Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Οκτ 2021, 13:15

tanipteros έγραψε:
02 Οκτ 2021, 14:15
Πασιφάη έγραψε:
02 Οκτ 2021, 12:58
tanipteros έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:05


Στα Ελληνικά είναι Τανύπτερος επίθετο του Ερμού!
Γιατί δεν αλλάζεις στο Ελληνοπρεπές το όνομά σου; Γνωρίζω τα προσωνύμια του Ερμού.
Τώρα έχω αυτό στα λατινικά.
Το δημιούργησα μαζί με το μπλογκ https://tanipteros.wordpress.com/
Επειδή το μπλογκ είχε στα λατινικά το επίθετο του Ερμού είπα να το κάνω και nickname.
Ενδιαφέρον το μπλογκ σου.
Όμως σαν συμβουλή θα σου πρότεινα όντως να αλλάξεις το Τανύπτερος στα Ελληνικά, στο πχόρουμ.

Είσαι φίλα προσκείμενος της Ορφικής διδασκαλίας;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11643
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 03 Οκτ 2021, 16:07

tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02
Ο Ιησούς επαναστάτησε στο κατεστημένο της εποχής του. Ο αμαρτωλός λιθοβολούνταν μέχρι θανάτου και δεν υπήρχε κάθαρση. Σε αυτό έρχεται ο Ιησούς και προσφέρει την κάθαρση μέσω της μετάνοιας και της συγχώρεσης. Για αυτό ο λόγος του ήταν πάντα γύρω από την αγάπη, για να σπάσει την καταδίκη εις θάνατον των αμαρτωλών συμπατριωτών του.

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.

Ποιανού Θεού μύστες :p2:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Οκτ 2021, 18:03

Πασιφάη έγραψε:
03 Οκτ 2021, 13:15
tanipteros έγραψε:
02 Οκτ 2021, 14:15
Πασιφάη έγραψε:
02 Οκτ 2021, 12:58


Γιατί δεν αλλάζεις στο Ελληνοπρεπές το όνομά σου; Γνωρίζω τα προσωνύμια του Ερμού.
Τώρα έχω αυτό στα λατινικά.
Το δημιούργησα μαζί με το μπλογκ https://tanipteros.wordpress.com/
Επειδή το μπλογκ είχε στα λατινικά το επίθετο του Ερμού είπα να το κάνω και nickname.
Ενδιαφέρον το μπλογκ σου.
Όμως σαν συμβουλή θα σου πρότεινα όντως να αλλάξεις το Τανύπτερος στα Ελληνικά, στο πχόρουμ.

Είσαι φίλα προσκείμενος της Ορφικής διδασκαλίας;
Έχω διαβάσει για Ορφικούς, Πυθαγόρα και Πλάτωνα αλλά πλέον έχω δικιά μου άποψη. Απλά βρίσκω ενδιαφέρουσες τις ιδέες που έχουν αυτές οι φιλοσοφίες - θεολογίες.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Οκτ 2021, 18:05

taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 16:07
tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02
Ο Ιησούς επαναστάτησε στο κατεστημένο της εποχής του. Ο αμαρτωλός λιθοβολούνταν μέχρι θανάτου και δεν υπήρχε κάθαρση. Σε αυτό έρχεται ο Ιησούς και προσφέρει την κάθαρση μέσω της μετάνοιας και της συγχώρεσης. Για αυτό ο λόγος του ήταν πάντα γύρω από την αγάπη, για να σπάσει την καταδίκη εις θάνατον των αμαρτωλών συμπατριωτών του.

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.

Ποιανού Θεού μύστες :p2:
του Νοητού Ηλίου.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11643
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 03 Οκτ 2021, 20:26

tanipteros έγραψε:
03 Οκτ 2021, 18:05
taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 16:07
tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02
Ο Ιησούς επαναστάτησε στο κατεστημένο της εποχής του. Ο αμαρτωλός λιθοβολούνταν μέχρι θανάτου και δεν υπήρχε κάθαρση. Σε αυτό έρχεται ο Ιησούς και προσφέρει την κάθαρση μέσω της μετάνοιας και της συγχώρεσης. Για αυτό ο λόγος του ήταν πάντα γύρω από την αγάπη, για να σπάσει την καταδίκη εις θάνατον των αμαρτωλών συμπατριωτών του.

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.

Ποιανού Θεού μύστες :p2:
του Νοητού Ηλίου.
Και γιατί να μην είναι της νοητής Ηλιάνας ; :p2:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Οκτ 2021, 22:11

taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 20:26
tanipteros έγραψε:
03 Οκτ 2021, 18:05
taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 16:07



Ποιανού Θεού μύστες :p2:
του Νοητού Ηλίου.
Και γιατί να μην είναι της νοητής Ηλιάνας ; :p2:
Γιατί κοινό γνώρισμα όλων των μυστηρίων που βασίζονταν στην πόση κρασιού και ενθεογενών βοτάνων ήταν το όραμα ενός Ηλίου που ενώνονταν σε αυτόν όλες οι ψυχές. Αυτόν τον Νοητό Ήλιο κάθε παράδοση του έδινε το όνομα της εθνικής θρησκείας του κάθε μύστη. Έτσι άλλοι πιστευαν ότι είναι ο Δίας, άλλοι ο Ιευώ κτλ
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11643
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 03 Οκτ 2021, 23:24

tanipteros έγραψε:
03 Οκτ 2021, 22:11
taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 20:26
tanipteros έγραψε:
03 Οκτ 2021, 18:05


του Νοητού Ηλίου.
Και γιατί να μην είναι της νοητής Ηλιάνας ; :p2:
Γιατί κοινό γνώρισμα όλων των μυστηρίων που βασίζονταν στην πόση κρασιού και ενθεογενών βοτάνων ήταν το όραμα ενός Ηλίου που ενώνονταν σε αυτόν όλες οι ψυχές. Αυτόν τον Νοητό Ήλιο κάθε παράδοση του έδινε το όνομα της εθνικής θρησκείας του κάθε μύστη. Έτσι άλλοι πιστευαν ότι είναι ο Δίας, άλλοι ο Ιευώ κτλ
Μισογυνηδες ήταν.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10061
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 03 Οκτ 2021, 23:31

tanipteros έγραψε:
03 Οκτ 2021, 18:03
Πασιφάη έγραψε:
03 Οκτ 2021, 13:15
tanipteros έγραψε:
02 Οκτ 2021, 14:15


Τώρα έχω αυτό στα λατινικά.
Το δημιούργησα μαζί με το μπλογκ https://tanipteros.wordpress.com/
Επειδή το μπλογκ είχε στα λατινικά το επίθετο του Ερμού είπα να το κάνω και nickname.
Ενδιαφέρον το μπλογκ σου.
Όμως σαν συμβουλή θα σου πρότεινα όντως να αλλάξεις το Τανύπτερος στα Ελληνικά, στο πχόρουμ.

Είσαι φίλα προσκείμενος της Ορφικής διδασκαλίας;
Έχω διαβάσει για Ορφικούς, Πυθαγόρα και Πλάτωνα αλλά πλέον έχω δικιά μου άποψη. Απλά βρίσκω ενδιαφέρουσες τις ιδέες που έχουν αυτές οι φιλοσοφίες - θεολογίες.
Είσαι ειλικρινής ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 06 Οκτ 2021, 11:00

Πασιφάη έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:37
O I έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:18

Ποιος "απόστολος"; ο lonelyrider; γιατί αυτόν βλέπω να παρεμβαίνει και όχι ο πραγματικός που πουθενά δεν μου απαγόρεψε να υποστηρίζω την άποψή μου. οποιουδήποτε περιεχομένου. που με την καμία δεν έχει να κάνει με με προσηλυτισμούς όπως φοβάται ο άλλος. ο νέος. (που παρεμπιπτόντως, τον ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον του πιο πάνω).
lonelyrider έγραψε:
24 Σεπ 2021, 01:51
Ο απόστολος Παύλος όταν λέει ότι έναν αιρετικό άνθρωπο μετά από μία και δύο νουθεσίες να σταματάς να ασχολείσαι μαζί του, ήταν βλάκας που το γραψε σε μια επιστολή του? Σου λέει ο απόστολος ότι και το δίκιο σου δε θα βρεις, και το χρόνο σου θα χάσεις, και τη ψυχική σου ηρεμία και θα κινδυνεύσεις κι εσύ να παρεκλίνεις της ορθής πίστεως. Άστους στην τύχη τους. Αν αυτοί θέλουν να κολασθεί η ψυχή τους ποιος είσαι εσύ που θα τους το απαγορέψεις?
:roll:

Το πρόβλημα έγκειται στο χάσιμο χρόνου, το να προσηλυτίσεις, εφευρίσκοντας τρόπους, ''αγνής προσέγγισης''. Πολλώ δε μάλλον, ανθρώπους άνευ παρωπίδων με τελείως διαφορετική αντίληψη και άποψη περί δογμάτων.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σου επισημάνω πως σαν Πασιφάη είμαι αρκούντως ευχαριστημένη με τις συναναστροφές μου, σε θρησκευτικό, και ανθρώπινο επίπεδο επαφών.
Ίσως, διότι αυτό που με χαρακτηρίζει είναι η ευκαιρία που δίδω στους ανθρώπους να μου αποδείξουν τα λεγόμενά τους. Και η μετέπειτα συμπεριφορά τους που καθορίζει την τελική μου απόφαση, για το αν θα τους επιτρέψω την πρόσβαση στη ζωή μου και αυτοί στη δική τους αντιστοίχως.
Δεν έχω κάτι άλλο να σου πω επί του συγκεκριμένου θέματος.
Με το υπογραμμισμένο προφανώς αναφέρεσαι στο 2ο κοουτ γιατί στο πρώτο ξεκαθαρίζω "με την καμία δεν έχει να κάνει με με προσηλυτισμούς όπως φοβάται ο άλλος. ο νέος".



Για το έντονο, ίδωμεν

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 06 Οκτ 2021, 11:22

Πασιφάη έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:50
lonelyrider έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:33


Φίλε άμα έχεις χρόνο για χάσιμο δικαίωμά σου είναι αυτό να τον σπαταλάς με το να γράφεις σεντόνια απαντήσεις σε άτομα που μισούν τον χριστιανισμό και είναι και τοξικά στο ύφος τους όπως η Πασιφάη . Κι εγώ απαντάω σε μη χριστιανούς με επιχειρήματα όταν αυτοί άδικα προσβάλλουν την πίστη μου άλλα άμα δε βλέπω κατανόηση δε συνεχίζω. Εσύ κάνε ότι γουστάρεις. Κάτσε εδώ με τις ώρες να απαντάς με σεντόνια σε γελοίες αντιχριστιανικές τοποθετήσεις όπως του άλφαμπετ που ενώ του τα χουμε εξηγήσει όλα, χρόνια πριν από το παλιό φόρουμ ακόμα, αυτός επιστρέφει πάντοτε με τις ίδιες βλακείες.
Ορθολογισμός, σύνεση, αγάπη στον πλησίον, ταπεινότητα. Καμία απαξίωση, κανένας διαχωρισμός. Ο ορισμός του καλού χριστιανού. Το ερώτημά μου είναι όμως το εξής: Η απόκλιση απ'τα λόγια του Χριστού και τον ''θεάρεστο'' βίο που διάγετε σαν wannabe όσιοι, δεν έρχεται σε αντίθεση με τις συμπεριφορές σας; Αφήστε μας εμάς, Είμεθα αντίχριστοι, δεν έχουμε να δωσουμε λόγο κάπου.
Εσείς; Τί σκατά ψυχή θα παραδώσετε; :102:
Όλοι, πιστεύοντες και μη, σκατά ψυχή θα παραδώσουμε Πασιφάη μου
Ο καθένας στον αγώνα τής επιβίωσης με λιγότερες φθορές στο συνάνθρωπό μας (όσοι το βλέπουν έτσι) ή αλλιώς, με λιγότερες φθορές στον εαυτό μας (όσοι το βλέπουν έτσι)

Υποθέτω, τέτοια σκατά ψυχή θα παραδώσουμε όλοι μας :102:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 06 Οκτ 2021, 11:46

Nandros έγραψε:
27 Σεπ 2021, 17:49
lonelyrider έγραψε:
27 Σεπ 2021, 17:31
Nandros έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:42

(1) Δεν σε είδα να γράφεις κάτι όταν ο Ali Al-Yunani έκανε προσηλυτισμό εδώ μέσα. Μπορεί να κάνω και λάθος.
(2) Την πίστη σου/σας και όλων των πιστών κάθε θρησκείας επί της γης την γράφουμε εκεί που ξέρεις και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό. Και όσο πιο πολύ μας την προβάλεις τόσο περισσότερο το γράψιμο.
(3) Μεγάλη ιδέα έχετε για τον εαυτό σας. Δεν έχετε την αποκλειστικότητα μας. Στο ίδιο βόθρο με τις άλλες θρησκείες.
.
Εσύ τζάμπα μάγκας είσαι. Πας στο Αφγανιστάν να ποστάρεις από εκεί βρισιές κατά του Ισλάμ σ ένα φόρουμ όπως κάνεις εδώ κατά του χριστιανισμού? Τι πιστεύεις θα σου κάναν μετά? Εδώ βρίσκεις και τα κάνεις. Και δεν εγκρίνω καμία χρήση βίας για να μη παρεξηγηθώ. Ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει αλλά ας σέβεται στοιχειωδώς τη πίστη του άλλου. Απλά καταδεικνύω τη τζάμπα μαγκιά.
Εσύ, που η μαγκιά τρέχει από τα μπατζάκια σου, δεν πας στο Αφγανιστάν να κάνεις χριστιανικό προσηλυτισμό; Τι πιστεύεις θα σου κάναν μετά;

.......
.
Εσύ Νάνδρε εκτός απ το πχορουμ κομ γκρ, θα πήγαινες να κάνεις αθεϊστικό προσηλυτισμό ή έστω να πεις την άποψή σου ελεύθερα κατά τού προφήτη και τού Αλάχ τους στη χώρα που προανέφερες;; :smt017



ΥΓ
Ρητορική η ερώτηση
δε χρήζει απάντησης

.,

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 06 Οκτ 2021, 12:21

taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 23:24
tanipteros έγραψε:
03 Οκτ 2021, 22:11
taliban έγραψε:
03 Οκτ 2021, 20:26


Και γιατί να μην είναι της νοητής Ηλιάνας ; :p2:
Γιατί κοινό γνώρισμα όλων των μυστηρίων που βασίζονταν στην πόση κρασιού και ενθεογενών βοτάνων ήταν το όραμα ενός Ηλίου που ενώνονταν σε αυτόν όλες οι ψυχές. Αυτόν τον Νοητό Ήλιο κάθε παράδοση του έδινε το όνομα της εθνικής θρησκείας του κάθε μύστη. Έτσι άλλοι πιστευαν ότι είναι ο Δίας, άλλοι ο Ιευώ κτλ
Μισογυνηδες ήταν.
...και ναρκομανείς :xena:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Οκτ 2021, 13:14

O I έγραψε:
06 Οκτ 2021, 11:46
Nandros έγραψε:
27 Σεπ 2021, 17:49
lonelyrider έγραψε:
27 Σεπ 2021, 17:31


Εσύ τζάμπα μάγκας είσαι. Πας στο Αφγανιστάν να ποστάρεις από εκεί βρισιές κατά του Ισλάμ σ ένα φόρουμ όπως κάνεις εδώ κατά του χριστιανισμού? Τι πιστεύεις θα σου κάναν μετά? Εδώ βρίσκεις και τα κάνεις. Και δεν εγκρίνω καμία χρήση βίας για να μη παρεξηγηθώ. Ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει αλλά ας σέβεται στοιχειωδώς τη πίστη του άλλου. Απλά καταδεικνύω τη τζάμπα μαγκιά.
Εσύ, που η μαγκιά τρέχει από τα μπατζάκια σου, δεν πας στο Αφγανιστάν να κάνεις χριστιανικό προσηλυτισμό; Τι πιστεύεις θα σου κάναν μετά;

.......
.
Εσύ Νάνδρε εκτός απ το πχορουμ κομ γκρ, θα πήγαινες να κάνεις αθεϊστικό προσηλυτισμό ή έστω να πεις την άποψή σου ελεύθερα κατά τού προφήτη και τού Αλάχ τους στη χώρα που προανέφερες;; :smt017



ΥΓ
Ρητορική η ερώτηση
δε χρήζει απάντησης

.,

.,
Την απάντηση μου δεν την είδες, χριστιανοταλιμπάν; :lol:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Σεπ 2023, 21:07

Εθνολογικές ( στην πραγματικότητα θρησκευτικές ) αναφορές στους Χαιρετισμούς του Τιμίου Σταυρού .

Ὅπλον θεοχάλκευτον, ὁ θυρεός τῆς πίστεως,
κράτος τό ἀκράδαντον ἐν μάχαις, Σταυρέ Κυρίου,
χαῖρε ἡ δίστομος σπάθη τῶν πιστών , χαῖρε δί’
ἤς, Ἄγαρ κατασφάττεται :p1: , καί ἐγείρονται τρόπαια.

---------------------------------------------
Χαῖρε, φαιδρόν ἁπάντων ἀγλάϊσμα·
χαῖρε, υἱῶν τῆς Ἄγαρ φυγάδευμα.

Άγαρ/υιοί Άγαρ = Άραβες , Αγαρηνοί , Μουσουλμάνοι

----------------------------------

Χαῖρε, δί’ οὗ Χριστοφόροι σκιρτώσι
χαῖρε, δί’ οὐ Ἰουδαῖοι θρηνούσι.

Χαῖρε, Σταυρέ, Ἑβραίων ὁ ἔλεγχος
χαῖρε, πιστῶν ἀνθρώπων ὁ ἔπαινος.

Πέπτωκε τῶν δαιμόνων, ἡ παμβέβηλος φάλαγξ,
καί γένος τῶν Ἑβραίων ἠσχύνθη,
προσκυνούμενον τόν Σταυρόν παρά πάντων,
μετά πόθου βλέποντες, ἀεί δέ ἀναβλύζοντα
ἰάματα τοῖς ἐκβοῶσιν.

Ιουδαίοι, Εβραίοι = οι Ιουδαίοι που δεν δέχτηκαν τον χριστιανισμό


Ὄψεις χαῖρε ὁ κτιννύων, ἐν ἐρήμω βλεπόμενος
χαῖρε φῶς Κυρίου, τό φωτίζον πάντα τά περατα
χαῖρε ὁ σκόλοψ βαρβάρων, ἡ κατάλυσις, τῶν
ξοάνων τέ, καί Ἰουδαίων ἀπώλεια.

Χαῖρε, ὁ τῶν βαρβάρων τήν ὀφρύν καταβάλλων·
χαῖρε, ὁ τῶν ἀνθρώπων τάς ψυχάς περιέπων.

βάρβαροι = οι μη χριστιανοί



Χαῖρε, ράβδος ἡ ποντίσασα τόν Αἱγύπτιον στρατόν·
χαῖρε, αὖθις, ἡ ποτίσασα Ἰσραηλίτην λαόν.

Αιγύπτιος στρατός = ο αιγυπτικός στρατός που κυνηγούσε τους Ισραηλίτες κατά την Έξοδο
Ισαρηλίτης λαός = οι Ισραηλίτες κατά την Έξοδο απ' την Αίγυπτο


-----------------------------------------

Χαῖρε, Ἀμαλήκ νοητόν ὁ τροπούμενος
χαῖρε, Ἰακώβ ταῖς χερσί προτυπούμενος

Αμαλήκ = Αμαληκίτες. Νομαδικός . ληστρικός λαός του Σινά κα της Νότιας Παλαιστίνης. Τους νίκησαν οι Ισραηλίτες. Κατά την μάχη , ο Μωυσής , βοηθούμενος απ' τους Ααρών και Ωρ , σχηματίσε με τα χέρια του το σημείο του σταυρού προσευχόμενος. Επικράτησε να ονομάζεται "Αμαλήκ/Αμαληκίτης" ο κακός άνθρωπος και γενικά το Κακό.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών