκουσεν ὅτι διέφυγον, εἰσελθὼν πρός με μετὰ πολλῆς τῆς κατηφείας, καθέζεται πλησίον καὶ ἐβούλετο μέν τι καὶ εἰπεῖν, ὑπὸ δὲ τῆς ἀπορίας κατεχόμενος καὶ λόγῳ
παραστῆσαι τὴν βίαν ἣν ὑπέμεινεν οὐκ ἔχων, ἅμα τῷ χᾶναι ἐκωλύετο φθέγξασθαι, τῆς ἀθυμίας πρὶν ἢ τοὺς ὀδόντας ὑπερβῆναι διακοπτούσης τὸν λόγον. Ὁρῶν τοίνυν ἐγὼ περίδακρυν ὄντα καὶ πολλῆς πεπληρωμένον τῆς ταραχῆς καὶ τὴν αἰτίαν εἰδώς, ἐγέλων τε ὑπὸ πολλῆς ἡδονῆς καὶ τὴν δεξιὰν κατέχων ἐβιαζόμην καταφιλεῖν καὶ τὸν Θεὸν ἐδόξαζον ὅτι μοι τὰ τῆς μηχανῆς τέλος εἶχε καλὸν καὶ οἷον ηὐχόμην ἀεί. Ὡς δὲ εἶδε περιχαρῆ τε ὄντα καὶ φαιδρόν, καὶ πρότερον ἠπατημένος ὑφ' ἡμῶν ᾔσθετο, μᾶλλον ἐδάκνετο καὶ ἐδυσχέραινε. 1.4 δʹ. Ἐγκλήματα παρ' ἐκείνου τῆς ἀπάτης ἕνεκεν Καί ποτε μικρὸν ἀπ' ἐκείνου καταστὰς τοῦ θορύβου τῆς ψυχῆς· {ΒΑΣ.} Ἀλλ' εἰ καὶ τὸ ἡμέτερον, φησί, διέπτυσας καὶ λόγον ἡμῶν ἔχεις οὐδένα λοιπόν, ὡς ἔγωγε οὐκ οἶδα ἀνθ' ὅτου, τῆς γοῦν ὑπολήψεως ἔδει σε φροντίσαι τῆς σῆς. Νῦν δὲ τὰ πάντων ἠνέῳξας στόματα καὶ δόξης σε ἐρῶντα κενῆς τὴν λειτουργίαν ταύτην παρῃτῆσθαι λέγουσιν ἅπαντες· ὁ δὲ ἐξαιρησόμενός σε τῆς κατηγορίας ταύτης οὐκ ἔστιν. Ἐμοὶ δὲ οὐδὲ εἰς ἀγορὰν ἐμβαλεῖν ἀνεκτόν, τοσοῦτοι οἱ προσιόντες ἡμῖν καὶ καθ' ἑκάστην ἐγκαλοῦντες ἡμέραν. Ὅταν γὰρ ἴδωσι φανέντα που τῆς πόλεως, λαβόντες κατὰ μόνας ὅσοι πρὸς ἡμᾶς οἰκείως ἔχουσι, τῷ πλείονί με τῆς κατηγορίας ὑποβάλλουσι μέρει· Εἰδότα γὰρ αὐτοῦ τὴν γνώμην, φασίν–οὐδὲ γὰρ ἄν σε ἔλαθέ τι τῶν ἐκείνου–, οὐκ ἀποκρύψασθαι, ἀλλ' ἡμῖν ἀνακοινώσασθαι ἐχρῆν, καὶ πάντως οὐκ ἂν ἠπορήσαμεν πρὸς τὴν ἄγραν μηχανῆς. Ἐγὼ
δὲ ὅτι μέν σε οὐκ ᾔδειν ἐκ πολλοῦ ταῦτα βουλευόμενον αἰσχύνομαι καὶ ἐρυθριῶ πρὸς ἐκείνους εἰπεῖν, μήποτε καὶ ὑπόκρισιν τὴν ἡμετέραν εἶναι νομίσωσι φιλίαν. Εἰ γὰρ καὶ
ἔστιν–ὥσπερ οὖν καὶ ἔστιν καὶ οὐδ' ἂν αὐτὸς ἀρνηθείης ἐξ ὧν εἰς ἡμᾶς ἔπραξας νῦν–, ἀλλὰ τοὺς ἔξωθεν καὶ μετρίαν γοῦν περὶ ἡμῶν ἔχοντας δόξαν καλὸν τὰ ἡμέτερα κρύπτειν κακά. Εἰπεῖν μὲν οὖν πρὸς αὐτοὺς τἀληθὲς καὶ ὡς ἔχει τὰ καθ' ἡμᾶς ὀκνῶ·
ἀναγκάζομαι δὲ λοιπὸν σιωπᾶν καὶ κύπτειν εἰς γῆν καὶ τοὺς ἀπαντῶντας ἐκτρέπεσθαι καὶ ἀποπηδᾶν. Κἂν γὰρ τὴν προτέραν ἐκφύγω κατάγνωσιν, ψεύδους ἀνάγκη με κρίνεσθαι λοιπόν· οὐδὲ γὰρ ἐθελήσουσί μοι πιστεῦσαί ποτε ὅτι καὶ Βασίλειον μετὰ τῶν ἄλλων ἔταξας οἷς οὐ θέμις εἰδέναι τὰ σά. Ἀλλὰ τούτων μὲν οὐ πολύς μοι λόγος, ἐπειδή σοι τοῦτο γέγονεν ἡδύ· τὴν δὲ λοιπὴν πῶς οἴσομεν τὴν αἰσχύνην; Οἱ μὲν γὰρ ἀπονοίας, οἱ δὲ φιλοδοξίας σε γράφονται· ὅσοι δέ εἰσιν ἀφειδέστεροι τῶν αἰτιωμένων ταῦτά τε ἡμῖν ἀμφότερα ἐγκαλοῦσιν ὁμοῦ καὶ προστιθέασι τὴν εἰς τοὺς τετιμηκότας ὕβριν, δίκαια πεπονθέναι λέγοντες αὐτοὺς καὶ εἰ μείζονα τούτων ἀτιμασθέντες ἔτυχον παρ' ἡμῶν ὅτι τοσούτους καὶ τηλικούτους ἀφέντες ἄνδρας, μειράκια χθὲς καὶ πρώην ἔτι ταῖς τοῦ βίου μερίμναις ἐγκαλινδούμενα, ἵνα χρόνον βραχὺν τὰς ὀφρῦς συναγάγωσι καὶ φαιὰ περιβάλλωνται καὶ κατήφειαν ποκρίνωνται, ἐξαίφνης εἰς τοσαύτην ἤγαγον τιμὴν ὅσην οὐδὲ ὄναρ λήψεσθαι προσεδόκησαν. Καὶ οἱ μὲν ἐκ πρώτης ἡλικίας εἰς ἔσχατον γῆρας τὴν ἑαυτῶν ἐκτείναντες ἄσκησιν ἐν τοῖς ἀρχομένοις εἰσίν· ἄρχουσι δὲ αὐτῶν οἱ παῖδες αὐτῶν καὶ μηδὲ τοὺς νόμους ἀκηκοότες καθ' οὓς ταύτην δεῖ διοικεῖν τὴν ἀρχήν. Ταῦτα καὶ πλείονα τούτων λέγοντες συνεχῶς ἡμῖν ἐπιφύονται. Ἐγὼ δὲ ὅ τι μὲν ἀπολογήσομαι πρὸς ταῦτα οὐκ ἔχω, δέομαι δὲ σοῦ· οὐ γὰρ ἁπλῶς οὐδὲ εἰκῇ ταύτην
οἶμαί σε φυγεῖν τὴν φυγὴν καὶ πρὸς ἄνδρας οὕτω μεγάλους τοσαύτην ἀναδέξασθαι τὴν ἔχθραν, ἀλλὰ μετά τινος λογισμοῦ καὶ σκέψεως ἐπὶ τοῦτο ἐλθεῖν, ὅθεν καὶ λόγον ἕτοιμον εἶναί σοι πρὸς ἀπολογίαν στοχάζομαι. Εἰπὲ εἴ τινα πρόφασιν δικαίαν πρὸς τοὺς ἐγκαλοῦντας δυνησόμεθα λέγειν. Ὧν γὰρ αὐτὸς ἠδίκημαι παρὰ σοῦ, οὐδένα ἀπαιτῶ λόγον, οὐχ ὧν ἠπάτησας, οὐχ ὧν προὔδωκας, οὐχ ὧν ἀπέλαυσας παρ' ἡμῶν ἅπαντα τὸν ἔμπροσθεν χρόνον. Ἡμεῖς μὲν γὰρ καὶ τὴν ψυχὴν τὴν ἡμετέραν, ὡς εἰπεῖν, φέροντες ἐνεθήκαμέν σου ταῖς χερσί· σὺ δὲ τοσαύτῃ πρὸς ἡμᾶς ἐχρήσω τῇ πανουργίᾳ ὅσῃπερ ἂν εἰ πολεμίους σοί τινας φυλάξασθαι προὔκειτο. Καίτοι γε ἐχρῆν, εἰ μὲν ὠφέλιμον ταύτην ᾔδεις οὖσαν τὴν γνώμην, μηδὲ αὐτῆς τὸ κέρδος φυγεῖν· εἰ δὲ ἐπιβλαβῆ, καὶ ἡμᾶς οὓς πάντων ἀεὶ προτιμᾶν ἔλεγες ἀπαλλάξαι τῆς ζημίας. Σὺ δὲ καὶ ὅπως ἐμπεσούμεθα, ἅπαντα ἔπραξας, καὶ δόλου σοι καὶ ὑποκρίσεως ἐδέησεν οὐδὲν πρὸς τὸν ἀδόλως καὶ ἁπλῶς ἅπαντα καὶ λέγειν καὶ πράττειν εἰωθότα πρὸς σέ. Ἀλλ' ὅμως, ὅπερ ἔφην, οὐδὲν τούτων ἐγκαλῶ νῦν, οὐδὲ ὀνειδίζω τὴν ἐρημίαν εἰς ἣν κατέστησας ἡμᾶς, τὰς συνόδους διακόψας ἐκείνας ἐξ ὧν καὶ ἡδονὴν καὶ ὠφέλειαν οὐ τὴν τυχοῦσαν ἐκαρπωσάμεθα πολλάκις. Ἀλλὰ πάντα ταῦτα ἀφίημι καὶ φέρω σιγῇ καὶ πράως· οὐκ ἐπειδὴ πράως εἰς ἡμᾶς ἐπλημμέλησας, ἀλλ' ἐπειδὴ τοῦτον ἔθηκα ἐμαυτῷ τὸν νόμον ἀπὸ τῆς ἡμέρας ἐκείνης ἧς τὴν φιλίαν ἔστερξα τὴν σὴν ὑπὲρ ὧν ἂν θέλῃς ἡμᾶς λυπεῖν, μηδέποτέ σε εἰς ἀπολογίας ἀνάγκην καθιστᾶν. Ἐπεὶ ὅτι γε οὐ μικρὰν τὴν ζημίαν ἡμῖν ἐπήγαγες, οἶσθα καὶ αὐτός, εἴγε μέμνησαι τῶν ῥημάτων καὶ τῶν παρὰ τῶν ἔξωθεν περὶ ἡμῶν καὶ τῶν ὑφ' ἡμῶν λεγομένων ἀεί· ταῦτα δὲ ἦν ὅτι πολὺ κέρδος ἡμῖν ὁμοψύχοις εἶναι καὶ φράττεσθαι τῇ πρὸς ἀλλήλους φιλίᾳ. Καὶ οἱ μὲν ἄλλοι πάντες ἔλεγον καὶ ἑτέροις πολλοῖς οὐ μικρὰν ὠφέλειαν τὴν ἡμετέραν οἴσειν ὁμόνοιαν, ἐγὼ δὲ ὠφέλειαν μὲν οὐδέποτε ἐνενόησα, τό γε εἰς ἐμὲ ἧκον, παρέξειν τισίν· ἔλεγον δὲ ὅτι τοῦτο γοῦν ἀπ' αὐτῆς κερδανοῦμεν κέρδος οὐ μικρόν, τὸ δυσχείρωτοι γενέσθαι τοῖς καταγωνίσασθαι βουλομένοις ἡμᾶς. Καὶ ταῦτά σε ὑπομιμνήσκων οὐκ ἐπαυσάμην ποτέ· χαλεπὸς ὁ καιρός, οἱ ἐπιβουλεύοντες πολλοί, τὸ τῆς ἀγάπης γνήσιον ἀπόλωλεν, ἀντεισῆκται δὲ ὁ τῆς βασκανίας ὄλεθρος, ἐν μέσῳ παγίδων διαβαίνομεν καὶ ἐπὶ ἐπάλξεων πόλεων περιπατοῦμεν· οἱ μὲν ἕτοιμοι τοῖς ἡμετέροις ἐφησθῆναι κακοῖς, εἴποτέ τι συμβαίη, πολλοὶ καὶ πολλαχόθεν ἐφεστήκασιν· ὁ δὲ συναλγήσων οὐδείς, ἢ καὶ εὐαρίθμητοι λίαν. Ὅρα μὴ διαστάντες ποτὲ πολὺν τὸν γέλωτα ὄφλωμεν καὶ τοῦ γέλωτος μείζονα τὴν ζημίαν. «Ἀδελφὸς ὑπὸ ἀδελφοῦ βοηθούμενος ὡς πόλις ὀχυρὰ καὶ ὡς μεμοχλευμένη βασιλεία.» Μὴ δὴ διαλύσῃς ταύτην τὴν γνησιότητα, μηδὲ διακόψῃς τὸν μοχλόν. Ταῦτα καὶ τούτων πλείονα ἔλεγον συνεχῶς, οὐδὲν μέν ποτε ὑποπτεύων τοιοῦτον, ἀλλὰ καὶ πάνυ σε τὰ πρὸς ἡμᾶς ὑγιαίνειν νομίζων, ἐκ περιουσίας δὲ καὶ ὑγιαίνοντα θεραπεύειν βουλόμενος· ἐλάνθανον δέ, ὡς ἔοικε, νοσοῦντι τὰ φάρμακα ἐπιτιθείς, καὶ οὐδὲ οὕτως ὁ δείλαιος ὤνησα, οὐδὲ γέγονεν ἐμοί τι πλέον ἐκ ταύτης τῆς ἄγαν προμηθείας. Πάντα γὰρ ἐκεῖνα ῥίψας ἀθρόως καὶ μηδὲ εἰς νοῦν βαλλόμενος, ὥσπερ ἀνερμάτιστον πλοῖον εἰς πέλαγος ἡμᾶς ἄπειρον ἀφῆκας, οὐδὲν τῶν ἀγρίων ἐκείνων ἐννοήσας κυμάτων ἅπερ ἡμᾶς ὑπομένειν ἀνάγκη. Εἰ γάρ ποτε συμβαίη συκοφαντίαν ἢ χλευασίαν ἢ καὶ ἄλλην τινὰ ὕβριν καὶ ἐπήρειαν ἐπενεχθῆναί ποθεν ἡμῖν–πολλάκις δὲ τὰ τοιαῦτα συμβαίνειν ἀνάγκη–, πρὸς τίνα καταφευξόμεθα; τίνι κοινωσόμεθα τὰς ἡμετέρας ἀθυμίας; τίς ἡμῖν ἀμῦναι θελήσει καὶ τοὺς μὲν λυποῦντας ἀνακόψει καὶ ποιήσει μηκέτι λυπεῖν, ἡμᾶς δὲ παραμυθήσεται καὶ παρασκευάσει τὰς ἑτέρων φέρειν ἀπαιδευσίας; Οὐκ ἔστιν οὐδείς, σοῦ πόρρωθεν ἑστηκότος τοῦ δεινοῦ τούτου πολέμου καὶ μηδὲ κραυγὴν ἀκοῦσαι δυναμένου. Ἆρα οἶδας ὅσον εἴργασταί σοι κακόν; ἆρα νῦν γοῦν μετὰ τὸ πλῆξαι ἐπιγινώσκεις ὡς καιρίαν ἡμῖν ἔδωκας τὴν πληγήν; Ἀλλὰ ταῦτα μὲν ἀφείσθω· οὐδὲ γὰρ ἔστι τὰ γενόμενα ἀναλῦσαι λοιπόν, οὐδὲ πόρον τοῖς ἀπόροις εὑρεῖν. Τί πρὸς τοὺς ἔξωθεν ἐροῦμεν; τί πρὸς τὰς αἰτίας ἀπολογησόμεθα τὰς ἐκείνων;
1.5 εʹ. Ἀπολογία ὑπὲρ τούτου ἡμετέρα {ΙΩ.} Θάρσει, ἔφην ἐγώ· οὐ γὰρ ὑπὲρ τούτων εἰμὶ μόνον ἕτοιμος εὐθύνας ὑπέχειν, ἀλλὰ καὶ ὧν ἀνευθύνους ἡμᾶς ἀφῆκας, καὶ τούτων πειράσομαί σοι δοῦναι λόγον ὡς ἂν οἷός τε ὦ. Καὶ εἰ βούλει γε, ἀπ' αὐτῶν πρῶτον τῆς ἀπολογίας ποιήσομαι τὴν ἀρχήν· καὶ γὰρ ἂν εἴην ἄτοπος καὶ λίαν ἀγνώμων, εἰ τῆς παρὰ τῶν ἔξωθεν δόξης φροντίζων καὶ ὅπως παύσωνται ἡμῖν ἐγκαλοῦντες πάντα ποιῶν, τὸν ἁπάντων μοι φίλτατον καὶ τοσαύτῃ πρὸς ἡμᾶς αἰδοῖ κεχρημένον ὡς μηδὲ ὑπὲρ ὧν ἠδικῆσθαί φησιν ἐγκαλέσαι θελῆσαι, ἀλλὰ παρ' οὐδὲν τὰ αὑτοῦ θέμενον ἔτι τῶν ἡμετέρων φροντίζειν, μὴ δυναίμην ὡς οὐκ ἀδικῶ πεῖσαι, ἀλλὰ μείζονι περὶ αὐτὸν φαινοίμην κεχρημένος ῥαθυμίᾳ ἧς αὐτὸς περὶ ἡμᾶς ἐπεδείξατο σπουδῆς.
1.6 ʹ. Ὅτι ἔστιν ἀπάτῃ πρὸς τὸ συμφέρον κεχρῆσθαι Τί ποτ' οὖν σε ἠδικήκαμεν; ἐπειδὴ καὶ ἐντεῦθεν ἐγνώκαμεν εἰς τὸ τῆς ἀπολογίας ἀφεῖναι πέλαγος. Ἆρα ὅτι σε παρεκρουσάμεθα καὶ τὴν ἡμετέραν ἐκρύψαμεν γνώμην; ἀλλ' ἐπὶ κέρδει καὶ τοῦ ἀπατηθέντος σου καὶ οἷς ἀπατήσαντές σε προὐδώκαμεν. Εἰ μὲν γὰρ δι' ὅλου τὸ τῆς κλοπῆς κακὸν καὶ οὐκ ἔστιν εἰς δέον αὐτῷ χρήσασθαί ποτε, δοῦναι ἕτοιμοι δίκην ἡμεῖς ἣν ἂν αὐτὸς ἐθέλῃς· μᾶλλον δὲ σὺ μὲν οὐδέποτε παρ' ἡμῶν ἀνέξῃ δίκην λαβεῖν, ἡμεῖς δὲ ἑαυτῶν καταγνωσόμεθα ταῦτα ἃ τῶν ἀδικούντων οἱ δικάζοντες ὅταν αὐτοὺς ἕλωσιν οἱ κατήγοροι. Εἰ δὲ οὐκ ἀεὶ τὸ πρᾶγμα ἐπιβλαβές, ἀλλὰ παρὰ τὴν τῶν χρωμένων προαίρεσιν γίνεται φαῦλον ἢ καλόν, ἀφεὶς ἐγκαλεῖν τὸ ἠπατῆσθαι, δεῖξον ἐπὶ κακῷ τοῦτο τεχνησαμένους· ὡς ἕως ἂν τοῦτο ἀπῇ, μὴ ὅτι μέμψεις καὶ αἰτίας ἐπάγειν, ἀλλὰ καὶ ἀποδέχεσθαι τὸν ἀπατῶντα δίκαιον ἂν εἴη τούς γε εὐγνωμόνως διακεῖσθαι βουλομένους. Τοσοῦτον γὰρ ἔχει κέρδος εὔκαιρος ἀπάτη καὶ μετὰ τῆς ὀρθῆς γινομένη διανοίας ὡς πολλοὺς ὅτι μὴ παρεκρούσαντο καὶ δίκην δοῦναι πολλάκις. Καὶ εἰ βούλει γε τῶν στρατηγῶν τοὺς ἐξ αἰῶνος εὐδοκιμήσαντας ἐξετάσαι, τὰ πλείονα αὐτῶν τρόπαια τῆς ἀπάτης εὑρήσεις ὄντα κατορθώματα καὶ μᾶλλον τούτους ἐπαινουμένους ἢ τοὺς ἐκ τοῦ φανεροῦ κρατοῦντας. Οἱ μὲν γὰρ μετὰ πλείονος τῆς δαπάνης καὶ τῆς τῶν χρημάτων καὶ τῆς τῶν σωμάτων κατορθοῦσι τοὺς πολέμους, ὡς μηδὲν πλέον αὐτοῖς ἀπὸ τῆς νίκης γίνεσθαι, ἀλλὰ παρ' οὐδὲν ἧττον τῶν ἡττωμένων τοὺς κρατήσαντας δυστυχεῖν, καὶ τῶν στρατευμάτων ἀνηλωμένων καὶ τῶν ταμιείων κεκενωμένων. Πρὸς δὲ τούτοις οὐδὲ τῆς ἐπὶ τῇ νίκῃ δόξης αὐτοὺς ἀφιᾶσιν ἀπολαῦσαι πάσης· μέρος γὰρ αὐτῆς οὐ μικρὸν συμβαίνει καὶ τοὺς πεπτωκότας καρποῦσθαι, διὰ τὸ ταῖς ψυχαῖς νικῶντας τοῖς σώμασιν ἡττηθῆναι μόνοις, ὡς εἴγε ἐνῆν βαλλομένους μὴ πίπτειν, μηδὲ ἐπελθὼν ὁ θάνατος
αὐτοὺς ἔπαυσεν, οὐκ ἂν ἔστησαν τῆς προθυμίας ποτέ. Ὁ δὲ ἀπάτῃ κρατῆσαι δυνηθεὶς οὐ συμφορᾷ μόνον, ἀλλὰ καὶ γέλωτι περιβάλλει τοὺς πολεμίους· οὐ γὰρ ὥσπερ ἐκεῖ τοὺς ἐπαίνους ἐξ ἴσης ἀποφέρονται ἀμφότεροι τοὺς ἐπὶ τῇ ῥώμῃ, οὕτω καὶ ἐνταῦθα τοὺς ἐπὶ τῇ φρονήσει, ἀλλ' ὅλον τῶν νικώντων ἐστὶ τὸ βραβεῖον καί, τὸ τούτων οὐκ ἔλαττον, τὴν ἀπὸ τῆς νίκης ἡδονὴν ἀκέραιον τῇ πόλει φυλάττουσιν. Οὐ γάρ ἐστιν ὥσπερ ὁ τῶν χρημάτων πλοῦτος καὶ τὸ τῶν σωμάτων πλῆθος, ἡ τῆς ψυχῆς φρόνησις· ἀλλ' ἐκεῖνα μὲν ὅταν τις αὐτοῖς ἐν τοῖς πολέμοις χρῆται συνεχῶς δαπανᾶσθαι συμβαίνει καὶ ἀπολείπειν τοὺς ἔχοντας, αὕτη δὲ ὅσῳπερ ἄν τις αὐτὴν ἀνακινῇ τοσούτῳ μᾶλλον αὔξεσθαι πέφυκεν. Οὐκ ἐν τοῖς πολέμοις δὲ μόνον, ἀλλὰ καὶ ἐν εἰρήνῃ πολλὴν καὶ ἀναγκαίαν εὕροι τις ἂν τῆς ἀπάτης τὴν χρείαν· καὶ οὐ πρὸς τὰ τῆς πόλεως πράγματα μόνον, ἀλλὰ καὶ ἐν οἰκίᾳ πρὸς γυναῖκα ἀνδρὶ καὶ πρὸς ἄνδρα γυναικὶ καὶ πατρὶ πρὸς υἱὸν καὶ πρὸς φίλον φίλῳ, ἤδη δὲ καὶ πρὸς πατέρα παισί. Καὶ γὰρ τῶν τοῦ Σαοὺλ χειρῶν ἡ τοῦ Σαοὺλ θυγάτηρ οὐκ ἴσχυσεν ἂν ἑτέρως ἐξελέσθαι τὸν ἄνδρα τὸν αὑτῆς, ἀλλ' ἢ μετὰ τοῦ παραλογίσασθαι τὸν πατέρα· ὁ ταύτης δὲ ἀδελφὸς τὸν ὑπ' ἐκείνης διασωθέντα σῶσαι βουλόμενος κινδυνεύοντα πάλιν τοῖς αὐτοῖς ὅπλοις ἐχρῆτο οἷσπερ καὶ ἡ γυνή. Καὶ ὁ Βασίλειος· Ἀλλ' οὐδὲν τούτων πρὸς ἐμέ, φησίν· οὐδὲ γὰρ ἐχθρὸς ἐγὼ καὶ πολέμιος, οὔτε τῶν ἀδικεῖν ἐπιχειρούντων, ἀλλ' ἅπαν τοὐναντίον· τῇ σῇ γνώμῃ τὰ ἐμαυτοῦ
ἐπιτρέψας ἀεὶ ταύτῃ εἱπόμην ᾗπερ ἐκέλευσας.
1.7 ζʹ. Ὅτι οὐδὲ ἀπάτην τὸ τοιοῦτο δεῖ καλεῖν ἀλλ' οἰκονομίαν {ΙΩ.} Ἀλλ' ὦ θαυμάσιε καὶ ἀγαθώτατε, διὰ τοῦτο γὰρ καὶ αὐτὸς φθάσας εἶπον ὅτι οὐκ ἐν πολέμῳ μόνον, οὐδ' ἐπὶ τοὺς ἐχθρούς, ἀλλὰ καὶ ἐν εἰρήνῃ καὶ ἐπὶ τοὺς φιλτάτους χρῆσθαι ταύτῃ καλόν. Ὅτι γὰρ οὐ τοῖς ἀπατῶσι μόνον, ἀλλὰ καὶ τοῖς ἀπατωμένοις τοῦτο χρήσιμον, προσελθών τινι τῶν ἰατρῶν ἐρώτησον πῶς ἀπαλλάττουσι τῆς νόσου τοὺς κάμνοντας, καὶ ἀκούσῃ παρ' αὐτῶν ὅτι οὐκ ἀρκοῦνται τῇ τέχνῃ μόνῃ, ἀλλ' ἔστιν ὅπου καὶ τὴν ἀπάτην παραλαβόντες καὶ τὴν παρ' αὐτῆς βοήθειαν καταμίξαντες, οὕτως ἐπὶ τὴν ὑγίειαν τοὺς ἀσθενοῦντας ἐπανήγαγον. Ὅταν γὰρ τὸ δυσάρεστον τῶν ἀρρωστούντων καὶ τῆς νόσου δὲ αὐτῆς τὸ δυστράπελον μὴ προσίηται τὰς τῶν ἰατρῶν συμβουλάς, τότε τὸ τῆς ἀπάτης ὑποδῦναι προσωπεῖον ἀνάγκη, ἵν' ὥσπερ ἐπὶ τῆς σκηνῆς τὴν τῶν γινομένων ἀλήθειαν κρύψαι δυνηθῶσιν. Εἰ δὲ βούλει, καὶ ἐγώ σοι διηγήσομαι δόλον ἕνα ἐκ πολλῶν ὧν ἤκουσα κατασκευάζειν ἰατρῶν παῖδας. Ἐπέπεσέ ποτέ τινι πυρετὸς ἀθρόως μετὰ πολλῆς τῆς σφοδρότητος καὶ ἡ φλὸξ ᾔρετο καὶ τὰ μὲν δυνάμενα σβέσαι τὸ πῦρ ἀπεστρέφετο ὁ νοσῶν, ἐπεθύμει δὲ καὶ πολὺς ἐνέκειτο, τοὺς εἰσιόντας πρὸς αὐτὸν ἅπαντας παρακαλῶν, ἄκρατον ὀρέξαι πολὺν καὶ παρασχεῖν ἐμφορηθῆναι τῆς ὀλεθρίου ταύτης ἐπιθυμίας· οὐ γὰρ τὸν πυρετὸν ἐκκαύσειν μόνον ἔμελλεν, ἀλλὰ καὶ αραπληξίᾳ παραδώσειν τὸν δείλαιον, εἴ τις αὐτῷ πρὸς ταύτην εἶξε τὴν χάριν. Ἐνταῦθα τῆς τέχνης ἀπορουμένης καὶ οὐδεμίαν ἐχούσης μηχανήν, ἀλλὰ παντελῶς ἐκβεβλημένης,
εἰσελθοῦσα τοσαύτην ἐπεδείξατο τὴν αὑτῆς δύναμιν ἡ ἀπάτη ὅσην αὐτίκα παρ' ἡμῶν ἀκούσῃ. Ὁ γὰρ ἰατρὸς ἄρτι τῆς καμίνου προελθὸν ἄγγος ὀστράκου λαβὼν καὶ βάψας οἴνῳ πολλῷ, εἶτα ἀνασπάσας κενὸν καὶ πλήσας ὕδατος, κελεύει τὸ δωμάτιον ἔνθα κατέκειτο ὁ νοσῶν συσκιάσαι παραπετάσμασι πολλοῖς ἵνα μὴ τὸ φῶς ἐλέγξῃ τὸν δόλον καὶ δίδωσιν ἐκπιεῖν ὡς ἀκράτου πεπληρωμένον. Ὁ δὲ πρὶν εἰς τὰς χεῖρας λαβεῖν ὑπὸ τῆς ὀσμῆς προσπεσούσης εὐθέως ἀπατηθεὶς οὐδὲ πολυπραγμονεῖν ἠνέσχετο τὸ δοθέν, ἀλλὰ ταύτῃ πειθόμενος καὶ τῷ σκότει κλαπεὶς ὑπό τε τῆς ἐπιθυμίας ἐπειγόμενος ἔσπασε τὸ δοθὲν μετὰ πολλῆς τῆς προθυμίας· καὶ ἐμφορηθεὶς ἀπετινάξατο τὸ πνῖγος εὐθέως καὶ τὸν ἐπικείμενον ἐξέφυγε κίνδυνον. Εἶδες τῆς ἀπάτης τὸ κέρδος; Καὶ εἰ πάντας βούλοιτό τις τῶν ἰατρῶν καταλέγειν τοὺς δόλους, εἰς ἄπειρον ἐκπεσεῖται μῆκος ὁ λόγος. Οὐ μόνον δὲ τοὺς τὰ σώματα θεραπεύοντας, ἀλλὰ καὶ τοὺς τῶν ψυχικῶν νοσημάτων ἐπιμελομένους εὕροι τις ἂν συνεχῶς τούτῳ κεχρημένους τῷ φαρμάκῳ. Οὕτω τὰς πολλὰς μυριάδας ἐκείνας τῶν Ἰουδαίων ὁ μακάριος προσηγάγετο Παῦλος. Μετὰ ταύτης τῆς προαιρέσεως τὸν Τιμόθεον περιέτεμε ὁ Γαλάταις ἀπειλῶν ὅτι Χριστὸς οὐδὲν ὠφελήσει τοὺς περιτεμνομένους· διὰ τοῦτο ὑπὸ νόμον ἐγίνετο ὁ ζημίαν ἡγούμενος μετὰ τὴν εἰς Χριστὸν πίστιν τὴν ἀπὸ τοῦ νόμου δικαιοσύνην. Πολλὴ γὰρ ἡ τῆς ἀπάτης ἰσχύς, μόνον μὴ μετὰ δολερᾶς προαγέσθω τῆς προαιρέσεως· μᾶλλον δὲ οὐδὲ ἀπάτην τὸ τοιοῦτον δεῖ καλεῖν, ἀλλ' οἰκονομίαν τινὰ καὶ σοφίαν καὶ τέχνην ἱκανὴν πολλοὺς πόρους ἐν τοῖς ἀπόροις εὑρεῖν καὶ πλημμελείας ἐπανορθῶσαι ψυχῆς. Οὐδὲ γὰρ τὸν Φινεὲς ἀνδροφόνον εἴποιμ' ἂν ἔγωγε, καίτοι γε μιᾷ πληγῇ δύο σώματα ἀνεῖλεν· ὥσπερ οὐδὲ τὸν Ἠλίαν μετὰ τοὺς ἑκατὸν στρατιώτας καὶ τοὺς τούτων ἡγεμόνας, καὶ τὸν πολὺν τῶν αἱμάτων χειμάρρουν ὃν ἐκ τῆς τῶν ἱερωμένων τοῖς δαίμοσιν ἐποίησε ῥεῦσαι σφαγῆς. Εἰ γὰρ τοῦτο συγχωρήσαιμεν καὶ τὰ πράγματα τῆς τῶν πεποιηκότων προαιρέσεώς τις γυμνώσας ἐξετάζοι καθ' ἑαυτά, καὶ τὸν Ἀβραὰμ παιδοκτονίας ὁ βουλόμενος κρινεῖ καὶ τὸν ἔγγονον τὸν ἐκείνου καὶ τὸν ἀπόγονον κακουργίας καὶ δόλου γράψεται· οὕτω γὰρ ὁ μὲν τῶν τῆς φύσεως ἐκράτησε πρεσβείων, ὁ δὲ τὸν τῶν
Αἰγυπτίων πλοῦτον εἰς τὸν τῶν Ἰσραηλιτῶν μετήνεγκε στρατόν. Ἀλλ' οὐκ ἔστι ταῦτα, οὐκ ἔστιν. Ἄπαγε τῆς τόλμης· οὐ γὰρ μόνον αὐτοὺς αἰτίας ἀφίεμεν, ἀλλὰ καὶ θαυμάζομεν διὰ ταῦτα ἐπεὶ καὶ ὁ Θεὸς αὐτοὺς διὰ ταῦτα ἐπῄνεσε. Καὶ γὰρ ἀπατεὼν ἐκεῖνος ἂν εἴη καλεῖσθαι δίκαιος ὁ τῷ πράγματι κεχρημένος ἀδίκως, καὶ πολλάκις ἀπατῆσαι δέον καὶ τὰ μέγιστα διὰ ταύτης ὠφελῆσαι τῆς τέχνης· ὁ δὲ ἐξ εὐθείας προσενεχθεὶς κακὰ μεγάλα τὸν οὐκ ἀπατηθέντα εἰργάσατο.


https://greekdownloads3.files.wordpress ... rdotio.pdf
Η κοπτοραπτική τέχνη που αποκόπτουν χωρία για να τους βγει η προπαγάνδα κατά τής Πίστης μου, μου είναι γνωστή τέχνη, όχι μόνο εμένα αλλά όλων των καταρτησμένων Χριστιανών.

ΥΓ
Κάπου είδα ότι έγραψες ότι διάβασες τη Γραφή τρεις φορές και εξ' αυτής τής.. ενδελεχούς ανάγνωσης αιτία ήταν να απορρίψεις τη Χριστιανική Πίστη.

Δίχως ο σκοπός μου να περιαυτολογώ αλλά μόνο για σύγκριση, την Καινή την μελετώ 5-6 φορές το χρόνο και την Παλαιά περίπου 2 φορές το χρόνο για πάνω από 23+ χρόνια και το γνωρίζεις αυτό.


Μη προσπαθείς να με υποτιμήσεις μόνο και μόνο από προφανή ένδεια καλέ μου ΑΩ
(Ίσως φέρω κάποια στιγμή και τον λόγο τού Χρυσοστόμου περί αιρέσεων και αθεΐας. Πάντα στο πρωτότυπο μιας και... διάβασες τη Γραφή τρεις φορές και την καταννόησες πλήρως και εξ αυτού φέρνεις τα ανάλογα ΑντιθεΪστικά σου επιχειρήματα)

Να σε έχει καλά ο Θεός!

.,
Alphabet έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 14:22
Εσυ προφανως την διαβαζεις για να παρεις δυναμη για αυτα που ηδη πιστευεις, δικαιολογωντας τα παντα.
Εγω την διαβασα ολοκληρη τρεις φορες σαν τελειως αμεροληπτος για να καταλαβω τι παιζει και ...φρικαρα.
Η συντριπτικη πλειοψηφια των χριστιανων δεν την εχει διαβασει ποτε.
Η διαφορά μας εμένα κι εσένα Α.. δε είναι αυτό που νομίζεις.
Δεν είναι τυχαίο που υπογράμμισα την έννοια της λέξης "διάβασες" σε αντιδιαστολή με την έννοια τής λέξης που χρησημοποίησα, "μελετώ".

Η Γραφή ως ιερό κείμενο δεν φτάνει να τη διαβάσεις έτσι απλά για να βγάλεις συμπεράσματα.
Τα Ιερά κείμενα Α.. χρειάζονται μελέτη για να τα καταννοήσει κάποιος. Η απλή ανάγνωση και μάλιστα με την προκατάληψη ενός δεδηλωμένου άθεου φυσικά δεν έχει καμιά σχέση με κάποιον που τα μελετά για να καταννοήσει τις αντιφάσεις που εντοπίζει και ένας άθεος.

Σίγουρα και σε μένα όταν άρχισα να τα μελετώ αυτά τα κείμενα, ειδικά τής Παλαιάς Διαθήκης, με ξένιζαν οι φαινομενικές αντιφάσεις. Όμως, με την συχνή μελέτη και τη βοήθεια των Αγίων Πατέρων τής Εκκλησίας που εξηγούν με τη χάρη τού Αγίου Πνεύματος τα δυσνόητα εκ πρώτης όψεως και αντιφατικά, ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά και τότε η μελέτη γίνεται ενδιαφέρουσα και κυρίως ωφέλημη, διότι κατανόησα ότι φυσικό είναι ως αμαθής περί των θείων νοημάτων αρχικά, δεν τα έβλεπα αυτά με την 1η, 2η, 10η φορά και σε διαβεβαιώνω, αν θέλεις να με πιστέψεις :102: , συνεχίζουν να αποκαλύπτονται συνεχεια καινούργια νοήματα και συσχετισμοί όσο τα μελετώ με τον τροπο που σου εξηγώ.

Βλέπεις λοιπόν οτι άλλο πράγμα είναι η ανάγνωση και άλλο η συχνή μελέτη.
Η δική σου ανάγνωση, ως άθεος, προφανώς και οδηγείται από προκατάληψη και η ανάγνωσή σου δεν γίνεται για να καταννοήσεις αλλά για να βρεις αντιφάσεις.
Σου λέω λοιπόν ότι κι εγώ έτσι το έβλεπα στην αρχή, μελετώντας αμερόλυπτα, για να καταννοήσω όμως. Εσύ, για να βρεις ψεγάδια και να επιβεβαιώσεις την ήδη τοποθέτηση σου. "Αθεΐα", που σου εξήγησα ότι κατανοώ από που προέρχεται αυτή η αντίδρασή σου διότι περί αντίδρασης πρόκεται. Στο είπα τότε...

Ξέρεις επίσης (όπως σου έχω πει και παλαιώτερα) ότι στα 28 με 30 μου πλησίασα με τέτοιο τρόπο τον Χριστιανισμό. Πριν σκεφτόμουν ως αδιάφορος η αλλιώς, ως αγνωστικιστης με την ευρεία έννοια τού όρου, που όπως οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ σ' αυτή την ενότητα, ψάχναμε για την αλήθεια ή την αιτία τής ύπαρξης αυτού τού κόσμου που ζούμε.
Μετά από τρεις φορές που διάβασες τη Γραφή ενώ ήσουν ήδη άθεος ή έστω έκλεινες προς την αθεΐα φυσικό είναι να συμβουλευόσουν τους ομοννοούντες μαζί σου, όπως κι εγώ μετά τη μεταστροφή μου που πριν ήμουν κάτι σαν κι εσένα που διάβαζα παρόμοια επιχειρήματα αλλά χωρίς να συμφωνώ ή διαφωνώ με απόψεις άλλων, αποφάσισα να το ψάξω μόνος μου με τη βοήθεια αυτών που εξηγούσαν το δυσνόητο κείμενο.
Η μελέτη λοιπόν και η βοηθεια αυτών που είχαν αφιερώσει τη ζωή τους στο να κατανοήσουν για να ερμηνεύσουν αυτά τα κείμενα με έπεισαν, σε αντίθεση με αυτούς που προσπαθούσαν μέσα στην άγνοιά μου να με πείσουν για το αντίθετο.

Έτσι έχουν τα πράγματα φίλε Α.. και σε αφήνω α καταλάβεις από μόνος σου ποιος τελικά διαβάζει ή μελετά από ροκατάληψη.


Αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι που δεν είναι σωστό να γραφεί εδώ, ευχαρίστως όταν κατέβω Αθήνα, να πάμε σε κανένα ταβερνάκι μαζί με τους δυο τρεις που τα λέμε στο πχόρουμ απρόσωπα, να τα πούμε και διά ζώσης.


Ίσως κατέβω Αθήνα Οκτώβρη - Νοέμβρη.
Θα σε ειδοποιήσω κανα-δυό εβδομαδες νωρίτερα όπως και τους 2-3 άλλους :wink


Καλό σου απόγευμα

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 20 Ιούλ 2021, 19:02

Stalker έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:22
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:45
Επίσης σε ότι αφορά αυτό που έγραψε ο Alphabet και δεν άρεσε στον stavmanr, και εγώ νομίζω ότι οφείλεις να αποκλείσεις την περίπτωση να έχει ιατρική διάσταση το θέμα κάνοντας μια βόλτα από κάποιον ειδικό.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, τους θεούς δεν τους πιάνουν ούτε οι θεραπείες ούτε τα χάπια.
https://mondrian.mashable.com/uploads%2 ... print-api-
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών