Τι είναι θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Δεκ 2021, 20:47

nemo έγραψε:
05 Δεκ 2021, 20:39
taxalata xalasa έγραψε:
05 Δεκ 2021, 20:16
nemo έγραψε:
05 Δεκ 2021, 10:32


το καλο με το θετικο εχουν τις ιδιες εννοιες για το ανθρωπινο ειδος ή ακομη και για το ζωικο βασιλειο ή το πλανητικο συστημα
ακομη και για εναν θεο το θετικο ή το καλο ή το κακο ή το αρνητικο παιζει το ρολο του στην δημιουργια ή στην καταστροφη
ακομη ενας θεος παντα λειτουργει θετικα με την αποψη του αιωνιου δημιουργου
Αλλος πινει, αλλος μεθαει, καπτεν.
Σου λενε οτι η αρνηση και οι εννοιες καλο-κακο οπως τις εννοουμε απουσιαζουν απο την συμπαντικη πραγματικοτητα και εσυ γραφεις οτι παιζουν ρολο στην θεϊκη δημιουργια η στην καταστροφη.
Για δες το παλι...

Κακο.
Καλα ειναι τα ομορφα, τα ωραια. Τα κακα ειναι τα περιττωματα, η κοπρια.
Η οποια, κοπρια, ομως ειναι θετικοτατη και καλη για την ανακυκλωση της ζωης και κατ'επεκταση ειναι καλη και ομορφη για τους μικροοργανισμους που αποσυνθετουν την κοπρια για να ταισουν μετα τις ριζες του φυτικων οντων που τρεφουν με την σειρα τους τα ζωικα οντα για να ξανακανουν κακα τα οποια ειναι καλα για τα ιδια ζωικα οντα που τα ονομαζουν κακα.
Καταλαβαινεις την υποκειμενικοτητα των εννοιων και την μη πραγματικη συμπαντικη υπαρξη των με την εννοια που δινουμε εμεις μεταφορικα;

Αρνητικο.
Ψαξε να δεις (-1) μειον ενα δεντρο γυρω σου. Οχι να το σκεφτεις. Να το δεις, εστω και με την βοηθεια της επιστημης αν τα ματια σου δεν επαρκουν για να συλλαβουν τις συχνοτητες που εκπεμπει αυτο το μειον ενα δεντρο. Ακομα και να κοψεις το δεντρο για να μου πεις, "να ρε, ηταν ενα δεντρο και τωρα δεν ειναι, αρα να το μειον ενα δεντρο", τοτε εισαι βλαξ, γιατι παλι αδυνατεις να μου δειξεις το (-1) μειον ενα δεντρο εκει που ηταν το δεντρο. Αυτο που βλεπουμε και οι δυο μας ειναι η απουσια του δεντρου, 0 δεντρο, και οχι -1 δεντρο.
Αν το δεις, πες μου πως το εκανες για να το δω και εγω που μαι ζαβος.
αναλογως την συχνότητα που συλλαμβανουμε σαν παρατηρητες - που ειμαστε το καλο και το αρνητικο το κακο και το θετικο
υπαρχουν σαν λεξεις και εννοιες για να περιγράψουμε πχ μια καταστροφη που ειναι το κακο και το αρνητικο
ακομη και για το συμπαν ειναι κακο να καταστραφει η γη οπως και για το ανθρωπινο ειδος δεν θα ειναι κατι το θετικο
γιατι για να την αναπληρώσει θα περασουν καμποσα εκατομμυρια χρονια

και σε λεω για το συμπαν που δημιουργει και οχι για τον γκωλο της κατσικας που ειναι ο καλυτερος μαστορας
...κατσε ρε καπτεν, να βγαλουμε μια ακρη με αυτα που γραφεις.
Δηλαδη που το βλεπεις το "κακο" και το "αρνητικο" στο να καταστρεψω 4 τσοφλια απο αυγα για να παρω το ασπραδι και το κροκι που ναι μεσα για να σου φτιαξω μια ομελετα να σε κερασω;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 05 Δεκ 2021, 21:16

προσπαθω να σου πω πως υπαρχει το κακο το καλο το θετικο και το αρνητικο και πως ολες αυτες οι λεξεις εχουν την ιδια αποδοση
στο να διαχωρισουν την καταστροφη απο την δημιουργία .... πχ ο ρολος των οντων ειναι η δημιουργια της ζωης και οχι στην ελλειψη της
ενω εσυ λες πως δεν υπαρχει το κακο ή το καλο αλλα το θετικο και το αρνητικο και εγω συνεχιζω να βλεπω την ομαδα να χανει
που αν δεν ισοφαρίσει θα ειναι κακο και αρνητικο για μενα τον οπαδο και παρατηρητη ...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Δεκ 2021, 21:39

nemo έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:16
προσπαθω να σου πω πως υπαρχει το κακο το καλο το θετικο και το αρνητικο και πως ολες αυτες οι λεξεις εχουν την ιδια αποδοση
στο να διαχωρισουν την καταστροφη απο την δημιουργία .... πχ ο ρολος των οντων ειναι η δημιουργια της ζωης και οχι στην ελλειψη της
ενω εσυ λες πως δεν υπαρχει το κακο ή το καλο αλλα το θετικο και το αρνητικο και εγω συνεχιζω να βλεπω την ομαδα να χανει
που αν δεν ισοφαρίσει θα ειναι κακο και αρνητικο για μενα τον οπαδο και παρατηρητη ...
Εγω σου λεω πως υπαρχει μονο το θετικο.
Ουτε ειπα υπαρχει το αρνητικο, ουτε τα συγχεω με το το καλο και το κακο. Αυτα ειναι συνθεσεις του θετικου και ειναι η ομορφια και τα σκατα. Μη λες οτι εγω ειπα κατι που δεν ειπα.

Ειπαμε, συμβατικα τα εχουμε ορισει ετσι απο ατομικη οπτικη.
Για σενα ειναι κακο και αρνητικο επειδη εισαι οπαδος και λειτουργεις με οπαδικα περιορισμενη αντιληψη και για τον αλλον οπαδο ειναι καλο και θετικο γιατι λειτουργει με οπαδικα περιορισμενη αντιληψη και αυτες οι αντιληψεις των δυο σας θα αντιστραφουν μολις αλλαξει το αποτελεσμα με ενα γκολ η παραπανω...

Για μενα τον φιλαθλο, που εχω αοριστη φιλαθλη αντιληψη, ειναι μια καλη και θετικη παρασταση μεταξυ δυο θετικων αντιθετων ομαδων που "αλληλοπηδιουνται" και συνθετουν ενα καλο και θετικο θεαμα για μενα.
Τωρα ποιος εχει παθητικο και ποιος ενεργητικο ρολο στο "αλληλοπηδημα" εντος του χωρου, ειναι λεπτομερεια μη σταθερα και ξεκινα απο το 0 και αναλογα τα θετικα προσοντα και συνθεση των ομαδων, θα ειναι και η αποδοση που θα φερει στην μια θετικοτερο αποτελεσμα απο ο,τι στην αλλη η ισοδυναμο αν οι συνθεσεις των ομαδων ειναι ισοδυναμες. Και οι δυο ομαδες ειναι ισες η μεγαλυτερες του 0 σε αποδοση. Ποτε αρνητικη αποδοση. Για μενα τον φιλαθλο που βλεπω.
Για σενα τον οπαδο που φορας παρωπιδες, η πραγματικοτητα ειναι περιορισμενη και ζεις σε ενα δικο σου συμπαν μη πραγματικο...Το καταλαβαινεις αυτο;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 06 Δεκ 2021, 08:49

taxalata xalasa έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:39
nemo έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:16
προσπαθω να σου πω πως υπαρχει το κακο το καλο το θετικο και το αρνητικο και πως ολες αυτες οι λεξεις εχουν την ιδια αποδοση
στο να διαχωρισουν την καταστροφη απο την δημιουργία .... πχ ο ρολος των οντων ειναι η δημιουργια της ζωης και οχι στην ελλειψη της
ενω εσυ λες πως δεν υπαρχει το κακο ή το καλο αλλα το θετικο και το αρνητικο και εγω συνεχιζω να βλεπω την ομαδα να χανει
που αν δεν ισοφαρίσει θα ειναι κακο και αρνητικο για μενα τον οπαδο και παρατηρητη ...
Εγω σου λεω πως υπαρχει μονο το θετικο.
Ουτε ειπα υπαρχει το αρνητικο, ουτε τα συγχεω με το το καλο και το κακο. Αυτα ειναι συνθεσεις του θετικου και ειναι η ομορφια και τα σκατα. Μη λες οτι εγω ειπα κατι που δεν ειπα.

Ειπαμε, συμβατικα τα εχουμε ορισει ετσι απο ατομικη οπτικη.
Για σενα ειναι κακο και αρνητικο επειδη εισαι οπαδος και λειτουργεις με οπαδικα περιορισμενη αντιληψη και για τον αλλον οπαδο ειναι καλο και θετικο γιατι λειτουργει με οπαδικα περιορισμενη αντιληψη και αυτες οι αντιληψεις των δυο σας θα αντιστραφουν μολις αλλαξει το αποτελεσμα με ενα γκολ η παραπανω...

Για μενα τον φιλαθλο, που εχω αοριστη φιλαθλη αντιληψη, ειναι μια καλη και θετικη παρασταση μεταξυ δυο θετικων αντιθετων ομαδων που "αλληλοπηδιουνται" και συνθετουν ενα καλο και θετικο θεαμα για μενα.
Τωρα ποιος εχει παθητικο και ποιος ενεργητικο ρολο στο "αλληλοπηδημα" εντος του χωρου, ειναι λεπτομερεια μη σταθερα και ξεκινα απο το 0 και αναλογα τα θετικα προσοντα και συνθεση των ομαδων, θα ειναι και η αποδοση που θα φερει στην μια θετικοτερο αποτελεσμα απο ο,τι στην αλλη η ισοδυναμο αν οι συνθεσεις των ομαδων ειναι ισοδυναμες. Και οι δυο ομαδες ειναι ισες η μεγαλυτερες του 0 σε αποδοση. Ποτε αρνητικη αποδοση. Για μενα τον φιλαθλο που βλεπω.
Για σενα τον οπαδο που φορας παρωπιδες, η πραγματικοτητα ειναι περιορισμενη και ζεις σε ενα δικο σου συμπαν μη πραγματικο...Το καταλαβαινεις αυτο;
με αυτην την εννοια θα συμφωνησω απο την αρχη που το ειπες και ετσι ειναι ...αλλα σε ενα αλλο επιπεδο που δεν ξερω ποιο ειναι
το θετικο το καλο το κακο και το αρνητικο θα υπαρχουν διαφορες και επιπτωσεις

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 06 Δεκ 2021, 09:22

nemo έγραψε:
06 Δεκ 2021, 08:49
taxalata xalasa έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:39
nemo έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:16
προσπαθω να σου πω πως υπαρχει το κακο το καλο το θετικο και το αρνητικο και πως ολες αυτες οι λεξεις εχουν την ιδια αποδοση
στο να διαχωρισουν την καταστροφη απο την δημιουργία .... πχ ο ρολος των οντων ειναι η δημιουργια της ζωης και οχι στην ελλειψη της
ενω εσυ λες πως δεν υπαρχει το κακο ή το καλο αλλα το θετικο και το αρνητικο και εγω συνεχιζω να βλεπω την ομαδα να χανει
που αν δεν ισοφαρίσει θα ειναι κακο και αρνητικο για μενα τον οπαδο και παρατηρητη ...
Εγω σου λεω πως υπαρχει μονο το θετικο.
Ουτε ειπα υπαρχει το αρνητικο, ουτε τα συγχεω με το το καλο και το κακο. Αυτα ειναι συνθεσεις του θετικου και ειναι η ομορφια και τα σκατα. Μη λες οτι εγω ειπα κατι που δεν ειπα.

Ειπαμε, συμβατικα τα εχουμε ορισει ετσι απο ατομικη οπτικη.
Για σενα ειναι κακο και αρνητικο επειδη εισαι οπαδος και λειτουργεις με οπαδικα περιορισμενη αντιληψη και για τον αλλον οπαδο ειναι καλο και θετικο γιατι λειτουργει με οπαδικα περιορισμενη αντιληψη και αυτες οι αντιληψεις των δυο σας θα αντιστραφουν μολις αλλαξει το αποτελεσμα με ενα γκολ η παραπανω...

Για μενα τον φιλαθλο, που εχω αοριστη φιλαθλη αντιληψη, ειναι μια καλη και θετικη παρασταση μεταξυ δυο θετικων αντιθετων ομαδων που "αλληλοπηδιουνται" και συνθετουν ενα καλο και θετικο θεαμα για μενα.
Τωρα ποιος εχει παθητικο και ποιος ενεργητικο ρολο στο "αλληλοπηδημα" εντος του χωρου, ειναι λεπτομερεια μη σταθερα και ξεκινα απο το 0 και αναλογα τα θετικα προσοντα και συνθεση των ομαδων, θα ειναι και η αποδοση που θα φερει στην μια θετικοτερο αποτελεσμα απο ο,τι στην αλλη η ισοδυναμο αν οι συνθεσεις των ομαδων ειναι ισοδυναμες. Και οι δυο ομαδες ειναι ισες η μεγαλυτερες του 0 σε αποδοση. Ποτε αρνητικη αποδοση. Για μενα τον φιλαθλο που βλεπω.
Για σενα τον οπαδο που φορας παρωπιδες, η πραγματικοτητα ειναι περιορισμενη και ζεις σε ενα δικο σου συμπαν μη πραγματικο...Το καταλαβαινεις αυτο;
με αυτην την εννοια θα συμφωνησω απο την αρχη που το ειπες και ετσι ειναι ...αλλα σε ενα αλλο επιπεδο που δεν ξερω ποιο ειναι
το θετικο το καλο το κακο και το αρνητικο θα υπαρχουν διαφορες και επιπτωσεις
σε ενα επιπεδο που δεν ξερεις ποιο ειναι...
αφου το ειπες το επιπεδο πριν. τωρα δεν ξερεις;
οπαδικο επιπεδο. παροπιδικο επιπεδο. homo sapiens opadus. :8) , συγγενικο ειδος του homo sapiens sapiens. Αγνοω ποσα χρονια, αιωνες η χιλιετιες εχουν διαφορα στην εξελιξη οι sapiens² μπροστα απο τους sapiens opadus. Παντως ειναι συγγενικα ειδη, με κοινους προγονους στο μακρινο παρελθον.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 06 Δεκ 2021, 10:27

taxalata xalasa έγραψε:
06 Δεκ 2021, 09:22


με αυτην την εννοια θα συμφωνησω απο την αρχη που το ειπες και ετσι ειναι ...αλλα σε ενα αλλο επιπεδο που δεν ξερω ποιο ειναι
το θετικο το καλο το κακο και το αρνητικο θα υπαρχουν διαφορες και επιπτωσεις
σε ενα επιπεδο που δεν ξερεις ποιο ειναι...
αφου το ειπες το επιπεδο πριν. τωρα δεν ξερεις;
οπαδικο επιπεδο. παροπιδικο επιπεδο. homo sapiens opadus. :8) , συγγενικο ειδος του homo sapiens sapiens. Αγνοω ποσα χρονια, αιωνες η χιλιετιες εχουν διαφορα στην εξελιξη οι sapiens² μπροστα απο τους sapiens opadus. Παντως ειναι συγγενικα ειδη, με κοινους προγονους στο μακρινο παρελθον.... :003:
[/quote]

βρε συ δεν ειμαι επιστημονας να τα γραφω με επιστημονικους ορους ασε που θελει και τον χρονο του το γραψιμο

αλλα( ξανα) βρε συ σε ολα υπαρχει μια διακριση ειδικα αν απο απλος παρατηρητης εισαι και συμμετοχος σε μια δημιουργια
ασε και το αλλο με το -δεν υπαρχει καλο και κακο για το συμπαν και απλα ειναι μια ανθρωπινη εφευρεση για δικαιολογήσει κατι
αυτο το σλογκαν εχω παψει και να το πιστευω και να το λεω ....

greekgreek
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Δεκ 2021, 01:11

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από greekgreek » 17 Φεβ 2022, 03:38

Πιστεύω από την αρχαιότητα οι άνθρωποι έβλεπαν κάποια πράγματα , κάποιες μεταβολές στη φύση ,κάποια θαύματα ,που δεν μπορούσαν να εξηγήσουν με τη λογική και πίστεψαν ότι είναι "έργο του Θεού ", στην ύπαρξη δηλαδή μιας πανίσχυρης δύναμης που παρακολουθεί από τον ουρανό και μπορεί να παρέμβει.
Στην πραγματικότητα οι άνθρωποι με τις επιθυμίες/ προσευχές τους ,με την ψυχική τους δύναμη (ο Θεός που είναι μέσα τους) επηρέασαν τα πράγματα .
Αυτή η ψυχική δύναμη των ανθρώπων μπορεί να επηρεάσει ανεπαίσθητα τα πράγματα.
Λειτουργεί όμως αθροιστικά , όσοι περισσότεροι συμμετέχουν σε αυτές τις επιθυμίες/ προσευχές , τόσο μεγαλύτερη είναι αυτή η ανεπαίσθητη ισχύς τους.
Η ανεπαίσθητη αυτή δύναμη μπορεί να αλλάξει την ροή των γεγονότων ,να επηρεάσει κάτι μεγαλύτερο , αυτό κάτι ακόμη μεγαλύτερο κ.ο.κ (σαν ντόμινο).
Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κάτι εντυπωσιακό , κάτι που μοιάζει υπερφυσικό ,κάτι που που μοιάζει να είναι "έργο Θεού".
Το ονομάζω "άγγιγμα του Θεού" , μοιάζει με κάτι υπερφυσικό ,που όμως δεν είναι .

Αυτό απαντάει και στο ερώτημα που είναι ο Θεός όταν υπάρχουν τόσες καταστροφές ή πανδημίες και πεθαίνουν εκατομμύρια κόσμος .
Υπάρχει μια ανώτερη δύναμή ,δεν είναι όμως όπως την έχουμε πλάσει στο μυαλό μας.

Η δύναμη αυτή είναι οι ψυχές που είναι μέσα στους ανθρώπους.
Έχω νιώσει την ψυχή κάποιου ατόμου , λίγες ώρες μετά τον θάνατο του.
Πιθανολογώ ότι μετά από κάποιες ώρες μετά τον θάνατο η ψυχή θα κινείται μόνο σε κάποιες άλλες διαστάσεις ,μέχρι να μπει σε κάποιο άλλο νεογέννητο σώμα.
Η ψυχή λοιπόν μπορεί να κινηθεί και σε άλλες διαστάσεις και μπορεί να δει το μέλλον ,πιστεύω λόγω της διαστολής του χρόνου.
Η θεωρία της διαστολής του χρόνου βασίζεται στη θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάιν και διάβασα πρόσφατα ότι σε πειράματα που έγιναν σε ρολόγια ακριβείας ,βρήκαν διαφορές στο χρόνο μεταξύ ρολογιών που είχαν απόσταση ενός χιλιοστού.

Ακόμη η ψυχή λόγω το ότι κινείται και σε άλλες διαστάσεις μπορεί να αντιληφθεί πράγματα πέρα από τη λογική , ακόμη με την προσευχή / αυτοσυγκέντρωση/ διαλογισμό μπορεί να βγάλει το 100% του εαυτού μας.
Πολλοί χρησιμοποιούν την προσευχή / αυτοσυγκέντρωση/ διαλογισμό και αν δεν δουν άμεσα αποτελέσματα πιστεύουν ότι δεν τους βοηθάνε.
Μπορεί να σε βοηθήσουν στη μεθεπόμενη φάση ,μιας και εξαρτάται και από την κατάσταση που βρίσκεσαι ,μπορεί οι συνθήκες να μην είναι κατάλληλες , ξανά δοκίμασε και πιο ύστερα που οι συνθήκες είναι καλύτερες.

Υ.Γ:Πιθανότατα αυτό είναι το "τέλος" και δεν θα ξαναγράψω για τέτοια θέματα.

Noob saibot
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 06 Μαρ 2022, 17:30
Phorum.gr user: Noob
Τοποθεσία: Τόπος ιερός

Re: Τι είναι θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noob saibot » 04 Απρ 2022, 09:14

Αν λάβουμε υπ' όψιν κάποιους "θεούς" οι οποίοι είναι τερατόμορφοι στη όψη. Οπως οι θεοί των Αιγυπτίων φερ' ειπείν ή τα αβατάρ των Ινδών ή ίσως κάποιοι άλλοι (Μπαφομέτ?) τότε μάλλον φαίνεται οτι τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά.
There is no system

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών