Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 03 Σεπ 2021, 06:44

και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 03 Σεπ 2021, 07:24

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 06:44
και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;
=
7 δις του πλανήτη, στην Ελλάδα των 10 εκατομμυρίων.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Σεπ 2021, 12:54

vagabondo έγραψε:
03 Σεπ 2021, 07:24
Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 06:44
και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;
=
7 δις του πλανήτη, στην Ελλάδα των 10 εκατομμυρίων.
Το παίζει χ.ο. ο Βινόσαυρος, το σκοπιανό πρακτοράκι; :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 03 Σεπ 2021, 12:55

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 06:44
και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;
Όλους θα τους σώσει ο Χριστός!
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 03 Σεπ 2021, 12:57

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 06:44
και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;
Αναφέρεται σε πρόσωπο προς πρόσωπο.

Όχι στην πολιτική που θέλεις να μας επιβάλλεις με ψυχολογικούς εκβιασμούς
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 03 Σεπ 2021, 12:57

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 06:44
και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;
Μια χαρά, δηλαδή σαν άθεος μπορώ να λέω ελεύθερα ουστ.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Σεπ 2021, 14:03

.
Εικόνα

Περίεργη σύμπτωση το άνοιγμα του νήματος και το σχετικό νομοσχέδιο.

Ο σκοπιανός πρακτοράκος ανησυχεί για τον μισθό του; :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8643
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 03 Σεπ 2021, 14:10

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 06:44
και λένε οι δήθεν πιστοι χριστιανοι που θα πάνε στην κόλαση, κύριε πότε σε είδαμε ξένο και δεν σε καλοδεχτήκαμε;
Το αλφαβητάρι του ψεκασμού, να παιρνεις ατάκα αποκομμένη από κείμενο και να πας να την εφαρμόσεις σε άλλο πλαίσιο αναφοράς.

Μαρξισμός-Λενινισμός είπαμε;
Z


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 03 Σεπ 2021, 21:07

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο, αναφέρομαι στους δήθεν πιστους Χριστιανούς που μισούν πρώτα τον εαυτό τους και κατα δευτερον τον συνάνθρωπο. Όπως λέει και ο Χριστός όταν οι αμαρτωλοι ρώτησαν πότε δεν τον περιποιήθηκαν « ότι κάνετε ή δεν κάνετε στους μικρους μου αδερφους, το κάνετε και σε εμένα»

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Σεπ 2021, 00:02

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 21:07
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο, αναφέρομαι στους δήθεν πιστους Χριστιανούς που μισούν πρώτα τον εαυτό τους και κατα δευτερον τον συνάνθρωπο. Όπως λέει και ο Χριστός όταν οι αμαρτωλοι ρώτησαν πότε δεν τον περιποιήθηκαν « ότι κάνετε ή δεν κάνετε στους μικρους μου αδερφους, το κάνετε και σε εμένα»
Ξέρει ο Χριστός τα βάθη της καρδιάς κάθε ανθρώπου μην ανησυχείς. Στο τελικό ξεκαθάρισμα δεν θα έχει πρόβλημα να ξεχωρίσει τους αγαθούς από τους πονηρούς. Στο θέμα του νήματος, σαφώς και πρέπει να περιμαζέψουμε τον δυστυχή και κατατρεγμένο πρόσφυγα, αλλά αυτό πρέπει να κάνουν όλα τα κράτη της περιοχής αναλογικά αλλιώς η Ελλάδα θα κλατάρει. Ο Χριστός είπε αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου. Θεωρείτε δεδομένη η αγάπη ΚΑΙ προς τον εαυτό μας δηλαδή.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8643
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 04 Σεπ 2021, 01:43

Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 21:02
νομίζω μια χαρά είναι το πλαίσιο
Κακώς το νομίζεις.
Z

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Σεπ 2021, 01:49

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2021, 01:43
Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 21:02
νομίζω μια χαρά είναι το πλαίσιο
Κακώς το νομίζεις.
Wtf ιδού ολόκληρο το κείμενο:
«Όταν θα έρθει ο Υιός του Ανθρώπου με όλη του τη μεγαλοπρέπεια και θα τον συνοδεύουν όλοι οι άγιοι άγγελοι, θα καθίσει στο βασιλικό θρόνο του. Τότε θα συναχθούν μπροστά του όλα τα έθνη, και θα τους ξεχωρίσει όπως ξεχωρίζει ο βοσκός τα πρόβατα από τα κατσίκια. Τα πρόβατα θα τα τοποθετήσει στα δεξιά του και τα κατσίκια στ’ αριστερά του. Θα πει τότε ο βασιλιάς σ’ αυτούς που βρίσκονται δεξιά του: “ελάτε, οι ευλογημένοι απ’ τον Πατέρα μου, κληρονομήστε τη βασιλεία που σας έχει ετοιμαστεί απ’ την αρχή του κόσμου. Γιατί, πείνασα και μου δώσατε να φάω, δίψασα και μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και με περιμαζέψατε, γυμνός και με ντύσατε, άρρωστος και μ’ επισκεφθήκατε, φυλακισμένος κι ήρθατε να με δείτε”. Τότε θα του απαντήσουν οι άνθρωποι του Θεού: “Κύριε, πότε σε είδαμε να πεινάς και σε θρέψαμε ή να διψάς και σου δώσαμε να πιεις; Πότε σε είδαμε ξένον και σε περιμαζέψαμε ή γυμνόν και σε ντύσαμε; Πότε σε είδαμε άρρωστον ή φυλακισμένον κι ήρθαμε να σε επισκεφθούμε;” Τότε θα τους απαντήσει ο βασιλιάς: “σας βεβαιώνω πως αφού τα κάνατε αυτά για έναν από τους άσημους αδερφούς μου, τα κάνατε για μένα”. »Ύστερα θα πει και σ’ αυτούς που βρίσκονται αριστερά του: “φύγετε από μπροστά μου, καταραμένοι· πηγαίνετε στην αιώνια φωτιά, που έχει ετοιμαστεί για το διάβολο και τους δικούς του. Γιατί, πείνασα και δε μου δώσατε να φάω, δίψασα και δε μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και δε με περιμαζέψατε, γυμνός και δε με ντύσατε, άρρωστος και φυλακισμένος και δεν ήρθατε να με δείτε”. Τότε θα του απαντήσουν κι αυτοί: “Κύριε, πότε σε είδαμε πεινασμένον ή διψασμένον ή ξένον ή γυμνόν ή άρρωστον ή φυλακισμένον και δε σε υπηρετήσαμε;” Και θα τους απαντήσει: “σας βεβαιώνω πως αφού δεν τα κάνατε αυτά για έναν από αυτούς τους άσημους αδερφούς μου, δεν τα κάνατε ούτε για μένα”. Αυτοί λοιπόν θα πάνε στην αιώνια τιμωρία, ενώ οι δίκαιοι στην αιώνια ζωή».

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 04 Σεπ 2021, 01:52

Δηλωμένοι μαρξιστές προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν χριστιανικά διδάγματα προς όφελος τους. Μυρίζει κανόνας του Alinsky: "Make the enemy live up to its own book of rules." Δηλαδή υποχρέωσε τον ιδεολογικό σου αντίπαλο να πράττει αυτά που ισχυρίζεται ότι πιστεύει. Στην μετά χριστιανική Ευρώπη και μπροστά στον υπαρκτό κίνδυνο λίγες πιθανότητες επιτυχίας.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Χριστιανοί: «ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Σεπ 2021, 07:04

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2021, 01:43
Fluffy έγραψε:
03 Σεπ 2021, 21:02
νομίζω μια χαρά είναι το πλαίσιο
Κακώς το νομίζεις.
Θα σε πω, χωρις να αναφερθώ σε ποιο πλαίσιο τίθεται η ρήση, ολονών το μυαλό πήγε στούς πρόσφυγες και τους ξεριζωμένους. Αυτονόητα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών