Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 26 Σεπ 2021, 10:42

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2021, 01:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 12:48
Nandros έγραψε:
25 Σεπ 2021, 12:12

Αυτό κατάλαβες; :003:
.
Αναφέρομαι σε αυτά που εσείς δείχνετε να έχετε καταλάβει.

Όταν αναφέρετε κάτι πιο σοβαρό από ιστορίες για παιδιά (νοητικώς και όχι ηλικιακώς) θα καταλάβω άλλα.
Υπάρχουν δύο εντελώς διαφορετικά ζητήματα.

Το ένα είναι ότι δεν υπάρχει Θεός και ως προς αυτό σφάλλουν όλες οι θρησκείες. Αυτό είναι ας πούμε το φιλοσοφικό ζήτημα και ζήτημα ατομικής συνείδησης. Όπως άλλωστε και το πώς θα κηδευτείς ή αν θα κάνεις τη Χ τελετουργία.

Το άλλο είναι ότι ειδικά οι ελληνορθόδοξοι παπάδες αποτελούν ένα κομμάτι του βαθέος κράτους που διακρίνεται (πλειοψηφικά γιατί πάντα υπάρχει ο ένας στους εκατό που αξίζει) για τη διαφθορά και την ανηθικότητά του, ενώ το σύνολο σχεδόν των πράξεών τους δείχνει ότι βασικός σκοπός τους είναι να προστατέψουν και να εδραιώσουν την εξουσία και τα λεφτά τους. Έτσι είναι αρκετά πιο δύσκολο να κηδευτείς επειδή έκανες πολιτικό γάμο παρά επειδή αυτοκτόνησες (και μάλιστα έχοντας σκοτώσει μια γυναίκα με την οποία παρεμπιπτόντως μοιχεύατε). Διότι μολονότι και τα δύο είναι αμαρτία (και μάλιστα το ένα ασυγχώρητο), μόνο το πρώτο απειλεί τον τζίρο της Εκκλησίας και το στενό εναγκαλισμό της με την ίδια την οικογενειακή ζωή των κατοίκων της χώρας. Φυσικά ΚΑΙ για τα δύο μπορείς να βρεις παπά να σου κάνει και κηδεία και ό,τι θες, αρκεί να του τα σκάσεις ή να τον έχεις βύσμα (η διαφθορά που λέγαμε).

Νομίζω λοιπόν ότι το δεύτερο ζήτημα θίγει ο φίλος Νάνδρος ορμώμενος από την είδηση της επικαιρότητας, έστω με ελαφρώς προγλωσσικούς όρους.
Και ήρθε να το θίξει προς επίλυση στην ενότητα "Θρησκειολογία" του PHORUM.COM.GR ; :lol:



Νομίζω τέτοιοι στόχοι απαιτούν και ανάλογες διαδικασίες (Πρόσωπο/Οργάνωση > Κράτος/ΔΣ Εκκ. Ελλάδος. να επιληφθούν τού κάθε προβλήματος για να πάει στην άκρη ο κάθε καιροσκόπος. να εξυγιανθεί ο χώρος.


Για το θέμα
Οι αυτόχειρες καθώς γνωρίζω κηδεύονται κανονικά από τη διοίκηση τού κοιμητηρίου αλλά κατά περίπτωση από τήν Εκκλησία. Ανάλογα τη "διαβάθμιση" αυτοχειρίας. κι ο αλκοολικός και ο τοξικοεξαρτημένος και ο οδηγός, διαβαθμίσεις αυτοχειρίας είναι, βάση ποσοστών θανάτων από αυτές τις αιτίες.

Έχω γνωρίσει δύο περιπτώσεις αυτοχείρων που πρώτα σκότωσαν τη νόμιμη σύζυγο και μετά έκαναν το λάθος να βάλουν το κυνηγητικό κάτω από το σαγόνι.
ΕΠΈΖΗΣΑΝ
και οι δύο μίλησαν γραπτώς με παπά (λόγο έλλειψης, τουλάχιστον κάτω σιαγώνος λόγο τής "ατυχούς" αυτοχειρίας).

Απ' ότι ξέρω για τον ένα, κηδεύτηκε εκκλησιαστικά 2 μήνες μετά επειδή δεν άντεξε στα τραύματα (75 ετών το 90΄) ο άλλος δεν ξέρω αν ζει. το 95΄που τον γνώρισα ήταν 55-60 χρονών.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 26 Σεπ 2021, 10:52

για τους αυτοχειρες το έχω ακουσει και απο οσο ξερω ειναι πιο ελαστικη η εκκλησια σήμερα.

αλλά αυτό που μου είχε προκαλέσει φρίκη όταν ήμουν μικρή, ήταν όταν άκουσα στο κοιμητήριο του χωριού μου, ότι τα αβάπτιστα βρέφη τα θάβουν ακήδευτα, χωρίς σταυρό στο μνήμα. για αυτό και βγήκε το έθιμο της αεροβάπτισης, από όσο ξέρω.

ελπιζω, να μην ισχύει και σήμερα κάτι τέτοιο, γιατί τα βρέφη είναι αθώα και κάτι τέτοιο θα προκαλούσε μεγαλύτερο πόνο στους γονείς τους.....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 26 Σεπ 2021, 11:47

Naranjita έγραψε:
26 Σεπ 2021, 10:52
για τους αυτοχειρες το έχω ακουσει και απο οσο ξερω ειναι πιο ελαστικη η εκκλησια σήμερα.

αλλά αυτό που μου είχε προκαλέσει φρίκη όταν ήμουν μικρή, ήταν όταν άκουσα στο κοιμητήριο του χωριού μου, ότι τα αβάπτιστα βρέφη τα θάβουν ακήδευτα, χωρίς σταυρό στο μνήμα. για αυτό και βγήκε το έθιμο της αεροβάπτισης, από όσο ξέρω.

ελπιζω, να μην ισχύει και σήμερα κάτι τέτοιο, γιατί τα βρέφη είναι αθώα και κάτι τέτοιο θα προκαλούσε μεγαλύτερο πόνο στους γονείς τους.....
Νομίζω ότι δεν ισχύει

Το αεροβάπτισμα από πατέρα, γιατρό, συγγενή. άντρα βασικά και αν δεν υπάρχουν άνδρες, γυναίκα. τότε ισχύει εκκλησιαστικά η βάπτιση. υποθέτω

μπορεί να μας διαφωτίσει κανένας θεολόγος τού πχόρουμ.

μιας και βρισκόμαστε "Θρησκειολογία", ο ΟΥΤΙΣ υποθέτω ή ακόμα ο George_V ή και ο Στύγιος σα δεύτερο πτυχίο θεολογίας. και άλλοι, υποθέτω :102:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68596
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Σεπ 2021, 13:21

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2021, 01:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 12:48
Nandros έγραψε:
25 Σεπ 2021, 12:12

Αυτό κατάλαβες; :003:
.
Αναφέρομαι σε αυτά που εσείς δείχνετε να έχετε καταλάβει.

Όταν αναφέρετε κάτι πιο σοβαρό από ιστορίες για παιδιά (νοητικώς και όχι ηλικιακώς) θα καταλάβω άλλα.
Υπάρχουν δύο εντελώς διαφορετικά ζητήματα.

Το ένα είναι ότι δεν υπάρχει Θεός και ως προς αυτό σφάλλουν όλες οι θρησκείες. Αυτό είναι ας πούμε το φιλοσοφικό ζήτημα και ζήτημα ατομικής συνείδησης. Όπως άλλωστε και το πώς θα κηδευτείς ή αν θα κάνεις τη Χ τελετουργία.

Το άλλο είναι ότι ειδικά οι ελληνορθόδοξοι παπάδες αποτελούν ένα κομμάτι του βαθέος κράτους που διακρίνεται (πλειοψηφικά γιατί πάντα υπάρχει ο ένας στους εκατό που αξίζει) για τη διαφθορά και την ανηθικότητά του, ενώ το σύνολο σχεδόν των πράξεών τους δείχνει ότι βασικός σκοπός τους είναι να προστατέψουν και να εδραιώσουν την εξουσία και τα λεφτά τους. Έτσι είναι αρκετά πιο δύσκολο να κηδευτείς επειδή έκανες πολιτικό γάμο παρά επειδή αυτοκτόνησες (και μάλιστα έχοντας σκοτώσει μια γυναίκα με την οποία παρεμπιπτόντως μοιχεύατε). Διότι μολονότι και τα δύο είναι αμαρτία (και μάλιστα το ένα ασυγχώρητο), μόνο το πρώτο απειλεί τον τζίρο της Εκκλησίας και το στενό εναγκαλισμό της με την ίδια την οικογενειακή ζωή των κατοίκων της χώρας. Φυσικά ΚΑΙ για τα δύο μπορείς να βρεις παπά να σου κάνει και κηδεία και ό,τι θες, αρκεί να του τα σκάσεις ή να τον έχεις βύσμα (η διαφθορά που λέγαμε).

Νομίζω λοιπόν ότι το δεύτερο ζήτημα θίγει ο φίλος Νάνδρος ορμώμενος από την είδηση της επικαιρότητας, έστω με ελαφρώς προγλωσσικούς όρους.
Εγώ νομίζω ότι και τα δύο θέματα έχουν άμεση/αμφίδρομη σχέση, τόσο στο ατομικό όσο και στο κοινωνικό πλαίσιο.

Όπως αντιμετωπίζει, αντιλαμβάνεται κάποιος τον Θεό, έτσι αντιμετωπίζει και τους ανθρώπους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
MelidonisM
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 25 Δεκ 2020, 23:56
Phorum.gr user: MelidonisM

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MelidonisM » 26 Σεπ 2021, 13:31

Nandros έγραψε:
24 Σεπ 2021, 16:55
.
Ακούω ότι σήμερα κηδεύεται ο δολοφόνος/αυτόχειρας στην Ρόδο.
Από ότι γνωρίζω η εκκλησία δεν κηδεύει αυτόχειρες. Άλλαξε κάτι;

Το γεγονός ότι κηδεύει κανονικά δολοφόνους δεν το σχολιάζω.
.
Αν έχει η οικογένεια μέσο και στάτους, όλα γίνονται.
Η αυστηρότητα θα εξαντληθεί σε κανένα ασύνδετο και κακορίζικο.
Το ίδιο ισχύει και για γάμους και βαφτίσια,
όπου υπάρχουν διάφορα κωλύματα,
όπως ότι δεν μπορεί κάποιος με πολιτικό γάμο να βαφτίσει ή να γίνει κουμπάρος.
Liquids enter better than solids

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Σεπ 2021, 14:21

O I έγραψε:
26 Σεπ 2021, 11:47
Naranjita έγραψε:
26 Σεπ 2021, 10:52
για τους αυτοχειρες το έχω ακουσει και απο οσο ξερω ειναι πιο ελαστικη η εκκλησια σήμερα.

αλλά αυτό που μου είχε προκαλέσει φρίκη όταν ήμουν μικρή, ήταν όταν άκουσα στο κοιμητήριο του χωριού μου, ότι τα αβάπτιστα βρέφη τα θάβουν ακήδευτα, χωρίς σταυρό στο μνήμα. για αυτό και βγήκε το έθιμο της αεροβάπτισης, από όσο ξέρω.

ελπιζω, να μην ισχύει και σήμερα κάτι τέτοιο, γιατί τα βρέφη είναι αθώα και κάτι τέτοιο θα προκαλούσε μεγαλύτερο πόνο στους γονείς τους.....
Νομίζω ότι δεν ισχύει

Το αεροβάπτισμα από πατέρα, γιατρό, συγγενή. άντρα βασικά και αν δεν υπάρχουν άνδρες, γυναίκα. τότε ισχύει εκκλησιαστικά η βάπτιση. υποθέτω

μπορεί να μας διαφωτίσει κανένας θεολόγος τού πχόρουμ.

μιας και βρισκόμαστε "Θρησκειολογία", ο ΟΥΤΙΣ υποθέτω ή ακόμα ο George_V ή και ο Στύγιος σα δεύτερο πτυχίο θεολογίας. και άλλοι, υποθέτω :102:

.,

Iσχύει το αεροβάπτισμα για τα βρέφη και η κηδεία κατά παραχώρηση. Για τους αυτόχειρες δε γνωρίζω ,έχω μείνει λίγο πίσω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 26 Σεπ 2021, 14:56

όλα αυτά σας φαίνονται σοβαρά έτσι?

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Οι αυτόχειρες κηδεύονται κανονικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 27 Σεπ 2021, 05:26

Στύγιος έγραψε:
26 Σεπ 2021, 14:21
O I έγραψε:
26 Σεπ 2021, 11:47
Naranjita έγραψε:
26 Σεπ 2021, 10:52
για τους αυτοχειρες το έχω ακουσει και απο οσο ξερω ειναι πιο ελαστικη η εκκλησια σήμερα.

αλλά αυτό που μου είχε προκαλέσει φρίκη όταν ήμουν μικρή, ήταν όταν άκουσα στο κοιμητήριο του χωριού μου, ότι τα αβάπτιστα βρέφη τα θάβουν ακήδευτα, χωρίς σταυρό στο μνήμα. για αυτό και βγήκε το έθιμο της αεροβάπτισης, από όσο ξέρω.

ελπιζω, να μην ισχύει και σήμερα κάτι τέτοιο, γιατί τα βρέφη είναι αθώα και κάτι τέτοιο θα προκαλούσε μεγαλύτερο πόνο στους γονείς τους.....
Νομίζω ότι δεν ισχύει

Το αεροβάπτισμα από πατέρα, γιατρό, συγγενή. άντρα βασικά και αν δεν υπάρχουν άνδρες, γυναίκα. τότε ισχύει εκκλησιαστικά η βάπτιση. υποθέτω

μπορεί να μας διαφωτίσει κανένας θεολόγος τού πχόρουμ.

μιας και βρισκόμαστε "Θρησκειολογία", ο ΟΥΤΙΣ υποθέτω ή ακόμα ο George_V ή και ο Στύγιος σα δεύτερο πτυχίο θεολογίας. και άλλοι, υποθέτω :102:

.,

Iσχύει το αεροβάπτισμα για τα βρέφη και η κηδεία κατά παραχώρηση. Για τους αυτόχειρες δε γνωρίζω ,έχω μείνει λίγο πίσω.
Κι εγώ υποστηρίζω ότι το υπογραμμισμένο ισχύει

Στους αυτόχειρες η εκκλησία...θυμάμαι το 92΄ σε κηδεία τοξικοεξαρτημένου 26 ετών, πέθανε από υπερβολική δόση και δεν τον διάβαζαν αλλά όσους πέθαιναν από κύρωση ύπατος-αλκοολικοί, διαβαζόντουσαν κανονικά.

Νομίζω αυτές οι "διαβαθμίσεις" πλέον έχουν εξισορροπηθεί



Είναι θέμα...είναι θέμα. οι παράγοντες για αυτοκτονία πολλοί σήμερα...

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών