Απόψεις

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 11 Αύγ 2021, 16:05

Πασιφάη έγραψε:
11 Αύγ 2021, 16:03
Εύχομαι να επιληφθούν οι συντονιστές άμεσα. Για την καραμπινάτη προσβολή στον άνθρωπο, και δη στην μνήμη του, ένεκα αναπηρίας.
Την ρουφιανια πολλοί αγάπησαν, τον ρουφιάνο ουδείς.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Αύγ 2021, 16:07

Δημοκράτης έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:50
κάποια είναι άθεοι, ο Θεός δεν έχει πρόβλημα με την ύπαρξη τους και παρόλα αυτά ο κάθε καμένος και καλά πιστός βρίζει αθέους. Δεν είστε για κόσμο μερικοί
Ju-87 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 12:43
Όποιος τζαμπαμαγκας συνεχίσει να βρίζει αναίτια την στιγμή που εγώ είμαι ευπρεπεστατος θα τρώει αναφορά μέχρι να φάει Μπαν!

Είναι και θέμα αγωγής άλλωστε...
Αυτός είναι ευπρεπέστατος, δεν βρίζει!
Ένα ποστ που με έβριζε το διέγραψαν, αλλά αυτός είναι ευπρεπέστατος! :smt005:
.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 11 Αύγ 2021, 16:08

Λεγεών έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:03
Εξαιρετικός. Μεγάλη απώλεια για την ανθρωπότητα, αλλά έβαλε μία κοτρώνα να στην πυραμίδα της επιστήμης, και κανένας δεν σκοτώθηκε ούτε σκότωσε στο όνομα του.
:+1:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 11 Αύγ 2021, 16:09

Ju-87 έγραψε:
11 Αύγ 2021, 16:05
Πασιφάη έγραψε:
11 Αύγ 2021, 16:03
Εύχομαι να επιληφθούν οι συντονιστές άμεσα. Για την καραμπινάτη προσβολή στον άνθρωπο, και δη στην μνήμη του, ένεκα αναπηρίας.
Την ρουφιανια πολλοί αγάπησαν, τον ρουφιάνο ουδείς.
Ψέλλισε το έμεσμα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 11 Αύγ 2021, 16:10

Για κάποιον που έχει σώας τα φρένας, ο θαυμασμός για τον Χώκινγκ, ένεκα της αναπηρίας του, την θέληση για ζωή που είχε και τον ζήλο για την επιστήμη του, είναι πράγμα αυτονόητο. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε ορισμένες πατάτες που είπε κατα καιρούς, ειδικότερα αν αυτές οι πατάτες έγιναν συνθήματα και σημαία από ορισμένους κύκλους που ουδεμία σχέση είχαν με τον Χώκινγκ στην πραγματική ζωή.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 11 Αύγ 2021, 16:11

Ο Χόγκινγκ ήταν ένα από τα μεγαλύτερα μυαλά φυσικής του 20ου αιώνα και παρόλη την προβληματική σωματική του κατάσταση έκανε οικογένεια, έκανε χιούμορ με το πρόβλημα του και γενικώς έζησε μια σχετικά γεμάτη ζωή. Ο χόγκινγκ βέβαια δεν ήταν αλάνθαστος ούτε καν στο θέμα φυσική και ειδικά στο τέλος τις ζωής του προφανώς άρχισε να τα χάνει ακόμα κια αυτός και να λέει μπούρδες πχ για την τεχνιτή νοημοσύνη. Κάθονται όμως τώρα κάτι ούφο που έχουν 0 προσφορά στην ανθρωπότητα και τον βρίζουν γιατί ήταν άθεος, ζαίος και δεν ξέρω γω τι άλλο.. Έχετε πρόβλημα ρε σεις

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Αύγ 2021, 16:59

Πασιφάη έγραψε:
11 Αύγ 2021, 16:03
Εύχομαι να επιληφθούν οι συντονιστές άμεσα. Για την καραμπινάτη προσβολή στον άνθρωπο, και δη στην μνήμη του, ένεκα αναπηρίας.

Έντιτ. Πάλι καλά που αλλάχτηκε η επικεφαλιδα.
Θυμήθηκα την βλαμμένη στο παλιό με την τραμοντάνα. Τώρα περιδιαβάζει στο διπλανό.
Είχε ξεκινήσει ένα άθλιο και υβριστικό νήμα για τον Χώκινς, επειδή ήταν παραμορφωμένος από την αναπηρία.
Με τα συλλογικά μπινελίκια που έφαγε θα χόρτασε για πολλά χρόνια!
.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 11 Αύγ 2021, 20:56

Νατάσα έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:23
Εγω τον θαυμαζω πως αντεξε και εζησε, εγω αν ημουν ετσι μπορει και να αυτοκτονουσα.
Μην λες αυτη την λέξη...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Αύγ 2021, 21:33

ksk έγραψε:
11 Αύγ 2021, 20:56
Νατάσα έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:23
Εγω τον θαυμαζω πως αντεξε και εζησε, εγω αν ημουν ετσι μπορει και να αυτοκτονουσα.
Μην λες αυτη την λέξη...
Μην φοβάσαι τις λέξεις!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 11 Αύγ 2021, 22:43

Nandros έγραψε:
11 Αύγ 2021, 16:59
Πασιφάη έγραψε:
11 Αύγ 2021, 16:03
Εύχομαι να επιληφθούν οι συντονιστές άμεσα. Για την καραμπινάτη προσβολή στον άνθρωπο, και δη στην μνήμη του, ένεκα αναπηρίας.

Έντιτ. Πάλι καλά που αλλάχτηκε η επικεφαλιδα.
Θυμήθηκα την βλαμμένη στο παλιό με την τραμοντάνα. Τώρα περιδιαβάζει στο διπλανό.
Είχε ξεκινήσει ένα άθλιο και υβριστικό νήμα για τον Χώκινς, επειδή ήταν παραμορφωμένος από την αναπηρία.
Με τα συλλογικά μπινελίκια που έφαγε θα χόρτασε για πολλά χρόνια!
.
Το ξέρω ότι γράφει δίπλα. :lol:
Επίσης θυμάμαι και το περιστατικό που αναφέρεις στο παλιό.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Γιάννης

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 11 Αύγ 2021, 23:02

Μπίστης έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:29
Το φινάλε του βίντεο είναι κοινοτυπίες άθεων.
Όταν γράφουν βιαστικά στο πχώρου. Ούτε ίχνος μεγαλοφυίας

Το είπε ο ίδιος ή είναι συρραφή γιά προπαγάνδα ;




Ο Αριστοτέλης δέχεται το μπικ μπάνκ ; :102:
Από όσο θυμάμαι δεν το αναφέρει.
Οπότε μπορούμε να τους θεωρήσουμε και τους δύο επηρρεασμένους από την εποχή τους
Δεν είσαι σε θέση να κρίνεις τον Χώκινγκ. Είσαι πολύ μικρός και πολύ λίγος για κάτι τέτοιο. Άντε κανε μας τη χάρη και ξαναχώσου πίσω στην τρύπα σου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 12 Αύγ 2021, 13:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2021, 15:48
Ε, όχι και καθηλωμένο το μυαλό του Χόκινγκ. :lol:
Ο/η Ju-87 προφανώς, ή δεν έχει κλειστεί ποτέ "καθηλωμένος/η" έστω σε ένα δωμάτιο για καιρό ή και να έχει μείνει δεν έχει ασχοληθεί με επουσιώδης στοχασμούς για να αντιληφθεί τις δυνατότητες που προσφέρει μια τέτοια κατάσταση.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 12 Αύγ 2021, 14:02

O I έγραψε:
12 Αύγ 2021, 13:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Αύγ 2021, 15:48
Ε, όχι και καθηλωμένο το μυαλό του Χόκινγκ. :lol:
Ο/η Ju-87 προφανώς, ή δεν έχει κλειστεί ποτέ "καθηλωμένος/η" έστω σε ένα δωμάτιο για καιρό ή και να έχει μείνει δεν έχει ασχοληθεί με επουσιώδης στοχασμούς για να αντιληφθεί τις δυνατότητες που προσφέρει μια τέτοια κατάσταση.

.,
Η αναπηρία ενός ανθρώπου δεν επηρεάζει την σωστή κρίση, ούτε την αντιληπτική ικανότητα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 12 Αύγ 2021, 14:10

Νατάσα έγραψε:
11 Αύγ 2021, 21:33
ksk έγραψε:
11 Αύγ 2021, 20:56
Νατάσα έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:23
Εγω τον θαυμαζω πως αντεξε και εζησε, εγω αν ημουν ετσι μπορει και να αυτοκτονουσα.
Μην λες αυτη την λέξη...
Μην φοβάσαι τις λέξεις!
Οι λέξεις σαφώς και δεν είναι ζημιογόνες. Στις πράξεις να αναζητήσεις την τραγωδία. Υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά. Καμιά φορά γίνονται προάγγελος κακών μαντάτων από αδύναμους ανθρώπους που δεν έχουν άλλον τρόπο να εκφράσουν την απόγνωση. Αυτή η κραυγή δεν είναι δυνατον να μην δημιουργεί δεδομένα πρόληψης και αντιμετώπισης. Δεν μπορεί και δεν πρέπει, να περνάει απαρατήρητη.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 12 Αύγ 2021, 14:14

Δημοκράτης έγραψε:
11 Αύγ 2021, 13:50
κάποια είναι άθεοι, ο Θεός δεν έχει πρόβλημα με την ύπαρξη τους και παρόλα αυτά ο κάθε καμένος και καλά πιστός βρίζει αθέους. Δεν είστε για κόσμο μερικοί
Έλα μου όμως που δεν είναι "πιστός" αν εννοείς τον Χριστιανισμό, όπου διατεινόταν στο σβησμένο νήμα ότι "Όποιος διαβάσει τα επιχειρήματά του θα γίνει σίγουρα Χριστιανός"...
Άρα, θεωρεί εαυτόν πιστό Χριστιανό :lol:
______________________________

Ετοίμαζα ένα ποστ κατά τη διάρκεια που διαγράφηκε και αφού διαγράφηκε θα το παραθέσω εδώ επειδή θέλει να μπερδέψει ότι οι απόψεις του είναι Χριστιανικές και ο ίδιος πιστός Χριστιανός:
talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 12:34
Ju-87 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 12:31
Beria έγραψε:
10 Αύγ 2021, 12:26
Ουπς!
Από την Βίβλο είναι;

Έγινα Εβραίος
Είναι γνωστό ότι η βίβλος είναι επηρεασμένη από τα ορφικά κείμενα 10.000 χρόνια πριν την εποχή της...
αυτη ειναι πολυ σημαντικη θεολογικη θεση. Καποια συνοδικη ή αλλη αποφαση που να το λεει;
Δεν φανταζομαι να μας βγεις αιρετικος;
Το ερώτημα στο 2ο υπογραμμισμένο; ΠΟΥΘΕΝΑ!

Στο 1ο υπογραμμισμένο υποθέτω ότι πρόκειται για προσωπική άποψη ή πληροφορία από διάφορους "ερευνητές" που ένας Θεός ξέρει με τι είδους ιστορικών και προσωπικών αλμάτων καταλήγουν σε κάτι τέτοιο.
Εξάλλου το ότι πρόκειται για απόψεις τέτοιων ερευνητών όπως και τού νηματοθέτη, κυρίως στο ακόλουθο μπορούμε να αντιληφθούμε, έστω με ελάχιστες γνώσεις περί αυτόν των θρησκειών και των δογμάτων τους, αντιλαμβανόμαστε εύκολα, να υποθέσουμε από που πηγάζουν αυτές οι απόψεις:
Σχόλιο 2) Ο ουρανός εάν αντιστρέψουμε τα γράμματα γίνεται "νους ορα" δηλαδή "ο νους που βλέπει" δηλαδή όλη η πλάση του σύμπαντος (αστέρια, πλανήτες κλπ) είναι ο ίδιος ο Θεός που βλέπει τα πάντα. Όλο το σύμπαν είναι μια ενσάρκωση του Θεού, άρα και εμείς οι άνθρωποι ως γρανάζια αυτού του σύμπαντος είμαστε μικρά σταγονίδια αυτού του Θεού.\
viewtopic.php?f=46&t=33237&start=15#p2068213
Αυτό σημαίνει ότι αυτή η προσωπική άποψη τού Ju-87 είναι θεοσοφιστική άποψη άρα Ινδουιστική που θεωρεί ότι ο άνθρωπος είναι εν δυνάμη "θεός" όπου ο άνθρωπος με ασκήσεις διαλογισμού, γιόγκα κλπ "αυτο-γιγνώσκεται/ξεκλειδώνει" τη θεϊκή του ουσία ("είμαστε μικρά σταγονίδια αυτού του Θεού") όπως λέει, που ο ασκούμενος με τους ανωτέρω τρόπους αυτο-θεώνεται.
Φυσικά για όσους το ψάχνουν λίγο, η Θεοσοφική Εταιρεία είναι εργαλείο την "Νέας Εποχής" στο σκέλος τής Πανθρησκείας.

Καμία σχέση με Χριστιανισμό που είναι σίγουρος ο νηματοθέτης ότι τέτοια επιχειρήματα είναι Χριστιανικά και άρα, διαβάζοντάς τα κάποιος θα γίνει Χριστιανός :lol:



Θεωρώ ότι ο/η Ju-87 μπλέκει τον Χριστιανισμό, εκτός υπό το επιστημονικό πρίσμα, παράλληλα και υπό το Θεοσοφικό που δανείζεται και ασπάζεται δόγματα τού Ινδουισμού.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών