Μήνυμα προς τη SUV

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Δεκ 2021, 19:22

Λοιπόν αγαπητή μου SUV,
εδώ θα καταθέσω τη δική μου άποψη για τα τεκταινόμενα των ημερών αλλά και μία μικρή κριτική (αν μου επιτρέπεις) πάνω στη στάση σου σε σχέση με αυτά.
Στο πρώτο βιβλίο της Πολιτείας του Πλάτωνα,ο Σωκράτης εμπλέκεται σε μία φιλοσοφική συζήτηση με τον Πολέμαρχο,τον γιο του Κέφαλου,σχετικά με την έννοια του δικαίου και πως αυτό ερμηνεύεται.
Τη συζήτηση διακόπτει σε κάπως έξαλλη κατάσταση,ο Θρασύμαχος,που συμπεριφέρεται σαν Κάρεν,σε σημείο που να τρομάξει το Σωκράτη.
(όπου Κάρεν = υπέρμαχος του εμβολίου και Σωκράτης=αυτός που αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό τον υποχρεωτικό εμβολιασμό και θέλει οπωσδήποτε μία εμπεριστατωμένη ανάλυση,προκειμένου να καταλήξει σε ένα ασφαλές συμπέρασμα)
Η συζήτηση αποκτά φοβερό ενδιαφέρον,διότι ο Θρασύμαχος,υποστηρίζει πως δίκαιο είναι αυτό που έχει επικρατήσει να λέμε έως και σήμερα,το συμφέρον δηλαδή του ισχυρότερου,άσχετα αν αυτό βλάπτει τους αρχόμενους.
Μέσα από μία δαιδαλώδη διαδικασία ερωταποκρίσεων,ο Σωκράτης τον κάνει να παραδεχτεί (όχι εύκολα βέβαια )ότι δίκαιος δεν μπορεί να θεωρείται αυτός που επωφελείται από τις πράξεις του,ενώ αυτές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα στους ανίσχυρους/αρχόμενους.
Ισχυρότερος = κυβερνήσεις/φαρμακευτικές (στην περίπτωσή μας) και ανίσχυροι/αρχόμενοι,εμείς,ΟΛΟΣ ο πληθυσμός,ανεξαρτήτου προτίμησης στο εμβόλιο ή μη προτίμησης σε αυτό.

Εδώ τώρα θέλω να σου πω το εξής : ο εχθρός σου,αυτή τη στιγμή,δεν είναι η Γκερ,δεν είναι ο ταλαίπωρος,δεν είναι ο Νάνδρος και γενικά όλοι όσοι έχουν την αντίθετη άποψη από σένα (και στάση ζωής,ταυτόχρονα)
Κατά τον ίδιο τρόπο,φίλοι σου δεν είναι τα γερόντια στις Σέρρες,δεν είναι ο Στάθης Αγγελόπουλος,δεν είμαι εγώ.
Φίλος σου πρέπει να είναι το δίκαιο και εχθρός σου η αδικία.
Η εξίσωση αυτή βγάζει το αποτέλεσμα πως,εάν σε κάτι πρέπει να μαχηθείς ενάντια,είναι η άρχουσα τάξη,που μόνο δίκαιη δεν μπορείς να τη χαρακτηρίσεις,ειδικά σήμερα.

Έχω καταλάβει ότι αντιτίθεσαι στο εμβόλιο επειδή είναι φτιαγμένο από έμβρυα μωρών,σωστά το γράφω ;
Μία ερώτηση : έχεις καταλάβει τι καταναλώνουμε σαν τροφή όλα αυτά τα χρόνια ; Όχι,δεν έχεις καταλάβει,ούτε κι εγώ,ούτε κανείς μας.
Άλλη ερώτηση : σαν γυναίκα που είσαι,φαντάζομαι πως θα χρησιμοποιείς διάφορα καλλυντικά - ξέρεις πως φτιάχνονται αυτά ; Τις φάλαινες τις ρώτησες ; Τις φώκιες ; Τα άλλα πλάσματα,που κάθε άλλο υποδεέστερα από εμάς είναι ; (είναι πλάσματα του Θεού,μην το ξεχνάς)

Τώρα,ο ιός που κυκλοφορεί,είναι μεν εργαστηριακός,αλλά ταυτόχρονα είναι θανατηφόρος για πολύ κόσμο.Αν παίζει κάποιο πρόβλημα υγείας,π.χ. στα πνευμόνια,ή,στην καρδιά,είναι πολύ πιθανόν να σε ξεκάνει.Το εμβόλιο,άσχετα από τι είναι φτιαγμένο,προφανώς βοηθάει στο να μην πεθαίνουν τόσο εύκολα αυτοί που έχουν τέτοια προβλήματα (και το άσχημο είναι πως,μπορεί να έχω εγώ π.χ. κάποιο πρόβλημα και να μην το γνωρίζω και αν κολλήσω τον ιό,να σας κουνήσω μαντήλι)
Στο σημείο αυτό όμως,έρχομαι από την πλευρά σου.Αντιδρώ κι εγώ,όχι στο εμβόλιο,αλλά στην υποχρεωτικότητα ως μέσο ελέγχου των πληθυσμών όλης της Γης.Τέτοιο πράγμα με κάποια ασθένεια δεν έχει συμβεί ποτέ σε παγκόσμια κλίμακα και τέτοια μέτρα δεν έχουν παρθεί ποτέ για κάποια ασθένεια.Είναι δηλαδή ολοφάνερο ότι ο ιός,εφόσον είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα,χρησιμοποιείται για τη χειραγώγηση και έλεγχο της πλέμπας,ημών δηλαδή.
Κάποιοι άνθρωποι,μάλλον οι περισσότεροι,αρνούνται να το δουν αυτό.
Δικαίωμά τους.
Δεν πρέπει όμως να τα βάζεις με αυτούς,αλλά προτιμότερο είναι να προετοιμάζεσαι εσύ,πνευματικά και ψυχολογικά για αυτά που έρχονται.
Το εμβόλιο ΔΕΝ είναι το σφράγισμα που λένε κάποιοι υπερ-ορθόδοξοι (και όλοι αυτοί,με αφήνουν προσωπικά εντελώς αδιάφορο,όπως αδιάφορο με αφήνουν και οι γέροντες,ο Παϊσιος,ο πνευματικός,ο τάδε και ο δείνα).
Όλοι αυτοί είναι άνθρωποι και οι άνθρωποι κάνουν λάθη.Θέλεις να με χαρακτηρίσεις αιρετικό ; ψευτο-θεοσεβούμενο ; μπορείς να το κάνεις και δεν θα με πειράξει καθόλου - θα ξεκαθαρίσω όμως ότι αν με ενδιαφέρει ο Λόγος κάποιου,είναι αυτός του Ιησού Χριστού,όπως και ο Λόγος του Σωκράτη που ανέφερα πριν.Σε αυτούς βλέπω πνευματικές Οντότητες, πριν και πάνω απ'όλα,που θυσιάστηκαν για τα πιστεύω τους.Και αυτό,πραγματικά το θαυμάζω.Ο δε Ιησούς Χριστός,είχε φτάσει σε ένα επίπεδο που για μας είναι απλά,ακατανόητο,το μόνο που κάνουμε είναι επικαλούμαστε το Όνομά Του (επί ματαίω φυσικά)
Αλλά μπορούν να αποτελέσουν φωτεινά παραδείγματα,για σένα τουλάχιστον,που μιλάς και γράφεις με τόσο πάθος,ώστε να βρεις τον τρόπο πνευματικής αντίδρασης σε αυτά που έρχονται.
Το εμβόλιο,είναι κλάιν-μάιν,απλά το πρώτο μικρό βήμα.Και το πιο εύκολο πράγμα είναι να μπεις στην πλατφόρμα και αύριο να πας να το κάνεις.Αν δεν έχεις άλλα προβλήματα υγείας,προφανώς δεν θα πάθεις κάτι.
Επαναλαμβάνω,σε καταλαβαίνω απόλυτα όταν αντιτίθεσαι στην υποχρεωτικότητα.
Οπότε,κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου.
Εγώ θα υποχρεωθώ να το κάνω,θα νιώσω πολύ άσχημα γι' αυτό,αλλά δεν νομίζω ότι θα διαπράξω και τη μέγιστη αμαρτία,αφού στην πραγματικότητα (και μιλώντας για τον δικό μου οργανισμό),δεν πιστεύω ότι θα με προφυλάξει από κάτι,ούτε και πιστεύω στις μαγικές του ιδιότητες.
Σιγά,ένα φαρμακευτικό σκεύασμα είναι,με τα υπέρ και τα κατά που διακρίνουν όλα τα σκευάσματα.

Αν λοιπόν κάποιος πνευματικός σου λέει οπωσδήποτε να μην το κάνεις,κράτα και μικρό καλάθι.Σημασία έχει ΕΣΥ τι θέλεις να κάνεις,τι υπαγορεύει η καρδιά σου.
Και όπως έγραψα πιο πριν,εχθροί σου δεν είναι οι χρήστες ενός φόρουμ.Ο εχθρός είναι πολύ πολύ πιο ψηλά,σε άλλα κλιμάκια και όπως φαίνεται προς το παρόν,είναι ανίκητος.

Την ψυχή σου όμως,αν δεν την παραδώσεις εσύ ηθελημένα,δεν μπορεί να σου την κλέψει ΚΑΝΕΙΣ.

Με τις ευχές μου :D

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 02 Δεκ 2021, 19:24

απο που ηρθε η εμπνευση για SUV? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Δεκ 2021, 19:25

Πρέπει να περιέχει ελαφρώς περισσότερες βλακείες και μπακαλιαρους απ' ο,τι κυρίες και δευτερεύουσες προτάσεις. Από αυτήν την άποψη είναι κομψοτέχνημα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 19:27

Στο πρώτο βιβλίο της Πολιτείας του Πλάτωνα,ο Σωκράτης εμπλέκεται σε μία φιλοσοφική συζήτηση με τον Πολέμαρχο,τον γιο του Κέφαλου,σχετικά με την έννοια του δικαίου και πως αυτό ερμηνεύεται.
Τη συζήτηση διακόπτει σε κάπως έξαλλη κατάσταση,ο Θρασύμαχος,που συμπεριφέρεται σαν Κάρεν,σε σημείο που να τρομάξει το Σωκράτη.
(όπου Κάρεν = υπέρμαχος του εμβολίου και Σωκράτης=αυτός που αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό τον υποχρεωτικό εμβολιασμό
:smt005::smt005::blm:

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 02 Δεκ 2021, 19:27

BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:22
Εγώ θα υποχρεωθώ να το κάνω,θα νιώσω πολύ άσχημα γι' αυτό,αλλά δεν νομίζω ότι θα διαπράξω και τη μέγιστη αμαρτία
:g018::g018:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Δεκ 2021, 19:28

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:24
απο που ηρθε η εμπνευση για SUV? :102:
Επειδή τη βλέπω ότι κάπου δυσκολεύεται να επικοινωνήσει σε ήπιο τόνο,ενώ θέλει πραγματικά να πει κάποια πράγματα που τα κρατάει μέσα της.
Κι επειδή τη συμπαθώ,είπα να τη στηρίξω με αυτό το μήνυμα.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Δεκ 2021, 19:30

The Age of Aquarius έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:27
BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:22
Εγώ θα υποχρεωθώ να το κάνω,θα νιώσω πολύ άσχημα γι' αυτό,αλλά δεν νομίζω ότι θα διαπράξω και τη μέγιστη αμαρτία
:g018::g018:
Σε λίγο θα βγω για περπάτημα - αλλά πρέπει να το πω και σε σένα,δεν πρόκειται περί σφραγίσματος.
Και στην πραγματικότητα,δεν πιστεύω καν σ' αυτό.Ούτε το θεοποιώ ούτε τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Δεκ 2021, 19:30

BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:22
. . . .
(όπου Κάρεν = υπέρμαχος του εμβολίου
. . . .
:smt018
Στην πραγματικότητα Κάρεν = φανατική αντιμάσκ/βάξ.

https://www.google.com/search?q=karen%2 ... 39&dpr=2.4
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Δεκ 2021, 19:31

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:27
Στο πρώτο βιβλίο της Πολιτείας του Πλάτωνα,ο Σωκράτης εμπλέκεται σε μία φιλοσοφική συζήτηση με τον Πολέμαρχο,τον γιο του Κέφαλου,σχετικά με την έννοια του δικαίου και πως αυτό ερμηνεύεται.
Τη συζήτηση διακόπτει σε κάπως έξαλλη κατάσταση,ο Θρασύμαχος,που συμπεριφέρεται σαν Κάρεν,σε σημείο που να τρομάξει το Σωκράτη.
(όπου Κάρεν = υπέρμαχος του εμβολίου και Σωκράτης=αυτός που αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό τον υποχρεωτικό εμβολιασμό
:smt005::smt005::blm:
Σκέψου δε ότι,αντί για Κάρεν, θα μπορούσα απλά να γράψω foscilis :003:

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 02 Δεκ 2021, 19:33

BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:30
The Age of Aquarius έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:27
BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:22
Εγώ θα υποχρεωθώ να το κάνω,θα νιώσω πολύ άσχημα γι' αυτό,αλλά δεν νομίζω ότι θα διαπράξω και τη μέγιστη αμαρτία
:g018::g018:
Σε λίγο θα βγω για περπάτημα - αλλά πρέπει να το πω και σε σένα,δεν πρόκειται περί σφραγίσματος.
Και στην πραγματικότητα,δεν πιστεύω καν σ' αυτό.Ούτε το θεοποιώ ούτε τίποτα.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Δεκ 2021, 19:34

The Age of Aquarius έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:33

Τι "μουσική" είν' αυτή ρε ; :e040:

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 02 Δεκ 2021, 19:39

Nandros έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:30
BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:22
. . . .
(όπου Κάρεν = υπέρμαχος του εμβολίου
. . . .
:smt018
Στην πραγματικότητα Κάρεν = φανατική αντιμάσκ/βάξ.

https://www.google.com/search?q=karen%2 ... 39&dpr=2.4
.
:smt018
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 19:40

BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:34

Τι "μουσική" είν' αυτή ρε ; :e040:
Κλαρίνα ρε δικέ μου

Πανηγύρια, χορός, έχει γίνει φίρμα ο μαν τα τελευταία χρόνια.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 02 Δεκ 2021, 19:42

ε? χαχα
Με εκπλήσσεις με αυτό το νήμα, ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο

Δεν θα το διαβάσω όλο/απαντήσω τώρα, να τελειώσω τις υποχρεώσεις μου και μετά

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Δεκ 2021, 19:43

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:39
Nandros έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:30
BigChiefWahoo έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:22
. . . .
(όπου Κάρεν = υπέρμαχος του εμβολίου
. . . .
:smt018
Στην πραγματικότητα Κάρεν = φανατική αντιμάσκ/βάξ.

https://www.google.com/search?q=karen%2 ... 39&dpr=2.4
.
:smt018
:g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών