"Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

"Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 28 Ιούλ 2021, 11:58

Tο παρακατω κειμενο το ανεβασε στη σελιδα του στο facebook ο Σταματης Σπανουδακης:

Ο Άγγελος Ταξιδευτής

(Μία ιστοριούλα, που καμμία ίσως σχέση, δεν έχει με την σημερινή πραγματικότητα)

Όταν ήμουνα παιδί, είχα πολλές θείες και απ’ όσο θυμάμαι πολύ λιγότερους θείους. Την θεία Ριρή, την θεία Σάσσα, την θεία Ντούντα, την θεία Αργίνη, την θεία Άννα καί βέβαια την θεία Λιλίκα ή «tante Lilli», που μας ενδιαφέρει εδώ.

Η θεία Λιλίκα ήταν, εκείνο το τρυφερό και σπάνιο πια είδος γυναίκας, σπουδασμένο στις καλόγριες της Νάξου, μέ έντονη μουσική καί θρησκευτική παιδεία και πάντα έτοιμη για προσφορά, στον πονεμένο συνάνθρωπό της.

Όταν η θεία Λιλίκα ήθελε να μου πει κάτι μυστικό, ή που να μην το καταλαβαίνουν οι άλλοι, μίλαγε πάντα γαλλικά. Έτσι, μεγάλωσα νομίζοντας ότι τα γαλλικά είναι μια από τις μυστικές πλευρές της ελληνικής γλώσσας. Μπορεί και να’ναι τελικά έτσι. H «tante Lili» λοιπόν, ήταν εν πολλοίς υπεύθυνη για την μουσική παιδεία μου (και δεν εννοώ βέβαια τις σπουδές, αλλά την αγάπη, η οποία είναι και η μόνη αξιόλογη παιδεία) και ήταν και αυτή που πρώτη μου μίλησε για τον Άγγελο Ταξιδευτή.

Ήμουνα πολύ μικρός όταν με πήγε στην λυρική σκηνή να ακούσω την όπερα Rigoletto του Guiseppe Verdi. Σε όλη την παράσταση μου εξηγούσε την υπόθεση και τους στίχους, sotto voce και πολύ συγκινημένη. (Ιταλική όπερα σέ γαλλο-ελληνική, θρησκευτική απόδοση).

Κι όμως ως τα σήμερα, που υποτίθεται ότι κι εγώ ασχολούμαι με ότι και ο Verdi, θεωρώ αξεπέραστες τις μελωδίες του και τον θεωρώ ακόμα τον αγαπημένο μου συνθέτη. Είναι ο Verdi για μένα, πολύ πιο έλληνας από πολλούς κατ’ όνομα έλληνες συνθέτες, γιατί έγραψε με πόνο ψυχής όλες αυτές τις υπέροχες, διαχρονικές μελωδίες. Άλλωστε Ελληνικό, δεν μπορεί τελικά παρά να είναι, μόνο το άριστο.

Στον δρόμο λοιπόν για το σπίτι κι ενώ σιγοτραγουδούσαμε αγκαλιασμένοι το «Φτερό στον άνεμο», ρώτησα την θεία Λιλίκα: «Πώς έρχεται η μουσική»; Κι εκείνη μου απάντησε: «Την στέλνει ο Άγγελος Ταξιδευτής, μές' την πνοή του ανέμου».

Όπως καταλαβαίνετε, δεν κοιμήθηκα εκείνο το βράδυ ονειρευόμενος δυστυχισμένους καμπούρηδες γελωτοποιούς, κακούς σεξομανείς πρίγκηπες, μαγευτικά παλάτια, την γλυκειά ξανθομαλούσα Gilda και προσευχόμενος στον άγνωστό μου ακόμη Άγγελο Tαξιδευτή, να πάρει κι εμένα μέσα στην πνοή του ανέμου, στην μαγική ιταλο-γαλλο-ελληνικο-θρησκευτική χώρα, της μουσικής και του ονείρου.

Την άλλη μέρα, παρακάλεσα την θεία Λιλίκα να μου διηγηθεί την ιστορία του Άγγελου Ταξιδευτή και της πνοής του ανέμου και να μου εξηγήσει όλα όσα μπορούσε για την μουσική, τους στίχους και τις μπερδεμένες στο μυαλό μου, γλώσσες, νότες και πατρίδες.

Να λοιπόν με λίγα λόγια η ιστορία του Άγγελου Ταξιδευτή και της πνοής του ανέμου, όπως μου την διηγήθηκε η θεία Λιλίκα τότε και όπως εγώ την θυμάμαι σήμερα.
«Μια φορά κι έναν καιρό, έφτιαξε ο Θεός τον κόσμο. Έφτιαξε και τους Αγγέλους για να Τον υπηρετούν αλλά και για να μας προσέχουν, γιατί εμείς από τότε, εύκολα χάναμε τον δρόμο μας. Σε κάθε χώρα έδωσε κι έναν Άγγελο πάνω απ’ όλους τους άλλους Αγγέλους για να την προσέχει και να την βοηθάει. Στην δική μας χώρα έδωσε τον Άγγελο Ταξιδευτή. Αυτός ο Άγγελος, ήταν παρών σε όλη την ιστορία της χώρας μας. Ήταν παρών στην αρχαία Ελλάδα, στο Βυζάντιο, στην Τουρκοκρατία στην Μικρασία, στον Πόντο, όπου εν ολίγοις υπήρξαν ή υπάρχουν Ελληνες και ελληνικά χώματα και βέβαια είναι κοντά μας και σήμερα και θα είναι, ως την δευτέρα παρουσία του Χριστού στην γη, όποτε αυτή αμήν και έρθει. Ο Άγγελος Ταξιδευτής, βοηθάει τους έλληνες σε ότι καλό του ζητάνε. Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν πιστεύουν ότι υπάρχει κι έτσι και δεν βοηθιούνται αλλά και δίνουν χώρο και υπόσταση στο κακό. Μεγαλώνοντας όμως Σταμάτη μου, θα καταλάβεις και αυτά που σου λέω και πολύ περισσότερα, φτάνει να μην πάψεις να πιστεύεις στον Θεό και να αφουγκράζεσαι πάντα, την μουσική μές' την πνοή του ανέμου».

Αυτά τα λίγα και τελείως άσχετα και με την εποχή αλλά και την «πραγματικότητα» στην οποία σήμερα ζούμε, είχα να σας μεταφέρω από κάποιες, όχι απαραίτητα ακριβείς, παιδικές μου αναμνήσεις. Ο Θεός να προσέχει την Ελλάδα μας, όλες τις θείες, τους θείους και λοιπούς συγγενείς μας, τους φίλους αλλά και τους εχθρούς μας και πάντα να κρατάει κοντά μας, τον Άγγελο μας, τον Ταξιδευτή.

Σταμάτης Σπανουδάκης

Ο Σπανουδακης εδω μαλλον κανει λόγο για τον Πολεμαρχο του Θεου που αποκαλυψε ο Δημοσθένης Λιακοπουλος. Ενα υπερον που το στελνει ο Θεος στον κοσμο όταν τα πραγματα φτανουν σε ακραιες συνθηκες. Μακαρι να τον ζησουμε και μεις τον Πολεμαρχο, να τον δουμε να εξοντωνει τους νεφελίμ και τον αντιχριστο με τις δυναμεις του και μετα να γίνει ειρηνη ξανα πραγματικη στον κόσμο...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιούλ 2021, 13:29

Με αυτά και μ' αυτά νομίζω ότι ήταν τελικά η θεία του η Λίλιθ που τον έριξε στις πρέζες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24856
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιούλ 2021, 13:48

sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:29
Με αυτά και μ' αυτά νομίζω ότι ήταν τελικά η θεία του η Λίλιθ που τον έριξε στις πρέζες.
Πεταμένα λεφτά πάντως
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιούλ 2021, 13:56

Beria έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:48
sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:29
Με αυτά και μ' αυτά νομίζω ότι ήταν τελικά η θεία του η Λίλιθ που τον έριξε στις πρέζες.
Πεταμένα λεφτά πάντως
Δε θέλω να σε τσιτώσω αλλά λεφτά, ξες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Ιούλ 2021, 13:58

sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:29
Με αυτά και μ' αυτά νομίζω ότι ήταν τελικά η θεία του η Λίλιθ που τον έριξε στις πρέζες.
Που να δεις ο "Καλέμπ, ο Ταξιδευτής" τι πορεία είχε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24856
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιούλ 2021, 14:02

sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:56
Beria έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:48
sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 13:29
Με αυτά και μ' αυτά νομίζω ότι ήταν τελικά η θεία του η Λίλιθ που τον έριξε στις πρέζες.
Πεταμένα λεφτά πάντως
Δε θέλω να σε τσιτώσω αλλά λεφτά, ξες.
Ρε συ, πριν την πρέζα έγραφε ωραία, δροσερά πράγματα σαν αυτά στα Χρώματα της Ίριδας


Μετά την πρέζα (κι ας την έκοψε) έγραφε ...ορατόρια για τον Μεγαλέξανδρο

Πες μου εσύ τώρα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιούλ 2021, 14:06

... Υπάρχουν.
Ξέρεις ότι είναι νυμφευμένος και με ποια ε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24856
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιούλ 2021, 14:13

Μα κι αυτός ένα κολλεγιοπαιδο με φράγκα είναι που τιγκαρε στα ντραγκς και σε κάποια φάση γνώρισε τον Χριστό.

Ψιλοκλασικο για πρεζακι.

Για τη γυναίκα του δεν ξέρω πολλά.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 28 Ιούλ 2021, 14:28

Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 11:58
Ο Σπανουδακης εδω μαλλον κανει λόγο για τον Πολεμαρχο του Θεου που αποκαλυψε ο Δημοσθένης Λιακοπουλος. Ενα υπερον που το στελνει ο Θεος στον κοσμο όταν τα πραγματα φτανουν σε ακραιες συνθηκες. Μακαρι να τον ζησουμε και μεις τον Πολεμαρχο, να τον δουμε να εξοντωνει τους νεφελίμ και τον αντιχριστο με τις δυναμεις του και μετα να γίνει ειρηνη ξανα πραγματικη στον κόσμο...
Τον εχει γνωρισει προσωπικα τον Πολεμαρχο ο Δημοσθενης ωστε να τον αποκαλυψει;
Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εμφανισθηκε;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιούλ 2021, 15:04

Beria έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 14:13
Μα κι αυτός ένα κολλεγιοπαιδο με φράγκα είναι που τιγκαρε στα ντραγκς και σε κάποια φάση γνώρισε τον Χριστό.

Ψιλοκλασικο για πρεζακι.

Για τη γυναίκα του δεν ξέρω πολλά.
Λεφτά... υπάρχουν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Νατασα ναμπερουαν
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2021, 13:26
Phorum.gr user: Νατάσα

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατασα ναμπερουαν » 28 Ιούλ 2021, 16:12

Alphabet έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 14:28
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 11:58
Ο Σπανουδακης εδω μαλλον κανει λόγο για τον Πολεμαρχο του Θεου που αποκαλυψε ο Δημοσθένης Λιακοπουλος. Ενα υπερον που το στελνει ο Θεος στον κοσμο όταν τα πραγματα φτανουν σε ακραιες συνθηκες. Μακαρι να τον ζησουμε και μεις τον Πολεμαρχο, να τον δουμε να εξοντωνει τους νεφελίμ και τον αντιχριστο με τις δυναμεις του και μετα να γίνει ειρηνη ξανα πραγματικη στον κόσμο...
Τον εχει γνωρισει προσωπικα τον Πολεμαρχο ο Δημοσθενης ωστε να τον αποκαλυψει;
Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εμφανισθηκε;
Τον ξέρει...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24856
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιούλ 2021, 16:25

Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 16:12
Alphabet έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 14:28
Νατασα ναμπερουαν έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 11:58
Ο Σπανουδακης εδω μαλλον κανει λόγο για τον Πολεμαρχο του Θεου που αποκαλυψε ο Δημοσθένης Λιακοπουλος. Ενα υπερον που το στελνει ο Θεος στον κοσμο όταν τα πραγματα φτανουν σε ακραιες συνθηκες. Μακαρι να τον ζησουμε και μεις τον Πολεμαρχο, να τον δουμε να εξοντωνει τους νεφελίμ και τον αντιχριστο με τις δυναμεις του και μετα να γίνει ειρηνη ξανα πραγματικη στον κόσμο...
Τον εχει γνωρισει προσωπικα τον Πολεμαρχο ο Δημοσθενης ωστε να τον αποκαλυψει;
Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εμφανισθηκε;
Τον ξέρει...
Έχουν γνωριστεί κοινωνικα δηλ;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Ιούλ 2021, 16:41

sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 14:06
... Υπάρχουν.
Ξέρεις ότι είναι νυμφευμένος και με ποια ε.
Εμένα μου φαίνεται καταπληκτική γυναίκα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιούλ 2021, 16:44

Μπίστης έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 16:41
sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 14:06
... Υπάρχουν.
Ξέρεις ότι είναι νυμφευμένος και με ποια ε.
Εμένα μου φαίνεται καταπληκτική γυναίκα.
Και εμένα, έχει λεπτά αισθήματά.

Λοιπόν αλάνια μου, μόλις μόλις έκανα την δεύτερη του Αντρικού εμβολίου (έβγαλα λίγο την μάσκα μου και με κοίταξε στραβά η χονδρή), αυτή τη φορά ελπίζω να το ευχαριστηθώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: "Ο Άγγελος Ταξιδευτής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 28 Ιούλ 2021, 16:49

sys3x έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 16:44
...

Και εμένα, έχει λεπτά αισθήματά.

Λοιπόν αλάνια μου, μόλις μόλις έκανα την δεύτερη του Αντρικού εμβολίου (έβγαλα λίγο την μάσκα μου και με κοίταξε στραβά η χονδρή), αυτή τη φορά ελπίζω να το ευχαριστηθώ.
Παπάρια,τίποτα δεν θα καταλάβεις :a040:
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών