Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Αύγ 2021, 04:03

Πασιφάη έγραψε:
10 Αύγ 2021, 00:49
Στύγιος έγραψε:
09 Αύγ 2021, 15:25
Ο Θεός θέλει ειλικρινή μετάνοια, "καρδίαν τε τεταπεινωμένην".
Είπαμε. Μέχρι την επόμενη χριστοπαναγία. Όχι να δουλευόμαστε και μεταξύ μας ρε μάνα μου. Τραβάτε κάτι μακρυούς σταυρούς και ψελλίζετε απολυτίκια, μα έχετε απωλέσει την ουσία που θέλετε να επιβάλλετε. Ή έστω να δείξετε σαν ανώτερη ποιότητα ψυχισμού. Έχετε χάσει πολλά επεισόδια, στο δακρύβρεχτο σήριαλ της ταπείνωσης.
Δεν είχε άλλο,άπαξ και διά παντός.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Αύγ 2021, 04:43

Κάποτε είχε μια καταπληκτική εκπομπή στην ΕΡΤ με μοναχό που χτυπούσε το τάλαντο και έψελναν:" Οἱ οὐρανοὶ διηγοῦνται δόξαν Θεοῦ, ποίησιν δὲ χειρῶν αὐτοῦ ἀναγγέλλει τὸ στερέωμα." σε πλάγιο β;

Δυστυχώς δεν το βρίσκω πλέον. :-?

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6743
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Αύγ 2021, 10:15

Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 03:51
Αυτό που μου αναλογούσε, το έλαβα.
Αυτό που σου αναλογεί είναι δύο δόσεις Pfizer...τρέχα γρήγορα... :003:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Αύγ 2021, 10:19

Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2021, 10:15
Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 03:51
Αυτό που μου αναλογούσε, το έλαβα.
Αυτό που σου αναλογεί είναι δύο δόσεις Pfizer...τρέχα γρήγορα... :003:

Μπορεί να τον "ξαναήπια" με κορωνοϊό ( καταρροή και κόπωση) . :-? Ράπιντ και σελφ αρνητικά ,αλλά θα κάνω και PCR μεθαύριο ,εννοείται είμαι σε καραντίνα.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27405
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 10 Αύγ 2021, 10:20

Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 10:19
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2021, 10:15
Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 03:51
Αυτό που μου αναλογούσε, το έλαβα.
Αυτό που σου αναλογεί είναι δύο δόσεις Pfizer...τρέχα γρήγορα... :003:

Μπορεί να τον "ξαναήπια" με κορωνοϊό ( καταρροή και κόπωση) . :-? Ράπιντ και σελφ αρνητικά ,αλλά θα κάνω και PCR μεθαύριο ,εννοείται είμαι σε καραντίνα.
Μήπως είναι σημάδι εκ Θεού να κάνεις το εμβόλιο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Αύγ 2021, 12:03

Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 03:51
Αυτό που μου αναλογούσε, το έλαβα.
Ποιος ξέρει...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Αύγ 2021, 12:04

Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2021, 10:15
Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 03:51
Αυτό που μου αναλογούσε, το έλαβα.
Αυτό που σου αναλογεί είναι δύο δόσεις Pfizer...τρέχα γρήγορα... :003:
:smt023
Θα το κανει...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Αύγ 2021, 12:06

Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 10:19
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2021, 10:15
Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 03:51
Αυτό που μου αναλογούσε, το έλαβα.
Αυτό που σου αναλογεί είναι δύο δόσεις Pfizer...τρέχα γρήγορα... :003:

Μπορεί να τον "ξαναήπια" με κορωνοϊό ( καταρροή και κόπωση) . :-? Ράπιντ και σελφ αρνητικά ,αλλά θα κάνω και PCR μεθαύριο ,εννοείται είμαι σε καραντίνα.
Σου είχα πει κατι αλλα ξεχνάς εύκολα.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14799
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 10 Αύγ 2021, 12:21

Στύγιος έγραψε:
10 Αύγ 2021, 04:43
Κάποτε είχε μια καταπληκτική εκπομπή στην ΕΡΤ με μοναχό που χτυπούσε το τάλαντο και έψελναν:" Οἱ οὐρανοὶ διηγοῦνται δόξαν Θεοῦ, ποίησιν δὲ χειρῶν αὐτοῦ ἀναγγέλλει τὸ στερέωμα." σε πλάγιο β;

Δυστυχώς δεν το βρίσκω πλέον. :-?
Το "Σήμερα είναι Κυριακή"


Δυστυχώς οι καιροί είναι γιά παρλαπίπες, ενοχλούνται από την υπενθύμιση του Θεού
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4285
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 10 Αύγ 2021, 18:55

George_V έγραψε:
09 Αύγ 2021, 10:59
Καραμελίτσα έγραψε:
09 Αύγ 2021, 10:55
George_V έγραψε:
09 Αύγ 2021, 10:51


Σιγά μην είναι τόσο απλό όσο μια ερώτηση... Αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Κατά τον Απόστολο Παύλο ο καθείς έχει τους ηγέτες που του αρμόζουν είτε με απόφαση του Θεού είτε με την ανοχή του Θεού.

Οπότε έχουμε και μεις την ηγεσία που μας αρμόζει ως λαός.
Ε, καλά, με αυτή τη λογική δικαιώνεται οποιοσδήποτε κι αν βρεθεί να έχει την εξουσία. Δε μου φαίνεται να εννοούσε κάτι τέτοιο ο Παύλος, αλλιώς θα είχε πεθάνει από φυσικό θάνατο και στα βαθιά γεράματα.
Ναι δεν πέθανε γιατί πήγε κόντρα στην εξουσία. Ο ίδιος ήξερε ότι δεν θα πετύχει τπτ προβάλλοντας το κατεστημένο. Για αυτό και δεν μιλάει κατά της σκλαβιάς κτλ. Άλλωστε στο πρώτο δικαστήριο που διλαστηκε από τον Καίσαρα αθωώθηκε και απελευθερωθηκε. Η Ρώμη έκρινε πως δεν ήταν ασυμβατος με την εξουσία της.

Απλά μετά την Πυρκαγιά της Ρώμης ακολούθησε τη μοίρα όλων των χριστιανών που κατηγορηθηκαν ως υπαοτιοι για αυτό.
Μήπως απλώς ήταν πρακτοράκι της Ρώμης;

1 Ἂς ὑποτάσσεται ὁ καθένας εἰς τὰς ἀνωτέρας ἐξουσίας, διότι δὲν ὑπάρχει ἐξουσία παρὰ ἀπὸ τὸν Θεόν, καὶ αἱ ἐξουσίαι ποὺ ὑπάρχουν ἔχουν ταχθῇ ἀπὸ τὸν Θεόν.

2 Ὥστε ἐκεῖνος ποὺ ἀντιτάσσεται εἰς τὴν ἐξουσίαν, ἀντιτάσσεται εἰς τὴν διαταγὴν τοῦ Θεοῦ καὶ ἐκεῖνοι ποὺ ἀντιστάθηκαν, θὰ κατακριθοῦν.

3 Διότι οἱ ἄρχοντες δὲν εἶναι φόβος διὰ τὰ καλὰ ἔργα, ἀλλὰ διὰ τὰ κακά. Θέλεις νὰ μὴ φοβᾶσαι τὴν ἐξουσίαν; Κάνε τὸ καλὸν καὶ θὰ ἐπαινεθῇς,

4 διότι ἡ ἐξουσία εἶναι ὄργανον τοῦ Θεοῦ, διὰ τὸ καλόν σου, ἐὰν ὅμως κάνῃς τὸ κακόν, τότε νὰ φοβᾶσαι, διότι δὲν φέρει μαχαίρι χωρὶς λόγον, ἀλλὰ διότι εἶναι ὄργανον τοῦ Θεοῦ, ἐκδικητὴς τῆς ὀργῆς του ἐναντίον ἐκείνου ποὺ κάνει τὸ κακόν.

5 Διὰ τοῦτο εἶναι ἀνάγκη νὰ ὑποτάσσεσθε ὄχι μόνον ἕνεκα τῆς ὀργῆς ἀλλὰ καὶ διὰ λόγους συνειδήσεως.

6 Αὐτὸς εἶναι ὁ λόγος ποὺ πληρώνετε τοὺς φόρους, διότι αἱ ἀρχαὶ εἶναι ὑπηρέται τοῦ Θεοῦ, ἀφοσιωμένοι εἰς αὐτὸ ἀκριβῶς τὸ ἔργον.

7 Ἀποδώσατε λοιπὸν εἰς ὅλους ὅ,τι τοὺς ὀφείλεται· φόρον εἰς ἐκεῖνον ποὺ ὀφείλεται φόρος, δασμὸς εἰς ἐκεῖνον ποὺ ὀφείλεται δασμός, σεβασμὸς εἰς ἐκεῖνον ποὺ ἐφείλεται σεβασμός, τιμὴ εἰς ἐκεῖνον ποὺ ὀφείλεται τιμή.

https://www.synaxarion.gr/cms/gr/conten ... us_13.aspx

Ο Νέρων, ο Ηρώδης, ο Χίτλερ, ο Στάλιν και οι λοιποί σφαγείς και εξουσιαστές είναι λειτουργοί του Θεού κατά τον Σαούλ...
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 10 Αύγ 2021, 19:37

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
10 Αύγ 2021, 18:55
George_V έγραψε:
09 Αύγ 2021, 10:59
Καραμελίτσα έγραψε:
09 Αύγ 2021, 10:55


Ε, καλά, με αυτή τη λογική δικαιώνεται οποιοσδήποτε κι αν βρεθεί να έχει την εξουσία. Δε μου φαίνεται να εννοούσε κάτι τέτοιο ο Παύλος, αλλιώς θα είχε πεθάνει από φυσικό θάνατο και στα βαθιά γεράματα.
Ναι δεν πέθανε γιατί πήγε κόντρα στην εξουσία. Ο ίδιος ήξερε ότι δεν θα πετύχει τπτ προβάλλοντας το κατεστημένο. Για αυτό και δεν μιλάει κατά της σκλαβιάς κτλ. Άλλωστε στο πρώτο δικαστήριο που διλαστηκε από τον Καίσαρα αθωώθηκε και απελευθερωθηκε. Η Ρώμη έκρινε πως δεν ήταν ασυμβατος με την εξουσία της.

Απλά μετά την Πυρκαγιά της Ρώμης ακολούθησε τη μοίρα όλων των χριστιανών που κατηγορηθηκαν ως υπαοτιοι για αυτό.
Μήπως απλώς ήταν πρακτοράκι της Ρώμης;

1 Ἂς ὑποτάσσεται ὁ καθένας εἰς τὰς ἀνωτέρας ἐξουσίας, διότι δὲν ὑπάρχει ἐξουσία παρὰ ἀπὸ τὸν Θεόν, καὶ αἱ ἐξουσίαι ποὺ ὑπάρχουν ἔχουν ταχθῇ ἀπὸ τὸν Θεόν.

2 Ὥστε ἐκεῖνος ποὺ ἀντιτάσσεται εἰς τὴν ἐξουσίαν, ἀντιτάσσεται εἰς τὴν διαταγὴν τοῦ Θεοῦ καὶ ἐκεῖνοι ποὺ ἀντιστάθηκαν, θὰ κατακριθοῦν.

3 Διότι οἱ ἄρχοντες δὲν εἶναι φόβος διὰ τὰ καλὰ ἔργα, ἀλλὰ διὰ τὰ κακά. Θέλεις νὰ μὴ φοβᾶσαι τὴν ἐξουσίαν; Κάνε τὸ καλὸν καὶ θὰ ἐπαινεθῇς,

4 διότι ἡ ἐξουσία εἶναι ὄργανον τοῦ Θεοῦ, διὰ τὸ καλόν σου, ἐὰν ὅμως κάνῃς τὸ κακόν, τότε νὰ φοβᾶσαι, διότι δὲν φέρει μαχαίρι χωρὶς λόγον, ἀλλὰ διότι εἶναι ὄργανον τοῦ Θεοῦ, ἐκδικητὴς τῆς ὀργῆς του ἐναντίον ἐκείνου ποὺ κάνει τὸ κακόν.

5 Διὰ τοῦτο εἶναι ἀνάγκη νὰ ὑποτάσσεσθε ὄχι μόνον ἕνεκα τῆς ὀργῆς ἀλλὰ καὶ διὰ λόγους συνειδήσεως.

6 Αὐτὸς εἶναι ὁ λόγος ποὺ πληρώνετε τοὺς φόρους, διότι αἱ ἀρχαὶ εἶναι ὑπηρέται τοῦ Θεοῦ, ἀφοσιωμένοι εἰς αὐτὸ ἀκριβῶς τὸ ἔργον.

7 Ἀποδώσατε λοιπὸν εἰς ὅλους ὅ,τι τοὺς ὀφείλεται· φόρον εἰς ἐκεῖνον ποὺ ὀφείλεται φόρος, δασμὸς εἰς ἐκεῖνον ποὺ ὀφείλεται δασμός, σεβασμὸς εἰς ἐκεῖνον ποὺ ἐφείλεται σεβασμός, τιμὴ εἰς ἐκεῖνον ποὺ ὀφείλεται τιμή.

https://www.synaxarion.gr/cms/gr/conten ... us_13.aspx

Ο Νέρων, ο Ηρώδης, ο Χίτλερ, ο Στάλιν και οι λοιποί σφαγείς και εξουσιαστές είναι λειτουργοί του Θεού κατά τον Σαούλ...
περίεργο κι'εγω ήξερα απ'τον βεργίδη(πού το βιβλιοπ.συντηρει τωρα ό αδελφός του)
ότι ήταν πράκτωρ των εβραίων,τώρα έγινε πρακτωρ των ρωμαίων ; :102:
καί αφού αποκεφαλίσθηκε απ'τούς ρωμαίους ενώπιον του συνεδρίου των σαχρεντίν,
όσον αφορά τον βεργίδη που γνωρισα προσωπικά,είχε ανοίξει διάλογο με έναν
πνευματικό μεγαλης μόρφωσης....πέθανε όμως και δεν πρόλαβε να κάνει γνωστές
τίς νέες του απόψεις
περιτόν να σου πω ότι ό βεργίδης είχε μια ψύχωση εναντίον των χριστιανών καί
εχει γραψει βιβλία όπου εκθιάζει το έργο των:χιτλερ,σταλιν,νέρωνος ιδιαίτερα.

επίσης απομονώνεις φράσεις για να δωσεις μιά άποψι αναρχοαυτόνομη πού είναι
ή άλλη πλευρα ένός πολιτικάντικου νομίσματος.....

εδώ https://choratouaxoritou.gr/?p=83485

εδώ https://www.pemptousia.gr/2020/09/to-te ... ou-pavlou/

οί απ.παύλος κ' απ.πετρος μαρτύρησαν στη ρώμη επί νέρωνος διότι εδίδασκαν
ότι ή ρώμη είναι ή βαβυλών στην οποία τελείται το μυστήριον τής ανομίας εναντίον
τού θεού πού αναφέρεται και στην αποκ ιωανν.


επίσης το "να μην οργίζεσθαι" έχει μια έννοια πνευματική καί εσωτερική,για την
απόκτηση της ειρήνης......"Peace be un to you" :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Who is The 4th man την 10 Αύγ 2021, 19:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27405
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 10 Αύγ 2021, 19:43

Yeah right...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4285
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 10 Αύγ 2021, 20:38

Who is The 4th man έγραψε:
10 Αύγ 2021, 19:37
περίεργο κι'εγω ήξερα απ'τον βεργίδη(πού το βιβλιοπ.συντηρει τωρα ό αδελφός του)
ότι ήταν πράκτωρ των εβραίων,τώρα έγινε πρακτωρ των ρωμαίων ; :102:
καί αφού αποκεφαλίσθηκε απ'τούς ρωμαίους ενώπιον του συνεδρίου των σαχρεντίν,
όσον αφορά τον βεργίδη που γνωρισα προσωπικά,είχε ανοίξει διάλογο με έναν
πνευματικό μεγαλης μόρφωσης....πέθανε όμως και δεν πρόλαβε να κάνει γνωστές
τίς νέες του απόψεις
περιτόν να σου πω ότι ό βεργίδης είχε μια ψύχωση εναντίον των χριστιανών καί
εχει γραψει βιβλία όπου εκθιάζει το έργο των:χιτλερ,σταλιν,νέρωνος ιδιαίτερα.

επίσης απομονώνεις φράσεις για να δωσεις μιά άποψι αναρχοαυτόνομη πού είναι
ή άλλη πλευρα ένός πολιτικάντικου νομίσματος.....

εδώ https://choratouaxoritou.gr/?p=83485

εδώ https://www.pemptousia.gr/2020/09/to-te ... ou-pavlou/

οί απ.παύλος κ' απ.πετρος μαρτύρησαν στη ρώμη επί νέρωνος διότι εδίδασκαν
ότι ή ρώμη είναι ή βαβυλών στην οποία τελείται το μυστήριον τής ανομίας εναντίον
τού θεού πού αναφέρεται και στην αποκ ιωανν.


επίσης το "να μην οργίζεσθαι" έχει μια έννοια πνευματική καί εσωτερική,για την
απόκτηση της ειρήνης......"Peace be un to you" :102:

Δεν διάβασα το σεντόνι από τον πρώτο σύνδεσμο παρά μόνον τον τίτλο:
Η υποταγή μας στους άρχοντες σημαίνει υποταγή στους νόμους, εφόσον δεν προσκρούουν στην ευσέβεια και στα καθήκοντά μας προς το Θεό.

Αυτή η προϋπόθεση με το «εφόσον» δεν προκύπτει πουθενά απ' το κείμενο, είναι η κλασική τακτική να τα βγάζουν από το κεφάλι τους οι απολογητές και να δίνουν ερμηνείες που τους βολεύουν.

Το ότι τον σκότωσαν οι Ρωμαίοι δεν αποδεικνύει κάτι, ίσως είδαν ότι είναι επικίνδυνος γιατί πάει να σηκώσει το δικό του μπαϊράκι (;).
«Φιλήστε μου τους συγγενείς του Αυτοκράτορα», γράφει σε κάποιο άλλο σημείο πάντως, ποιος ξέρει γιατί τους δυσαρέστησε στη συνέχεια και τον εκτέλεσαν...

Το κείμενο του είναι ξεκάθαρο, πρόκειται για ένα εγκώμιο της εξουσίας και μάλιστα το κάνει τόσο ξεδιάντροπα που φτάνει στο σημείο να γράψει ότι οι φόροι είναι εκ Θεού και οι φοροεισπράκτορες λειτουργοί του Θεού! Το να πληρώνουμε φόρους δηλ. το βάζει σαν θεϊκή εντολή και όχι σαν αναγκαίο κακό που η εκτέλεσή του ανήκει στην εφορία. Και μας απειλεί κιόλας με το ξίφος που φοράει η εξουσία...

Για να είμαστε ενάρετοι πρέπει να υποτασσόμαστε στην εξουσία, μας λέει ο Παύλος.

Δεν γνωρίζω αν ήταν πράκτορας των Εβραίων ή των Ρωμαίων, αλλά αν ήμουν εξουσιαστής θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος από αυτό το κείμενο.
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 11 Αύγ 2021, 00:38

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
10 Αύγ 2021, 20:38
Who is The 4th man έγραψε:
10 Αύγ 2021, 19:37
περίεργο κι'εγω ήξερα απ'τον βεργίδη(πού το βιβλιοπ.συντηρει τωρα ό αδελφός του)
ότι ήταν πράκτωρ των εβραίων,τώρα έγινε πρακτωρ των ρωμαίων ; :102:
καί αφού αποκεφαλίσθηκε απ'τούς ρωμαίους ενώπιον του συνεδρίου των σαχρεντίν,
όσον αφορά τον βεργίδη που γνωρισα προσωπικά,είχε ανοίξει διάλογο με έναν
πνευματικό μεγαλης μόρφωσης....πέθανε όμως και δεν πρόλαβε να κάνει γνωστές
τίς νέες του απόψεις
περιτόν να σου πω ότι ό βεργίδης είχε μια ψύχωση εναντίον των χριστιανών καί
εχει γραψει βιβλία όπου εκθιάζει το έργο των:χιτλερ,σταλιν,νέρωνος ιδιαίτερα.

επίσης απομονώνεις φράσεις για να δωσεις μιά άποψι αναρχοαυτόνομη πού είναι
ή άλλη πλευρα ένός πολιτικάντικου νομίσματος.....

εδώ https://choratouaxoritou.gr/?p=83485

εδώ https://www.pemptousia.gr/2020/09/to-te ... ou-pavlou/

οί απ.παύλος κ' απ.πετρος μαρτύρησαν στη ρώμη επί νέρωνος διότι εδίδασκαν
ότι ή ρώμη είναι ή βαβυλών στην οποία τελείται το μυστήριον τής ανομίας εναντίον
τού θεού πού αναφέρεται και στην αποκ ιωανν.


επίσης το "να μην οργίζεσθαι" έχει μια έννοια πνευματική καί εσωτερική,για την
απόκτηση της ειρήνης......"Peace be un to you" :102:

Δεν διάβασα το σεντόνι από τον πρώτο σύνδεσμο παρά μόνον τον τίτλο:
Η υποταγή μας στους άρχοντες σημαίνει υποταγή στους νόμους, εφόσον δεν προσκρούουν στην ευσέβεια και στα καθήκοντά μας προς το Θεό.

Αυτή η προϋπόθεση με το «εφόσον» δεν προκύπτει πουθενά απ' το κείμενο, είναι η κλασική τακτική να τα βγάζουν από το κεφάλι τους οι απολογητές και να δίνουν ερμηνείες που τους βολεύουν.

Το ότι τον σκότωσαν οι Ρωμαίοι δεν αποδεικνύει κάτι, ίσως είδαν ότι είναι επικίνδυνος γιατί πάει να σηκώσει το δικό του μπαϊράκι (;).
«Φιλήστε μου τους συγγενείς του Αυτοκράτορα», γράφει σε κάποιο άλλο σημείο πάντως, ποιος ξέρει γιατί τους δυσαρέστησε στη συνέχεια και τον εκτέλεσαν...

Το κείμενο του είναι ξεκάθαρο, πρόκειται για ένα εγκώμιο της εξουσίας και μάλιστα το κάνει τόσο ξεδιάντροπα που φτάνει στο σημείο να γράψει ότι οι φόροι είναι εκ Θεού και οι φοροεισπράκτορες λειτουργοί του Θεού! Το να πληρώνουμε φόρους δηλ. το βάζει σαν θεϊκή εντολή και όχι σαν αναγκαίο κακό που η εκτέλεσή του ανήκει στην εφορία. Και μας απειλεί κιόλας με το ξίφος που φοράει η εξουσία...

Για να είμαστε ενάρετοι πρέπει να υποτασσόμαστε στην εξουσία, μας λέει ο Παύλος.

Δεν γνωρίζω αν ήταν πράκτορας των Εβραίων ή των Ρωμαίων, αλλά αν ήμουν εξουσιαστής θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος από αυτό το κείμενο.
ναί έχεις πάρει τό χωρίο 13.2-7 στην πρός Ρωμαίους αλλά τό έχεις αφαιρέσει από όλη
την επιστολή πρός ρωμαίους(για να μη πώ κι'απ'τίς προς κορινθίους,εβραίους,γαλάτας κλπ),
για να δείς τη διαφορά μεταξύ "Νόμου" καί "Χάριτος" λογω ελεύθερης εκλογής πρέπει να έχεις
ενσκύψει σε όλες τίς επιστολές διαφορετικά αποσπώντας ένα χωρίο όλο αυτό πού κάνουμε
δεν είναι παρά μιά "νομικίστικη διαδικασία" :lol:
άν διαβάσουμε όλες τίς επιστολές θά δούμε ότι δεν μπορούμε να μπούμε στη σκέψη τής
θεότητας εφαρμόζοντας τόν δικό μας σχετικισμό,συγκρητισμό,απολυτοκρατία......
μερικά παραδείγματα πού μπορεί να τα συλλάβει μόνο κάποιος πού έχει ποιητική φλέβα
(μπορεί να είναι κι'ενας αγρότης ή εργάτης ή μια πόρνη ή ένας ληστής)


-θά σε ανυψώσω γιά να σε κατακρημνήσω για να δούν και οί υπηρέται σου

-σάς άξιζαν αυτοί πού σάς καταδυναστεύουν
(εδω έρχεται γάντι καί σέ μας )

-αυτούς πού ονομάζετε μιαρούς και απόβλητούς θα είναι πρωτοι στη βασιλεία μου

-επέτρεψε τον σκόλοπα στό σαρκίον μου για να μην τραφεί ή υπερηφάνειά μου(απ.παύλος)
(εδώ σαν απάντηση σ'αυτούς πού λένε "δεν σε έκανε καλά ό Θεούλης;")

-λές ότι είσαι πλούσιος και επιτυχημένος,σε συμβουλεύω να φορέσεις λευκο ιμάτιον
για να κρύψεις τη γύμνια σου καί κολυριον στα μάτια σου

αργότερα όλα αυτά εμπλουτίστηκαν στη παράδοση των ασκητών της ερήμου αλλά και ερμητικών
φιλοσόφων,ότι ή πάλη είναι εντός με τα πάθη,βέβαια σήμερα με ένα Ιερατείο πού έχει προνόμια
είναι φυσικό να ξεχιλίζει ή υποκρισία καί να χρησιμοποιείται αυτό το χωρίο για να κάνουμε
τίς δουλειές μας. :102:


πάντως το θεμα που έθιξες δεν είναι απλό και θέλει πολύ διερεύνηση
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Θεοτόκε μήτερ , σώσον ημάς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 14 Αύγ 2021, 14:27

Στύγιος έγραψε:
07 Αύγ 2021, 22:28
αύριο ή εορτή της
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών