Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3450
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 22 Ιούλ 2021, 20:35

nik_killthemall έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 16:02

Για την γκάβλα το κάνεις όταν δεν έχεις κίνητρα από θεούς και μπόνους, όταν το μόνο σου κίνητρο είναι η γκαύλα για αυτό.

Μην λέμε ότι να ναι ... ο χριστιανισμός δεν είναι απλό φιλοσοφικό κίνημα, (που τότε ναι το επιχείρημα περί γκαυλας θα είχε βάση), ο χριστιανισμός είναι μια συμπαγής πλέξη φιλοσοφικού κινηματος με αναμφισβήτητο θεολογικό δόγμα γεμάτο μπόνους, πόντους και λοιπα ανθρώπινα χαρακτηριστικά !

Η ανιδιοτελής γκαύλα επομένως αντικαθίσταται πλήρως από το ιδιοτελές αναμφισβήτητο θεολογικό δόγμα γεμάτο ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Το ρητό "κάνε το καλό για χάρην της καλοσύνης" δεν είναι χριστιανικό ...
Μα ακριβώς επειδή δεν είναι "φιλοσοφικό κίνημα" αρα δεν υπάγειται σε φαμφάρες και μπουρδολογίες, είναι κάτι που μόνο σαν βίωμα νομίζω οτι μπορει κάποιος να το νοιώσει. Μάλλον "γκάβλα" δεν είναι αρκετά δυνατή λέξη.
Πώς θα προφανθείς οτι ζείς μόνο σαν θυσία για τον συνάνθρωπό σου άμα το κάνεις για μπόνους;

Ό ίδιος ο Τζίμπους φέρεται να έχει πει:
" Θαρθούν διάφοροι που θα λένε Κύριε εμείς κάναμε και ράναμε για σένα και θα τους απαντήσω Αει σιχτιρ παλιοτόμαρα ούτε που θέλω να σας βλέπω χαθείτε απο μπροστά μου".
Δεν θυμάμαι το ακριβές εδάφιο ίσως κάποιος του αθλήματος να μας πει.

Αρά έχουμε να κάνουμε με δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα όταν μιλάμε για Χριστιανική πίστη απ τη μια και για μια παρωχημένη και πλέον ασήμαντη Αραβο-Σλάβικη αίρεση σαν την Χ.Ο.Εκ. απ την άλλη.

Οτι η εκκλησία τάζει μπόνους πόιντς κλπ, ΟΚ, την δουλειά τους κάνουν. Αλλά δεν έχει απαραίτητα κάτι να κάνει με Χριστιανισμό, πέραν ίσως από κάποια ονόματα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3450
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 22 Ιούλ 2021, 20:39

1451 έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:45
Δεν υπάρχει ορθοδοξία χωρίς την αποκάλυψη.
Με το σύμβολο της πίστης ο χριστιανός προσδοκά ανάσταση νεκρών.
Μπούρδες μάλλον που προσετέθησαν καμμιά 500αρια χρόνια (και βάλε) μετά την υποτιθέμενη ζωή του Τζίμπους απο κάποιους επιτείδιους για να γδέρνουν τα πρόβατα.

ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με Χριστιανισμό, πιο πολύ κάτι σε Βουντού μου φέρνει.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Ιούλ 2021, 21:08

Imperium έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 20:35
nik_killthemall έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 16:02

Για την γκάβλα το κάνεις όταν δεν έχεις κίνητρα από θεούς και μπόνους, όταν το μόνο σου κίνητρο είναι η γκαύλα για αυτό.

Μην λέμε ότι να ναι ... ο χριστιανισμός δεν είναι απλό φιλοσοφικό κίνημα, (που τότε ναι το επιχείρημα περί γκαυλας θα είχε βάση), ο χριστιανισμός είναι μια συμπαγής πλέξη φιλοσοφικού κινηματος με αναμφισβήτητο θεολογικό δόγμα γεμάτο μπόνους, πόντους και λοιπα ανθρώπινα χαρακτηριστικά !

Η ανιδιοτελής γκαύλα επομένως αντικαθίσταται πλήρως από το ιδιοτελές αναμφισβήτητο θεολογικό δόγμα γεμάτο ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Το ρητό "κάνε το καλό για χάρην της καλοσύνης" δεν είναι χριστιανικό ...
Μα ακριβώς επειδή δεν είναι "φιλοσοφικό κίνημα" αρα δεν υπάγειται σε φαμφάρες και μπουρδολογίες, είναι κάτι που μόνο σαν βίωμα νομίζω οτι μπορει κάποιος να το νοιώσει. Μάλλον "γκάβλα" δεν είναι αρκετά δυνατή λέξη.
Πώς θα προφανθείς οτι ζείς μόνο σαν θυσία για τον συνάνθρωπό σου άμα το κάνεις για μπόνους;

Ό ίδιος ο Τζίμπους φέρεται να έχει πει:
" Θαρθούν διάφοροι που θα λένε Κύριε εμείς κάναμε και ράναμε για σένα και θα τους απαντήσω Αει σιχτιρ παλιοτόμαρα ούτε που θέλω να σας βλέπω χαθείτε απο μπροστά μου".
Δεν θυμάμαι το ακριβές εδάφιο ίσως κάποιος του αθλήματος να μας πει.

Αρά έχουμε να κάνουμε με δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα όταν μιλάμε για Χριστιανική πίστη απ τη μια και για μια παρωχημένη και πλέον ασήμαντη Αραβο-Σλάβικη αίρεση σαν την Χ.Ο.Εκ. απ την άλλη.

Οτι η εκκλησία τάζει μπόνους πόιντς κλπ, ΟΚ, την δουλειά τους κάνουν. Αλλά δεν έχει απαραίτητα κάτι να κάνει με Χριστιανισμό, πέραν ίσως από κάποια ονόματα.
Δεν ισχύουν αυτά που λες. Και μόνο πως θα υπάρξει μέρα κρίσης που θα αξιολογηθείς ενώπιον ενός απυρόβλητου κριτή, και μόνο η ύπαρξη παράδεισου και κόλασης αναλόγως της κρίσης, και μόνο "ο πιστεύσας σωθήσεται, ο μη πιστεύσας κατακριθήσεται" (και η λίστα συνεχίζεται) είναι μπόνους μεγατόνων. Ρε εδώ το σύμβολο της χριστιανικής πίστης, μια σαχλαμάρα του 325 μ.χ. για να καταπολεμήσει τις αιρέσεις, επικεντρώνεται μόνο στο θεολογικό δόγμα και καθόλου στο φιλοσοφικό περιεχόμενο.
Λες και για να εφαρμόσει κάποιος το "αγαπάτε αλλήλους" είναι προαπαίτηση να πιστεύει σε 3 υποστάσεις και στις πίπες περί φιλιοκβε και τον άζυμο άρτο. Γιατί ως γνωστόν άμα δεν πιστεύεις σε 3 θεϊκές υποστάσεις και σε έναν αφαντο πατέρα παντοκράτορα και τρίχες, θα είσαι ανίκανος να εφαρμόσεις το "αγαπάτε αλλήλους" ... (που εν τω μεταξύ το δίδαξαν αιώνες πριν τον Χριστό κάτι ψωροΠλάτωνες και Θαλήδες).

Αφαίρεσε το απαγορευμένο να αμφισβητηθεί θεολογικό δόγμα από τον χριστιανισμό και τότε μαζί σου, το χριστιανικό φιλοσοφικό περιεχόμενο θα είναι ανιδιοτελές και απελευθερωμένο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 22 Ιούλ 2021, 21:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3450
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 22 Ιούλ 2021, 21:21

Τι να "αφαιρέσω"; Ποτε δεν το προσέθσα...

Το τι κάνουν οι διάφορες εκκλησίες δική τους δουλεια.
Οι όποιοι ισχυρισμοί αλάθητου, αυθεντίας κλπ, είναι για γέλια πια.

Μόνο ΑΜΕΑ πλέον πιστεύουν οτι οι εκκλησίες έχουν κάτι να κάνουν με Χριστιανισμό.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 23 Ιούλ 2021, 08:39

Μπούρδα η αποκάλυψη; Να ρωτήσουμε την ιερά σύνοδο της εκκλησίας μήπως;
Γιατί είτε αυτοί είναι αιρετικοί είτε εσείς.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 23 Ιούλ 2021, 13:33

Imperium έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21
Τι να "αφαιρέσω"; Ποτε δεν το προσέθσα...

.............................. .

Μόνο ΑΜΕΑ πλέον πιστεύουν οτι οι εκκλησίες έχουν κάτι να κάνουν με Χριστιανισμό.
H8
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 23 Ιούλ 2021, 13:51

Blackdog έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:33
Άφαντος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 01:27
Blackdog έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:37

....................................................................................................................




Δεν θελω να ρωτησω κιολας αν οι παπαδες που εκαναν τις παλιες συνοδους μοιαζαν με αυτους σημερα, γιατι θα μπω σε πειρασμο να τις ξεφτυλισω ολες. Ας μεινουμε στο αποπανω.
jey_pap έγραψε: Η8
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Ιούλ 2021, 14:11

jey_pap έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:33
Imperium έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21
Τι να "αφαιρέσω"; Ποτε δεν το προσέθσα...

.............................. .

Μόνο ΑΜΕΑ πλέον πιστεύουν οτι οι εκκλησίες έχουν κάτι να κάνουν με Χριστιανισμό.
H8
ρε φιλε απο περιέργεια, θα σε ρώταγα τι ακριβως γυρευεις εδω, αλλά άστο γαμα το ... ούτε κι εσυ ξέρεις. Αλλα τι ακριβως ειναι αυτο το Η8 που βαζεις συνέχεια ? Όταν το γκουγκλαρω μου βγαζει λάμπες αυτοκινητου.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 23 Ιούλ 2021, 21:45

Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ο λόγος του Θεού έχει ειπωθεί μόνο σε κάποια εδάφια της παλαιάς διαθήκης. Όλη η υπόλοιπη αγία γραφή είναι λόγια και ιστορίες ανθρώπων. Ο Χριστός για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρούταν ο γιος του Θεού, όχι η ενσάρκωση του Θεού...

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3450
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 23 Ιούλ 2021, 21:52

nik_killthemall έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 14:11
jey_pap έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:33
Imperium έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21

Μόνο ΑΜΕΑ πλέον πιστεύουν οτι οι εκκλησίες έχουν κάτι να κάνουν με Χριστιανισμό.
H8
ρε φιλε απο περιέργεια, θα σε ρώταγα τι ακριβως γυρευεις εδω, αλλά άστο γαμα το ... ούτε κι εσυ ξέρεις. Αλλα τι ακριβως ειναι αυτο το Η8 που βαζεις συνέχεια ? Όταν το γκουγκλαρω μου βγαζει λάμπες αυτοκινητου.
Νομίζω οτι το Η8 είναι το αντίθετο του Μ8.

Με άλλα λόγια, επειδή λέω οτι οι εκκλησίες είναι πλέον - επιεικώς - άχρηστες (για να μην πω και άχριστες), θέλει να πεί οτι δεν είμαι φιλαράκι του και με μισεί.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Ιούλ 2021, 21:56

Imperium έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:52
nik_killthemall έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 14:11
jey_pap έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:33


H8
ρε φιλε απο περιέργεια, θα σε ρώταγα τι ακριβως γυρευεις εδω, αλλά άστο γαμα το ... ούτε κι εσυ ξέρεις. Αλλα τι ακριβως ειναι αυτο το Η8 που βαζεις συνέχεια ? Όταν το γκουγκλαρω μου βγαζει λάμπες αυτοκινητου.
Νομίζω οτι το Η8 είναι το αντίθετο του Μ8.

Με άλλα λόγια, επειδή λέω οτι οι εκκλησίες είναι πλέον - επιεικώς - άχρηστες (για να μην πω και άχριστες), θέλει να πεί οτι δεν είμαι φιλαράκι του και με μισεί.
Δηλ το Μ8 σημαινει αγαπη και το Η8 μίσος ? Σε ποια γλώσσα ?
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 23 Ιούλ 2021, 22:21

nik_killthemall έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:56
Δηλ το Μ8 σημαινει αγαπη και το Η8 μίσος ? Σε ποια γλώσσα ?
8 = eight
M8 = M-eight => Mate
H8 = H-eight =>Hate

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Ιούλ 2021, 22:40

GReaper έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:21
nik_killthemall έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:56
Δηλ το Μ8 σημαινει αγαπη και το Η8 μίσος ? Σε ποια γλώσσα ?
8 = eight
M8 = M-eight => Mate
H8 = H-eight =>Hate
ωνασουγα ... μ'εστειλες τωρα ... κι εγω εψαχνα λαμπες αυτοκινητου, παει γερασα ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3450
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 23 Ιούλ 2021, 23:00

Μην μπερδεύεις τον Ιησού με τον Χριστό, άλλο τόνα άλλο τάλλο. Ιησουίτης και Χριστιανός δεν είναι το ίδιο.
Παλιά υπήρχαν και ομάδες που πίστευαν οτι ο Προδρομος ήταν ο Χριστός και ο Ιησους ο αντίχριστος.
Απ όλα έχει ο μπακσές.

Τώρα οτι η πλειοψηφία των Χριστιανών ΑΚΟΜΑ πιστεύει οτι ο Ιησούς ήταν υιος θεού κα όχι ενσάρκωση, ε, αυτό είναι γεγονός, ο,τι κι αν λένε.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο Λόγος τού Θεού. Ο Λόγος τού Θεού είναι ο Χριστός!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 23 Ιούλ 2021, 23:13

Imperium έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 23:00
Παλιά υπήρχαν και ομάδες που πίστευαν οτι ο Προδρομος ήταν ο Χριστός και ο Ιησους ο αντίχριστος.
Κάτσε, ώπα! Ποιος Πρόδρομος? Πρώτη φορά βλέπω αυτό το όνομα να συσχετίζεται με τον Χριστό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών