Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 01 Ιουν 2018, 10:39

jey_pap έγραψε:
01 Ιουν 2018, 09:27
Εndurαnce λοιπόν το πρωτεύον. Άρα καταπίπτει ο μονάρχης-Θέληση σαν κυρίαρχο χαρακτηριστικό; Φαίνεται λοιπόν πως η Θέληση χειραγωγείται από θετικά ή αρνητικά στοιχεία...
Μήπως φταίν, εκτός από την έλλειψη σθένους-καρτερίας-αντοχής, κι άλλες ελλείψεις-εμπόδια υγειούς πορείας μιας Θέλησης;
Ίσως εσωτερικές συγκρούσεις; Ένας υπερφύαλος εγωτισμός; Ένα χαμηλής αυτοεκτίμησης πρόσωπο; Διάκριση εννοίας καλού-κακού; Αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα; Διαφορές εννοίας κοινού καλού μεταξύ ιδεολογιών κοινωνικών ομάδων;


ΥΓ
Κάκε βοήθα στη Σωκρατική εκμαίευση.΄


το "εγω" ειναι που προσπαθει παντα να αιχμαλωτισει το πνευμα στην υλη και στο σωμα..

και ο φοβος ειναι που γραφει το σεναριο με τιτλο "δεν θα τα καταφερω ποτε, γιατι (...)"

το αντιδοτο στον φοβο ειναι η αγαπη ο εναγκαλισμος

η εσωτερικη φωνη του εγω σε συγκρινει παντα με τον διπλανο, σε καλει να αφησεις ενα ανεξιτηλο σημαδι στον πλανητη, σε παροτρυνει να αγγιξεις με καθε τροπο την αθανασια...

αυτο το εγω ειναι τοσο απατηλο και πονηρο που θα σε ξεγελασει ωστε να κυνηγας σε ολη σου τη ζωη μια υποσχεση κι εναν στοχο που ηδη κατεχεις απο γεννησιμιου σου...

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 13:49

aspergillus έγραψε:
29 Μάιος 2018, 23:21
Τέτοιες έννοιες όπως ''θεός'', ''φύση'' κλπ, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να τις αντιληφθεί.
Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 07 Ιουν 2018, 14:05

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 13:49

Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό;
Ανθρωπομορφικές σκέψεις που πηγάζουν από συναισθήματα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 14:09

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:05
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 13:49

Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό;
Ανθρωπομορφικές σκέψεις που πηγάζουν από συναισθήματα.
Κάπου νομίζω οτι έχω ξανακάνει αυτές τις συζητήσεις but I'll dig in. Αν θεωρείς οτι κάτι δεν μπορεί να το συλλάβει καν το μυαλό σου, πως μπορεί να είσαι σίγουρος οτι υπάρχει;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 07 Ιουν 2018, 14:15

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:09

Κάπου νομίζω οτι έχω ξανακάνει αυτές τις συζητήσεις but I'll dig in. Αν θεωρείς οτι κάτι δεν μπορεί να το συλλάβει καν το μυαλό σου, πως μπορεί να είσαι σίγουρος οτι υπάρχει;
Θα πάω στο αγαπημένο μου θεματάκι που και εγώ έχω ξεφτιλίσει να συζητάω. Το Έθνος ως έννοια είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό και να οριστεί, θεωρείς ότι υπάρχει ή όχι;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2018, 14:15

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 13:49
aspergillus έγραψε:
29 Μάιος 2018, 23:21
Τέτοιες έννοιες όπως ''θεός'', ''φύση'' κλπ, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να τις αντιληφθεί.
Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό;
Επειδή είναι πλημμελώς ορισμένες και επειδή οι θιασώτες της δημιουργικής ασάφειας στον συγκεκριμένο τομέα έχουν ορίσει αυθαίρετα ότι το μυαλό δεν είναι σε θέση να συλλάβει έννοια με αντιφατικές ιδιότητες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 14:20

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:15
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:09

Κάπου νομίζω οτι έχω ξανακάνει αυτές τις συζητήσεις but I'll dig in. Αν θεωρείς οτι κάτι δεν μπορεί να το συλλάβει καν το μυαλό σου, πως μπορεί να είσαι σίγουρος οτι υπάρχει;
Θα πάω στο αγαπημένο μου θεματάκι που και εγώ έχω ξεφτιλίσει να συζητάω. Το Έθνος ως έννοια είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό και να οριστεί, θεωρείς ότι υπάρχει ή όχι;
Ενα έθνος από ανθρώπους δηλαδή; Αγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους, Αν θεωρώ οτι υπάρχει; :102:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2018, 14:34

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:15
Θα πάω στο αγαπημένο μου θεματάκι που και εγώ έχω ξεφτιλίσει να συζητάω. Το Έθνος ως έννοια είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό και να οριστεί, θεωρείς ότι υπάρχει ή όχι;
Δεν είναι εγγενώς δύσκολο να οριστεί, ο λεξιλογικός ορισμός είναι σαφέστατος. Το πρόβλημα δημιουργείται από το ότι προσπαθούν να προσεταιριστούν τον όρο ετερογενής ομάδες φορτώνοντάς του ο καθένας τα δικά του ιδεολογικά μπαγκάζια.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 07 Ιουν 2018, 15:03

Αμαν βρε σεις
Οταν η θεληση σου σε προτρέπει να κανεις κάτι αλλα μετα νοιώθεις δυστυχής δεν ειναι η Θεια θέληση
Οταν παλι κανεις κάτι και νοιωθεις ευτυχης ειναι το θέλημα του Θεού

Βεβαια αρκετοί θελουν αρκετά κι ευτυχείς να είναι οπότε σου λεει δεν υπάρχει Θεός

Πχ ηθελα να παω μεταξυ εδω κι εκεί. Χωρις να σκεφτω λίγο πιο πέρα πηγα εδω. Δε νοιωθω ικανοποιημενη ας πούμε. Βεβαια πολλες φορες πρεπει να πηγαινουμε εδω..γιατί στο εκεί γινανε καποια πραγματα και θα είμασταν χειρότερα. Και παλι δλ τυχεροι βγήκαμε κι ας μην ζητήσαμε βοηθεια Θεού.

Γενικά το θελημα μας σκέτο αργα η γρήγορα χωρις οδηγο δε βαίνει καλως.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 07 Ιουν 2018, 15:37

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:20

Ενα έθνος από ανθρώπους δηλαδή; Αγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους, Αν θεωρώ οτι υπάρχει; :102:
Stalker έγραψε: Δεν είναι εγγενώς δύσκολο να οριστεί, ο λεξιλογικός ορισμός είναι σαφέστατος. Το πρόβλημα δημιουργείται από το ότι προσπαθούν να προσεταιριστούν τον όρο ετερογενής ομάδες φορτώνοντάς του ο καθένας τα δικά του ιδεολογικά μπαγκάζια.
Εντάξει, επειδή βλέπω ότι σας μπερδεύει το "Έθνος" ας πιάσουμε τον όρο "Δικαιοσύνη", πιστεύεις ότι υπάρχει; Δύσκολο να οριστεί και η δικαιοσύνη.

Τι εννοείς Έθνος από ανθρώπους; Υπάρχει και άλλο είδος Έθνους;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 15:50

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 15:37
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:20

Ενα έθνος από ανθρώπους δηλαδή; Αγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους, Αν θεωρώ οτι υπάρχει; :102:
Stalker έγραψε: Δεν είναι εγγενώς δύσκολο να οριστεί, ο λεξιλογικός ορισμός είναι σαφέστατος. Το πρόβλημα δημιουργείται από το ότι προσπαθούν να προσεταιριστούν τον όρο ετερογενής ομάδες φορτώνοντάς του ο καθένας τα δικά του ιδεολογικά μπαγκάζια.
Εντάξει, επειδή βλέπω ότι σας μπερδεύει το "Έθνος" ας πιάσουμε τον όρο "Δικαιοσύνη", πιστεύεις ότι υπάρχει; Δύσκολο να οριστεί και η δικαιοσύνη.

Τι εννοείς Έθνος από ανθρώπους; Υπάρχει και άλλο είδος Έθνους;
Αν θέλεις να καταλήξεις κάπου πες το επιχείρημα σου ολόκληρο. Σου θυμίζω οτι η δική μου απορία ήταν: Πως μπορείς να είσαι σίγουρος οτι κάτι υπάρχει αν πιστεύεις οτι δεν το χωράει το μυαλό σου. Το "χωράει" είναι figure of speech.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Ιουν 2018, 15:59

Stalker έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:34
paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:15
Θα πάω στο αγαπημένο μου θεματάκι που και εγώ έχω ξεφτιλίσει να συζητάω. Το Έθνος ως έννοια είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό και να οριστεί, θεωρείς ότι υπάρχει ή όχι;
Δεν είναι εγγενώς δύσκολο να οριστεί, ο λεξιλογικός ορισμός είναι σαφέστατος. Το πρόβλημα δημιουργείται από το ότι προσπαθούν να προσεταιριστούν τον όρο ετερογενής ομάδες φορτώνοντάς του ο καθένας τα δικά του ιδεολογικά μπαγκάζια.


κανεις λαθος, δεν πιανεις το θεμα απο την αρχη, ολα τα πραγματα ξεκινουν απο την ανθρωπινη σκεψη και μια ιδεα που καταληγει κυριαρχη χωρις απαραιτητα να αποδεικνυεται ή να επαληθευεται, κι ετσι οι μεταγενεστεροι απλα μιμητιζουν αδιαπραγματευτα σαν πιθηκοι

για παραδειγμα απο ποτε ξεκινησε ενα εθνος, απο μια φυλη; και πριν απο αυτην; απο ενα χωριο; και πριν απο αυτο; απο μια φαμιλια;

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2018, 16:07

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιουν 2018, 15:59
κανεις λαθος, δεν πιανεις το θεμα απο την αρχη, ολα τα πραγματα ξεκινουν απο την ανθρωπινη σκεψη και μια ιδεα που καταληγει κυριαρχη χωρις απαραιτητα να αποδεικνυεται ή να επαληθευεται, κι ετσι οι μεταγενεστεροι απλα μιμητιζουν αδιαπραγματευτα σαν πιθηκοι

για παραδειγμα απο ποτε ξεκινησε ενα εθνος, απο μια φυλη; και πριν απο αυτην; απο ενα χωριο; και πριν απο αυτο; απο μια φαμιλια;
Μιμητίζουν αδιαπραγματευτα σαν πίθηκοι = δημιουργείται συναίνεση για το νόημα των σε χρήση λέξεων;

Η ιστορική σημασία μιας λέξης μπορεί να διαφέρει ριζικά από την in context σημασία.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Ιουν 2018, 16:12

Stalker έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:07
omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιουν 2018, 15:59
κανεις λαθος, δεν πιανεις το θεμα απο την αρχη, ολα τα πραγματα ξεκινουν απο την ανθρωπινη σκεψη και μια ιδεα που καταληγει κυριαρχη χωρις απαραιτητα να αποδεικνυεται ή να επαληθευεται, κι ετσι οι μεταγενεστεροι απλα μιμητιζουν αδιαπραγματευτα σαν πιθηκοι

για παραδειγμα απο ποτε ξεκινησε ενα εθνος, απο μια φυλη; και πριν απο αυτην; απο ενα χωριο; και πριν απο αυτο; απο μια φαμιλια;
Μιμητίζουν αδιαπραγματευτα σαν πίθηκοι = δημιουργείται συναίνεση για το νόημα των σε χρήση λέξεων;

Η ιστορική σημασία μιας λέξης μπορεί να διαφέρει ριζικά από την in context σημασία.


δε μιλαμε φυσικα για την ετυμολογια που εκει ανοιγεις λεξικο

μιμητιζουν και μαλιστα αδιαπραγματευτα γιατι συμφωνουν σε κατι που το σκεφτηκε καποιος αλλος πριν πολλα πολλα χρονια για αυτους το οποιο επηρεαζει την τωρινη συμπεριφορα, τα συναισθηματα τους κλπ.

οταν αρχιζουν να αναρωτιουνται ποτε πρωτοξεκινησε αυτο, για ποιο λογο, και απο ποιους, τοτε μπαινουμε στο ζουμι της υποθεσης... :bored:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 07 Ιουν 2018, 16:16, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2018, 16:15

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:12
οταν αρχιζουν να αναρωτιουνται ποτε πρωτοξεκινησε αυτο, για ποιο λογο, και απο ποιους, τοτε μπαινουμε στο ζουμι της υποθεσης...
Ε μη μας κρατάς σε αγωνία, ποιο είναι το ζουμί της υπόθεσης;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών